A3. 1892. Oit mommcr toestaat nlt TWEE' Binden. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <gon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 22 April. fh 9867. Zaterda» SS A pvii. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per S maanden......Y.f 1.10. Franco per posta 1.40. Afrondarlijk» Nommera0.05. Eorste Blad. Olllciöelo Konnisgevlngen. PKIJS DEK ADVEETENTrÈN: Tan 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer /*©.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het lnoasaeerea bulten 4e etad wordt fQ.ltt berexeno. DRAXHWET. Bnrgomeoetcr en Wethouders y&n Leiden brongen (er algemeene kennis dat door GERARDUS ARNOL D'S DE BOLSTER. CORNELI8 JOHANNES COS HER, JOHANNES PONT en MARIA BRITT1JN, vcrinwü van HENDRIK LEONARDUS ANTHONIDS ïEEOWEN allen to Leiden woonachtig, verzoek schriften 'zijn ingediend om vergunning voor don lileinhaudel in sterken drunk, reap, in do perceelen Ide Binnenveetgracht No. 31, Haarlemmerstraat No. 313, Waterateeg No. 2 en Pieterekerkkoorsteeg No. 21. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. Ü1 April 1892. E. KIST, Secretaris. Hedennamiddag om negen minuten over halftweo passeerde hier de extra-trein, waar roede do Koningin-Regentes en Koningin Wil- helmina zich met gevolg van de residentie naar de hoofdstad begaven om daar het jaar- lyicsch vorstelijk bezoek te brengen. Op het perron van het station bevond zich tydens het voorbijgaan eene vrij gTOOte me nigte, daar tot halflwee de toegangen waren opengelaten. Toen de trein het station naderde, werd de snelle vaart verminderd en bij het pas moren vertoonden HH. MM. zich voor liet coupéraam van den salonwagen. De manlijke toeschouwers ontblootten hunne hoofden. - Dinsdag 26 April a. s., des avonds te halfnegën4, zal in het lokaal Ephraïm de ge wone halfjaarlijksche ledenvergadering worden gehouden van de Leidsche coöperatieve winkel- voreoniging „Door volharding verkregen". - Tot de zeven tegenstemmers wat betreft den boom aan den Stationsweg voor de woning van den heer Wienhoven behoorde in de gis ternamiddag gehouden gemeenteraadszitting ook de heer Van dor Breggen. - In de verceniging „die Haghe" trad Voensdag-avond in de grooto zaal van .Diligentia", te 's-Gravenhage, de Leidsche h'ogleeraar dr. Jan Ten Brink op tot het houden van eene voordracht. Daar deze ver- eeniging beoogt do kennis van 's-Gravenhage uit te breiden, was de persoon, die door den heer Ten Brink tot onderwerp van zijne beschouwingen was gekozen, een Hagonaar, maar een uit de middeleeuwen, nl. Dirk Potter Van de Loo, eigenaar van de bezitting bet Kleine Loo, in de nabijheid van de resi dentie, ook bij het tegenwoordig geslacht nog hekend uit de jeugd, toen aldaar een theetuin was gevestigd. Deze heer Potter deed als afgezant van een Beiersch graaf oen tocht naar Rome in 1411 en las daar Potrarca en Boccacius. Terugge keerd in zijn land, schreef hij een gedicht, „de Minneloop", waarin hij eene dichterlijke verhandeling gaf over do liefde, die hy in gekko, goede, geoorloofde en ongeoorloofde splitste, terwijl hij van elke soort voorbeelden bijbracht. Op allergeestigste wyze wist do heer Ten Brink den dichter, diens dichteriyke voortbrengselen en de door hom behandelde onderworpen voor te stellen en te ontleden, zonder te zeer in bijzonderheden af te dalen, daar Potter vrij orotisch dicht. Het hoofddoel van don spreker was echter om aan te toonen dat Pottor, alhoewel hy zyne verhalen in een Hollandscb gewaad kleedde, byna niets anders gedaan heeft dan op zyne manier onderwerpen te behandelen, die hy by de groote Italiaan- sche dichters gevonden had en die eene wereld beroemdheid hebben gekregen. Do aanwezigen, waaronder vele dames, luis- tordon met aandacht naar de boeiende causerie. Do kapitein-kwartiermeester A. A. E. Van Dorth, van het 1ste regiment huzaren te Amersfoort, wordt overgeplaatst by het 4de regiment vesting-artillerie to Helder, ter wijl de kapitein-kwartiermeester J. Van Raven, van laatstgenoomd corps, wordt overgeplaatst by het 4de regiment infanterie te Leiden. Men schryft ons uit LeiderdorpHet optreden van den heer J. Van der Steur, middwnaehtzendeling, heeft, ingevolge de aan kondiging, alhier plaats gehad in do Ned.- Herv. kerk vanwege de afdeoling „Leiderdorp en omliggende gemeenten" der Nat. Chr. Geh. Onthouders-Vereeniging. Nadat den aanwezigen verzocht was om van Ps. 119 vs. 67 en 80 te zingen, ver scheen de geachte spreker en plaatste zich voor den katheder van den voorzanger, terwijl hy de byeenkomst verder met gebed opende. Als grondslag voor zyne rede had hy tot tekst gekozen Spreuken 2430 34, inzonder heid zich bepalende by de woorden „on zyn steenen scheidsmuur was afgebroken." Deze verzen in verband brengende met den diep treurigen toestand van de Kinderen Israels, waarin zy tydens den profeet Nehemia ver keerden, bracht hy vervolgens op eene zeer duidelyke wyze over op den hedendaagschen toestand van ons volk. Sprby de midder- nachtzending en onder de militairen in 15 j steden van ons land gearbeid hebbende, kon, helaas! daarvan maar al te goed getuigen, hetgeen ook bleek uit do mededeolingen om trent de treurige ontmoetingen, welke hy dikwyls had gehad. Drank on onzedeiykheid noemde hy de twee verwoestende machten, welke elk volk, dat zich daaraan overgeeft, geheel en al demora- liseeren en beide zyn als hot ware onafschei- delyk aan elkander verbonden, terwyl de drank verreweg de eerste aanleiding is tot onzedelykheid. By de velerlei ontzettende gevolgen, welke zy na zich sleepen, wilde spr. thans niet stilstaan. Ook heeft hy soms een werkend deel aan de kroegzending en doet dan eveneens do treurigste ervaringen op. O. m. deelde hy mede, dat, laatst te 's-Gra- venhago eene herberg binnengaande, h\j 13 vrouwen telde, waaronder sommigen met een zuigeling aan de bc^st, die ieder met een glas bitter voor zich zaten; wel een bewys, hoe zelfs de vrouwen onzes volks alle schaamte gevoel verliezen en dat door den drank weg spoelen. Spr. was dikwyie door slachtoffers dier zonden medegedeeld, dat men van het bierhuis komt in het danshuis en vervolgens in een nog slechter huis terechtkomt, om ten slotte aan de vreeselykste gevolgen te sterven. Dit is de gewone weg, welke tot zulk een einde leidt, en duizenden, waaronder vele jongeheden, die op deze wijze in den poel des verderfs worden gestort. Deze en dergelyke toestanden doen de toe komst donker inzien, zoodat het dringend noodig is, dat daar krachtige on afdoende maatregelen togen genomen worden. Na nog eon en ander van zyn zoo hoogst moeilyken, zelfverloochenonden en zelfopoffe- renden arbeid te hebben medegedeeld, besloot spr. zijne met gloed der overtuiging uitge sproken redo met een krachtig opwekkend woord, dat tech allen, in welken kring of stand ook geplaatst, die het wèl meenen met godsdienst en vaderland, in den weg van ge heel onthouding van alle bedwelmende dranken met vereenigde kracht den stryd aanbinden tegen de alom hoerschende drinkgewoonte, welke do moeder is der ontucht. Hierop eindigde spr. deze samenkomst door te laten zingen van Ps. 621 en 5 en gebed on giDgen de vele aandachtige hoorders, op wier gelaat duidelyk zichtbaar was, dat ze onder don indruk van die hoogst ernstige cons ciontio-rede verkeerden, huiswaarts. Onder leiding van den heer Spaanderman uit Gouda gaf de Chr. Zangvereeniging „De Lofstem", te "Waddingsveen, eene uitvoering op den avond van den Tweeden Paaschdag. Het kerkgebouw was goed bezet en de loden der Vereeniging kweten zich flink van hunne taak. Ds. v. d. Pot opende den avond met gebed en toespraak, terwyl ds. Antink de gemeente in het dankgobed voorging. De uit voering was ten voordeele der diaconie. De aflevering en indeeling van do man schappen der nationale militie uit de gemeente Lisse voor de lichting 1892 zal plaats hebben te Leiden op Dinsdag den lOden Mei a. s., des voormiddags te 9 uren. In de Woensdag 1.1. gehouden vergade ring van ingelanden van de polders Achterof en de Putten te Waddingsveen zyn tot heem raden herkozen de heeren C. Oudyk en J.G. v. d. Torren. Woensdag vergaderden te- Zegwaard de anti revolutionnaire kiesveroenigingen in bet district Zoetenneer. Met algemeene stemmen werd in die ver gadering besloten tot het oprichten van eene centrale anti-revolutionnaire kiesvereeniging in dit district, waarin uit elke plaats, tot het district behoorende, eén bestuurslid werd aan gewezen. Het moderamen bestaat uit de heeren H. Koster, te Zegwaard, voorzitter; E. K. Char- don, te Zegwaard, secretaris; A. Batenburg, te Berkel; N. Buitenhuis, te Zevenhuizen ;P. L. Post'nmus, te Voorburg, en C. Riipke, te Nieuwerkerk a/d. IJsoL Na eenige besprekingen met het oog op de a. s. verkiezing voor loden van de Provinciale Staten werd besloten voor het district Zoe tenneer twee anti revolutionnairo candidaton te stellen. Wyl na gevoerde correspondentie bericht was ingekomen van het aftredend lid R. G. S. baron Van Rhemen van Rhemershuizen, dat ZEd. als lid der Staten steeds de begin selen der anti-revolutionnaire party huldigde en instemming betuigde met hot anti-revolu tionnaire program, werd dezo by acclamatie candidaat gesteld, terwyl de tweede candi- daat met algemeene stemmen op éóne na geproclameerd werdde heer A. Visser, te Zegwaard. (Stand Akte-examens lager onderwijs. 's-Gra- venhage, 21 April. Geëx. 6 vrouwel. cand. Toegelaten mej. M. C. De Ruiter, uit Dor drecht; A. C'. W. Venselaar, uit Noord wyk;. M. E. Brouwers en W. H. Gisolf, uit 's-Gra venhage; terwyl als onderwyzer is toegelaten de heer E. J. Schöfer, uit Scheveningen. Voor de aanteekening voor de vrye- en orde-oefeningen der gymnastiek 4 vrouwel. cand. Toegelaten mej. M. C. Do Ruiter, uit Peuilleton. HET CERAAN9TE. 43) Het gansche gebouw werd met de meeste nauwkeurigheid doorzocht, alle hokken en kelders geopend, maar niets gevonden, dat eenige oplossing geven kon van dit raadsel achtig voorval. En ofschoon dit nu de laatste maal was, dat men lots van dien aard ver nam, was toch het gehoorde reeds meer dan genoeg om overal het gerucht te doen ver breiden, dat het slot door spoken bezocht ^erd, die den nieuwen bewoner in het rustige tazit daarvan schenen te willen storen. Wél is waar werd dat gerucht hier en daar tegen gesproken eri als het uitwerksel van de laffe kgeloovigheid der onbeschaafde dienstboden mtgekreten, maar velen lioten toch niet na, Sekjk gewoonlyk, er stellig geloof aan te I hechten. Haar nu, o:"-choon het lijk van Rudolf niet w,ls gevondtn. echter niemand aan de zeker heid van zyn dood twyfeldo, begon men Horis algem on als den wettigen eigenaar dezer heerlijkheid en van al de goederen, welke aan het geslacht behoorden, te be schouwen. Deze was dus bezitter geworden van een zeer uitgestrekt vermogen, dat alles, wathy vroeger het zyne had kunnen noemen, ver overtrof. Aanvankeiyk was het zyn plan ge weest, het landgoed zyns ooms, dat hy tot dusver bewoond had, weder te gaan betrek ken; doch langzamerhand scheen het hem op het voorouderlyk kasteel zóó goed te be vallen, dat hy besloot vooreerst althans daar te blyven wonen. Albrondi bleef nog steeds by hem vertoe ven en in de zoozeer verbeterde omstandig heden zijns meesters deelen, hoewel het scheen dat do vertrouwelijkheid, welke vroe ger tusschen hen bestaan had, merkelyk was afgenomen. Men zag hen zeldzamer dan te voren by elkander en ^ilde zelfs opgemerkt hebben dat Floris eene soort \an afkoer van den Italiaan had, welke hem diens gezel schap altyd min of meer hinderiyk deed zyn. Vroeger had hy met do edellieden en andere ryko landeigenaars in deze streken in het geheel geen omgang gehad. Nadat hy zich echter na den dood jns broeders in het bezit van deze heerlykl l gestold zag, knoopte hy eene nadere kennis iking met zyne buren aan en scheen een go*- i rer leven te zullen ïyden dan voorbeen, to- i hy zich byna alleen tot den omgang van A v ondi bepaald had. Omstreeks dezen tyd zag zich de heer Van Kimswert, de ryke edelman, wiens dochter de hand van Floris afgeslagen had en, gelyk deze laatste vermoedde, in geheime liefdes betrekkingen met zyn broeder Rudolf bad ge staan, door een samenloop van buitengewone omstandigheden, waarvan ik buiten staat ben u de byzonderheden op te geven, beroofd van het grootste gedeelte zyner bezittingen, welke zoo aanzionlyk waren. Een rechtsgeding, dat verscheidene jaren had geduurd en eerst nu beslist was, vol tooide zyn ondergang en bracht hem nage noeg tot den bedelstaf. Floris, die, toen hy naar de hand van Lidia stond, daartoe was aangespoord door de hoop van zich, door een schynbaar zoo ryk huwelyk aan to gaan, uit de netelige omstandigheden to redden, waarin hy zich toenmaals bevond, was echter geenszins ongevoelig gebleven voor de bekoorlykheden van het schoono meisje. In den stelligen waan verkeerende, dat Lidia zyne hand geweigerd had, alleen omdat Rudolf haar reeds vroeger zyne liefde had verklaard, of ten minste omdat zy aan dezen laatste boven hom de voorkeur gaf, had hy reeds dadelyk na den dood zyns broeders besloten de betrekkingen van vriend schap met don ouden baron weder aan te knoopen en tegelyk zijn aanzoek by de dochter te hernieuwen. Nog eer hy echter dat voornemen kon ten uitvoer brengen, was de storm begonnen los te breken, welke voor den heer Van Kims wert oindelyk het verlies zyner goederen, had ten gevolge gehad. Ofschoon nu Floris zich to voren wel aan verkwisting en losbandig heid overgegeven had, van welke gebreken hy sedert eenigen tyd reeds merkelyk scheen genezen te zyn, was het geld toch ook nooit zyn afgod geweest, en het ongelukkig lot, dat Lidia en haren vader getroffen had, maakte dus geene verandering in zyn plan. Veeleer was het hem in zoover niet onaangenaam, dat by nu hopen mocht, zyn aanzoek met een gunstiger gevolg dan de vorige maal be kroond te zullen zien. De heer Van Kimswert toch verkeerde thans in een staat, welke der behoefte nab\j was en hem niet meer vergunde zyn tyd op dezelfde w\jze te korten, als vroeger zyne gewoonte was geweest. Hy zag zich boven dien genoodzaakt afstand te doen van het landgoed, waar hy byna zestig jaren geleefd had ©n met zyn. eenig kind by vreemden te gaan inwonen, Wordt. ytrwlq$\.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1