Eerste Blad. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. N». 9879. Zaterdag Mei, A°. 1892. PRIJB DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden. ;..7."."Tr.T7 f Lit. Franco per poet;.7.T.7;7777 1.40. AfEond«rljJk# Nononera.777777.77777." 0.05. nommer bestaat uit TWEE Bladen. Jlathcsls Selenlfarum ftenllrli. yjllJ9 DER ADYERTENTIÊN Tan 1—6 flM. Iedere regol meer /0.17f. örootere lettere plaatartximto. Yoor het incaeeeeren buiten dt rrordt ƒ0.10 berekend In de kleine concertzaal der Stadszaal werd Gisteravond gehouden de 107de algemeene vergadering van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", welke werd geopend door den voorzitter, den heer "W. Kok, waarna door den secretaris, den heer P. J. Groen, werden gelezen de notulen der vorige ver gadering, welke werden goedgekeurd. Daarna had plaats de rekening en verant woording over het afgeloopen dienstjaar, tot liet nazien waarvan waren benoemdAe heeren Koorenhoff en Marks, van wié. eerstgenoemde verklaarde dat alles in de beste orde was bevonden, zoodat geadviseerd werd tot goed keuring, waartoe bh applaus werd besloten, onder dankzegging door den voorzitter aan den penningmeester, den heer L. G. Le Poole, voor diens gehouden beheer en aan de rap porteurs voor de vervulling hunner taak. Vervolgens werd overgegaan tot de benoe ming van drie bestuursleden, in de plaats van hen, die moesten aftreden en niet her kiesbaar waren. lo. Yacature-Bonger: Hiervoor was door het bestuur het volgende dubbeltal gesteld: de heeren Van Dissel en Hasselbach. Ge kozen werd de heer Van Dissel met 32 stem men. De heer Hasselbach had er 10. 2o. Vacature-Knuttel. Dubbeltalde heeren ihr. Rappard en Marks. - Gekozen do heer Rap- parel met 25 stemmen. De heer Marks had er 19. Drie biljetten waron in blanco. 3o. Vacature-Bierens de Haan. Dubbeltal: de heeren Du Rieu en Kamerlingh Onnes. Gekozen de heer Du Rieu met 22 stemmen. De heer Kamerlingh Onnes had er 17. Vijf biljetten blanco. Door het bestuur was in het afgeloopen jaar bovendien ten gevolge eener ontstane vacature tot bestuurslid gekozen dr. M. C. Dekhuyzen, welke benoeming thans door de vergadering werd bekrachtigd. Hiermede waren de punten voor deze ver gadering, welke ook werd bijgewoond door den heer burgemeester De Laat de Kanter en den heer wethouder De Sturler, afgehandeld, waarna de leerlingen van het Genootschap werden binnengelaten. Toen betrad de heer W. Kok den katheder tot het uitspreken eener rede, waaraan hot volgende ontleend is. „Was mijn geachte voorganger, prof. Van Eemmelen", zoo begon spreker, „de beide vorige jaren bij zijne openingsrede in de treurige noodzakelijkheid om te wijzen op het gemis der Stadszaal, welke, zooals u bekend is, op den 4den Aug. 1889 door brand ver woest werd; thans is mij 't geluk beschoren, u allen in de nieuwe Stads-Gehoorzaal welkom te mogen heeten." Met dezen welkomstgroet liet spr. hier eenige vleiende woorden volgen uit het „Orgaan van de Maatschappij tot Bevordering der Bouwkunst" van wat daarin over de „Nieuwe Stads Gehoorzaal" gezegd wordt. „Het is," vervolgde spr., „eene hulde aan den talent vollen ontwerper van dit gebouw, ons mede bestuurslid den heer Knuttel. Wy wenschen hem geluk met de voltooiing van zijnen arbeid." (Applaus). ,M. S. G." en-hare zuster „de Practische Ambachtsschool" verheugen zich hierover, want hunne teekeningen en werkstukken, de vruch ten van hun arbeid, kunnen nu weer tot hun volle recht komen. De schaduw is verdwenen, het licht op den voorgrond geplaatst! Laten wi) zien of dit ook van het afgeloopen Genootschapsjaar 1890/91 kan gezegd worden. Het aantal leden bedroeg 228, benevens eere leden en leden van verdienste, het ledental is dus met 5 verminderd, voornamelyk door overlijden of het verlaten der stad. De wintercursus werd met 194 leerlingen aangevangen en klom tot 200, een getal, dat sedert 1886 niet bereikt werd. 26 nieuwe leerlingen werden bij den aan vang van den winterleergang en 29 bij den zomerleergang toegelaten. Omtrent de leeraren valt het volgende mede te deelen. Door het vertrek van dr. L. M. J. Stoel als leeraar aan de H. B -S. te Zieriksee werd in zijne plaats tijdelijk benoemd dr. L. H. Siertsema voor het onderwijs in de natuur-, schei- en werktuigkunde, benevens technologie, en het is het bestuur aangenaam te kunnen mede- deelen, dat het door hem gegeven onderwijs, voor zooverre men thans kan oordeelen, aan de- goeda verwachtingen heeft beantwoord. Aan den" assistènt-oriderwijzer in de bouw kunde, den heer W. Fontein, werd op zijn verzoek, gedurende den afgeloopen cursus verlof toegestaan, ten einde zijne betrekking als opzichter by het departement van justitie te 's-Hertogenbosch te kunnen vervullen; in zyne plaats werd de heer B. E. Spyker tydeiyk benoemd. Nu drie jaren geleden werd het bouw kundig onderwys met de vakken „Water bouwkunde en Machine-teekenen" vermeer derd. Sprak de heer Kok toen den wensch uit „dat het spruitje eenmaal een boom worde", met dankbaarheid mag hy thans vermelden, datdeze wensch voor een groot deel vervuld ismaar hoe kan 't ook anders? Waar de leerlingen toch dorsten naar de wetenschap, vindt men de leeraren Leeflang en De Vries onmiddellijk bereid hen te laven. Spr. bracht hier openlyk dank aan den hoer H. De Vries, niet alleen voor zyn onderwys in het macliine-teekenen, maar ook omdat do Maandag-avond van 810 uren geheel belangloos door hem daarvoor gegeven werd. Werden er vroeger wel eens van bevoegde zyde opmerkingen over den minder goeden gang in het handteekenen gemaakt, nu is het spr. aangenaam te kunnen mededeelen, dat door yverige samenwerking der leeraren het onderwys vooruitgaat; dat daarin, door meer tyd aan het maken van schetsen te besteden, niet alleen eene gunstige wending heeft plaats gehad, maar dat ook de benoe ming van den heer W. J. Lampe tot onder- wyzer in de Ornamentleer dit onderwijs, naar bestuurderen hopen, in groote mate ten goede komen zal. Den verderen gang van het onderwys kon spr. stilzwygend voorbygaan. Wy weten, zeide hy, dat het aan goede handen is toever trouwd; en mochten soms al kleine verande ringen daarin ten goede hebben plaats ge vonden, één ding bleef op den ouden voet, endat waren de y ver en de lust, die alle onderwyzers bezielden, om het onder wys meer en meer vruchtdragend te doen zyn; ieder hunner heeft naar zyne krachten gewoekerd met den gegeven tyd, en zy heb ben van de kracht, die in hen was,zooveel zy konden, ten beste aan „onze jongens" gegeven. Ook den directeur, den heer P. Dikshoom, werd dank gebracht voor zyne goede zorgen, waarby tevens nog herinnerd werd aan zyn den lsten October jl. gevierd zilveren Genoot- 6chapsfeest. „Is u thans een zilveren krans om 't hoofd gestrengeld," zoo zeide spr., dat het u gegeven worde, ook een gouden 11 al eenigen tyd gekoesterd, hy bleef onver vuld. Eindelyk door de opheffing der Indi sche School is aan dien toestand een einde gemaakt, want men verheugt zich thans in een flink, ruim en goed verlicht beneden lokaal; niet alleen op deze omstandigheid, maar ook op de verbetering der gasverlichting in verschillende lokalen was het spr. aange naam te kunnen wyzen, die daarvoor wol- gemeenden dank bracht aan de overheden onzer stad, die het Genootschap daarin zóó zeer ter wille geweest zyn; het bevestigt zich al wederom, hoe hoog „M. S. G." staat aangeschreven. Met ingenomenheid vermeldde spr. hot ge schenk van den oud bestuurder Jhr. J. G. Rappard, in eene door hem zeiven vervaardigde dynamomachine" bestaande. „Eene belang- ryke aanwinst voor de verzameling", zegt dr. Siertsema in zyn rapport over de natuur kunde. Het zal aan het onderwys in de natuur kunde in hooge mate ten goede komen. (Applaus). Vervolgens kwam spreker aan de vermelding der uitkomsten van de eindexamens en wed- stryden. 11 leerlingen van het 5de jaar namen met goed gevolg deel aan het examen in de wis- en natuurkunde, nl.P. J. Crama, M. P. Splinter, P. Van Duyken, J. A. Bos, G. J. A. Huibers, J. J. Boom, G. H. Cunaeus, Ph. Ros- dorff, P. J. Bomli, H. Van Duuren en J. J. Nieuwenburg. Nadat zy hun diploma hadden in ontvangst genomen, sprak de heer Kok hem volgender- wyze toe: „Waarde leerlingen! Ik wenscli u geluk met uw welgeslaagd examen, maar moet u met ernst er op wijzen, dat gij staat aan den ingang van den Tempel en er voor u een heoriyko tyd is aangebroken om de practische vakken te beoefenen. Laat dit de vaste wil by u allen zyn; houdt het nu verkregen diploma in eere, door elke gelegenheid aan te grypen om niet alleen het geleerde te onthouden, maar zoo mogelijk uwe kennis te doen vermeer deren. De bronnen van „M. S. G." zijn daartoe onuitputtelyk!" (Applaus). Eervolle vermeldingen wegens yvor, goed gedrag en vorderingen werden toegekend in de 1ste klasse A on B aan 31, in de 2de kl. A en B aan 29, in de 3de kl. A en B aan 30, in de 4de kl. A en B aan 12, in de 5de kl. A en B aan 13, in de 6de kl. A en B aan 9, in de voortgezette klasse 15, in het het geheel dus aan 139 leerlingen. De secretaris noemde daarna de namen van hen, wien deze onderscheiding is ten deel gevallen lste Klasse A en B: J. D. Van Bemmel, M. Van den Berg, P. Bey, A. Bink, G. G. Briejer, H. Brouwer, S. Th, Buis, J. Coster, H. Crama, J. W. Den Dopper, Ernst, S. Door- ninck, W. Dusoswa, J. A. Jacobs, W. P. Ja- gel, J. N. Van dor Mark, H. Van der Moer, L. Joh. Montée, G. Pfeiffer, A. Pont, J. Plu, H. Riemeyer, P. J. Segaar, H. W. F. Van der Steen, J. W. Van der Steen, J. C. C. Struick, B. Vermeulen, C. L. Verpoorte, H. C. M. Vorst, J. Van der "Waals, Chr. Van der Windt en P. J. Var> de Zande. 2de Klasse A. on B: G. Bergman, L. F. J. Van Beukering, j. p. M. Biegelaar, N. G. Bink, J. J. R. Burg, J. A. Du Calavon, A. Crama, H. Dietrich, A. P. P. Donkers, J. J. P. Driossen, W. F. Engels, L. L. Fontoyn, P- H^nselaar, P. Jardin, A. De Jong, J. J „uau b^Ow \J\JO. uou guuuwi •*- dUÖÜlcmiA. uaiuiu, XX. XJKJ UUU£, \1 >J lauwerkrans om de slapen te zien gevlochten 1" £e Kier, G. Van der Laan, D. F. Ligtvoet, Daverendo toejuichingen volgden op öez^j woorden. De schoollokalen werden met één 'vermeer derd; de voortdurende uitbreiding (jer boet- seerklasse en spreker bracht daarvoor gaarne een woord van waardeering aan den yverigen leeraar den heer A. Biegman maakte het dringend noodig dr4t er naar een ruimer légaal uitgezien werd. en had men dien wensch J. Nieuwenburg, A. H. Van Noort, J. Prent, A. Schaart, A. Teljeur, C. H. Van Ulden, J. Vallentgoed, J. Verstraaten, G. J. Verhoeven, P. P. Vreeken en H. Wytenburg. 3de Klasse A. en B: G. Van den Ameele, N. Van den Ameele, J. J. Bekooy, D. Brie jer, H. De Bruin, G. Buitendyk, J. Carton, C. J. Eggink, J. C. Eggink, C. C. Van Eg- mond, W. A. J. Yan Êgmond, S. Eswj)fler, H. J. Van Hensbergen, W. Van der Hom, P. Huibers, J. F. De Jong, N. J. Kenbeek, J. Kraay, J. P. Lancel, P. Limpers, M. A. Van Rosmalen, M. Splinter Cz., W. G. Struick, J. A. M. Traus, M". Vallentgoed, A. Verwer, W. F. Vallentgoed, W. Vos, P. Wanner en J. J. Wolf. 4de Klasse A. en B: A. Van Akkeren, J. G. Do Bolster, P. W. De la Court, C. W. Driessen, P. Hasselbach, D. A. Lens, J. J. Lollekens De Beer, H. G. Van Loon, A. W. Van de Rest, M. Splinter, A. L. Verhoog en A. Vreugdenburg. 5de klasse: P. J. Bomli, J. J. Boom, J. A. Bos, A. Van Buuren, P. J. Crama, G. H. Cunaeus, H. Van Duuren, G. Van Duyker, J. A. Huibers, K. Kettenis, J. J. Nieuwenburg, Ph. Rosdorff, M. P. Splinter en Dan. Joh. Jac. De Koster. 6de klasse: P. Van Amersfoort, A. J. Bey., A. Van Houten, L. Kruyt, M. J. Lafeber, C. R. Lau, W. Van Mels, N. Verboog, P. J. Verhoog en Dan. Joh. Jac. De Koster. Voortgezette klasse: H. A. Blom, M. Van den Brandó, P. Brittyn, H. W. Brouwer, J. H. L. Brummelkamp, Johs. Fles, C. Van Heusden, C. C. P. Huyg, J. A. Van Iterson, J. Koene> D. Van Lith, J. G. Metselaar, J. Mys, M. H. M. Van Noort en J. Verhoog. Aan het examen voor Beschryvende Meet kunde, Doorzichtkunde en Bouwkunde hebben dit jaar geene leerlingen deelgenomen. Kondon in de beide voorgaande jaren geeno prysvragen van eigen ontwerpen worden uit geschreven, was de oogst dier jaren schraal, thans is hy meer bevredigend en is het voor het bestuur een waar genoegen een 10-tal medailles te kunnen uitreiken. De uitslag was als volgt Bouwkunde: Ontwerp „Twee werk manswoningen aan één blok", de kleine zilveren medaille aan M. H. M. Van Noort; de grooto bronze medaille aan C. C. P. Huyg. Ontwerp „Tuinhuisje in vak-werkbouw," de kleine zilveren medaille aan J. Mys en de groote bronze medaille aan H. W. Brouwer. Voor het eerste hadden zich 4 en voor het laatste 5 mededingers aangemeld. Omtrent den uitslag van het laatste ontwerp mag hier niet onvermeld blyven, dat de beide mededingers zoo zeer om den voorrang streden, dat de jury aanvankelyk besloot aan beiden de zilveren medaille toe te kennen. Alvorens dit besluit vast te stellen, werden do verzegelde enveloppes, waarin zich de oorspronkeiyke schetsontwerpen bevonden, ontsloten en nu bleek, dat het ontwerp, ingezonden onder de zinspreuk „Non dem", te zeer van de oor spronkeiyke schets afgeweken was en dit gaf den doorslag om het ontwerp, ingezonden onder hot motto „Tuin" den lsten prys te doen ten deel vallen; voorzeker eene harde les, doch de streng rechtvaardige jury mocht niet anders. Machine-teekenen: (het opmeten en in teekening brengen van een stoompomp). Vier mededingers. De groote bronzen me daille aan H. A. Blom, de kleine bronzen medaille aan J. H. L. Brummelkamp. Het oordeel der jury was over de 4 inge komen antwoorden zóó gunstig, dat zy voor stelde den beiden anderen inzenders J. Van Heusden en J. G. Metselaar eene eervolle vermelding toe te kennen, waarmedo zich het Bestuur gaarne vereenigde. Ornament-teekenen: (het natee- kenen van een model der Ryks-Normaalschool Gothisch versierd ïystwerk). Negen mededin gers. De kleine zilveren medaille aan P. Van Amersfoort, de groote bronzen medaille aan J. Koene en eene eervolle vermelding aan C. R. Lau. Boetseeren: (het vervaardigen van eene paneelvulling in Italiaahschen Renais- sancestyi). Vier mededingers. De kleine zil veren medaille ftaj\ Koene en de groote bronzen mcdaill^ aan H. W. Brouwer.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1