Onlangs werd gemeld dat H. M. 40 Koningin-Regentos als begunstigster v dn de 's-Gravenhaagsche Koepokvereenig'';(1g i8 op getreden. De Haagsche kroniekschrijver van de „N. Gron. Ct." kan daar bijvoegen, dat dit geschiedde naar Aanleiding van de op H. M. de jonge "Koningin bewerkstelligde revaccinatieen dat sedert ook het goheelo personeel, aan het paleis verbonden, deze kunstbewerking heeft ondergaan. Aangezien het den minister van oorlog geblekon is, dat in de verschillende garnizoens plaatsen van ons land onzekerheid en ver schil van opvatting bestaat omtrent do toe passing van de voorschriften op het genees kundig onderzoek voor den kolonialen militairen dienst, is door Z. E. bepaald, dat in het vervolg in de uitnoodiging tot het instellen van dat onderzoek voor recruten en voor militairen boneden don rang van officier duide lijk moet worden aangegeven of de keuring moet plaats hebben voor den kolonialen mili tairen dienst in 't algemeen of wel speciaal voor Oost- of voor West-Indiö. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter konnis van belanghebbenden, dat in do maanden Juni en Juli e k. aan 'sRyks Veeartsenijschool te Utrecht' tfelëgènheid zal worden gegeven tot het afleggen van het natuurkundig examen voor aanstaande vee artsen, bedoeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad No 99.) De dag van aan vang zal nader worden bekend gemaakt. Zy, die tot dat examen wenschen te worden toe gelaten, behooren zich schrifteiyk, mits port vrij, vóór 1 Mei e. k. aan te melden by den directeur van gemelde school. By koninklyk besluit is benoemd by het wapen der artillerie, by den staf van het wapen, tot luit.-kolonel-magazynmeester, de majoor-magazynmeester W. H. B. Wilkens, hoofd der stapelmagazynen te Delft. De hoeren M. P. M. Moesman, R. Huges en C. L. Van Steeden, artsen, benoemd en aangesteld tot officier van gez. 2de kl. by het personeel van den genoesk. dienst van het leger in Nederl.-Indiö. Benoemd: G. Chr. G. J. M. Loix tot bur- gemoester van Wessom; P. Leima tot bur gemeester van Kloosterburen; en is met in gang van 15 Mei aan jhr. C. Van Berostoyn, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Kapelle aan don IJsel. Aan den gepensionneorden Oost-Indischen hoofdambtenaar J. A. De Gelder, gewezen lid van den Raad van Nederlandsch-Indiö, ver gunning verleend tot het aannemen van het ordoteoken van ridder der orde van Adolf van Nassau. Vorleend de volgende pensioenen, als aan: L. Jansz. Rinkel, brievengaarder to Oostein- derdyk, gom. Aalsmeer, 105C. Mansvelder, lsten sluisknecht by do Mallogatsluis, te Gouda, wonende to Rotterdam, f 137. Wachtgelden. Do Staatscourant van 12 dezer bevat een koninklyk besluit van 4 dezer, waarby het koninklyk besluit van 24 Juli 1869 omtrent het toekennen van wachtgelden aan burger- ïyke ambtenaren wordt gewyzigd. Art. 1 wordt gelezen als volgt: Aan bur- gerlyko ambtenaren, dio wegens opheffing van eene door hen bekleed wordende betrek king of ton gevolge van eene reorganisatie van het dienstvak, waartoe zy behooren, eervol, doch niet op oigen verzoek worden ontslagon, wordt wachtgeld toegekend, indien zy geeno aanspraak hebben op pensioen of indien het pensioen, waarop zy aanspraak kunnen doen gelden, minder bedraagt dan het by artikel 3 eerste lid van dit besluit be- paaldo bedrag. Wachtgeld kan mede worden toegekend aan burgeriyke ambtenaren, die om andere dan de in het eerste lid van dit artikel ge noemde redenen eervol, doch niot op eigen verzoek worden ontslagen, Indien zy geeno aanspraak hebben op pensioen. In artikel 2 wordt hot cyfer „10" veran derd in „9". Artikel 3 wordt gelezon als volgtDe wachtgelden, te verleonen aan do by hot eerste lid van artikel 1 bedoelde ambtenaren, bodragen de helft van den laatsten pensioens grondslag, welke voor dio ambtenaren bepaald was wegens do betrokking, waaruit zy zyn ontslagen- De ingevoigo hot tweede lid van artikel 1 te verleenen waci^oldon wordon, wat de berekening van het bedrag en do toorekening van don dionsttyd beti'eft, geregeld volgens de op 1 Januari 1S91 vart kracht zynde of later te maken vrettelyke bopaL'Qgeil voordo regeling van de pensioenen der burgeriyke ambtenaren. Zy bedragen echter mins'ens oen derdeen hoogstens de helft van den laatsten pensioen grondslag, welke voor de by het tweede lid van artikel 1 bedoelde ambtenaren bepaald was wegens de botrekking, waaruit zy zyn ontslagen. Ongeacht de bovenstaande bepalingen, kan eon wachtgeld, zoomede het vereenigd bedrag van hetgeen door een ambtenaar wegens wachtgeld en pensioen wordt genoten, eene som van f 3000 'sjaars niet overschryden. Geen wachtgeld wordt toegekend, tenzy do belanghebbende, indien hy valt in de ter men van het eerste lid van art. 1, minstens vyf jaren, en, valt hy in de termen van liet laatste lid van dat artikel, minstons tien jaren als burgerlyk ambtenaar gediend hebbo. Aan artikel 4 wordt al3 eorsto lid toege- voogd de zinsnede: De wachtgelden worden verleend by koninklyk besluit. Artikel 5 wordt gelezen als volgtDe wacht gelden worden verleend tot wederopzeggens toe. Wachtgelden, toegekend aan ambtenaren, die op den dag, waarop hun ontslag ingaat, den vollen leeftyd van veertig jaren nog niet hebben bereikt en ontslagen zyn om andere redenen dan wegens opheffing hunner botrek king of roorganisatio van het dienstvak, waartoe zy behoorden, worden verleend tot het by art 3, derde lid, bepaalde maximum. Onverminderd het bepaalde in het eerste lid van dit artikel, vervallen de wachtgelden na vyf jaren, indien zy zyn toegekend: a. aan ambtenaren, die op don dag, waarop hun ontslag ingaat, don vollen leeftyd van veertig jaren nog niet hebben bereikt; b. aan amb tenaren, die, na tien jaren of langer gediend te hebben, ontslagen worden wegens ophef fing hunner botrekking of reorganisatie van het dienstvak, waartoe zy behooren. Behoudens het bepaalde by het eerste lid van dit artikel worden do wachtgelden, die na vyf jaren' niet vervallen, herzien en, te rekenen van dat tydstip, wat de berekening van het bedrag en do toerekening van den diensttyd betreft, nader geregeld volgens de op 1 Januari 1891 van kracht zynde of later te maken wettelyke bepalingen voor do re geling van do pensioenen dor burgeriyke amb tenaren. Deze herziening blyft achtorwege, indien zy verhooging van het wachtgeld ten gevolgo zou moeten hebben. Do in het vorige lid bedoelde wachtgelden vervallen op den dag, waarop de belangheb benden uithoofde Yan hunnen leeftyd aan spraak vorkrygen op pensioen. De bepalingen van dit besluit zyn iuedo toepa6selyk op hen, aan wie vóór de in-wer- king-treding daarvan eervol ontslag is ver leend, doch wier wachtgeld nog niet is ge regeld. Het bepaalde by dit besluit is niet van toepassing op de wachtgelden, welke vóór de in-working-treding van dit besluit zyn ver- leond. Daarvoor blyft van kracht het konink lyk besluit van 24 Juli 1869 (Staatsblad No. 142). Gemengd Nieuws. In de Korte R a a m s t e e g a 1 h i 0 r werd in den morgen van Goeden Yrydag om streeks halfnegen brand ontdekt in een per ceel, dienende tot bergplaats van stukadoors- en bouwmatorialen van den heer J. D. F. J. Werner, wiens houten miniatuur huisje achter zy'ne woningen aan den Witten Singel onlangs eveneens door hot vuur verniold werd. De vlammen sloegen weldra naar buiten en hoog het dak uit, zoodat do brand een dreigend aanzien begon te krygen. Het onheil werd echter bedwongen door de brandslang van de politie, alsmede door do spuiten Nos. 6 en 7, die achtereenvolgens kwamen aangerukt Om II uren kon do laatsto weer inrukkon. Hot pakhuis is zoogoed als geheel uitgebrand en was geassuroerd by oene Bosscher maat schappij. Als oorzaak noemt men het koken van lym, waarmede oen paar knechts bezig waren. Do andere aanwezige spuiten behoef den geen water te goven. Vele personen vermaakten zich gistermiddag op hot Utrechtahee Veer met een aardig schouwspel, nameiyk eene hondenkar met twee hollende honden er voor, wier voer man vruchteloos beproefde het tweetal in zyno dolle vaart te stuiten. Aan de stalhouderij van don heer v. T. gekomen, werden de honden door eenigo mannen tot staai? gebracht en kon de buiten adem zjjndo voerman zyn weg naar Hazerswoude wedor op kalmoe wUzg vervolgen. De Haarlomsche rechtbank heeft by breed gemotiveerd vonnis uitspraak gedaan in de zaak van Johannes Hoek en Cornelis Hoogeveen, te Oudo-Wetering, beschuldigd van kerkdiefstal en brandstichting, in ver- eeniging gepleegd. De rechtbank overwoog dat uit alles was gebleken, dat Hoogeveen met oordeel des onderscheids had gehandeld en veroordeelde hem tot 6 jaar gevangenis straf. Hoek werd 7 jaar opgelegd. De eisch was voor ieder 8 jaar. Door onze Rogeoringisaande Belgische do uitlevering gevraagd van twee in België aangehouden personen, die verdacht worden medeplichtig te zyn aan den diefstal met inbraak en poging tot moord te Zaamslag. Donderdag-avond, omstreeks 7 uren, by het vertrek van een trein van het station D. P., te Rotterdam, waren eenige Limburgers, die in Don Haag voor den Hoogen Raad geweest waren, aanwezig. Drie hunner verkeerden in zoodanig beschonken toestand, dat mon weigerde hen. met den trein mede te nemen. Politiohulp werd ingeroepen, en de drie beschonkenen worden door twee agen ten gearresteerd. Dit lokte verzet" van de overige Limburgers uit en weldra lag een agent met een der beschonkenen op den grond te rollen. Inmiddels kreeg de politie verster king, waarop degeen, die getracht had een der arrestanten uit de handen der politie te ontruk ken, de vlucht nam op het terrein achter den circus, achtervolgd door een onder-inspecteur en een agent. Daar gokomen, raapte hy een handvol steenon op, wierp daarmede naar don onder-inspecteur, doch miste, van welke gelegenheid de agent gebruik maakte om hom met zyn hartsvanger een houw over het voor hoofd te geven, waardoor hy eene diepe wonde bekwam en bewusteloos ineenzakto. Daarna is hy per handwagen naar het politie-post- huis aan do Galery overgebracht, aldaar ver bonden en in bewaring gehouden. De drie beschonken Limburgers waren inmiddels mede derwaarts gebracht en werden ter ontnuch tering in bewaring gesteld. Tor gelegenheid van het Lus trum van het Amsterdamsch Studentencorps zal op 28 Juni a. s. te Amsterdam op den Amstel een roeiwedstryd gehouden worden, waartoe ook buitenlandsche roeivereenigingen zullen worden uitgenoodigd. Naar men verneemt, hebben ver schillende socialistische vereenigingen te Am sterdam aan den burgemeester verzocht op 1 Mei een optocht te mogen houden met hare banieren. Van den geneeskundigen adjunct^ inspecteur van Gelderland en Utrecht, dr. Post, ontvangt de „Arnh. Ct." de volgende mede- deeling: In de week van 3 tot en met 9 April zyn volgens de officioele mededeelingen by het ge neeskundig staatstoezicht ingekomen de navol gende aangiften omtrent pokziekten gedaan: Te Groesbeek zes govallen, geen sterfgevallen. Te Wychen In deze gemeenten is de pokziekte epide misch heerschend verklaard. In dezelfde week kwam te Neerasselt (ge meente Overasselt) een licht geval van gewy- zigdo pokken by een gevaccineerd man voor. In diezelfde week kwam te Nymegon geen enkel geval van pokziekte voor, zoodat Ny- megen van 29 Maart tot hot einde derafge- loopen week bovryd bleef van nieuwe ge vallen. Op 11 April evenwel werd uit Nymegen aangifte gedaan omtrent zes nieuw bygekomen gevallen, waargenomen in 3 woningen. Sedert de aangifte van het lste geval te Nymegen (18 Maart) tot heden zyn in die gemeente voorgekomen 13 zioktegevallon in 8 woningen. Te Dordrecht zyn godurende Sequah's verbiyf 40,000 fleschjes ingeklaard k f 1.25 per stuk f 50,000. Hoe hoog do Sequah-Maatschappy die middelen schat zegt een der bladen bowyst wel dit, dat zy tegen 7 cents per stuk werden ingeklaard. Aan het station te Gouda is Sequah een kistje „Sequah-pynen" overhandigd. Hy rookt zelf niet, maar was toch zeer dankbaar voor de attentie. De voormalige kastelein te Noordwolde, Harm Menger, die genoodzaakt was zyne woonplaats te verlaten, omdat hy aldaar niet langer veilig was 11a den moord- dadigen aanslag, in het vorige jaar op hem gepleegd, is door den Commissaris der Ko ningin in Friesland benoemd tot veldwachter in de gemeente Barradeel. Te Wormerveor brak een felle brand uit in do papierfabriek „De Eendracht", toebchoorende aan den heer T. Smidt van Golder, firma Van Geldor Zonen. Behalve do zes spuiten uit dia gemeente rukton ver scheidene spuiten uit de naburige gemeenten aan, zoodat met een. 14tal krachtig werd ge- werkt. Men mocht or ten slotte in slagen de fabriek te behouden, doch de pakhuizen aan de noordzydo der fabriek, gevuld met papier, vodden enz. enz. z«n geheel verbrand De fabriek zal voorloopig gosloton mooten worden. Een verd wy nend vo ik. - Onder dit opschrift vestigde een blad in de Trans vaal de aandacht op het voortdurend verdwy. nen uit de Republiek van do negers, die tot den stam der Mapoch-Kaffers behooren. Velen waren by de Boeren In dienst „als jongens". Uit berichten, door het Naturellen-departement ontvangen, biykt het, dat ruim een paar dui zend van die Mapoch-Kaffers binnen de laatste maanden spoorloos verdwenen. Men denkt dat zy ergens byeenkomen, maar waar? Twee jonge Mapoch-Kaffers en eeno jonge vrouw zyn, eenige weken geloden, van generaal Jouberts huis weggeraakt, en alle nasporing bleef vruchteloos. De generaal heeft aan alle voldcometten en commissarissen opgedragen moeite te doen om uit te vinden waar het Mapoch-volk is, terwyt ook Kaffer-spionnen gebezigd worden, doch allo onderzoek leidt tot niets. De commandant-generaal zegt nooit zoo iets beleefd te hebben en weet niet wat er van te denkon. Deze-verdwgning begon sedert er zevon Mapoch kapiteins uit den tronk van Pretoria ontsnapten en niets hen betreffende aan het liebtkwam. De opper- kapitein, Njabel, is te Pretoria in den tronk, en die van zyn volk nog daar wonen, blyven hem trouw. De vrouwen brengen hem ge durig bier en boodschappen. Men denkt dat het eenigo middel, om te weten te komen waar zyn volk is, zou wezen hom in vrjjhcid te stellen. Naar men uit Bastia moldt, is eon berucht Corsicaansch struikroover, zokcro Simeoni, die met zyn broeder moor dan twin tig moorden begaan had en achtmalen by verstek voroordeeid was geworden, eiDdolyk in handen van het gerecht. Hy werd echter eerst gevat nadat drie der hem omsingelende gendarmen door hem gekwetst waren, van wie één aan zyne wonden bezweken is. Simeoni's broeder is ontkomen. Te Cadix zyn eonige patronen ontploft, juist by hot voorbytrekken eener processie. De verbystering was groot, maar ongelukken hadden niet plaats. De stoot kon zyn weg Torvolgon. Een persoon werd aan gehouden. Door eene stoomboot uitHkm- burg waren te Malmö drie kisten aangebiachl, welker inhoud was aangegeven onder de bena ming „werktuigen". By onderzoek aan het tolkantoor bleken zu echter gevuld te zyn met 2400 koperen hulsen, allen gevuld met bus kruit en knalkwik en voorzien van metalen leiddraden. Dienzelfden dag is in den omtrek van Stok- holm brand ontstaan in het magazyn van ge reedschappen, behoorendo by het gebouw, waarin het dynamiet werd bewaard, hetwelk gebruikt wordt om steenklompen te doen springen. Hetzy er geen kans heeft bestaan tot tydige blussching, hetzy men het te ge- vaarlyk achtte het gebouw te naderen, do geheele omtrok werd afgezet, opdat by eene ontploffing geene menschen konden worden getroffen. Het geheele gebouw is in de lucht gevlogen. De grooto brand in Tokio, waar van onder de telegrammen melding is ge maakt, hoeft volgens oen later bericht niet minder dan zes duizend huizen in do ascb gelegd en aan vyftig menschen het leven gekost LICHTSTERKTE. WEEK van 4 10 April. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. Datum. Uur Aantal. Gem. En*. Btandfc. 4 April 7.8.46 7 16.4 5 7.9.— 8 16 4 6 7.8.45 7 16 8 7 7.8.46 8 16-9 8 7.8.45 7 16.8 9 7.0. 8 IC 8 10 7.9.— 8 16.6 Dit boteekent: Wanneer men 6 cnbic feet 141.6 liters per nnr van zulk gas verbrandt in een Sugg e London-Argand-Standard burner No. 1, mot 34 gaatje, tvordt eon licht verkregen, dat in eterkte gelgke'ait met 16.4, 16.4 enz. Standaardkaareen, waarvan tike kaars 30 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 10