Leiden, 6 Mei. Nadat zy hunne medailles in ontvangst hadden genomen, werden ook doze leerlingen op hartelijke wyze door den voorzitter aldus toegesproken „Nu gy ten aanzien van deze achtbare vergadering het eermetaal hebt ontvangen, zal in menig vaderhart oen danktoon ryzen on het vriendenoog zal er mot welgevallen op rusten. „Laat die medaille voor u op uwe volgende loopbaan eeno veilige leidster wezen; zy zal u tevens herinneren aan de onvolmaaktheid van uw werk; maar u ook aansporen om te trachten een boogeren prys deelachtig to worden. „Er is van deze plaats eens gesproken over „de keurbende" van 18821888 en dat die krachten niot waren aangevoerd. „Welnu, ontvangt dan met den gelukwensch uwer behaalde overwinning ook dezen: dat wy in u eenmaal ecno nieuwe keurbende mogen begroeton, opdat „Mathesis" uwe namen -met eere zal kunnen vermelden!" Don wef-bekroonden riep spr. toe: „Houdt goeden moed, volhardt in don stryd, want daardoor alleen kunt go ook als overwinnaar wederkeeren!" Alsau was spr. aan het einde van zyne taak gekomen, maar vóór die te eindigen, rustto op hem de plicht, om Burgemeester en Wet houders dezer gemeente, den afgevaardigden van verschillende genootschappen eri vorder allen aanwezigen dank te betuigen voor hunne tegenwoordigheid. Bestuurderen stellon die op hoogen pr\js, want het zedelyk peil van het Genootschap wordt verhoogd door de belang stelling van de Regeering en de Burgery. Weldra werden nu de deuren der Tentoon stellingszalen geopend. Spr. noodigdo allen uit dat werk, zynde de arbeid „onzer jongens" on van die dor „Practische Ambachtsschool," als gaande met die van „M. S. G." hand aan hand, te gaan bezichtigen en hy ver trouwde, dat in verband mot het gehoorde, door het bezoek aan de Tentoonstelling do over tuiging zal worden bevestigd: „de schaduw is verdwenen, het licht op den voorgrond geplaatst!" De spreker werd luide toegejuicht en allen maakten zich op om een bezoek aan de tentoonstelling te brongen, voorafgogaan door het bestuur, met den burgemeester aan het hoofd. Muziek was er nu niet. In de groote benedenzaal zyn geëxposeerd ©en ontzagiyk aantal fraaie teekeningen, boet seer- en andere werkstukken, vervaardigd door de leerlingen van het Genootschap in de ver schillende aldaar onderwezen wordende vak ken; torwyi in den foyor boven en in don corridor daarvóór ter bezichtiging zyn gesteld do vele voorwerpen van de leerlingen der Practische Ambachtsschool, welke voorwerpen tevens bestemd zyn voor de te houden ver loting on menigeen zeker zullen verleiden ©en lot te nemen. Het geheel maakt een hoogst gunstigen indruk en is een bezoek ten vollo waard, waartoe nog gedurende twee dagen kosteloos gelegenheid gegeven wordt. Heden zyn aan de universiteit alhier be vorderd tot doctor in do rechtswetenschap do heer P. A. Francken, geb. te Eist, met academisch proefschrift, get.„De kracht van vorstekvonnissen by echtscheiding", en de heor C. B. Bleckmann, geb. te Hansweert, met academisch proofschrift, get.„Art. 323 B. W." Door de geneeskundige staatscommissie alhier is heden tot arts bevorderd de heer G. Van Schouwen, terwyl de heer J. M. W. Scheltoma is toegelaten voor het eerste ge deelte. Een zeldzaam jubileum wordt Zaterdag 7 Mei door een onzer stadgenooten gevierd. Dien dag toch zal hot vyftig jaar zyn geleden, dat de heer D. Weyers aan het Ryks Museum van Oudheden verbonden werd. Eene halve eeuw was hy aan deze instel ling werkzaam, waarvan ongeveer vyf en veertig jaren in do betrekking als custos, welke hy nu nog met y ver en nauwgezetheid vervult. Zoolang aan eeno zelfde en goede zaak verbonden te zyn, heet haar lief te krygen. Van deze liefdo voor do schoone en ryke verzameling aan welker bewaring hy zyne beste krachten wijdde gaf de jubilaris over vloedig blyk, waar hy stadgenoot en vreem deling steeds een goede gids was. Menig studeerende was hy oen vraagbaak, waar het do opsporing gold van oono oude papyrusrol, of de geschiedonis van een afgodsbeeldje uit onzeu Indischen Archipel. Zal deze dag door den directeur en verdere titularissen van het Museum zeker niet on opgemerkt worden voorbygegaan, langa dezen weg wen^chen wy een woord van openlyke hulde te. brengen aan eeno halve eeuw trouwe plichtsvervulling. Een elders vermeld bericht dat de zoon van den heer Bool, onzen vroegeren wet houder, thans te Deventer gevestigd, weer zou solliciteeren naar de betrekking van gemeente-ontvanger alhier, kunnen wy uit goede bron tegonspreken. "Wy vestigen er de aandacht op dat de tentoonstelling van de Practische Ambachts school en van „M. S. G." alsnog Zaterdag van 12 4 en van 6 10 en Zondag van 12 4 uren geopend is, alsmede dat de voor werpen voor do verloting in den foyer en op den corridor boven te bezichtigen en dat do loten in de zaal en beneden by den ingang te verkrygen zyn. De heer Ten Broeke, voormalig onder- wyzer te Waddingsveen, heeft over zyn ver kregen ontslag zich by HH. Gedeputeerde Staten beklaagd. Thans zyn alle stukken des betreffende door dat college opgevraagd tot nader onderzoek. Onder don naam van „Chr.-Ger. Gemeente onder het Reglement van 1869" heeft de Chr. Afgesch. Gemeente te Waddingsveen zicli van de vereeniging afgescheiden. Door ds. C. De Groot is daarvan aan den minister van justitie kennisgegeven. Deze kerk is van de 380 uit ons land de eenige, die niet met de doloorenden meegaat. De herijk van maten en gewichten zal in de gemeente Haarlemmermeer plaats heb ben als volgt: Te Hoofddorp, ten huize van J. Boom, op Dinsdag 31 Mei en Woensdag 1 Juni 1892, van 812 on 14 uren. Te Nieuw-Vennep, ten huize van A. Duiven voorden, voor de bewoners van dat dorp en van Abenos, op Zaterdag 28 Mei en Maan dag 30 Mei 1892, van 912 en 13 uren. Te Hoofddorp, ten huize van J. Boom, voor de Buurt „de Lynden" op Donderdag 2 Juni 18,92, van 812 en 13 uren. Gedurende de maand April werd ton postkantore te Warmond ingelegd tot een bedrag van ƒ642.28, terugbetaald ƒ1089. Het aantal inlagen bedroeg 32 en dat der terug betalingen 6. Thans zyn er 223 boekjes te Warmond in omloop. Beroepen zyn by de Herv. gem. te Leimuiden ds. C. J. Yan Arkel, te Noord- wykerhout; te Reeuwyk de heor G. Vossers, candidaat. Burgemeester en wethouders van Koude kerk hebben het besluit genomen de torenklok niet te regelen naar den Greenwichtyd, maar den Amsterdamschen tyd te behouden. Tot tegenschatters voor do personeele be lasting, dienst 1892/93, zyn aldaar benoemd de heeren J. Jongeneel en Ph. Qualm. Op het telephoonkantoor aldaar werden gedurende de maand April 1892 behandeld 142 telegrammen, nl. verzonden 77 en ont vangen 65. De heer Brantsen Van de Zy'p, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die Woensdag in het Haagsche Bosch van zyn paard viel en dientengevolge een trap_op het oog kreeg, heeft eene operatie ondergaan. Het resultaat is, dat do heer Brantsen voortaan een zyner oogen moet missen. De toestand van den afgevaardigde voor Sneek was gisteren bevredigend. Door de studenten dor geneeskundige faculteit aan de Universiteit te Amsterdam zal in navolging van Utrecht en Leiden thans ook eene „vereeniging tot ondersteuning van behoeftige kraamvrouwen" worden opgericht. Op verzoek van prof. dr. G. M. Yan der Mey Jr. zal een vyftal studenten uit verschil lende studiejaren zich bezighouden met het ontwerpen van een reglement. Een groot aantal studenteh heeft zich reeds bereid ver klaard tot hot lidmaatschap der vereeniging toe te treden. Do komst der Koninginnen te Utrecht zal zich door eene reeks feestelijkheden kon- merken. O. a. zal H. M. den eersten steen leggen van het nieuw te bouwen universiteits gebouw, en zal een groote gekostumeerde optocht worden gehouden. By de steenlegging zullen ongeveer 300 zangers en zangeressen medewerken tot uitvoering der feestcantate van Beets en Hol. De heer G. Yan den Brink is plotseling te Utrecht overleden. Omstreeks 35 jaren was hy aan de universiteit aldaar als hor- tulanus werkzaam, en do eenvoudige man g$ioot) door z\jnc Uitgebreide kennis op hot gebied der plantenkunde en zyne humaniteit, niet alleen by de afdeeling van het hooger onderwys, waarbij hy werkzaam was, maar ook by allen, dio met hem in aanraking kwamen, de achting, die hy verdiende. U.D.) Het stoomschip „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 5 Mei van Colombo de „Admiral", van Oost-Afrika naar Rotter dam en Hamburg, vertrok 3 Mei van Mozam bique; de „Bundesrath", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, is 3 Mei te Dar-es-Salaam aangekomen; de „Deucalion", van Java naar Amsterdam, vertrok 2 Mei van Singaporede „Dubbeldam" is 4 Mei van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen de „Sarpedon", van Ja\a naar Amsterdam, vertrok 2 Mei van Algiers; do „Amsterdam", van Nieuw-York naar Rotterdam, is heden nacht te 12 u. 15 m. Lizard gepasseerd; de „Obdam" arriveerde 6 Mei van Rotterdam te Nieuw-Yorkdo „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, vertrok 5 Mei van Suezde „Edam" is 3 Mei van Rotterdam te Baltimore aan gekomen; de „Prins Frederik Hendrik" is 4 Mei van Paramaribo naar Amsterdam ver trokken; do „Prins Willem II" is 30 April van Amsterdam te Paramaribo aangekomen; de „Iphigenia" is 4 Mei van Amsterdam te Batavia aangekomen; do „Prins Hendrik", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 5 Mei van Genua; de „Rotterdam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 5 Mei Dover; de „Salatiga", van Java naar Amsterdam, is 4 Mei te Marseille aangekomen. Gemengd Nieuw«. Hedenmorgen omstreeks half- acht reed onder eene hevige sneeuwbui de groote verhuiswagen der firma De G. en Co. de veelading onder Oegstgeest af in de rich ting van den Stationsweg, toen do koetsier op dien weg oene vrouw gewaarwerd, komende van den kant van het station. Daar zy reeds het hek, dat de veelading van den weg scheidt, was genaderd, schreeuwde de koetsier van den wagen zoo hard hy kon om haar te waarschuwen, doch de vrouw scheen dat niet te hooren, waarschynlyk door dien zy wegens het gure weder een doek om het hoofd gowikkeld had of wel doordat zy doof is geweest. Het gevolg was, dat, hoewol de koetsior zooveel mogelijk inhield, de boom van den wagen d© vrouw omverwierp en een der voorwielen over baar lichaam ging. Hoewel getuigen van het ongeval verklaren dat zy geen teeken van leven meer gaf, heeft men haar toch zekerheidshalve onmiddellyk naar hot ziekenhuis te dezer stede overge bracht, alwaar de geneeskundige slechts den dood kon constateeren. De koetsier is geheol onschuldig aan het zoo treurig ongeval. Hot lyk der vrouw, wier naam enz. nog onbekend is, bevindt zich in het ziekenhuis. De ongelukkige is van p. m. 50-jarigen leef- tyd en gekleed geweest in jak en rok, zwarto kousen, lage schoenen en witte muts, alles ,van een armoedig uiterlyk. Naar het studenten-weekblad „Vox Studiosorum" meedeelt, houdt deLeid- sche vereeniging tot vrywillige oefening in den wapenhandel „Pro Patria" zich druk be zig met do aanstaande najaarsmanoeuvres en is volgens de lyst, welke in de sociëteit op den lessenaar ligt, het aantal van hen, die mee zullen gaan, zeer bevredigend geen won- dor trouwens na de proefneming van het vorig jaar. By het telophoonnet alhier is nog aangesloten onder No. 62: deNederland- sche Albuminefabriek, Rynsburgersingel. De opbrengst der Noord-Zuid- Holl. Stoomtramweg-Maatschappy Haarlem- Leiden bedroeg in April 1892 aan personen- en goederenvervoer ƒ8834.40, tegen ƒ6801.60 in 1891. Sedert 1 Januari 1892 26,614.90, tegen ƒ22,962.10 over hetzelfde tydvak van 1891, en met inbegrip van diverse ontvang sten ƒ30,474,90 tegen ƒ28,185.70 in 1891. Yan de worfder heeren Botje Ensing Co., te Groningen, i6 gisteren te water gelaten de stoomboot „Volharding XII", gebouwd voor rekening van de Leidsche Stoomboot-Maatschappy van dien naam. Machine en ketel staan aan dezelfde fabriek gereed. Deze nieuwe boot wordt spoedig hier verwacht. De kou is de lucht nog niet uit. Hedennacht en van morgen vielen er fiksche I sneeuw- en hagelbuien en ook overdag bleven ze niet achterwege, gepaard met een sterken, snerpenden wind, alsof het nog Januari was. Toch heeft volgens „De Kampioen" „de winter plaats gemaakt voor do koesterende lonte 1" Do muziekuitvoeringen ia de sociëteit in het Haagsche Bosch zullen by goed weer Zondag aanvangen. Het kind, dat te Rotterdam, ten gevolge van een val, met eene schedelbreuk in het ziekenhuis werd gebracht, is aan de ge volgen overleden. Gisternamiddag even vóór half- tweo ontstond te Utrecht een lievig© brand op den hoek van Oudegracht en Zwaansteeg in perceel 51, dat bewoond wordt door do weduwe Bièvre, die eene Fransche wasschery dry ft. De brand, welke op den zolder, op de zoogenaamde strijkkamer, schynt ontstaan te zijn, was zóó hevig, dat in korten tyd het dak, de zolder en de daaronder gelegen ver dieping door het vuur werden verteerd. De vlammen sloegen dadelyk uit en verhieven zich hoog in do lucht, zoodat het neven en hooger gebouwde perceel 49, bewoond door generaal Jackson, gevaar liep, daar het vuur dat perceel aan de achterzyde reeds had aangegrepen. Dank zy den goeden maatregelen, welke de brandweer met eene stoomspuit, handspuiten en een groot aantal brandkranen der waterleiding nam, was het gevaar in een half uur geweken en het vuur in ruim een uur gebluscht. Bovengenoemd perceel 49 en dat aan de andere zyde der Zwaansteeg kre gen nogal waterschade. Yan ongelukken is niet vernomen. De oorzaak is onbekend. Het perceel en de inboedel der huurster, zoomede de haar in wassching gegeven goederen van particulieren, zyn tegen brandschade vorzekerd. De gisternacht te Luik in hechte nis genomen anarchisten zyn de gebroeders Berre, van beroep mijnwerkers. Gistermorgen zijn nog drie andere personen in hechtenis genomen, w. o. zekere öcheraet. Het wordt bevestigd dat vele anarchisten bekentenissen hebben afgelegd. Een gewezen anarchist is vrygelaten. Alle gevangengenomen anarchisten zyn gistermorgen voor de rechtbank gebracht. Eene ontzagiyk© menigt© verdrong zich voor het paleis van justitie om hen to zien. De anarchisten klaagden elkander gedurig aan. Moineau en Mathysen waren meer op hunne hoede en schenen de hoofden van do samen zwering te zyn. Volgens een later bericht is do rochterlyke instructie in do zaak der dynamietaanslagen ovenwei nog weinig gevorderd. Gisteren heeft men zich meer bepaald bezig gehouden met den aanslag van Tilf (poging om een spoortrein te doen ontsporen). De beschuldigden worden buiten alle ge meenschap gehouden. Rechter Decorswarem is belast met het onderzoek der aanslagen tegen de St.-Maar- tenskerk, tegen de woning van baron De Sólys-Longchamps en tegen die van graaf Minette. Rechter Philippart zal den aanslag tegen de woning der weduwe Nyst onderzoeken, rechter Lavalló dien tegen de woningen der heeren Renson en Beltjens. Daar de heer Renson als getuige moet op treden, zal hy niet als president der recht bank mogen fungeeren. Het parket heeft aan de ingenieurs enden directeur der mynen verschillende inlichtingen gevraagd betreffende de daar gebruikte ont plofbare stoffen. Men is nieuwe medeplichtingen op het spoor. Het Dagelyksch Bestuur van Luik heeft een gelukwensch gezonden aan de commissarissen en de agenten van politie, die hebben bygedra- gon tot de aanhouding der anarchisten. De commissaris van politie zou gisteravond eene huiszoeking doen in het lokaal der socia listen „La Populaire," om zich op de hoogte te stellen van de plannen der socialisten. Het schynt dat deze hebben besloten (als protest tegen het verbod der betooging van 1 Mei) zich aan te sluiten by de jaariyksche processie, welke Zondag a. s. van uit de kathedraal een ommegang zal houden. Met het oog op deze bedreiging is het niet onmogeiyk dat de processie de kerk niet zal verlaten. Gisteravond zyn ook de smid Guilmont te Esneux, en de herbergier Schleiback aange houden. Zy zijn betrokken in de zaak van de by Beaujean gevonden bom, welke bestemd was den lsten Mei onder de menigte to wor den geworpen. Te Brussel heeft men in de Rue de la France eene geheime anarchistische drukkerij ontdekt.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2