N°. 9863. Dinsdag ID A.pi*il. A°. 1882. feze gourant wordt dagelijks, met uitzondering tan feu- en feestdagen, uitgegeven. Dit iioinmcr bestaat uit VIJF Bladen. Kdkeriki. Leiden, 16 April. Feuilleton. HET GERAAMTE. DAGBLAD. PKUS DEZER COURANT: Voor Lolden per 8 maanden..iiT.TiV.T; f 1.10. Franco per poat"ZIHTZTZ m 1-40. AfBonderlJjk# Kommer»...ë77i7.7J7è; #.05. PBUfl DHR ADvjüRTBNTIÊN: Tan 1—1 regel* ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17J. drootere legere naar plaatsruimte. Toor hel iaoasaeerta buiten de stad wordt ƒ0.10 barefond. Eerste Blad. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit Hommer verzonden No. 30 van Kikeriki. ÜlUciöele Kcnnissevingon. Bar^emoestor en Wethoudors van LeideD, Gezien het adrea van don Directeur der Sederlandeche Albnmlnefabriok, houdende rorzoek om vergunning tot oprichting van oone sme- der\j op het terrein dior fabriek aan den Bijnebur- gereiogel, kadastraal bukend Seotie A No. 1004; Gelet op do artt. 6 en 7 der Wet van 2 Juni 1876 (Staatsblad No. 93); Geven bg deze konnis aan het ptibliok dat ge noemd verzoek, mot de bijlagen, op de Seoretarie dezer gemconte ter visie golegd ie; alsmede dat op Zaterdag 30 April a. s., 's voormiddags te elf uren, «p bet Baadhuia, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren togen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1$ April 1892. E. KIST, Secretaris. DRANKWET. Dnrgemoestor en Wethouders van L-idon brengen kr altfemeoDO kennis dat door DIBK JACOBS, ANNEOJE 8CBUDRINO, Weduwe van LUDOVICDS DE BRUYN, HENDRIK VAN WELZEN en WIL- HELMIN'A VAN LELUWEN, ttoüw van CHRISTINUS (iPDAM, rerzoekeehrift-en zijn iDgediend om vergun- Bicg voor den kleinhandel in sterken drauk resp. iode percoelen: Haarlemmerstraat 96, Stationsweg li, Nieuwe Rijn 112 on Heerengracht 41. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Loiden, DE KANTER, Burgemeester. 16 April 1^92. E. KIST, Secretaris. De Raad dezer gemeente zal a. s. Donder dag oeno vergadering houden. Aan het deze week alhier by het vierde regiment infanterie gehouden examen van sergeanten, die opgeleid zyn om te volde eeno luitenants-plaats te vervullen, werd deelge nomen door drie adspiranten, die allen zyn geslaagd on dan ook hedon zyn aangesteld, nl. sergeant Boogers by de 2de comp. 2do batsergeant Molenaar by de 1ste comp. 4de bat. en sergeant Koen by de 3do comp. 4de bat. - Het aantal bezoekers der Ryksverzame- lingen en monumenten, gedurende het eerste kwartaal van hot jaar 1892, bedroeg: Koninklyk kabinet van schilderyen te 's-Gra- venhage 2434, museum Meermanno Westree- nlanum te 's-Gravenhago 15, Koninklyk Pen ningkabinet to 's-Hage 31, Rijks-Museum te Amsterdam 41,348, Rijks Museum van Oudheden te Leiden 632, PJjks-Ethnographisch musoura to Leiden 58*), Ryks-kabinet van pronten en pleisterbeelden te Leiden 21, Ge vangenpoort te 's-Gravenhage 1813, Muiderslot 92, Ruïne van Brederode 132, Monument te Hoiligorlee 60, historische zaal in het Prinsenhof te Delft 604. De gebouwen aan hot Rapenburg on de Heerengracht, alsmede het Kampongterrein, waren voor het publiek gesloten. Het onderzoek door den generaal majoor, bevelhebber in de 1ste militaire afdeeling, of door don hem toegevoegden hoofdofficier, naar de geoefendheid van de jongelieden, die aan de vrywillige oefeningen in den wapen handel hebben deelgenomen, zal plaats hebben In de gemeente Noordwyk op 23 April a. s., tusschen halféén en drie uren's namid dags, waarby ook de 2de luit. Jhr. Bowler, als belast geweest zynde met do leiding aldaar, alsmede een onderofficier en een kor poraal, zullen tegenwoordig zyn. Dit onderzoek dient om aan de jongelieden, dio aan. de oefeningen hebben deelgenomen, het getuigschrift van. bekwaamheid uit te reiken. Do gezondheidstoestand van het kamer lid dr. Schreinemacher is in do laatste dagen, volgens het „N. v. d. D.", zorgwekkender geworden. Men vreest voor verval van krachten. Men meldt ons hoden uit 's-Gravenhage H. M. de Koningin-Regentes heeft voor de op 21 April alhier te openen bloemententoon stelling van de 's-Gravenhaagsche Tulnbouw- vereeniging waarvan H. M. als Bescherm vrouwe is opgetreden twee grooto zilveren medailles geschonken. Het zyn de eerste, ge slagen op don stempel van H. M. de Koningin Regentes, volgens ontwerp van den hoor Bart Van Hove on gesneden door den heer Menger, stompelsnyder aan 's Ryks munt. Deze groote medaille, 26 cM. middellijn, mot epstaanden rand van 4 mM., vertoont de uitstekend gelykende beeltenis der Vorstin in haut-relief en en-profil. II. M. draagt een diadeem in 't haar mot achterwaarts afhan genden sluier. Om den oenigszins ontblooten hal6 draagt zy een collier van paarlen, terwyi oen gedeelte van het 6ieriyk om de schouders opgenomen kleed zichtbaar is. Het beeld is van mat zilver on de grond van gepoiyst zilver, waarop in een parelrand de woorden: Emma, Koningin-Regentes der Nederlanden. Aan de ommezydo vertoont de medaille eene lyst, gevat in een slorlyken lauwerkrans, gedekt door de Konlnkiyke Kroon. De '6-Gravenhaagsche Tuinbouwvereeniglng is de eerste, welke in de gelegenheid is ge stold deze nieuwe medailles uit te reiken en dit eoremotaal zal zeker een prikkel te meer voor de inzenders zyn, om de tentoonstelling schitterend te doen slagen. Reeds 150 inzen dingen zyn toegezegd. Het voorloopig verslag over de hulp aan noodlydende gemeenten is door de Com missie van Rapporteurs vastgesteld en zal in de volgende week aan de leden der Tweede Kamer worden rondgedeeld. Aanstaanden Dinsdag zal de Commissie van Voorbereiding van de faillissement-wet haro vergaderingen hervatten. Men 6chryft ons: Aan 'sRyks Munt wordt tegenwoordig druk gewerkt. Op de be groeting van financiön is, zooals men weet, den minister een krediet geopend voor aan munting van guldens, waaraan in vele streken des lands gebrek is. Zooals de minister by de toelichting zyner aanvraag deed uitkomen, moest dit, daar van vermeerdering der hoe veelheid zilveren standpenningen natuuriyk geen sprake mag zyn, door versmelting van andere standpenningen geschieden. Even na tuuriyk moet deze operatie eene kleine ver mindering van het geheele bedrag ten ge volge hebben, daar de te versmelten ryks- daalders door 6iytago aan gewicht verloren hebben en dus een kleiner bedrag aan gul dons opleveren dan met de nominale waarde ovoreenkomt Mon berokent de slytage op 2 pet., makende over de 1 millioen te ver vaardigen guldens een verschil van ƒ30,000. Nu, daar algemeen erkend wordt, en niemand beter dan de hoor Pierson dit weet, dat vry te veel zilver hebben, zou elke vermindering van den voorraad wolkom zyn. Wat geschiedt nu echter? De Regeering koopt zilver aan, ten einde in het deficit te voorzien. Eene voor de schatkist zeker voordoelige operatie, al loopt zy over een be- trokkeiyk kloin bedrag, want nooit noteerde hot zilver lager dan thans, zoodat men voor ongeveer 65 cents oen guldon kan maken. Maar is ze te rechtvaardigen? Wij achten het een gevaariyk antecedent, al blyft voor 't oogenblik de operatie binnen enge grenzen beperkt. In beginsel doet de Regeering niet anders, dan wat de muntverzwakkors van vroeger tijden deden: een min waardig be taalmiddel aanmaken on 't voordeelig saldo opstrijken. Men zogt dat do hoogloeraar Pierson gebloosd hoeft, toen do minister Pier son dit besluit nam. Vad Tot aanvulling van eon elders in dit nommor voorkomend bericht, kan worden medegedeeld, dat do wyziglng van de spoorweg en tolegraaf-reglementen, welke in het laatst dezer maand zal afgekondigd worden, zich hiertoe zal bepalen, dat daarin do benaming Amsterdam8cho Tyd zal worden vervangen door die van West-Europoeschen Tyd. De Groenwich-tyd zal dus met 1 Mei voor de spoorweg- en telegraafdiensten gelden. Inmiddels zal, naar wy vernemen, de Re geering met aandacht de beweging volgen, welke zich hier te lande ten voordeele van den Midden-Europoeschen tyd heeft geopen baard. By koninklyk besluit is aan de na te noemen personen verlof verleend tot het aan nemen der ondefscheidingstoekenen, achter hunno namen vermeld: J. Bosman, to Ze venhoven, landbouwer, zilveren kruis „Eidei et Yirtuti," hem door wyien Z. H. Paus Pius IX geschonken; J. Yan Klink Jz., te Alke- mado, akkerman; J. Termeulen, te Alkcmade, tuinier; Th. Borst, te Alkcmade, arbeider, het kruis „Beno Merenti," hun door Z. H. ge schonken. De directeur-goneraal der Maatschappy tot exploitatie van Staatsspoorwegen deelt aan belanghebbenden mede, dat de spoorwegbrug by Gouda voor de scheepvaart zal gosloten zyn van 1 Juni tot 15 Juli 1892. Dat doze sluiting slechts oeno gedeeltelijke zal zyn, in dien zin, dat: dos nachts gedurende een tydperk van ongeveer 5 uren de doorvaart voor do scheep vaart zal zyn gebpond; des daags in de eerste plaats voor passagiorsbootcn de doorvaart althans een maal gedurende, zoo mogeiyk, een uur zal zyn geopend; c. des daags en dos nachts zoolang de brug niet geopend is of wordt, gelegenheid bestaat voor zolderschuiten of andere vaartuigen, om onder de gesloten brug door to varen, en dat by de te verwachten ophooping van schepen maatregelon van orde zullen genomen en streng gehandhaafd worden. Naar men verneemt, heeft H. M. de Koningin-Regentes de haar aangeboden burger eerewacht te Groningen aangenomen. De dispensatie, door den Paus wegens de heorschende influenza verleend, wordt op 17 April ingetrokken. In allo katholieke kerken zal dit op den. lsten Paaschdag afgekondigd worden. Te 's-Hago is ten overstaan van den notaris G. W. Westerouen van Mooteren ver leden de notaricole akte van oprichting der Coöperatieve brood- en banketbakkcry van „Eigen Hulp1'. 30.) Hy rekende dus deze geheele zaak als afgedaan, zoodra hy Floris van do stellige weigering zou hebben konnis gegeven. De gelegenheid daartoe bood zich spoedig aw. Floris bleef niet in gebreke, roods den tweeden dag nadat hy zich met den heer Van Kimswert over zijne liefde voor Lidia onderhoudon had,opnieuw een bozoek op dions landgoed af to leggen. Zyne eersto vraag was natuurlijk, of do baron zyne belofte gestand gebleven was on met zijne dochter gesprokon bad over de zaak, welke den laatsten avond bet onderwerp van hun gesprek had uitge maakt. Doch zijne spijt en teleurstelling waren onbeschrijflijk, toon hy van den ouden man vernam, dat het meisje niet alleen volstrekt niets van eene verbintenis met hein had wil len hooren, maar zich daaromtrent ook uitge laten op had oeno wjjze, welke voor hot vervolg hea insgolyks alle hoop benam van in zyr.o rogmgon te zullon slagen. Woedend van gramschap over dit misluk bon van een plan, waarop hy al zyne hoop gevestigd had. hoorde hy do yorklaripg van don lieer Van Kimswert zwijgende aan en verliet terstond daarop in oeno zeer hevige gemoedsbeweging en met overhaasting het kasteel. Ofschoon Lidia er zeer ver af geweest was van hem door haar gedrag eenige aan leiding te geven om te vermoedon, dat zyn aanzoek met een gunstig gevolg bekroond zou worden, had hy echter nog steeds, op do verzokering van Albrondi vertrouwende, eono heimelijke hoop gevoed, dat het meisje den eersten minnaar, die zich aan haar aanbood en, geiyk zyne eigenliefde hem Influisterde, er voor het uiterlyk zeer goed uitzag, geens zins van de hand zou wyzen. Thans echter zag hy zich deze hoop, en wel voor immer, ontnomen, en de gunstige vooruitzichten, welko eene vorbintoni3 met de rijko Lidia Van Kimswert voor hem zou geopend hebben, waron iu rook vorvlogen. Do armoede en hot gobrek stondon hem voor de deur en zouden hem dos te zwaarder vallen, naarmate hy vroeger steeds in ovoivlood on verkwisting geloefd en nooit geleerd had, zich mot een matig inkomen te behelpen. Zyno schuldei- schers, die hij niet dan met veel moeite tevredon gesteld had, door hon met de hoop, welke hy op oen ryk huwelijk voedde, te vleien, zouden thans, hiervan kon lijj zich verzekerd houden, zicli yioj; langer later. QU! den tuin leiden en zander orbarming het over schot zijner bezittingon aantasten. In zulke treurige en ontmoedigende over peinzingen verzonken, kwam Floris in zyne woning terug. Het kon zyn huisgenoot, den Italiaan, die wist, dat hij met de verklaring zgner liefde zich tot den ouden baron gewend had en heden een bepaald aDtwoord daarom trent hoopte te erlangen, niet moeilyk vallen, op het somber en betrokken gelaat van Floris do teleurstelling op te merken, welke hy ondervonden had, en het duurde niet lang of deze doed hem een kort verslag van het geen hem door den vader zyne schoone was medegedeeld. „En alzoo," voegde hy er ten slotto by, „is my hot laatste plechtanker ontrukt, waarop ik in myne benarde omstandighoden hoopte te sieiuien! De duivel hale u en uwe helsche raadgevingen, waardoor ik ben ver leid tot een stap, welks gevolgen evon vruchteloos als vernederend voor my ge weest zyn!" Met deze woorden, op norschon en som- boren toon uitgesproken, eindigde hy e" wendde zich verdrietig van Albrondi af. „Inderdaad, dewijl gy het zegt, bon it wel genoodzaakt het to gelooveo, dab Vlle hoop op hot bezit der ryke e;fgea»-ie T00r u verloren is", sprak de Italiaan. „Waariyk, nooit had ik dezen uitslag van uwe pogingen kunnen vormoeden." „En wat baten u dan al de studiën, waarin gy u zoo ouophoudelyk verdiept?" hervatte Floris. „"Wat beroemt gy u een blik in de toekomst te kunnen 6laan, ja, zelfs eenige macht over do geestenwereld to bezitten, indien gy my geen machtigen bystand in myne pogingen kondt vorleenen, noch zeirs den waarschijnlyken afloop voorzien eener onderneming, welke voor ons beidon want gyzelf doelt niet minder dan ik in deze teleurstelling van zulk een hoog ge wicht was?" „Ik ben niet almachtig", zeido Albrondi, „on ofschoon ik genoegzaam in staat ben om voel kwaad of goed Ie doen, zyn ayrio krachten echter beperkt. En wat nu myne voorwetenschap betreft van toekomstige ge- beurtenisson. ook deze is wel is W3ar niet geheel ovifeilbaaj, „Dat ij r-jj thans op do overtuigend^ wijze gebleken", viel Floris hpip. Ilie' 1 s^"ottendon glimlach in r]e ryrj?. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1