Do ".vachtparade, door het 7de rog. infan terie gegeven, had onder eene stortbui plaats. 't Duurde daardoor lang eer de middag- plannen worden vastgesteld, welke eindelijk werden bopaald tot een bezoek aan de Kweek school voor de Zeevaart, op den hoek der Prins-Hendrik kado en Schippersgracht, waar heen men in gesloten rjjluig reed. HK. MM. worden .het eerst naar do ont vangkamer geleid, waar het grootste gedeelte van de commissarissen aanwezig was. HH. MM. werden hier namens commis sarissen begroot en begonnen daarna mot hun gevolg eene wandeling door het gebouw. HH MM. plaatsten zich eerst voor oen venster, dat uitziet op de binnenplaats, waar het groote oefeningschip ligt, en waron daar ge tuigen van allerlei exercitiën met zeilen, met het geweer en met het kanon. Koningin Wilhelmina vroeg zeer belangstellend naar eer. knaap, die, juist toen de vorstelyke stoet de ".jpoort voorbijging, uit het want viel. Gelukkig kon men H. M. spoedig de beste inlichtingen verschaffen. Even over lialfv(jf waren HH. MM. van dezen rytoor ten paleizo terug. Aangezien de hooge bezoeksters wat lang in de Kweekschool vertoefden, bleef het bo- zoek aan het Kinderziekenhuis, waar alles daarvoor gereed was, tot heden of "Woensdag achterwege. Aan liet diner ten hovo waren gisteren (Maandag) genoodigd: de 4 autoriteiten, die eiken dag aan het diner deelnemen, voorts de militaire en civiele autoriteiten van Am sterdam (de president van do Ned. Bank, de leden der rochtorlyke macht, de hoofdofficieren van land- en zeemacht) on de hoofdingenieur van den waterstaat in N.-Holland. Eergisteren (Zondag) waren de buitenge wone genoodigden: de kolonel Van Someren Brand, adjudant in buitengewonen dienst van H. iL.de Koningin en commandant der d.d. schuv.erjj, do predikant Wiersma, de president van _et Kon. Zool. Genootschap „Natura Artis Magistra" en de beide Arasterdamsche kamerkeeren G. A. baron Tindal en baron Böell. Hedenavond is er ten paleize een raoiit, waarvoor 1200 uitnoodigingen, 600 voorheeren en evenveel voor damoe, zyn rondgezonden. Het .orkest van het Concertgebouw zal daarby, onde: leiding van den directeur W. Kes, zich doen kooren. Voor hedenavond zyn o. a. gonoodigd do (oden van Ged. Staten van N.-Holland met den griffie: der Provinciale Staten. En voor Woensdag: de adjudanten in bui tengewonen dienst, de kamerheeren in b. d., do jagermeestors, do kamerjonkers, de Com missarissen der Koningin in de provinciën, de leden der Eerste Kamer, die zitting hebben voor Noord Holland, en do leden der Tweede Kamer, die zitting hebben voor eenig district in Noord-Holland; de laatste vier categorieën alleen voor zoover zy ter audiëntie tegen woordig waren. Hedennamiddag bezoek aan den circus-Carré. Het bezoek aan de tentoonstelling in „Arti" lieeft waarschjiniyk Woensdag voor den mid dag plaats. Het I'Cldsehe Tooneel. Men ziet dikwyis in een fruitwinkel mandjes met perziken, geei-rood geklourd, zoer netjes geschikt, door groene blaadjes kourig van elkander gescheiden; vraagt mon den win kelier den prys van zulk een mandje, dan zal hy u antwoorden „veertien stuivers". Vlak daarnaast ontmoet uw oog een ander mandje met even weelderige perziken, even kourig gerangschikt, even zorgvnldig van elkander gescheidenvraagt gij nu„wat kost dit mandje?" dan zult gil tot antwoord ont vangen „zoven en een halvon stuiver." Waarom dit verschil? vraagt ge onwille keurig De winkolier glimlacht even, neemt eene der porziken uit liet laatste mandje in zijne hand, en wyst u op een klein, zwart vlekje, dat zich onder aan de vrucht bevindt. Zoo is het ook in de maatschappij; men treft daar eeno wereld aan, waar alles rein, deugdzaam, ongeschonden is, dat is het mandje van veertien stuivers; er is echter ook eene wereld, waar enkele vlekjes aankleven, dat is het mandje van zoven en een halven stuiver, en in zulk een mandje bevinden wy ons op dit oogenblik. Ziedaar de goestige en tevens kiesche ver- gelyking, welke Dumas fils in zyne „Lo Demi- monde" Olivier Jalin in don mond heeft gelegd, als deze zyn vriend Raymond de Nanjac den raad geeft hier in deze omgeving niet al te mild met zyne liefde te zyn. Dumas fils heeft met zyne „Bemi-mondo" een pendant of liever een tegenhanger van zyne „Dame aux camélias" gowrochl. In dit laatstgenoemd drama, zyn eerste werk, heeft hy de roine, innige, onbaatzuchtige liefde geschotst van eene govallen vrouwhij heeft hierbij als het ware het zegel gedrukt op hot „N'insultoz jamais une fomme, qui tombe"; in zyne „Demi-monde"daarentegen, niets anders dan logen en bodrog, slochtlioid met een mooi vernisje, niets anders dan een werken, een streven, een zwoegen om zich te verheffen, om van de „demi monde" tot de „monde" te stygen. Dit is ook het doel van Susanne, zich noe mende barones d'Ango, een titel, waarop zy echter niet het minste recht had. Geen middel is haar te laag, geene daad to onedel, als het slechts kan strekkon om dat doel te bereiken. Zy liegt en bedriegt, zy doet vaische eeden, laat door andere vrouwen de brieven barer minnaars beantwoorden, om hare hand niet te verraden, zy huichelt liefde, welke z(j niet bezit, en dat alles om de hand te mogen reiken aan Raymond de Nanjac, wiens naam haar zal verheffen tot vrouw van de wereld. Zy heeft echtei eon vyand, een geduchten vyand, een zekeren Olivier Jalin, een haror vroegere minnaars, die, ter wille der vriend schap voor liet door liaar gekozen slachtoffer, liaar overal den voet dwars zet, haar ten alle tyde bestrydt. Hot gevecht duurt lang en wordt van boide zyden geslepen, maar ook mot verwoedheid gevoerdton slotte overwint de eerlyke inborst van De Jalin en Susanne blyft barones in de demi-monde. Het geheel is dus niets anders dan een comédie de mocurs. Ik heb dit toeneelspel meermalen gezien, opgevoerd in do oorspronkelyko taal zelfs ook door tooneelspelers uit Frankryks hoofdstad. Het geheel moge toen levendiger, moer los geweost zyn, de acteurs en vooral de actrices mogen moor élan aan den dag gelegd hebben, nooit echter hob ik de hoofdrollen op die wyze vervuld gezien als gistoravond het geval was, toen Henri De Vries de rol van Olivier Jalin vertolkte, mevrouw Van Eysden die van Susanne. De Vries was een „horame du monde pur sang", geestig en tevens sarcastisch, scherp en toch immer correct, gemakkelyk in zyne bewegingen zonder overdreven losheid, boven dien door de natuur begunstigd met een uiter- iyk, dat menig salonheld hem zou benyden. Mevrouw Van Eysden gaf een demi-mondaine te aanschouwen de la haute volée, beschaafd, gedistingeerd, tevens handig en geslopen. Hunne dialogen waren krachtig, ironisch, hateiyk zelfseen kruisvuur van geestige zetten en pikanterieën, maar altijd fijn, met zorg gevernist. De heer Tartaud als Raymond de Najac beviel ons het meest in de meer krachtige, heftige scènes; in den dialoog met Susanne by liet einde der vierde acte, als by haar verleden heeft leeren kennen, beviel liy ons hot meest. Mej. Alida Klein als Marcello speelde ietwat slordig; zy was over het algemeen te koel en koud; ze zeide wel Olivier lief te hebben, maar ze gaf liet op geen enkele wyze te kennen. De overige rollon worden vry goed, maar niet „Fransch" ge pe.ld. Mr. L. H. Gemengd Nieuwe. Do „Leidsche Dilettantenclub" gaf gisteravond in het lokaal Ephraïm weder eene uitvoering met introductie. De vergadering werd omstreeks halfnegen geopend door den president, die in eenigo hartelijke woorden allen aanwozigen liet „wel kom" toeriep en oen weinigje toegevendheid vroeg voor hen, die dezen avond zouden trachten door hun spel het publiek eenige aangename uren te verschaffen, alhoewel spr. overtuigd was, dat zy (al waron er ook by, die voor het eerst voor het voetlicht zouden verschynon) don goedon naam der „Club" zouden weten hoog te houden. Toen spr. daarna de feestvergadering geopend ver klaarde, deed de muziek eenige fanfares hooren. Te negen uren ging het scherm op, - na dat zich vooraf eenige malen eene wellui dende schel had doen hooren, en ging men over tot do opvoering van een drama in vier hedryven, get.: „De Eer". Moeilyk zal hot den toeschouwers vallen te zeggen wien de eerepalm toekomt: zoowel zy, die de hoofd rollen vervulden, als zy, die zich met eene mindere moesten tovreden stellen, kweten zich allen goed van hunne taak en toonden hunne rollen (link ingestudeerd te hebben. Na do pauze werd eene vaudeville in één bedryf, nl.„Zonder tamboer of trompotter", ten beste gegeven. Ook diegenen, die in dit stukje de planken betraden, verdienen een woord van lof voor hun spel. Zy hebben ge- zamenlyk (ook de beide dames) getracht het publiek te amuseoren en zijn daarin volkomen geslaagd. Jammer echter althans naar onze mee ning dat het wel wat laat was afgeloopen (te halftweo). Zou hierin by eene volgende uitvoering geene kleine verandering kunnen gebracht worden, door b. v. te beginnen op dien tyd, welko liet programma aanwyst? Ons dunkt, het bestuur der „Club" zou er wèl by varen, en de danslustigen zouden misschien dos te moer profiteeren 1 Een geanimeerd bal deed nog menig paartje een gezellig uurlje byeenblyven. Heden had door het 2de bat. van liet 4de reg. inf. hot prijsschieten plaats te Katwyk voor de miliciens der lichting 1S91, die met het jaar met groot verlof huiswaarts keeren. Gisteren had zulks roeds plaats door het 4de bataljon. Omtrent het te Uithoorn voor gevallene aan boord van de stoomboot, welke tusschen Amsterdam en Gouda vaart, meldt mon nader het volgende: De hofmeester en de stoker stoeiden met elkander, maar door een ongelukkig toeval geraakten beiden te water. Ondanks dadelyk aangebrachte hulp verdronk de hofmeoster, en hoewel de stoker met veel moeite gered word, is zyn leven niet buiten gevaar. Het stoffelyk overschot van den ongeluk kige, J. Van N., werd heden, op verzoek der familie, door eene der booten van de „Vol harding" naar Leiden en verder aldaar naar zyne woning gebracht. Een opruiend biljet. Te Amster dam is tegen twee sociaal democraten proces verbaal opgemaakt, wegens liet verspreiden van voor de Koningin-Regentes beleedigende biljetten. Ook worden op den Dam voor het Paleis twee 18-jarige meisjes gearresteerd en naar het bureau St.-Pietershal gebracht, waar tegen hen om dezelfde rodon proces-verbaal werd opgemaakt. Het verspreide strooibiljet was er een in den vorm van eene proclamatie, aan de Am- sterdamsche burgerij gericht en onderteekend „Namons de gecombineerde vakvereenigingen", waarin H. M. woorden in den mond gelogd worden, welke vermoedelyk aanleiding tot rechtsvervolging zullen geven. Ook waren op verschillende plaatson derge- lyke biljetten aangeplakt, welko door de politie werden afgescheurdop sommige plaatsen had men er de openingen der brievenbussen mede overplakt. Zo droegen de opschriften: „Recht en Genade" en „De werklieden ver langen Algemeen Kies- en Stemrecht." In dat biljet worden de arbeiders en ar beidsters opgewekt zicli te vereenigen, „opdat door gezamenlijk optreden oen einde wordt gemaakt aan al dozo mistoestanden tot ver krijging van een monscliwaardig bestaan voor allen." Onder die „mistoestanden" wordt verstaan „dat do Koninginnen ten koste van allen een weelderig lovon leiden, feesten ten hove worden gehouden, terwyi duizenden ar'.eiders mot al hun zwoegen niet genoeg verdienen om in de behoeften van zich en hun gezin te voorzien." De moord op do Prinsengracht te Amsterdam. Het blad, waaruit we dezer dagon een brief van Sara overnamen, is thans ook tot de overtuiging gekomen, dat Sara geen zy', maar een hij is. Voorts hecht hot blad ook niet veel waarde meer aan de verklaringen van den jongen, die beweerd heeft Vos te herkennon als een dor mannon, die op den avond van den moord het huis van den heer Viotta verlieten. Het blad noemt de geheele zaak een complot tegen Eli Vos, van wiens onschuld men overtuigd is. De schryver der brieven schynt voorts by do justitie bekend te zynhet papier en de enveloppe van den tweeden brief aan rar. Lulofs waren gemerkt met eene letter, waar door ze herkend zyn door eone juffrouw, by wie bedoelde man aan huis komt. Het blad besluit zyne mededeeling aldus: „De justitie heeft dus nu twee onderschei dene feiten te onderzoeken, die tot elkaar in hoegenaamd geen verband staan; ten eerste: den moord; ten tweede: de misleiding der justitie door de zich noemende Sara. „We kunnen ten slotte vermeldon, dat in het Vondelpark een blijkbaar met voordacht verloren papiertje is gevonden, waarop eej aanwyzing met betrekking tot den nioorj Die aanwyzing zal wel weer blykon geerl beteekenis te hebben. „Aan adviezen en brieven van welwillende:» geen gebrek; de hulp van eene somnambule is ook al aanbevolen Een stedelyk blad meldt nog: Eli Vos, het meisje, waarmede hy verkeert dat is de vorige huishoudster van Van Dolder' liaar moeder en vader zyn geruimen tyd oj het politie-bureau, op het Leidscheplein, ge weest. De vader, do moedor en het meisji moesten een stukje druks overschryven. By het uittrekken te Utrech der huzaren had gistermorgen een wachl meester het ongeluk by het huis de Voon van zijn paard te storten, waarby de sati hem in de borst is gedrongen. Met een di delijk uit de stad gehaalde brancard is d ongelukkige in bewusteloozen toestand nat de infirmerie vervoerd. Eene dezer dagen aan don graan koopman F., uit Huist, aan het station S| Nicolaas ontrolde portefeuille, inhoudende oi geveer f 750 aan bankbiljetten, is op de spoo lyn Antwerpen—Gent tusschen de statioi Nieukerke en Bevoron teruggevonden. I) bankbiljetten evenwel waren verdwenen. Te Mjjzen (N.-Holl.) is de boorder van den heer K. geheel in de asch gelegi Oorzaak onbekend. Alles was verzekerd. In de week van 16 tot en m e t 2 April hebben zich te Deutichem 19 niem gevallen van mazelen en 2 van diphthorlt voorgedaan. Alsof in Friesland op 1 Mei dr meetings (te Leeuwarden, Franekor en "Wo vega) nog niet voldoende waren, zyn er Grom Arum en Gorrodyk bygekomen. Te Gron zal het 's avonds zyn, om mej. Stellingwerf Jentink, van Leeuwarden, die 's voormiddagsl Franoker en Tj. Nawyn, van Beets, die 4 te Gorredyk zullen spreken, in de gelegenh! te stellen, voor de tweede maal dien 4 liet woord to voeren. Dr. Vitus Bruinsraay sedert eenigen tyd te Gorrodyk woont, i op de meeting aldaar mede als spreker optrede De groote magazynon vand algemeeno omnibus-maatschappy to Lond zyn gistermorgen verbrand. De locomotief van den tren va St.-Albans naar South-Bound, van den Ce tral Vormond Spoorwegmaatschappy, is Zo dag ontspoord on in het water gevallen Rives Bridge. De stoker, machinist en co ducteur z(jn gedood. De rost van den tiei vol reizigers, bleef gelukkig op do rails stas dank zy hot breken van den ketting, wel de wagens aan de locomotief verbond. De govaarlyke stand van den eersten pi sagierswagen heeft hot reddingswerk zeert moeilykt. De anarchisten. Opmerkelj zyn de krasse maatrogelen, welke op b oogenblik in alle groote ryken genom worden tegen de anarchisten. In Frankr zyn er 143 gearresteerd. Een honderdl is bovendien over de grenzen gezet. Aa plakbiljetten, waarin tot brandstichting moord word aangezet, en het beruchte bl der anarcliiston „lo Pèro Benard" zyn do de politie te Parys in beslag genomen. Nog moer aandacht verdient de inbesli neming van „the Commonweal" in Londi want in Engeland wordt steeds straffelo het prediken van misdaad toegestaan. M ziet er nooit veel heil in vervolging en verbod van geschriften. Zeer ernstig moet de reden dus gewei zyn, welke de justitio ger.oopt heeft in deze r don rogol af te wykon en zonder vorm v proces het blad op te heffen en alle n nuscripten enz., enz. in beslag te nemen. Het is krankzinnigontaal, dat in het bl voorkomt. De redactie verlustigt zich in h donkbeeld, dat de opera, ais ze vol menscli is, door anarchisten zal worden in bra gestoken, zoodat men het knapperen i hooren van de ryken, die als vet brand! enz., enz. Naar het schynt, zal men in Europa ook de Amerikaansche anarchisten krfigi De Amerikaansche regeoring treedt i krachtig tegen hen op, dat de beruchte Si naar Europa emigreert on in Engeland Duitschland redevoeringen gaat houden. Een anarchist te Parys, genaamd Rodai heeft verklaard dat hy een nieuw en ban soort van bom uitgevonden heeft. Deze is n grooter dan oen vuist en kan gemakkei in den zak van een kleedingstuk gedrag worden. Zy zouden gebruikt worden in ge van veroordeeling of terdoodbrenging anarchisten

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2