Gemengd Nieuwi» Dubbele moordtoHaarlem.Geen enkele aanwijzing schijnt de justitie naar het rechte spoor te loiden; ze tast nog steeds in het duister rond. Dczor dagen werd het huisje der vermoorde vrouwen, waarin alles nog zoo gelaten is als by den moord, gelucht. Het bleek hoog noo- dig te zijn. Er ontwikkelde zich oeno ver pestende lucht. Veel beweging kan of wil men echter in het huisje niet maken, wyl aanstonds een grooto volksmenigte samen stroomt. Eene juffrouw, die op den dag van den moord aan do oudjes lapjes bracht (deze hiel den zich nl. bezig mot het makon van bodol- dekons), hoorde een harer zeggen: D Wat onze schoonmaakster vandaag mankeert, weet ik niet, maar ze komt niet vooruit en blijft den heelen tyd achter.'' Bedoelde juffrouw is ook verscheidene keeren door de justitie over een en ander gehoord. Door don districts-veearts to 's-Gra- venhage is miltvuur geconstateerd by eene koe, toebehoorendo aan een landbouwer onder de gemeente Delft. Onder politietoezicht is het beest onscha- deiyk gemaakt voor de consumtie, overeen komstig de bepalingen der wet. Als een o grooto zeldzaamheid kan worden medegedeeld, dat van eene volle serie van hondord nummers der thans trek kende Staatslotery (Nos. 20101 tot en met 20200) in de twoedo klasse geen enkel num mer werd uitgeloot, niettegenstaande er in elke klasse 1600 nummers uitgeloot worden. In Den Haag moet zich een ge val van nona met doodeiyken afloop hebben voorgedaan by oen jongetje van 13 jaar. Sequah komt 4 April a. s. in Gouda. Gistermorgen ontspoorden van een van Winterswyk naar Duitschland ver trokken goederentrein dicht by het station Rhade zevention wagens. De weg was over een groot gedeelte versperd. De schade is aanzieniyk, doch porsoonlyke ongelukken zyn gelukkig niet te betreuren. Op de lyn Winterswy kE s s e n werd gisteren by hot station Dorsten een remmer overreden. Do man was oogenblik- koiyk dood. Donderdag-avond omstreeks acht uren ontstond op de Oudegracht te Utrecht, by de Geestebrug, groote opschud ding. Eene dionstbodo aldaar ontving aan de deur haren vryer, oen militair. Toen mevrouw vorschoen om to zeggen, dat zij die bezoeken aan de deur niet meer vorlangde, vloog de militair op haar aan en mishandelde haar zelfs in de gang. Door te hulp geroepen politie uit 't huis gohaald, werd hy met zeer veel moeite weggesleept. De Engelsche profeet Baxter, die don ondergang dor wereld op 11 April 1901 voorspelde, heeft onlangs weer eene voordracht over deze groote gebeurtenis, waar voor allen zich moesten voorbereiden, go- houden. Plotseling stond een der hoorders op en vroeg den spreker, of hy bereid was, zyn geheolo vermogen te vermaken aan eene weldadige instelling, wie het na 11 April 1901 zou toebohooron. Baxter meende dat dit onnoodig was, daar dan niemand moer leefde. „Dat doet er niet toe", meende de andere, „misschien worden wel enkelen gered en die zouden het geld goed kunnen gebruiken. Een van myn vrienden en ik zullen gaarne als beheerders der stichting optreden. Maak dus het document maar op." Hot document werd echter niet opgemaakt en Baxter verdween spoedig. Volgens te Berlyn door de re- gearing ontvangen berichten, moeten schepen, welke Russische Israëlieten aan boord hebben, te Nieuw-York quarantaine ondergaan. In de Fordinand-kazerne te Tosth hebben zich in de laatste dagen drie soldaten doodgeschoten, naar men zegt, wegens do 6trenge behandeling. Een onderzoek wordt ingesteld. To Le Manfe is eenejongo vrouw gearresteerd, die, nadat z(j haren man had bowogen haar zijn goheel vermogen te ver maken, hem door strychnine had trachten uit don weg te ruimen. Mme. Bardot is eerst 19 jaren oud en was pas drie maanden ge trouwd met een man van 25, dien zy om zyn gold had genomen. Do 1 5,0 00ste piit.no word dozer dagen afgeloverd door de fabriek van Ernst Rosenkranz, te Diesden. Do fabriek werd in i 1797 opgericht. Te Negyes, Hongarije, woonde do brievengaarder eenigo jaren met zyne zustor, eene weduwe, tot hij trouwde. Do weduwe verliet toen het huis en wilde niets van hare schoonzuster weten. Onlangs verzoende zy zich met haar. Teen do man dezer dagen uit was, viel zy de jonge vrouw plotseling aan en stak haar een mos in do borst. De gewonde vluchtto, maar de zuster liep haar na en stak haar nog oen mes in den rug. Daarna sneed zy hot kind van de vrouw den hals af, trachtte toen zichzolvo den hals af te snyden en opende, omdat het mislukte, de polsen. Toen de man thuis kwam, vond hy allen dood. Gemeenteraad van Alkcmadc. (Vervolg en Slot.) Nog waren aan de orde: 7o. Kohier Hoofdei. Omslag, hetwelk men algemeen goedvindt op 's voorzitters voorstel in besloten vergadering te behandelen. So. Do mededeeling van den voorzitter, dat wegens overlyden van de wed. Rodewyk, aan den erfgenaam N. L. Rodewyk het z. g. Dril- vold, op dezelfde voorwaarden en voor den zelfden prys door de gemeente Alkemade kan worden verhuurd. B. en "Ws. worden gemach tigd tot het verhuren daarvan over te gaan. 9o. Mededeeling a. dat door Ged. Staten dd. 29 Februari jl. goedgekeurd is het Raadsbe sluit tot af- en overschrijving op de begroo ting, dienst 1S91; b. idem tot het doen van onvoorziene uitgaven op begrooting 1891; c. dat van J. De Yrios te Enkhuizen aan den Raad eone dankbetuiging is ingekomen voor verkregen gratificatie; d. idem van J. A. De Ridder, ambtenaar ter Secretarie. lOo. Mededeeling dat door den minister van B. Z. is bepaald dat do bydrage door hot Ryk in do kosten van hot ondorwys voor deze gemeente zal bedragen 2450. Alle welke mededoelingen sub 9 en 10 een parig voor kennisgeving worden aangenomen. llo. Do mededeeling, dat wegens de ver bouwing van de school te Roelofarendsveen een slootje daarachter, moot worden gedempt. De voorzitter vraagt daarom machtiging aan den Raad voor B. en Ws. om dit ter gelegener tyd mot do verbouwing te doen plaats grypen. De heer Elstgeest meent, dat aan het be stuur van den polder, waarin dit slootje ligt, vergunning dient te worden gevraagd, welke, indien die sloot tot verbinding of doorwato- ring dient, mogelyk nog aan eenig bezwaar onderhevig kan zyn. De voorzitter zegt, dat verlof aan het polderbestuur zal worden ge vraagd, waarna do raadsleden B. en Ws. machtigen, zoover dit in hun vermogen is. 12o. Het vragen voor B. en Ws. aan den Raad om machtiging, om kinderen uit nabu rige gemeenten, van de school alhier te' weren, voor zoover die gemeenten, niet gelyk Haar lemmermeer, met Alkomade eene overeen komst hebben getroffen. Daartoe gaan B. en Ws. over, niet om het die gemeenten lastig te maken, maar daar het aantal kinderen, vermeerderd met die der niet contracteerende gemeenten, het noodig zou maken, dat op kosten van Alkeraado een onderwijzer aan die school werd toegevoegd, hetgeen by ver- wydering dier kindoren, niet noodig zyn zal. Machtiging wordt om deze reden eenparig verleend. 13o. Mededeeling betreffende het onderzoek tot het aankoopen van 2 brandspuiten. De voorzitter zegt dat by het onderzoeken der oude aan to koopen spuiten gebleken is, dat deze niet duurzaam zouden zyn, weshalve hy den Raad voorstelt om by de firma Bikkers en Zoon, voorloopig om te proboeren voor Nieuwe-Wetering, één nieuwe zeer soliede aan te schaffen voor 410dan kon men, indien men zich van de deugdelykheid van zulk eene spuit had overtuigd, er later een tweede voor Oud-Ade of Kaag bynemen; de oude spuiten kosten van 235 tot ƒ300 per stuk, benevens de onkosten voor reparatiën, die er aan zouden mooten geschieden. Op voorstel van den voorzitter worden B. en Ws. gemachtigd, er al vast eene aan te schaften. 14o. Een reeds in de vorige vergadering tot nader aangehoudon voorstel van den voor zitter om ter aanmoediging en tegemoetko ming in het behalen der akte van gymnas tiek, eene traktementsverhooging of gratifi catie, voor het onderwijzend personeel, by het behalen dier akte vast te stellen. Van trak tementsverhooging wil men echter niets weten. Het voorstel om dan ten minste ƒ50 aan de hoofden der scholen en 25 aan de hulp onderwijzers als gratificatie toe te kennen, vindt bij geen enkel lid steun. Het voorstel van den heer Van Ryzen om hoofden van scholen 25 en hulponderwijzers niets too to kennen, vindt by negen leden by val. De heer Van der Geest echter is er niet toe te bewegen hiervoor oen penning toe te staan, zoodat overeenkomstig het voorstel van den heer Van Ryzen zal worden gehandeld, met bepaling dat hoofden der scholen, die reeds in het bezit van bovengemelde akte zyn, ook die 25 zullen ontvangen. 15. Het aanbieden van het Gemeenteverslag, dat op 's voorzitters voorstel, op de Secretarie voor do leden ter lezing zal worden gelegd. 16o.. „Mededeeling dat, met betrekking tot „den weg door Roelof-Arendsveen," het onder zoek wordt voortgezet en men spoedig den uitslag daarvan kan te gemoet zien. By de gewone rondvraag brengt de heer J. Van der Voort het verzoek in, om bystand voor e<?n arme idioot; daar echter de gemeente slechts behoeftige krankzinnigen ter hulp mag komen, wordt de heer Van der "Voort naar het Burgorlijk Armbestuur verwezen. Daarna bespreekt de heer Van der Geest nog don dood van 6 nieuw goplante boompjes, welke volgens 's voorzitters mededeeling door andere zullen worden verv'angön. Niemand verder het woord verlangende en niets meer te behandelen zyndè, wordt "dé' openbare vergadering door den voorzitter gesloten en gaat men over in generaal-comité. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Ik voel my gedwongen, nogmaals eón wei-- nig plaats in Uw veelgelezen blad te verzoe ken, maar nu om met den heer Nemo in''t strijdperk te treden. Laat ik beginnen een plicht te vervullen, n. 1. te zeggen, dat ik gedwaald heb door te meenen, dat de Koebocht en de tegenhanger daarvan aan de gemeente Alkemade bebooren. Voor deze fout vraag ik echter pardon aan' den heer S. v. R., die reeds zoo welwillend' is geweest, om onder vriendelijke woorden mij daarop attent te maken. Hem daarvoor myn dank gebrachtI Maar laat ik nu den my toegeworpen hand schoen opnemen en den stryd aanvangen! De heer N. zegt, dat ik wel wét hyper bolisch (d. i. de zaak grooter voorstellen) gesproken heb, doch m! i. is hier van den litotes sprake, omdat ik do zaak wel wat te klein bob voorgesteld. Is do Koebocht in den zomer geen modderpoel, zoo bèvindt het vee er zich en dan loop ik nog liever door do modder, dan door de koemest tè waden. Bovendien moet men dan nog dik- wyls voor veehoeder fungeerön. Dan denkt gy heer N., geloof ik, dat men alleen voor zyn pleizier gaat wandelen, doch menigeen, ook niet gefragageerden, is dikwyls verplicht ondanks weer en wind het pad op te gaan. Ook is uw maximum-bedrag van ƒ0.15 wel wat laag gesteld, zooals ik meermalen heb ondervonden. Hoewel ik, toen ik myn „ontsluierde toe komst" op 't papier bracht, niet dacht aan myne met „"VVoubrugges slyk bemodderdo enkels", kon ik toch uitroepen, dat het schijnt alsof er met een persoonlijk belang rekening' gehouden wordt, door den ry'weg Rypwete- ring naar Hoogmade aan te leggen. Gy dacht dat ik er den Raadsleden een verwijt van wilde maken, dat zy aan hun eed te kort deden; maar nec-n, dit is 't niot! Gy zegt, dat u het niet duidelijk begrijpt, dus misschien wol zoowat, dat er nog een andere reden moet bostaan. Nu, ik voor mij heb zoo wat gehoord van een dokter, die ƒ100 van zyn traktement wilde storten, als die weg (Rjjpw. tot H.) tot stand kwam! En dan noem ik d&t een per- soonlyk belang. Dit vooibeeld is, geloof ik, beter, dan hetgeen u aanhaalt, want dat. geeft een voordeel van 5 gulden en dat van my verschilt 100 gulden. Dan gaat gij de voordeelen door my opge somd wegcyferen; van het 3de begryp ik zulks, van het 1ste en 2de echter niet. Doch wilt gy mijne voordeelen niet inzien, welnu erken dan bestaande nadeelen, die opgeheven zullen worden door den weg en welke dus ook voordeelen zullen worden. Hoevelo zweetdroppels zouden die wonder- Jyke bruggen al gekost hebben? Denk aan do menschen, die met dicht water de zuur- vaten over die heulen naar de boot moeten brengen. Denk aan de kerkgangers, aan de schippers, die soms zoo'n onding eerst moeten afbreken, om het daarna weer in elkaar te zetten. Denk er aan hoe bij storm de geheele brug soms weg slaat. Denk aan vreemde kooplieden, die met alles, -wat zy bezitten tc wator gaan en dan met tranen in de oogen hun ongeluk kunnen wyten aan de heerlijke bruggen van K, Denk vorder aan brand enz. en- Hoe verrukkelijk is het als menschen •s nachts van O. of N.-W. komen ryden om to R. den pastoor te halen, ingeval er iemand moet bediend worden. Een kwartier lan" moeten zij 't paard onbeheerd achterlaten. Met begravon 't zelfde. Heerlijk is het (d. i' ironisch, heer N.wanneer men een zwaar lichaam naar de kerk moet vervoeren. Doch een groot getal wordt gevaren, in een fat soenlijk bootje, maar dat terens gebruikt wordt, tot - het vervoor van steen on kalk1 Bittere ironie, bijtend sarcasmeI Voor handel behoeft de weg er, volgens u, met te komen maar zou h(j voor zulke dingen niet dringend noodig zjjn? Nu mijne oratorische vraag,omtrent de kosten. Neen, mijnheer N., dit is geene vraag welke een orator stelt, maar éne, dio elk weldenkend mensch kan doen. Laat ik uwe berekening eens nagaan. Do weg Rijpw. tot H. schat u opi 6000 en door bijdragen enz. zou die som misschien kunnen dalen. ■Kan de geheele gemeente nu een weg kijjgen van 30,000 en komen er vele bijdragen dan zou het volgens u wel gaan, hoewel de gemeente-lasten toch nog zouden mooten stij gen. Hoe zouden deze dan wel niet rjjzen als de weg eens f -10,000 of 60,000 zou kosten?! Arme inwoners van R. en duB ook arme heer N., wat zullen jelui dan de dub beltjes moeten afschuiven I Neen, bewaar uw spaarpenningen maar en geef geene oorzaak tot bange zuchten! Maar komlaat ik mjjne rekening ook eens voorleggenmisschien komt die voordeeliger uit voor de inwoners van R. Misschien geeft do lieer N. mjj wel gelijk, want hjj is inge zetene van R. en kan dus beter op de hoogte zyn dan ik. Hoeveel gemeenten steken zich niet in schulden, om te maken dat zij in bloei en welvaart toenemen. Amsterdam heeft op 't oogenblik 04 millioen gulden schulden als de Beurs gebouwd wordt, zal die schuld stygen tot 61» millioen. Maar behoeft hier geld geleend te worden Neen, want 't benoodigde is aanwezig en laat ik veronderstellen evenvee) als de weg zal kosten, b. v. ƒ70,000. Stol dat het uitstaat tegen 2'/a pet., zoodat het zal opbrengen ƒ1750. Is do weg er, dan vervalt de rente, maar dan nog zal het batig saldo per jaar nog wel zooveel bedragen als noodig is voor het onderhoud van den weg. Laat de 10 op centen van de personeele lasten en de even lage van don hoofdelyken omslag bestaan en de belasting zal zoodoende niet behoeven te ryzen. Een zekere W. R. hoopt wel, dat als do weg niet tot stand komt, die lasten zullen vervallen, maar ieder ander zal gaarne die goringe lasten blijven dragen 1 Op het request van 150 ingezetenen schjiit de heer N. ook weinig te vertrouwen. Althans hy denkt, dat er zyn, die het plan, van den weg door lï.-A. aan te leggen, hebben opge worpen, om te maken, dat er alzoo van den anderen weg (Rypw. tot H niets zal komen. Of er velen zyn betwyfel ik, want tot een lagen streek acht ik slechts weinigen in staat! Dan breng ik geen hulde aan iedereen, die wel eens heeft gedacht, hoe goed het zou zyn, als de weg door de gemeente er kwam, maar aan hen die rond voof de waarheid uit komen. Daarom roep ik nogmaals den geachten onderteekenaars myne hulde toe! (natuurljjk niet aan hen, die zich anders voordoen dan zy in werkelijkheid zyn.) Natuurlyk, wie dit werk door degelyko fondsen steunt of wie den weg cadeau geeft", verdient nog meer onze hulde, en dan dan zou de finantiêele toestand van R. hoogst gunstig blyven.' Maar dan zou niemand met jaloersche blikken een werk aanschouwen, dat de gemeente A. heeft tot stand gebracht, maar menigeen zou denken: „ik wou dat er eens iemand zoo dwaas was, om ook ons zoo iets te schenken!" Ten slotte hoop ik, dat ik de zaak beter ontsluierd heb, dan dat gij, heer N., haar hebt trachten te besluier en.' U, geachte Heer Redacteur, hartolyk dank zeggende voor de my verleende plaatsruimte, noem ik my Uw "Weled. dw. Dn. Een belangstellende. [Over deze zaak ontvingen wy nog een stuk van „Nemo" zeiven, dat wy echter, omdat het aan beide kanten is beschreven, tot een volgend nommer moeten laten liggen en met de opneming waarvan het debat door ons wordt gesloten. Red]

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 14