Gomeuffd Nieuws. Dr. A. E. Post, genooskundig adjunct-inspecteur voor Gelderland en Utrecht, schryft in de „Arnh. Cour." In onkele dagbladen vindt men overdreven in andere daarentegen to vergoelijkende be richten omtrent het gevaar van pokziekte, dat n iet-in géén ton en niot-gerevaccineerden bedreigt. Ik acht het daarom van belang, mededeeling te doen van den stand der pok ziekte in Geldorland. De eerste ziektegevallen, te Groesbeek voor- gekomon (in December 1891), schijnen geheim to zijn gehouden. By die lijders werd geene geneeskundige hulp ingeroepen. Ook in Januari schijnen er zoodanige gevallen aldaar te zijn voorgekomen, waaromtrent geene aangifte werd gedaan, tot eindo Januari een ziektegeval officieel werd bekend gemaakt. In Februari kwamen er 28 lijders in 23 gezinnen bijvan dezen overleden 6 personen. Van 1 tot 28 Maart kwamen er bij 34 aan getasten in 14 gezinnen; van hen zijn 11 overleden. Alzoo in twee maanden tijds: 63 aange tasten in 37 gezinnon, met 17 aanpokziokto overledenen. Een toestand alzoo, die ernstig mag genoemd worden en tot groote voor zichtigheid aanleiding dient te geven. Zeer vermoedelijk werd uit Groesbeek de ziekte naar Nijmegen overgebracht. Hier deed zich hot eersto (aangegeven) geval voor op 7 Maart, en kwamen er tot 28 Maart 5 lijders aan pokziekte voor (de 4 laatsten sedert de laatste drie dagen). Maar ook werd door eeno ontmoeting tus- schen bewoners van Groesbeek en Wychen (vermoedoiyk ter markt te Nijmegen) de ziekte naar Wijchen overgebracht. Sedert 17 Maart (aangifte van het eersto geval aldaar tot 28 Maart) kwamen aldaar 10 ziektegevallen met 3 sterfgevallen Yoor. Uit deze cijfers ziet men voldoende het ernstige van het gevaar en meen ik niet genoeg te kunnen aandringen op spoedige inenting en herinenting. De harddrareryvereoniging Wi 1- helmina", to Woerden, heeft besloten, evenals in het vorige jaar, weder eene tentoonstelling van paarden, koeien, stioren, schapen, kaas, boter, bloemen en sierplanten te houden en wel op Woensdag 31 Augustus a. s. Ook zal weder eene verloting gehouden worden, waarbij do prijzen zullen bestaan uit een sierlijk rijtuig, paarden, koeien, enz. Gistoravond word te Utrecht door den lsten keurmeester J. De Voost eene groote party kabeljauw, zeggè 70 stuks, voor do consumtie afgekeurd en naar deaschvaalt gezonden. In do „Prov. Nbrab. Crt." lozen we het volgende: „In de laatste zitting van den gezondheids raad te Weenon werd door professor Benedikt eene verhandeling gehouden over een geval van zenuwtoevallen, dat door hem behandeld en geheel genezen was. Do patient was een 50-jarig man, die reeds sinds jaren aan toe vallen leed. Uit de eigenaardige verschynselen, waarmede deze toevallen gepaard gingen zy begonnen alty«l met een samentrekken van de rechterhelft van 's mans gezicht besloot do beroemde geneeskundige, dat de ziekte moost zetelen in de hersens, en wel dicht by do plaats, waar de gezichtszenuwen beginnen. In do Billrothsclie cliniek werd nu do schedel van den ïyder geopend. Door een electrischen stroom word nauwkeurig de plaats bepaald, waar de hersens waren aangedaan, waarna dat gedeelte der hersons werd ver- wyderd. Do operatie slaagde in alle opzichten gelukkig. Do wond heelde goed; er deden zich geen complicaties voor, en in geen maanden heeft de patient meer last van too- vallen gehad. „Dergeiyke operaties toonen aan, op welk een hoogo trap in onze dagen de heelkunde staat. „Ook onze chirurgie kan op zulk eon resultaat bogen. „Een Indisch militair, sedert 1SS9 aan toe vallen lydende, zocht by prof. Van Iterson te Leidon hulp. De dagelyks komende toe vallen werden voorafgegaan door trekkingen in do vingers. Dit verschynsel kon hy dan ook als voorbode van een epileptische» aanval aan geven. Door deze dagelyksche plagen in liooge mate gekweld, drong hy ten zeerste op eene operatie aan, ten oinde van dit euvel verlost te worden. Prof. Van Iterson zwichtte voor dien aandrang, hoewel een volkomen bevredi- gend resultaat, in aanmerking genomen den duur van het ïyden, terwyi geen verwonding als directo oorzaak kon worden aangegeven, den patiënt niet kon voorspeld worden. De operatie werd op de reeds beschreven wyzo: opening van don schedel op eene byzondere wyze, waardoor snelle genezing mogelyk zou zyn, en wegneming van dat deel der hersenen wat aan do beweging dor vingers beantwoordt, waarna do schedel weor gesloten word, in Dec. '91 verricht. „Nadat de op dezen ingreep in de hersen- substantie noodzakoiykerwyze volgende com plicaties verdwenen waren, volgde eene onge stoorde genezing, zonder dat een nieuw op tredende epileptische aanval (toeval) deze stoorde. „Do patiënt kon dan ook eenigo weken ge ledon, na door prof. Van Iterson op do cliniek te zijn voorgesteld, genezen het academisch ziekenhuis verlaten, ten hoogste dankbaar, aldus van zyn ïyden verlost, to zyn." Thans verneemt ook do „N. R. C.", dat kapitein Bakker van het stoomschip „Obdam" appèl heeft aangeteekend tegen hot vonnis der rechtbank te Botterdam, waarby hy tot eon jaar gevangenisstraf is veroor deeld. By G. Kroon, te OudLoosdrocht is reeds een tweede broeisel kanarievogels in dit jaar uitgekomen: drie jongen van vyf eitjes. Een zélfde aantal jongen 15 Januari van dit jaar uitgekomen vliegt reeds door do kooi. Men meent dat Deemingnogeenige moorden op zyn geweten heeft. In 1888 ging hij onder den naam van Lawson uit Austra lia met zekeren Klays naar de Transvaal. Kort daarna meldde hy aan de bekenden te Sydney het overlijden van Klays op de Trans- vaalsche goudvelden, maar men heeft thans reden to vermoeden, dat hy ook Klays hooft afgemaakt. De politie to Melbourne maakte uit de photografie op, dat Deeming ook do moordenaar moet zyn van don Europeaan Graham en van een Kaffer en een Hottentot, die in 1888 by Johannesburg worden ver moord. Woensdag kwam de stoomboot, dio den moordenaar vervoert, te Adelaide aan. Dee ming eet goed en schaakt bet grootste deel Yan den dag met zijne bewakers. Het beeld van Deeming is reeds by Mme. Tussaud te Londen verschenen. Te Findlay, in Ohio, is Woensdag zokere Lytle, een dronkaard, die reeds vroeger gevangen had gezeten omdat hij op zyn zoontje geschoten had, en thans zyno zieke, van hem gescheiden levende vrouw en eeno zyner dochters met eene byi den schedol had ingeslagen, door eene verwoede menigte uit de gevangenis gehaald en opgehangen. Iemand schoot, bij ongeluk met eeno revolver het touw door, zoodat de moordenaar nog levend op den grond viel, doch hy werd onmiddeliyk weder opgehangen. Uit Philippopoli wordt bericht dat de roover Athanasius door een Bulgaar is doodgeschoten. De slachtoffers der dynamiet- ontploffing van do ruo de Clicliy te Parys.— Men maakte zich in het eerst zeer ongerust over den toestand van mevrouw Fournier, dio in den nacht vóór de ramp bevallen was. Maar ofschoon eerst gemeld werd, dat zy krankzinnig was geworden, blykt nu dat zy zich zeer wel bevindt. Juffrouw Bertrond daarentegen is er minder gelukkig afgekomen. De eene zyde van haar gelaat was bedekt met wondjes, die nu echter grootondeels genezen zijn. Deze damo vei haalde het volgende: „Even vóór do ontploffing was ik opgestaan, en begon my to kleeden; ik wilde iets vragen aan myn gezelschapsjuffrouw, Marie Roily, die op het portaal stond, on deed juist de deur van ntyne kamer open, toen ik een vreeselyken slag hoorde, als een kanon schot by myn rechteroor. Marie stootte my, mot den kreet: „Weg, weg!" in de kamer, en te geiyk voelde ik den schok van de ver plaatste lucht en werd ik in hot gelaat door glasscherven gewond. Ik had het bewustzyn niet verloren, maar bleef zitten geheel versuft en aan den rechterkant als verlamd. Het dreunde onophoudeiyk in myn hoofd, maar ik hoordo toch het kreunen van Marie, aan wie ik myn leven te danken had, daar zy my van de trap had verwijderd, doch die zwaarder gekwetst was dan ik. Eerst dacht ik dat er eene gasontploffing had plaats ge had. Eindelyk kwam een agent van politie naar my toe, die my de achtertrap afbracht en naar een bloedverwant geleidde. Ik kwam langzamerhand weer by, maar hoorde nog den heelen dag in myn hoofd hot gebons on gedreun. Marie Alexandrine, het dienstmeisje van mevrouw Constantin, die dadelyk na de ramp naar het hospitaal*Lariboisière word vervoerd, ïydt verschrikkelyk aan do talryke kwetsuren, welke zy heeft bekomen. Toch is haar leven niet in gevaar. De ernstigste wond is aan de dy, waar het vleesch door een houtsplintor tot op het been is afgescheurd. Den volgenden nacht had zy eene hevige koorts, 's ochtends daarna was haar toestand bevredigend. Een zon derlinge omstandigheidop het oogenblik der ontploffing was zy geheel goklood, maar toen men haar vond en naar de buren wilde bren gen, zag men dat de kleeren hare van het lichaam en zelfs de rijglaarzen van haar voeten waren gerukt. Juffrouw Mary Roily, de gezelschapsjuffrouw van juffrouw Bertrond, wordt bij vrienden ver pleegd. Toen iemand haar kwam bezoeken, had do doktor juist de talryke glassplinters uit hare wonden verwyderd. Haar hoofd, hals en borst waron met doeken omwonden welke do wonden der ongelukkige bedekten. „Zie cons, hoo dio ellendelingen my hebben toegeta keld zeide zyHaar gelaat zag er verschrik kelyk uit. Over de rechter-wang liepen vyfbroede diepe sneden, die men heeft, moeten hechten om verbloeding tegen te gaan; daarenboven was het geheole gezicht mot gaatjes en wond jes bedekt. Het rechteroog was gesloten ten gevolge van de ontsteking, maar niet getrof fen. Juffrouw Rolly vertelde dat er op haar gelaat en haar lichaam niet mindor dan 34 wonden geteld waren. Overigens geven do ontploffingen in do Fransche kopfdslad, ondanks den schrik, wel ken zij verwekten, den vroolyken Paryzonaars toch ook stof tot lachen. Men vermaakt zich o. a. met oranjebiljetten, welko in overvloed op de muren van Montmartro zijn aangeplakt, en waarin Maxime Lisbonne, oud-kolonel der Commune, de stichting van eene „verzeke- rings-maatschappy tegen dynamiot-ontploffin- gen" bekend maakt. Do directie dier maatschappij: „lo Salut Public de Montmartro", kondigt den bewoners van Montmartro aan, dat zy, krachtens eene overeenkomst, door haar gesloten met de anarchistische groepen: „de onzichtbaren", „de moedoogenloozen", „de gerechtsvoltrek kers" en „do wanhoopsspinnen", hunno hui zon tegen gevaar voor ontploffingen kunnen verzekeren door eene eenvoudige assuranlie- polis der maatschappij „le Salut Public." Er zal dan een teoken op hunne huizen worden geplaatst, dat hen voor alle aanslagen vry- waart, en aan do eigenaars der huizen zal oen wachtwoord wordon medegedeeld, waar mede zy doel kunnen nemen aan de geheime beraadslagingen van het Anarcho-Dynamito- Comitó over de maatregelen, tegen niet-verze- korde huiseigenaren te nemen. „Weduwen en ongehuwde vïbuwen", zoo verklaart Lisbonne, „kunnen de kosten van eene assurantie-pclis uitwinnen door met een anarchist te trouwen". Do politie is ijverzuchtig en laat in de ter harer beschikking staande bladen bekend ma ken, dat zy Ravachol zeker een half uur later zou hebben gevangen, als Lhérot haar niet was vóór geweest. Een vreeselyke brand is gistor- ochtend te vier uren in het Clarke-hotel te Boston uitgebroken. Men wil dat er 50 personen in de vlammen zouden zyn omgekomen. Onlangs werden door den heer Allamagny voor het „Théfttro d'application" te Parys figuranten gevraagd. Hy verzuimde de advertentie in te trekken, zoodat verschei dene jongelieden zich aanmeldden, ofschoon er geene plaats meer was, die zeer teleurge steld en verbolgen aftrokken. Zy zwoeren wraak. Maandagochtend lag Allamagny nog to bed, toen hy door een groot rumoer ge wekt werd. Tien galarytuigon, drie stortbad- toestellen, twintig koksmaats met allerlei schotels, ettelyke banketbakkers en over hemdmakers cn zes ïykkoetsen metaanspre» kers verdrongen elkander voor zyne deur, tot groot vermaak der aanschouwers, alles door middel van met zijn naam onder- tetkende brieven door de afgewezen adspi- ranton bestold. Na den goeden lieden aan het verstand gebracht te hebben, dat men hen bedrogen had, gaf hy de zaak aan. Telegram men. LONDEN, 1 April. Aan de „Times" wordt uit Buenos-Ayres gemeld dat de ontvangsten der inkomende rechten to Argentinië' in de maand Maart 7 millioen dollars hebben be dragen, tegen 2!/4 mill, in dezelfde maand van het vorigo jaar. Do goudkoers wordt met 348 pet. opgegeven. Naar een bericht uit Lissabon /.egt, heeft het comitó voor do Portugeosche Suoorweg- maatscbappy aan de regooring van Portugal het verzoek gericht, hot voorgenomen proces der crediteuren te staken of een moratorium van 6 maanden toe te staan. LONDEN, 1 April. De London- and Brazilian- Bank maakt bekend dat zy, geene remise hebbende ontvangen voor de betaling der coupon van de 6 pets. obligation der Leopol- dina Spoorwegmaatschappy, aan de filiaal te Rio-Janeiro per telegraaf heeft Toedragen het noodige ter bescherming van de obligatie houders te doen. WEENEN, 1 April. Bij de heden gehouden trekking van Weenen loten is op serie 1353 no. 1. de hoofdprijs gevallen, op serie 2268 no. 38 fl. 20,000, op série 835 no. 93 fi. 5000, op serie 1622 no. 41, serie 1657 no. 90, serie 2268 no. 75, serie 2904 no. 48 on serie 2904 no. 65 elk fl. 1000. WASHINGTON, 1 April. Do minister van buitenlandsche zaken, Blaine, ontving van den gezant to Caracas eene tegenspraak van het gerucht, dat by deze plaats of elders een slag was geleverd. Van beï'lo zydon rust men zich ecliler tot den stryd toe. BRUSSEL, 1 April. Uit Caïro v/ordt aan de „Times" gemeld, dat de firman van er kenning gisteravond uit Konstantinopcl ver zonden is, eenige uren na hot vertrek van de Engelsche vloot voor Creta. PARIJS, 1 April. De vertegenwoordigers van de Fransche, Engelsche, DuiUche, Bel gische en Nederlandscho comités der houders van Poftugeesche fondsen zullen morgen hier eene vergadering houden. BERN, I April. Do mondelinge onderhan delingen over 't Italiaanscho handelsverdrag bevredigden beide party en, zoodat bepaald werd, dat te Zürich do definitieve onderhande lingen zullen worden voortgezet. BRUSSEL, 1 April. De te Brussel gehouden vergadering van houders van obligat i< i van San- Domingo besloot gedelegeerden naar Amster dam te zenden, om zich met do emtttenten der leening te verstaan, over do bij de regee ring van San-Domingo te doene -tappen. BERLIJN, 1 April. De keizer te kende de benoeming van-den viceadmiraal Lensingtot commandant van Helgoland. BRUSSEL, 2 April. De „Moniuur" maakt do wet openbaar, waarbij do anti-slavernij- akte der Brusselsclie conferontie wordt goed gekeurd met de daarby gevoegde verklaring. De wet treedt heden in werking. NIEUW-YORK, 2 April. To Bessemer (Ala bama) is eene dynamietfabriek in dc lucht gevlogen. Do schok werd vyf mylen in liet rond gevoeld. De gebouwen zyn door brand verwoest. Zes personen hebben by dezo ramp den dood gevonden. BERLIJN, 2 April. In den afgeloopen nacht werd de schildwacht voor do kazerne van het garderegiment door een man lastig ge vallen, die hem zolfs met een mes te lyf wilde. Toen do schildwacht tegenweer bood, vluchtte de aanrander. De soldaat riep hem te blyven staan en schoot, toon de andere daaraan geen gevolg gaf. De aanrander is zwaar gewond, terwyl een persoon, dio zich in de richting van den vluchteling bevond, licht gekwetst werd. ROME, 2 April. In antwoord op eeno vraag van den heer Damiani, zeide de minister Di Rudini in de Kamer van Afgevaardigden, dat het waar is, dat Italië zyn invloed langs de kust van Juba en Kaap Guardafoi uitbreidt. De politiek der regeering is logisch. De minis ter kan nog niet zeggen, of de forten en stations, welke onder bescherming staan van den Sultan van Zanzibar, zullen bezet worden. De regeering heeft een oorlogsschip naar Zanzibar gezonden om den wettclykon invloed van Italië in den Indischen Oceaan te hand haven. De minister ontkent dat do Italiaansche regeering tegen koning Menelik stookt. NIEUW-YORK, 2 April. Wervelstormen hebben in de noordwestelyke Staten ontzag lijke schade aangericht; vele steden zyn ge teisterd en talloozo personen omgekomen. Te Touanda zyn alle huizen beschadigd en twintig personen gedood; te Augusta hebben eveneens alle huizen schade geleden en zyn vier personen gedood. Ook in het graafschap Butler en in Kanjas is veel schado aange richt. Te Chicago werden eenige huizen ver woest en twee personen gedood. De lioos doorliep vyftig mijlen van het vruchtbaarste deel van Nebraska en schynt nog altyd verder to trekken. De gomcenscbap met Illinois is verbroken. Bcurnhcriclif. Amsterdam, 2 April. De markt was heden stil. Russische Zui! Water sporen waren zeer vast op Berlyn.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6