Mr. W. D. Coninck Liefsting, op zijn ver zoek, met ingang van 1 Juni e. k., eervol ontslag verleend al rechter in de arrondisse- ments rechtbank te Zwolle. Aan F. A. Kohly, geboren te Eplatures, in Zwitserland, mits by overigens aan de daartoe b\J de wet gesteldoeischen voldoe, vergunning vorlcnd tot het yevon van middelbaar onder- wys hier to lande. <yr omcm^d Nieuvr m> Door de dienstdoende schuttert) te Schiedam is verzocht gedurende eenigon t\jd onderricht tc mogen ontvangen van actief dienende onderofficieren. Daartoe is bepaald dat 4 ondorofficieron (van elk der te Leiden in garnizoen liggende bataljons van het 4de reg. inf. 2) zich gedurende 2 maanden 12-maal naar Schiedam zullen begeven tot het geven van hot benoodigdo ondorwys aan de dd. schuttory aldaar. Door P. L ryksveldwachterte Leiderdorp, is ^ces-verbaal opgemaakt togon H. N wegen s hot zonder vergunning van de Staatsspoor^/ Maatschappij loopen op den spoordyk. Door de gemeente Zoeter w oude is geene verandering in de tydregeling ge bracht. Gisternacht werden de bewoners der gemo >nte Bonthuizen door brandalarm uit hunnen eersten slaap gewekt. Het huis, bewoond door den lieer T. Mulder en gezin, en toebeliooronde aan de Ned.-Herv. gemeente, stond in weinige oogonblikken tyds in lichterlr-en brandde dan ook tot don grond too af. De oorzaak van don brand was hot omverwerpen van eon petroleum-lampje door don licnd, welko, met eon paar konynen en eonigo kippen, in de vlammen is omge komen. Naar mon zegt, zouden huis en inboedel verzekerd zijn. Overigens zyn er geene ongelukken by dezen brand to be'.reuren. Naar men verneemt, is tegon F. O., G. on A. B., werklieden te Hoofddorp, procos-verbaal opgemaakt wegens het in den nacht van 30 April op 1 Mei inslaan van glasruiten en andere balddadigheden aan de ark, bewoond door de heeren Zuiderhoek en Tromp, liggende bij de genie-werken to Hoofd dorp. Verschil over inhouding van loon schijnt do oorzaak te zyn geweest. UitKalwyk wordt geschreven: Do bloembollenveilingen zyn hier en in de omstreken aangevangen; de verkoop valt zeer ton voordeole van do telers uit, wat dan wel eens mag, daar in het afgeloopen jaar do groententeolt niet gunstig was. Vooral heeft zich dat nadeel doen govoolen by don bloem- koolinleg. Nu kan de ton niet meer dan/"li a 12 opbrengen, tegen 23 p. t. driejaren geleden. De reden zoekt men in de vermeer- doring van deze cultuur elders. De nacht vorsten on do koude nachten doen den groei van aardappelen on doperwten veel kwaad. Men verwachtte uit elke bui, welko viel, zachter weer, doch men kan haast zeggen dat het tegenovergestelde waar bleek te zyn. De as perges groeien slecht on komen nog weinig voor den dag. Door oon onbekende is Zatordag- nacht een schot gelost op de woning van den heer C Avis, landbouwer te Haarlemmer- moer, gelukkig zondor iemand te treffen. De kogel, welke van zeer groote afmeting was, ging door een glazen koepel, vorbryzeldo een kamerdeur en vloog langs een dor kinderen, dio nog niet te bod was. De politie is met hot feit in kennis gesteld en dadeiyk op onderzoek uitgogaan. Sequa.h hoeft Maandag-avond afscheid genomen van Gouda. Omringd door eene eerewacht te paard en voorafgegaan door vlaggen, tropeet-n en lampions, reed hy te paard van de zaal „Kunstmin" naar het hotel „De Zalm". Op de markt stonden duizenden geschaard om getuige te zyn van het afscheid. Sequah hield eenige toespraken, afgewisseld door verschillende liodoren, hem toegezongen, o. a. het Engelsche volkslied door eenige meisjes, werkzaam aan de Stearine Kaarsen fabriek. Daarna ging de menigte rustig uiteen. Gisteravond is, op zijn verderen tocht, de bekende wagen van Sequah Leiden doorge trokken. De laatste séance was zonder muziek ge weest, omdat de muzikanten, wier verzoek om loonsverhooging was afgowezon, het werk hadden gestaakt; hot publiek kreeg daarom i vergunning om tydens het wry ven zelf muziek to maken met het natuurhjk instrument, den mond. Het liet zich niet onbetuigd; 'twas een geschreeuw, dat de ossen doof worden. Terwijl de gevierde man aan pde Zalm" zyn afscheidswoord sprak, werd hy dikwyis ook ondorbrókon door 't ontploffen van vuur werk hy verzocht den Gouwenaars hem een klein plaatsjo te gunnen in het groote hart, waardoor zy zich onderscheiden, en ledigde een glas champagne op den voorspoed van hunne stad. De Haarlemsche justitie tracht nog steeds de moordenaars der oude vrouwen uit te vinden. Maandagmiddag werd wederom in don Raamsingel govischt naar hot wapen, waarmee de moord zou zyn bedreven, en Dins dag word dat voortgezet. Tot nu toe haddon dio pogingen geen resultaat. Men vischte thans met een zoogenaamd „kornet", dat by de Noord-Hollandsche eilanden gebruikt wordt voor het visschen naar alikruiken. In hot huisje der vermoorde vrouwen, No. 10, zyn thans schilders bezig om hot op te vervon. De ramen zyn met witte verf be streken en daarin is geteekend een figuurtje, dat een man schynt te moeten voorstellen, eene bijl in de hand houdende. Daarvoor is een ander kleiner poppetje geteekend. Daar onder staan de woordenTe Huur. Deze niet zeer fijngevoelige voorstelling van het vree- sel(jk misdryf, dat in de woning plaats heeft gehad, zal er weinig too medewerken om voor het huisje, dat toch al voor velen iets huiveringwekkends heeft, een huurder te vinden. Gis ter namiddag is oen 10-jarig meisje aan den Nieuwen Binnenweg, te Rot terdam, bij het oversteken van de straat, op de rails van de stoomtram gevallen op het oogenblik, dat do stoomtram in aantocht was. Aan do tegenwoordigheid van geest van den machinist Johannes Beek, die het gevaar, waarin het kind verkeerde, bemerkte en onmiddeliyk remde, is hot te danken dat zij van een wissen dood gered is, hoewel, toen do locomotief stilstond, het meisje reeds met do voorwielen in aanraking was, zondor echter letsel to bekomen. Aldaar is de 4 jarige Johannes Edel, terwyl hy op het Oostvestplein voor een aankomen den sleeperswagen wilde uitwijken, door een anderen wagen, dien hy niet opmerkte, over reden. Het kind is met een gebroken rechtor- dyboen en eene wonde aan het hoofd naar hut Ziekenhuis gebracht. Mode is aldaar het ongeveer 4-jarig kind van schipper Van dor Linden van boord van een lichter, liggende in de Veerhaven by de Wosterbrug, overboord gevallen en verdron- kon. Het werd spoedig opgevischt, doch allo aangewende pogingen om het levon op to wokken bleven vruchteloos. Een schip geladen met kruit, onder begeleiding van een onderofficier van Delft naar Gouda gaande, trachtte gisteren, in stryd met do verordening, voorby Rotter dam to zeilen. De stoomboot „Havendienst" hield de tjalk echter aan, bracht ze boven de stad en maakte proces verbaal op togen den bevelvoerenden onderofficier. Te Maastricht zyn twee huizon ingestort. Gelukkig konden de bewoners zich nog bytyds rodden. Het ongeval wordt toe geschreven aan het ondergraven van de muren van een der huizen. Door de zorg der politie word ook nog een aangrenzend huis ontruimd. Te Maastricht is een werkman in eene zoutziedory in eene glooiende pan govallon, ton gevolge waarvan hy zulke hevige brandwonden bekwam, dat zyne overbrenging naar het gosticht Calvariênberg noodig werd. M a a n d a g-n acht is onder de ge- meente Vucht de bouwraanswoning mot herberg van J. Kluitmans tot den grond afgebrand. Het vuur breidde zich zóó snel uit, dat do bewoners met moeite aan do vlammen ont komen zyn. Met uitzondering van een stier, welko zich nog tydig wist los to rukken, hoeft al hot vee, bestaande in 2 paarden, 12 runderen en 4 varkens, in de vlammen den dood gevondenvan den inboedel is niets gered. Verdacht den brand gesticht to hebben, zyn gisteren twee personen door do marechaussee naar de gevangenis te 's-Hertogenboscli over gebracht. To Meppol is tegen oen persoon, die op misschien nooit voorgekomen wreed aardige wyze een hond had gedood, proces verbaal opgemaakt Uit Hamburg wordt gemeld dat do lynbaan van Pfannenschmidt, te Altona, in brand staat en geheel dreigt af te branden. De vermoedelijke brandstichter is gevangen genomen. Drie myion van Caïro hebben vijftien gewapende roovers het huis van don stationschef aangevallen, waaruit oen scherp gevecht ontstond. Beido partyen bedienden zich van vuurwapenen. Het huis werd go- plunderd. Eene afdeeling politie uit Caïro ver dreef de roovers, doodde een hunner en nam twee personen gevangen. Gemeenteraad van Alkemade. Zitting van 2 Mei. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de heer A. Los. Voorzitter: do Burgemeester. Nadat de vergadering door den Voorzitter is geopend en door het trekken van een nommor is bepaald dat de omvragen zullen aanvangen by den heer Van der Meer, worden de notulen dor vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. lo. "Wordt medegedeeld: a. het proces-verbaal van kasopneming van den 27sten April 11., waaruit blykt dat op dien dag over do diensten 1891/92 bedroe gen: de inkomsten 50,627.62s, de uitgaven ƒ46,678.365 en de gelden in kas ƒ3,949.26; b. dat het kohier wegens den hoofdelijkon omslag voor het jaar 1892 door heeren Gede puteerde Staten den llden April 11. is goed gekeurd c. een nader verslag van den toestand van het lager onderwys, over 1891welke mede- deolingen voor kennisgeving worden aange nomen. 2o. Worden in behandeling genomen: a. eene voordracht ter benoeming eener onderwijzeres in nuttige handwerken aan de O. L. school te Kaag, ingaande 1 Mei 1S92, op eene jaarwedde van ƒ100. Met algemeene stommen wordt benoemd mej. Ca. Van Haas trecht Loogman, te Kaag; b. een voorstel van den Voorzitter, mode namens Burg. en Weths. gedaan, tot aan neming en geleidelyke invoering van den Oreenwich-tyd en in verband daarmede der. dionsttyd van alle werkzaamheden nominaal >/o uur, doch feitelyk slecht 10 minuten te vervroegen, waardoor men dan met alles ge heel in overeenstemming zal kunnen zyn mot de op 1 Mei in werking getreden tydregelingen by don post- en telegraafdienst en by de spoorwegdiensten, terwijl men daardoor boven dien, evenals by den post- en telegraafdienst het geval is, in alles eene winst zal ver kregen van 10 minuien. De Voorzitter beveelt deze nieuwe regeling ten zeerste aan, als zynde, naar zyne meening, in het algemeen belang, en byzonder in dat van den handel, en acht hy dezen maatregel, waar het veranderingen geldt, een stap in de goede richting. Na uitvoerige besprekingen en toelichtingen wordt overeenkomstig 's Voorzitters voorstel besloten en worden Burg. en Weths. ge machtigd de noodige maatregelen te nemen dat deze nieuwe tydinvoering, in verband met de verschillende plaatselyko dienstregelingen, geleidelijk en zonder stoornissen zal kunnen plaats bobben. c. verschillende ingekomen nota's en ver- schot-declaratiön wegens kosten der brand weer, by gelegenheid van den brand te Nieuwe- Wctcring op 7/8 Februari 11., welke worden goedgekeurd; terwyl eon ontwerp-besluit tot het doen der daardoor noodigo af- en over- schryving op de begrooting van 1892, wordt vastgesteld d. een ontwerp-besluit tot het doen van onvoorziene uitgaven op do begrooting voor 1892, wegens de kosten van 1 Januari— 30 April jl., gevallon op de vry willige oefeningen in den wapenhandel, hetwelk wordt vastgesteld. De Voorzitter deelt hierbij mede, dat 5 der jongelingen, die aan de oefeningen hebben deelgenomen, voor de lichting dezes jaars tot den dienst zyn aangowezen en zich vermoe- deiyk niet kunnen doen vervangon, een vol doend getuigschrift hebben bekomen, wat voor doze gemeente een goed succes mag heoten op den afgeloopen lsten proef-cursus. Nadat de heer Van der Meer eenige inlich tingen heeft gevraagd omtrent het dryven van vee over de voetpaden, de heer Van der Geest over de wegen en de heer Njgten om trent het vergadoringsuur, en deze door den Voorzitter in bevredigenden zin zyn beant woord, wordt de vergadering gesloten. BUITENLAND. Fraukryk. De uitslag der gemeenteraadsverkiezingen in 357 arrondlssements-hoofdplaatsen Is als volgt: In 257 verkregen de republikeinen de meerderheid; in 14 zegepraalden de conser vatieven en in 1 de socialisten. Do republb keinon winnen in 11 hoofdplaatsen. Te Nantes, eene van do weinige belangrijke steden, waar de rechterzijde de overhand had hebben do republikeinen de meorderheid be haald. Wilson kreeg te Loches de moeste stommen en zal tot maire worden gekozen Mon ziet hierin een voorbode voor zjjn terugkeer in de Kamer van Afgevaardigden. - Hot is helaas, zooals gemold werd. Men heeft Véry thans ook nog een oog moeten uitnomen. Zyn toestand boozemt ongerust heid in. Het aantal dreigbrieven, dat de Parysche politie sedert den aanslag op den Boulevard Magonta heeft ontvangen, loopt over do drie honderd stuks. De toostand van den zwaar gokwotsten letterzetter Hammond is ook bedenkelijk. Men vroest dat hp en Véry zullen bezwijken. De andere vcrplcogde kan heden het hospitaal verlaten. Do vrouw van Véry heeft menr.og niet by den iyder durven brengeD. België. In de Kamerzitting van gisteren hoeft do algemeene rapporteur, de heer Do Smet do Naeyer, zyne rede over de Grondwetsherzie ning in België voortgezet. Hy ontkonde dat het besluit der centrale sectie betreffende hot referendum als eene goedkeuring van het stolsel mag worden opgevat. Nadat hy zich verklaard had tegon hot algemeen stemrecht en het capaciteitsstelsel, bestreed hy do bezwaron, door den heer Grav.x tegen den huurwaarde census ingebracht. De Kamer bosloot, tot bespoediging der be handeling, haren werktyd uit te breiden on ook dos Zaterdags byoen te komen. - Het elders verspreide gerucht, dat in het koninklijk paleis te Brussel oeno bom zou zyn gevonden, wordt uit zeer vortrouwbare bron ten stelligste tegengesproken. De gendarmerie van Sprimont heeft een Fransch anarchist aangehouden, wiens uit- lovering door de Fransche regeering was go vraagd. Gisteren zyn nog verscheideno anar chisten te Luik in hechtenis gonomonandero arrostatiên worden waarschyniyk geacht. De politie gelooft dat aan do reeks dyna- mietaanslagen con eind is. Het was gister avond in de stad rustig. De gendarmerie patrouilleerde. - De Belgische rcgeeriDg heeft niet toe gestaan. dat generaal Brialmont naar Turkije vertrekt, fot voorlichting der Turkscho regee ring over de versterking van Konstantinopel. Lhérot, de held uit hot hotel Véry te Parjjs, is te Brussel aangekomen en afgestopt in oen hotel, waarvan de dagbladen voorzich tigheidshalve den naam verzwygen. Er zijn thans nadere berichten omtrent den Nederlander, die te Gent is gevangcuge- nomon, ais hebbende een brandbrief gezonden aan don burgemeester Lippens, onder bedrei ging, diens huis in de lucht te doen springen. De beschuldigde bekende te handelen op last van andere anarchisten. Hy heet H. Boer, is 24 jaar oud, geboortig uit Amsterdam. In het verhoor heeft hy kortaf geantwoord, aldus: Waar komt gy vandaan? Uit Nymegen, in Nederland. Welk beroep oefent gy uit? Goen; ik ben desortour van het Neder- landsche leger. Hebt gij dynamiet? Neen, maar ik weet hoe het gemaakt wordl ik ben anarchist. Waarom hebt gy den burgemeester van Gent bedreigd? Omdat ik anarchist ben. De burgemeester was afwezig. Wist gy dit? Ja. Hebt gy te Gent vriendon of kennissen? Neen. Wat is uW middel van bestaan? (Op dis vraag wilde hy niet antwoorden). In het verder verhoor heeft hu volledige bekentenis afgelegd. De dreigende brief was onderteekend„Een Hollandsche anarchist", en gesloten in een couvert met het stempel der brouwerij „Va- lentinos," alwaar Zondag-ochtond do byeen- komst gehouden en de brief gosclireven was. Hy was gehuisvest by een herberghouder. By zyne arrestatie verkeerde hy in staat van dronkenschap en heeft hy zich volstrekt niet verzet. Hy spreekt vloeiend Fransch. Oüsleur.-Hoog.-JIoiiarchln. Heden zal het Huis der Afgevaardigden van Oostenrijk een voorstel doen, om den minis ter van justitie, graaf Schönbom, in staat

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2