n n nitfg verdedigenoppervlakkig dus hier en jaar eono aanmerking. Als een dokter voor eeD rijweg jaarlijks f 100 wil storten, omdat 4ie weg belangrijk voor hem is, dan wordt dit door „Een belangstellende" persoonlijk Inlaag genoemd. Maar z(j, die een rijweg door ,je „Veen" wenschen, omdat dit hun belang is, en er niets roor orer hebben, geven blijk veel meer in 't persoonlijk belang te willen handelen, daar zij neg niet eens eens btjdrago willen missen en toch het werk tot stand willen zien gebracht. M|jn Toorbeeld gaf geen voordeel ran f5, maar ran eene geheel ver- koterde zaak roor den persoon, dlo f5 uit zou „oven, dus zeel meer dan ƒ100. Het nadeel van de bruggetjes erken ik; doch als men daar verbetering in wil hebben, laat men dan rondborstig roor do zaak uit komen en die niet Torbergen onder een rijweg. Het bruggenstelsel Is to Torbeteren, doch zoor goed en met minder kosten dan door het leggen van een rijweg, waarvan ik het nut niet inzie. 11. i. verkeert iets, dat zich diep In schuld steekt, in geon bloei of welvaart. Hen kan dit wol doen, als men zeker weet dat het opgenomen geld zijn nut of voordeel jal hebben, maar in zoo'n twijfelachtig geval als hier, is het eene gowaagde ondernoming, en dan, het stadsleven Is niet mot dat van een dorp to vergelijken. Do berekening van den „belangstellende" van ƒ70,000, laat ik voor hetgeen ze is; volgoüs hem kan men precies zonder meer dere heffing van belasting aanleg en onder houd bekostigen, maar wat dan gedaan, als andero onderdeelen van Alkemade ook eens vorbetoringen en wegen vragen, die wel eens noodiger konden zijn dan de weg door de ,Veen"? Het geld is toch not zoo goed van hen als van ons. Ton slotte geldt mijns moenlng over het „zand in de oogen strooien" on het „verduis teren" van den heer X. ook het „beeluleren" van „Een belangstellende." Nhmo. BUITBNLANDI Franki-yk. De aandacht van twee rechercheurs werd Zendag te Parijs getrokken door eons vrouw, die er allesbehalve vrouwelijk uitzag. Z(j namen haar mede naar het politiebureau, waar spoedig bleek, dat men te doen had met een man, wiens signalement volkomen overeenkomt met flat van den beluchten anarchist Mathieu. - De gemeenteraad van Parijs hooft be sloten eene geldleening aan to gaan van 200 mlllioen fr., waarvan de opbrengst i9 be stemd voor publieke werken. Belfflg. Uit Luik wordt gemeld dat In de steen kolenmijnen van Baneux 200 dynamietpatro- nen, 25 kilogrammen wegende, en 85 patro nen geperst kruit zjjo gestolen. De daders z(jn arbeiders uit bedoelde steenkolenmijnen. Men brengt den diefstal in verband met do betoo ging op 1 Mei a. s. Zondag-avond te 11 uren had eene nieuwe óynamietontploffing plaats. Drie patronen waron geplaatst op den dorpel dor woning van een werkmeester der mijnen te Seraing. Twee patronen ontploftende derde weigerde. De schade is aanzienlijk, maar persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Groot>Brltanni8. In de gisteren door het Lagerhuis gehou den zitting deelde de heer J. W. Lowther mede, dat hjj Zondag van den consul-generaal Johnston eeno depecho had ontvangen, gen dagteekend uit Zimba van 8 Maart, waarin bevestigd word, dat Zarafi een aanval der Engolschen heeft afgeslagen. Hjj had echter bet door hem behaalde voordeel niet voort- gezot, maar was naar de heuvels torugge- hokken Het verlios van Zarafi bedroeg 32 atan aan dooden, onder wio zijn broeder en fijn raadsman Berghash. Behalve aan het tuidelijk oosteinde van het Nyassa-meer, beerschto overal rust en nam do handel toe. - In Durham is de ellendo zeer groot; 0 Stockton werden de bakkerswinkels ge- 1 underd. Een gedeelte dor mijnwerkers blijft tegen Ikc verzoening gekant, maar anderen stellen .lies in het werk, om het bestuur Tan den in zyne verzoeningsgezinde pogingen te teunen. Argontiniö* Dö laatste berichten omtrent den toestand i do Argentynsche Republiek doen zien, oezeer de regeering op hare hoede is. Te aldonaéo en Zarate, waar do troepen samen getrokken zijn, houdt men zich tik oogen- blik tot oprukken gereedde soldaten 6lapen in hunno uniform en de stukken ge3chutbiy ven nacht en dag bespannen. Buenos-Ayres zelf schynfc als uitgestorven; de straten en koffie huizen zyn ledig en op don hoek van ieder blok huizen houdt eon politio-agent de wacht. De radicalen beweren dat zfi nooit het plan hebben gehad eene volslagen omwenteling uit te lokkendat het eonige doel der regee ring geweest is de groote meeting dor 30,000 burgeis te voorkomen, en dat de regeering de grootste vrees koestert voor do anarchis tische elementen in het leger on het gebrek aan tucht by de zeemacht. Aan de „Times" wordt uit Buenos-Ayres geseind, dat de staat van beleg waarschyniyk tot de opening van het Congres op 1 Mei zal duren. Hoewel er in het leger groote ontevreden heid heerscht tegen den minister van oorlog, ia dit toch niet voldoende om de meerderheid der officieren en soldaten in opstand te doen komen. Indien de militairen der tegenwoor dige regeering trouw biy'ven, zal de orde wel weer spoedig hersteld zyn. Telegrammen. ALEXANDRTE, 4 April. Ahmed Eyoub werd ontvangen door een plaatsvervanger van don Khodire en oenige hoogwaardigheidbe- klooders. Engolsche soldaten vormden oene oerewacht. MADRID, 4 April. Izara, oud-minister van openbaro werken, is benoemd tot gouverneur L der Bank van Spanje. LONDEN, 4 April. (N. B. C.) Uit Amerika wordt eene belangryko daling in Peruanen gemeld, ten gevolge van borichten dat do ex- president Pierola krygsvoorraad en manschap pen bfieenbrengt te Iquique, ton einde eono omwenteling te beproeven. De regcering zond troepen tegen hem af. Yolgons bericht uit Galveston is er een opstand uitgebroken in Ecuador en zouden do opstandelingen eeno stoomboot vermeesterd hebben. NIEUW-YORK, 4 April. Volgens berichten over Galveston, hier ontvangen, is in Ecuador eene omwenteling uitgebroken. De opstande lingen maakten zich meester van een stoom schip der regeering. STAFFORD, 4 April. Heden is uitspraak gedaan in hot rechtsgeding tegen de anar chisten van Walsall. Drie der beschuldigden, Cailes, Bat toll a en Charles, zyn ieder tot tien jaren dwangarbeid veroordeold. Aan Deakin, die bekentenissen aflegde, is vijfjaren dwang arbeid opgelogd. Twee der beschuldigden zijn vrijgesproken. MADRID, April. Twee anarchisten leg den op do trap, welke naar de particuliere vertrekken van den president der Kamor leidt, eene ontplofbare stof neder. De anar chisten zyn in hechtenis genomen. Het geval baart groote ontsteltenis. Brand to Baser 9 wonde. Te Hazerswoudo heeft gisteren een gewel dige brand gewoed, welke zoowel te Leiden als van uit andero plaatsen goed zichtbaar was. Uit Gouda kwamen er personen voorover, die er familiebetrekkingen hadden. Het oohoil is even over achten begonnen op do scheiding tusschen de bakkery van C. Gaarkoukon on het kruidenierswinkeltjo van P. Van der Spek, aan het einde van den gemeenon weg, als men van Leiden komt, en tegen do dorpsstraat. Met zekerheid is niet uit to maken by wion de brand is ontstaan, omdat de vlam men, toon de brand ontdekt word, reeds met groote hevigheid woedden. Sommigen noemen als oorzaak het aan maken van eone kachel met petroleum. Van genoemde perceelcn is de brand over geslagen op het perceel van Joh. Franckon, huis- en letterschilder en behanger, naast het brandende perceel van Gaarkeuken ge legen. Vorvolgons sloegen de vlammen over den gomeenen weg over naar het perceel van P. Pynacker, koffiehuishoudor, wolk perceel, even als de drie vorige, ook geheel afbrandde met vier daarachter gelegen arbeiderswoningen en schuren, zoodat in hot gohcel negen gezinnen van dak beroofd zyn, w. o. ook eeno weduwe met drio kinderen, die in een perceeltje achter Van der Spek woonden. Van al dio arbeidersgezinnen was niets verzekerd. Hot koffiehuis van Pijnackor was wel ge- assureerd, doch de inboedel niet. Noch huis noch inboodel waren verzekerd van den heer Francken, dia juist met Md zyne zaak zou hebben ®yer5edaan aan zyn zjon, dio zyn vader alsdan de huuTPonningen zdu voldoen, welke huur bet oem'gd middel van bestaan voor don vader zou zyn gefeest, die nu echter alles hoeft verloren. De brandweer werkte flink met drie spuiten, waarvan eën met tweo stralen, en mocht er in slagen het onder den wind liggende per ceel, bewoond door A. Verhoorn en met riet gedekt, te behouden. Een oogenblik stak de wind nogal hovig op, zoodat het brandende riet zelfs elf per- ceelen verder nog een rieten dak in brand stak, dat echter ook nog kon, behouden worden. Spoedig bedaarde de wind gelukkig. Het geheele dorp en al de werven ver toonden één vuurzee van al het vallende on brandende riot, waarmede do brandende per- ceelon bedekt waron geweest. Do perceolen, waar do brand ontstaan was, waren onder één kap gebouwd. Tegen 11 uren had de brand uitgewoed. Een dor spuiten kon om 12 uren inrukken, de andere om 6 uren en de laatste om 8 uren, toen do puinhoopen geen onmiddellijk gevaar meer opleverden. Evenwel bleef heden den geheelen dag eene brandwacht van 6 man by do smeulende ruïne, welke ploeg voor den aanstaanden nacht door eeno andere zal worden afgelost, daar zich nu en dan nog rookwolken en enkelo vonken enz. vortoonen. Ook smeulde het koren en do b'oem van den bakker hedonnamiddag om 3 uren altyd nog. Ts het onheil dus reeds groot, nog ramp zaliger is het, omdat het ook een'mensohen- leven heoft gekost en andore personen zjjn verwond geworden. Tijdons den brand nl. word het noodlg ge acht, om ongelukken to voorkomen, wankel baar goworden muren omver te halen. Toen dit geschied was, waren or echter gedionstige handen dio nog meer wilden omhalen, niet tegenstaande de burgemeester en de oppor- brandmooster de heer J. Dekker orde hadden gegeven er mede to staken. Eonigo porsonen duwden du6 nog tegen eon muur, met het gevolg, dat deze beneden binnenwaarts week en het bovengedeelte naar buiten begon te hellon, dat eindeiyk ook het ovenwicht verloor. Een dier personen, J. Hoogendoorn, kreeg de kozynposten van het raam over zich heen, of liever kwam er tusschen in, en kwam er daardoor goed af. Arie Van Staveren echter, een 23- a 24- jarige ongohuwdo boerenarbeidor, word onder den vallenden muur bedolven. Zyn nekbeon was gebroken en het linkerbeen by de dy afgeslagen- Do ongelukkige was bynaonmid- deliyk dood, althans heeft nog slechts boel kort geloefd. Van J. Schouten, 20 jaar, ongehuwd, zyn beide beenen oven boven den voet stukge- slagon. Zyn toestand is hoogst ernstig. Marinus Den Hertog, gehuwd en 2 kindoren hebbende, hoeft belangryke hoofdwonden; doch na eon vorband van den dokter kon by weer xaar huis loopen. Piet Ofwegen heoft een stuk muur langs het been gekrogen, dat daardoor ontveld is; hy verkeert in bevredigenden toestand. L. Van Tol werd door een.kozyn in het tegenover gelegen brandende perceel geslagen, doch kwam er spoedig gelukkig nog heel huids uit. Alle gewondm zyn boerenarbeiders. De geneeskundige hulp aan de verwonden werd verleend door dr. Wtfn, wonende in het dorp zelf, die zoor spoedig werd bygestaan door dr. Duyvis, van Koudekerk, en dr. Bertel, van den Hoogen Ryndyk onder Hazers woudo. Veel personen, ook wielryders, trekken naar hot dorp om de uitgestrokto verwoesting in oogonschouw to nemen. LEIDGIT, 5 April. Tliermometerstandgisteravond om 8 uren 10.5° C. 50.9° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren 8° C. 4G.4° F.; 's middags om 12 uren 16" C. G0.8° F.'s namiddags 4 uren 18° C. G1.4° F. H. M. do Koningin-Regentes bracht heden middag een bezoek aan het Roomsch-Katho- liek ziekenhuis in het Westeinde te 's Hago. Het stoomschip „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 2 April Kaap St-Vincent; do „Anchises", van Java naar Amsterdam, passeerdo 2 April Porim; de „Iphigenia", van Hamburg en Amsterdam naar Java, passeerdo 3 April Port-Said; do „Kaiser", van Oost-Afrika naar Rotterdam en Hamburg, is 3 April te Napels aangekomen; de „Patroclas", van Amsterdam via Liverpool naar Java, vertrok 2 April van Liverpool; de ffPriok", van JaYft naar Amsterdam, arriveerde 2 April te Marseille; de „Frinsos Sophie", Yaik Amsterdam naar Batavia, vertrok 4 A£rif van Aden; do „Semarang", van Java naar Rotterdam, passeerde 4 April PontadaGuia; de „Amsterdam", van Rotterdam naar Nieuw- York, 'vertrok 3 April van Boulogne s/M. en passeerdo denzelfden dag des avonds Wight; de „Antenor", van Amsterdam Via. Liverpool naar Java, passeerde 2 April Port- Said; do „Edam", van Baltimore naar Rotter dam, passeerdo 4 April Dover; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, ver trok 3 April van Port-Said; de „Obdam" vertrok 2 April van Nieuw-York naar Rotter dam. Bodegrare, 5 April. Aangevoerd 34 wageneKaas.. 2387 atnka, wegend* 8866 KG. Prga late soort Goudsoho 25.a 28.60, zwaardere ,2de soort 22.a 24. - hieronder 2 wagen Dcrbykaas, prgs late soort/'—.— a 2do soort 12 wagens Edammor Kaas: pry* lsto soort ƒ28. a ƒ30.2de soort ƒ25.a 27.commissi» wagen Leidache Kaas: ,het schip pond. Handel matig. Rotterdam, 4 April. Do aanvoor van Inlandaohe artikelen was hed n maar matig. Het prachtige voor jaarsweder bad echter een reralappenden invloed op do koopera, zoodat de verkoop niet vlug ging. De Inlandscho Witte Tarwe werd tot vorige prezen, gedetailleerd. Canada pryohoadead. VI. en Zoouwsche, do beate 8.75, 9.tot 9.25 voor de puikate. dito dito middolb. 6.75, 7.20 7.60 Flakk. en Overm., de beste 8.25, 8.60 9. dito dito middelb. 6.10, 6.50 7 Mindero en geringo soorten 3—, 5.25 a 5.50 Canada - 6,75, 7.-„ 7.25 Voorla werd verkocht per 100 Ko. lol. Witto Tarwe van u iddelbare en betere quali- teit van ƒ10.tot flb—mindere en geringer» van ƒ8.tot ƒ9.50. Inlandache Boodo Tarwo kwam in oenlgsrina goed» qualiteit weinig voor. Polder Wiüter- n. qu. ƒ222 tot dito Zomer-294 D 225- 13uiteniandache Tarwe werd heden niet meer zo» billijk afgegeven, zoodat er ook minder omging. Van Inlandscho Boggo was alleen bet beste gedeelte van don a&Dvoar te verkoopen. Zeenwsche en VL, n. qual., ƒ6.50, ƒ6.80 tot ƒ7.20 Overm. en N.-Brab., 5.64, .6.„0.40 Geringere soorten. „4.75 j, „5.25 In Bnitenlandsoba Rogge ging tot de verlaagd» prjjzen wat meer om dan v*rigo week. Bookweit werd op da lagere prijzen weder meer verhandeld. Poekweitgrutten waren billijker te bekomen. Gerst mot meer beperkten toevoer; de Winter- voad weinig kooplnat, de Zomer- 10 a 15 ets. lager en Chevalier- ouvoronderd. Vlaamscbe en Zeeuwache Winter- van ƒ4.— tot ƒ4.40 Overmaaacbo en Flakk. 3.B0 4.20 Afw. en mindero soorten 3.3.30 VI., Zeouwsche en Flakk. Zomer- „3.60 „4.30 Mindere qualiteit. 3.10 3.50 ChoTaller-„4.40 „5.30 Nog werd verkocht per 100 Kilo. Inlandache Winter* volg. qual. van ƒ6.60 tot 7.10 Zomer- „0.75 „7. Chevalier 7.50 8.— Bnitenlandecbe Gerat met weinig handel. Haver ging tot onveranderde prijzen van de hand. Blanke en wichtige qualiteit van 3.70 tot ƒ4.30 Zeeuweolie en andere inl. Yoere. 8.20 3-50 Lichtere dit» dito 2.50 2.90 Gcringero soorten Voorts pet 100 Kilo: Inlandache voer ƒ7.a 7.50 dito betore„7.60 p D 7.80 Spelt niet aangebracht. Paardenboonen moestal 10 cents lager vorkoobt. VI. en Zeenwsche ƒ0.80, ƒ6 50 a 7fr Overmaascho „6.10, ƒ6.30 0.5O Geringere soorten 5.60 5.90 Duivenboonon ƒ0.90 tot 7.30. Scbapouboonen ƒ6.20 tot ƒ0.70. Bruineboonen waren weihig gevraagd 6D lager aangeboden gebleven. Walcheracbe van 11.25 tot/11.75 Do boste VI. en Zeenwsche „10.75 „11.25 Ordinaire dito dito 9.„10. Geringere on wakke 6.50 „7.75 Wittoboonon als Torige week. Walchoreehevan ƒ9.— tot 10. VI. en Zeeuwecbe de beste 8.50 9.25 dito dito ordinaire 7.7.75 Mindero on geringe soorten 5.50 6.50 Blauwe Erwten in puike kookqual. niet aangevoerd. Walcberecho10.75 tot 11.25 De beste Zeouwacho on VL 10.25 10.75 Middclb. qaal. dito en Flakk. 7.75 9.25 Goringoro en niet kokende 6.7. Schokkers zonder aanvoor. Buitenlandeoho Voer-Erwten onveranderd; do best» ƒ6.75 tot ƒ7.— mindere 6 20 tot f 6.60. Maïs. Bonte Amerikaanscheƒ5.45 a 6.75 Uit stoomboot „5.65 Koolzaad zonder aanvoer. Lijnzaad slap. Hennepzaad van 7.75 tot ƒ9. Kanariezaad in dezelfde flauwe stemming. Het beste ƒ7.tot 7.25, middel-qualitoit ƒ6.25 tot 6.75 en geringore soorten ƒ5.60 tot ƒ6,—. Publieke Voilingon. De geannonooerdo 100,000 Kilo Mixod-Maïa werden opgehouden. Rotterdam, 4 April. Op de veemarkt waren giste ren aangevoerd: 254 runderen, 86 volt» kalveren, 02 achapen, 606 varkens, bok, nnebter kalf. Do prijzen van het veo waron als volgt: runderen late qual. 30 a 38 o., 2de qual. 34 a 85 c., Sdo qual. 27 a 32 c.vette kalveren 1ste qual. 49 a 50 c., 2do qual. 47 a 48 c.achapen late qual. 2779 a e.f 2de qua!. 23 a 27Vt c» varkens late qual. 24Va a 25 c- 2de quaL 24 a 247a o., 8de qual. 23 a 23l/i o., liobte aoort a alles por 7j KG. Handel tamelijk willig.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 3