LEIDSCH DAGBLAD. Electrische Schellen, Bliksemafleiders, en Duinwaterleiding K\ 9863 Dinsdag IQ Aapril. A°. is: <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. Vijfde Bind. Bekwame Grofsmid-Bankwerkers Bericht van Inzet. Hooigracht Nos. 12-14. Telephoonn. 113. 12 Gasornamenten, Zonneschermen. Oprecht gemeend. AANBESTEDING^ PRIJS DEZER COURANT: Voor Leider per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Noaimers0.05. PRUS DER ADVERTENTIÊN: Ya* 16 regelt f 1.05. Iedere regel meer Groot-ere lettere naar plaatsruimte. Voor het ineasseeren buiten de stad wordt ƒ0.19 berekend. Leiden, 16 April. - De secretarie der gemeente Oegstgeest M1 tot liet doen van aangiften by den bur gerlijken stand a. s. Maandag (2den Paaschdag) geopend zyn van 12 uren tot halftwee. - Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes woonden gistervoormiddag te 10 uren, onder gehoor van ds. Knottnerus, de godsdienstoefening, by gelegenheid van den Goeden Vrijdag, in do Groote Kerk te 's-Hage by. Dos namiddags woonde H. M. de Koningin- Kegentes te twee uren de voorbereidings godsdienstoefening by in de Kloosterkerk, onder gehoor van ds. Gerth Van Wyk. - Hare Majesteiten de Koninginnen zullen Da het bezoek aan Amsterdam voor enkele dagen naar de residentie terngkeeren. Tot het gevolg gedurende het koninklyk veiblijf in de hoofdstad zal ook nog behooren de kamerheer ndaer Huyssen van Kattendyke. -Uit 's-Gravenhage meldt men: In het afdeelingsverslag over de belasting-voorstellen van den minister Pierson wordt op tal van wijzigingen, waaronder er zyn van ingrypen- den aard, vry algemeen aangedrongen. Er schijnt zekerheid te bestaan, dat de minister van financiën bereid zal worden bevonden de meeste der gevraagde veranderingen nader in zyn ontwerp aan te brengen. - De heer mr. W. Stortenbeker, oud-direc teur van onderwys, eeredienst en nyverheid in Xed-Indië, is voornemens binnenkort naar Indi'; terug te keeren, in verband waarmede hy zjn ontslag zal nemen als lid van den gemeenteraad te 's-Hage, zoodat dit jaar nog eene raadsverkiezing te wachten is. - Naar de „Pr. Gron. Crt." verneemt, be staat by de Groninger-Rotterdammer stoom- boot-maatschappy het voornemen een gere- gelden stoombootdienst van Groningen op Hamburg in te richten. -De heer M. Noordtzy heeft thans ontslag genuinen als Jid der Tweede Kamer voor het district Kampen. - Tot directrice van het Herstellings- en Vakantieoord voor Israélietische kinderen te Wjjk-aan-Zee is benoemd mej. F. K. Van Ber_r, te "Winschoten. - De veroeniging van patroons, een uit vloeisel van het te Amsterdam gehouden con gres der anti-revolutionairen, heeft reeds leden en begunstigers te Alblasserdam, Amsterdam, Assen. Dantumawoude, Dordrecht, Enkhuizen, Gouda, 's-Gravenhage, Groningen, Haarlem, Helder, Hillegom, Jutfaas, Leeuwarden, Leiden, Leiderdorp, Loosduinen, Middelburg, Midwolda, Nieuwer-Amstel, Nieuwerkerk aan den IJsel, Oegstgeest, Oudshoorn, Overveen, Renkum, Rotterdam, Sassenheim, Utrecht, Veur, Vlaar- dingen, Voorschoten, Westbroek, Zaandam, Zeist, Zoeterwoude, Zwammerdam, Zwijn- drecht. Voor de betrekking van hoofd der open- baro tusschenschool te Scheveningen zijn door den schoolopziener voorgedragen de heeren A. Mout, P. H. F. Bakker, W. Koops en J. Beniner, hoofden van scholen respectievelyk te Hazerswoude, Haarlem, Barsingerhorn en Sassenheim. De heer J. H. Blum, leeraar in de Hoog- duitsche taal aan het gymnasium te 's-Gra venhage, heeft verzocht met 1 Mei a. s. als zoodanig te worden ontslagen. Een voorstel tot het verleenen van dat eervol ontslag is den Raad aangeboden. Burg. en Weths. van's-Gravenhage heb ben den Raad voorgesteld het winstaandeel van don directeur der gemeente-gasfabriek over 1891 te bepalen op f 1500. Gemengd Nieuws. Na de fraaie dagen, welke we reeds hebben gehad, werd het hoe langer hoe kouder, totdat we eindelyk hedennacht en -morgen nogmaals op eenige sneeuw- en hagelbuien werden onthaald, welke aan daken, straten en pleinen op den dag vóOrPaschen, terwyl de boomen reeds goed uitloopen, nog een aardig wintorgezicht gaven. Elders was dit eveneens het geval. Te Attendorn (district Olpe, in Westfalen) is gisteren zeer veel sneeuw gevallen. Blykens telegrafische berichten uit Zweden heeft aldaar over het midden en zuiden des lands een sneeuwstorm gewoed, waarby ver scheidene telegraaf- en telephoon-geleidingen zyn vernield, terwyl by afzending der berichten het verkeer tusschen verschillende plaatsen ten gevolge der sneeuw belemmerd was Door den commissaris van politie der 2de afdeeling te 's-Hage zyn gisteren verschillende personen gehoord over het voor val tusschen den onder-inspecteur van politie J. d. T, en, den sergeant der grenadiers jhr. De Geer, op jl. Zondag avond in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen. I Ook in de Oranje-kazerne aldaar werd gister- i ochtend een onderzoek ingesteld door eenige officieren, die in het Gebouw by den twist tusschen den onderofficier en den inspecteur van politie tegenwoordig waren. De twee partyen waren by dit onderzoek aanwezig. Men verwacht dat de quaestie in der minne zal worden bygelegd. De nieuwe tyd baart velen heel- wat hoofdbrekens en zorg, maar geeft toch ook aanleiding tot sommige aardige voorvallen. Zoo bleek in eene onlangs te Hoek gehou den raadszitting dat niemand der aanwezigen iets snapte van hetgeen, waarvan in de bekende circulaire van het provinciaal bestuur sprake is. Noch de voorzitter, noch een der raads leden, noch de aanstaande secretaris waren in staat eenig licht over de zaak te verspreiden. Een der leden stelde toen voor de oude tyd- rekening maar te behouden, hetwelk werd goedgevonden. In eene andere plattelandsgemeente had by de bespreking der zaak eene grappige ver gissing plaats. In al zijne deftigheid had de burgemeester de moeilyke quaestie aan de orde gesteld en vroeg na lezing der geheele circulaire den leden: „Wat denkeD de heeren er van: zullen wy den tyd van Greenwich of den Midden- Europeeschen tyd nemen?" Doodelyke stilte. „Wat willen de heeren?" Nog stiller werd het en dieper dan daar straks zonken de hoofden der edelachtbaren op de borst. „Kun nen de heeren er zich dan mede vereenigen dat wy ons tot middeleeuwschen tyd be palen?"-Een zucht van verlichting steeg uit uit aller borst en éón voor één zeiden zy plechtig: ja! (Midd. Crt.) In „De Vacature" komen niet minder dan 125 oproepingen voor van onder f wyzers en onder wyzeressen. De akte van b e s c h u 1 d i g i n g tegen Ravachol c.. s. wordt door de Brussel- sche „Étoile" bekend gemaakt. Aangeklaagd zyn: lo. Francois Königstein, gezegd Rava chol, oud 32 jaar; 2o. Joseph Beala, oud 27 jaar; 3o Charles Chaumentin, oud 35 jaar; 4o. Mariette Soubère, oud 24 jaar; allen aan gehouden en de drie laatstgenoemden nooit veroordeeld geweest zynde. Den 21sten April 1891 werd Decamp veroordeeld door het assisenhof der Seine wegens moordaanslag op een politie-agent. De vrienden van De camp besloten deze veroordeeling op bloedige wyze te wreken. Chaumentin, Königstein of Ravachol, Beala en zyne beminde, het meisje Soubère, vergaderden ten huize van eerstge noemde en smeedden plannen om den oor log aan de maatschappy te verklaren. Al die personen waren voorzien van wapens en zy zouden voor niets achteruitdeinzen in het ten uitvoer leggen hunner voornemens. Nog in don loop van 1891 verzocht Chau mentin Beala hem kardoezen te willen zen den naar Famiers. In Juli 1891 kwam Rava chol, die verplicht was zich te verbergen als smokkelaar, dief, moordenaar, valsche mun ter en grafschenner, zich te Saint-Donis ves tigen onder den naam van Legard. De moord, door hem gepleegd op een oud man, had hem genoeg geld bezorgd. De onderhandelingen tusschen hem en zyne medeplichtigen duurden voort en in Februari 1892 werden te Soisy-sous-Etioles 430 dyna- mietkardoezen gestolen. Men bezat nu de middelen om misdaden te plegen de slacht offers werden gekozen. Om Decamp te wreken, zou men aanslagen plegen op het leven van den raadsheer Benoit en den substituut Bru- lot, die in de assisen gezeten hadden. Wel zouden de andere bewoners der huizen, waarin de magistraten woonden, gevaar loopen mee te worden gedood, maar daar schrikte men niet voor terug. Voor den eersten aanslag betreurde Ravachol zelfs, dat er geen slacht offers warenvoor den tweeden drukte hy aan den getuige Lhóraut zyn genoegen uit, dat er ditmaal slachtoffers te betreuren vielen. Het doel der misdadigers was dus dubbelde magistraten te vermoorden en daarby de personen te dooden, die met hen inwoonden. Ravachol droeg den 12den Maart de bom, 136, Boulevard Saint-Germain, waar de heer Benoit woont; hy maakte de dynamiet gereed in zyne kamer en zyne medeplichtigen stonden hem by, zoo in 't maken als in 't vervoeren der bommen naar hare bestemming. Voor het huis Boulevard de Clichy was de bom veel grooterRavachol droeg haar den 27sten Maart in een valies naar de bestemde plaats de eerste maal was Ravachol pas het huis uit, de tweede maal kon hy zich een 50-tal meters ver wy deren, toen de ontploffingen plaats hadden. Uit de statistiek betreffende de verrichtingen der Parysche brandweer over het jaar 1891 blykt, dat in dat jaar 975 branden voorkwamen, terwyl de gezamenlijke schade 5,603,265 fr. bedroeg, gemiddeld dus 5747 fr. In het tydvak 1875 1885 bedroeg dit gemiddelde cyfer 8910 fr., en in het tyd vak 1886—1891 6059 fr., zoodat de schade steeds geringer is geworden. Men schrijft die verbetering toe aan de betere inrichting der brandweer en vooral aan het sneller alarmeeren door middel der telephoonver bindingen. kunnen direct geplaatst worden aan de Kon. Sed. Grofsmederij. 2413 4 in het Notarishuis aan den Burg te Beiden, by opbod en afslag op Zaterdagen 7 en 14 Mei 1692, telkens des namiddags te haifacht, ten overstaan van Mr. L. M- J. H. KERSTENS, Notaris te Leiden, van Het onlangs geheel hernieuwd WINKEL HUIS, waarin ruim 36 jaren handel in Kruidenierswaren is gedreven, gelegen te Leiden, aan de Kaiserstraat No. 27, groot 51 centiaren, bevattende benedenWinkel- lokaal met parquetvloer, Binnenkamer, Kel der, Keuken met Vliering, overdekte Plaats; bovenVoorkamer en Droogzolder. Het perceel is voorzien van Regen- en Potwaterpomp. In eigen gebruik. Aanvaarding na de betaling der kooppen ningen, den lsten Juli 1892. Te bezichtigen des Donderdags en Vrydags in de weken van veiling en afslag, van 10-4 uren. 2509 25 By veiling 14 April 1892, te Tiet-Gyzen- brug ten overstaan van Notaris J. W. J. PAPE gehouden is Perceel 1. KOFFIEHUIS, KOETSHUIS, STALLING en ERF, groot 14 aren, 81 cen tiaren, ingezet opƒ6000. Perceel 2. HUIS, TUIN, WEILAND en WEG, groot 76 aren, 78 centiaren, ingezet op ƒ2050.- Dadelyk verhoogd mot. 100.— Te zamen „2150 Perceel 3. WEILAND, groot 1 hectare, 35 aren, 70 centiaren, ingezet op. ƒ3300.— Perceel 4. WEILAND, groot 75 aren, 80 centiaren, ingezet opƒ1950.- Verhoogd met, 50.— Daarna verhoogd met 100.— Te zamen „2100.— Perceel 5. WEILAND, groot 1 hectare, 34 aren, 90 centiaren, ingezet op. ƒ8400.— Perceel 6. WEILAND, groot 76 aren, 30 centiaren, ingezet opƒ1900.— Verhoogingen worden dagelijks aangenomen I ten Kantore van genoemden Notaris tegen genot van één vijfde der te doene verhooging. De toewijzing blyft bepaald op 22 April I 1892. 2i93 29 VAN 2311 30 Twee Jongelieden, 23 en 25 jaren oud, R.-K van netten huize, wenachen elk in ken- nis te komen met eene fatsoenlyke Jonge- dochtcr. Brieven, liefst met portret, worden ingewacht voor eerstgenoemde onder letter I» 2476 en laatstgenoemde onder ietter C 2476 aan het Bureel van dit Blad. 2476 9 Het BESTUUR der Vereeniging de „Prac- tische Ambachtsschool" zal Woensdag 27 April, des voormiddags te elf uren, in het Koffie huis „Den Burcht" A AN BESTEDEN!: het Bouwrn van; Eene Ambachtsschool met Directeurswoning op een terrein, aan den Haagweg buiten de voormalige Wittepoort. Aanwyzing op het terrein Maandag 25 April a. s„ des voormiddags te elf uren. Bestek en teekeningen liggen ter inzage in voornoemd Koffiehuis en zyn aldaar a 3 per stel verkrygbaar. Inlichtingen te bekomen "ojj den Architect G. VAN DRIEL 2515 19

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 17