13 L I 1 E J AND. Fraukryk- De b'aden brengen, golyk men weet, bot verrassend bericht, dat er geone termen ge vonden zyn om don onvindbaren anarchist Gustavo Mathieu, tot nog toe voor Ravachols gevaarlyksten handlanger gehouden, te ver volgen, daar hy aan de verschillende dyna- xnietaanslagen volkomon onschuldig is ge- bloken. De Orleanistische „Moniteur" echter klaagt er over, dat men do instructie betreffende genoemde.anarchisten overhaast gesloten heèft en vraagt wat er de reden van kan zyn, daar de justitie anders zoo bedachtzaam pleegt te werk te gaan. Volgens sommi gen is de reden hierin te zoeken, dat men, het koste wat het wilde, Ravachol en zyne genooten vóór don lsten Mei verlangde te doen terechtstaan. Very's restaurant blyft inmiddels druk be zocht en (geheel anders dan vroegere berich ten zouden doen denken) heeft de waard zelfs op in het oog vallende wijze, om nog meer klanten te lokken, vóór zjjn lokaal op eene breede strook wit de bekendmaking <joen aanbrengon: Ravachols portret is op "het tafeltje, waaraan hij hierbinnen déjeu- noerde, in gravuro gereproduceerd." Werke lijk vindt men op dit „historisch" meubel het welgelijkend beeld van den dynamiet- man, en daaronder do woorden: „Aan deze tafel déjeuneerdo do anarchist Kónigstein, gezegd Ravachol, tijdens zijne inhechtenis neming op 30 Maart 1892." Lhërot heeft thans een sommetje van on geveer 8000 fr. bijeen. Te Toulon is zekere Tissandior in hech tenis genomen, die door de straten liep, al roepende„Leve de anarchieLeve Ravachol 1" Hü wordt verdacht van verleden week op verschillende punten der 6tad brand gesticht te hebben, o. a. bij do woning van een rechter, den heor Renié. Een politie agent vond in de „avenue Camofc" te Parijs een blokje liout, dat hy meenam voor brandstof. Het was te groot voor zijne kachel en hjj kldbfde het, en be- voDd tot zijne verrassing dat hot hol was en eene dynamietpatroon bevatte. Had hy het op het vuur kunnon worpen, eene goweldige ontploffing zou het gevolg zijn geweest. Een ander agont hoeft in do „rue do la Boötie" onder oen hoop oud papier drie obussen govonden, waarvan één goladon, be- nevons ettelijke kogels. Op de trap van het Stadhuis te Lyon is eene kartonnen doos gevondon met het opschrift: „Anarchistische Club dor verhon gerden. Weg mot de burgerlui! Ondanks al uwe voorzorgsmaatregelen zullon wij don lsten Mei het Stadhuis in de lucht doen vlio- gen." Men vond in do doos acht patronen en een wit poeder, gelijkende op zout. Ten gevolge van een langdurig onder houd tusschen den minister-president Loubet en den prefect van politie Lozé zijn maat regelen vastgesteld met het oog op den lsten Mei. Al do troepen to Parijs on to Versailles zullen geconsigneerd zijn, de politie- en wachtposten verdubbeld worden; in allo open bare gobouwen by de boulevards, het Bour bonplein en hot Elysóe zullen afdeelingon der Ropublikeinsche garde worden geplaatst, op verschillondo punten gevangenwagens in gereedheid staan, enz. De krygsverrichtingen tegen Dahomey zullen na het regonsolzoen een aanvang nemen. Hot Paqjsche blad „La France" deelt onder voorbehoud oen onrustbarend bericht betreffende den toestand in Dahomey mede. Koning Behanzin zou uit Whydah 20 Euro peanen hebben ontvoerd, onder wie eenigo liefdezusters, on dezen te Abomey gevangen houden om een aanval der Franschen onmo- goiyk te maken, door het leven dor Europeanen togen elko vyandolykheid der Fransche zydo te si ellen. De „Standard" verneemt omtrent de Fransche expeditio in Samadoe, dat deze by Kairawane eono belangryke nedorlaag heeft geleden. Vier officieren en 81 inlandscho sol daten werden door don vyand gevangenge nomen. De koning van Samadoe beweert onder bescherming der Engolschen te staan en geeno inmenging der Franschen te dulden. Dult«ohlan(L De „Kreuzzeitung" ontving van Petersburg bericht, dat de keizerlyke familie 22 Mei naar Kopenhagen vertrekt. Een bezoek aan Beriyn is ernstig overwogen, maar eeno eenvoudige quaestie van etiquette ecbynt een hinderpaal to wezen. Het past nameiyk der czarin niet de kei zerin van Duitschland eerst te bezoeken. Men zal zich herinneren, dat graaf Lim burg Stirum in het vorig jaar, wegens een artikel, door hem in do „Kreuzzeitung" ge schreven tegen de nieuwe Duitsche handels verdragen, doör het hof van tucht is veroor deeld tot do zwaarste straf, tegen ambtenaren wegens vergrijp tegen de tucht bedreigd, nameiyk ontslag uit den staatsdienst. De keizer heeft thans die straf bekrachtigd, maar te gelyk gratie toegepast, zoodat; de graaf in staatsdienst blyft. Hy behoudt dus het wacht geld van 6000 mark, dat hom als gezant op non-activiteit sedert 1881 is toegelegd. In het Pruisische Huis van Afgevaar digden is horhaaldeiyk er op aangedrongen, dat de bepalingen aangaande de onderwijzers- traktementen en -toelagen in hot ingetrok ken ontwerp over hot lager onderwys als eene afzondorlyke „dotatiewet" in behandeling zouden worden gebracht. De „Kólnisch'e Zei- tung" meldt nu dat de centrumparty zich er tegen verzet. Zy wil eerst tot do verbetering dier traktementen medewerken, wanneer eene schoolwet in haren geest weder wordt voor gesteld. Itnllik Na de wisseling van nota's over het ge beurde te Nieuw Orleans zyn de diplomatieke betrekkingen met de Vereonigde Staten van Noord-Amerika hervat. De Italiaansohe regee ring hoeft 125,000 lire toegekend aan do be trekkingen der slachtoffers. De door den presi dent der Vereenigde Staten gegeven instruc tion doen verwachten, dat de betrekkingen op den ouden voet zullen hersteld worden. Ten gevolge van verschil van ziens wy'ze óver do aan het parlement voorgestelde maat regelen ter voorziening in den finantiëolen nood, heeft de minister-president Di Rudini aan den koning namens het goheele ministerie ontslag gevraagd. De koning heeft daaróp'den heer Di Rudini opgedragen een nieuw fninisterie te vormen. De hoer Di Rudini zal zyn regeerings pro gramma niet wyzigen en het zelfs op het punt van financiön nog scherper in zyn goost formuleeren. Men verwacht dat deze crisis zeer gemak- keiyk zal zyn op te lossen. Nader wordt uit Rome, dd. 15 April, ge seind De oorzaak van de ministerieels crisis, welke heden is ontstaan, is van finantiëelen aard. Colombo, minister van financiën, had op nog eene bezuiniging van dertig millioen aan gedrongen. Vyftien millioen zon op do begrooting van oorlog gevonden moeten worden en vyftien op do begrooting voor het personeel der ad ministratie. Hy had er vooral op aangedrongen by het departement van oorlog te bezuinigeD. Zyne collega's en voornameiyk generaal Pel- louse verzetten zich tegen deze bezuinigingen en do minister-president Di Rudini achtte het deswege zyn plicht de moeilykheid op te lossen door aan den koning zyn ontslag aan te bieden. Het publiek stelt weinig belang in de crisis, uitgezonderd de finantiëele en militaire kringen. In stryd met de goruchten betreffende eene internationale conferentie tot het nomen van gomeenschappelyke maatregelen tegen de anarchisten, wordt uit Rome medegedeeld dat alleen eenige vertrouweiyke besprekingen bebbon plaats gehad tusschen de hoofden der politie in do verschillende landen. Kardinaal Rampolla, staatssecretaris van den Paus, Is sinds eenigen tyd ongesteldzyne ziekto is evenwel niet van omstigen aard. België. De bond van mynworkers uit het bekken van Luik zal zich op 1 Mei gemeentegewys vereenigen om dan naar Luik op te trekken, waar allen aan den optocht zullen deelnemen. Er zyn bovendien zes mynwerkere aangewe zen om het congres b(j te wonen, dat in Jani te Londen zal worden gehouden. De volgende oproeping komt voor in Ylaamsche bladen: „Vlamingen! Den 18den April 1892 (tweeden Paaschdag) te 11 uren 's morgens, zal te Brussel, in de zaal van den schouwburg „Scala," Augustynenstraat, by de Middenpost, een Vlaamscho Landdag gehouden worden. Alle Vlaamsche strijders zullen op die plechtige vergadering willen aanwezig zyn, vooreerst om te eischen Teruggave der twee en twintig Vlaamsche gemeenten, waarvan het Vlaamsche land beroofd werd; Vlaamsch voor de militaire rechtbankenVlaamsch voor het assisenhof van Brabant en do rechtbanken van Brussel; Vlaamsch op de Hoogeschool; herziening der grondwet naar den dubbelon regel: Vlaamsch in Vlaanderen, Vlaamsch en Fransch op geiyken voet in alle midden besturen, en oindeiyk om een Vlaamschen volksraad te stichten. Vlamingen, allen naar den Landdag om onze rechten te wodereischen en onze inrichting te volledigen, onder den kreetIn Vlaanderen Vlaamsch I Namens het aftredend bestuur der Vlaamsche Landdagen De voorzitter, J. I. De Beuker; de schrijver, F. Reinbard." De politie is nog alt yd zoekende naar anarchisten, onder anderen ook naar den be- ruchten Mathléu, den kameraad van Ravachol, die zelfs de stoutheid heeft gehad, te Seraing dienst te nomen in eene fabriek en er op eene meeting hot woord te voeren. Men meldt ook, dat de bus, vóór een tyd op de vensters dor synagoge gevonden, workelyk eeno ontplofbare stof inhield. Groot-Brltannlë. De paniek onder de Europeanen te Pekan is bedaard. Drie Britscho oorlogsschepen be vinden zich aan de kust aldaar. Do Engelscho expeditie naar Tambi is geslaagd. Na een ernstig gevecht werd de plaats genomen. Karimoo ging op de vlucht en zou het onder Fransche bescherming staande gebied hebben boreikt. De troepen kwamen Dinsdag te Freetown terug. De Britscho regeering heeft besloten, de subsidie, die tor beschikking zal worden ge stold van de commissarissen voor de wereld tentoonstelling to. Chicago, to verhoogen van 25000 tot 60000 pd. st. De commissie zal daar door in staat zyn om aan de Britsche expo santen vrye plaatsruimte aan te bieden. Tot heden hebben de stemmingen der mynwerkers te Durham bowezen, dat men de werkstaking wil volhoudon. Te Hebbum waren er op 1000 stemmen maar 20, gunstig voor eeno minneiyke schik king. Het is vry zeker,'-dat de-werkstaking nog eene maand zal duren. De patroons to Londen zullen Donderdag a. s. vergaderen, ton einde do voorstellen, ge daan door de werklieden der katoenfabriekon, te onderzoeken. Deze werklieden willen de geschillen aan een scheidsgerecht onderwerpen. Oo»tüiir.-IIong.-Monnrehlft. De onderhandelingen tusschen de Oosten- rykscho en Hongaarsche ministers van finan ciën betreffende de hervorming van het munt stelsel hebben, wat do belangrykste punten betreft, tot eene verstandhouding geloid, maar zyn nog niet geheel afgeloopen. Kossuth, de Hongaarsche patriot, die te Turyn leeft, zal de 27sten April zyn negen tigsten jaardag vieren. Zyn aanhangers zullen talryke betoogingen organiseeren. Kossuth bevindt zich vry wel, alleen is zijn gezicht zeer verzwakt Spanje. De anarchist Diaz, die te Madrid gevangen genomen werd, is beschuldigd van mede plichtigheid aan den aanslag tegen het parle mentsgebouw. Hy beweert dat hy zich niet herinnert, dynamiet te hebben geleverd aan Delboche. Uit Madrid verneemt de „Times",datde onderhandelingen tusschen Spanje, Groot- Britannië, Zweden en Noorwegen, over nieuwe handelsverdragen, voorloopig zyn gestaakt; de afgevaardigden zouden op nadere instruc- tiön hunner regeeringen wachten. Portugal. Do „Diaro Populair,"* orgaan van Mariano Carvalho, minister van financiën, meldt dat Antonio Serpa, die zich naar Parys heeft be geven om in naam van het Portugeesche gouvernement te onderhandelen met de hou ders van buitenlandsche schuldbrieven, tevens belast is met het openen van onderhandelin gen over een handelsverdrag met het Fransche gouvernement. Een ander afgevaardigde zal naar Madrid gezonden worden met eene der- geiyke zending by het Spaanscho gouver nement. Rusland* De heilige sypode van Rusland heeft be sloten, dat de gehuwde Joden, die tot de Grieksch-orthodoxo Kerk zyn overgegaan, met goedkeuring van een bisschop een nieuw huweiyk kunnen aangaan, wanneer hunne vrouw aan het Joodsche geloof is getrouw gebleven. Dit, zegt do „Voss. Ztg.", zal in den nieuwe- ren tyd wel het eerste geval zyn, dat eene korkelyko autoriteit zich het recht aanmatigt de huwelyken van een monotheistischen, slreng monogaraischon godsdienst ongeldig te verklaren. - Do toestand van den minister Von Giers heeft eeno ernstige wending genomen. - Thans verneemt weder de „S'andard" uit St.-Potorsburg, dat czaar Alexander na zyn aanstaand verblyf in Denemarken keizer "Wil helm te Beriyn zal gaan bezoeken. Chixin. Uit Peking wordt van den 21sten Maart bericht, dat de onderhandelingen ovor Öe jaarlyksche audiëntie der buitenlandscho go- zanten by den keizer zyn afgebroken. Do Russische gezant weigerde de voorstellen van den Duitschon, die de Deken is van hot diplomatieko corps, goed te keuren. Do Fran sche vertegenwoordiger heeft in last onvoor- waardelyk zich by den Russisclien aan te sluiten. Na de aan den Oostenryksch-Hongaarschen gezant verleden jaar door den keizer ver leende audiëntie, ontdekte men dat hy niet in het ware gebouw was ontvangen. Daarom verzochten do buitenlandsche vertegenwoor digers, dat hot Nieuwjaars-gehoor ditmaal in het paleis zou worden verleend. Prins Tching verzocht toen den Deken eene me morie voor den keizer op te stellen. By het gehouden overleg verklaarden de verte genwoordigers van Rusland en Frankrykfdat zy slechts in het paleis wilden ontvangen worden, terwyi de Duitsche niet tegen eenig gebouw was. De Britsche stelde toen voor dit jaar te gaan waar verlangd word, op voor waarde, dat de keizer hen het volgende jaar in het paleis zou ontvangen. Dit werd aan genomen en een memorandum aan den voor zitter van den Tsung-Ii-Yainen aangeboden. Toen deze prins echter den eersten zin las, luidende„Aangezien de Souvereinen dor Wes- tersche Staten de gelyken zyn van zyne Kei zerlyke Majesteit" weigerde hy verder te lezen en wierp het document van zich Daar mede was allo verdere beraadslaging afge broken. Gemengd IV louwM. Voor het winkelraam van de firma Noack, in de Prinsenstraat te 's-Graven- hage, huppelt als reclamemiddel een jeugdige big rond, welke zich tusschen al de getruf- feerde en ongetruffeerde overblyfselen van zyne stamgonooton allesbehalve op zyn gemak gevoelt. In afwachting, dat hy in een gebraden speenvarken veranderd zal worden, heeft liet zwyntje veel bekyks. Do heor E d. Wulff, directeur van den circus by het Centraalstation te Rot terdam, heeft de weddenschap van f 500, met een sportman aangegaan, om in 12 dagen een Hollandschen stier te dresseeren, met glans gewonnen. De stier is een fraai dier en gehoorzaamde Dinsdagavond aan de be velen van den directeur. Hy springt over hindernissen, loopt voor- en achterwaarts in do manége en wordt ten slotte op eene ver hevenheid, onder de tonen van don marsch uit do „Aida", weggedragen door de stalknechts. Voor de Rottordamsche recht bank had zich Donderdag te verantwoorden eene 38-jarigo vrouw, beklaagd van op 15 Jan. 1892 te Rotterdam moedwillig haren echt genoot eene hoeveelheid vitriool (zwavelzuur), althans eenig sterk by tend vocht, in het aan gezicht te hebben geworpen, ten gevolge waarvan dezo daaraan is verwond. Zes getuigen, waarvan vier als deskundigen, werden gehoord. Bekl. ontkende do bedoeling gehad te hebben haien echtgenoot te verwonden. Zij had hom opgezocht in het huis der vrouw, met wie by in den laatsten tyd woonde, ten einde eenig geld van hem te ontvangen. By zyne weigering om haar dit te verstrekken, had zy eenig vocht naar hem toegeworpen, doch eene beweging met de hand van den man was oorzaak, dat dit in zyn aangezicht terecht kwam. Deskundigen verklaarden dat h6t vitriool was geweest, vermengd met 50 water. De toegebrachte brandwonden waren niet van emstigenaard. Het O. M. nam aan, dat het de bedoeling van bekl. wel is geweest, haren man te ver wonden, en hoewel de schuld van P. niet geheel was te ontkonnen, meende het 6 maanden gevangenisstraf to moeten éischen. Uitspraak 26 April a. s. Op de Grioksch-Turksche grens had eene botsing plaats tusschen Grieksclie soldaten en uit Turkye gekomen roovers. Deze laatsten werden over de grens gejaagd.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2