DAGBLAD. N". 9852 Maandag 4 April. A*. 1892. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Kikeriki. LEIDSCH PEUS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Aitond«rlgke Nommern0.00. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17§. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor hel Incaaseerea buiten do etad wordt ƒ0.10 berecaoct, Dit nommcr bestaat uit Y1JF Bladen. Aan de Abonné's daarop, -wordt bp dit nommer vorzonden No. 28 van Kikeriki. OtïioiPelo Konnieg;eTiDB;en, Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien hot adres van J. H. DIJKHUIS, lioudeDde verzoek om vergunning tot oprichting van eene bergplaats van vorfwaren en aanverwante artikelen iu don kolder van hot perceel Hoogstraat No. 5 Gelet op de artt. 6 en 7 der Wot van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 06); Geven bg deze kennis aan het publiek dat go- noemd verzoek, met de bijlageD, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd ia; alsmede dat op- Zaterdag 1G April a. e., 'e voormiddags te elf aren. -op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leidon, DB KANTER, Burgemeester. 2 April 1892. E. KIST, Secretaria. 1 DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen tter algemeens kennis dat door JOHANNES ZOMER DIJK, to Leidon woonaohtig, een verzoekschrift is ingediend om vergunning voor den kleinhandel in sterken draDlc. in het perceel Viechmarkt f^o. 3. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Lelden, DE KANTER, Burgemeester. 1 April 1892. E. KI8T, Secretaris. Leiden, 2 April. Het l.eidsche dopartement der Nederland- sche Maatschappij tot bevordering van Nij verheid zal a. s. Woensdag-avond in het Nuts- gebouw eene vergadering houden, waarin de heer C. W. H. Verster, de bekende heraldicus, zal spreken over middeleeuwsche kunst in het algemeen en miniatuur-vorsioringskunst in het bijzouder, Is dit onderwerp reeds belang rijk, npg interessanter wordt deze samen komst, omdat er eene tentoonstelling aan zal verbonden zijn van voorwerpen, platen en handschriften, op het gesprokene betrekking hebbende. Aangenaam is hot zeker te verne men dat deze tentoonstelling ook den volgen den dag tot 's namiddags vier uren door be langstellenden kan bezocht worden. - Ongetwijfeld zullen Leidens ingezetonen zich nog herinneren den heer G. Brantsma, vroeger een der corypheeën van het Leidsch Studententooneel. Menigmaal heeft deze jonge Minevvazoon onze bewondering in hot leven geroepen, wegons zijn uitnemend, beschaafd en gevoel vol spel, en menigmaal hebben wjj hem daar; voor onze hulde gebracht. Ofschoon hy reeds, na zyne studiën vol tooid te hebben, onze academie heeft veriaten, heeft hy toch de kuast niet vaarwel gezegd. Volgens achterstaando advertentie zal mr. Brantsma Woensdag a. s. ons publiek ver gasten op de voordracht van enkele gowrochten van bekende meesters. Be byval, welken hy hiermede reeds op verschillende andere plaatsen mocht inoogsten, rechtvaardigt het vermoeden dat tal onzer sladgenooten van deze gelegenheid zullen gebruik maken. - Gelyk in eene advertentie wordt mede gedeeld, zal de Spaarkas alhier hare zomer- zittingon tot ontvangst der spaargelden a.s. Maandag wedor aanvangen. Deze instelling is indertyd, in 1850, in het leven geroepen uitsluitend voor werklieden en hoeft reeds ontzaglyk veel uitstekende diensten bewezen. Het is een verblydend verschijnsel dat het getal deelnemers by herhaling toeneemt en zoo zijn er o. a. verleden jaar weer nieuwe spaar ders goweest, die door de oudere spaarders zeiven tot het inbrengen hunner spaarpen ningen waren opgewekt, daar zyzelven de betlzame strekking en werking er van hadden ondervonden. Hoe wenschelyk zou het wezon indien hun voorbeeld nog by meerderen navolging vond I Daarom vestigen wy met nadruk de aan dacht onzer Deidsche werklieden op deze zoo hoogst nuttige inrichting. Aan het kantoor Loiden der Rykspost- spaarbank word gedurende het l6te kwartaal 1892 ingelegd ƒ57,191.06'/, en terugbetaald 47,984.32. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummer 7101. Aan het postkantoor Wassenaar werd ge durende dat kwartaal ingelegd 2582.38 en terugbetaald 3446.20. Het laatste uitgegeven boekje draagt het nummor 344. Aan hot postkantoor Noordwyk werd ge durende hetzelfde kwartaal ingelegd 894.66 en terugbetaald 1440.30. Het laatste uitge geven bookjo draagt het nummer 224. De Eerste Kamor heeft heden aange nomen de overeenkomst met Oostenryk be- treffende den handel in meisjes en na discussie, waarin op do onbillijkheid werd gewezen tegenover do Nederlandsche landbouwers, het ontwerptot schorsing van het uitvoerrecht op suiker in Indie aangenomen met 29 tegen 8 6temmen. Do Kamer is tot nadere byeonroeping uit eengegaan. Naar wy vernemen, hebben de loden van het bestuur van het Kon. Zoöl. Bota nisch Genootschap te 'a-Hago, na het besluit der jongste buitengewone algemeene verga dering tot afkeuring van het door liet be stuur ontworpen galerijplan, hun ontslag genomen. Het zyn de bestuursleden individueel die bedankt hebben en niet het Bestuur als zoo danig. Daartoe werd niet besloten door den Baad van Commissarissen, waarvanthans-als waar nemend president, by afwezigheid van jhr. Calkoon, is opgetreden de heer it. Heuiriquez Pimentel. Een gedeelte van dien Raad ging in zake hot abri niet met het bestuur mede. Door het Dagelyksch Bestuur der ge meenten Alfen on Aailanderveen is besloten, tusschen 30 April on 1 Mei a. s. de gemeente- klokken in overeenstemming te brongen met don voor de openbare vervoermiddelen gel denden middelbaren tyd. Daarbij werd over wogen dat aan den Raad, met betrekking tot de regeling en het bestuur van de huis houding der gemeente, aile bevoegdheid be hoort, welke niet by de gemeente- of oenige andere wet aan den burgemeester of aan burgemeester en wethouders is orgedragen, doch ingevolge artikel 179? van eerstge noemde wet het toezien op het beheer en onderhoud van alle plaatselyke werkon en eigendommen, waaronder dus ook het rege len der gemoente-klokken, tot do taak van het Dagelyksch Bestuur behoort. De coöp. vleeschhouwery van „Eigen Hulp" te 's-Gravenliage doelt een dividend uit van 8 pet. van het verbruik. In den loop van dit jaar zal beslist moeten worden over de verlenging van het bestaande exploitatie- contract, of het nemen van do geheeio zaak in eigen exploitatie. Op Trompenberg te Hilversum is in den ouderdom van slechts 58 jaren overleden dr. F. J. Van den Berg, oud-lioogleeraar aan de Pol. School te Delft. Tot vierden geneesheer (inwonend) aan het krankzinnigengesticht „Voorburg", te Vucht, is benoemd de lieer Struiken, arts, te Gnningen. De geneeskundige staatscommissie te Groningen heeft bevorderd tot arts de heer B. P. Visser, cand.-arts, geboren to Leeuwarden. De „N. R. C." dringt er op aan, niette rusten voordat bewerkt is, dat alle autoritei ten, die het wél meenen met 's lands bolang - en daartoe mogon toch zeer zeker de be sturen der groote spoonvegmaatschappyer. in de eerste plaats gerekend worden inzien dat de inlijving bij de Greenwich-t'jdregeling ons op den duur in honderderlei vorm telkens woderkeererd nadeel bezorgt. Zoo wy iydelijk blijven, zal de drang tot unificatie zich zöó stork doen gevoelen, dat wy dan, zonder het to willen, in hot burgerlijk leven a! zoor spoedig naar den Greenwich-tyd zouden gaan rokenen. Dan eerst zouden, maar te laat, de oogen opengaan van hen, die thans liever den Amsterdamschen naast den spoorwogtyd wil len behouden, maar die, moet er geünificeerd wordon, veel liever op Greenwich een uur vóór, dan daarmede golUk zouden zyn. De Amstordamsel.e Universiteitsveroo- niging heeft in 1891 ontvangen f 1765.60 aan contributlën er. f 800 van begunstigers. Uit de nalatenschap van den hoer R. Leh man werd f 1000 ontvangen, zoodat het kapitaal der voreeniging thans gestegen is tot ƒ14,154. Twee vordienstelyko kweekelin- gen aan de universiteit genieten eeno beurs, terwyi in de kosten van do uitgaven van een kunstwerk wordt bygedragen, welk werk der universiteit ton goede komt. By koninkiyk besluit is aan jhr. M. P. SmiSsaert-, op zyn verzoek, eervol ontslag verloond uit zyne betrekking van bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheeps- bowyzen te -Utrecht, behoudens aanspraak op ponsioen en met dankbetuiging voor de aan den lande bewezen diensten. Gemengd Nieuws. I Is het moeilijk om iots in den handel te brengen, dat op plaatselyke toe standen betrekking heeft, dan is het zeker wel een goed en nieuw merk sigaren. By het vertrek naar hot buitenland van een onzer meest gevierde Nederlandscbe Opera-zangers was hot dus eene goede gedachte (zelfs op Verzoek zijner vele vereerders) te Leiden een nieuw merk .johan schmier in den handyl te brongen, waarvan de sigaren in eene der ge- renommeerdste fabrieken van ons land ge maakt zyn. De kistjes, in nette verpakking, prijken met het welgelykend portret en do buste van den gevierden bas-zanger, onzen vroogeren stad genoot, die tevens in eeno zyner voornaamste rollen staande wordt voorgesteld. Wy twyfelen geenszins of ook de qualiteit der sigaren, door den heer G. Zirkzee in drie soorten in den handel gebracht, zal aan alle eischen van den tegenwoordigen tyd voldoen. Naar wy vornemen, begint de Leidsche Broodfabriek morgen onder haar ge heel personeel de Zondagsrust in te voeren. In het „Casino" te 's-G ravonhage was het gisteravond stampvol, daar het pu bliek meende dat Sequah er zyne laatste séance gaf. Er werd medegedeeld dat Davenport echter nog Maandag middag om 3 en Maandag avond om acht uren eene séance zou geven vóór hy de residentie verlaat. Er werden twee patiënten, een werkman en een oud vrouwtje, behandeld. Toen dit was afgeloopon, trad de heer Riko naar voren en bracht hulde aan de welwillendheid van velen, die Sequah in zijn stryd tegen de doctoren hadden gesteund, o. a. aan de geestelijken, aan do doctoren die hom hadden bygestaan en zyne methode heilzaam achtten, en aan de politio, die zoo goed do orde had weten te handhaven. Ten slotte las hy een gedicht voor, waar van iedere regel met een letter van zyn naam begon, waarin hy de taak van Sequah, om het lyden van zoovelen te verzachten, prees. Op het platform waren verschillende pa tiënten aanwezig, die onder Sequah's behan deling waren genezen. Onder herliaaldelyke toejuichingen traden z(J achtereenvolgons naar voren en legden hiervan mondeling getuigenisaf. Jhr. B. sprak -nu Sequah toe uit naam van het publiek, waarbij hy ook zinspeelde op Cupido's goedgunstigheid, die voor dezo ge legenheid plotseling in eigen persoon uit eene mand ten tooneele verrees in de gedaante van oen gevleugeld knaapje in blauw tulle met den bekenden pylkoker en boog. Hem werd bevolen aan godin Flora te verzoeken, dat een bloemenregen op den weldoener van vele behoeftigen en kranken zou noGrdalon. Jhr. B. bood hem tevens de geschenken aan, door hot Haagsche publiek uit eene collecte opgebracht, n.I. twee coupes met zilveren standaard en voet, een zilveren bak, waarin kunstbloemen, en bovendien ontving hy nog van eene dame eene bokaal van Boheomsch kristal met zilveren voet. Met hot zingen van een afscheidslied, op de wyze van het „God save the Queen", en het ontplooien van de Engelscho, Holland- sche en Amerikaansche vlag ten tooneele, onder het afsteken van Bengaalsch vuur en het neordalen van een bloemenregen op een wenk van god Cupido, betuigde het publiek zyne dankbaarheid aan den heer Davenport en echtgenoote. Ook Sequah sprak het publiek verschei dene malen toe. De aanwezigen zongen ten slotte: „Lang zal hy leven!" en op zyn verzoek het „Wien Neerlandsch bloed". Daarna ging men uiteen. Een jongen van een jaar of twaalf werd aan het einde der séance op zakken- rollery betrapt. Heden werd er nog een maaltyd gegeven voor 100 kinderen. De burgemeester van Vryenban had twee personen, wonende te Delft, die op heeterdaad werden betrapt by het stelen van 7 en 2 eenden, doen aanhouden, en de Haagsche rechtbank had hen veroordeeld tot 9 maanden* wegons diefstal, door twee vereenigde per sonen gepleegd. Bekl. bekenden ook gisteren voor het ge rechtshof. Mr. Swart, die als verdediger optrad, wees op oenige verzachtende omstandighedon en riep de clementie van den Hove in. Het O. M. requireerdo bevestiging. Uit spraak over 14 dagen. Een jongen uit Katwyk aan den Ryn had den 23sten Dec. een anderen jongen aange grepen, geslagen, neergeworpen en in de sloot gegooid, had zyn mes getrokken en geroepen „ik zal je den strot afsnyden"; wegens mis handeling en bedreiging met een misdryf tegen het leven veroordeelde de Haagsche rechtbank indertyd dien jongen tot 3 maanden gevangenisstraf. Bekl. en O. M. gingen beiden in appèl. Één getuige a décharge word gisteren ge hoord. Hot O. M. meent dat er twyfel bestaat omtrent het dreigement, nl. omtrent da woorden, waarin het is geuit; doch al ver valt het tweede feit, meent Z.E G.A., dat, met vryspraak van het tweede feit, do straf kan blyven gelyk zy is. Mr. D. J. Wolfson, als vordediger optre dende, memoreerde nog kortelyk de feiten en releveerde, dat niet zonder aanleiding zelfs een dronken man anderen aanvalt; hy meende daarom, dat de opgelegde straf te hoog was en riep de clementie van den' Hove in. Uitspraak over 14 dagen. Do mi 1 icien-k orporaal van het lsto reg. infanterie F. H. B., die in den voor middag van 5 Februari jl., by gelegenheid van eene oefening in het vuren met loss© patronen in eene kamer in de kazerne te Leeuwarden, den sergeant Elzer doodelyk in den buik trof met een kogel uit eene scherpe patroon, welke by ongeluk tussdion de losse patronen geraakt was, is deswege door den krijgsraad te Leeuwarden tot eene maand- gevangenisstraf veroordeeld, welke uitspraak door het Hoog Militair Gerechtshof is goed gekeurd. Het bestuur van het krankzin nigengesticht te 's-Hage heeft benoemd tot eersten geneesheer directeur dr. A. O. H. Tellegen.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1