I) OCT MINA. QEBBS. BE1NKE, Gevraatfl, tepa 1 JBfll a. s.: Zelfdrukkerij. OVERHEMDEN OP MAAT, 9872. "Vrijdag; SO April. A". 1892. jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Specialiteit in 2250 28 E2CHDEN EN MANCHETTEN. VUcbmarktaO en 21, Lelden. 2145 7 Pastoor Seb. Kneipp's Waterkuur. Gebrs. Gründemann, 11 F. F. W. HEINTZ Co., 1ST. Rijn 11, Leiden. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden. .77377777'77 f 1.10. Franco per poat...7...'7 7777777X77177 9 1.40. Afzonderlijke Noxmnen.77777777777 0.05. Tweede Blad. g choosers lag; 1890-1891. Hooger onderwijs. (Vervolg). Utrecht. De vorderingen der studenten in de godgeleerdheid z\jn bevredigend en ge deeltelik alleszins te roemen. By velen echter is het werken te veel examen-studie. De mate van ontwikkeling der theologen van het eerste jaar was gemiddeld goed. De algemeene ontwikkeling der juristen van het eerste jaar is in hoofdzaak gunstig, terwijl de vlijt en de vorderingen der ouderen be vredigend zyn. Te betreuren is het, dat vele candidaten de gewoonte hebben om in één jaar hot grootst mogelijke aantal colleges te volgen en zich in het volgend jaar niet te doen inschrijven. De examens in de geneeskundige faculteit gaven een zeer bevredigenden uitslag. De hoogleeraren blijven bij hun oordeel dat alleen de studenten, die een gymnasium of eene hoogero burgerschool met vijfjarigen cursus geheel hebben afgeloopen, vatbaar zyn om hooger onderwijs te ontvangen. De artsenwet, die voor onvoldoend voorbereide jongelieden de academiepoort openstelt, wordt algemeen afgekeurd. De ervaring bevestigt telkenmale, dat er meer eenheid en gelijkvormigheid be hoorde te zijn in de eischen van voorbereiding ter toelating tot de verdere examens. Wen- schelyk is het, dat het litterarisch-mathema- tisch examen en de toelating op het diploma van eind examen 4de klasse gymnasium worden opgeheven en dat verder van hen, die eind examen der vijfjarige hoogere burgerschool hebben afgelegd, eenige kennis van het Latijn worde gevorderd. Het aantal geneeskundige promotiën is op bedenkelijke wijze afgenomen. De tandheelkunde ondervindt steeds groot nadeel van het ontbreken eener bepaling, waardoor personen, die geheel onvoorbereid zijn, van de lessen kunnen worden geweerd. De philosophische faculteit, die de medici en pharmaceutön het eerst in hare gehoor zalen o-tvangt, klaagt over onvoldoende voor bereiding. Een der hoogleeraren zegt: „Zoo lang het litterarisch-mathematisch examen voortgaat voor hooger onderwijs halfrijpe of onrijpe jonge menschen ter universiteit te zenden, is er gevaar, dat het peil van het hooger onderwijs bedenkelijk daalt." Ook al doen deze ontoereikend ontwikkelde studenten hun best, zijn zij niet in staat de behandelde onderwerpen te begrijpen en te verwerken. Uver en vorderingen der litteratoren waren alleszins voldoende. Groningen. De hoogleeraren waren over het algemeen voldaan, zoowel over de mate van ontwikkeling als over de vorderingen. Enkele medische professoren stuiten dage lijks op de moeilijkheid, dat onder hunne leerlingen zich velen bevinden, die de gangbare wetenschappelijke benamingen niet verstaan, daar zij van het Latijn nagenoeg niets en van het Grieksch in het geheel niets weten. Aan de gemeentelijke universiteit te Amster dam waren in 1890 voor volledig onderwijs ingeschreven 866 studenten, van wie 280 zonder betaling. (Hiervan waren 8 studenten in het genot eener gemeentebeurs). Voor enkele lessen waren 50 studenten ingeschreven. De faculteiten hebben geene aanleiding ge vonden bijzondere opmerkingen over de uit komsten van het onderwijs te maken. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam bedroeg het aantal studenten in't verslagjaar 81, als: 56 voor de faculteit der godgeleerd heid; 6 voor die der godgeleerdheid en der réchtsgeleerdhèid; 2 voor die der godgeleerd heid en der letteren; 6 voor de faculteit der rechtsgeleerdheid en 11 voor die der letteren. Behalve ééne publieke promotie in de godge leerdheid, werden met gunstig gevolg afge legd: 7 candidaatsexamens in de godgeleerd heid; 2 doctoraal- en 2 candidaatsexamens in de rechtsgeleerdheid 1 cand.-examen in de letteren; 13 propaedeutische examens voor de godgeleerdheid en 1 id. voor de rechtsge leerdheid. Geuiéngd Nieuws. Zondag 1 Mei a. s. zullen te Amsterdam, namens een 28-tal vereenigingen, twee propaganda-meetings voor den acht- urigen werkdag worden belegd, en wel gelijk tijdig in Plancius en in het gebouw van de afdeeling Amsterdam van den Sociaal-Demo- cratischen Bond, op de Rozengracht. Als sprekers zullen optreden de heeren Cornelissen, Gestman, Eichelsheim en Boerkoel. In een manifest aan „de Nederlandsche loonslaven" wordt totr eene talrijke opkomst aangespoord. Voor de Bredasche rechtbank is gisteren behandeld de zaak van den gewe zen directeur der gasfabriek te Rozendaal, beschuldigd van verduistering. Het O. M. eischte 4 jaren gevangenisstraf en 5 jaren ontzetting uit zijne burgerschapsrechten. De verdediger, mr. Simons, kwam tegen dien eisch op. H(j meende dat niet alle schuld op beklaagde rust, doch voor een deel terug valt op de gascommissie, wegens nalatigheid in het beheer. Pleiter beval ten slotte den bekl. in de clementie van de rechtbank aan. Het bericht van de „Jouster Cou rant", dat aan Koningin Wilhelmina by haar bezoek te Leeuwarden een klein bootje zal worden aangeboden, is geheel onjuist. Wel is aan de werf van den scheepsbouwmeester Holtrof Yan der Zee, te Joure, voor rekening van het gemeentebestuur een inderdaad sier lijk bootje, waarop de naam van de Koningin prykt, vervaardigd, doch het is eenvoudig bestemd om dienst te doen in den vy ver van den Prinsentuin, ter vervanging van een bootje, dat niet moer is te gebruiken. By den directeur der waterleiding te Arnhem, den heer Metelerkamp, is, terwijl hy uitstedig was en zyne echtgenoote eene uitvoering van W. W. bijwoonde, Dinsdag avond de brandkast opengebroken. Men zegt dat f 7000 vermist wordt. De huisknecht is verdwenen. BU de velddienstoefening had de ritmeester Yan den Brandeler, van het 2de reg. huzaren te Venloo, het ongeluk met zyn paard te storten, waarbij DU zUn enkel gebroken heeft. De theorie van het atavisme (erfelykheid), waaraan de heer Zola en signor Lombroso zooveel gewicht hechten en waar omtrent de Leidsche hoogleeraar mr. W. Yan der Ylugt onlangs in het Nut alhier eene lezing hield, schijnt bevestigd te wordendoor hetgeen men omtrent Ravachols afkomst ver nomen heeft. De nasporingen, sedert zyne in hechtenisneming in het werk gesteld naar zyne familie van vaderszyde, hebben aange toond, dat zyn grootvader en overgrootvader voor diefstal en moord opgehangen zUn. Zy behoorden tot eene bende misdadigers, die men de „Bokkenryders" of de „Ridders van de Geit" noemde. Deze bende verspreidde overal in Nederlandsch Limburg, maar vooral in het dorpje Heerlen, schrik en ontzetting. Henry Königstein, de overgrootvader, was een pachter op een landgoed te Meersen, dat behoorde aan graaf d'Oensel. Hy was gehuwd met Anne Boiler. Deze Henry Königstein is met zyne vrouw Anna Boiler en zyn zoon Louis Henri te Hoerlerheide, nabij Maastricht, op het schavot om het leven gekomen. Uit de plaatselUke kroniek van Berlijn der laatste dagen valt iets grappigs te vermelden. Een beruchte dief heeft 's nachts inbraak gepleegd in eene groote ververij in PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer f0.17\. Grootera letters naar plaatsruimte. Voor het Inoasseerea buiten de stad wordt ƒ0.16 bereken*. de Stralauer-straat. Te midden van zyn dieven- arbeid werd hy ontdekt, ging op de vlucht en verschool zich in eene kuip, welke gevuld was met een warm vocht, hetwelk hy in het donker niet kon herkennen. Overal naar hem zoekende, kwam men ook by de kuip, maar doordien hy zich doodstil hield en zoolang onderdook, werd hy niet opgemerkt. Ten laatste kon hy wegkomenmaar den volgenden ochtend werd hU toch ontdekt; want het vocht in de kuip was eene groene verfstof, waardoor voor een tyd van minstens eenige weken zijn gelaat en geheele lyf in de nieuwste groene modekleur pryken. William Astor, de welbekende Amerikaansche millionnair, is gisteren in het hotel „Liverpool" te Parys overleden ten gevolge van eene beroerte. Te Nice moot het lyk van een landgenoot, den heer S., door een visscher in zyne netten zyn opgehaald. Burgerlyke Stand van Leiden, van 21 tot en mot 27 April. BEVALLENM. J. Popp ge Geenjaar D. J. Jongeleen geb. Van Putten Z. J. Kat geb. Koet Z. M. W. Sijpeatyn geb. Van Hattom Z. M. J. O. Damen geb. Sterck D. P. K. W. E. M. Van Wensen gob. Statz Z. E. Do Jong geb. v. d. Zwart Z. P. Filippo geb. Werner Z. J. O. De Water geb. Kling Z. H. Smit geb. Cbaudron D. C. Cornelissen geb. Koster Z. J. E. Vlasveld geb. E ienne D. J. E. O. Kokshoorn geb. Pierlot D. D. A. Maree geb. Sluiter D. S. A. Starrenburg geb. Vermeulen Z. J. Pegt gob. Martijn D. H. M. Van Wcstbrock geb. Boom Z. A. Verra geb. Nioboer Z. H. Van Oosten gob. Tieleman D. A. M. O. Dozy geb. Evers Z. D. v. d. Bent gob. Durieux D. M. Vau Egmond geb. Veerman Z. M. Honzen geb. Betgem D. J. O. Vavier Faft'iju Z. H. Zitman gob. Boneel Z. n. L. C. Verhoeven geb. Moijors D. P. Duk geb. Otger Z. M. Schild geb. Frank Z. A. Planje geb. Duiver- man Z. H. Van Weizen geb. Kwik Z. en D. J. W. Do Meij geb. Verhoef D. M. Oldenburg geb. De Jong Z. GEHUWD J. F. M. Eichholtz jm. en C. M. J. Bots Jd. A. B. Batonburg w. en O. J. Beek w. F. G. Meijer jm. en F. F. Weijors jd. A. P. Gerards jm. on O. Westgeest jd. J Wolters jm. en M. C. Hemerik jd. H. O. F. De Greef jm. en M. Selier jd. N. v. d. Berg jm. en E. C. Jonk jd. W. M. H. Nolet jm. en L. A. Doovo jd. J. Van Polanon w. en M. Azier w. A. Catteljm. en J. Drinhuijsen jd. OVERLEDEN: W. H. Maas m. 26 j. M.Marjeo d. 8 m. J. Ribot z. 66 j. W. Arbouw geb. Van Wageningen w. 67 j. G. IJzerman z. 16 m. J. Do Boer m. 69 j. 8. D. Ootmar geb. Van Amerom v. 53 j. H. M. Van Rooyen d. 10 m. J. Hoekstra m. 61 j. J. J. v. d. Voorden m. 73 j. S. M. Bernard geb. Van Nierop v. 58 j. A. Van Rossum m. 69 j. W. C. C. Van Kerkhof d. 21 m. J. J. Otgaar z. 12 d. F. J. Holle- beek z. 2 m. M. Smit geb. Hoemskerk w. 81 j. I M. G. v. Bruggen d. 2 j. G. Van Leeuwen d. 60 j. S. O. Van Zgp d. 17 m. P. De Geus m. 36 j. E O. Van Welbergen d. 3 w. J. Zwaan geb. v. d. Spree w. 71 j. W. Sierat z. 12 d. A. De Jong geb. Orervliet v. 44 j. Vervolg der Advertentiën. BOTERMARKT 5 en 0. TELEFHOONKCJIMER 106. Lezing ran den Heer Ds. ROGGE, van Zwolle, VRIJDAG 29 April 1892, des avonds 2737 12 te 8 uren, op de Bovenzaal der Sociëteit „Minerva." Namens het Bestuur, D. F. TEIXEIRA DE MATTOS, Prmses. C. PLATE, Ab-actis. •wee ruime Zit- en dito Slaapkamers, voor twee samenwonende Studenten, in of in den omtrek van Leiden. Brieven met opgave van huurprijs onder ietter A by den Boekhandelaar P. SOHER- WIL, Leiden. 2738 8 De linnen goederen, hiervoor noodig, zijn verkrijgbaar bij De Bank belast zich met den aanen verkoop van Effecten; wisselt Coupons en vreemde Banknoten. Neemt gelden deposito. Opent Rekening-Courant op versohillende voorwaardenverstrekt gelden tegen onder pand van Effecten of Crediet-Hypotbeek. Neemt en geeft gelden op Prolongatie. Incasseert wissels op binnen- en buitenland; geeft af wissels op buitenlandsahe hoofdplaat sen (direct verkrijgbaar). Reglementen der Depositie enz. verkrijg baar ten Kantore der Bank N. Rijn li. 1505 17 Zendt slechts 3.50 per postwissel aan R. ROELFNEKA Rid., in stempels, enz., Veer.dam, en U ontvangt franco thuis eene Complete Zelfdrukkerij met ÏOO Iet- Iers (gesorteerd). Met 200 letters f1.~ en met 30® letters ƒ10.2735 9 1955 11 Per flesch. Per J fl. Gersle. ƒ0.10 Stout ƒ0.10 Lager. „0.11 Extra „0.12 Extra „0.12 Nfneraal. „0.05 Bessensap 0.22 Cider 0.10 W, Bessen- LIm. Gnz. 0.10 wijn0.40 Cltr.-Llm. .„010 R. Bessen- Gember 0.10 wijn. „0.45 Frambozen. „0.12 Wljn-Azjjn 0.10 KLIKEE. Mandenmakorssteeg 17. Telephoonn. 178. Bij de veiling, 22 April 1892, ten overstaan van L. J. C. A. GORDON, Notaris te Leiden, gehouden, is het perceel WEI-of HOOILAND, gelegen in den Oostvlietpolder te Zoeter- woude, Kadaster Sectie E, Nos. 378, 379, 380 en 1179, groot 2 hectaren, 51 aren, 96 centiaren, in bod gebracht op 5500. Nader verhoogd met 200.— Afjlag Vrijdag 29 April a. s., te clfuren, in het Notarishuis aan den Burg te Leiden. Dagelijks, uitgenomen Zondag, kunnen van 10 tot 3 uren, ten kantore van Notaris GORDON, Rapenburg 84, verhoogingen wor den gedaan tegen genot van één vijlde. 2627 14

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5