fj°. 9864. A0. 1892. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van ,§on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. "HET GERAAMTE. Woensdaa: 20 April. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post7....... 1.40. AiBOndariyk» Nommeram 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Yan 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17|. Grootere lettere naar plaatsruimte. Toor het lncaseeeren buiten de stad wordt f0.lt) berexend. Tweede Blad. Leiden, 19 April. Aan den gemeenteraad leggen B. en Ws. over de verzoeken van P. K. Wienhoven, strekkende tot het doen rooien van een boom, staande voor het perceel Stationsweg No. 3. Adressant heeft dit perceel verbouwd en daarbij naar voren gebracht tot de grenslijn van zijn eigendom en den gemeentegrond. Een gevolg hiervan is dat de kastanjeboom, v/elke daar staat, nu voor den toegang tot het perceel hinderlijk is en aan het boven huis licht en lucht ontneemt. Yermits adres sant zelf den tegenwoordigen toestand door do wijze van bouwen heeft veroorzaakt, heeft liy geen recht tot klagen; hij had zich eerst behooren te verzekeren van het verwijderen van den boom vóór hij begon te bouwen. Inmiddels zien B. en Ws. er, in overeen stemming met het gevoelen der commissie van fabricage, thans geen bezwaar in adres sant behulpzaam te zijn en wel door ver plaatsing van den boom tot op den hoek van het perceel, terwijl rooiing van den boom door B. en Ws. wordt ontraden, aangezien daardoor eene opening in de fcijpomenry zoude ontstaan. Overigens zoude tot de verplaatsing uit den aard der zaak eersf in het najaar moeten worden overgegaan. B. en Ws. geven mitsdien in overweging, te besluiten tot verplaatsing van den boom, staande voor het perceel Stationsweg No. 3, tot op den hoek van het perceel, onder be paling dat de verplaatsing geschiede door de gemeente voor rekening van adressant en dat, wanneer de boom ten gevolge van de verplaatsing mocht sterven, door adressant de kosten van een nieuwen boom worden vergoed. Bij de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen zijn verplaatst: de klerk telegrafist 2do klasse J. A. Geurtsen, van Utrecht naar Leiden; de klerk-telegrafist3de klasse D. Yan Wijngaarden, van Leiden naar Utrecht. Blijkens de gesloten kiezerslijsten zijn er te Sassenheim 134 kiezers voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad. Door Burg. en Weths. van Lisse zijn tot tegenschatters voor dé personeele belasting, dienstjaar 1892/93, benoemd de heeren J. Barnhoorn en J. Van Hemert. Volgens de definitief gesloten kiezers- ltfsten bedraagt het aantal kiezers in de ge meente Wassenaar: voor de Tweede Kamer 299, voor de Prov. Staten 299 en voor den Raad 299. Vanwege het gemeentebestuur van Was senaar worden opnemingen gedaan ter bereke ning der vermoedelykb kosten van eene even- tueele verbreeding en uitdieping der Zeilwate- ring, ten einde 'daardoor eene betere water gemeenschap met den Rijn te verkrijgen. Uit Winschoten schrijft men: Naar wij uit goede bron vernemen, zullen de Koning innen ook deze plaats bezoeken. Zij zullen per spoor van Groningen alhier aankomen, in het hotel „Wisseman" een déjeuner-dina- toire gebruiken en in rijtuigen naar Heili- gerlee vertrekken, om het standbeeld van graaf Adolf te bezichtigen. Per rijtuig ver trekken HH. MM. van daar naar het station Scheemda, van waar een extra-trein HH. MM. naar Groningen terugvoert. Bedoeld déjeuner zou, naar gemeld wordt, door de Prov. Skaten aan HH. MM. worden aangeboden. Thans is de officièele circulaire van den minister van binnenlandsche zaken, gedag- teekend 10 Maart jl., verschenen, houdende mededeeling, dat de minister van waterstaat, handel en nijverheid de spoorwegonderne mingen heeft gemachtigd, bij den aanvang van den aanstaanden zomerdienst, die op 1 Mei 1892 bepaald is, ook voor den uit- wendigen dienst der spoorwegen den middel baren tijd van Greenwich in zooverre in te voeren, dat de dienstregelingen, ook die voor het publiek bestemd, volgens dien tyd worden opgemaakt"; voorts dat eene wijziging van de reglementen voor den dienst op de gewone en op de locaalspoorwegen zal worden bevorderd in dien zin, dat, waar sprake is van Amsterdamschen tijd, daarvoor de middel bare tyd van Greenwich in de plaats zal worden gesteld. De minister van binnenl. zaken heeft aan de gemeentebesturen als zijn gevoelen doen mededeelen, dat, ter vermijding van stoor nissen in het burgerlijk leven, de gemeente- klokken in overeenstemming dienen te zijn met de op de spoorwegen en by het post en telegraafkantoor aangenomen tijdsbepaling. Gemeugd Nieuw». Omtrent de pijpenfabriek tè Gouda wordt in het verslag der Kamer van Koophandel aldaar vermeld, dat zy in 1891 voortdurend doorwerkte en dat het gebruik van lange Goudsche pijpen merkbaar voor uitgaat. Het „Hbl." verneemt dat kapitein G. Bakker aan de directie der N.-A. St.-Mij. verzocht heeft, in afwachting van den verderen loop zijner zaak te worden ontheven van het bevel over het stoomschip „Obdam", aan welk verzoek door de directie is voldaan. Wegens de vele klachten over het wielryden in het Vondelspark te Amster dam, waarbij vrouwen en kinderen overhoop gereden en soms deerlijk bezeerd werden, over het met groote snelheid rijden, over het moedwillig schrik aanjagen ook aan paarden, waarby gevaar voor ernstige ongelukken be stond, heeft het bestuur van het Vondelspark moeten besluiten, in de druk bezochte oudere gedeelten, waar de wegen eene geringere breedte hebben dan in de later aangelegde gedeelten, den toegang en het rijden aan wielrijders te ontzeggen. Van de stadszijde blijft alleen het hek aan do P.-C.-Hooftstraat voor hen open, en kunnen zy rjjden in de richting van den Amstelveenschenweg, langs de gronden aan het Willemspark en in de groote laan achter den Overtoom. Het ryden op de voetpaden blijft overal verboden. Te Heerenveen huwde een bruide gom van 52 met eene bruid van 72 jaar. Doordien het verbod van spek- invoer van Holland naar Duitschland is opge heven, stroomen de Duitsche grensbewoners in zóó groote menigtenaar onze grensgemeenten Dinksperloo en Gendringen,om hunneinkoopen te doen voor levensbehoeften, dat de winkeliers aldaar zeer goede zaken maken. De veelbesproken nieuwe tyd heeft reeds een ernstig spoorwegongeluk ten gevolge gehad. Te Worth a. R. meende een spoorwegwerker dat de laatste trein reeds voorby was, en was daarom met eenige werk zaamheden begonnen. De man, die reeds 25 jaar in zyne betrekking was, had niet gedacht aan den onlangs daar ingevoerden nieuwen tyd. Gelukkig werd de laatste personentrein nog spoedig genoeg opgemerkt, zoodat de trein niet met volle vaart ontspoorde. Slechts enkele reizigers bekwamen lichte kwetsuren. Volgens bericht uit Nieuw-York heeft in de nabijheid van St.-Louis een ont zettend spoorwegongeluk plaats gegrepen. Dertig personen werden gedood en een groot aantal anderen gewond. Te Angleur zyn op 1G dezer aan de Ourthe op eene verborgen plek ongeveer 70 dynamietpatronen gevonden. Men meent dat de een of andere mijnwerker zich op die wijze van gestolen goed heeft willen ontdoen. Depatronen waren gemerkt: „Nobel, Hamburg." Op de Noordkust van;het eiland Sicilië heeft een hevige storm gewoed. Ver scheidene schepen zijn te Palermo met schade binnengeloopen en omtrent een 12-tal visschers- vaartuigen verkeert men nog geheel in het onzekere. Betty Stuckart, die op het schoon heidsconcours to Spa een prys bekwam, is in „Flora" te Hamburg als eene leeuwentemster opgetreden. Zy trad het arena binnen, met een volwassen leeuw, dien zy als kunstrijder gedresseerd had. Het trotsche dier volgde gdwillig den geringsten wenk zijner schoone meesteres, wier prachtige figuur in het kleed- zame uniform eens huzarenofficiers eerst recht op den voorgrond gesteld werd. Eene byna ongelooflijke geschie denis deelt iemand in een ingezonden stuk in de „Köln. Ztg." mede. Volgens het ver haal zou hem het volgende overkomen zyn. In den trein zittende van Ehrenbreitstein naar Unkel, werd hem aan 't station Ballender door den hoofdconducteur zyn biljet afgevraagd en hem meegedeeld, dat hy een gevangene was. Een verzoek van den reiziger om ten minste de reden to weten, waarom hy in zyne persoonlijke vrijheid werd verkort, werd door den hoofdconducteur met barschheid beantwoord. Hem werd bevolen zich in het stationsgebouw te begeven, waar een gen darme verscheen, die een en ander omtrent hem opnam en hem vervolgons naar den burgemeester bracht, waarby de gendarme hem tot zyne geruststelling en zijne verkwik king zoo en passant meedeelde, (lat zijne re volver met zes kogels geladen was. Do bur gemeester liet hem evenwel spoedig vry en naar een hotel gaan, maar hier kreeg hy kort daarna weer bezoek van den gendarme, die opnieuw beslag op hem legde en hem over bracht naar een arrestanten-lokaal, waar by den nacht overblyven moost. Eerst den vol genden dag volgde zyne invrijheidstelling, maar nog altyd zonder opheldering, waarom men hem als een landlooper behandeld had. Een boschbrand nabij Kirch- hellen heeft ongeveer 300 morgen bosch, eigendom van baron Van Nagel, verwoest. O o v e 1 cl o peroeelcu. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op 16 April 1892, ten overstaan van J. F. Meiners, notaris te Leiden: Het winkelhuis aan de Plaarlem nierstraat, No. 40, met twee daarachter gelegen huizen in de Moriaansteeg, Nos. 1 en 3, gekocht door den heer S. Van Leeuwen qq., voor ƒ5692. 36.) „En toch", ging Albrondi voort, „had ik nog slechts weinige dagen geleden gegronde redenen om te mogen veronderstellen, dat g\j in uw ontwerp met betrekking tot de schoone Lidia zoudt moeten slagen. Doch de omstandigheden zijn veranderd door een toe val. waarop ik niet heb kunnen rekenen, en wat meer zegt", vervolgde hij, naeenoogen- blik zwijgens en met den blik onafgewend op Floris gevestigd, „reeds gisteren had ik u kunnen voorspellen, dat gy een dergelyk antwoord van den ouden baron krijgen zoudt en dat het schoone meisje voor de eer, welke g\j haar aangedaan hadt van haar tot uwe wettige gemalin te verkiezen, op even trotsche wyze zou bedanken, alsof ikzelf haar dit aanbod had gedaan." „Gy hadt my reeds gisteren kunnen voor spellen, dat Lidia myne hand zou afslaan sprak Floris op grimmigen toon. „Ik was daarvan zelfs volkomen over tuigd", hervatte de Italiaan. „En niettemin liet gy mij van hier ver trekken om eene beleediging te ondergaan, welke gij mot een enkel woord te sproken hadt kunnen voorkomen? Waarlijk, indien ik gelooven moet hetgeen gy zegt, dan is dit een uitmuntend blijk van vriendschap, dat gy mij geeft!" „Ik liet u vertrekken", hervatte de Italiaan, „dewyl ik vreesde, dat gy geen geloof zoudt hechten aan myne woorden, wanneer ik u zeide dat de schoone Lidia voor u verloren was, dewijl zy een anderen minnaar heeft, die niet minder ryk is dan zyzelve en aan wien zij dus licht boven u de voorkeur zou geven." „Hoe is dit mogelijk?" zeide Floris ver baasd. „Nog voor weinige dagen verzekerde my uw mond het tegendeel, toen ik, ver wonderd over de plotselinge koelheid, waar mede het meisje my behandelde, u verzocht eenige nasporingen in het werk te stellen of er zich ook misschien in het geheim eon medeminnaar opgedaan had. En niet alleen gy, maar ook de heer Van Kimswert zelf, dien Ik ongemerkt op dit onderwerp wist te brengen, gaf my met ronde woorden te ken nen, dat het hart zyner dochter nog geheel vry was." „Zoowel de oude baron als ik spraken toen de waarheid. De persoon, dien ik bedoel, moet eerst voor een paar dagen een storm op het meisje gewaagd hebben, en het schynt een listige kwant te zyn het is hem ter stond gelukt het schoone kind wederliefde in te boezemen. Gelyk ik u zooeven zeide, kon ik u dat gisteren reeds medegedeeld hebben, want vroeger ben ikzelf niets van deze zaak gewaargewordendoch vreezende, dat gy myne woorden in twyfel zoudt trekken, in zonderheid, wanneer ik u den persoon noemde, wien het geluk gunstiger geweest is dan u, heb ik liever gezwegen, tot gy uit den mond des vaders zeiven de verydeling uwer hoop zoudt vernomen hebben." „En wie is dan de gelukkige, dien het noodlot zoozeer boven my begunstigd heeft? Wie is de ellendeling, die het heeft durven wagen, zich met zulk goed gevolg tusschen my en het voorwerp myner wenschen te plaatsen „Het is iemand, aan wien gy u buitendien reeds ten hoogste verplicht gevoelt, iemand, die u van alle aanspraak op uw ouderiyk vermogen ontzet en ook van de erfenis uws ooms zulk een aanmerkelyk brok ingeslokt heeft. Is het noodig, dat ik u zyn naam nog noem?" „Dood en verderf!" schreeuwde Floris, geheel buiten zichzelven van gramschap by het hooren dezer woorden, waarmede de Italiaan blykbaar niemand dan Rudolf be doelde. „Gy liegt, Albrondi! Gy zijt razend of wilt my razend doen worden, of liever gy wilt my geheel aan den duivel overgeven en my tot een broedermoorder maken! Hoe zou het mogelyk kunnen zijn, dat gy de waarheid spreekt? En welk een booze geest zou in myn broeder moeten zyn gevaren, dat hy het nog eenmaal waagde my zoo doodelyk te beleedigen Ik moet bewyzen hebben.dat gy de waarheid hebt gesproken; ik begeer ze volstrekt nog heden te hebben." „Nog heden, indien gy verkiest", zeide Albrondi op oen onverschilligen toon„binnen weinige uren zullen u de overtuigendste be wyzen geworden. Ten minste, indien gy ge loof wilt hechten aan hetgeen uwe eigen oogen zullen, zien, twyfel ik in het geheel niet, of gy zult voldaan zyn." „Is het mogelyk?" begon Floris opnieuw. „Zou zyne vervloekte veinzery wezeniyk zóó ver gaan? Het was dan daarom, dat hy my herhaalde malen met do verzekeringen zyner broederliefde aan boord kwam, om my des te beter te blinddoeken en overal als eene dreigende onweersbui zich aan my te ver- toonen, ten einde mijne vooruitzichten te ver donkeren, myn geluk tq verwoesten? Vervolg ommezijde).

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5