liefdadigheid „Nederlandschc vereenigirig tot verzorging van oude zeelieden" en onder aanbieding van quitantiên valschelyk onder- I teekend niet den. naam van W. De Monch^- I" te Rolterd^m, 'Nadat ha op straat te 's-Hage foor *5D I politie was gezien in gezelschap <»ti itfan, die wogens oplichting was '^roordeeM, vrerd hy met dien persoon in he^ tlotai „Beanj SOjour" gearresteord. Beiden Verdett toen In het bezit gevonden van een ro.^rraadje qaitantién, deels "blanco, deels fo namen van verschillende liefdadigheids instellingen bedrukt, welke qui- tantién oeklaagde, volgens zijne opgave, in den Vein zou hebben gevonden, waar ze door ^en lieer, die to Leiden was uitgestapt, zouden zyn achtergelaten. Bekl. had zich voorgenomen het gevonden pakje aan den stationschef af te geven, doch door de drukte had hy het vergeten. Ter terechtzitting bleek voorts nog, dat bekl. reeds in verschillende plaatsen in de instructie is gehoord wegens gelyke feiten als thans aan hem ten laste golegd, terwijl h(j to Arnhem eene veroordeeling opliep. Niettegenstaande tal van verzwarende ver klaringen nopens bekl. afgelegd door ver schillende getuigen, die hem pertinent her kenden aan zyn uiterlyk, z^Jne gebaren en zyno stom, bleef bekl. hardnekkig ontkennen zich aan het hem ten laste gelogde te hebben schuldig gemaakt. IIy wist nergens van. De getuigen hadden zich vergist en met oen per soon te doen gehad, die veel op hem geleek. Bovendien was by op den bewusten dag niet te Oegstgeest geweest en kon hy zich op de verklaring van verschillende personen beroepen dat hy de laatste drie dagen van de week (het hem ten laste gelegde viel op een Don derdag voor) altyd thuis was. De hieromtrent gehoorde personen kondon echter niet verklaron dat bekl. op den be wusten dag thuis geweest was, noch ook dat hy altijd de laatste drie dagen van do week thuis was. De substituut-officier van justitie mr. Van Buttingha Wichers, beklaagdes ongunstig ver leden en do togen hem pleitende omstandig heden nagaande, achtte zyne opgaven onaan nemelijk en requireerde eene veroordeeling tot tweo jaren gov.-straf. Mr. C. L. Modderman, die als verdediger optrad, gaf too dat het wettig bewys geleverd was, maar bestreed het overtuigend bewys, op grond waarvan hy tot vryspraak conclu- deerdo. Subsidiair drong pleiter aan op eeno lichte straf, in verband met de omstandigheid dat bekl. eene vrouw en kinderen te verzorgen heeft. Uitspraak heden over 8 dagen. De anarchisten in Europa. Volgens oen telegram z(jn to Rome en in andere voorname steden van Italië in den nacht van 25 op 26 April eenige bekende anarchisten aangehouden. Uit Borl\jn wordt gemeld, dat aldaar een twintigtal anarchisten en socialisten in hech tenis zijn genomen. Dit lot viel ook den heer M. Wach, redacteur van do „Vorw&rts", te beurt. B(j do huiszoekingen zyn verscheidene anarchistische geschriften ontdekt. zyn de BeriyuscliQ oen eigen dekblad Nar* gemeld wordt, arl<*.ttJhisteh voornemens, te richten. Uit Brussel wordt gemeld dat de rcgcering ever maatregelen denkt, welko moeten strek kon om het gebruik van dynamiet onder strenge bepalingen van toezicht to zetten. Vorder zijn nog do volgondo telegrammen ontvangen Londen, 27 AprilDo anarchisten Mow bray en Nicholl zyn naar het Ilof van Assisos verwezon. Do procureur-generaal gaf voorlezing van artikelen in do „Commonweal", waarin aangezet wordt tot het vermoorden van den minister Matthews, den rechter Hawkins on do hoofden dor veiligheidspolitie, en waarin Ravachol wordt geprezen. Deze artikelen zyn door Nicholl geteekend. Luik, 27 April: De dirocteur van hot postkantoor ontving een brief, waarin hem de aanstaande vernieling van dat gebouw wordt aangekondigd. Parijs, 27 AprilHedennacht te twee uren is zekere "Wilhelm, een der gevaarlijkste anar chisten, aangehouden. Do commissaris van politie Dresch ontving een dreigbrief, waarin hem werd aangekon digd, dat hy en do procureur-generaal Quaesnay de Beaurepaire binnenkort door dynamiet go- dood zouden worden. Do briefschrijver zegt: wy zyn geen klein hoopje en boe meer men ons vervolgt, hoe meer w(j zullen toonen den naam anarchist waardig te zyn. A t r e c h t, 27 AprilHedenochtend hadden huiszoekingen plaats by personen, die verdacht werden met de anarchisten in betrekkiug te staan. Gelyke maatregelen zyn in de mynstreek genomen, waar talrijke verdachte vreemde lingen gesignaleerd zyn. Li v or no, 27 April: Te twee uren na den middag is in de woning van den Zwit- serschen consul eene bom ontploft. De muren werden beschadigd, en de ruiten braken. Deze aanslag wekte te meer verontwaardiging, daar de consul, do hoer Lieber, zeer gezien is. Des avonds had ook in het asyl „Grabant" eene ontploffing plaats. De bom was onder de trap nedergelegd. Bij eenige anarchisten werd eeno huiszoe king gehouden, welke niets oploverde. niet geheel en al een vreemdeling is, weet zeer good, dat men or golooft, dat do oude Stoffel Van Druten, een boer, aan den Waal kant van O. wonende, de kunst van weer wolven verstaat. En weinige oogon zyn er drie uren in het rond, dio hem niet onder scheidene malen in de gedaante van een grooton bulhond op den d\)k of over de waar den hebben meonen te zien loopen. Deze Stoffel dan, beweren zy, is in zyue gewone gedaanteverwisseling do melkmeid op den rug gesprongen, die waarschijnlijk, door schrik overmand, niet eens in staat was om te kyken en de verschijning nauwkeurig gade te slaan. Anderen echter, wat minder vatbaar voor bijgeloof, willen volstrekt noch van een ge raamte, noch van een weerwolf iets weten. Dezen nu houden hardnekkig vol, dat het niemand anders dan Dirk Van Kesteron, een jonge boer uit dien omtrek, geweest is, die zich juist op eene zoer gemeenzame wijze met de knappe Hanna onderhiold, toen by, door de komst van den zwager des schouts verschrikt, met meer vlugheid dan hy ge woonlijk aan den dag legt, genoodzaakt was het hazenpad te kiezen. De persoon, die hem zoo onaardig gestoord had, is half blind, gelyk gij weet, en het is hem dus te vergeven, dat hy den jongen Dirk, die overigons even als alle menschen uit vleesch en been beide bestaat, voor een geraamte heeft aaDgezien. Hanna vond misschien geeno roeping om hem dit denkbeeld uit het hoofd te praten." Hel proccs-Rrsvacliol. De indruk, dien het uitgesproken vonnis op het groote publiek maakto, is dat niet alleen* de gezworenen, doch ook de leden van het gerechtshof bevreesd zyn geweest voor de anarchisten. Do houding van den president van het hof verrasto allen en maakto een pynlyken indruk. Hy scheen zich tegenover Ravachol te willen verontschuldigen wegens do rol, welke hy vervullen moest. In plaats van de misdryven van den schuldige in een scherp licht te stellen, behandelde hy hom met tegemoetkoming, maakte 't hem mogelyk minder bezwarende verklaringen afteleggen, ja, ontzag zich niet herhaaldelyk hulde te brongen aan zyne energie en toowijding. Geheel anders was de houding van don procureur-generaalhoewel hem gedurende de zitting een brief werd overhandigd met do mededoeling, dat zyne woning dion nacht in do lucht zou springen, bleof hy de ornstige magistraat, die geen haarbreed afweek van wat hy meende, dat zyn plicht hem gebood. De leden maakten over het algoim-r-n met hunne beangstigde gezichten eene droevige figuur. Do rochtzitting kenmerkte zich door weinig publiek, maar veel verslaggevers. Niet minder dan vier banken waren bezot met loJon der buitenlandsche pers. De algemoene aandacht was gevestigd op Ravachol, die voor deze gelegenheid geschoren was en „un bout do toilette" had gemaakt. Na hem trok do getuige Lhórot, de koffio huisbediende uit het cafu-Vóry, de aandacht. Hy behoordo tot de eerst binnentredonden. Hy was nog geheel doof van do ontploffing. Hy verteldo in geuren en kleuren den aan slag, waaraan hy op zulk oeno wonderlyke wyze was ontsnapt. De president begon zyn verhoor mot Ravachol. Hy wees er op, dat de inlichtin gen over Ravachol, ingewonnen in het departe ment waar hy vroeger vertoefde, allertreurigst waren. Ravachol wordt daar gehouden voor een valschen munter, een smokkelaar en een boosdoener van de ergste soort. Daar do beklaagde hardhoorend is, word I hem toegestaan vlak tegenover den president, tusschen twee politie-agenten, plaats te nemen. De president vervolgde daarop zyne rede en bracht de misdaden in herinnering, welke Ravachol in hot departement der Loire heeft begaan (Ravachol had o, a., gelyk men weet, een armen, ouden kluizonaar vermoord). Ravachol viel den president echter in de rode met de verklaring dat hy zwygon zou, indien men hom over andere dan de dynamiet- aanslagen ging ondervragen. Uit het verdere verhoor bleek dat Rava chol oorspronkelyk van plan was het bureau van politie en den commissaris in de lucht te doen vliegen, doch dat hy daarvan is terug gekomen omdat hy het beter achtte don pre sident der rechtbank Benoit zeiven te treffen. Verder zeido hy den aanslag op do woning van den heer Benoit zonder medeplichtigen te hebben gepleegd, evenals die in de Rue do Clichy. Toen hy de bom had noergelegd en de lont had ontstoken, wachtte hij buiten op do uitbarsting. Eerst daarna nam hy do vlucht. Later op den dag nam hij een rytuig en liet zich door de Ruo de Clichy rydon om een denkbeeld te krygon van do verwoesting; doch juist op het oogenblik dat hy het huis pas seerde, reed er een omnibus voorbij, welke "hem het uitzicht benam. Op de vraag, welke de beweegreden was voor zyne misdaden, las Ravachol het volgende voor „Ik wil verklaren, waarom ik Benoit en Bulot heb willen treffen: lo. omdat Benoit partydig is geweest in zyn vonnis tegen den anarchist Do Levallois; 2o. omdat hy geon aandacht heeft geschonken aan do klachten der beklaagden, die door de politie agenten zyn geslagen; 3o. omdat Bulot do doodstraf heeft geascht tegen Decamps, een man, dio vrouw en kinderen heeft. „Wat do slachtoffers betreft, die ik onwille keurig heb gemaakt ik betreur dat oprecht. Ik wilde schrik aanjagen aan hen, die eene orde van zaken steunen, welke oorzaak is van nog veel grooter kwaad. Bovendien heb ik medegewerkt aan de zegepraal onzer anar chistische denkbeelden, welke gericht zyn op de verdeeling van allo aardscho goederen. „De anarchie zal van de menschheid een groot gezin maken, waarin de zwakken door allon beschormd zullen worden dat is ons ideaal. Mijne bedoeling was schrik te ver spreiden, ton einde op ons de aandacht te vestigen en de menschen te dwingen over ons na te denken. Dan zou mon in ons min der misdadigers dan wel verdedigers van do verdrukten leoren zien." Onder Ravachols verklaringen verdient ook •deze te wordon aangestipt, dat hy, indien zokero politie agent hem by een zyner aan slagen gobinderd had, den man zonder be denken zou hebben uit den weg geruimd. Ravachol legde deze verklaring op uit- dagendon toon af. Daarop werd hem door den president gevraagd of hy thans nog wilde mede- deelen waar de 270 a 300 dynamietpatronen verborgen zyn, welko hij by zyne inhechtenis neming nog beweerdo te bezitten. Ravachol wei gerde evenwel zich daarover uit te laten. Het verhoor was daarmede afgeloepen. Nu kwam Simon, bygenaamd Biscuit, voor. Simon is een jonge man van negentien jaar. Hij zeido met Ravachol kennis te hebbon ge maakt toen zy samen waren opgeroepen in do zaak Decamps. Op dien dag besloten zy zich op don president der rechtbank, den heer Benoit, te wreken. Om de bom binnen Parys te smokkelen, namen zy de tram. Ravachol ging binnenin zitten en bovenop zaten Simon, Béalat en Rosalie Soubèro met de bom onder hare rokken. Op eene vraag van don president of de vrouw wist wat zy verborgen hield, antwoordde Simon ontkennend. Toen zy de bom binnen Parys gesmokkeld hadden, gingen zy uiteen en lieten zy aan Ravachol het werk over. Tegenover de beschuldiging, dat hy had medegewerkt aan het vervaardigen van ont plofbare stoffen, verdedigde Simon zich door te zeggon, dat hy niet geweten had waartoe zyne hulp was ingeroepen. Simon verwekte eenige hilariteit door de koddige manier, waarop hy elk antwoord be gon met het stopwoord: „parfaitement." De derde boklaagde, Chaumeutin, is 35 jaar. Hy had te St. Etienne kennis gemaakt met Béalat, voor wien hy 3000 fr. aan Ravachol had gebracht. Sedort kwamen Ravachol en de andoren dikwyls by hem. Hy was ingewyd in de plannen en was tegenwoordig bij het overbrengen van de bom naar Parys. Chaumentin verklaardo Ravachol eenmaal verrast te hebben toen hy bezig was met het roeren in een geheimzinnig mengsel. Toen Ravachol vroeg hem te helpen, had Chau mentin eerst geweigerd, omdat hy vooreen© ontploffing vreesde, maar later had hy cr een oogenblik met een lepeltje in geroerd. Nadat do getuige Lhórot zijno inlichting had gogeven, werd hij door den president gelukgewenscht en bedankt voor den groot n dienst, welken hy aan allen bewezen heeft. Volgens do schatting van den heer Górai beloopt do materiele schade, door de ont ploffingen op den boulevard St. Germain en in. de Rue de Clichy veroorzaakt, 162,000 fr Verschillende getuigen a décharge kwamen verklaren dat Ravachol en zyne kamerad,?. „eerlyko," „zachtzinnige" menschen zyn. „Als! Ravachol doodslag of diefstal heeft gepleegd zeido or een, „deed hy dit niet ten eigen bato maar ten voordeele van weduwen en weezei: Na het getuigenverhoor zeido het openbaar ministerie, by monde van den heer Quesnay de Beaurepaire, o. a. het volgende: „Stel u een oogenblik voor, mijne heeren loden van de jury, dat gy u liet intimideerca door do bedreigingen, die tot u gericht kunnea zyn, de rechterlyke macht heeft in allon ge valle haar plicht gedaan. Do raadsheer Benoil heeft geprosideerd, de advocaat generaal Buloi heeft in zyn requisitoir strong, maar onpar-1 tydig de schuld van beklaagden uiteongezet, Zoolang er in ons Frankryk wetten zullen zyn, zal er eeno rechterlyke macht en een leger worden gevonden om haar te verde digen." (Sensatie). Toon werd er pauze gehouden. 's Avonds om negen uren werd de zittin» hervat onderwyl was 't buiten onrustiger geworden, ten gevolge waarvan in den loop van den nacht enkele anarchisten werden ge vat en 'c was do verdediging, die nu 't wooid verkreeg. Ravachol's verdediger, de advocaat Lagasse, was zeer welsprekend, gaf oeno op somming van de sociale eischen en de sociale revolutie als gevolg daarvan, en pleitte voor zyn cliént geeno vryspraak, maar verzachtend*) omstandigheden, omdat Ptavachol geene mis daad heeft gepleegd vallende onderdo termen van het gomeene strafrecht, maar als een stryder (un Saint Père) voor eeno politieke geloofsovertuiging heeft gehandeld. Yoor Simon pleitte Dechamps, die zyn cliént voor stelde als geheel onschuldig aan 't hem ten laste gelegde. 't Was één uur na middernacht toen de president der rechtbank den beschuldigden de vraag stelde of zy nog iets te hunner verontschuldiging hadden in te brengen, waarop Ravachol antwoordde dat hy zyno daden nuttig had geloofd en dat hy hoopte dat ze vruchten mochten dragenden door hem onopzetteiyk tot zyno slachtoffers ge-'] maakten vroeg hy om vergeving. Anderhalf uur was ce jury by een en toen zy te ruim drie uren het schuldig uitsprak voor Ravachol on Simon evenwel vorzachl] tende omstandigheden bepleitende en het niet- schuldig uitsprokonde voor Béala, Chaumentin en Soubine, toen ontstond er algemeenoi levendige agitatie, overgaande in stomme ver bazing en versteldheid toen het hof Ravachol on Simon veroordeelde tot levenslangen dwang arbeid en de drie medeplichtigen vrysprak, die daarop dadeiyk in vrijheid werden gesteld. Na het aanhooren van het vonnis zeide Ravachol mot groote kalmte„ik begroet mijne veroordeeling met den kreet van: „leve do anarchie 1" Simon sprong op eene bank en riep met een theatraal gebaar naar de tribune: „leve de socialen, leve de anarchie!" Zyn kreet bleef onbeantwoord. Aan de deur viel Chaumentin weenendein do armen van zyne vrouw en dochter. De jury kan berouw hebben over hare wel willendheid, onverschillig waardoor zy is in 't levon geroepen, en meer dan ooit mag de vraag worden gedaan: zyn er nog rechters te Parys, of liever: zyn er dan geen twaalf mannen, flink en onversaagd genoeg om hun plicht te doen waai* 't geldt de algemecne veiligheid? Het oordeel der meeste bladen te Berlijn, die zich met het gevaï-Ravachol bezig houden, komt met dat der Parysche pers overeen. Zy zien in het gebeurde der laatste dagen eeno daad van lafhartigheid en van vreesaan- jaging tegenover de jur}'. Zy achten het on gehoord, dat men den moordenaar Ravachol voor het Hof de rol van een staatkunde martelaar heeft laten spelen. Het „Tageblatt' zegt, dat het proces een toonbeeld van laf hartigheid was. De „Nordd. Allg. Zeitung" ziet in de houding der gezworenen een karak terschets van den heerschenden geest, welk* zich door sensatiezucht en partyoogmerkenj laat leiden. In den loop van het geding zyn bij lid Paleis van Justitie een man en eeno vrou' in hechtenis genomen, van wio de eerste bic'

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2