N°. 9852. A*. 1892. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zpn- en feestdagen, uitgegeven. Vijfde Blad Feuilleton. HET GERAAMTE. Maandag 4 aapril. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. FEIJ8 DEZEE COTJEANT: TW L«iden p.r mundtnf 1.10. Pinco per post1.10. g»ad«rljk» Kommm.0.05. PRIJS DER AD VERTENT IÉN V*n 1—6 regelt f 1.05. Iedere regel meer f0.17|. Grootera letters naar plaatsruimte. Yoor het inoaaseeren bulten da stad wordt ƒ0.10 berekent. X^inantiëel Ovei'ziclit. Veel nieuws valt over de afgeloopen week Le; ie vermelden. Noch op iïnantiëel, noch tp politiek gebied viel iets voor, wat eenigs- ans van invloed had kunnen zijn op een levendiger omzet, zoodat de handel dan ook weinig te beduiden liad. Koloniale waarden gaven nogal be- i,agryke koersveranderingen te aanschouwen, waartoe verschillende geruchten aanleiding «ven. Een der Indische bladen beoordeelde de vooruitzichten der suikerprijzen van ach teruitgaande:! aard en zoowel de oogst als i marktwaarde der tabak minder gunstig. Hoewel men op dit gebied steeds de meest snello opinicveranderingen kan waarnemen, veroorzaakt toch eene ongunstige beoordee- ling eeno flauwe stemming. In do laatste jagen evenwel konden zich do Indische waar- een in een zeer krachtig herstel verheugen, au weer van andere zijde de meening wordt uitgesproken, dat de vooruitzichten lang zoo slecht niet zijn en de aangevoerde partijen buiten verwachting flinke prijzen konden be dingen. j verschillende soorten Bokstel-Wezel gingen langzamerhand weer achteruit, nu de invloed der rijzing der obligation Zuid-Ooster- Üpoor eenigszins had uitgewerkt. Hoewel de orerneming der lijn Bokstel-Wezel door de betredende staten nog geheel onbepaald is en bij het bestuur dier Maatschappij nog weinig niets daaromtrent schijnt bekend te zijn, is het evenwel een feit, dat een zeer groot bedrag der 2dc-liyp.-obligation zich in vaste handen in Den Haag bevindt. Wellicht ïs hiér' ce beteekenis van het spreekwoord„Wie het dichtst bij het vuur zit", enz., van toepassing. Do Aandeolen Nederl.-Amerikaan.sche Stoomvaart-Maatschappij gingen sterk in koers achteruit, na het bekend worden vm het verslag, dat dan ook allesbehalve rooskleurig is. Toch komt het meer voor bij Stoomvaartmaatschappijen dat jaren van geen dridend-uitkeering dikwijls spoedig kunnen worden opgevolgd door meer voordeelige, hoewel het verlies-saldo bij deze Maatschappij Toor het oogenblik nogal aanzienlijk is, dus nog veel moet worden Ingehaald. Rusland zal dezer dagen overgaan tot liet sluiten eener nieuwe 4V»-pcts.-leeningf groot 75 millioen roebels, hoofdzakelijk be drad voor uitgaven ten behoove dor Ritss. Zuidwest- en Wladikawkas-Spoor. De uitgifte der nieuwe leening der War schau-Ween er Spoorwegmaatschappij is voor het oogenblik ingetrokken. De kosten voor nieuwe wagens enz. zouden tydelyk uit het reserve kapitaal gevonden worden. Het heet tevens, dat hetgeen tot nu toe omtrent het .Juli-dividend is gezegd, onjuist is, hoewel niets naders wordt medegedeeld. Turks che fondsen bleven voortdurend in vaste stemming. Opnieuw gingen geruchten van conversie-plannen en renteverhooging tot l'/j pet. voor de Turken C en D. Hoewel deze thans niets anders zullen zijn dan oprake lingen van oude meeningen, zal de steeds toenemende stijging der voor de fondsen houders bestemde inkomsten toch to eeniger tijd renteverhooging ten gevolge hebben, al zal dit dan waarschijnlijk wel op l'/4 pet. neerkomen. De opinie voor Spaansche fondsen was gedurende de laatste dagen op de Parysche beurs gunstiger, ten gevolge van de verkla ringen der ministers van bezuinigingen, enz. Het is evenwel te vreezen dat die verklarin gen alléén niet voldoende zullen zyn om het zeer hoog opgeloopen tekort in de Spaansche financiën te doen verdwijnen. Sedert het vorig overzicht heeft men beter kennis kunnen maken met de regeling, door Portugal den fondsenhouders aangeboden. Hoewel niet overal even gunstig ontvangen, is toch te Londen de opinie daarvoor niet zoo ongunstig, doch blyft daar de grootste grief, de meerdere bevoorrechting der 4- on 4'/1-pcts. schuld, boven de 3-pcts. Het gaat dan niet aan om, zoolang men wellicht de rentebeta ling in geld voor eenigen tijd moot staken, voort te gaan met aflossing van 4- en 4'/2- pets.-obligation. Voor het oogenblik is do groots vraag, hoe do vlottende schuld uit do wereld te krijgen. Twee wegen worden hiertoe aangegeven. In de eerste plaats delging door de nieuw uit te geven 6-pcts.-leeniiig ad 100 millioen fran ken, 5f zoo deze niet kan worden geplaatst, door daarvoor aan te wenden de inkomende rechten, welke anders zouden hebben gediend tot betaling der coupons on aflossingen. Het is natuurlijk dat de vlottende schuld op de eene of andere wijze moet worden gedelgd, alvorens tot een gezonden toestand te kunnen geraken. Het is evenwel bevreemdend dat in verschillende buitenlandsche bladen de mee ning is uitgesproken dat de nieuw aangebo den leening geen kans van slagen zou heb ben, eene meening waarvoor do gronden moeilijk te vinden zijn. Het staat toch als een paal boven water, dat de nieuwe leening in alle opzichten de meest preferente schuld zou uitmaken. Aan het verlangen der verschillonde comité s tot het instellen van een internationalen raad van beheer, kan door Portugal nu eenmaal niet worden voldaan, doch het wil om aan deze wenschen tegemoet te komen, in Londen, Amsterdam, Berlijn en Parijs finantiëele agent schappen oprichten, welke voortdurend als commissie van controle buiten Portugal zouden werkzaam zyn en de douane-ontvang sten, voor zooverre deze voor de fondsenhou ders zijn afgestaan, beheeren. De rust, waarin de Zuid-Amerikaansclie Staten zich een tijdlang hebben kunnen ver heugen, is weder geëindigd. Uit verschillende Staten worden weder berichten van onlusten vernomen, zoo uit Argentinië als Brazi lië. Vooral in eerstgenoemden Staat schijnt de toestand nogal gespan non en de telegram men maken melding van strenge maatregelen tot verzet en afkondiging van den staat van beleg. Toch is door Uruguay en Vene zuela de gewone overmaking geschied der voor de coupon-betaling benoodigde gelden. De uitbetaling der April-coupons der 5 pets. A r g e n t ij n s c h e 1 eening van 18S7 is nog voor eenigo dagen verschoven, daar in plaats der liquideerende firma de Murietta een ander huis to Londen met de uitbetaling der cou pons moet worden belast. Van Amerikaansche sporen valt dit maal weinig of niets te vermelden. Een be richt uit Amerika meldt als vrij zeker, dat er veel kans bestaat dat Gould uit het bestuur der Union-Pacific zal worden verdrongen. Voor de obligatiehouders zou dit slechts ten gevolge hebben, dat zij aan hun bezit meer vertrouwen zouden kunnen schenken. Voorts wordt, als nog onzeker bericht, melding ge maakt dat de 5 pets. East-Tenessee-obli- gatién zouden worden omgewisseld in nieuwe 4 pets. obligation met eene kleine vergoeding in gewone aandeelen. Do Norfolk "Western kondigt een halfjaarlijksch dividend van l'/2 dollar per aandeel aan. liijnlandschc Bank. Leiden, 2 April. Men verzoekt ons opneming van het volgende, dat by vergissing op het Predik- beurtenbriefjo der Herv. gemeente alhier on vermeld bleef. Ook dr. Gunning kan, door de werkzaamheden, aan de verkiezing van ge machtigden verbonden, Maandag en Dinsdag niet catechiseeren, en wacht do mannen-lidma ten in plaats van Dinsdag-avond ditmaal op TToewstfog-avond halfnegen in „Pniël." "Woens dag-middag getn cursus. Daar de heer C. M. Pleyte verzocht heeft niet in aanmerking te komen voor de betrekking van leeraar in do Maleische taal aan do openbare handelsschool te Arasterdam, bevelen B. en Ws. voor die betrekking thans aan de heeren: A. A. Fokker, adsp. contro- leur te Leiden, en I. P. G. Kruyt, gep. assist. - rosident te Delft. De bezoldiging zal bedragen /'800 'sjaars. De heryk van maten on gewichten to Leiderdorp zal plaats hebben op Maandag 4 April a. s. en op Dinsdag 5 April d. a. v. in het Weeshuis, en wel den eersten dag van 's voormiddags 9 tot 's namiddags 3 uren en den tweeden dag van 9 tot 12 uren. Voorts op Woensdag G April in het gemeente-gebouw aan den Heerensingel, van 's voormiddags 9 tot 's middags 12 uren. Ten stadhuize te 's-Gravenhage werd gisteren aanbesteedhet vervaardigen en leveren van verschillende magazyngoederen, ten behoeve van de duinwaterleiding, bestaande uit de navolgende perceelen: 1. gegoten yze- ren buizen; 2. gegoten ijzeren voorwerpen; 3. gesmeed yzeren voorwerpen; 4. composi- tiebuizen; 5. gietlood en tin. Voor het derde perseel waren minste inschrijvers de heeren W. Barneveld en Co., te Leiden, voor f 75. Naar wy vernemen, zullen onder anderen prof. Legebeke, prof. Molengraaf!" en prof. Van Geer In de commissie tot wettolyke rege ling van begrafenisfondeen zitting hcbben.( Vaü Voor de voorstelling in de Opera te 's-Hage op G April a. s., ten bate van de Ver- eoni^ing „Armenzorg"' aldaar, heeft H. M. do Koningin Regentes hare loge genomen en daarvoor eene belangrijke bijdrage geschon ken. Vele leden van het corps diplomatique en aanzienlijke ingezetenen namen reeds loges. De algemeene vergadering der Univer- siteits-vereeniging te Amsterdam keurde gis teren het verslag goed, dechargeerde den pen ningmeester en benoemde jhr. mr. C. H. Bakker tot bestuurslid. Ook vanwege prof. Max Weber en eenige andere hoogleeraren der Amsterdamsche uni versiteit gaat een adres rond om op invoering van den Midden-Europeeschen tyd voor ons land aan te dringen. Het stoomschip „Schiedam," van Rot terdam naar Baltimore, is 1 April Lizard ge passeerd; de „Utrecht" arriveerde 1 April van Rotterdam te Batavia. woonlyk met een spottenden glimlach naai' zijn broeder, die, zeide hij, indien het toeval hem niet als edelman en den toekomenden bezitter van een aanzienlijk vermogen in de wereld gezonden had, zeker door de natuur zolvo tot bedelaar scheen bestemd te zijn, doelende hij hiermede op de moeile, welke Itudolf zich dikwerf gaf, ten einde van zijne moeder, eene meestal zeer strenge vrouw, do eene of andere gunst voor een ongelukkige af te smeoken, iets, dat hy zelf nooit deed. Was voor het overige de aanmerking niet ongegrond van dezulken, die beweerden, dat de moeder der beide jongelingen minder liefde gevoekle en aan den dag logde jegens haren jongsten zoon dan jegens den ouderon, van den anderen kant was het ook buiten allen twijfel, dat deze laatste zich steeds op eene veel eerbiediger en liefderijker wijze tof. hunne moeder gedroeg dan Floris, die haar niet zelden norsch en onvriendelijk behandelde en dus ook in dit opzicht spoedig de vermanin gen vorgeten had, welke de stervende vader zyn kinderen met zooveel ernst en gemoo- deiykheid had op het hart gedrukt. Op deze wyze hadden de beide broeders allengs dien ouderdom bereikt, welke Rudolf binnenkort in het onbepaald bezit der voor vader! yke goederen stellen en ook Fioris eenigen tijd later onafhankeiyk maken zou van het moederlijk gezag, waaraan hy zich bij voortduring niet dan met moeite scheen te kunnen onderwerpen. De eenige naaste bloedverwant dor beide jongelingen, een broeder huns vaders, die zich gedurende de vroegste jeugd zyner neven byna nooit op het slot had laten zien, dewyl hij langen tyd met zyn broeder niet in de beste verstand houding geleefd had en ook zyne schoon zuster om onbekende redenen niet zeer ge negen was, bezocht zyne familie thans meer malen en scheen van plan te zyn, vriend- seliappelyker betrekkingen met deze aan te knoopen. Hy bezat, ofschoon zyne goederen in uitgestrektheid die zyns ouderen broeders op verre na niet konden evenaren, echter een vry aanzienlijk vermogen, hem door een bloedverwant van moederszyde nagelaten, en sedort, doordien hy zuinig of, gelijk zyne familie het noemde, gierig huishield, nog aanzienlyk vermeerderd. Op oen oud kasteel, dat iu de burgeroorlogen van vroeger eeuwen meermalen belegerd, ingenomen en voor een groot gedeelte verwoest was en sedert slechts gebrekkig hersteld, woonde hy slechts met een paar bedienden en eene soort van rent meester, in wien hij een onbepaald vertrou wen stelde, een Italiaan van geboorte, terwyl een ongelukkige minnehandel in zyne jeugd, gelyk men algemeen vermoedde, hem voor altyd van het aangaan eener huwelijksver bintenis afgeschrikt had. Deze eenzame en afgezonderde levenswijze had zyn karakter een ernst en eeno somberheid medegedeeld, welke hem altyd bybleven. Hij sprak weinig, nam zelden of nooit deel aan hetgeen in zijn gewest of zelfs in de onmiddellijke nabijheid zyner woning voorviel, en vertoonde zich zelfs zóó zelden buiten de grenzen zyner goederen, dat men het voor een wonder rekenen mocht, wanneer hij eens eene enkele maal in de naaste stad gezien werd. Hij verdiende dus in alle opzichten den naam van de klui zenaar, waarmede zyne schoonzuster, wan neer zy van hem sprak, hem gewoonlijk betitelde, niettegenstaande deze zonderlinge geaardheid van den oom der beide jonge lingen, bezat deze echter vele goede hoeda nigheden, hetgeen inzonderheid de armen in dun omtrek van zyn kasteel ontelbare malen ondervonden. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 17