DAGBLAD. PI». 9871. Donderdag SS JLpril. A°. 1892. <§eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gpnr en feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. 3Bericlit. Jong Gehuwd Leiden, 27 April. Feuilleton. HET GERAAMTE. PRIJS DEZER COURANT: foor Lolden por S maanden1.19. Franco per post1.40. ^eonderlflk# Sommena 0.05. PRUS DER AD VERTENTHÈN Tan 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17|. ttrootere letten naar plaatsruimte. Voor het inoaseeeren buiten de stad wordt ƒ0.10 heren*ad. Binnen enkele dagen zal eon aanvang ge maakt worden met een nieuw, boeiend miILLETO\', getiteld: dook Ed. E00ZE. Gisteravond werd in het lokaal „Ephraïm" alhier de gewone halfjaarlijksche vergadering gehouden van do Leidsche Coöperatieve "Wïn- telvereeniging „Door volharding verkregen." Nadat de voorzitter den leden met een kort woord het welkom had toegeroepen, wees hij ep den vooruitgang, welke in deze Yereeniging zichtbaar was er. drong aan op krachtdadigo Eedewerking, ter bereiking van het goede doel, dat de coöperatie voor den -werkman beoogt. Na het lozen en goedkeuren der notulen van de vorige vergadering, word door den secretaris verslag uitgebracht over het afge- loopen jaar, waaruit bleek dat 9 leden, hetzij door vertrek naar elders, hetzij om andere re denen. voor hun lidmaatschap hadden bedankt, en dat de Yereeniging zich mocht verheugen iade toetreding van 21 leden. Deze vermeer dering van het ledental had tevens eene be- langrijke verhooging van het debiet ten ge volge. Ook bleek dat het aantal van hen, die nooit hunne inkoopen in den winkel deden, allengs begon te verminderen. Ook het contract met den bakker werkte uitstekenddoor velen wordt daarvan in niet geringe mate gebruik gemaakt, wat dan ook een werkelijk voordeel voor den gebruiker oplevert, en wel van elk brood een hal ven cent, plus het dividend voor de daarvoor in geschreven penningen. Evenzoo had de levering van brandstoffen voortreffelijke resultaten. Door een contract, na onaerhandsche inschrijving, met de firma Perquin, was men verzekerd den geheelen Tinter voor een soliden, doch vasten prijs, alle soorten brandstoffen te kunnen verkrijgen. Doir velen (ook niet leden) werd daarvan ge bruik gemaakt; daartoe werkte ongetwijfeld mede de omstandigheid, dat, wat er mocht voorvallen, de prijs steeds gelijk zoude bleven. Dat de toestand van de Vereeniging allengs gunstiger wordt, wordt getoond doordat den loden een dividend kon worden uitgekeerd van 8Va pet, tegen 21/, pet. over 1890; ongere kend nog 3 pet. van het aandeolen-kapitaal. Voorzeker zou genoemd dividendcijfer aan merkelijk stijgen, wanneer het ledental nog sterker toenam, aangezien dit vermeerdering van debiet en luttel weinig verandering in de onkosten teweegbrengt. Eene aansporing aan de leden tot samenwerking en ook om anderen op te wekken, voornamelijk ook in hun oigen belang, tot het lidmaatschap toe te treaon, bleef dan ook niet achterwege. Nogmaals werd sterk aangedrongen op het meer geregeld inleveren van de penningen, daar dit, zooals hot nu veelal gaat, groot ongerief ten gevolge heeft en do Vereeniging zich onnoodig de kosten voor het aanschaffen van nieuwe penningen moet getroosten. Vervolgens werd voorzien in do periodieke aftredingen van bestuursleden en benoemd eono commissie tot het nazien der rokeningen voor het aanstaande dienstjaar. Na eenige nogal belangrijke mededeelingen door het bestuur, ten gevolge waarvan de leden waarschijnlijk tot het bijwonen eener buitengewone vergadering zullen worden op geroepen, sloot de voorzitter deze samen komst, met dank voor de wel wat getrouwer opkomst dan voorheen. Het kohier van den hoofdelykcn omslag der gemeente "VVoubrugge, dienst 1S92, is gedurende 5 maanden (20 April 10 Septem ber) ter secretarie der gemeente tor visie nodergelegd. Naar wij vernemen, zal Z. D. H. de bisschop van Haarlem, mgr. C. J. M. Botte- manne, van twee geestelijken vergezeld, zich den 2den Mei a. s. op reis begeven naar hot noordon van Italic. De reis zal ongeveer eene maand duren. (II. C) Tot secretaris dor gemeente Zevenhoven is benoemd de heer F. M. Baud, burgemeester. Besloten is er met 1 Mei den Greenwichtijd in te voeren. Ook door den Baad der gemeente Nieuw- veen is besloten met 1 Mei den Greenwich tijd in te voeren. Naar aanleiding van feiten, ter kennis gekomen van de eerste afdeeling der Staats commissie van arbeids-enquête, aangaande het beheer van sommige fondsen en maatschap pijen tot uitkeering b\j ziekte en overlijden, roept de afdeeling voornoemd allen op, die in staat mochten zjjn uit eigen ervaring bijzon derheden mede te deelen omtrent bepaalde te dier zake betrekkelijke feiten, met name: royement ondanks gerogelde betaling der con tributie en niet uitbetaling van een deel of van hot geheele bedrag der bedongen uit keering, om daarvan vóór den lödon Mei e. k, opgave to doen b\j desverkiezende ongefrankeerden brief aan het adres der „Staatscommissie van arbeids enquête, 1ste afdeeling, 's-Gravenhage, 36 ParkstraaV De afdeeling zal vermoedelijk voor de laatste maal op deze wijze aan belanghebbenden ge legenheid geven, ha3r mot feiten van boven bedoelden aard in konnis te stellen. Men schrijft uit Haarlem: Liquidateuren van de Zuid-Hollandsche Leer- hoevo voor Zuivelbereiding te Oudshoorn heb ben voldaan aan eene hun gedane opdracht van de erven mr. D. Visser van Hazerswoude, om do gobouwen der Leerhoeve mot do direc teurswoning, die b\j den bouw ƒ50,000 hebben gekost, ten dienste van het landbouw onderwijs aan den staat der Nederlanden aan te bieden voor de getaxeerde waarde van ƒ13,000. De minister van binnenlandsche zaken heeft dit aanbod echter van de hand gewezen, zoo dat in den loop dor maand Mei thans do openbare verkoop van dio gebouwen kan worden tegemoetgezien. De voor de corpsen van het leger in aanmaak zijnde vaandels zullen by gelegen heid van den verjaardag van H. M. de Ko ningin aan de regiments-commandanten en deputation van die corpsen bij de groote parade in do Maliebaan te 's-Hage worden uitgereikt. Zeer waarschijnlijk zullen Hare Majesteiten daar zeiven by tegenwoordig zyn. Men deelt ons mede dat de som, waar voor werd bijgedragen voor het huldeblijk, H. K. H. Prinses Sophie dor Nederlanden aan te bieden, niet het cijfer heeft bereikt, dat wy in ons vorig nummer noemden. Terecht voegt men er bij, dat het zeer aanzienlijk aantal inschrijvers ongotwyfeld aan II. K. H. welgevalliger zal wezen dan het min of meer hooge bedrag der som, waar voor werd ingeschreven. De sluiting der inschrijving heeft 15 dezer reeds plaats gehad. (Haagsch Dul.) De heer G. Coenen, de welbekende Utrecht- sche muziekdirecteur, heeft zyn ontslag tegon 1 October gevraagd als kapelmeester dor dd. schutterij. De minister van financiën maakt bekend dat te vervullen is eene vacature van teekenaar by het kadaster. Zy, die voor de vervulling dier betrekking in aanmerking wenschen te komen, kunnen zich vóór 1 Juni a. s., met een op zegel geschreven en aan den minister gericht adres wenden tot den ingenieur-veri ficateur van het kadaster te Groningen, die verder alle gewenschto inlichtingen geeft. Do alphabetische voordracht voor de betrekking van directeur der gemeente-gasfa briek te "Wormerveer is samengesteld uit de heeren: J. Adriaans, directeur der gasfabriek te WinschotenJ. Bogtstra, directeur der gasfabriek en gemeente-architect te Workum M. Levert, opzichter aan de gasfabriek te Utrecht. De afdeelings-verslagen der Tweede Kamer over do faillissementswet en de be lastingvoorstellen kunnen eerstdaags worden tegemoetgezien. De oproepingsbrief van de leden der Tweede Kamer tot de hervatting der werk zaamheden op 3 Mei a. s. vermeldt alleen: het trekken der afdeeliDgen. Met aanvulliDg van art. 2 van het koninklyk besluit van 29 Aug. 1883 (Ned. Staatsblad No. 133, Indisch Staatsblad No. 249) is bepaald, dat tot aflegging van het groot-ambtenaars examen voor den Indischen dienst ook kunnen worden toegelaten zy, die voldaan hebben aan het examen, dat wordt afgenomen van hen, die onderwijs hebben genoten in den voorbereidenden cursus aan de Ryks Landbouwschool, bedoeld by het koninklyk besluit van 9 Jan. 1891, No. 10 (Indisch Staatsblad No. 104). De examens voor surnumerair der directe belastingen enz. zullen worden gehouden voor het eerste gedeelte in Juli en voor het tweede gedeelte in Augustus a. s., in welke laatst genoemde maand ook examen zal worden af genomen voor adspirant-verificateur. Na een langdurig lyden is te Zieriksee overleden mr. J. Moolenburgh, notaris en lid der Eerste Kamer voor Zeeland. De overledene was 63 jaar oud. By koninklijk besluit van 23 dezer zyn: lo. benoemdbij den grooten staf, tot com mandant der stolling van Amsterdam, tevens bevelhebber in de 1ste militaire afdeeling, de generaal-majoor H. "W. Van Marie, van dien staf, commandant der stelling van 't Hollandsch Diep en het Volkerak. tevens bevelhebber in de lilde militaire afdeeling; by het wapen der artillerie, bij den staf van het wapen, tot commandant der vesting-artillerie, de generaal- majoor J. V. Bergansius, van den grooten staf, commandant der stolling van Amsterdam, tevens bevelhebber in de lsto militaire afdeeling 2o. genoemde opperofficieren, in verband.met het sub lo. gestelde, eervol ontheven uit hunne tegenwoordige betrekkingen. (Sts.-Ct. S3.) Ei. vleide zicli, dat het by deze samen- komst tot dadelykhedon tusschen de beide breeders komen zou, en dat hy dusgelegen- beid zou hebben, eensdeels om zich op Rudolf te wreken, en ten anderen om Floris in het bezit te doen stellen van de ryke voorouder lijke goederen, waarby hyzelf natuurlijk niet minder belang had. Deze verwachting werd slechts al te wol vervuld. I.udolf kwam op de bepaalde plaats naby de rivier, in de zoete hoop dat zyn broe der, th3n3 door den nood gedrongen, tot eene verzoening geneigd zou zyn, waarvan hg te voren nooit iets had wiilen hooren, en het is wel waarschyniyk, dat by by zicli- zolver; het pian gevormd had, van zijn kant slies aan te wenden, ten einde den haat zyns hoeders te overwinnen en zich voor altyd weder met hem te verzoenen. Ook blykt het dit de bevelen, welke hy vóór zyn vertrek vin het kasteol aan zijne bedienden gaf, dat kti er byna niet aan twyfelde, in zyn voor nemen te zullen slagen. Doch, helaas, hoe geheel anders liep deze samenkomst af. Floris, in plaats van zyn broeder de hand ter verzoening te reiken, begon terstond tegen hem uit te varen en hem allerlei verwijtingen te doen, welke even onrechtvaardig als grievend waren. Misschien echter zou Rudolf zich wel tegen de beschul digingen, welke tot hem gericht werden, verdedigd hebben, indien Floris hem hiertoe slechts den tyd gelaten had. Maar toen doze nu, op denzelfden toon voortvarende, eindeiyk ook aan Rudolf hot schandelyke zijner ge boorte verweet en hem poogde te bewyzen, dat hy geen recht had op de goederen, welke hy bezat, toen moest de ongelukkige opeen- maai al zijn geduid verliezen. „Indien ik myne moeder van zulk eene schandelyke daad verdacht kon houden", sprak hy tot Floris, met een gelaat, waarop de hoogsto verachting en verontwaardiging te lezen stonden, „dan zou ik waarlyk ge- looven, dat gy enkel aan de misdaad, waar van gy deze vrouw beschuldigt, uw niets waardig aanzyn to danken hebt. Thans zyt gy slecht3 een booswicht, een verachtelyk meascli in myne oogen Met deze woorden wilde hy zich verwy- deren, doch Floris trad toe en, door woede en vertwyfeling buiten zich zeiven gebracht, gaf hy met een stok, dien hij in de hand hield, den ongelukkigen Rudolf een slag op het hoofd, zoodat dezo met een vreeselyken gil als levenloos voor zyne voeten op den grond viol. „Voltooi gij thans het werk, dat ik be gonnen heb!" riep bij den Italiaan toe, die zich op eenigen afstand tusschen het elzen hout had verscholen gehouden, en vlood als een gejaagde van deze noodlottigo plaats. Thuisgekomen, sloot hij zich in zyn slaap vertrek op, wilde niemand by zich hebben en was in den beginne zelfs niet te bewegen om voor Albrondi, die nagenoeg een paar uren later op het slot verscheen, do deur te openen. Eindeiyk echter ging hy hiertoe over en de Italiaan trad het vertrek binnen met de woorden: „Ontvang myne gelukwenschen, myn waarde heer; de ryke voorouderiyke goederen zyn thans de uwe!" Flori3 bevond zich niet in staat hem te vragen, wat ervan het lyk des ongelukkigen geworden was, en ik weot niet of hy dit ooit vernomen heeft, dan of do Italiaan het ook later voor hem heeft verborgen gehou den. Deze booswicht had na de overhaaste vlucht zyns meesters den schrikkeiykon moord voltooid. Hij waa bekend met do onderaard- sche gang, welko op de plaats, waar zy hunne misdaad gepleegd hadden, uitkwam, doch sedert meer dan eene halve eeuw niet was geopend, daar men meende dat het er niet al te pluis was. Ook waren er slechts weinig personen, die van dit verborgen gewelf kennis droegen. Voorbedachtelyk had hij zich reeds te voren voorzien van de middelen, om den ingang daarvan, welke zeer kunstig tusschen eenig geboomte verscholen was, te openen. Hier besloot hy het lyk van den verslagene te verbergen, na vooraf diens hoed en mantel tusschen eenig riet vooraan in de rivier te hebben verborgen, waar die voorwerpen nood zakelijk spoedig moesten gevonden worden en, geiyk hij hoopte en ook door de uitkomst bevestigd werd, het vermoeden zouden op wekken, dat Rudolf in de rivier was gestort en alzoo het leven verloren had. De plaats, waar Floris mot zyn getrouwen helper dezen broedermoord gepleegd had, was zóó afge zonderd en eenzaam, dat er, vooral op dit uur van den dag, nooit oen. levend wezen gezien werd. De gruweldaad had dus zonder eenig gevaar van ontdekking volbracht kun nen worden. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5