DAGBLAD. Maandag 2 Mei. A°. 1892. i§e2e (Courant wordt degelijks, niet uitzondering van ,Zjpn- en feestdagen, uitgegeven. Peuillcton. JONG GEHUWD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lfilien per S maandenf 1.10. Franco per post1.40. Aöonderltfke Numme».0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—6 regelt ƒ1.05. Iedero regel meer f 0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incaAgeeron baiteo d® stad wordt fX). to Tweede Blad. üe nieuwe spoorwegtijd. Nti op 1 Mei by do spoorwegen in on3 land do dienst naar den "Wost-Europeeschen tijd wordt geregeld, is door do Exploitatie- maatschappij aan haar personeel opgedragen dat alle irwerken der Maatschappij, zoomede die Van het personeel, volgens welke de spoorwegdienst wordt uitgevoerd, in den nacht van 30 April op 1 Mei op "West Europeeschen tijd of twintig minuten achteruit worden gesteld. Dit geschiedt op de lijnen, waar geen nacht dienst is of wel de dienst vóór middernacht eindigt, na het sluiten van den dienst. Op do Djnen mot nachtdienst geschiedt hot precies te middernacht (Amsterdamsehen tijd) waaruit volgt, dat de treinen, in den nacht ran 30 April op 1 Mei loopende, volgens do tijdtafels van 1 October 1891, worden gerekend tijd le ryden, wanneer zij na midder nacht aan de tusschen-, resp. eindstations iKbjjnbaar) twintig minuten te vroeg aan looien. Bu he op Wost-Europeeschen tijd stellen Tan do s':ationsuurwerken zal als volgt wor den te werk gegaan Do zakuurwerken zullen met de statlons- uarworken worden gelijkgesteld. By dezen (ol. de stationsuurwerken) wordt de slinger tefengeiiouden, hotgeen geschiedt door hem op te vangen als hy het meest links is ge komen en hem dan steeds steunende tot het midden te laten teruggaanhet weer in gang zetten door hem langzaam naar rechts op te lichten, maai-, vooral by lange slingers, slechts even over het hoogste punt A by gewoonlijk slingert, daarna los te laten, dat hij weder in gang komt. jDe perronuurwerken to Nieuweschans, Meppel, Zwolle, 's-Bosch en Eindhoven en dc bureau-uur werken te Stodum, I-Ioogezand, :Zuidbrook en Schoemda kunnen niet of moei- ik worden stilgezet, en moeten dus lang- u:.m twintig minuten achteruit gozet worden, daarbij acht gevendo, dat, indien do minuut wijzer passeert, zy elkander niet raken. Aan de stationschefs is dit werk persoonlijk opgedragen, of wel zy hebben te zorgen dat liet door bevoegden wordt uitgevoerd. Mon leest bovendien in de „Staats Ct.:" „In verband met het invoeren van den Oreenwichtyd bij den spoorwegdienst in Neder land, zal, te rekenen van 1 Mei a. s., bij den |jwd- en den telegraafdienst mede met dien tijd worden gerekend. „Hiermede zal, wat den dienst tegenover het publiek botreft, gepaard gaan dat de kan toren der posteryen en de rijkstelegraafkan toren feitelijk tien minuten vroeger dan thari3 zullen geopend cn gesloten worden, mot uit zondering van de telegraafkantoren op do beur zen to Amsterdam en Rotterdam, die ovenals thans gedurende den beurstyd open zullen blyvon. De tijdstippen van lichting der brieven bussen zullen, ten govolge van het invoeren van den Oreenwichtyd, in werkelijkheid geeno verandering ondergaan. „De uren in alle aankondigingen, mede- deeliugen, gedrukte stukken on schrifturen de post- en telegraafdiensten betreffende, zullen van 1 Mei af naar den Oreenwichtyd zyn berekend. Ypor zooveel mogelijk zal ovenwol, nevens den Greenwich-tyd, in overeenstem mende uren, de plaatstyd worden vermeld." Als wy deze mcdedeeling goed begrijpen, dan wordt do tijdaanwijzing oor postery on telegraphio met die voor de sporen in over eenstemming gebracht, maar togelykertyd do dienstregeling voor dc kantoren een half uur vervroegd. Dit zou eene goede oplossing zyn. Leiden, 30 April. Gelijk reeds in ons blad werd aange kondigd, zal a. s. Woensdag avond in de kleine zaal dor Stadszaal de jaarljjksche alge- rneono vergadering der „rractische Ambachts school" plaats hebben. Wy herinneren er aan dat, als er van de kleine zaal gebruik gemaakt wordt, de ingang tot het gebouw steeds aan de Aalmarkt is, dtis ook nu. Van Manbave's „Beknopt Woordenboek der Nederlandscho taal" heeft bij de heeren Martinus Nyhoff, te 's Gravenhage, en A. W. Sythoff, te Leiden, een tweedo druk het licht gezien. De bewerkers hebben getracht eene bcknoplo en toch zoo volledig mogelijke woordenlijst te geven en zijn daarin, ge- looven we, goed geslaagd Het handige boekje wordt besloten met eene alphabetische lijst van Nederiandsche plaatsnamen, waarvan tweeërlei spelling bestaat, en oen ter wille van onze Zuid-Nederlandscho broeders, een lystje der Eelgischo plaatsnamen. Beide lijsten verhoogen voorzeker de bruikbaarheid van hot Woordenboek. De aflevering der miliciens voor do lich ting 1892 voor de gomeente Oegstgeest zal plaats hebben te Leiden op Dinsdag 10 Mei, te halfnegen 's morgens, in hot Invalidenhuis. Men schrjjft ons: Na den onverkwikke- Ijjken ponnostr(jd over den rjjwog door de buurt Koelof-Arendsveen echter niet ten gevolgo daarvan -- kan men thans dagelijks den opzichter der gemeente opmetingen zien doen en borokeningen maken, ten einde aan den Kaad weldra een uitgowerkt en in bij zonderheden omschreven verslag te kunnon overleggen. Voor- en tegenstanders van dien veel be sproken rtjwog, zoomede de or.derteekenaars van het desbetreffend adres, kunnen intusschen ondervinden, dat het niet in het plan van het gemeentebestuur heeft gelegen, die zaak naar don doofpot te verwijzen. Het zal echter iederen inwoner van Eoelof-Arendsveen, ja van de goheelegemeonte Alkomade, benieuwen, welke beslissing door het Bestuur in deze zal worden genomen. Door den' Kaad der gemeente Woubruggo is naar aanleiding van do circulaire van Ged. Staten, om met 1 Mei voor de gemeenteklok den Greenwichtjjd aan to nemen, besloten, evenals in vele gemeenten het geval is, daartoe niet over te gaan, en den Amsterdamschon tjjd te behouden. Volgons de gesloten kiezerslijsten dor gemeento Woubrugge bedraagt aldaar het aantal kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staton 011 den Gemeenteraad 195. Tot secretaris van Ammerstoi is gekozen do heer P. F. Van Süjpe, burgemoester aldaar, vroeger gemeente secretaris en ontvanger te Sassenheim. Het hoofdbestuur van don Nedorland- schon bond ter bestrijding van overdreven Zondagsrust op het gebied van post- en tele- graafverkeer, gevestigd te Leouwarden, heeft antwoord ontvangon van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, op het ver zoek om beslissing in zake het verschil met don directeur van het postkantoor te Leeuwar den en den inspecteur der posterijen te Zwollo, of de vormelding van den naam en de woonplaats des afzenders op de adreszijde van gedrukte of met gedrukte gelijkgestelde kaarton al dan niet geoorloofd is. In dat antwoord wordt to kennen gegeven, dat de vermelding op het adres van den naam en de woonplaats dos afzenders te goljjk met den naam en de woonplaats van den geadres seerde, vooral met het oog op de zoogenaamde nieuwjaarskaarten, die bjj duizendtallen ter post komen, tot velerlei misvatting aanleiding geeft, en oone goede verzending belemmert, zoodat het zeer wenschelyk is, dat althans de dikwjjls zoor onduidelijke schriftelijke ver melding van den naam en de woonplaats des afzenders op do adreszjjde der kaarten ach terwege bly vemaar dat do gedrukte opgave van een en ander voor den dienst geen be zwaar oplevert. Bjj de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van art. 190 der algemeeno wet van 26 Augustus 1822, houdende bepalingen omtrent de visitatie van reizigers en bagage aan de grensstations. Ter vormijding van tijdverlies voor de door- looponde sneltreinen van Keulen naar Amster dam is door de betrokken spoorwegmaatschap pijen het verzoek gedaan om de visitatie van reizigers en bagage, binnenkomende met snel treinen, die te Groesbeek niet zullen stoppen, in Njjmegen te doen plaats hebben. Daartoe geeft do voorgesteldo wijziging de gelegenheid. Door de voorgestelde wetswijziging zal bovendien do gelegenheid ontstaan, om, indien zich daaraan behoefte doet gevoelen, ook elders de visitatie der roizi.ers naar meer binnenwaarts gelegen stations te verschuiven. Het nieuwe reglement op de Ryks-land- bouw-proefslations, dat in de Sts.-Crt. is ver schenen, heeft voornamelijk de strekking die stations to brongen van het Departement van Waterstaat enz. onder dat van Binnenlandsche Zaken en om aan het station te Wageningen het karakter van contraal station te ontnemen. Voor de betrekking van tjjdolük leerares aan de H. B.-S. voor meisjes Ie Deventer, is voorgedragen mevrouw Marshal Boulanger, leerares in de Franscho taal en letterkunde bjj het M. O. te Arnhem. Naar men verneemt, zijn er tusschen de militaire en stedelijke autoriteiten te Am sterdam onderhandelingen aanhangig om, in geval van mobilisatie, tot tijdelijke huisvesting van trooren te kunnen beschikken over eenige grooto openbare getouwen. Voor do miliciens der lichting van 1892, herkomstig uit de provincie Zuid-Holland, voor wie herkeuring wordt aangevraagd, zal op Maandag 9 Moi en vorvolgons op Maandag van iedero wook (uitgezonderd de feestdagen), aan het gebouw van liet provinciaal bestuur te 's-Gravenhage, des voormiddags te half- twaaif, gelegenheid bestaan, om artikel 116 der Militiewet too te passen. By koninklijk besluit is, met ingang van 1 Mei a. s., aan den lston luit.-kwartierm. van den staf der infanterie H. Schultink, werkzaam bjj het departement van oorlog, op z\jn verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst en benoemd tot commies by het bureau van den inspecteur van don goneeskundigen dienst der landmacht. August had hem altyd ter zyde gestaan, getrouw do laatste weken met hem gerepe teerd en den jongen Hoogvlieger zéé ver gebracht, dat hy er eventjes door kon en men hem nooit meer dan eenmaal voor één en hotzelfdo examen druipen liet. Biardoor was een vriendschapsband ont slaan, welke, op het oogenblik, dat Alexan der doctor in de rechten werd, in een teliton knoop werd samengetrokken. Er bestond overigens weinig overeenkomst tus- aen beiden, wat karakter aangaat. Hoog vlieger was van eene verliefde natuur, die be:_ anderhalf jaar langer op de academie deed vertoeven- dan noodzakelijk was. Wy zwygen van die overigens kostbare jaren, ■waarin Alex, zooals hy voorgaf, liet leven vm zyno rooskleurige zyde had leeren kennen ba nunigen zak guldons stukgeslagen. Thans advocaat zjinde, zou het eene verregaande onbescheidenheid wezen, iemand te Amster dam te herinneren wat te Leiden gebeurd was. ,Ik stoor je toch niet, mijn waarde", begint Hoogvlieger en laat. zich in den arm stoel naast den lessenaar noer, welke voor rechtsgeleerden gereserveerd is. „Gy komt nooit ongelegen", antwoordt August gemoedelyk, want ik doo altyd alsof go er niet zyt; je neemt me dus niet kwa- iyk, dat ik voortga? Wil je eene sigaar opstoken?" „Dank je, ik raok van mijne eigen; de uwen zyn strootjes: ik proef gaarne tabak. Wat voert gy uit? Maak je een testament?" August glimlacht en zegt dan met ge- maakten ernst Alex, ge zyt ooggetuige van eene executio „En wie zyn de terdoodveroordeelden?" August bedenkt zich een oogenblikhij ontwijkt den blik van zyn vriend en fluis tert geheimzinnig: „Herinneringen uit mijne jongelingsjaren!" Hoogvlieger moet er hartelyk om lachen; hy vindt het denkbeeld prachtig en uitste kend, maar vertaalt dat „herinneringen uit vroegere jaren" met „doux souvenirs." „Gy zult wel nachtwerk hebben", spothy gulhartig. „Nu, daar zyn heelwat beschul digden op het bankje voor beklaagden te brengen. Natuurlyk, nu ge trouwen gaat, moet er een doodvonnis over al dio helden en heldinnen uitgesproken worden! Wanneer ik eens daaraan beginnen moest!" En de jonge Hoogvlioger lachte vyf minuten om zulk een wanhopend verschiet. August noemt dit oogenblik van afleiding te baat, opent een geheimzinnig laadje en stort den inhoud over do inmiddels weer leeggemaakte tafel. Zyn oog is onderzoekend op die documenten gericht. Ily is trager in het verscheuren geworden, liet is alsof zyno vingers boven, wanneer zy met zoo menig rosékleurig, volboschreven blaadje in aanra king komen. „Enfin, het is nu alles voorbij!" fluistert hij zacht, en een pakketje, dat zorgvuldig samengebonden is, in de hand nemende, staat hy op, om eerst hot vuur in den haard wat op te poken, doch daar wordt op een maal zyn rechtspraak uitoefenende rechter arm door Alexander gegrepenjuist op hot oogenblik, dat die blaadjes in hunne sier- lyke enveloppen den brandstapel zouden be klimmen. „August, ge zijt onrechtvaardig! Laat af, zeg ik je", beveelt Hoogvlieger. „Watgedaar doet, is tiet werk van een roover. niet dat van een griffier bjj de arrondissements-recht- bank. Antwoord eerst: Waar is het requisi toir en... wie heeft de gevonnisten verdedigd; wie heeft hunne onschuld bepleit?" „Houd me niet op!" smeekt August en vervolgt: ,Zy hebben schuld bekend!" „En waar zyn de verzachtende omstandig heden?" vraagt Alexander andermaal, op denzelfden toon van gemaakte deftigheid. „Myn aanstaand huwelyk is eene ver zwarende omstandigheid!" zegt August kalm. Maar wanneer hy straks hot vonnis voltrekken wil, hoeft Hoogvlieger hem de sierlyke briefjes ontrukt en zo voor zich op den schoorsteenmantel neerleggende, roept hy luidkeels: „Mynheer de rechter, ik aanvaard de vor- dediging van beklaagden. Ik vraag gehoor!" August Van Bergen laat zich in z.jjn go- makkelyken stoel achteroverglydenhy is tot inzicht gekomen. Hoogvlieger heeft gelyk. Eene executie zonder vorm van proces is eene laagheid. Het gerecht zal zyn ldop heb ben! Ily zal hooren wat dio onverwachte verdediger aan te merken heeft. „Wie is de beklaagde en waarvan wordt hy beticht of is het eene zij?'' vraagt Hoog vlioger, terwijl hy het rosékleurig briefje onl vouwt en met veelbeteekenenden oogopslag naar de ondertoekening zoekt. Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5