DAGBLAD. N». 9876. Woensdag 4 Mei. A°. 1832. Bladen. Zomerdienst. <§eze jouraat wordt dagelijks, met aitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 3 Mei. Feuilleton. JONG GEHUWD. PRIJS DEZER COURANT: Teor Leidet per 9 maandenf 1.10. Franco per posi1.40. Afzonderlijk# Nomroers0.06. Ut nommer bestaat uit TTTEE Eerste Blad. Bij dit nommer wordt onzen Abon- nés aangeboden de Zomerdienst regeling der Spoorwegen, Stoom trams, Stoombooten, enz. Op karton geplakte exemplaren van dezen Zomerdienst zijn aan ons Bureel verkrijgbaar ad 15 cents. Ofllci&ele Kennisgevingen. Loting voor «le Rationale Militie. Burgemeester en Wethouders van LeideD, Gezien het besluit v&n den Heer Commissaris der Koningin in deze prorincie, van den 29sten April 1592, A no. 1223 (2de afd.), houdecdo bevel tot het tonden eoner nieuwe Loting voor de in het jaar 1S91 in deze gemeente ingeschrevenen voor de Nati- tatlo Militie Gelet op de bepalingen d»r Wet van den lOden Augustus 1861 (8taateblad No. 72), alsook op die nn Zijner Majesteit* b'eekdt van den 8et«n Mei 1862 (Stutablad No. 46); BroDgon ter algemeene kennis: dat de nieuwe loting voor de in het vorig Jaar binnen deze ge meente voor do Nationale Militie ingeschrevenen, en ilzoo voor hen, die geboren zijo in het jaar 1872, al geechieden in een der vertrekken van het Raad- biic, op Donderdag, Vrgdag en Zaterdag den 12den, 13d;n en liden Mei aanstaande, telkens dee morgens te tien uren dit deze loting in eene alphabetieche volgordo der nunen van de ingeschrevenen zal plaats hebben, en wel op Donderdag den 12dm Mei 1892, voor de ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter A tot en met do lettor H, op Vrijdag den 13dcn Mei 1892 voor do ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter J tot on met de letter Q, en. op Zaterdag den liden Mei 1892, vcor do ingeschrevenen, wier familienaam begint met de letter R tot en met de letter Z. Voorts, dat bij art. 33 der Wot is bepaald dat voor den ingeschrevene, die niet is opgekomen, het Eommer kan gotrokken worden door zijn vader, moeder of voogd, terwijl, is ook deze niet opge komen, alsdan het trekken geschiedt door den Bur gemeester of het lid van den Raad der g» moente, wm de loteling ia ingeechreven dat ingevolge art. 34 do opgekomen ingeschrevene, dadelijk na het trokken van zijn nommer, de redenen van vrystellirg opgeeft, die lig meent ts hebben. Het opgeven van dezo redenen kan door zijn vader, moeder of voogd gcechiedeD, zoo deze togenwoordig en de ingeecbreveno niet opgekomen ia. Wijders, dat tjt het opmaken der gotuigschriften, vermeld bg art. 63, tot het bekomen van vrijstel ling wegens broederdienst of op grond van te z\jn eenigo wettige zoon (welke getuigschriften worden efgegeven op de getuigenis van twee bij den Bur gemeester bekende en te goeder naam en laam 8taaDdo ingezetenen, die zich ieder voor de waar heid van het daarbg verklaarde, door mede-onder- teokoDing, verantwoordelijk stellen), de gelegenheid bestaat ter Secretarie dezer gemeente, op Maandag den lOden en Dinsdag den I7den Mei aanstaande, van des voormiddags tien tot des namiddags drie uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Mei 1832. E. KIST, Secretaris. fnëntfng tegen betaling. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene koDnis dat alsnog gelegonheid zal worden gegeven tot inenting tegen betaling van f 1 per persoon, op Donderdag 5 Mei e. k., des namiddags te twee uren, in het Elieabethshof, aan de Oude Vest, Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3 Mei 1892. E. KIST, Secretaris. Vergadering Tan den Gemeenteraad van Lei- den, op Donderdag 5 Mei, des namiddags te 2 uren. 1 Punten ter behandeling: 1°. Yooretol tot beschikbaarstelling van een bedrag van /'50 voor de Koolteercommissie (106, 117 en 121). 2°. Idem betrekkelijk het verslag in zake het oa- i derzoek van de SpaDjaardebrug (108 en 131). 3®. Verzoek van W. C. D. Van Rijen, om terugbe taling van echoolgeld, lager ODderwfje (129). 4®. Voorstel betrekkelijk de vernieuwing van de Tuifmarktsbrug (124). 5°. Verzoek van de huurders van het Ra-amUnd i Ouder Zoeterwoude,- om liet lapd to gebruiken j voor do Landbouwtentoonstelling (126). 6®. Voorstel tot wijziging van het model van het Getuigschrift voor de scholen 8de en 4de klasse (126). 7°. Verzoek van do wednwo R. A. Van Denreen, om vrijstelling of terugbetaling van schoolgeld, middelbaar onderwijs (127). 8®. Idem van de Gemeente-Commissie van het Ne- derduitsch Hervormd Kerkgenootschap ou eene bgdr&ge in de kosten van afsluiting der be graafplaats (128). 9°. Voorstel betrekkelijk hot onderwijzend personeel aao de scholen 3de klasse no?. 2 en 3 (192). 10°. Verzoek van N. A. Colla, om eene stoep te leg gen aan do Mare voor perceel No. 53. Aan den gemeenteraad leggen B. en Ws. over een brief van de Raadscommissie, belast met het onderzoek naar de constructie dei- Span jaardsbrug, met een nader rapport van den Dolftschen hoogleeraar Henket, die de brug heeft onderzocht. Naar aanleiding van dat rapport zij nog, zeggen B. en Ws., het volgende opgemerkt, ten eerste wat aangaat de sluitmiddelen. Waar al onze ophaalbruggen do beide knypen op dezelfde val hebben, wat nooit tot bezwaar aanleiding beeft gegeven, achten B. en Ws. het raadzaam aan de Spanjaard6brug van deze beproefde manier niet af te wijken, om dat de brugwachters èn minder onder contrdle staan èn door de krachtige windstooten de brug minder gemakkelijk kunnen besturen. Voor het aanbrengen van consoles tegen de achterharren werd by rapport van 7 April jl. reeds een bedrag van ƒ20 aangevraagd. Naar bet oordeel van den hoogleeraar Hen ket behoeven zy geeno aanleiding te geven tot het knellen der brug. Intusschen is by onze bruggen, waar ondersteuning van den achterhar bestoni, deze gaandeweg werkeloos geworden door het telkens afnemen er van als de opening of sluiting der brug moeilyk- heid ondervond. Volgens bekomen inlichtingen, zeggen B. en Ws., deed dit bezwaar zich ook reeds gevoelen by de bruggen, in den laatsten tyd door de provincie gebouwd. Waar nu brugwachters, die als ambtenaren ineor belang hebben by richtige uitvoering Van hunne taak en onder contrólo staan, go- wooniyk slechts met veel moeite tot op tyd schoonmaken van de bruggen zyn te brengen, kan niet worden verwacht dat een pachter of zyn knecht dit op een half uur buiten de gemeente naar behooren zullen doen. Bovendien kan hot klemmen ook wel ont staan door kleine vormveranderingen van de kleppen onder invloed van afwisselende weers gesteldheden. Wal betreft het aanbrengen van steunplaten aan de achterharren, geldt het hier de vraag waaraan meer gewicht moet wordon gehecht, aan eene mindere helling of aan het vast liggen van de brug. Waar do hoogleeraar Henket ook by zyn nader rapport het laatste van overwegend belang acht, zien B. enWs. er geen bezwaar in aan diens raad gevolg te geven, terwijl de kosten van de steunplaten zloohts bedragen f 22 en het daarvoor noodig geworden inkorten van do zorgkettingen nog ƒ15. Inmiddels wyzen B. en Ws. er uitdrukkelyk op dat de andere ophaalbruggen alhier die steunplaten evenmin bezitten en ook by be lasting aanmerkelyk dalen. Ten vervolge op hun bovenaangehaald rap port goven B. en Ws. den Raad mitsdien in overweging hen ook te machtigen tot het doen aanbrengen van bedoelde steunplaten met inkorting van de zorgkettingen, en het aangovraagd krediet van ƒ70 tot ongeveer ƒ110 te verhoogen. Naar aanleiding van het verzoek van de wed. R. A. Van Deursen deelon B. en en TVs. den Raad mede dat de zoon van adressante do Hoogere Burgerschool voor Jongens wegens vertrek naar Amsterdam op 9 April jl. heeft verlaten. Zy geven mitsdien in overweging aan PRIJS DER ADYERTENTIÈN: Tu 16 regel» ƒ1.06. Ieder» regel neer (0.17,. Orootere letten neer pleeteruimte. Voor bee inoeeeeeren buiten de Bied wordt ƒ0.10 berekend. adressanto vrystelling of terugbetaling te ver- leenen van schoolgeld voor haren zoon, vroe ger leerling der Hoogere Burgerschool voor Jongens, over het laatste kwartaal van den cursus 1891/92. Door de hoofden der scholen van de 3de en 4de klasse is aan B. en Ws. mede gedeeld dat waarschynlyk in den loop van dit jaar de voorraad getuigschriften, uit te reiken aan de eervol ontslagen leerlingen dier scholen, zal zijn uitgeput en dat wyziging van het model wenschelyk is vóór tot ver nieuwing daarvan wordt overgegaan. Het getuigschrift wordt uitgereikt krachtens art. 18 der Verordening van 11 November 1880, regelende do inwendige inrichting der scholen, do toolating en het ontslag der leerlingen, terwijl het model van het getuigschrift als bylage by de Verordening is gevoegd. Tegen do nu gebruikelyke formule bestaan by de hoofden der scholen twee bedenkingen. Vooreerst behelst zy ten aanzien van lede ren leerling de verklaring, dat hy of zij „zich door viyt en gehoorzaamheid heeft onder scheiden." Dat er zich gevallen voordoen, waarin dat niet naar waarheid kan worden getuigd, is algemeen bekend. Alsdan staan do hoofden der scholen voor eene groote moeilijkheid. Onthouding van het getuigschrift zon niet wel strooken met de imperatieve bepalingen van voormeld artikel. „Aan de leerlingen, die de hoogste klasse met vrucht hebben door- loopen, wordt een getuigschrift, volgens by- gevoegd model, uitgereikt." Doorhaling van de geciteerde woorden zou aan het getuig schrift alle waarde ontnemen. Het doel van het getuigschrift is te ver klaren dat de vertrekkende leerling het onder- wys geheel heeft genoten, de hoogste klasse der school geheel heeft doorloopen; een der voordeelen, aan het bezit er van verbonden, is, dat zonder examen toegang wordt ver leend tot het herhalingsonderwys. Het tweede bezwaar ligt in de aanwijzing van den tyd, gedurende welken een leerling ééne bepaaldo school heeft bezocht. Door dezen aan te geven loopt het getuigschrift dikwyls slechts over een kort tydperk, ten govolge van vele overplaatsingen wegens ver huizing, overgangen van hot byzonder tot het openbaar onderwys, tydelyke vestiging buiten de gemeente, enz. Het is derhalve wenschelyk de vermelding van den tyd achterwege te laten. Op die gronden is in overleg met de Plaatselijke Schoolcommissie een gewjzigd 9.) „Emma-lief, hebt ge er wel eens aan ge dacht, dat het van avond de laatste avond is, waarin ge ons alléén toebehoortdat ge mor gen. vaders stem stokte hier iets meer »dat ge morgen dit gelukkig ouderlyke huis verlaat?! Och, kindlief, ge weet nu mis schien nog niet, wat dat zeggen wil, maar en onwillekeurig kijkt papa Van Til naar mama Van Til, die ongemerkt haren zakdoek te voorschyn haalt, om twee tranen af te drogen, welke reeds een paar seconden ge leden hare oogen ontvielen, „wij gevoelen het dubbel, kindlief; het kost ons veel, of neen, engel, geloof niet, dat wy ons met een enkel woord beklagen over datgene, wat, God geve het, je geluk moet worden; maar op zoo'n laatsten avond, dat ge nog kind zyt, niets dan ons kind. Emma meent hier in de roden te moeten vallen. „Beste vader, hoe kunt ge zóó spreken Ben ik dan, eens getrouwd, uw kind niet meer? Wanneer men een eigen huis gaat bewonen, dan gaat men toch do wereld niet uit, en waarom zouden wy ons dan van avond onnoodig kwellen? Geloof me", en hier wordt hare stem iets teederder, „ik be- gryp dat het eene leegte in huis zal geven, wanneer ik er uit bonmaar ik zal er dik wyls genoeg in terugkeeren. Doch, hoe kan ik van avond treurig zyn? Morgen bruiloft, trouwen, op reis naar Parys en als ik terug kom een eigen huisje, zoo keurig gemeubi leerd, en een man als een juweel! Ziet ge, ik word zyne vrouw, maar ik blyf uw kind, uwe lieveling!" En wanneer Emma's stem honigzoet ge worden is en nog tal van zulke lieftallige woordjes heeft uitgesproken, dan kust zy de ontydige tranen weg, eerst van pa, dan van ma, om eindelyk naar August te ylen. Met beide zachte handen grypt zy in zijne bakkebaarden, om hem eens duchtig te be straffen totdat hij om erbarming smeekt, „war.t", zegt zy, „hy is de schuldige, hij is de roover, die aan een ouderlyk huis de oenige dochter ontsteelt." Papa en mama glimlachen door hunne tranen heen en zoeken den onverlaat met liefdevollen blik. En August? Het is hem aan te zien, dat hy de woorden van dien goeden vader begre pen heeft en maar al te wel beseft, welk eene verantwoording van af dat „morgen" op zyne schouders drukt; wat het zeggen wil aan te nemen een zoo jeugdig vrouwtje, een vrouwtje als zijne Emma waarachtig gelukkig te makeD. Hy, die zooveel meer ondervonden heeft, die zich dat streelend levensdoel voor oogen ge steld heeft, hy zwygt; geen woord kan zyn gevoel vertolken, maar hy staat op, drukt een kus op het voorhoofd van mama Van Til, drukt de hand van den achtenswaardigon vader, en dat zegt meer dan woorden som- tyds vermogen. August heeft naar de endule gezien; het is tyd om te vertrokken. „Morgen vroeg dag!" schertst hy. Emma moet rust hebben en misschien is hot ook gepaster, om vader, moeder en dochter op dien laatsten avond, vóór dat hun kind vrouwe wordt, een oogenblik alleen te laten; morgen zal hij zyne schade inhalen. Er is voorzeker nog zooveel te bespreken; er worden mis schien nog zooveel van die hartelyke woor den gewisseld, welke men heel zyn leven niet vergeet. En dus... laat hen alleen! August heeft ditmaal zyn goeden avond zoo mogelyk nog iets hartelyker dan anders uitgesproken. Straks heeft hy de gezellige huiskamer verlaten. Emma is hem natuurlijk gevolgdzy zal hem uitgeleide doen. Eerst zegt zy niets, maar klemt zich met beide handen aan zyn arm vast, als poogt zij het oogen blik van scheiden nog eenige seconden te verschuiven. Nog téne minuut en August heeft reeds den deurknop gegrepenmis schien zal hy aanstonds dien scheidsmuur openen. Neen, Emma heeft zich vlak vóór de deur geplaatstAugust zal en mag nog niet heengaan. Augusts hand beeft onwillekeurig; dan laat by den deurknop los om met beide handen Emma's lieftallig kopje te omvatten. De griffier is weer geheel uit zijne deftige plooi geraakt. „Go zyt toch een prachtexemplaartje", vleit hy, haar in zyne gespierde armen bijna verpletterend. „Morgen!" zegt hy fluisterend. „Morgen!" De griffier bloost, maar het is donker in do gang; niemand ziet het. Emma heeft onwillekeurig de oogen ge sloten en laat haar kopje vol vertrouwen tegen Augusts borst rusten. Wordl ttrcolgd).

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1