N». 9873. Zaterdag 30 April. A'. 1892. i§eze <Qov.Ta.nt wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. SM nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 29 April. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Lolden por 9 meendenf 1.19. Franco per poet1.40. AlKonderl^ke Hommer»9.91. PRUS DER ADVERTENTIÉI?: Ten 19 regel» f 1.05. Iedere regel meer •rootere lettere naar plaatsruimte. Toor InouMeroa bniton do stad wordt fO.lQ feerexecm Oaliciöolo Kcnnis^eylngeu. DRANKWET. Burgemeeater on Wethouders van L^idon brencen Ier algemeene kennis dat door M. VAN DE WETE- UING, huisvrouw van P. G110ENEVELD, alhier woonachtig, eeu verzoekschrift is iDgediend om ver- guoDiig' voor den kleinhandel in sterken drank in het perceel Bnrgsteeg No. 3. Burgemeester on Wethonders voornoemd, Leidon, DE KAN TER, Burgemeester. 20 April 1892. E. KIST, 8ecretaris. Heden is aan de universiteit alhier, de heer F. J. Los, geb. te Leiden, bevorderd tot doctor in de godgeleerdheid, na openbare verdediging van een academisch proefschrift, get.: „Wil helmus a Brakel." Aan dezelfde universiteit is het candidaats- examen in de godgeleerdheid, eerste gedeelte, afgelegd door den heer C. Spoelstra. - Door do geneeskundige staatscommissie alhier zyn heden toegelaten tot het eerste gedeelte van het arts-examen de heeren C. W. Vinkhuyzen en P. Pwibbius. - Met leedwezen vernemen wy dat heden nacht nog een geacht stadgenoot is over leden, van wiens ziekte wy eveneens reeds melding maakten, nl. mr. N. L. J. Van Uuttlngha Wichers, gemeente-ontvanger alhier .->edert 1 November 1890. Tot deze betrekking werd hfl benoemd toen h[\ lid van den gemeenteraad en wethouder was, waaruit het vertrouwen bleek, dat hy - n van de burgery ön van de gemeentelijke vertegenwoordiging genoot. Als gemeente-ontvanger volgde hg den heer II. llenkes op, wien wegens veeljarigen dienst als zoodanig eervol ontslag was verleend. Tot lid van den gemeenteraad werd hy gekozen in het laatst van 1886 en tot wet houder in Maart 1887, ter vervulling der opengevallen plaats ten gevolge van het over lijden van den heer H. C. Plartevelt. Als wethouder was hy tevens voorzitter der commissie van het Stedelijk Museum van Oudheden en Schilderyon, welke betrekking hij moest nederleggen toen hg, in verband met zgne benoeming tot gemeente-ontvanger, insgelijks als raadslid moest aftreden. Als plaatsvervangend kantonrechter presi deerde hy meermalen d9 zittingen van het kantongerecht, en bovondien was hy lid der Oommissie van Administratie over de gevan genissen en president der commissie voor het opmaken van het plaatselijk kohier. Vroeger was hij o. a. ook geweest secre taris der Kamer van Koophandel alhier en •secretaris der plaatselijke commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs. Mr. Nicolaas Lucas Jan Van Buttingha Wichers was geboren to Nieuwer-Amstel den :jden October 1849 en bereikte dus den leeftijd van slechts 42 jaren. Zijne studiün volbracht lnj aan de Loidsche universiteit. Iiy was bekend om zijne minzaamheid en welwillendheid voor allen, die in de verschil lende betrekkingen met hem in aanraking kwamen. Gelyk we reeds meldden, zal Woensdag 4 Mei a. s., dos namiddags te 2 uren, de nieuwe hoogleeraar by de faculteit der god geleerdheid aan de rijks-universiteit te Leiden, dr. H. W. Kosters, zijn ambt aanvaarden met hot houden eener redevoering in het Groot- Auditorium van het universiteitsgebouw. De Leidscbe afdeeling dor Nederlandscho Maatschappij voor Bouwkunst heeft gister avond op huishoudelijke en waardige wijze en mot veel opgewektheid in het Nutsgebouw liet GO-jarig bestaan der Maatschappij gevierd. In de zaal waren toepasselyko versieringen aangebracht en aan toespraken en heilwen- schen heeft het evenmin ontbroken. Omtrent het tydstip, waarop de nieuwe loting voor de nationale militie alhier zal gehouden worden, zyn nog geone datums vastgesteld. Hoogstwaarschynlyk zal dit ech ter niet zyn op den lOden en llden Mei (datums, welke reeds, doch voorbarig, door sommigon werdon genoemd), omdat op die datums de inlevering en opening der stem briefjes voor de verkiezing der Provinciale Staten plaats hebben. Het bouwen eener Ambachtsschool met directeurswoning aan den Haagweg alhier is opgedragen aan den heer A. P. P. Boef, te Rotterdam, voor ƒ37,490. Voor het examen in de vrye en orde- oefeningen der gymnastiek is toegelaten de heer J. Gouwentak, van Leiden. Wylen de heer P. W. Korthals, te Haarlem, heeft aan ''s Ryks Herbarium te Leiden gelegateerd zyne verzameling en wér ken van kruidkundigen aard, alsmede de aan- teekeningen en afbeeldingen betreffende zyne reizen. (Sts.-Crt.) Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York en Baltimore, door middel van 't stoomschip „Zaandam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk morgen ochtend om 7.50 bezorgd zyn. De wyze van verzonding behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. De vergadering der Moderne Theologen te Amsterdam werd by gewoond door 172 hoog leeraren en predikanten. Tot leden van het hoofdbestuur werden benoemd de heeren J. Van Loenen Martinet, dr. I. Yan den Bergh en dr. H. U. Meyboom. Aan het slot bracht de heer M. E. Yan der Meulen een woord van dank aan don voorzitter voor zyne waardige, degelijke openingsrede en de aandoenlyke hulde, aan dr. Kuenen gebracht, en voor zijne uitstekende leiding der vergadering, waarmede de aan wezigen gaarne instemden. Hierna werd de vergadering door den voorzitter met een woord van dank voor do hem gebrachte hulde gesloten. Behalve het portret van prof. Kuenen was er nog iets, dat de aandacht trok. Er stond nl. op de bestuurstafel een keurige lessenaar, voor de sprekers bestemd. Er was besloten om zulk een te laten vervaardigen ter ge dachtenis aan het 25-jarig bestaan der ver gaderingen van moderne theologen. Zy is ge maakt van blank eikenhout, zeer artistiek uitgevoerd en goed gesneden. In de fries staat op eene koperen plaat: „1866 Verga dering van Moderne Theologen 17 April 1891." Beneden staat op eene breede koperen plaat: „Abraham Kuenen, Eere voorzitter, t 10 December 1891". By koninklyk besluit is aan mr. B. O. T. H. Westenberg, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van H. M. de Koningin by het Italiaansclio Hof, vergunning verleend tot het aannemen der versierselen van ridder grootkruis der orde van de Heiligen Mauritius en Lazarus. Op verzoek van A. M. Van der Maden, ingetrokken het koninklyk besluit van 5 dezer, voor zooveel betreft zyne benoeming tot notaris binnen het arrondissement Utrecht ter standplaats de gemeente Oudewater; en benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Breda, ter standplaats de gemeente Tilburg: a. A. M. Yan der Maden, cand.- notaris te Haarlem; b. P. Tv. Maas, id. to Berchem. Gemeugd IVieu-w«u Van de beide bataljons van het 4do regiment infanterie alhier zyn heden on geveer 150 miliciens in hot genot van groot verlof gesteld. Zy, dio voor hunne eigeu reke ning reizen en die alhier in don omtrek wonen, zyn liedenriamiddag te 4 uren vertrokken, terwyl de anderen, die voor rekening van het Ryk reizen, morgen onder geleide zullen vertrekken. Maandag a. s., den 2den Mei, komen de eerste miliciens der lichting 1892, voor Leiden bestemd, alhier aan. Op 19 Maart, des namiddags te 5 uren, is op het postkantoor te Haarlem mermeer bezorgd een van drie lakken voor ziene brief, geadresseerd aan F. Oskam, aan de Gouwe, te Waddingsveen, waarin een bank biljet van f 25, IB 5637, en een muntbiljet van 10 O 9270, welke brief niet aan den geadresseerde is bezorgd. De officier van jus titie te Haarlem verzoekt opsporing. De rechtbank te Rotterdam ver oordeelde gisteren den houtkooper v. S., die den notaris Ninaber, uit Charlois, eon klap had gegeven by een woordentwist in een tramwagen, tot f 25 boete of 10 dagen ge vangenisstraf. De eisch tot schadevorgoeding werd afgewezen. In eenewoning aan de Hug o-D o- Groot-straat te Rotterdam heeft zich een ge val van varioloides voorgedaan by eene vrouw en hare 4 kinderen. Allen zyn naar het zie kenhuis overgebracht en het huisraad is, onder toezicht der politie, deels onteigend, deels ontsmet. De zuivere opbrengst der beide Avondfeesten in het Concertgebouw te Am sterdam ten bate der Gezondheidskolonies is ongeveer tien duizend gulden. Naar men aan de „N. R. C." mede deelt, is de stoombootdienst van Rotterdam op Leiden, eerst voor een paar weken door den heer Esseiing begonnen, nu reeds wegons onvoldoende lading opgeheven. Eveneens heeft de stoombootdienst op Cleve hare vaarten gestaakt. De rechtbank te Rotterdam deed uitspraak in de beruchte zaak van Catharina Spee, huisvrouw van Pronk, die opParysche manier haren echtgenoot, die haar verlaten had en zich naar zyne minnares begaf, vitriool in het gezicht wierp. De eisch was 6 maan den, doch de rechtbank heeft beklaagde vry- gesproken. Tijdens eene monstersoirce van de „Carnavalclub" te Breda werd in de jassenkamer een aantal hoedon opzetteiyk stukgesneden en vernield. De dader is, jam mer genoeg, niet bekend. Ook in Noord-Brabant bestaat gevaar, dat de pokziekte zich zal uitbreiden. Dezer dagen zyn twee gevallen van pokken voorgekomen by een gezin te St.-Agatha, gemeente Kuik, waarvan eer. der leden zich had opgehouden in een door pokken besmet huis te Haps. In laatstgenoemde gemeente zyn in den laasten tyd zos gevallen van pokken voorge komen, welke gelukkig van goeda&rdigon aard waren. Uit Goedereede meldt men aan de „N. R. C."Door den heer B. Ter Cock, geneesheer te Stellendam en alhier waarne mend gemeente geneesheer, is by den burge meester dezer gemeente eene klacht ingediend tegen den persoon van C. J., wonende aan het Havenhoofd onder deze gemeente, wegens afpersing met bedreiging. De geneesheer moet zich n.l. op Zaterdag 23 dezer, des voormid dags omstreeks halfelf, ten huize van J. be vonden hebben, tot het verleenen van ge neeskundige hulp aan diens huisvrouw, toen J. to kennen gaf, dat zyne vrouw by zyne medische hulp geen baat vond en hy verkoos met hem af te rekenen. Nadat de heor Ter Cock te konnon had gegeven, dat hy opdat oogenblik het juiste bedrag zyner vordering niet kon opgeven, moet J. hem, na eerst do kamer op slot gedaan te hebben, als een woesteling met een mes en door hem bij zyn baard te grypen hebben genoodzaakt eene quitantie af te geven wegen» genees kundige behandeling, zonder dat daarop eenige betaling volgde. By drie onderscheidene beslui- ten van den burgemeester van Nymegen van gisteren zyn ingevolge de wet weer de bedden en andere goederen van een drietal pokken- lyders onteigend en verbrand. Sedert Zondag is te Nymegen een 4-tal nieuwe gevallen van pokken geconstateerd. Gistermiddag geraakte naby de Doornboomstraat op den Weerdsingel, te Utrecht, de 77-jarige heer N. te water. Of schoon hy spoedig werd opgehaald en naar zyne nabygelegen woning gebracht, waar dr. De Koff hem by stand verleende, mocht het niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Te Swansea hebben-de dokwerkers het werk gestaakt. Verschillende stoomsche pen moesten zonder lading vertrekken. De sultan van Pahang heeft don Engelschen resident geschreven, dat hy krach tig tegen do opstandelingen zal optreden. Men gelooft echter te Singapore, dat, indien de Engelsche oorlogsschepen de rivier niet op varen, de sultan weinig werk van 09 zaak zal maken. Uit Venezuela komt hot bericht, dat generaal Juan Quevedo, een van de stout moedigste generaals van president Palacio, in gezelschap van een adjudant, zyne koffieplan tages te Losteques heeft bezocht en daar ver moord is. Generaal Quevedo was ontzaglyk rijk, maar zeer gehaat by de arbeiders, dio op zijno plantages werkten. De Braziliaansehe regeeringr heeft nog meer troepen naar Matto-Grosso gezonden, ten einde den opstand in dat ge west te onderdrukken. Hot leger bestaat nu uit 5000 man infanterie en artillerie. Proces-Deeming. Men seint uit Melbourne: De doctoren hebben gepoogd het proces-Deeming te doen uitstellen op grond, dat er langere tyd noodig is om teoordeelen over de geestvermogens van den beklaagde. Het hof eischte echter, dat het proces dadelyk zou beginnen. De muren van hot tentoonstel lingsgebouw van vrye kunsten en nyverheid te Chicago zyn omgewaaid. De schade wordt geschat op 4000 dollars. Even voor den aanvang der voor stelling in het Grand Central Theater te Philadelphia brak op het tooneel brand uit, juist op het oogeublik dat het scherm op ging, hetwelk vuur vatte door aanraking met een gaslicht. Het publiek, door eene paniok aangegrepen, vloog naar de uitgangen, waar oenvreeseiyk gedrang ontstond. Een woesteling greep zyn mes en baande zich een weg door do voor hem staande personen neer te stooten. De bureelen der „Times," welke aan den schouwburg grensden, zyn evenals de schouw burg uitgebrand. Do geheele schouwburg was binnen het uur verwoest. De neerstortende muren trokken vyf belendende perceelen mede, waaruit de bewoners gelukkig bytyds waren gevlucht. In het Continental Hotel hadden de gasten nauwelyks den tyd hunne koffers tepakken, toen het vuur zich ook daarheen verspreidde. Dank zy het krachtige optreden der brand weer, bleef dit hotel echter behoud^. In den schouwburg grepen vlammen zóó snel om zich heen, dat dr_, acteurs hunne kostbaarheden in don steokA lieten en eenigen zelfs door het venster n"^ar buiten sprongen. Behalvo de bureelen van de ni,unday Times" is ook het Poulson «tiotel verwoest. Tot dusver be ^ft men 100 lyken te voor- schyn gehaald TWee actrices zjjn in hare loges levend verbrand. De pan; <>k sloeg ook over naar een in de naburige, Walnutstraat gelegen schouwburg, waar even groote tooneelen van verwar^ Übgf vertoonden. Ook dit gebouw werd eehe

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1