H". 9857. Zaterdas 9 April. A*. 1892. Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere..0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het. incasseeren buiten de stad wordt fM.lo pit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Oiliciëelo Kennisjrevingen. ORA3TKWÜT. Burgemee8ter eu Wethoudera van Leiden brengen ter aigemeeno kennis dat door JACOB GROENE- YELD en CATH\RINA NIEU WENBURG, vrouw van ANDRIE8 PAUW, beiden alhier woonachtig, ver zoekschriften zijn ingediend otn vorgunning voor don kleinhandel in sterken draük. in de perceelen Langcgracht No. G en Kraaioratraat No. 13. Burgemeester en Wetlioudere voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester 8 April 1892. E. KIST, Secretaris. Leiden, 8 April. Heden zyn aan de universiteit alhier be vorderd tot doctor in de rechtswetenschap: de heer I. H. Hymans, geb. te Arnhem, met academisch proefschrift, get.„De verjarings instituten. I Algemeene Inleiding. Deel I. Het vervallen der zakelijke rechten ten gevolge van langdurige niet-uitoefening. (De non- usus)", en de heer C. J. Schüssler, geb. te Kramat (Meester-Cornelis), met academisch proefschrift, get.: „Eenige opmerkingen naar aanleiding van Art. 223 van het Inlandsch Reglement." Door de alhier zitting houdende com missie voor het geneeskundig staats examen is heden toegelaten voor het eerste gedeelto van het arts-examen de heer L. A. Thomee. De heer J. D. E. Schmeltz, conservator aan het Ethnogr&phisch Museum alhier, is benoemd tot lid van het Zeeuwsch Genoot schap van "Wetenschappen. Aan den 68sten verjaardag van H. K. H. Prinses Sophie der Nederlanden, groothertogin van Saksen-Weimar, werd k-eden alhier op de gebruikelijke «wyze gedacht. Van de openbare en enkele particuliere ge bouwen wapperde in den vcoolyken zonne schijn do vaderlandsche driekleur en 's middags ■om twaalf uren werd op het Schuttersveld aan den Rynsburgschen Singel door de drie alhier in garnizoen liggende wapens eene parade gehouden, welke werd gecommandeerd door den 1 uit.-kolonel Mac Leod, van het vierde reg. inf., terwijl de troepen werden geïnspec teerd door den kolonel Bloem, van hetzelfde wapen. Nadat tweemaal voor hem was gedefi leerd, trokken do troepen do stad door naar hunne respectieve kazernes, waarna het regi ments-vaandel der infanterie met de muziek naar do woning van den kol.-comm., aan de Mare, werd overgebracht, w&arby, gelijk by het militaire echouwspel zelf, eveneens voel toeschouwers tegenwoordig waren. By de aanbesteding, te Amsterdam ge houden door het departement van koloniën, werd o. a. het minst ingeschreven door de „Leidsche Katoen-Maatschappij" voor onge bleekt katoen en voor zwart katoen, hoofd doeken en sarongs, respectievelijk voor ƒ3873.59 en ƒ3609.41, alsmede door de firma P. Clos en Leembruggen, ook alhier, voor 70'K.G. sajettenkoord, voor 199.50, en door dezelfde firma voor 2400 M. kardoessaai, tegen ƒ1161. Te Katwyk-Binnen is gisternamiddag, omstreeks halfdrie, door den jongenheer G. Unger, wonende aldaar, de eerste steen gelegd van de aldaar te bouwen armenhuisjes. De Koningin-Regentes heeft aan den Senaat van het Studentencorps te Utrecht bericht, dat zij do eerc-wacht zal aannemen, haar door het corps aangeboden, ter gelegen heid van 't koninklijk bezoek aan die gemeente. De minister van oorlog heeft bepaald dat voortaan by parades alleen de plaatselijke commandant en de commandanten van op de parade aanwezige corx>sen en zelfstandige detachementen, in don Htaf van den inspecteur der troepen zullen volgen, terwijl de overige niet ingedeelde officieren de voor hen aange geven plaats zullen big ven innemen. Men meldt uitHoerjansdam, dd. 7 April: Heden werd de heer P. Van Outeren als bur gemeester geïnstalleerd in eene buitengewone vergadering van den Raad. Do oudste wet houder, de heer De Haan, reikte met eene hartelijke toespraak en met welgekozen woorden het insigne on den presidontshamer over en heette het nieuwbenoemde hoofd der gemeente» hartelijk welkom. Hy wees er op hoo onder het meer dan 60-jarig bestuur van den pas ontslapen voorganger, den heer Van 't Hoff, vriendschappelijk samenwerken steeds plaats vond en hoe toegevendheid en lank moedigheid uit geheel zyn optreden door straalden. Van harto hoopte hij dat de nieuwe burgemeester het voetspoor van zyn voor ganger moge drukken. De heer Van Outeren antwoordde ongeveer aldus „Gy hebt my welkom gehoeten in deze plechtige vergadering; ik bied u en den heer De Haan in het bijzonder daarvoor mijn in- nigen daDk. "Wederkeerig wensch ik van harte, dat het my vergund moge worden, voor het welzijn van de gemeente en hare ingezetenen in myno betrekking werkzaam to kunnen zyn. Gewichtig is de taak, die op myne schou ders zal rusten, vooral daar ik geroepen word op te volgen in een geslacht, dat sinds 1720 aan het hoofd dezer gemeente stond. Steeds zal het myn ernstig streven zyn, zoo onpartijdig mogelijk de belangen der ge meente en van hare ingezetenen to behar tigen, en ik hoop de voetstappen van wijlen mijnen geachten ambtsvoorganger te drukken, opdat ook i k eenmaal de sympathie der in gezetenen moge verwerven. Dat het ons vergund moge worden, ge achte faeeren wethouders en leden van den Raad, met onderlinge samenwerking den bloei en de welvaart van Heerjansdam te bevor deren. En hiermede, myne heeren, verklaar ik het presidium van den Raad dezer gemeente te aanvaarden." Hierna werd de heer Van Outeren met al gemeene stemmen benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. De publieke tribune had zich gevuld met belangstellende ingezetenen en vrienden die waren overgekomen om den jubilaris an functie te ziem treden. De ingezetenen betuigden hunne sympathie met de keuze der Regeering door het uitsteken der vlaggen. By koninklijk besluit is aan P. Loeff, op zyn verzoek, met ingang van 1 Juli 1892, eervol ontslag verleend als notaris te Koude kerks. Benoemd de heer P. F. Van Slype, gemeente secretaris van Sassenheim, tot burgemeester van Ammerstol, en jhr. J. L. Van Nahuys, tot id. van Hasselt. Het stoomschip „Priok", van Java naar Amsterdam en Hamburg, vertrok 5 April van Marseille; de „Bromo", van Rotterdam naar Java, vertrok 5 April van Southampton; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 6 April te Genua; de „Veendam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde 6 April Beachy Head; de „Voorwaarts" ver trok 6 April van Hamburg naar Batavia; de „Zaandam" vertrok 5 April van Baltimore naar Rotterdam; de „Admiral", van Hamburg en Amsterdam naar Oost-Afrika, arriveerde 6 April te Dar-es-Salaam; de „Ardjoeno", van Batavia naar Rotterdam, vertrok G April van Port-Said; de „Reichstag", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, vertrok 5 April van Mozambique; de „Rembrandt" vertrok 6 April van Neufahrwasser naar Amsterdam; I de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertrok 6 April van Genua; de „Spaarndam" arriveerde 6 April van Rotterdam te Nieuw- York; de „P. Caland", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 7 April Bevezier; do „Salatiga", van Java naar Amsterdam en Hamburg, vertrok 6 April van Singaporede Semarang", van Java naar Rotterdam, pas seerde 7 April Wight. By koninklijk besluit is pensioen toe gekend aan: W. Beyorinck, kol.-comm. van het 1ste reg. vesting-art., ƒ1996; J. Badon Ghyben, luit.-kol. by het 3de id., ƒ1734; H. J. Krantz, luit.-kol. by het 4de id-, 1737 W. M. Dinaux, luit.-kol. by het lsto id., 1780. Met ingang van 23 dezer, aan W. A. graaf "Van Lynden, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Koudekerke. Met ingang van 1 Mei a. s. aan den direc teur van het Rijkstelegraafkantoor te Zwolle, P. J. Petri, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend uit 's Ryks dienst. Aan den controleur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen F. G. Van Delden, te Haarlem, op zijn verzoek eervol ontslag uit 's Ryks dienst verleend, behoudens aan spraak op pensioen en onder dankbetuiging voor de trouwe dienston, gedurende meer dan 50 jaren aan den lande bewezen. Gemeugd Nieuws. Aan „De Vink", naby deze ge meente, had gisternamiddag een zeer treurig ongeluk plaats. Terwyl de daar passeerende en even stilstaande IJselstoomtram nog goed in bewoging was, wilde de 17 jarige stoker Van der Velden van de machine sprin gen, met het gevolg, dat hy tegen een boom werd geslingerd en vervolgens onder den trein terechtkwam, waarvan de wielen hem over hot lichaam gingen. Hij werd daardoor oóudanig in- en uitwendig gewond,, dat hij vreeselijk verminkt werd opgenomen en het koffiehuis „De kleine Vink" ingedragen, waar •hot den heer Timmermans, student alhier en wonende aan den Haagweg, die spoedig en met toewijding de eerste geneeskundige hulp verleende, niet meer mocht gelukken do levensgeesten op te wekken. Do ongelukkige, die dadelijk dood was, woonde te Leiden in de Koenesteeg by zijne moeder, die weduwe is. Nauwelijks vertoonen zich in onze stadsgrachten eenige kleine vischjes of ook eenige jongo aasjes-liefhebbers laten niet lang op zich wachten om zich van deze beestjes meester te maken. Eén dier liefheb bers zag hedenmiddag een partijtje aasjes in den Vliet zwemmen, boog zich over den wal om hen te grijpen, en plof! daar tuimelde de jongen in het water, waaruit hy echter spoedig werd gered, om vervolgens naar zijne woning te worden gebracht. De gisternamiddag om halfdrie den Vliet alhier doortrekkende spar-torpedo- booten X (commandant "Woldring, luit.-ter-zee 2de kl.) en XIII (commandant Dullemond, luit-ter-zee 2de kl.), die gisteravond tusschen halfzeven en zeven uren te 's-Hago aankwamen, zyn van ochtend om 8 uren naar Rotterdam vertrokken. Het doel van hun tocht is de vaar waters op te nemen tusschen Nieuwediep en Hellevoetsluis. By enkele boeren in de buurt van Leiden werden eenden gestolen, circa vóór of op den 16den November 11. Op den 17den November liepen tweeman nen van Leiden naar Den Haag langs den straatweg; de eene man droeg éón zak, de andere twee zakken. Een onbezoldigd rijks-veldwachter, die een en ander van een konijnendiefstal had gehoord, vond dat verdacht en volgde beide mannen tot zy kwamen by een poelier in Den Haag. Daar kwamen eenden uit de zakken voor den dag en de beide mannen verklaarden die eonden dien morgen in ontvangst te hebben genomen van zekeren v. R., om ze to ver- koopen in Den Haag. Nu was die v. R., die handelaar is, toevallig in de stad, met eon hondenkar, waarin doode kippen, eenden on konynen doch, door de politie ondervraagd, ontkende hU eenige op dracht van dien aard aan die beide personen te hebben gegeven. De boer, by wien eenden waren gestolen, had aangifte gedaan en herkende sedert eenige van zijne eenden in de beesten, welke te koop waren geboden door ue beide mannen. Beide beklaagden hebben onlangs terecht gestaan voor de Haagsche rechtbank, beklaagd van diefstal; zjj beweerden toen reeds deh 16den November van v. R. de opdracht te hebben bekomen en den 17den des morgens vroeg, om 4 uren, de eenden te hebben over genomen. De beesten bevonden zich toen in een grooten zak en waren nat, daarom zijn zy overgepakt in een paar kussensloopen van den eersten beklaagde. Volgens den veldwachter waren de eendon nog warm, toen zy by den poelier werden ontpakt, en moesten ze dus dien morgen nog geleefd hebben. De rechtbank achtte het wettig en overtui gend bewijs niet geleverd en sprak bekl. vr\j. De officier van justitie appelleerde van dit vonnis en gisteren werden voor het Hof te 's-Hage zes getuigen gehoord, die herhaalden wat zij in eersten aanleg hadden verklaard; ook v. R., die beweerde geene enkele opdracht tot verkoop van eenden aan bekl. te hebber) gegeven, omdat hy zelf „mans genoeg" was om eenden te verkoopen. Doch beklaagden beweerden in de meest stellige bewoordingen, dat zy van v. R. de oenden ter verkoop hadj den gekregen. Het Openb. Min. meent dat vaststaat dat deze bekl. zijn gevonden in het bezit van dd eenden, die gestolen zijn ieder voor een decjl; in hei. bezit dus van gestolen goed. Nu be weren zy dat v. R. hun die had gegeven ora te verkoopen in Den Haag doch de eenden- waren nog warm en v. R. ontkent met stelligheid de opdracht te hebben gegeven. ZEGA. ging breedvoerig de reeds vermelöe bijzonderheden na en requireerde, gelijk wij in ons vorig nommer reeds mededeelden, dat het gewezen vonnis zal worden vernietigd en beklaagden zouden veroordeeld worden tot eene gevangenisstraf van 4 maanden, wegens diefstal, te zamen en in vereeniging gepleegd. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) zal do jaarlyksche veemarkt plaats hebben op Donderdag 28 April. Als eene bijzonderheid kan ge meld worden dat te Katwijk Binnen, bfi C. Van Beelen, eene geit 5 levende jongen heeft ter wereld gebracht. Voor de Haarlemsche rechtbank werd gisteren de volgende zaak behandeld; Op den 14den November 11. werd er onder Alkomade een kastje opengebroken in de kerk der Christelyk-Gereform. gem. te Oude-Wete- ring, en uit dat kastje twee offerbussen mot het daarin aanwezige geld ontvreemd. Hot gelukte niet de daders te ontdekken. Op den 7den Februari 11. werd er te Alke made brand gesticht in een hooiberg, welke brand zich zóódanig uitbreidde, dat binnen korten tijd de boerenplaats met de schuren enz., alles toebohoorende aan den landbouwTor Straathof aldaar, gedeeltelijk in vlammen op ging. Er werd ongeveer voor pl. m. ƒ20,000 verbrand. Gelukkig was de man verzekerd. Nu echter gelukte het de daders te vatten. Het zyn twee opgeschoten jongens Johannes Hoek, oud 17 jaar, bakkersknecht, en Cor nells Hoogeveen, oud 15 jaar, rietdekkers knecht, beiden uit Alkemade. Toen zy gevangengenomen waren, beken den zij, dat zjj den brand uit louttjr baldda- digheid hadden gesticht, terwfil zjj zich tevens als de daders van den kerkdiefstal bekend maakten. Zy werden in hechtenis gehouden en stondon gisteren terecht 14 getuigën waren gedagvaard om de beide ten laste gelegde zware misdrijven nog nader te bewyzen. De kerkdiefstal bleek uit de getuigenver- j hooren lang te voren beraamd te zijn geweest, I daar do jongens reeds op een Zondag in

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1