Feuilleton. HET GERAAMTE" Delft'wordt een cursus opgericht voor onderwjjs in handenarbeid (SlOjd) aan onderwijzers. Het daarvoor bonoodigd materiaal wordt gratis vorschaft door de onlangs opge- nchto Vereeniging tot bevordering van handen arbeid. Een groot aantal onderwijzers heeft zich reeds aangemeld. Do notaris N. C. Van Brummelen is te 's-Hage overloden. De heer v. B. was eerst sedert 11 Jan. 1887 aldaar als notaris werk zaam. Te Alkmaar is overleden de heer H. Met man, notaris. Door don gemeenteraad van Haarlem is gisternamiddag aan het teekencollege „Kunst zij ons doel" eene subsidie toegekend van 200 als bijdrage in de kosten van eene aldaar in Mei te houden tentoonstelling van schil derijen van levende meesters. Vervolgens werd de behandeling voortge zet van de voorwaarden, waarop de Raad con cessie wil vorleenen aan eene op te richten Maatschappij tot exploitatie van do Staalwa- terbron in de Haarlemmermeer. In oene vroe gere vergadering was men gekomen tot art. 7, waarin geregeld wordt wat de Maatschappij zal te betalen hebben. Besloten werd dat aan de gemeente twintig percent van de over winst zal moeten betaald worden. Na eene langdurige discussie, vooral loo- pende over do vraag hoe de overwinst zal berekend worden, werden de overige artike len met kleine wijziging aangenomon. In de volgende vergadering zal nu behan deld worden art. 2 der concessie, strekkende om een gedeelte van het Frederikspark af te staan voor do inrichtingen der Maatschappij. Dr. C. J. Van Persy n herdacht gisteron den dag, waarop hy 40 jaar aan het Provin ciaal Krankzinnigengesticht „Meorenberg" verbonden was, waarvan bijna de helft als directeur. Die dag is, zooals zich liet voorzien, niet onopgemerkt voorbijgegaan. In don voormiddag maakte de voltallige commissie van toezicht liare opwachting, die, b\j monde van haren voorzitter, dr. D. De Haan, den jubilaris hare gelukwenschen aan bood. Hij herdacht daarbij de groote toewijding, waarmede de lieer Van Persjjn steeds zyne gewichtige taak vervuld had, en zijno groote verdiensten, die het der commissie mogelijk gemaakt hadden te zorgen, dat hot geslicht „Meerenberg", bij de voortschrijdende ont wikkeling der wetenschap, in vergelijking met andere dergelijke gestichten, met cero mocht genoemd worden. Het was hem aan- gonaam, nevens een schrijven van Gedepu teerde Staten, dat hy den jubilaris overhan digde, hem bovendien als blijk van hooge waardeering der commissie een aandenken aan dezen dag te kunnen aanbieden. Zeer getroffen door deze hartelijke toespraak, aanvaardde de jubilaris het geschenk, be staande uit een zilveren thee servies met bouilloire, zeer sierlijk bewerkt door de firma Voet Zonen, te Haarjem. De overhandiging van het geschenk had plaats in de smaakvol versierde commissie kamer in tegenwoordigheid mede van de doctoren en hoogere beambten van hot gesticht. Ook van de zydo van deze laatsten mocht de heer Van Persjjn de bewijzen ontvangen hoezeer hij door hen geacht wordt. Een stel prachtvolle Italiaansche vazen werd hem door de doctoren aangeboden,'torwyl oök het overige personeel door een fraai geschenk van zijno vereering deed blijken. Ook de medici buiten hot gesticht en meer in het byzonder de geneeskundigen te Haarlem lieten zich niet onbetuigd. Eene groote majolica-vaas op piëde stal was het bewijs hunner ingenomenheid met de verdiensten van den jubilaris. Het behoeft nauwelijks gezegd, dat be hoorlijk gezorgd was dat ook voor de be woners van het gesticht deze dag op passende wijze tot een feestdag zoude zijn. Voorzeker vereenigen allen zich met den wensch, dat het den heer Van Persyn nog lang gegeven moge zyn zijne krachton te wijden aan de moeilijke, doch dankbare taak, welke hy tot nog toe met zooveel eere vervulde. HC.) Men verneemt dat de heer Hoek, lid der Prov. S'aton van Zuid-Holland, burgemeester van "Wateringen, ernstig ongesteld is. De off. van gez. 1ste kl. by de zeemacht dr. C. AIers, gedetacheerd te Rotterdam, wordt mot 15 dezer op non-activiteit gesteld entij- deiyk vervangen door den off. van gez. 1ste kl. by de zeemacht A. W. Pulle. Gemengd Nieuwe. Het onderzook naar den te Gouda plaats gehad hebbenden moord wordt vanwege de politie voortgezet, meer byzonder op do plaats der misdaad zelve. Het mes is nog steeds zoek. Naar men verneemt, zal door het ledigen van den vervalput en wel licht ook door afdamming der Zyl achter de woning worden getracht die verdwijning tot klaarheid te brengen. Of hot aanwezige geld werkelyk is mede genomen, zal eerst kunnen blyken, nadat alles in de woning meer nauwkeurig is door zocht. Dblv. Gouda Naar aanleiding van den grooten brand te Delftshaven is gisteron aan de Ned. oliefabriek onder Hof-van-Delft de proef go- nomen, om na te gaan in hoeveel tyd de brandweer van die fabriek en van do Ned. gist- on spiritusfabriek gereed kan zyn om by eventueelen brand met blusschen te be ginnen binnen 8 minuten was alles, tot zelfs de stoombrandspuit, gereed water te geven. De besommingen van 5 schuiten met versche visch varieerden te K3twyk aan Zee van fo7.70 tot 91. De pryzen der visch waren: binnenlekschol 5 a ƒ5.75, braad ƒ4.2"» a ƒ5 en schar ƒ0.25 a ƒ3.50 per mand. Voor rog werd 25 a 60 ets. per stuk besteed en een groote steur werd voor 29 van de hand gedaan. Gisternamiddag heeft een veertigtal aan het strand staande schuiten zee gekozen. Door de rechtbank te Amster dam is rechtsingang verleend tegen een voort- vluchtigen commissionnair in effecten, beschul digd van verduistering van een vrij aanzienlyk bedrag aan effecten, behoorende aan een no taris daar ter stede. "VVeesp was gisteren in opschud- ding. By honderden strooibiljetten was de mare verspreid, dat er dien dag de walvisch te zien zou zyn en gansch Weosp was naardeKeul- sche Vaart gestroomd om aan het wonderdier zyne opwachting te maken. Doch wat er ook te zien was, geen wal visch was te bespeuren Geen wonder trouwens, daar het vaartuig met het dier op 't oogen- blik voor Kampen ligt. Een grappige Weespe- naar had zich alleen het genoegen gegund zyn stadgenooten op 1 April in het ootje te nemen en zijn toeleg is volkomen gelukt. In de vorige week zijn te Arnhem 116 personen door mazelen aangetast en 9 aan die ziekte overleden. Te Aken bestaat, gelyk algemeen bekend is, een zeer eigenaardig museum van periodieke uitgaven, waarin duizenden bladen, waaronder hoogst curieuze, uit alle deelen dor wereld, aangetroffen worden. Tegen dit museum is door het openbaar ministerie eene strafver volging ingesteld wegens majesteitsschennis, omdat in de leeszaal een Amerikaansch blad aangetroffen werd, waarin zeer oneerbiedige opmerkingen over den Duitschen keizer voor kwamen. Het stoomschip „Oldenburg", van den „Bremer Lloyd", is gisteren met 2485 passagiers naar Baltimore vertrokken; dit is het grootste aantal landverhuizers, dat ooit op één schip vervoerd is. Te Harderwyk brak Woensdag avond brand uit in de woning van den land bouwer H. Van Diest, wonende aan den kleinon grindweg. Het bouwvallige huis, dat in weinige oogenblikken geheel in vlammen stond, stortte gedeeltelyk in en werd door de brandweer verder omvergehaald. Daar do politie den toegang tot het gebouw moest beletten, kon van den inboedel weinig gered worden; wel gelukte hot Van Diest nog,zyn paard in veiligheid te brengen, doch zyne drie op stal staande runderen kwamen in de vlammen om. Het huis was, evenals de in boedel, tegen brandschade verzekerd. In verband met het kort te voren in brand geraken van eene by dit huis staande hout- myt, wordt aan moedwil gedacht. De rechtbank te Tiel veroor deelde J. J. Nellesteyn, oud 23 jaar, arbeider, wonende te Echteld, togen wion wegens mishandeling mot voorbedachten rade en doo- delijken afloop eene gevangenisstraf van 9 jaren was geëischt, tot eene gevangenisstraf van zeven jaren. Ten gevolge van de v 00 rtdu rondo slapte in den diamanthandel en de dalende pryzen, is te Parys gisteren een kloine krach uitgebroken, welke reeds eenigen tyd was voorzien. Vier a vyf huizen, waaronder eene to Parys gevestigde Hollandsche firma van gemiddelde beteekenis, staakten hunne beta lingen. Het gezamenlijk passief wordt op vyf millioen franken begroot. Mon beproeft eene minnelyko schikking tot stand te bron gen. De Amsterdamsche markt moet niet sterk bij de zaak zyn betrokken. In het noorden van Italië zyn verschillende rivieren buiten hare oevers ge treden, zoodat het geregeld spoorwegverkeer verbroken is. De treinen van Milaan naar Tuiyn kunnen niet verder dan tot het station Brandizzo komen, waar zij op eene uitge strekte watervlakte stuiten. De Tanaro over stroomde hot land" aan beide zyden over eene breedte van drie K.M. Aan boord van het stoomschip „Rosario," dat slechts 20 uren te Rio-Janeiro bleef om kolen te laden, werden in dien korten tijd vyftien der opvarenden door de gele koorts aangetast. Omtrent don brand, welkome stad Mandalay geteisterd heeft, verneemt d0 „Times" nog, dat het vuur 14 uren achtereen woedde en duizendon geruimen tyd zonder dak zyn. Verlies van menschenlevens is even wel, voor zooveel bekend, niet te betreuren. Het centrale telegraafkantoor, waarvan de bouw 29 duizend ropy en kostte, is geheel verwoest. Later brak in het oosten dor stad en in het Europeesch kwartier opnieuw het vuur uit, zoodat wellicht uit nadere berichten zal blyken, dat de ramp nog grootor is dan men reeds thans uit het medegedeelde kan opmaken. Om den bewoners van de noodlij dende districten werk te verschaffen, worden ook in den Kaukasus groote straatwegen aangelegd. Zoo wordt thans voorbereid de aanleg van een straatweg van Suchum naar Noworossvisk. Dertigduizend boeren uit Rus land zouden daarby aan het werk worden gezet. Naar uit Tiflis wordt geschreven, twyfelt men echter of er zooveel arbeiders zullen zjjn te krijgen en vreest men voor groote moei lijkheden, omdat het klimaat zeer ongezond is. net „British Medical Journal" dringt aan op eene enquête vanwege den staat, naar aanleiding van de herhaaldelijk opduikende beweringen, dat uit Amerika afkomstige geconserveerde vruchten, waarin zekere bestanddeelen rattenkruit aanwezig zyn, in Engeland en op het vasteland op groote schaal ingevoerd on verbruikt worden. De Amerikanen zoudon hunne vruchtboomen met arsenicum houdende vloeistoffen besproeien ter bestryding van do insecten, naar het heet echter zóó sterk, dat onlangs de gezond heidsraad te Niouw-York daarom eene groote hooveolheid vruchten liet vernietigen. Prins Theodoor van Abessinié is door de Engelsche rechtbank van Lincoln tot oeno boete veroordeeld, wegens openbare dron kenschap. TJITLOTINGEN. Gieteren heeft ten Raailhuiz? te Rotterdam de 47ete uitloting van Obligation van de ui'gegeven leoüing met premiOn van ƒ72000 obligation a ƒ100 nominaal kapitaal, rentondo Sten honderd in hot jaar, plaats gehad, ala: 1 Obligatie No. G3458 metƒ10.000 1 670" 1 1500 1 16S89 1000 7 Obligation 3629 3878 33788 34748 34929 36098 56474 met 5C0 45 Obligation ieder met ƒ200. 1408 7532 15092 27108 371G6 49687 547C1 59319 2957 8565 17050 27256 37778 49756 53110 60845 4152 8677 19674 28149 37966 50640 5G712 64543 4971 9212 23375 31378 38764 53553 57603 65269 5173 10299 23805 33997 39667 63748 58910 67277 5272 12645 21708 37036 40070 Verder 280 Obligation ieder van ƒ100. Noord-HollaDclechc YereenigiDg „Het Witte Kruis". Op 1 April zijn uitgeloot do volgende zes aerieon: 321, 1652, 2131, 6272. 6S34, 6718. Ey do opgevolgdo premietrekking zijn uitgeloot: van aerie 1652 no. 49 met ƒ30,000, van 8erio 321 no. 44 met 2000, van serie 6272 no. 40 met f 400 en van aeno 2131 no. 27 met ƒ400. Van eerie 321 i oa. 4, 24. 26, 29, 39, 48, 49, van aerie 1652 cos. 2, C, 7, 20. 41, 48, van aerie 2131 nos. 10, 16. 28. 30, 32, 37, 39, 40, 42, van aerio 6272 noa. 10, 13, 22, 28, 31, 39, van eerie 6334 no?. 11. 17, 19, 26, 28, 32, 41, van aerie 6718 noa. 7,8.11, 23, 24, 84, 36, 40, 43, 47, 49, alien met ƒ25; alle overige uitgelote aandeelen met 14. Paleia voor Volksvlijt, Amsterdam. Geldleening groot f 1,000,000, Ao. 1867. Op 1 April zijn uitgeloot do volgende 24 aerieOn. 250, 480, 517, 621, 742, 939, 109», 1214, 1220, 1272. 1370, 1490, 1907, 2033, 2647, 2761, 2787, 2856, 2982. 3014. 3425, 3458, 35G9, 3949. De rrcmiotrekkiug heeft 1 Mei e. k. plaats. broederliefde toch is niet alleen eene dure verplichting, u door de natuur opgelegd, en welker getrouwe vervulling de godsdienst u op het hart drukt; maar het is ook eene deugd, welke zonder twyfel eenmaal, betzy aan doze of aan gene zyde des grafs, heerlyk beloond zal worden. Hem daarentegen, die zyn broeder haat en vervolgt, zal vroeg of laat de straf voor zyne onnatuurlyke gevoe lens en handelwyze treffenwant hy geraakt langzamerhand geheel in de macht van den goest des kwaads, die niet ophoudt ter ver leiding onder de kinderen der menschen rond te waren. Belooft my dan, myne kindoren, en blijft uwe belofte gestand tot in het uur uws doods, dat gy elkander steeds zult be minnen, uat ei nimmer Li U of twee dracht tusschon u beiden bestaan zal! "Wilt gy dit uw stervenden vader beloven, Rudolf, en gy, myn Floris?" Beide kinderen waren aangedaan en hunne houding gaf genoegzaam te kennen, dat zy, hoe jong en onervaren zy ook wezen moch ten, de woorden huns vaders volkomen be grepen hadden. Zy gaven elkander op bevel van den stervende de hand en legden de plechtige belofte af, dat zy elkaar steeds brooderlyke gonogenheid betoonen zouden en nimmer het oor leenen aan diegene, die zou willen beproeven het zaad der onoenighoid tusschon hen te strooien. Hun vader voegde er nog eenige woorden by, inzonderheid tot den oudsten knaap gericht, waarin hy hem vermaande, in de inkomsten der aanzienlyke goederen, op welker bezit zyn recht van eerst geboorte hem aanspraak gaf, zyn broeder te doen doelen, en Rudolf beloofde dat. Men had opgemerkt dat laatstgenoemde by dit tooneel de meeste aandoening aan den dag golegd had, en dat in de houding Yan Floris, ofschoon hij geenszins ongeroerd was gebleven by do woorden van hun stervenden vader, echter eene zekere gemaaktheid had doorgestraald, welke hem het aanzien gegeven had alsof hy slechts gedwongen, althans zonder L deel r e q ,ing te gevoelen, do belofte, welke mon van hem vorderde, afgelegd had. Men schreef die editor alleen aan zyne.jeugd toe. en do vader, ene zelf deze omstandigheid waarschijniyk niei oens opgemerkt had, was tevreden met de verklaring zynër kinderen en scheen dus ten dezen opzichte tameiyk gerust de eeuwigheid ingetreden te zyn. De moeder der beide knapen, ofschoon eene niet onverstandige en in enkele opzichten goede vrouw, bezat echter, gelyk haar echt genoot waarschynlyk reeds voorzien had, zeer weinig begaafdheden om haren kindoren eene opvoeding te geven, naar hun karakter en geaardheid ingericht. Zy scheen van oordeel te zyn, dut haar oudste zoon, de toekomstige heer van het dorp en bezitter van zulk een aanzienlyk vermogen, ook reeds in zyne teederste jeugd met meer onderscheiding diende behandeld te worden dan zijn jongere broeder, wiens vooruitzichten verre van glans rijk waren en wien de fortuin bovenmate gunstig zou moeten zyn, indien hy ooit ook slechts de helft van het vermogen deelachtig werd, dat thans reeds voor Rudolf bestemd was. Daarenboven viel het in 't geheel niet moeiiyk op te merken, dat hare moederliefde geenszins gelykelijk tusschen hare beide kin deren verdeeld was, en dat zij, gelyk men meermalen ook bij de braafste moeders iets dergelijks bespeurd heeft, lie': eerste pand van haar huwelijk eene hartelijker genegen heid toedroeg dan het tweede, hetgeen altyd duidelijk in haar gedrag doorstraalde liet is echter geenszins ohmogelyk, dat het verschil in karakter der beide broeders ook het zijno by droeg om de liefde der moeder zich meer tot haren oudsten zoon to doen bepalen. Deze laatste toch bezat eene liefde- ryke en zachtaardige inborst en bleef haar behouden, niettegenstaande het onverstandige opvoedingsplan zyner moeder, dat voor verre weg de meeste kinderen min of meer na- deelige gevolgen zou gehad hebben, hem reeds zeer vroeg deed gevoelen, dat hy niet alleen de voornaamste persoon inhetgeheele slot was, maar dat ook zyn jongere broeder in geen enkel opzicht verdiende, met hem gelykgesteld te worden. Jegens zyne moeder bleef by zich bij voortduring, ook toen hy ouder werd, met onderworpenheid en kinder- Hike liefde gedragen, en nooit maakte hy gebruik van den invloed, dien èn zyne toe komstige bestemming èn de liefde dezer moeder zelve hom op haar hart verleenden, dan om eene of andere weldaad voor een ongelukkigen landbouwer, of vergeving voor een vergrijp van een der dienstboden of onderhoorigen af te smeekon. 7.ijn broeder zou hy bemind en alle bewijzen van broeder lijke liefde hem gegeven hebben, ook indien hun stervende vader hom dat nie» 's een gcheiligden plicht opgelegd had. Wordt venobd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 18