Woensdag 6 April A«. 1892. <§ezs fëcurant wordt dagelijks, met uitzondering van JToji- en fëeéstdagen, uitgegeven. jit nommcr bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 5 April. H». 9854. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toer Leiden p«r 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Alzooderlgkfc Noron^n»0-01. PRIJS DER ADTORTENTIÊN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootore lettere naar plaatsruimte. Yoor ho* InCRSseereo bojtoo do stad wordt ƒ0.10 boroaoag. Eerste Blad. OilioiÖele Konnisff^rinffcn. BRAVRWET. Borgemocater en Wethouders van Leiden brengen •£f algemoeno kennis dat door KïIIJN BROEBTER- HÜ1ZEN. WILLEM VERHOEVEN on MARGARETHA flILHELMINA NEUTBBOOM, hnisvrouw van HU- BERTÜ8 VAN ES, allen to Leidon woonachtig, rer- :otkïchrifton zijn ingediend om vergunning voor &d kleinhandel in atcrken drank, reepectievolrjk in de perceolen Haven No. 10, Heerenetoag (wijk 4) .No. 1 en O ado Singol No. 172. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgomoester. April 1892. E. KIBT, 8ecret*ria. Den 20sten April a. b., des avonds te acht uren, zal in do Evang.-Luthersehe kerk alhier eene uitvoering van gewade muziek jegeven worden ten voordeele van het pen sioenfonds der Nederlandsche Organisten- Tereoniging, door do hoeren C. B. Duyster Jr., organist der Pieterskerk en solo-fluitist alhier, en V. B. Van Thienen, organist der Doops gezinde gemeente alhier, met welwillende medewerking van mejuffrouw M. Snodere, concertzangeres te Delft, en den heer Philip Lefèbre, concertzanger to 's-Qraronhage. De Nederlandsche' Organisten-vereeniging stelt zich ten doel con pensioenfonds to stichten om aan lodon der Vereoniging, die door ziekte of andere omstandighodon hulp behoeven, of hunne na te laten betrekkingen oen pensioen te vorleenen. Tot steuning van dit lofwaardig doel zal ODgetw\jfeld zeer druk geteekend worden op de lijst, welke eerstdaags tor teekening onzen tt3dgenooten zal worden aangeboden. - Het adres tot invoering van don Midden- Europee6chon tfjd, dat ter teekening lag by den heer S. C. Van Doesburgh alhier, ia heden, ran 72 handteekoDingen voorzien, aan Z. E. den minister van binnenlandsche zaken ver zonden. - Op de voordracht voor de betrekking van adjunct-commies der 1ste klasso aan de provinciale griffie te Assen zijn in alphabe- lische volgorde geplaatst de heeren mrs. Bil- derdyk en Koenen, adv. en proc. te Amster dam, mr. Offerbaus, adv. en proc. te Leiden, en mr. Yan Slooten, adv. en proc. te Gro ningen. Yoor deze betrekking hebben zich 28 sollicitanten aangemeld, onder wie 23 doctoren in de rechtswetenschap. - Door de anti-revolutionnaire kiesvereeni- ging te Zoeterwoude is voor de vacature in den gemeenteraad aldaar, ontstaan door het overiyden van don heer A. Rfikaart, candi- daat gesteld de heer Jacobus De Lange, nabij Leiden woonachtig. - Tot tegenschattors by de personeele belasting, dienst 1892/93, voor Zoeterwoude, zijn benoemd de hoeren W. A. Van Ryn, A. P. Vreeburg on C. M. Lambrechts, tim merlieden aldaar. - Beroepen is by de Herv. gemeenten te Hensbroek, Hippolytushoef c. a. en Ooster- besselen (Dr.) de heer A. L. R. Van der Ven, cand te Leiden. - By hot examen in de vrye- en orde- oefeningen te Haarlem zt)n geslaagd de heeren J. Kunst, te Hillegom; R. Fabriek, te Breu- kelen; en J. v. d. Wees, te Alfen aan de R^n. - De herijk van maten en gewichten zal te Warmond plaats hebben op Donderdag 14 April aanstaande. - Prin6 Karadja, gezant van Turkije bij ons Hof, is gisteren in de residentie terug gekeerd. - Mr. A. A. Wevo, president van de Haagsche rechtbank, is sedert eenige dagen ernstig ongesteld. Zyn toestand is evenwel thans eonigszins ten gunste veranderd. - In de vorige week hebben de leden van het gerechtshof en de griffie, te 's Hage, zich in vereeniging begeven naar de woning van den afgetreden president van het Hof, mr. Francois, en hem aldaar een souvenir aan geboden, bestaande in een album met de photographischo afbeoldiugen dor gebouwen van het gerechtshof en de griffie, zoowel in- als uitwendig. Door de beide bodon bij bet Hof, Boekhoudt en Zwart, werd don heer Francois een fraaie zilveren penhouder aange boden. Beide souvenirs werden door den voor- maligon president van het Hof met groote waardeering aanvaard. Naar ons nader wordt bevestigd, wordt de majoor A. J. Prins van den generalen staf overgeplaatst by het wapen der inf. en benoemd tot commandant van het 5de reg. gren. en jagors, ter vorvanging van den go- pensionneerden majoor J. H. Weenink. Vad.) Uit Den Haag meldt men dat ook thans nog niet bekend is of het bezoek der Koninginnen aan Amsterdam 19 dan wel 26 April zal plaats hebben. Hot voorloopig bestuur der „Vereeniging van Patroons", welker oprichting, zooals mon zich herinnert, een gevolg van het te Amster dam gehouden Sociaal Congres is, hooft tot agent aangesteld don heer H. J. Blommen- daal, Hoefstraat 13, te Leiden. Naar wo vernemen, blykt by voor zyne taak uitnemend berekend te zyn, en wordt h\j overal met groote welwillendheid ontvangen. Het blykt duidelijk, dat de behoefte aan zulk eene vereeniging algemeen gevoeld wordt. (Stand.) Do aandacht van belanghebbenden wordt door den minister van koloniën gevestigd op de bepalingen ter voorkoming van het over brengen van besmettelijke ziekten over zee in Nederiandsch-Indie, vastgesteld by orden- nantie van den gouverneur-generaal van Nedor- landsch-Indië van 11 Februari 1892. (Indisch Staatsblad No. 44.) Zy zyn overgenomen in de Staatscourant van 5 dezer. DU koninkiyk besluit van 4 dezer is bepaald, dat de 2de luit. der inf. van het leger in Ned.-Indil-, W. P. Broekman, by afzonder lijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, eervol zal worden vermeld, en zulks terzake van zyne houding by de krijgsverrichtingen in Atjoh in Januari 1892. Uit overweging dat het wenschelyk- is eene Staatscommissie te benoemen om der Regeering van raad te dienen by do voorbe reiding oener wettolyke regeling betreffende de begrafenisfondsen, is, op do voordracht van den minister van binnenl. zaken, by koninkiyk besluit het volgende bepaald: lo. eene Staatscommissie in te stollen, om na te gaan welke wettelyke regelen wensche- ïyk zyn ten aanzien van do inrichting en de wyzo van werken van begrafenisfondsen en soortgelyke instellingen, welker werkkring omvat het verzekeren van uitkeoringen tot geringe by dragen by overiyden, en om die wettelyko regelen te ontwerpen; 2o. te benoemen tot leden der commissie: dr. G. J. Legebeko, hoogleeraar aan de Po lytechnische school te Delft, tevens voor zitter; dr. J. C. Bolle, arts te Middelburg; C. J. M. Dykmans, lid van den gemeenteraad to Amsterdam; dr. P. Van Geer, hoogleeraar aan de Ryksuniversiteit te Leiden; mr. W. L. P. A. Molengraaf!, hoogleeraar aan de Ryks universiteit te Utrecht; tot secretaris mr. D. Simons, advocaat te Amsterdam. Het Leldüch Tooneel. Niettegenstaande het benefiot van mevrouw Coelingh Vorderman, een der als vrouw en als kunstenaros meest geachte leden van het Rotlcrdamsch gezelschap, was de Schouw burgzaal alhier gisteravond slechts matig bezet. De minder trouwe opkomst was ongotwy- feld geen blyk van mindere waardeering voor do beneficiante zelve, maar wel een bewijs van wantrouwen tegen het stuk. De critiek had „Leontine" uitgekreten als een onzinnig, onwaar en onnatuurlijk tooneol- spel en de critiek had ditmaal volkomen recht. „Leontine" is werkelyk een wanproduct, een psychologisch monster. Een kort overzicht van den inhoud van het geheel levere hiervan het bewijs I Leontine, eene vrouw zondor fortuin, is in het huwoiyk getreden met Rudolf, baron Von Tahnheim. Deze vereeniging is gesloten zonder liefde, zonder hartstocht, zonder sympathie; slechts berekening, oono koude, koele berekening heeft hen tot elkander gebracht. Plotseling komt een zekero graaf Tronka zich tusschen de beide echtgenooten plaatsen. Tronka is een man van de wereld, een don Juan, een chasseur d'aventures; hy weet het eerste zaad der liefde te zaaien in het gemoed der reeds dertigjarige barones Von Tahnheim. Na een hevigen inwendigen 6tryd zal zy hem volgen, hem geheel en al toebehooren; zy wil echter niet handelen als eene lage deerne, zy wil haren echtgenoot niet bedriegen, zy wil hem ruiteriyk, rondborstig de waarheid verklaren, zy zal hem zeggen dat zy eene echtscheiding verlangt, omdat zy een anderen, graaf Tronka, bemint. Zy brongt dit plan ten uitvoer en Rudolf Von Tahnheimstemt toe, keurt alles goed. De don Juan, belust op avonturen, in het vooruitzicht van een duel, vindt deze toe stemming wat al te prozaïsch; do overwin ning wordt te gemakkeiyk behaald, het genot der inbezitneming heeft te weinig aantrek- keiyke en mynheer Tronka vertrekt naar St.* Petersburg. Nu wordt Loontinè alios duideiykzy door grondt nu de lage bedoelingen, welke do ver leider koesterde, en zy weet op ditoogenblik niets beters te doen dan haren wettigen man in de armen te vallen, waarby beiden elkander do plechtige, heilige verzekering geven, dat zy elkaar hartelyk liefhebbenja, eigoniyk elkander altyd oprecht hebben bemind. VoilA tout Eeno oigonaardige manier ongetwyfeld om zyne eer als beleedigd echtgenoot te wreken en nog eigenaardiger wyze om de liefde zyner vrouw te verwerven. Mevrouw Coelingh-Vorderman, in do titel rol, on de hoer Tartaud, als haar ochtgenoot. hebben alle mogelyke pogingen in hot werk gesteld om hot stuk te redden; zy hobben schier het onmogeiyke gedaan, om aan hot onware, aan het onnatuurlyke een schyn van realiteit te gevenzy hebben do weinig sym pathieke rollen gespeeld met een gloed, welke niet alleen bewondering, maar ook verwonde ring in het loven heeft goroepen; maar 't was alles tevergeefs; „Leontine" is gevallen en laten we hopen ook begraven. Veel liever hadden we mevrouw Coelingh als beneficiante zien optreden in „Chamellac"; zy heeft hierin eene haar uitstekend passende rol on ook hare prachtige toiletten, welke gisteravond do oogen onzer dames verblindden, waren uitstekend tot hun recht gekomen. De studenten-commissie betoonde hare dankbaarheid tegenover de geachte actrice door haar een prachtigen bouquot te over handigen; de schouwburg-commissie bracht haar de welverdiende hulde in don vorm van een sierlykon Mackart-bouquet. Met heol veel genoegon zagen wy gisteren moj. Rika Haspels, als Marianne Van Palm; aardig, geestig, recht schalksch werd hot „een kwart kleino heks, drie kwart engel" door haar getypeerdhare dialogen met Honri De Vries, als de Afrika-reiziger Karei v. Schrader^ waren bopaala de lichtpuntjes in dit somber en donker geheel. Moj. Haspols hoeft als tooneolspeelstor on- tegenzegiyk groote voordeelen en uitmun tendo eigenschappen; zy is zonder twy fel eohe lieflyko verschijning, heeft een buigzaam, sympathiek orgaan,'beweegt zich gemakkelijk alleen ontbreekt haar nog een bepaald var- trouwen; de buhnenfieber plaagt haar nog te veel en zulks toch ten eenenmale onnoodig;. zy is reeds een persona grata, zy kan 'al rekenen op de welwillendheid van het publiek. De coquette rol van gravin "VValkpabupg vond by mevrouw Burlage-Verwoert eene uit muntende vertolking. Met een kort woord van hulde aan de andere tooneelspelers en actrices meenen wij ditmaal te kunnen volstaan. Mr. Fr. KL Gemengd Nieuws. Onze gemeente wordt in den laatston tijd op onderscheidene punten ver- rykt niet groote lantaarns, welke des avonds helder licht verspreiden. Behalve dat 6edert eenige weken de groote lantaarn, welke langën tyd geen dienst verrichtte, op do Haven Van eene nieuwe constructie is voorzien, hetgeen ook geschiedde met do lantaarns voor h6t Stadhuis, is eene groote lantaarn geplaatst op de Botermarkt, by het Gangetje, en than» ook op de Vischbrug, zyde Nieuwe Te Zoetorwoudo is niet v.orvan do kom van het dorp een geval van typ.hu» met doodelyken afloop voorgekomen. Door de politie te Hazera-woude is J. C. d. G., zonder vaste woonplaats, naai de gevangenis te Utrècht overgebracht. Zj wordt verdacht van diefstal van eene pardpluid, ten nadeele van P. P. S. T., op 17 Maart jl. onder de gemeente Nieuwkoop gepleegd. Gistermorgen is namens de i u s- tilie te Haarlem weder aangevangen mefc hot visschen naar voorwerpen in den Raam- singel. Er is nog niets gevonden, dat mét den moord kan worden geacht in betrekking te staan. De vasto politiepost vóór het perceel aan den Raamsingol No 10 is jl. Zaterdag inge trokken. Gisteren toekende mr. A. J. Bik, advocaat te Rotterdam, als raadsman van G. Bakker, scheopsgozagvoerder, appèl aa» van hot ten diens laste gewezen vonnis. Ook het O. M. kwam gisteren van dat vonnis in hooger beroep. (TV. R. C Men meldt uit Amsterdam dat in den nacht van Zaterdag op Zondag op den Zeedyk aldaar een man door eene vrouw is doodgeschoten. De moord op do Prinsengracht te Amsterdam. De diamantsiyper Vos, die Zaterdag-morgen op eene tram gearresteerd werd, i6 Zondag-morgen weder vrygelaten, daar alles wat men omtrent hem vernam de verdenking, die men aanvankeiyk koesterde, wegnam. Het is verder gebleken, dat ook een zekere Van Dalfsen een brief van do reeds genoemde Sara heeft ontvangen en waar6chynjjk on geveer van denzelfden Inhoud als de beide brieven, den officier van justitie en den com missaris Zurmöhlen in handen gekomen. Vos heeft zelf vroeger dreigbrieven ont vangen, die met dezelfde hand als de brieven van „Sara" zyn geschreven. In den brief, die Van Dalfsen ontving en waarvan de inhoud waarechyniyk overeenkomt met dien der brieven, aan den commissaris en den officier van justitie gericht, wordt medegedeeld dab Vos on nog een ander persoon den moord hadden gepleegd, dat Vos zich niet vermomd had, maar dat de ander zich met een valschen baard onkenbaar had gemaakt. Daarby wordt door het „Hbl." in herinnering gebracht, dat de tuiniersjongon, die verklaard heeft dat hj op den bewusten avond twee personen uit het huis der familie Viotta hooft zien komen, Vos zeido te herkennen en mededeelde, dat de tweede persoon een snor en baard droeg.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1