N* 9853. Dinsdag 5 April. A®, 1892. <§ese Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (gfinr en feestdagen, uitgegeven. Ut nommer toestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, April. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJfl DEZER QOtTRANT: Voor L«id«n pt* 8 MMWirttn.1.10. franco per post1.40. Keoaderiijk* Hommert..0.01. PRIJfl DER ADVERTENTIÊN: Tab 1—0 regels ƒ1.03. Iedere regel meer f0.17|. <Jrootere letters nasr plaatsruimte. Toor het inoasseerea bulten de stad words ƒ0.10 bereaeud. Ofliciöelo Kennisgevingen. DRASKWET. gugeiceeeter en Wethouders van Leiden brengen Ifj dgemoone kennis dat door PETRUS WILLE- BBOEDUS VAN DEN BROEK, to Leiden woonachtig, ({D verzoekschrift ie ingediend om vergunning voor dal kleinhandel in sterken drank, in het perceel Man- öcDuakeraeteeg No. 1. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTKB, Burgemeester. 1 April 1892. E. KIST, Secretaris. Heden is san de universiteit alhier, de beer li. Röell, gob. to 's-Gravenhage, bevorderd tot doctor jn de staatswetenschap, met aca- diniisch proefschrift, get.„"Wetgeving op de huisvesting van arbeidende klassen", en de- i tot doctor in de rechtswetenschap, met Stellingen". - Ds. J. J. Van der Lip, predikant by de d.-Herv. gemeente alhier, herdacht gisteren, tegelijk met de bevestiging der nieuwe ge meente-leden, in de Hooglandsche kerk zjjn 5jarig jubileum als predikant, waarvan we reeds uitvoerig melding hebben gemaakt. Hjj hield cene rede naar aanleiding van Mattheus 10: 32 en 33. De zeer breede schare zong hem na de predikatie en de toespraken too bet laatste vers van Psalm 184. Bij de Leidsche Spaarbank werd in de aasad blaart ingelegd 51,910.28, terugbo- told f 64,749.28'/,, terwy! zijn afgegeven 148 nieuwe en geheel afgelost 114 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 9238 inleggers bedroeg uit. Maart ƒ1,732,499.64. - Bjj de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partijen van 10 en 5 hec toliters, waren de prijzen: 4.20 en 2.10. De Chr. Jongelings-vereeniging „Jer. 16a", te Katwijk Binnen, hoopt Woensdag April a. s. haar twaalfjarig bestaan feestelijk te herdenken. Do feestviering, welke te zeven «ren aanvangt, heeft plaats in de Christelyko school aldaar. - Te Veur is gekozen tot lid van den Raad de heer G. Van Veen Az., bij herstem ming met den heer J. M. De Ruyter. - Thans ztjn de volgende officieren van het sapon der artillerie gedetacheerdlo. voor den tijd van 6 maanden, de kapt. S. O. Van der Straaten, van het lsto reg. veld-art. te Amersfoort, bij het 1ste rog. vost.-art. te Utrecht; kapt. J. J. C. Hinlopen, van hot 3de reg. veld-art. te Breda, bjj hot 3de rog. vest.- art. te Gorkum; de lsto luitenant P. J. H. Joosten, van het 2de reg. veld-art. te Leiden bi) het corps pontonniers to Dordrecht; de late luitenant B. G. A. Van der Hoff van corps pontonniers by het 2do reg. veld- UL te Leiden. 2o. voor den tijd van een jaar, de 1ste luitenants J. H. H. Van Asch van Wijt en jhr. L. R. Ram, van het l6te reg. veld-art, by de artillerie-inrichtingen te Delft; de 1ste luitenant G. M. J. Turk, van het 1ste reg. veld.-art, by het 3de reg. vest.- art- te Gorkum; de 2de luitenants A. W. G. J. De Keizer, van het lsto reg. vost.-art. te Utrecht, en II. J. A. Feber, van hot 2do reg. vest.-art te Amsterdam by do pyrotech- nische werkplaatsen te Delft; de 2de lui tenant J. D. Fast, van het 4de regiment vesting-artillerie te Helder by de constructie- werkplaatsen ce Delft do 1ste luitenant H. Schutter, van hot 3de regiment vest. art, en do 2de luitenant A. C'. Huygens, van het 4de regiment vest.-art, beiden by bet 3de regiment vest-art. respectievelijk te Breda en Roer mond; de 1ste luitenant J. C'. Logger, van het -3de regiment vest.-art. te Gorkum, by de commissie van proefneming te 's-Hage. De verkiezing van een nieuw bestuur van het Kon. Zool. Batavisch Genootschap te s-Hage zal nog in deze maand geschieden. Het medegodeeldo omtrent de tydstippen van oen voorgenomen bezoek van HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes aan Amsterdam en Beriyn, is onjuist. Daaromtrent is nog niets met zekerheid be kend, zelfs niet of het bezoek te Beriyn in het voorjaar, of wel in het najaar van dit jaar zal gebracht worden. Alleen hoeft H. M. de-Koningin Regentes be paald, dat het vertrek naar Amsterdam zal plaats t hebben den 19den of den 26sten April. (U. V.) Blykens oen bericht van den consul-gene raal te Christiania heeft de Noorscheregeering den invoer in Koorwegen Terboden van uit Nederland herkomstige levende paarden, run deren, schapen en geiten. By koninkiyk besluit is benoemd tot ridder in de orde van den Nederiandschen Leeuw de heer A. W. Molenaar, laatstelijk consul der Nederlanden te Windau. De heer Gorardus Gul heeft de door het Metropolitaan-kapittel op hem uitgebrachte keuzo tot aartsbisschop van Utrecht aange nomen. De nieuwe aartsbisschop werd den 26ston October 1847 te Egmond aan Zee geboren. Den 21sten Nov. van het jaar 1870 tot priester gewyd, was by eerst in het Haarlemsche, later in het Utreehtsehe bisdom werkzaam. In September 1890 werd hij gekozen tot lid van het kapittel, dat hem 23 Februari jl. tot het bisschopsambt riep. De wyding zal verricht worden door den bisschop van Haarlem en zeer waarschynlyk plaats hebben op Woensdag 11 Mei, in de kerk der gemeente van den Heiligen Vitus, to Hilversum. Van „De Wonderen der Voorwereld, eone populaire beschryving van de geschie denis der schepping en van denoorspronkelyken toestand der aarde van dr. W. F. A. Zimmer- mann, met meer dan 800 grootere en kleinere afbeeldingen" verschenen by den heer D. Bolle, te Rotterdam, afi. 2 tot 6. Het werk ziet er keurig uit en wy kunnen ons voor stellen, dat deze uitgave veel succes heeft. Vau de geïllustreerde uitgave van „E. Marlitt's Romans en Novellen, met 900 groote en kleinere oorspronkelyke teekeningen" uitgave van denzelfden heer verschenen afl. 2 tot 4. De uitvoering maakt, inzonder heid ook wat de platen betreft, een zeer gunstigen indruk. In eene Zaterdag avond gehouden ver gadering van het Rotterdamscho comité ter verkryging van den Midden-Europeeschen tyd zy'n de volgende hesluiten genomen: lo. By do regeering de noodige stappen to doen tot zoo spoedig mogelyk algemeene invoering van den Midden Europeeschen tyd 2o. het comité, overwegende, dat deze wyziging in de tijdregeling vóór 1 Mei a. s. niet wel mogelyk is, zal, in afwachting van den Midden-Europeeschen tyd, bij het gemeen tebestuur van Rotterdam aandringen op het voorloopig behoud van den Amsterdamschen Uid; 3o. tot het bereiken van zyn doel zal het comité zich in verbinding stellen met de comités, die zich in de hoofdstad en in andere gemeenten van ons land mochten vormen. Het comité koos tot voorzitter mr. J. Van Gennep, tot onder-voorzitter den heer A. Plate en tot secretaris den heer F. A. Jloefer. Geiaeugd Nieuw*. De inderdaad scboone lentedag van gisteren lokte heolwat faznilién te voet of per tram naar buiten, o. a. pok naar de 6treken in den omtrek onzer gemsente, waar de in bloei staande krokussen een veelkleurig kleed op de velden hebben gespreid. .De uit- spannings- en pleisterplaatsen werden rseds druk bezocht, vooral in den voormiddag. Ook bewogen zich reeds vele schuitjes op de kalme wateren. Per stoomtram van hot Staatsspoor van Den Haag naar Scheveningen werden 3000 personen vervoerd. Zaterdag-avond jl. is tusschen Voorburg en Den Haag J. K., stukadoor, wonende in de Hobbemastraat te 's Hage, die met nog een ander persoon tusschen de spoorrails liep, door een van Utrecht komenden trein aangereden en ongoveer 8 nieters ver medegesleept. De man bekwam eene zwaro hoofdwonde en scheen ook inwendig gekneusd. In Voorburg werd hem door dr. Bequin de eerste hulp verleend, waarna hy, door de ryksveldwacht per brancard naar Den Haag werd overgebracht. De toestand van don man was gisteren zeer bedenkelyk. Eigen onvoorzichtigheid en overtreding van de desbetreffende bestaande bepalingen moeten de aanleiding tot het ongeluk zyn. Heden had zich voor do Haag- sctie rechtbank te verantwoorden de 16-jarige dienstbode M. E. v. d. W., boklaagd eenige kleedingstukken van luttele waardo te hebben gestolen. Aanvankeiyk was echter eene geheel andere strafvervolging tegen haar ingesteld. Met hot oogmerk om eeno japon als erfenis te krygen van de oudsto dochter des huizes, waar zy diende, had zij 's middags in het middelste gedeelte van een bal gehakt, welk gedeelte zij hoopte dat aan dit meisje zou worden toegediend, naar zy meende vergift gedaan (door eene vergissing in baro bood schap gaf do apotheker haar echter een on- schadelyk zout.) Tot grooto ontsteltenis ontdekte de famiiie groene stukjes in het gehakt; deze deed dit door oen deskundige onderzoeken en het bleek toen dat de bestanddoeltjes geen vergift waren. Toch had do bedoeling by het meisje bestaan om de dochter te vergiftigen, alleen om dio japon te krygen, welko notabens niet eens paste. Ook uit meerdere handelingen van de jeug dige dienstbode bleek dat het ongelukkige schepseltje niet volkomen toerekenbaar was en volgens hot oordeel van de deskundigen, die in de gevangenis een onderzoek naar haren geestestoestand instelden, behoorde zy thuis in eon gesticht, dat hot midden hield tusschen een krankzinnigengesticht en eene gevangenis, (helaas in ons land niet aanwozig). Het O. M. deelde de aanleiding mode tot de strafvervolging wegens het stelen van eenige byna waardelooze kleedingstukken. Uit de handoPngen van beklaagde toch bleek dat zy, zonder bepaald krankzinnig te zijn, voor hare omgeving vooral als dienstbode gevaarlyk kan worden en daarom vorderde het de opzending van beklaagde tot haar 18de levensjaar naar een Ryks-opvoedings- gesticht. De toegevoegde verdediger, mr. N. Cramer, zette in een uitvoerig en wetenschappeiyk betoog uiteen dat bekl. niet toerekenbaar was en vorderde ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak lieden over 8 dagen. De slagersknecht Pioterse, uit Gouda, is te Amsterdam gearresteerd, ver dacht van den Goudschen moord. Hy heeft bekend in den nacht van Maandag op Dinsdag (den nacht van den moord) van Gouda naar Rotterdam geloopen te hebben. Pierre Francois Corneille Pieterse, oud 22 jaar, kwam in Juni uit Amsterdam in dienst by den spekslager Brakel, te Gouda. Hy was goed van gedrag. Veertien dagen geleden vroeg hy om op 28 Maart voor een paar dagen met verlof te mogen gaan naar Keulen. Het werd hem be loofd. Op 27 Maart kwam, toen hy r.iet thuis was, een heer naar hom vragen en gaf de boodschap, dat Pieterse's vader zwaar ziek lag in Amsterdam. Daar hy steeds gezegd had dat zyn vader dood was, bevreemdde dit Brakel. Maandag-avond even vóór halfelf vertrok Pieterso om met don trein van 11.30 naar Amsterdam te gaan, naar hy zeido. Als slagers knecht kwam hy dikwyis by de veimoorde aan huis, en deed haar zelfs een huweiyks- aanzoek, daar by wist dat zy geld zou krygen na verkoop van hot huis. Dat er oene groote hypotheek op stond, vorzweeg zy. Het „Politienieuws" bevestigt dat boven genoemde persoon, naar aanleiding van een telegram van den officier van jusliiie to Rotterdam, Donderdagmiddag te halftyl' dooi de in ons vorig nummer genoemd inspecteurs der recherche Van don Puttelaar en Klimmer is gearresteerd, juist torwyi liy aan tafel zat ten huize zyner moeder in de Spi. rtraat 66 te Amsterdam. In zyn bezit moeten zijn gevonden: goudgeld en een gouden h.-rloge, vermoedelyk van diefstal afkomstig, erwyl later in de woning zijner mooder de r den rechercheur Doomewaard nog geld iri neslag is genomen. De aangehoudene, die alle schuld ontkent, is naar Rotterdam overgebrai ut. Moord op de Prinsengracht te Amsterdam. Er heeft zich eon flinke knaap, ongeveer 14 jaar oud, aangemeld en verklaard, lat hrj op den avond van den moord twee mannen uit do woning der familie Viotta hooft zien komen. "Wel houdt de jongen vol, dat by it Maan dagavond gezien heeft, maar hy voege daarby, dat hij den volgonden morgen vroeg hoorde, dat dien nacht de moord gepleegd was, zoo dat hy zich klaarblykelyk in don dag vergist. Met de opsporing der door hem bedoelde mannen houdt de justitie zich thans met den moesten yver bezig. In verband met de omstandigheid, dat by hot verhoor van den weder in vryheid ge- etelden schildersknecht de aandacht werd ge- vostigd op eon schoenmakor, die evenals hij in den laatsten tyd het vermoorde dienst meisje bezocht, laat men niet onvermeld dat men oene zekere soort schoenmakersmessen vergeloken heeft by de afmeting der toege brachte wonden, en dat dit ondorzoek tot de overtuiging heeft geleid, dat die wonden zeer wel met een dergelyk werktuig zouden kunnen zyn toegebracht. Het „Hbl." verneemt nog dat de officier van justitio een tweedon brief ontvangen heeft van dezelfde hand als de eerste. De schrijfster noemt zich beide koeren SARA cn wyst eon zekeren Vos als den moordenaar van Anna Verhoeven aan. Deze Vos is juist een der beide personen, die de 14-jarigo knaap op den bewustcn avond uit bet huis heeft zien komen. Deze Vos, eon diamantslyper, woonde mot een vrouwspersoon in een kelder. Door do onthullingen van den meer genoemden knaap geloid, verborgen zich reeds Zate. dag twee rechercheurs in oene schuilplaats tegenover den kelder, om don man in hochtonis te nemen, zoodra hy den kelder verliet. Immers, men dacht in den kelder zeiven cn in de woning zyner moedor nog bolangryke ontdekkingen te zullen doen, wanneer Vos buiten weten zyner betrekkingen werd aangehouden. Daarom ging mon niet aanstond den kelder binnen of huiszoeking doen in do woning zyner moeder; men wilde hem op zekoren afstand van zyne verblyfplaate vatton. Than3 is Vos op eene tram in hechtenis genomen on wordt door den bovenbedoelden knaap horkend als een der beide personen, die hy uit de woning der familie Viotta zag komen. Men meende eerst dat de brofd^t van de vrouw, by wie Vos zich bevond, de tweede dier beide mannen zou zyn. Deze is echter niet door den knaap herkend. Na het ontvangen van den eorsten onge- teekenden brief, die den officier van justitie, mr. Lulofs, in handen was gekomen, en waarschijnlijk mede op aanwyzing van eene tegenwoordig te Haarlem wonende vriendin

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1