N°. 9856. Vr|jdag 8 April. A*. 1892. git nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 7 April. LEIDSCH DAGBLAD. PELJ8 DEZER COURANT: Voor L«ld«n p«r 8 mnanün.f 1.18. Franco y«r ï»rt1.48. 8.06. i§e2e jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <gpur en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DHR ADVERTXNTCPN: Tm 1—rigtli flM. Ieder* regal mme SrooWr* Utier* naar plaatarnimt*. Taec kaft iAoau**raa balten 4* stad worth fi. 10 aer«ae&4L Eerste Blad. Aan de universiteit alhier is het doctoraal- esamon in de rechtswetenschap afgelegd door den heer H. Van der Vegte. Op Woensdag 4 Mei a. s. zal dr. W. H. Kosters, than3 predikant to Deventer, benoemd boogleoraar by de faculteit der godgeleerdheid alhier, des namiddags te twee uren, zijn nieuw ambt aanvaarden met het houden een.rrede- vooring in de groote gehoorzaal van het Academiegebouw. Morgen, 8 April, zal, ter gelegenheid ran den verjaardag van Prinses Sophie der Nederlanden, groothertogin van Saksen-Wei- rnar, in allo garnizoensplaatsen eeno grooto parade worden gehouden. De met ingang van 1 Moi a. s. tot dirocteur van het rjjks-tolegraaf kantoor alhier benoemde heer H. C. Boogaard, is thans in gelijke betrekking werkzaam te Schiedam. Benoemd is tot leeraar in de Maleiscbe taal op do openbare Handelsschool te Amster dam, de heer A. A. Fokker, adspirant-contro- leur te Leiden. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen is te Eist, bij Tiel, de heer W. H. Lieftinck, cand. te Leiden. Er bestaat gologenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middel ran het stoomschip „Werkendam", van Botter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten do brieven enz. uiterlijk Zaterdag ochtend om 7.55 bezorgd zijn. Do wijze van verzending behoort duidelijk op hot adres vermeld te worden. Baar reeds in ons vorig nommer in een kort telegram uit Den Haag werd gemeld, hebben gisternamiddag te 2 uren Hare Majes teiten de Koningin en do Koningin-Regentes de hulde in ontvangst genomen, welke onge- roer een 300-tal leerlingen der openbare «holen aldaar door het zingen van nationale en andere liederen don beiden Vorstinnen en vooral der jeugdige Koningin wenschto te brengen. Eene heerlijke lentezon bescheen het ruime, geheel bestrate binnenplein van hot Konink lijk Paleis, alwaar de jeugd, zoowel jongens als moisjes, werd opgesteld in gesloten rijen, 16 in getal, met het gezicht naar het bordes van de naar het bassecour leidende vostibule. In optocht, twee aan twee, met oranje on nationale vlaggen in de hand, sommige kna- pon borden dragende, welke de namen van do school aanduidden, kwam de zangerschaar met ilen directeur, den heor Ten Have, hoofd dor school te Scheveningen, aan de spits en begeleid door 14 onderwijzers, door don tuin van het Koninklijk Paleis, op de binnen plaats aan. Allen, dio deol uitmaakten van den stoot, hadden liunno kleeding versierd met een oranje- stnfcje, terwijl elk kind bovendien een oranje bloempje in de hand droeg. Hare Majesteiten de Koninginnen versche nen precies te 2 uren in wandeltoilet op het bordes onder het aldaar aangebrachte zonne scherm en nauwelijks had de kinderschare 'le beido Vorstinnen in het oog, of een „Leve de Koninginl" gevolgd door hoezees en go juich, vervulde de lucht Onmiddellijk hierop, nadat Hare Majesteiten plaats hadden genomen op de causeuses, welke op hot platform van de met een tapijt belegde trap waren neergezet, gingen de kin deren langs de Koninginnen dofileeren. De wethouder van onderwijs, dr. -J. Th. Mouton, bracht de scholen tot voor HH. MM. en plaatste zuh toen ter rechterzijde van de Koninklijke zetels. 'ier meisjes, die vooropgingen, waren be last met eene eere-handeling. Twee harer begaven zich naar do Koningin en Hare Moeder en boden prachtige, met fraaie linten versierde bloemruikers aan mot de naamcijfers van HH. MM.p,(letweeanderennvorhandigden het progragtma van do zanguitvoering in prachtband aan do Voretolijke hoordoressen. Onder het voorbijgaan bestrooiden allen de Konirfgihneri'^Tnet -dér orarijebloétnen,' welke de scholieren haddeD medegenomen, zoodat als het ware een regen van deze lenteboden voor de Vorstelijke zitplaalsen nederdaalde. De zangklassen Yereenigden zich toon in het midden van de plaats; do dirigent bezette de estrade en woldra weerklonk hot oude Wilhelmus door do ruimte, zeer plechtstatig door het kinderkoor gezongen. Gedurende de uitvoering van dit vaderlandsche lied waren HH. MM. van de zetels opgestaan. Met groote opgewektheid en bijzonder goede opvatting brachten do lieve kinderstemmetjes* vervolgens het „Jagerslied" ten gehoore, waarin vooral de eigenaardige jachtrefreinen. flink tot hun recht worden gebracht. Hot jongo volkjo legde hiermede eene voortref felijke proeve af van zjjne vorderingen in het schoolgezang, gelijk niet minder in de gemengde koren uit Worp's cantate „Een Lentedag," waarin vooral het ensemble uit muntend werd gezongen en de jonge bassen vooral hun best deden. Ook hot „Wien Necrlandsch Bloed" werd keurig gezongen. Het couplet, aanvangende met hot bekende „Bescherm, o God!" werd met veel uitdrukking, slepend, maar statig door hot jongo koor aan H. M. opgedragen. Hiermede was deze kinderlijke, maar tref fende hulde aan Neerlands Vorstinnen vol bracht. Do Koningin-Regentes, die met Harodochter zich aan den voot van liet bordes plaatste, deed den heer Ten Have ontbieden en complimen teorde dezen onderwijzer over liet welslagen dezer voor HH. MM. zoo treffende hulde der jeugd. Ook do overige onderwijzers werden voor H. M. gebracht en aan H. D. voorgosteld. Op uitdrukkelijk verlangen van do Regentes word daarna nog het „Wilhelmus" in koraal gezang door de leerlingen herhaald. De tevredenheid van HH. MM. openbaarde zich in oen gul onthaal Van de scholieren. Manden met sinaasappelen en krentenbrooden werden naar buiten gobracht. Do kinderen defileerden toen voor de tweede maal langs Hare Majesteiten, die aan alle deelnemers aan deze ovatie persoonlijk de oranje-vrucht uitreikten. Vooral Koningin Wilhelmina had veel be hagen in deze uitdeeling en had geene handen genoeg om de kinderhanden met den oranje appel te vullen. Tusschen de scholieren was 't een wedstrijd, wie den sinaasappel uit handen van de ge liefde Koningin zou ontvangen. Ook de Re gentes was bij het uitreiken van de feestgave door Hare dochter behulpzaam en deed dit met eeno vriendelijkheid, welke, zoowel bij de meisjes als de jongens, elke bedeesdheid overwon. De leerlingen zullen dan ook zeker deze ontmoeting met de Vorstinnen niet licht ver geten. Hunne dankbare harten gaven zich lucht in uitbundige hoezees toen de beido Koninginnen, groetend en neigend, de plaats verlieten. I HH. MM. woonden de uitvoering bjj met I oen gevolg, bestaande uit de hofdames, de i adjudanten jbr. De Ranitz, jhr. v. d. Poll, I den hofmaarschalk en don ordonnance-officier jhr. Boreel. - De tweede zitting van don Militieraad j voor de gemeente Voorschoten zal plaats hebben te 's-Gravenhage op Woensdag 13 April. De Raad der gemeente Nieuwkoop heeft j besloten tot het bouwen van eeno nieuwe I openbare school, waarvoor de aanbesteding reeds don 20sten van deze maand zal plaats hebben. Bij het te Utrecht gehouden examen in de vrije- en orde-oefeningen is geslaagd de heer J. A. J. Van Ginboven, van Alfen. Te Rotterdam is goslaagd-de heer H. H. Van der Plas, van Wassenaar. De Raad van Voogdij over H. M. Wil helmina, Koningin -der-Nederlanden, ingesteld bij de wet van 14 Septomber 1888 (Stsbl 150), maakt bekend dat de heer E. W. J. baron Six van Otorleek, voorzitter van de Aigemeene Rekenkamer en, als zoodanig, krachtons art. 2, laatste lid, der aangohaalde wet van rcchts- woge lid van den Raad van Voogdij, Hen eed, voorgeschreven in art. 4, laatste lid, dier wot, in 's Kaads vergadering van gisteren in handon van den voorzitter heeft afgelegd, en daarna heeft zitting genomen. Aan mej. Aletta Ruysch, te 's-Graven hage, is op do schilderijententoonstelling van bloomen en vruchten to Antwerpen de gouden medaille toegewezen voor het door haar in- gozonden kunstwerk. Tot directeur der Bank van Leening te Haarlem benoemde de Raad glstëreh, met op één na aigemeene stemmen, den heer G. Moerbeek, thans boekhouder der Bank. Vastgesteld zjjn de voorwaarden, waarop aan den heer O. D. le Comte, te Zandpoort, concessie wordt verleend voor den aanleg en de exploitatie van eene paardentram van Haarlem naar Beverwjjk, langs Schoten, Zand poort en Velzen. Door de commissie van bestuur der ver- eeniging tol verfraaiing van Haarlem en tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, zjjn 10 zitbanken voor don Hout en de plant soenen ten geschonke gegeven aan de ge meente. Door een 35-tal der voornaamste inge zetenen van Groningen is besloten eene eerewacht te paard aan te bieden aan de Koninginnen by haar bezoek. Mr. C. C. Geertsema werd tot commandant, jhr. ror. W. Alberda van Ekonstein en E. De Grave werden tot onder-commandanten gekozen. De hieronder genoemde personen worden uitgenoodigd zich bij ongezegeld adres, met overlegging van de noodige stukken tot staving van hunne aanspraak, tot het departement van koloniën te wenden ter bekoming van hetgeen hun toekomt wegens buitgelden voor gedane aanhalingen te Atjeh: F. F. Kiesewotter, matroos 3de klasse, f 0.02C. Schilperoort, idem, f 0.02; A. Van der Steog, matroos 2de klasse, 4.84. Bi) koninklijk besluit van 5 dezer zijn: 1°. benoemd bij het wapen der art., bij den staf van het wapen, tot kol. directeur der art.-inrichtingen, de luit.-kol. H. W. Van Hasselt, van het 4do rcg. vesting-art., belast met hot hevel over de pantserfortcompagnieën tot luit.-kol. de majoors P. W. Pfeiffer, van dien staf, hoofd der werkplaatsen voor draag bare wapenen, en L. M. C. Rollin Couquerque, mede van dien staf, voorz. der commissie van proefneming; tot luit.-kolhoofd der construc tiewerkplaatsen, de maj. C. L. Van Peseh, comm. van het corps pont.; bij het 2do leg. veld-art., tot luit.-kol., do majoor J. F. Diemer, van hot 1ste reg. veld-art.; tot eersten luit., do tweede luit W. J. Mothorst, van het corps; bij het 1ste reg. vest.-art., tot comm. van het corps, de kol. M. J. Soutendam, van den staf van het wapen, directeur der art.-inrichtingen, uit welke betrekking liy in vorband daarmede eervol wordt ontheven; tot majoor, de kapt. F. L. W. Beijerinck, van het 4 de reg. vest- art. bi) het 2dé reg. vost-art., tot lsten luit., de 2de luit W. F. J. Buytendyk, van het corps, gedetacheerd bij de werkplaatsen voor draag bare wapenenby het. 3de reg. vest.-art., tot maj-, de kapts. E. A. F. baron Creutz, van den staf van het wapen, werkzaam bij de constr.-weikpl., en J. J. De Greve, van het lste reg. vest-art.; tot lsten luit., de 2de luit J. A. Van Alphon de Veer. van het 2de reg. vest.-art.by het 4de regiment vesting artillerie, tot majoor, de kapitoin J. Regen bogen, van den staf van het wapen, werk zaam hij de pyrotecbnische werkplaatsen; tot kapt., de lste luitB. jhr. F. C. Van der Doos de Bye en J. J. P. Stinkers, beiden van het 2de reg. veld-art, alsmede I'. F. Peletler, van den staf van het wapen, werkzaam by do werkplaatsen voor draagbare wapenen; 2°. belast met het bevel over het corps pont., de kapt. W. Van Lelyveld, van het 3de reg. veld-art.; 3°. bestemd voor het bevel over de pantser- fortcomp. do luit.-kol. J. G. F. Van Houtum, van den staf van het wapen, hoofd der constr.-werkpl., dio in verband daarmede eervol wordt ontheven uit zijne tegenwoordige be trekking en overgeplaatst by het 4de regiment vesting-artillerie; 4'. in zyn rang overgeplaatst, by den staf van het wapen, als belast met de functién van voorzitter der remonte-commissie voor het wapen der art., de maj. H. H. Ramaer, van het 2do reg. veld-art.; 5°. bepaald, dat' de standplaats van den magazyn-meeeter van het artillerie-magazijn „Pantserforten" gerekend van lo. Moi a. b., zal zyn te Haarlem. Zout-Kceijns. Thans is aan de Tweede Kamer rondge deeld het wetsvoorstel, door den minister van financiën by zyne belastingplannon toegezegd, tot verlaging van den zout-accyns van/9 tot f 4 per 100 KG. Dit ontwerp toelichtende, wyst hy er op, dat eene belasting van om streeks 65 pCt. van den winkelprys op een artikel van eerste levensbehoefte veel te hoog is, vooral omdat de mingegoede daardoor on- gelyk zwaar wordt gedrukt; voorts dat de hooge belasting een bezwaar is voor den land bouw, die grooto hoeveelhedon zout behoeft, voor do zuivelbereiding en vooral dat de zout- accyns eene moeilyk te keeren fraude ten ge volge hoeft, waardoor jaarlyks pl.min. vier inillioenen KG. zonder betaling van accyns in consuintie wordt gebracht. Naar de meo- ning van den minister zal de overblyvende zoutbelasting voor mingegoeden evenmin als voor de zuivelbereiding overwegend bezwaar opleveren. Hy verwacht stellig, dat de fraudu leuze invoer geheel zal ophouden. De minis ter berekent dat do schatkist door de voor gestelde accynsverlaging een vorlies zal lyden van f 1,997,000, waartegenover zal staan eene besparing van kosten voor personeel lange de zuidelyko grenzen van ƒ60,000 a f,10,000 p.j. Behalvo verlaging van accyns wordt do in voering voorgedragen van eon beter stolsel van hefiing. Het bestaande stelsel van door loopend krediet voor den zout-accyns wordt vervangen door dat van ailoopend krodiet, waarby do zoutzieders enkol worden aange slagen voor den accyns van het ingeslagen xuwe zout, mot verplichting dien in bepaalde termynen aan te zuiveren. De overponden, die by het raffineeren wordon verkregen, zullen Luiten den aanslag blijven. Verplichte dubbele weging van alle ingevoerde partyen zout, by vorige wetsontwerpen voorgesteld, wordt by dit ontwerp niet voorgedragen. Het wetsont werp bevat voorts nog verschillende andere nieuwe bepalingen, waarvan veleovereenkomen met die, by vorige ontwerpen voorgesteld. Zoo wordt de herweging op verzoek van den belanghebbende nauwkeuriger geregeld. De korting van vyf ten honderd voor ge kleurd, ruw, Fransch zout vervalt. Voor het maken van botersurrogaat en kaas, bestemd voor het buitenland, kan vrydom van accyns verleend worden. Het recht op buitesi- lands-ch geraffineerd zout wordt van 12 per 100 KG. verminderd tot f 5 over dezelfde hoeveelheid. Gezouten boter en surrogaat worden aan een invoerrecht van f 1 per 100 KG. onderworpen.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1