Dordrecht; A. C. W. Venselaar, uit Noord- wyk; en W. H. Gisolf, uit 's-Gravenhago. Mej. Venselaar is eene leerlinge der Ryks> normaalschool te Katwijk. Tydens haar verblijf te Amsterdam zullen HH. MM. een bezoek brengen aan 's lands werf en meer in het b\j?.Onder aan hot op leidingsschip „Admiraal van Wassenaer." Tevens zullen HH. MM. een bezoek brengen aan de tentoonstelling in „Artl", waar, inge volge oene goedgunstige beschikking van H. M. de Regentos, ook zal worden tentoongesteld het voor eenigo jaren door Bisschop geschil derde portret van Koningin Wilhelmina in de kleedij van Amalia van Solms. De vice-admiraal, adjudant in buitengewonen dienst van H. M. do Koningin, P. Ten Bosch, is beroids te Amsterdam aangekomen, ten eindo de Marino te vertegenwoordigen bij het bezoek. De hoofdofficieren en do hoofdambte naren der werf, en de état-majors der aldaar aanwezige schepen werden gisteren aan dien vlagofficier voorgesteld. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin Regentes zullen den 2den of den 3den Mei aanstaando, voor den tijd van vier weken, vertrekken naar Sand in hot Schwarz- land. Het tegenbezoek aan den keizer en de keizerin van Duitschland zal plaats hebben den laatsten Mei en te Potsdam worden ge bracht. Sand is een klein lucht-kurort in hot Bühler- thal, ten zuiden van Baden. Om hare hoogte en ligging is deze plaats vooral des zomers zeer gezocht, en goede wegen geven ruim schoots de gelegenheid tot wandelingen of rijtoeren in den schoonen omtrek. Uit Rotterdam wordt aan het „Hbl." gemeld: Konden wij roeds geruiraen tijd ge leden voorspellen, welke veranderingen in het dagelijksch bestuur onzer gemeente op til waren, welke voorspelling reeds bijna geheel is uitgekomen door de ontslagaanvragen dor boeren Molenaar en Milders en de benoeming van mr. E. E. Van Raalte, hot laatste gedeelte er van schijnt te moeten worden ingetrokken. Op grond van vertrouwbare inlichtingen toch, noemdon wij mr. S. Mulller Hz. als opvolger van don heer Milders. Er schijnt echter in dit plan verandering te zijn gekomen, daar thans verzekerd wordt, dat niet de heer Muller, maar de heer J. Drost voor eene be noeming in aanmerking komt, welke laatste de afdoeling „onderwijs" onder zijn beheer zou krijgen, torwijl do tegenwoordige beheerder van dien tak van dienst (de heer Van Citters) den heer Milders zou opvolgen. In de raadszitting van gisternamiddag werd tot lid der commissie voor de financiën be noemd de hoer Molenaar en wijddo de voor zitter aan den ijver en het talent van den Milders een waardeerend woord. Besloten werd betreffende de tydregeling eene afwachtende houding aan te nemen. Het regeeringsantwoord op het in onze boide vorige nommers medegedeelde Kamer verslag over do tydolijko hulp aan noodlijdende gemj^nten zal hoogstwaarschijnlijk reeds vóór de a. s. bijeenkomst der Tweede Kamer, waar voor als datum nog altijd 3 Mei wordt ge noemd, ingozonden worden, ten einde deze min of meer spoedeischende aangelegenheid in den loop der a. s. zitting te kunnen afdoen. Behalve de wetsontwerpen van onderge schikten aard, zullen do a. s. parlementaire werkzaamheden voornamelijk gowijd worden aan de behandeling van het Billiton-contract; de artsenwet; de aanhangige interpellation en de conclusie omtrent de jachtwet. Over laatst gemeld onderwerp verwacht men een uit voerig debat. Eene behandeling dor belastingvoorstellen zou eerst na het Pinksterrecès in aanmerking kunnen komen. "Wij ontvingen het eerste nummer van hot Eorsto Ned. Maandschrift, gewijd aan rozencultuur, „Rosarium-orgaan van de Ver. Nos jungunt rosae." Redacteur-uitgever is de heer F. F. Van Walsem, te Vucht. Het tijdschrift zal bij de talrijke rozenlief hobbors wel in eere komen. De oerste afl. bevat iets over de mosroos, over twee aan bevelenswaardige nieuwigheden, ovor een nut tig insect, over tentoonstellingen, enz., enz. Ook de Handels-Sociëteit te Utrecht heoft zich omtrent den „nieuwen tyd" uitgesproken, en zich, volgens besluit barer laatste verga dering, gewend tot den gemeenteraad aldaar en den minister van waterstaat, met verzoek aan den Raad, geene verandering te brengen in den stadstyd, aangezien eene invoering der Midden-Europeescho tydrekening haar het wenscheiykst en meest in 't belang van ha'adel en verkeer voorkomt, en den miruster govraagd, het daarheen te leiden, dat spoor wegen, telegraaf en post zich ook by die zóne aansluiten. De heer D. Graaff, burgemeester van Kaapstad en lid van den wetgevenden raad van Kaapland, zal heden in ons land aan komen. Hy bezoekt ons land o. a. voor den aankoop van Hollandsch vee en zal verder trachten, de gemeentelijke instellingen te bestudeeren. Do heer Graaff is de afstammeling van eene familie van Hugenoten, die veel voor de welvaart van Afrika heeft gedaan. Naar de loopende geruchten wordt te Utrecht alles in het werk gesteld om de ont vangst der Koninginnen aldaar schitterend te doen zyn. Onder anderen zou het voorne men bestaan om de Maliebaan weder te illumi- neeren op dezelfde vermaard geworden wyze als tydens het bezoek van Koning Willem III in 1853 en ook den Domtoren weder met Bengaalsch vuur te verlichten, zooals by dat gedenkwaardig bezoek plaats vond. Het bezoek van generaal Booth aan het Noorden des lands zal de volgende week plaats hebben; waarschyniyk treedt hy Zater dag 30 April te Groningen en Zondag 1 Mei te Leeuwarden op; dat is dus tegeiyk met de groote politieke betooging. Men meldt ons van vertrouwbare zyde dat by veel logestrekkende ambtenaren het voornemen bestaat zich tot de Koningin te wendon, ten einde vergoeding vanwege den Staat te verkrygen voor de niet door de voormalige Rynspoorwegmaatschappy uitbe taalde leges-gelden. (Tijd.) Gemengd Nieuws» Do bloemententoonstelling van do 's-Gravenhaagscho Tuinbouwvereeniging is gisteren geopend. H. M. de Koningin-Regentes, die voornemens was geweest de opening by te wonen, had zich laten verontschuldigen. Voor de fraai gedecoreerde koningsloge waren in de benedenzaal opgesteld de groote zilveren medailles, door H. M. voor deze ten toonstelling beschikbaar gesteld. Reeds gisteren werd de tentoonstelling druk bezocht. De jury heeft de groote zilveren medailles, door H. M. de Koningin-Regentos geschonken, toegekend aan de inzenders W. C. Van der Laan on W. A. Zalme, te 's-Gravenhago. De arrondissements-rechtbank te Haarlem heoft, tor zake van diefstal, A. Van Houten, bloemistknecht te Hillegom, ver oordeeld tot eene maand gevangenisstraf. Een treurig ongeval had te Waddingsveen plaats. Een oppassend werk man werd door een paard zóódanig geslagen, dat de dood na een paar dagen volgde. Zooeven kregen w y, schryft de „Opmerkor", eon van de lang verwachte nieuwe dubbeltjes te zien, met den beeldenaar van Koningin Wilhelmina. Hoewel wy niet verwend zyn in dit opzicht, is dit werkstuk van 's Ryks Munt toch zóó beneden alles, dat wy er niet over kunnen zwygen. Ten eerste is hot kopje, de gelykenis daargelaten, slecht van teekening en slecht gemodelleerdzonder eenigen smaak is het als eene uitgeknipte pleister op de munt ge plakt. Vooral do wyze, waarop de loshangende haren by den hals naar voien zyn gewerkt, waardoor do lyn van nek en rug geheel ontbreekt, is leelyk. Verder is het omschrift „Wilhelmina, Koningin der Nederlanden" slecht verdeeld en slordig uitgovoerd; de letters vallen byna allen voorover, zelfs het kartel- randje is ongelyk. Als verontschuldiging zullen wy maar aan nemen, dat men bevreesd is geweest iets te maken dat nog mooier was dan de nieuwe postzegels, die dan minder gunstig zouden afsteken. Het is wel treurig, dat van deze gelegen heid voor 's Ryks Munt om iets moois te maken, zoo slecht gebruik is gemaakt. Wy voor ons verkiezen de oude dubbel tjes, waar meestal in hot gehoel niets op te zien is. In den afgeloopen nacht te ruim kwart vóór óénen, verkondigde te Utrecht de klok het ontstaan van brand. Al ras bleek dat de bovenverdiepingen van den Stichtschen Delicatessenhandel van den heer J. Andreoli, op den hoek van Pausdam tusschen Trans en Domtrans, in brand stonden. De vlammen sloegen naar alle zyden uit en verlichtten het terrein. Redden van goederen uit die verdiepingen was onmogeiyk, daar zelfs do bewoners slechts met moeite het perceel konden verlaten. De beide broeders Andreoli bewoonden de 2de verdieping, terwyl de late verdieping werd bewoond door den hoogbejaarden heer Nieuwenhuizen. Deze laatste kon met een der heeren An dreoli zich nop langs de hoofdtrap in nacht gewaad redden, doch de andere heer An dreoli schynt langs eene tegen het perceel geplaatste ladder een veilig heenkomen te hebben gezocht. De Vrouw van den huisbewaarder, die mede op de 2de verdieping logeerde, sprong uit een venster aan de zyde der Trans en werd in bewusteloozen toestand by een der buren, doctor Gruber, ingedragen, alwaar zy liefde- ryk werd verpleegd, totdat zy door de zorg der politie per brancard naar het ziekenhuis werd vervoerd. Haar toestand schynt hoogst ernstig te zyn; zy moet door den sprong en den val op straat zware uitwendige kneu zingen hebben bekomen. De huisbewaarder werkte zich met behulp van de reeds bran dende jaloezie, waardoor hy brandwonden aan hoofd en handen bekwam, op. De bedienden der sociëteit „Sic Semper" hadden intusschen eene lader gehaald van eene werf op de Niouwegracht, en lieten hem daarmede n?ar beneden. Do brandweer, welke vlug was aangerukt met de waakspnit en tal van andere spuiten, kon met veel moeite de vlammen stuiten, door een aantal slangen op de waterleiding te schroeven. Massa's water werden in den vuurpoel geworpen, zoodat na verloop van een groot uur het gevaar voor de omgelegen perceelen was geweken, terwyl het vuur omstreeks 3 uren byna geheel gedoofd was. De brandweer bleef geruimen tyd nog op de plaats, daar telkens uit het dak nog vlam men opflikkerden. De benedenverdieping van het gebouw, ge nummerd met 5, werd behouden, evenals het daarby behoorend laag pand, waarin het kantoor gehouden werd en de woonkamer van de huisbewaarders was. De sociëteit „Sic Semper" en de verdere om en bygelegen woninge.i kregen geene noe menswaardige brand-, maar sommigen wel waterschade. De familie M., die het neven- gelegen perceel in do Trans bewoonde, had hare woning verlaten, de zorg daarvan aan de politie overlatende. De oorzaak is tot dusverre onbekend. Een en ander is, naar wy vernemen, verzekerd en de winkel met toebehooren behoort aan eene vennootschap. Tal van autoriteiten waren ter plaatse aan wezig. Schuttery en politie handhaafden de orde en hadden eene flinke ruimte afgezet, zoodat de brandweer ongestoord kon werken. Nog zy vermeld, dat de aangerukto stoom spuit buiten werking kon blyven door de onschatbare diensten, welke de waterleiding bewees. Ook mag niet onvermeld blyven, dat de Vereeniging tot redding van personen en goe deren by brand, uitstekende diensten bewees by het in veiligheid brengen van goederen. De concierge van de sociëteit „Sic Semper" ontdekte omstreeks kwart voor éénen een klein vlammetje aan 't dak. Onmiddellyk waarschuwde by per telephoon de politie; op straat komende zag hy de be woners radeloos voor de glazen staan. Als bewys hoe plotseling en hevig de brand is geweest, kan dienen dat een der bewo ners der Trans omstreeks 10 minuten over half- écn van het postkantoor huiswaarts keerende, niets ontdekt had; nauwelyks echter eenige minuten op zyne kamer, ontwaarde hy den vuurgloed en stond het gebouw in lichterlaaie. Nader vernemen wy nog dat de toestand der gewonde vrouw hedenmorgen om 11 uren gunstig was. UD.) De schade, door den brand in de papierfabriek van de firma Yan Gelder Zonen, te Wormerveer, aangericht, bedraagt f 45,000. Al het werkvolk is in dienst ge bleven en alhoewel een 40-tal voorshands kon worden gemist, wordt het aan den gang gehouden, zy het dan met het opruimen der puinhoopen, sorteeren van vodden, enz., enz. Met den wederopbouw van het verbrande ge deelte wordt ten spoedigste aangevangen. De justitie uit Almeloo heeft zich gisterochtend, vergezeld van twee doc toren, naar Langeveen begeven, ten einde de ooizaken van den dood van het zesjarig jon getje te onderzoeken. Te Tilburg is oen l'/j-jarig kind, terwyl de moeder een buurpraatje hield, met het vuur van een brandend fornuis in aan raking gekomen, ten gevolge waarvan het zoodanig met brandwonden overdekt werd dat het nog dienzelfden avond aan de ge volgen bezweken is. In de vorige week zyn te Arnhem 14 personen aan mazelen overleden en 89 nieuwe govallen aangegeven. Uit het dorp Tjummarum ver trokken dit voorjaar 50 a 60 personen naar Amerika, ten einde daar hun bestaan te ver beteren. Een blok van 6 arbeiderswoningen daardoor ledig gekomen, is door eenige ver mogende ingezetenen aangekocht voor ƒ300 met het doel om het, als ongezond voor be woning, te laten afbreken. Betreffende het verdwijnen van den hoofdkassier van het huis M. A. Von Rothschild en Zonen, te Frankfort aan den Main, Rudolf Jager genaamd, meldt de „Frankfurter Zeitung" dat hy sedert Donder dag afwezig is. De familie van Jager heeft gistermorgen de firma de sleutels gezonden met de mededeeling, dat Jager zich heeft „verwyderd". Het door dezen verduisterde bedrag beloopt, naar gebleken is, 1,700,000 M. Uit Darmstadt heeft Jager geschreven dat hy 1,700,000 Mark heeft verloren door specu lation ter graanbeurs en dat hy zich van het leven wil benemen. De justitie bemoeit zich met de zaak en heeft rechtsingang tegen Jüger verleend wegens verduistering van gelden. Dat -hy zich. niet van kant heeft gemaakt maar de vlucht heeft genomen, wordt ddarom algemeen geloofd, omdat hy juist de feest dagen heeft gekozen voor zyne verdwyning. De algemeene belangstelling betreft vooral de beide vragen: hoe het mogelyk was zoo- groote sommen te verduisteren en waar het geld is gebleven. Om de verduisteringen te bedekken, schynt J. hoofdzakolyk de rekening mot do Ryks- bank te hebben gebruikt en daartoe valscbe posten in zyn contraboek te hebben gebracht hoe hy nu deze vervalschingen heeft kunnen bedekken by de van tyd tot tyd plaats ge vonden controleering zyner kas is nog niet opgehelderd. Dat hy eene groote som zou hebben mede genomen, klinkt minder waarschyniyk. Men meent reden te hebben om te gelooven, dat hy groote speculation, zoowel in granen ala in effecten, hoeft ondernomen, niet te Frank fort, maar aan andere beurzen. "Wat nu, vraagt men, kan worden gedaan om derge lijke gebeurtenissen te voorkomen? Het meest voor de hand ligt natuuriyk een controle, welke vooral het giroverkeer, maar bovendien elke andere verantwoorde- lyke positie streng bewaakt. Doch verval schingen kunnen ook dan nog worden gepleegd. Het beste dunkt hot genoemde blad het Engelsche systeem, wat aan ver schillende groote inrichtingen daar wordt in praktyk gebracht, dat nl. degenen aan het kantoor, die eene verantwoordelyke branche onder zich hebben, voornamelyk de hoogst aangestolden, eens per jaar voor eenigen tyd vacantie moeten nemen in hunne afdeeling aan oen ander overgeven. Verder is een hoofd punt, waarop reeds dikwyls is gewezen, dat ondergeschikten geene speculatiën uf tydaffaires zonder medeweten van hun patroon zouden mogen doen en tusschenpersonen dergeiyke orders niet zouden mogen uit voeren. Woensdag-morgen brak te St.-Pe- tersburg in een huis van drie verdiepingen oen brand uit, welke zich zóó snel uitbreidde, dat sommige bewoners zich moesten redden door uit het venster te springen. Negen lijken zijn reeds onder de puin hoopen gevonden. Vyftien personen worden nog vermist. Te Louisville, in den staat Ken; tucky, zyn in den nacht van 19 op 20 dezer niet minder dan zeven pogingen gedaan om een der stadskwartieren te doen afbranden. De brandweer werd tot zevenmaal toe zóó snel achter elkander gealarmeerd, dat zy onmoge- lyk op al de bedreigde punten tydig hulp kon vorleenen. In het geheel zyn 15 huizen af gebrand. De politie nam twee personen als de vermoedelyke brandstichters in hechtenis. Men vond ballen katoen, met olie doorweekt, by hen. Te San-F ran cisco en in de om streken heeft eene vry hevige aardbeving plaats gehad. Uit nadere berichten blykt dat geen verlies van menschenlevens te betreuren, doch een aantal personen zwaar gewond is. In den bodem dor Sacramento-vallei zijn breede en diepe scheuren ontstaan en in de naburige dorpen geraakten honderden wonin-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2