gen gedaan betreffende het bezoek, by den minister van financiën door eene commissie uit den bond in de vorige maand afgelegd. - Het stoomschip „Merapi", van Java naar Rotterdam, vertrok 16 April van Padang; de „Soerabaia", van Rotterdam naar Java, ver trok 10 April van Southamptonde „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 19 April van Colombo; de „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 19 April van Genua; de „P. Caland", van Amsterdam naar Baltimore, arriveerde 19 April te Nieuw-York; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 April van Aden; do „Prinses Sophie" arri veerde 20 April van Amsterdam te Batavia; de „Safari", van Hamburg en Amsterdam naar Oo6t-Afrika, arrivoerde 18 April te Zanzibar; de „Stella" vertrok 19 April van Gibraltar naar Amsterdam; de „Soenda" vertrok 20 April van Batavia naar Amsterdam. Bü koninklyk besluit zyn, met ingang van 1 Mei 1892, de gen.-maj. H. M. Steen- fcerghe, comm. der vest.-art., alsmede de kol. A. Romswinckel, comm. van het 3do reg. vest.-art., eerstgenoemde op zyne aanvrage, op pensioen gesteld en het bedrag van hun pensioen onderscheideniyk bepaald op 2598 en 1973 'sjaars; terwyl daarby voorts aan den gen.-majeor Steenberghe dank betuigd is voor de goede diensten, door hem by het leger in verschillende betrokkingen bewezen. Benoemdby het wapen der inf. tot lsten luit., de 2do luit. G. P. Hofman, van het vrapen, gedetacheerd by het leger in Ned.- Indid; by het 3de reg. tot kapt., de 1ste luit. P. A. H. F. Tergau, van het 2de reg.; brj hot 5de rog. tot "laten luit., de 2de luit. i. L. Van der Moer, van het corps; by het 6de reg. tot maj., de kapt. W. B. J. Duycker, van hot reg. gren. en jagers; by het 8ste reg. tot lult. kol., de maj. A. H. L. Badings, van het corps, en de maj. K. W. P. Seeuwen, van het 6de reg. inf., op non-activiteit gesteld. De kolonel op non-activiteit jhr. W. F. G. A. Von Postel, van het wapen der art., op syne aanvrage en met ingang van 1 Mei 1S92 op pensioen gosteld en het bedrag van het pensioen bepaald op ƒ2100 'sjaars. Mot ingang van 20 dezer, de gen.-maj. L. P. Van dor Beek, van den grooton staf, comm. van de NieuwoHollandscheWatorlinie, tevens belast met het bevel in de Ilde militaire afdeeling, alsmode de gen.-maj. C. H. F. graaf Du Moncoau, mede van dien staf, adj.-gen. en chef van het Militaire Huis van H. M. de Koningin, op hunne aanvrago op pensioen gesteld en het bedrag van hun pensioen be paald voor ieder hunner op 2700 'sjaars, terwyl daarby voorts aan genoemde opper- officieren de rang ia verleend van luitenant- generaal. Tijdelijke holj» aan noodlijdende gemeenten. Uit het heden verschenen afdeelingsverslag der Tweedo Kamer over de suppletoire bo- grooting van hoofdstuk V voor 1892 (kredieten ten behoeve van noodlydende gomoenton) blykt dat men algomeen gevoelde hier mot cene noodwet te doen to hebben. Het werd erkend dat sommige gemeenten, vooral in Friesland, niet langer in staat zyn in hare huishouding te voorzien, en dat hulp, in welken vorm dan ook, noodig is. Men juichte hot toe dat de Eegooring dit had ingezien en dien overeenkomstig had gehandeld. Men ontveinsde zich evenwel niet, dat het hier geldt eeno hoogst belangryke en moeilyke zaak, en dat mot dit voorstel de eerste schrode gezet wordt op een weg, welke tot bedenke- lyke gevolgon kan leiden, zoowel met het oog op de financien van Ryk en gemeenten, als ten opzichte van de zelfstandigheid on de verantwoordelykheid der g.inoonten naar ons staatsrecht. Van vele gemeenten in Friesland, Noord- Brabant, Drente en Limburg wordt getuigd dat zy zich flnantiëol niet meer kunnen redden en onmiddellyken bystand behoeven. Het staat to vreezon dat vele andero gemeenten zich spoedig zullen aanmelden om tegemoetkoming te ontvangen. Waar zal dan het einde zyn? Overal nemon do eischen, aan de gemeenschap gesteld, toe en daartegenover wordt hot steeds moeiiyker de middelen te vinden, om in die zich uitbreidende taak te voorzien. Vele loden deelden niet de verwachting, dat als eenmaal het Ryksbelastingstelsel zal zyn herzien en eone wijziging der Gemeentewot ten aanzien der plaatseiyko belastingen zal zyn ingevoerd, de gemeenton zonder bezwaar weer aan al de haar gestelde en nog te stellen eischen zullen kunnen voldoen, tenzij het Ryk ophoude in de gemeenten zooveel te heffen, als het thans moet doen om in eigen behoefte te voorzien. Verandering in do wyze van heffing zal weinig baten. Verruiming van het belastinggebied der gemeenten zou voor dezen dan ook alleen de moeilykheden weg nemen, indien en voor zoover het Ryk zich terugtrok en bronnen van inkomst afstond. Maar hoe zou dan het Ryk weer de noodigo middelen vinden? Vele leden zagen in de indiening van dit ontwerp eone roden van bozorgdheid voor de toekomst van de financiën van Ryk en gemeenten en het had hen ver wonderd dat in de toelichting van die be zorgdheid ook by de Regeering weinig bleek. Er scheen by deze zoker optimisme te heer- schen, dat niet vry was van bedenking. Ook met het oog op de autonomie der ge- moenten volgens ons staatsrecht zag men aan dit ontwerp een sterke schaduwzyde. Door do mogelykheid te openen om subsidie van het Ryk te bekomen, verzwakt men de verantwoordelykheid der gemeentebesturen en oefent men een demoraliseerenden veerkracht doodenden invloed uit. Harerzyds zal de Ro- geering, als armbedeeler optredende, wel ge noodzaakt zyn op de huishouding dier ge subsidieerde gemeenten invloed uit te oefenen, zooal niet rechtstreeks toezicht op de be steding der gelden en de inwendige aange legenheden noodig zal blyken. Gelden die beido bezwaren elke hulpver strekking uit de Staatskas aan de gemeenten, in de meeste afdeelingon gold nog als grief tegen dit ontwerp, dat regels noch voorwaarden voor de toekenning van de subsidiun worden aangegeven, en hier eone zuivere bedeeling wordt voorgesteld, waarby de Regeering zonder eonig stelsel onderstand zal kunnen schonken of weigeren. Op deze wyze zou men de oor zaken van dem treurigen toestand bestendigen en het kwaad voeden en verergeren, waardoor het op den duur onherstelbaar zou kunnen worden. Vele leden verklaarden dan ook dat zy zich by dit ontwerp slechts als eene tydelyke voorziening zoudon kunnen neerleggen. De bezwaren waren by verschillende leden zwaar der, naarmate zy verschillend oordoelden over den duur van den maatregel. De opmerking word gemaakt dat men op principivele rege ling niet aanstonds kon aandringen. Sommi gen meenden dat de maatregel drie jaren zou moeten gelden met het oog op hot werk plan der Regoering, daar eene herziening van do regels ton aanzien der plaatselyke belas ting, hervorming van het kiesrecht en Kamerontbinding moet voorafgaan. Dacht de Regeering aan haar werkplan niet gotrouw to blyven, dan was het beter dit ontwerp te verwerpen en eeno definitieve regeling van de gemeentebelastingen ter hand te nemen. Andere leden in ééne afdeeling bestond hieromtrent zelfs eenstemmigheid daaren tegen drongen met klem by de Regeering aan op wyziging van haar werkplan, zoodat herziening der gemeentebelastingen onmid- dollyk na de behandeling der Ryksbelasting- voorstellen en vóór de kiesrechthorvorming door de Kamer zou kunnen tor hand go- nomen worden. Mocht de Regeering dit niet kunnen toezeggen, dan zoudon sommigen dezer leden bezwaar maken hunne stem aan dit ontwerp te geven. Eene derde, eveneens talryke groep van loden, liet zich over de vraag omtrent de prioriteit van het kiesrecht niet uit, maar verklaarde met nadruk, dat zy de aangevraagde gelden uitsluitend voor één jaar wilde toe staan en zeker niet bereid bevonden zoh wor den daaraan by do behandeling der Staats- begrooting voor 1893 nogmaals hunne stem te geven, tenzy vooraf by afzonderlyke wet de grondslagen waren aangegeven, waarop eene subsidiéering van gemeenten uit de Staatskas zou mogen geschieden. Indien zy zich thans by dit ontwerp neerlegden, ge schiedde dit uit overweging, dat er voor som mige gemeenten, speciaal in Friesland, peri- culum in mora is en reeés voor 1892 de helpende band moest worden uitgestrekt. Maar de Regeering moest vóór het volgende jaar een maatregel voorbereiden, waarby het stelselloos tor beschikking stellen van 's Ryks gelden ten behoeve van gemeenten, welke niet rondkomen, werd vermeden. Tegen de wyze van voorbereiding der ge- heele zaak werden grieven geuit, vooral tegen de circulaire van 27 Aug. 1891 van den minister aan do God. Staton der provinciën, die eone uitnoodiging om te klagen werd genoemd en geen aanwyzingen bevatte omtrent do wyze, waarop zy by de beoordeeling van gemeenten, welke tydelyke hulp behoefden, moesten te werk gaan. Anderen wezen ter verontschuldiging op den spood, waarmede do circulaire is moeten worden (uitgevaar digd, en vonden de vryheid, aan Ged. Staten gelaten, zeer gewenscht. Aan hunne adviezen werd van meer dan éóne zydo hulde gebracht. Voor vele leden was het eone ernstige grief, dat gesubsidieerd zou worden zonder eenigen regel of grondslag. Vry algemeen achtte men dit strydig met goede beginselen van Staats beleid. Er moesten voorwaarden gesteld wor den, waaronder de bedeeling zou moeten goschiedon, en toozicht worden gehouden op de nakoming daarvan. Sommigen wenschten bepaald te zien dat het Ryk geeno hulp zou verleenen, tenzy de provincie was voorgegaan, wat anderen be stroden. Overigens meende men dat de grond slagen van de hulpverstrekking niet by de wet of by algemeonen maatregel van bestuur behoefden te worden vastgesteld, mits de Regeering ze maar voor zichzelvo stelde. Enkele leden wilden, zoolang do grondslagen niet by de wet waren vastgesteld, in do wet do gemeenten genoemd zien, aan welke sub sidie zou worden toegekend, en het bedrag, waarvoor elke gemeente in aanmerking kwam. Andero loden hadden hiertegen bezwaar. Overigens werden nog verschillende vragen en opmerkingen gedaan. Gemengd Nieuw*. Dezer dagen werd er melding van gemaakt dat een horlogemaker te Utrecht in verband met de nieuwe tydrogeling tegen 1 Mei zyne uurwerken had voorzien van dubbele wyzers, welke den tegenwoordigen Amsterdamschen en den aanstaanden Green- wich-tyd aangaven. Blykens achterstaande advertentie van den heer Brouwer, op de Haarlemmerstraat alhier, zyn zulke klokken, met zwarte en roode wyzers, nu ook by hem, ingevolge vele tot hem gerichte aanvragen, voorhanden of aldus te veranderen. Wat de vrouw, die doornat op eene bank in het Plantsoen werd gevonden, niet aan do politie wilde vertellen, heeft zy ons medegedeeld. „Dat zy de reden van haron natten toestand niet dadelyk heeft opgegeven is, omdat zy op 't oogenblik zoker verschrikt was. Iets willende oprapen, gleed zy uit en zoo in het water, waaruit zy echter zeer spoedig weer gehaald werd door haren man, die in hare onmiddellyke nabyheid was." Van baloorigheid zou volgens deze nog wol wat raadselachtige oplossing aldus geen sprake zijn. Voor eenige dagen had te Roe- lofarendsveen het 7-jarig zoontje van den heer L. Pouw het ongeluk by hot „haasjo-ovor"- spel te vallen en zyn arm te breken. Hoe onschuldig dit spel ook moge blyken, en met welke geestdrift het door jongens wordt ge speeld, toch is het volstrekt niet zonder ge vaar, zooals uit bovenstaand voorbeeld blijkt, hotwolk geenszins alleen staat. Het is raad zaam, dit spel slechts onder zeer verstandig toezicht toe te laten. De 19-jarige Knudde, die ver dacht wordt eenige dagen geledon aan vrouw Van der Laan, in de Hemsterhuisstraat te 's-Hage, een messteek in den buik te hebben toegebracht en deswege sinds don dag van het mlsdryf in verzekerde bewaring zat, is heden voorloopig op vrye vooten gesteld. Gisteron is door de arrond.-recht bank te Breda de eisch tot schadevergoeding van ƒ10,000, strekkonde tot betering in eer en goeden naam in zake dr. Bruinsma, te Steenbergen, tegen de heeren Rovers Co. aldaar, ontzegd. In do week van 10 tot en met 16 April zyn officiëol aangegoven by botgonees- kundig staatstoezicht in Gelderland de vol gende gevallen van pokken: te Groesbeek bygokomen 5, overleden 1; te Wichen byge- komen 1, overleden 2; te Nymegen byge- komen 10. Twee arbeidersgezinnon to Beets zyn door de commissie voor de noodlydenden aldaar van het noodige reisgeld voorzien, om naar Amerika te vertrekken. Een nieuw Haagscli drama. Eon misdadig en blordig tooneel is heden voormiddag tusschen 10 en 11 uren voorge vallen in het laboratorium van de apotheek der firma Moet, op het Plein, te 's-Hage gedroven door den apotheker B. J. C. De wys, als gérant der firma. Tegen gemeld uur ont waarde de knecht, kykende door het ruitje van de scheikundige werkplaats, dat zyn patroon zich daar in weerloozen toestand bevond met tal van bloedende wonden aan hoofd en polsen. De toegang tot die lokaliteit werd hem belet, daar de dn. op slot was. Dadelyk werd do politie haald en met behulp van een moker slaags men ér in de deur open te breken. Me vond toen den heer De Wys, badende bloed en schier bewusteloos. Wat was er gebeurd? Mer. weet dit'e van, dat de hoer De wys dezen ochten. in het laboratorium met den apothekers bediende Vrouwenvelder bezig was met hi distilleeren van vloeistoffen voor de apotheek Men vermoedt dat de apothekersbediende wien over eenigen tyd zyne betrokking Wai opgezegd, nadat hy 23 jaar in de apotheej werkzaam is geweest, alleen zyndo met z«j patroon, zich hierover tegenover den heer In Wys heeft willen wreken. Het is gebleken dat hy hem hoeft aangevallen met het hak] mes, in het laboratorium voorhanden tn'J welk scherp werktuig hy zyn meester zij vleeschwonden heeft toegebracht op het hook en aan do polsen; dat de bediende daarr de werkplaats heeft verlaten en zyn patroo opgesloten hem alzoo in hulpeloozen tos stand achterlatende. Na aldus zyne wraak op zyn heer bekoel te hebben, is hy naar den zolder geyld, alwaa de man door ophanging een einde aan zjj leven maakte op die wyze de misdaad oil wischende. Onmiddellyk nadat men don verwonde ha bereikt, zyn de wonden zoo goed als hi onder deze omstandigheden kon, verbond® en is hy naar Let ziekenhuis overgebrach De kwetsuren zyn gebleken niet van levew gevaarlyken aard te zyn. De dader, die zichzelven executeerde, va gehuwd en huisvader van oen gezin va vier kinderen. Het laat zich begrypen, dat toen dezeaaj] slag op het leven van den heer De Wm buiten bekend werd, eene talryke menigtj zich voor de woning op het Plein verdrag! Alles wyst er op, dat het slachtoffer zied gedurendo den aanval hevig en koelbloedig verweerd heeft totdat zyn aanvaller, door angl gedreven, de byl er by neerlegde en uij vrees voor ontdekking zich ging van kan maken. Een en ander schynt vooraf zorgvuldil te zyn overlegd, zoodat hy in alles met vool bedachten rado gehandeld heeft. BCITENLAN1X Frankrjjk. De minister van binnenlandsche zaken hei aan de prefecten eene circulaire gezonde waarin hy hun opdraagt, den lsten Mei i betoogingen op den openbaren weg, de volk oploopen en optochten te verbieden. Tevei worden do maatregelen aangegeven, well door de burgerlyke en militaire overhedl behooren genomen te worden, wanneer el handelend optreden onvermydeiyk word Men verwacht echter, dat do dag zond ernstige gebeurtenissen zal voorbijgaan. Doltsohland. De „Post" beweert dat het zoo bestred! plan om het oude Berlynsche koninklijk ka teel uit do baten van eene lotory te verfraai» ondersteund wordt door personen, die zij byzonder mogen verheugen in de gunst keizers. Zonder voorkennis van dezen hebt* die personen don wonsch kenbaar gemaal om het kasteel, door het neerhalen van nan golegen huizen en het aanloggen van el terras voor tuin, te boter voor aanslagen tl anarchisten te vrywaren. - Te Wiesbaden is op 73-jarigen leeft» Friedrich Bodenstedt aan longontsteking or* loden. Zyn in vele talen overgezet beroeml ste dichtwerk: „I.ioder Mirza-Schaffy" ra scheen, toen hy 32 jaren oud on redact™ van de „Weser Zeitung" was. Zyne teraanl bestelling zal, naar het zich laat aanziJ zeer indrukwekkend zyn. De theologische facultoit dor hoogescinl te Greifswald heeft den gevallen minister vl onderwijs Yon Zedlitz tot doctor honoris call benoemd, omdat hy in waarheid een cbil telyke belijder des geloofs is. - De hertogin van Edinburg laat in I „Frankfurter Zeitung" het benefit der cl loving harer dochter met den Rumeonscbi troonopvolger logenstraffen. De „Galignani" van gistermiddag mell dat de czaar aan keizer Wilhelm een eis™ handig schryven heeft gezonden, waarin! aankondigt, op de terugreis uit Kopenbs» keizer Wilhelm te zullen bezoeken. Het verblyf van den czaar zal twee d;,J duren. Zyn gezin zal aan boord van Russisch jacht in eene Duitsche haven re.--™ ven en op den czaar wachten.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2