Cctobor geprobeerd hadden met een sleuteltje Ce deur van hot kastje te openen, wat niet gelukte. Volgens den koster zouden er in de kussen ongeveer 6 a 7 zyn geweest. De bussen hobbeii zy, na or steonen in gedaan te hebben, laten zinken in eene sloot, waar uit zy later, nadat zy het feit bekend en do plaats aangewezon hadden, zyn opgevischt. Do brand is gesticht met lucifers, welke de eersto beklaagde van zyn baas had medege nomen. Er woonde oen brooder by den land bouwer Straathof in, die voor ƒ3000 schade lijdt en niet geassureerd was. Aan hem zelf tverd ƒ17,000 schade uitbetaald. De woning is geheel afgebrand; slechts een stuk muur «s 'bleven staan. Ook de woning van Los, een landbouwer in de buurt, is door de vonjien in brand geraakt. Deze heeft voor f 10,000 schade, waarvan ƒ9000 geassureerd ïwr;. Deze laatste brandstichting wordt hun achter niet ten laste gelegd. Er was totaal goene roden voor do belde brandstichtingen. Do een had den ander 2 kwartjes beloofd, als liy qens een brandje stichtte; die 2 kwartjes {afkomstig van don kerkdiefstal) zyn eerlyk tiofa^ld. Het doosje met lucifers gooiden ze in eeile sloot. Toon zy door den gemeente-veld wachter gevat waren, zeiden zy, dat, als ze loskwamen, zy de geheele Nieuwe-Wetoring •in 'brand zouden steken. Zy hadden nu den -tyd om dat eens goed af te spreken De subst.-officier van justitie, mr. J. P. Van Outeren, zeide, in de toelichting van zyn requisitoir, dat by den tweedon beklaagde zal moeten blyken of hy gehandeld heeft met oordeel des onderscheids. Z. E. A. heeft slechts een gedeelte ten laste gelegd van du misdrij ven, waaraan zy zich hebben schuldig gemaakt. De beklaagden hebben nog meer diefstallen en nog ééne brandstichting gepleegd. Hot zyn r.og knapen, maar zeldzame booswichten. De bussen zyn eerst eergisteron na lang visschon uit een zeer diep water opgehaald Do diefstal, waarvan Z.E.A. de bewyzen nog eens kortelyk naging, komt hem voor wettig en overtuigend te zyn bewezon. Eveneens do brandstichting; zy hebben het tezaraonenin voreeniging geploegd. Do bekentonissen worden voldoende bevestigd door de getuigon. Er was oone hooimand in den hooiberg. Die hebben zy eerst voor een persoon aangezien. Een getuige heeft licht gezien juist waar zy den hooiberg hebban aangestokon. Dozo beide beklaagden verdienen eene buitengewoon zware straf. Voor een 30,000 tezamen is er ongeveer ver brand. Liet moeite is eene derde boerenhof- stodo bohouden geblevon. Er stapt op de feiten, door de beklaagden bedreven, althans op de brandstichting, eene maximale straf van 12 jaar. Cornells, üoogo- veen is de eerste van de twee. Hy heoftdon brand doen stichten om later by hetriétdek- •-ken weer wat te verdienen. Z E.A. requireorde tegen beiden eene gevangenis van acht jaren. Do verdediger, mr. H. Ph. 't Hooft, bestreed hot bpweren, dat de beklaagden met oordeel des onderscheids handelden. Hy vindt de straf te hoog voor den jongen van 17, en wil die van 15 jaar naar het verbeterhuis sturen. Ook uit hot feit van den kerkdiefstal trekt pleiter de conclusie, dat zjj zich niet bewust zyn geweest zoo zware misdryven te plegen. Do brandstichting vindt pleiter niet bewezen. Na re- en dupliek werd de uitspraak op over 14 dagen bepaald. Men meldt uit Gouda aan de „N R. G\": Gisteravond gaf Sequah in do socië teit „Ons Genoegen" zyne eersto séance voor eon zeer talryk publiek, waarin hy zich aan do Goudsche Ingezetenen voorstelde en zeido van Maandag a. s. af dagelyks voor 50 per sonen, (mannon en vrouwen om bourten) maaltyden te zullen geven en Zaterdags aan 100 kindoren. Reeds werd gisteren een patient beharjdeld, 'een zeer bekend Goudsch ingeze tene, genaamd Jan Hoogendoorn, oud 74 jaar, wonende in het Oudemannenhuis, die ruim 4 jaar öukkelt aan pyn in beenen en lendenen. Do stok, waarmede hy gewoon is te loopen, werd door Sequah in stukken gebroken en onder de vrooiyke tonon dor muziek maakte Hoogendoorn na afloop der behandeling oen dansje. Sequah overhandigde hom, daar hij de eerste behandelde in Gouda was, onder luid applaus van het publiek ƒ25. Sequah wreef hem niet zelf, maar liet hom wryven door een werkman uit het publiek, die daar voor ƒ5 ontving. De moord o p d e P r i n s e n g r a c h t te Amsterdam. Weder zyn den officier van justitie eenige brieven van de zich nog steeds schuilhoudende „Sara" in handen gokomen, terwyl bovendien hem en den commissaris Zur Mühlen brieven zyn gezonden, op dor. moord betrekking hebbende en met eene andore hand geschreven dan die van „Sara." Verder is by een welbokend notaris te Amsterdam een brief in de bus gestoken, die in spiegelschrift geschreven was, en waarin twee personen, wonende op denNieuwendyk, als de moordenaars van Anna Verhoeven ge noemd worden. Gisteravond te halfacht werd te Amstordam uit de Prinsengracht voor het gerechtshof het lyk van een man opgehaald. De geprikkelde verbeelding van het publiek, dat terstond verband zag tu6schen deze ontr dekking en don moord, in de woning aan de overzyde, was oorzaak, dat algemeen het ge rucht werd verspreid, dat dit lyk het hoofd miste. Een zeer talryk publiek bleef daardoor op de Prinsengracht byeon, terwyl anderen het lyk volgden, dat op de gewone wyze naar het voorloopig schouwlokaal aan de Oude Brug werd vervoerd. Sedert is hot lyk herkend als dat van den 76-jarigen kastelein D., woonachtig aan het Oetgenspad, die sedert eenige dagen vor- mist werd. Vermoedelyk is het de persoon, die Maandag 21 Maartin de Prinsengracht by de Utrechtsche- straat in het water liep en wiens lyk toen niet werd gevonden, hoewel den geheelon avond en nacht gedregd werd. Alleen zyn hoofddeksel werd toen gevonden en horkond. {Hbl.) Gistermorgen te halfzeven had te Zwolle een droevig ongeluk plaats. J. Dyk, knecht by den paardenkooper E. Dyk, die een waggon met paarden naar Utrecht moest ver voeren, had de onvoorzichtigheid zyn hoofd buiten den waggon te steken, juist toen eene locomotief langs zyn waggon kwam, waar mede zyn hoofd zoodanig in aanraking kwam, dat het geheel was verbryzold en in elkaar gedrukt. Hfl was onmiddellyk dood. Gisterochtend zijn met de justitie uit Middelburg ter confrontatie vertrokken de drie personen, te Haarlem gearresteerd, ver dacht van medeplichtigheid aan den diefstal en de moordpleging onder Zaamslag, omdat men geen schuld by hen had gevonden. In de vorige week zyn te Arnhem 15 personen aan mazelen overleden en 96 personen door die ziekte aangetast. Dr. Mezger zal, naar aan de „Middelb. Crt." gemold wordt, voortaan des zomers te Domburg zyne patiënten behandelen. Naar uit Borlyn gemeld wordt, heeft de Fransche regeering de Spaansche en de Belgische gepolst over de mogelykheid van gemeenschappelyke maatregelen ter be- stryding en voorkoming van anarchistische aanslagen. Ook de Italiaansche regeering schynt genogen te zyn, zich by internationale maat regelen ten dezen aan te sluiten. Uit officiëele Duitsche mode- doelingen betreffende de jongste influenza- epidemie in Duitscbland blykt, dat doze min der hovig en mindor algomeen was dan do vorige. Een ander verschil is, dat de epidemie zich geiyktydig overal vertoonde en niet als voor twee jaar van het Oosten naar het Westen trok. Proce s-D oeming. Volgens de „Globe" heeft eene modiste uit hot East-end merkwaardige onthullingen gedaan. Op 29 September 183S wandelde zy met iemand, die zich Lawson noemde. Zy werd toen getroffen door zyne vreemde manieren en zyn gepraat over de Whitechapel-moorden. Den dag daarop werd het geschonden lyk van Elisabeth Stride te Whitechapel gevonden. Volgens do modiste lykt het portret van Deeming sprekend op Lawson. Dit verhaal versterkt het vermoeden, dat Deeming eenige der Whitechapol-moorden zou hebben begaan. Het onderzoek wordt met yver voortgezet. Uit Melbourne wordt geseind dat de com missie voor ïykschouwing de uitspraak deed, dat Deeming met voorbedachten rade zyne slachtoffers heeft vermoord. Te Lyon had in het gebouw, waar eene liedertafel eene repetitie hield, eene gas ontploffing plaats, waarby zes der uitvoe renden werden gekwetst. Te Puebla Nuova (Spanje) zyn tweo springbussen ontploft; zes personen zyn aangehouden. Ook te Madrid verwacht men n g eene arrestatie. De tweede dor gebroeders Mathieu is waarschyniyk der politie in handen ge vallen. Eon te Luik gearresteerde Franschman van verdacht uiterlyk geeft zich althans voor den tot heden vergeefs gezocht on handlanger van Ravachol uit; men vond een bedrag van 1300 fr. by hem. Gemeenteraad van Alfen. Openbare vergadering van Woensdag 6 April. Voorzitter: de Burgemeester. Present alle leden. De notulen der vergadering van 1 Maart jl. worden gelezen en goedgekeurd. Medegedeeld en voor kennisgeving aange nomen do sedert die vergadering ingokomen stukken, die geene afzonderlyke behandeling vereischen. J. Th. W. Van Zalingen, broodbakker te Alfen, niet ontvankeiyk verklaard in zyn ver zoek om alsnog op de kiezersiysten te worden gebracht, als zynde dat verzoek niet tempore utili aan den gomeenteraad ingediend. Ten verzoeke van den heer J. C. Spruyt, notaris te Alfen, eenparig genomen een be sluit, houdende verklaring, dat een gedeelte van het voetpad aan de westzyde van de dorpsstraat vóór zyn in aanbouw zynd woon huis, ter breedto van 1.50 M., niet meer voor don openbaren dienst bestemd is, behoudens de voorschriften van Burgemeester en Wet- houdors, krachtens het AlgemeAi Politie- reglement, ten aanzien van do rooilyn te geven. Ter afdoening gesteld in handen van Bur gemeester en Wethouders, zooveel doeniyk met inachtneming van recht en billijkheid, een verzoekschrift van den heer C. Van Wie- ringen Jr., uitgever te Alfen, om mede te mogen worden begunstigd met de levering van gemeente-drukwerken, onz. Aangeboden en ter visie van de leden neer gelegd het verslag van den toestand der ge meente over 1891. Tegemoetgekomen aan eene door den heer Minister van Binnonlandsche Zaken geopperde bedenking togen het gewyzigd besluit tot: heffing eener hondenbelasting. Nader voorgenomen, de verordening, be doeld in art. 178 der Gemeentewet, houdende verklaring welke van de bepalingen der plaat- selyke verordeningen, togen wier overtreding straf is bedreigd, nog gelden, in verband met een nader schryven van de Gedeputeerde Staten, waarby: a. wordt opgemerkt dat de verordening, houdende maatregelen van politie op de Gouwe, bepalingen bevat, wier onder werp later by de wet is geregeld en voorts de daarin bedreigde straffen nog niet in over eenstemming zyn gebracht met bet Wetboek van Strafrecht; 6. andermaal wordt aange drongen op do opneming van den titel der ge meenschappelyke door de gemeenten Alfen, Aarlanderveen en Zwammerdam vastgestelde verordening, houdende maatregelen van politie op don Ptyn mét de daarover gelegen bruggen. Wat het eersto punt betreft, is de Raad van oordeel, dat art. 151 der Gemeentewet én art. 27 der Invoeringswet van 15 April 188Ö, Staatsblad No. 64, de gemaakte opmerking voldoende ondervangen, doch, afgescheiden daarvan, de verordening op de Gouwe sedert hare vaststelling in 1871 nooit behoefde te worden toegepast en buitendien door de sedert gemaakte algemeene scheepvaartregelingen en ook door het koninkiyk besluit, van 11 October 1S78, Staatsblad No. 143, tot vaststelling van een reglement voor de scheep vaart ter beveiliging van de beweegbare spoorwegbrug over de Gouwe tusschon Zwam merdam en Alfen, kan geacht worden haar belang te hebben verloren en derhalve tegen het doen vervallen dier verordening uit het oogpunt van politie geene overwegende beden kingen ryzen. Ton aanzien van het tweede punt blyffc de Raad met B. en Ws. van gevoelen, dat de gemeenschappelyke Rynverordoning in de herzieningsverordening niet tehuis behoort, omdat die verordening ressorteert onder art. 121 en geenszins onder art. 178 dor Gemeente wet; immers, geiyk door de Gedeputeerde Staten in hunne betrekkelyke missive uit- drukkelyk wordt gezegd, blijft eene gemeen» schappelijke verordening gelden totdazij bij gemeenschappelijke regeling is ingetrokken waaruit volgt dat eene eenzydige verklaring van een der samenwerkende gemeenteraden geenerlei nut hebben zou. Buitendien zou do Raad, om eene verklaring te kunnen afleggen omtrent do voortdurende geldigheid eener gemeenschappelijke verordening, ook de be voegdheid moeten bezitten, om het tegendeel te verklaren, terwyl juist ook, conform de liiervoron vermelde zienswijze van de Gedepu teerde Staten, daartoe hunne goedkeuring vereischt wordt. Mitsdien besluit de Raad eenparig by zyn bezwaar tegen de opneming van den titel der gemeenschappelyke Rynverordoning in do vyfjaariyksche herzieningsverordening te vol harden en hiervan aan de Gedeputeerde Staten mededeolïng te doefl. Benoemd tot leden van de finantiëele com missie voor het loopende dienstjaar de heeren J. Van der Eist, P. H. Schouten en J. De Bree. Vastgesteld een tweetal besluiten totwyzi- ging der begrooting, dienst 1892. By de hierop gevolgde hoofdelyke omvraag vraagt do heer A. Streng inlichtingen van het Dagelyksch Bestuur omtrent zyn besluit tot regeling op 1 Mei e. k. van de openbare gemeonteklok in overeenstemming met den door de openbare middelen van vervoer aan te nemen middelbaren tydhoofdzakeiyk ontleent de geachte interpellant zyne bezwa ren aan de bepalingen der Arbeidswet en verder ook aan het landboawbedryf. De Voorzitter antwoordt, namens B. en Ws., dat wel moet worden onderscheiden tusschen tydsbepaling en kloktegelingimmers ligt de eerste niet onder het bereik van hot gemeente bestuur, terwyl de laatste alleen ten doel heeft het brengen van de ook door de Regee ring gewonschte overeenstemming tusschen den spoorweg- en localentyd. B. en Ws. zyn van gevoelen dat, wanneer de invoering van nieuwigheden wachten moest totdat allo critiek daarover was verstomd, er wel nooit eenige wijziging meer in de dingen des maatschap- peiykcn levens zou te brengen zyn. De nuttigheid van den in te voeren maat regel geheel tor zyde latende, achten B. en Ws. het van hunne plichten om, als onderdeel van het Staatsbestuur, tot eene geleidelyke samenworking, ter bereiking van de zoonoodige harmonie, mede te werken, en mochten hieruit aanvankelyk al eenige moeiiykheden ryzen, inzonderheid met het oog op do tydstippen der Arbeidswet, dan heeft immers de wet gevende macht het in hare hand om, evenals zy deed by de invoering van een afzonderlijk departement voor waterstaat, handel en nyver- heid, do ontstane onregelmatigheden by een eenvoudig wetje uit den weg te ruimen. Ook op schoolgebied heeft de Raad zoodanige wetswyziging in eigen hand. De Voorzitter is ten slotte van meening, dat by eendrachtige samenworking de breed uitgemeten bezwaren tot een minimum zullen werden herleid en hot maatschappelyk leven zich binnen zeer korten tyd naar de nieuwe tydrekening zal toonen to schikken, terwyl overigens ieder, die hardnekkig aan den ouden middelbaren Amsterdamschen tyd wil vasthouden, op zyn eigen terrein door niets daarin weerhouden wordt. De heer Streng, ofschoon niet volkomen be vredigd door de ontvangen inlichtingen, stelt echter geene motie voor, zoodat de interpellatie hiermede is geëindigd. De heer Bos vraagt daarop hoe hot staat met de Invoering op 2 Mei e. k. van de door do Gedeputeerde Staten goedgekeurde weke- lyksche kaasmarkt, welke vraag de Voorzitter beantwoordt met te verwyzen naar de com missie van initiatief. Wel is waar is het Dage lyksch Bestuur belast met de uitvoering van genomen Raadsbesluiten, doch uittoraard wordt die uitvoering bepaald door den inhoud van do besluiten zeiven, en met het oog op dien inhoud acht do Voorzitter in casu do uitvoe ring voldoende verzekerd, door uitreiking van een gezegeld afschrift van het door de Gede puteerde Staten goedgekeurde Raadsbesluit aan de voormelde commissie, en zulks als beschikking op haar aan den Raad gericht verzoekschrift. De heer Bos is echter van meening, dat de meergemelde commissie wacht op de uit voering van het Dagelyksch Bestuur, welke meening wordt weersproken door den hoer De Jong met de mededeeling, dat de commissie leden by verschillende burgers en ook by het N.-H. kerkbestuur pogingen hebben aange wend tot verkryging van geschikt terrein voor de te houden markt. Hierna wordt de vergadering gesloten. JT JEIN s N LK Frankrfik. By het ministerie van koloniën is be vestiging ontvangen van het bericht betref fende het ongeluk, in Februari jl. der expeditie- Menard overkomen. Kapitein Menard viel met 6 gewapendo volgelingen en koning Fakouron-Denba het dorp Seguela, in Samory, aan. Hy werd aan den linkerarm gewond en terwijl hy en de zynen reeds al hun kruit verschoten hadden, in den rug aangetast en omsingeld. Kapitein Menard en vijf zyner volgelingen werden gedood. De zesde en Fakouron Denba ontkwamen en vluchtten naarSikasso. Daar-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2