1 ADYER TEN TIEN. Naar aanleiding van de klacht ovor het weigeren door do postambtenaren van op kaartpapier gedrukto stukken, waarop op de adresz\jdo do naam van den afzender of andere gedrukto mcdedeelingen voorkomen, deolt men ons mede dat do nieuwe instructie der post ambtenaren luidt: „Op kaartpapior gedrukte stukkon kunnen zonder omslag of strook verzonden worden „Op do eene zjjde, uitsluitend voor het adres bestemd, mag do naam des afzen ders niet voorkomon." Feiteltfk zyn do ambtenaren dus in hun recht, maar verder merkt men op, dat jaren geledon op initiatief van een der inspecteuren, wijlen don heer Chalmot, inspecteur te Zwolle, plotseling op grond van art. 56 No. 807 der „Verzameling", eveneons de verzending als drukwerk van dergelijke drukwerken werd verboden, hetgeen een zelfden storm als thans in het levon riep, daar de handelstand nog grooten voorraad van dergelijke kaarten bezat. Naar aanleiding der rallooze klachten werd dan ook spoedig aan die ellende een eindo gemaakt door het bepaalde by art. 7 van No. 1096 der „Verzameling" (jaargang 1880), luidende Hoewel by do 5de alinea van art. 56 van No. 807 der „Verzameling" i9 bepaald, dat het adres op open kaarten te stellen is aan de tegenzijde van het bericht, behoort voort aan in de plaatsing van het adres op dezelfde zijde als het bericht, te worden berust, tenzij die plaatsing lichtelijk tot eone vorkoerde vor- zending van de kaart zou aanleiding geven. De postambtenaren kunnen, op grond van het bovenstaande, o. i. gerust eenige toege vendheid gebruiken, in afwachting eenernadere beslissing. (A. H.) Het stoomschip „Obdam", van Nieuw- York, arriveerde 15 April te Rotterdam; de „Sumatra", van Batavia, arriveerde 15 April te Amsterdamde „Frinses Mario", van Am sterdam naar Batavia, vertrok 15 April van Suez; de „Afrikander", van Amsterdam via Londen naar Delagoa-baai, vortrok 14 April van Gravesend; de „Prinses Amalia" arri veerde 15 April van Amsterdam te Batavia. Gemengd Nieuwe Van de porceolen op de Boter markt heeft er één in de laatste jaren nogal verandering van bestemming ondergaan. Van manufacturonmagazyn werd het een speel goedwinkel en nu onlangs werd het, na de ondergane noodige veranderingen, door den lieer B. M. Duysor heropend als hotel, dat gedoopt werd mot don naam van „Sport." Do gelegenheid om dit perceel aan zijn nieuw doel te doen beantwoorden, was zeer .gunstig. Aan eeno vry breede straat en den, wat scheepvaart betreft, drukken Nieuwen Ryn gelegen, biodt het aldaar een ruim en gezellig uitzicht, terwijl het inwendig zóóveel ruimte bovat, dat er, behalve de zalen voor hot houden van grooto en kleinere diners, vergaderingen en de restauratiezaal, nog acht flinko kamers op doelmatige wijze zijn ingericht om logeergasten te ontvangen. Alios is net gomoubileerd en voerzien van wat men in een hotel mag verlangen. In het diep inloopende en hoogo gebouw is tevens voor middelen ten gebruike by het mogciyk ontstaan van brandgevaar gezorgd. 0^ eeno binnenplaats kan men zich door het aanbrengen van een toestel laten afzak* kop, terwijl hot plan bestaat er later brand ladders aan te brengen. Zeer zeker zal do ondernemer niets nalaten hQfc zijn bezoekers zoo aangenaam mogelyk te maken en het hun niet aan de gerieflijk heden, welke de eischen des tyds vorderen, laten ontbreken. Te Katwijk aan Zee brachten weer 13 schuiten hare vorsche visch; zy maakten besommingen van ƒ30.50 tot 05.25. Eenige kl. tarbotjes golden 1.50 en grietjes van 35 ct. tot 1.25, tong (kleine) 35 ets., (tnjddolsoort) 60 ets. en groote 1 a 1.25 por stuk. Voor binnonlekscbol werd 2.75 a ƒ3.40, braad 2 20 a ƒ2.60 en schar 2 a 2 25 per mand besteed. De prys der gar nalen was: kleine 1 60 a 2 en groote 2.50 a ƒ2.75 por mand. Hot bestuur van den Algemoenen Noderlandschon Kogelbond deelt medo, dat het op voor den Bond zeer gunstige voorwaarden met het „Uitvoerend Comité dor Internatio nale Sport-, visschory- en paardententoonstel- ling", van Juni tot October a. s, to Scheve- ningen te houdon, is overeengekomen, dat op het terrein dier tentoonstelling op 31 Juli en 1 Augustus zal plaats hebben hot concours van deji Algemeenen Nederlandschen Kegel- bond, en gedurende de geheele maand Augus- tua eon internationale kegelwedstryd. De leiding van dien wedstryd biyft aan het bestuur. Mon meldt uit Vogelenzang: De vorst van de jongste nachten heeft aan de te veld staande bloemen veel schado gedaan. Op sommige akkers ziet het er zeer treurig uit. Met het afsnijden der hyacinten is men al lerwegen reeds druk bozig. Do verzending dier afgesnoden bloemen naar Engeland in kistjes geschiedt op groote schaal. Hier en daar ziet men ze echter ook reeds by hoopen op do vaalt liggen. Er werd zeer naar den heden gekomen regen verlangd. Het zal weer spoedig noodig zyn, zegt het „VI. Bi.", dat de politie te Amster dam eens eene „opruiming tot spotprys" houdt onder de Duitsche dames, die don N.-Z.-Voor burgwal des avonds en 's nachts tot hot terrein harer werkzaamheden kiezen. Donderdag avond kreeg een vyftal van deze schoonen een eenigszins beschonken voorby- ganger te pakken en hem werd byna alles, wat hy aan kostbaarheden bezat, van 't lyf geroofd, o. a. 35 aan ryksdaalders. Men vond den man een half uur later in geheel berooi den toestand; zelfs zyn hoed haddon de dames bruikbaar geoordeeld. Om kosten ,ui"t te winnen, had oon huisvader in do Elandsstraat to Amsterdam het voornemen opgevat om zelf zyn schoor steen schoon te maken. By het volbrengen van dit werk viel hy van. den schoorsteen cn was onmiddeliyk een lyk. De Rottordamsche Slagers-vereo- niging, afd. van den Nedorlandschen Slagers- bond, heeft besloten tot het oprichten van een pensioenfonds voor do gezellen, om laDgs dezen weg het lot van den ouden en verslo ten slagersknecht zooveel mogelyk te verbo teren. Eeno commissie van vier leden is be noemd om aan de zaak uitvoering te geven. De w e r k 1 iodon vereeni gin g-on wan Amstordara, die vergunning hadden aange vraagd voor het houden van een optocht op 1 Mei, hebben op hun verzoek het volgende weigerend antwoord ontvangen: De burgomeester van Amsterdam, „Overwegende dat het houdon van een optocht van zoodanigen aard en omvang als in do bedoeling van adressanten biykt te liggon, ten einde propaganda te maken voor een korteren arbeidsdag, in stryd zou zyn met do belangen van openbaro orde en vry verkeer, „geeft aan de adressanten te kennen, rdat hun verzoek wordt gewezen van de hand." To Schiedam bedraagt het aantal branderyen 234, met inbegrip van 2 stoom- branderyen, dat der distilloerderyen 43, en 1 alceholfabriek. Er wordon in het afgeloopen jaar 467,175,448 hectoliters gedistilleerd ad 50 pCt. gefabriceerd. De uitvoer van gedis tilleerd naar het buitenland bedroeg dat jaar ƒ51,294.03, togen ƒ54,251.40 in 1890. Men meldt uit Gouda dat een zeer talryk publiek Donderdag-avond weder in de sociöteit „Ons Genoegen" byeen was, om oene séance van Sequah by te wonen, die nog stoeds in Den Haag logeert en ge- wooniyk eerst om acht uren in Gouda komt, om na afloop der 6óance weder naar de residentie te vertrekkeü. Ditmaal werd het publiek teleurgesteld. De Haagsche dame, die Sequah in de residentie als tolk bjjstond, kvram in zyno plaats, en deelde mede dat hy 's middags voor het eerst na de operatie, welke hy oeDigen tyd geleden te Leiden by prof. Van Iterson had ondergaan, paard had gereden, en dat dit hem zéé Termoeid had, dat h(J onmogelijk naai* Gouda kon komen. Hedenavond hoopte hy weer eene séance te kunnen geven en 's middags den maaltyd aan 100 behoeftige kinderen persooniyk te kunnen by wonen. Vervolgens werden twee Goudsche rheuraa- tiekiyders behandeld. Eene Haagsche jonge dame, juffrouw Van Santen, deelde daarop het publiek mede na 3 maanden lang door geneeskundigen zonder succes behandeld te zyn, door Sequah to zyn genezen. Dit was 3 woken geleden en nog steeds was zy vry van alle pyn. In t egenspraak mot een ander hencht deelen de heeren Van Gelder Zonen heden in hot „Nbl. v. d. Boekh." mede dat de in hunne fabriek te Wormerveer plaats gohad hebbende brand slechts geringe stoornis in do werkzaamheden heeft gebracht en doze, ni do Paaschdagen, weder geregeld zullen worden voortgezet. Tegen den melkboer T., to Utrecht, is door de politie proces-verbaal opgemaakt, wegens hot mishandelen van een onder zyn melkstol gespannen hond. Op den Leidschen weg aldaar ging gisteren een paard, dat voor eeno tilbury gespannen was, op hol, doordat hot dier voor eenige gillende jongens schrikte. Paard en voertuig geraakten te water, doch werden met veel moeite er uit gehaald, nadat do bestuurder eerst gored was Voor het monstorconcert, dat men to Dordrecht door verschillende zang verenigingen en met medewerking van ver scheidene zangers in het najaar denkt te geven, hebben zich reeds ovor de 80 vereni gingen aangemeld. Gistermiddag had de stoker P. Do Jong van do gasfabriek te Kampen het ongeluk iu oen toerput te vallen, waaruit hy dood werd opgehaald. Do man stond als zeer oppassend bekend. Woensdag schoot eon knecht van den heer Meursing, te Hoogezasd, in het wagenhuis een geweer af, ter eere van het huwolyk van den heer M. Ongelukkig trof dit schot de dienstbode Trientje Bakkor in het rechterbeen. De heer dr. Siemens, spoe dig ter hulp geroepen, oordeelde het raad- zaalu dat do patiönte dadeiyk naar hot aca demisch ziekenhuis te Groningen werd ver voerd, waar zy dan ook óp dêrizelfden avond ter verdoro verpleging is opgenomen: Donder da#g-ochtend te halfnogón brak te Antwerpen een groote brand uit in de stallen der Wagen-Natie (de vereeniging van vrachtryders), welke mot den ganschen voorraad voeder door het vuur vernield zyn. Do paarden en tuigen konden nog bytyds gered worden. Den ganschen dag en ook gister nacht was de brandweer nog bezig het vuur te betougelen, dat de grooto jenever-pakhuizen der brandery van Vandenberghe bedreigde. Eone der „villes mort.es" van de Zuiderzee, Hindeloopen, begint te herleven. Wat in geen jaren gebouTde, is thans het ge val er komen huizen tekort on er worden nieuwe aangebouwd. Tusschen Italiaansche en Fran- sche werklieden, die aan de kararadbaan by Chambery arbeiden, heeft eene hevige botsing plaats gehad. Er werden 12 personen min of meer ernstig gekwetst, 9 werden in hechte nis genomen. Telegram noen. LONDEN, 15 April. Nog altijd, duurt in Arabiö de opstand tegen den sultan voort. De commandant van Yemen heeft opnieuw versterking gevraagd, ofschoon hy behalve artillerie en ruitery 30 bataljons onder zyne bevelen hoeft. In Februari overrompelden de opstandelingen eenige plaatsen en voerden de Turksche ambtenaren mede. Do pacha achter haalde hen en bevrydde de gevangonen, maar, zoo wordt uit Konstantinopol gemeld, aan eene onderwerping der Assyrs is voorloopig niet te denken. Zy ontvangen voortdurend wapenen en ammunitie over Obok van Fran- 6cho kooplieden. BERLIJN, 15 April. Eenige bladen hebben gemeld, dat de hertog van Cumberland aan zyne aanhangers in Hannover een brief had geschreven, in welken by de in zyn schryven aan den keizer gedane concessies gedeelteiyk introk. Zulk een brief, zegt de „WeserZtg.", bestaat niet. In Dultschland zal, zoo wordt officieus verzekerd, eene nieuw# seort patroon aan de 6childwaohten worden verstrekt, welke miDder kruit en een eigenaardigen kogel bevat, zoo dat niet meer versohillende personen in eene lyn kimnen worden getroffen. De bladen zyn met deze nieuwigheid nlot ingenomen, maar biyren verlaDgen, dat den schildwachten, ten minste in drukke straten, het schieten zal worden verboden, of dat zij met blanke wapenen #p post zullen worden gesteld, zooals met cavaleristen en artille risten geschiedt. Er blyft toch altyd het ge vaar orer, dat, al kan de schildwacht slechts één persoon te geiyk treffen, hy den ver keerde raakt. BRUSSEL, 15 April. De „Ligue libérale" (van de gematigde party) heeft in eene heden avond gehouden bijeenkomst met algemeene stemmen het verbond met do „Association libérale" (progressisten) goedgekeurd. Er is dus in de liberale party eene overeenstem ming tot stand gekomen met liet oog op de aanstaande wetgevende verkiezingen. WEENEN, 15 April. Do rogeering heeft by de delegation een krediet aangevraagd voor den bouw van drie pantserschepen. ROME, 15 April. (Hhl). In parlementaire kringen is mon zeer verwonderd, dat do koning Di Rudinl boiast heeft mot do samenstelling van het nieuwe kabinot, zonder dat hy eerst zooals het gebruik wil, de presidenten Van' de Kamer en den Senaat heeft geraadpleegd - Tweede Tel.) De meest waarschijnlijke op. lossing der crisis is deze, dat do heer Sonnino de portefeuille van landbouw zal krijgen, Delaroca die der postorifen en telegraphie, Bianco die van financiën, waardoor het departement van openbare werken vacant zou komen. De openbare meening gelooft echter dat alleon de heer Colombo, de minister van financiën, uit het kabinet zal treden. LONDEN, 15 April. Volgens nadere borieh. ten omtrent do overstrooming in het noorden van don Amerikaanschen 6taat Mississippi schat men hot aantal verongelukten op 250 Ongeveor 150 lyken zjjn reeds gevonden. PARIJS, 16 April. De lord-mayor van Lon den komt waarschijnlijk in het begin van Juni alhier. Men zal hom schitterend ontvan gen, gedachtig aan do ontvangst der Par(jschf) gemeenteraadsleden te Londen. - De ministor van justitie heeft aan de procureurs-generaal in Frankrijk eene circu laire gezonden, om hen te vermanon, hem kennis te geven van alle demonstration in kerken, daar de rogeering voornemens is daartegen gerechtelijke vervolgingen in te stellen. Do minister verklaart dat h(j niet zal dulden, dat do geestelijken de handelingen der regoering aan hunne critiek onderworpen. LEIDEN, 16 April. Thermometerstandgisteravond om 8 uren 4.5° C. =40.1° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 2.5° C. 36.5°F.;'s middags om 12 uren 6.5° C. 43.7° F.'s namiddags 4 uren 7° C. 44.0° F. - Heden werd te 's-Gravenhage gehouden de jaarlyksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Rijnlandsche Stoom- tramwogmaatschappij Leiden - Katwijk, Uit het uitgebracht verslag blijkt dat liet winstsaldo over 1891 bedraagt ƒ7200,11. Het dividend werd vastgesteld op 4 procent. Het reizigers- en goederenvervoer nam toe. Het aantal vervoerde reizigers bedroeg 326,683 met eene opbrengst van ƒ48,951.091/,. Commissarissen verklaarden zich tegen het denkbeeld om de associatie met de Holland- scho IJz. Spoorwegmaatschappij af te breken en over te dragen aan de Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram wogmaatschappij. De aftredende commissaris jhr. G. L. Ver- 6pyck werd herkozen. Lelden, 16 April. Granen, hoor de invallende feeatd.gen was de handel stil en bloven do prjjze» nagenoeg onveranderd. Witte Tarwe f a Nienwo f G.25 a 8 90. California ƒ8.80 a ƒ9.Nienw-Zeelandache 9.75 a 10.—, Wallo-Wallo 8.90 a 9.20, alioa per 80 EO. Bogge O.a ƒ6.90 per 74 KQ. Zomergcrat ƒ3.40 a 4.25, Wintoi- f 4.— a ƒ4.40. Chevalier- 4.76 a 6.60 per BL. Haver ƒ8.40 a ƒ3.80 per 60 kilogr. Blauwe Erwten ƒ6.25 a ƒ8.50. Schokker* ƒ9.a ƒ10.60. Paardeehoonen ƒ6.10 a ƒ6.30. Duirenboohoa ƒ6.80 a ƒ1.15. Brninebooncn 9.25 a ƒ11.50. Winter-Koolzaad ƒ10.50 a 10.75. Zomer- ƒ9. a ƒ9.56. Kanariez&ad 5.75 a 7.25, allee per HL. Bot*»: Aanvoer 7350 k;. late qoalt!. per l/4 vat 46.a 56.2do qeali'. per Va vat ƒ33.— a 44.late qnalit per kilogr. 1.15 a ƒ1.40; 2de qnalit. per kilogr. ƒ0.90 a ƒ1.10. Lange Zwarte Tort, 8000 dobb. HL., /0.5 8 a 0.21. In de Bted. Wcrklnr, x(|n opgenomen D ATülC DASEN. Voiw. per*. Kinde ren. Totul 10 April Zondag 53 12 65 11 V llmndeg. 62 10 - 72 12 D ine dag 79 14 9S 13 Woonadag 81 15 9C 14 Donderdag 81 14 V» 15 Yrgdag 65 12 se ic Zaterdag 72 12 84 Zoo de Heere wil on wij loven, irt- hopen onze geliefde Oudere j^ JOHANNES VAN DALEN eh |r- GËRARDA KOOPERMEIJER *C hunne 30-Jailgo Eehlvereenl- ging te herdenken. 2471 13 8^ Hunne dankbare Kinderen, a*. Behuwd- en Kleinkinderen, Zoetekwocde, 15 April 1892. (Halte Staatsspoor.) bt-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6