De „Tyd" wyst op do onbillijkheid, dat de post buitenlanders boven eigen landge- nooten bevoordeelt. Zy heeft hierbij het oog op buitenlandsche quitanties boven do 10, die geregeld zonder plakzegel door do post geind worden, terwijl do Nederlanders zich wel degelijk aan do zegelwet moeten houden. De minister van binnenlandscho zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de commissie, belast met het examineeren van hen, die de bewijzen wenschon te leveren dat zij tot do beoefening der natuurkundige wetenschappen gonoegzaam voorbereid zijn om te kunnen worden toegelaten tot hot eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 4 der wet van 25 Dec. 187S (Stsbl. 222), zal zitting houden op Maandag 16 Mei. e. k. en volgende dagen te Arnhem. Do uitslag van hot gisteren te Utrecht gehouden examen in de vrije- en orde-oefe ningen dor gymnastiek is als volgt: opge roepen 6 vrouwel. en 5 mannel. cand. Ge slaagd do dames C. "W. A. Broekhuizen, van "Woorden; J. Yan der Leest, te Oudshoorn; P. A. L. Meys, to Woubruggo, en do heeren P. Yan Aalten en G. Van Nooi t, van Utrecht; J. D. Aaljes, van Motoren, en J. H. Yan dor Hooft, van Amsterdam. Tot directeur-boekhouder der gasfabriek to Apeldoorn is benoemd de heer "W. Joustra, thans directeur te Wormerveer. De redon, waarom dr. Reeling Brouwer ontslag hcoft genomen als eerste geneesheer van het Haagsche krankzinnigengesticht, i$ blijkens do thans in het „Vad." voorkomende stukken betreffende dat ontslag, dat men in het gesticht de bevelen van den genoesheer niet naleeft, en men daarmede blijft voort gaan, ook nadat hy daarop ernstig do aan dacht gevestigd heeft. Zolfs heeft de president regent jhr. mr. De Savornin Lobman hem verantwoordelijk gesteld voor een feit van dion aard, waarover door familie van een verpleegde was geklaagd. Uit genoemde stukken blijkt o. a. verder dat het bestuur van het gesticht de plaats, dio de medicus daar inneemt, zóu weinig telt, dat hem zolfs eene eigen kamer wordt onthouden, niettegenstaande hy reeds kort na het aan vaarden zijner functie daarom heeft gevraagd ei daarop later is teruggekomen, laatstelijk nog don 7den Maart jl. „Het gemis van die kamer zegt dr. Reeling Brouwer is het typisch en meest doorslaand bewijs, meer nog dan het gering traktement on de voorgespiegelde ruimo gelegenheid tot uitoefening der praktijk, meer zelfs nog dan de wyze, waarop men gewoon is uitvoering of goche uitvoering te geven aan des gonecsheers bovelen en adviezen, dat men den medicus en diens taak in het gesticht niet naar waardo weet te schatten/' Rechtstrooksche aanleiding tot do ontslag aanvraag is gegeven door den president-regent, die beweorde oone klacht tegen den dokter ontvangen te hebben, wegens het toelaten van bezoeken by een der patiënten, terwijl de dokter beweert dat hij een strong verbod van oik bozoek by bedoelde patiente had go- geven, doch dat aan het gesticht zijn verbod in den wind werd geslagen. „Deze onjuisto modedeelingen van den pre sident-regent maakten allo verdere samen werking onmogelijk en was do droppel, die den emmer deed overloopen." Gemengd Nieuws. Men schrijft ons uit Roelof-A rend s- voen: Zonnige dagen, vry felle nachtvorsten, na den laat ingevallen wintor, bezorgen den tuinder bange oogenblikkon, vanwege het gevaar, dat er bestaat voor de jonge en nog zwakke poulgewassen. "Wanneer do April maand in 'tland is, pleegt de tuinder vol hoop don oogst dor eerste groenten te verbeiden, welko dan reeds met volle kracht voortgroeien. Thans evenwel zijn do.o gowassen achterlijk, verschrompeld en voor een gedeelte levens gevaarlijk ziek; zoodat de vrees grond heeft, dat in do gunstigste gevallen de opbrengsten het middelmatige niet zullen bereiken. De 2 0 minuten. - In „Het Cen trum" wyst de heer J. F. Ylekke te Oud- Gastel op oen gevolg van de tijdsverandering, dat wol de aandacht verdient. Hy schrijft nl. „Zooals bekend, heeft ten plattelands ieder werkman, liy zy fabrieks- of boerenarbeider, een stukje grond in gebruik, waarvan hy de opbrengst bepaald behoeft, omdat zyn week loon over 't algemeen te laag is om te voor zien in alles wat zijn huisgezin noodig heeft. „Na alloop dei' werkzaamheden, waarvoor hy zyn daghuur ontvangt, 6 of 7 uur 's avonds, trekt hy met dc zijnen naar dien grond, om er to werken tot de duisternis invalt. Dat is in hot goedo jaargetijde zóó do gewono loop van zaken op eiken dag. „Nu komen de spoorwegen en brengen ons op 1 Mei a. s. den Green wicht yd. De rogee- ring verplicht ons wel niet, dien in het ge wone leven aan to nemen; doch aan zooveel takkon van openbaren dienst logt zij die ver plichting wèl op, dat wy hot toch niet zullen volhouden den Amsterdamschen naast den spoorwegtijd to volgen. Bovendien, om vele andere redenen nog is dit niet wonscheiyk. „Wy worden dus twintig minuten naar den avond opgoschoven. En de arbeider, die, nadat hy zyn daggeld vordiend heeft, voor eigen rekening gaat werken, ziet twintig minuten vroeger dan voorheen do duisternis invallen. Voor hem zyn die twintig minuten zuiver verlies. Voor ons de onaangenaamheid, voor hom korting op zijn inkomenvoor ons oenige meerdere kosten van kunstlicht, voor hem woder wat minder boter op het brood. „Want, al moet hy ook des morgens nu evenveel later aan de fabriok of bij den boor op het veld zijn, dat helpt hem niets; dien tyd kan hij niet aan eigen werk besteden. Immers, de meeste werkgevers zullen het wol met my eens zyn, dat de arbeider met frissche kracht behoort te komen op het werk, waarvoor hom zyn daghuur betaald wordt. Gaat hy des morgens ^erst een uur voor zichzelf werken, dan wordt do arbeid by den werkgevor alras eeno gelegenheid om uit to rusten, want aan eigen werk wordt altyd met dubbele kracht en yver gearbeid. Voor het werk van den avond geldt dit be zwaar niet, daarop toch volgt do slaap, die nieuwe krachten schenkt. „Laten wy dit verlies niet goringschatten. Daar zyn andere cijfers mede gemoeid dan de twee en een kwart millioen gulden, waarmede de 20 minuten vroeger Invallendo duisternis jaarlijks het budget van de Neder- landsche huishoudens zal bezwaren. En 't ergste is, dat, in het geval hetwelk ons bezig houdt, de kosten komen ten laste van hen, die ze niet betalen kunnen." De moord op de Prinsengracht te Amsterdam. Zooals trouwens te ver wachten was, wordt het onderzoek in zake den verschrikkelyken moord, op den avond van den 29sten Maart gepleegd, nacht en dag voortgezet. Nog is men bezig in de gracht vóór de bewusto woning to dreggen; er werd echter nog niets gevonden. Er zou waarschijnlijk heden eeno proof genomen wordon met het zoeken in het water by elcctrisch licht, waartoe de justitie zich roeds met de maatschappy „Electra" in verbinding heeft gesteld. Een verhoor by de buron en een onderzoek der privaten heeft mede reeds plaats gehad, voor zoovor men weet echter zonder goed gevolg. Do schildersknecht, dio by.na iederon avond by haar kwam en voorloopig was aange houden, is weder in vryheid gestold, omdat zyn alibi volkomen bewezon is. Reeds vroeger zou alle vermoeden der justitie volmaakt go- weken zijn, wannoor dio schildersknecht ter stond de volle waarheid had gezegd. Hij ont kende echter hot dienstmeisje meer dan opper vlakkig gekond te hebben, en toon men nu in do keuken een boterham vond, dio nauw keurig pasto aan oen aangosneien brood, dat nog in zijn woning voorhanden was, bleef eenigo verdenking op hem rusten. De byzonderhedon, welko betreffende het verloden der vermoorde dienstbode zyn aan het licht gekomen, geven veel te denken. Behalve haar zoogenaamde vryer to 's-Her- togenbosch, schynen vooral de schildersknecht en een schoenmakersgezol in hare gratie te zyn geweest. In elk geval staat het thans vast, dat oen bekende den moord moot hebben gepleegd; dat hy of zy door Anna Yerliooven moot zyn binnongelaten, want allen, die het meisje kenden, verzekeren, dat zy veel te bang was om een vreemde toe te laten. Raadselachtig blyft, wie don ketting voor de huisdeur be vestigd heeft. Door den ingang van het onderhuis, waar kantoor word gehouden, heeft do dader blykbaar do woning verlaten. "Wellicht is hy ook langs dien kant binnen gekomen. De by den heer Lulofs op het Gerechtshof bezorgde brief bevat het volgende adres: „Moord Prinsengracht. Spoedig - aan den heer Lulofs, officier van justitie Amsterdam." De sclnqjfster van den brief wordt ten drin gendste verzocht zich onverwyid aan te melden aan het bureau van politie Leidscheplein. Het vreesoiyk gewonde slachtoffer schynt heftige tegenweer goboden te hebben, ten minste van hare rechterhand waren de vin gertoppen afgesneden. Woensdagmorgen in de vroegte, 't kan circa halfzeven geweest zyn, kwam in den bak kerswinkel van den heer A. F. Bach, Heeron- gracht, hoek Leidschegracht, een man binnen om brood to koopen. Hot dienstmeisje was in den winkel en de juffrouw kwam naar voren. Beiden zagon den man sprakeloos aan. „Myn God, man," riep eindelyk do juffrouw, „wat zie je er uit! Je heele gezicht zit vol bloed!" De man Ontstelde en begon zich af te vegen, waarna hy zich venvyderde. Eerst later vernam men van den plaats gehad hebbenden moord op de Prinsengracht. In hoeverre die man daarmede in verband kan staan, weet niemand; het geval is in- tusschen allicht een onderzoek waard. Do politie zoekt ook nog altyd naar de vriendin van do vermoorde, doch heeft deze, dio door iedereen voor een gevaarlijk sujet wordt gehouden, nog niet ontdekt. Het „Yl. BI." deelt nog het volgende mede: „Eene ons bekende juffrouw werd den avond van den moord, in do nabijheid van de plek, waar het misdryf was gepleegd, aangesproken door een man, die met het oog op denbrand in do Huidenstraat zeido: „het is beter ver moord te worden dan te verbranden." „Genoemde juffrouw vernam van bewoners van do Keizersgracht, omtrek Huidenstraat, oven daarna het volgondo: De bewuste man had reeds aan verschillende huizon pogingen gedaan om binnengelaten te worden. „Zoo was hy tweemaal geweest aan de school van den heer Kloppers, de eorste maal met een hood on later met eene pet op het hoofd. „Een en ander in verband brengende, zou het niet onmogelijk zyn dat de bewuste per soon ook was gekomen aan 't huis van den heer Yiotta, alwaar hij, zyne kans schoon ziende, de misdaad heeft gepleegd. Ook bo- staat do mogelykheid, dat do schrijfster van den brief gezocht moet worden in een der huizen, waar do onbekende zich aanmeldde. „Do juffrouw, die ons dit verhaal mede- daolde, verklaarde dat zij den man, die haar aansprak, onder duizenden zou herkennen." Dat overigens do grootste voorzichtigheid des avonds geraden is, heeft de Arasterdam- sche correspondent van de „Maasb." by eigen erraring. In de laatste weken, zoo schryft hy, is by my, 's avonds te halfnegen, terwijl de dienstbode alleen met do kinderen thuis was, driemaal gebeld. Op de vraag uit een opengoschoven raam, wie er was, werd geen antwoord ontvangener was ook niemand te zion. Ware myno dienstbode zoo onvoorzichtig goweest om de deur te openen, wie weet of haar niet een dergelijk lot zou getroffen heb ben, als thans de arme Anna Verhoeven ge troffen heeft. Men ziet to Amsterdam in den laatston tyd zooveel geboefto rondsluipen, dat men zich onwillekeurig afvraagt, of do deuren der gevangenissen zyn opengezet. By onderzoek door de poli tie is gebleken dat een persoon, die de tapster De G., te Kralingen, heoft opgelicht, zich te Kralingen noomdo Otto AVagner, te Rotter dam: Otto Walles, te Hillesluis: Otto Wulf, en to Amsterdam, alwaar hij werd aange houden, Otto Anderson. Onder die verschillende namen heeft hy vorscheideno goedgeloovige personen, die aan hem wat meenden te kunnen verdienen, op gelicht. Naar men meldt, is te Grubben- vorst (L.) op don stal van den landbouwer M. Simons het mond- en klauwzeer uitge broken. Reeds zyn drie koeien en drie var kens door die ziekte aangetast, terwijl 19 schapen en 9 lammeren als verdacht zyn opgegeven. Ook op een anderen stal worden eenige koeien en varkens verdacht aan die ziekte lijdende te zyn. Men meldt uit Schagen aan de „Haarl. Ct.:" „De buurtschap Avendorp onder deze ge meente bestaat uit eene groote terp of wierde. De overlevering wilde, dat in dezen houvel een groote schat zou zyn begraven. Zy had het in dezen niet ver mis, want werkelijk word Donderdag door eene toevallige omstan digheid door den eigenaar, den heer G. Kant, een vry grooto klomp aaneengeroeste munt stukjes opgedolven. Zy zyn van zilver en ter grootte van een dubbeltjo; aan de eene zyde schynt een kop met helm of mijter en een bisschopsstaf, op de andere een in vieren verdeelde cirkel gestempeld. Zjj ziji,' tor on derzoek aan een specialiteit opgezonden." Woen sd ag n am iddag ia uit q Haven te Breda liet ijjk van een der drie sedert liot carnaval vermiste veld artilleristen opgehaald, nadat eonige dagen geleden het. eerste ljjk werd opgevischt. In 't Friesche dorp Njjohorno is de 00-jarige echtgenooto van T. S. aldaar door eone onbokendo oorzaak in 't kanaal tusschen do eerste en twecdo sluis geraakt Een bakkersknecht, dio bezig was met brood uit te venten, zag haar. Mot den meesten spoed ijlde hy derwaarts, sprong in 't kanaal greep de drenkelingo en met groot gevaar van zelf te verdrinken bracht hy haar op den wal, maar de arme vrouw had reeds den geest gegeven. Verongelukte schepen. y0 gens opgave van „Bureau Veritas" zyn jn~ de maand Februari verongelukt 82 zeilsche pen, waaronder 4 als vermist, nl. 4 Duitsche 12 Amerik., 38 Eng., 1 Oostenryksch, Spaansche, 0 Fransche, 4 Neder!., 4 ltal 11 Noorsche en 1 Zweedsch. In dezelfde maand vergingen 18 stoomschepen, als- 1 Duitsch, 2 Amerik., 9 Eng., 1 Braziliaanse!) 1 Spaanscb, 3 Fransche en 1 Griekseh. In het krankzinnigengesticht te Tours heeft een waanzinnige, wien men een oogenblik het dwangbuis had afgedaan zich op zy'n bowaker goworpen, dezen in zijne' omarming half gesmoord en daarop met zulk een geweld togen een boom gesmakt, dat de ongelukkige onmiddellijk dood bleef. Zekere Luboemski, die Bulgaar- sche ambtenaren voor 20,000 fr. trachtte om te koopen om geheime stukken betreflende het leger machtig te worden, is te SoSa veroor- deeld tot 8 jaar gevangenis en 20,000 fr. boete. INGEZONDEN. Aan heeren Winkeliers In Nederland. Het zal u bekend zyn dat op den lsten Mei 1892 de AVest-Europeesche (Engelsche) gordeltjjd op de Nederiandsche Spoorwegen zal worden ingevoerd, dat wit zeggen allespoor- klokken zullen 20 minuten worden achteruit gezet. Om verwarring te voorkomen, zal onge twijfeld de burgerlijke tyd hieraan gelyk moe ten worden gebracht. Het gevolg hiervan zai zijn dat iedere handeling in het burgerlijk leven, die op oen bepaald uur plaats heeft dan (door liet verzetten der klokken) feitelyk 20 minuten later geschiedt. Do vele nadeelen, dio hierdoor ontstaan, zyn in verschillende dagbladen reeds behandeld voor den winkelier ireeft deze tijdsverandering het bijzonder nadeel, dat hjj 's avonds 20 mi nuten langer kunstlicht moet gebruiken. Door prof. A. A. AV. Hubrecht te Utrecht is eene beweging in het leven geroepen, welke, zoo deze slaagt, de nadeelen in voordeden zal doen veranderen; Z.HoogGel. wil nameiykby de Regeering er op aandringen in plaats van den AVest-Europeesclien (Engelschen) den Midden-Europeeschen (Duitschen) gordeltjjd in te voeren. In dit geval zullen op 1 Mei de klokken 40 minuten worden vooruitgezet, dan zal alles wat op vaste uren plaats Ireeft, feitelyk 40 minuten vroeger gebeuren. «De winkelier zal dan 's avonds 40 minuten korter kunstlicht gebruiken. Een der vele voordeden, welko deMidden- Europeescho tyd boven den AA'est-Eurepeeschen geeft, is dus één uur por dag korter gebruik van kunstlicht, wat voor den winkelier, die 's avonds om 10 uren sluit, eon verschil van ongeveer 30 proc. in de kosten voor licht geeft. AVy noodigen u uit het streven van prof. Hubrecht te steunen door ondertoekening van een adres aan den minister van binnenland» sche zaken. E. Bbaxdsma. Amsterdam, L. A. Beausar. 2 April 1892. Perry Ce. Hot adres ligt te l.eiden ter teekening bjj de heeren C. Kooyker en J. J. Sleyser. UTLOTIXCEA'. Bjj de gisteren ten stadhuize te Amster dam gehouden uitloting van 101 obligation van de 3-pC'ts.-geldIeening a ƒ3,000,000, I860, aangegaan ten bohoeve van liet kanaal naai de Noordzee door Holland op zjjn Smalst, zjjn uitgeloot de nummers 1» 954 1442 2610 3362 4176 4746 6359 70 966 1462 2742 83o8 4177 4767 6376 122 969 1602 2846 3386 4207 4760 63*7 147 1072 1618 2883 3449 4215 4774 6521 197 1091 1784 2920 3462 4218 4791 6535 211 1094 1941 2933 3439 4225 4940 5658 262 1107 1922 2984 3684 427C 4969 6S1G 329 1159 2029 3037 3704 4353 4934 5961 361 1161 2169 3234 8828 4430 5200 5945 643 1343 2245 3274 3967 4490 5226 5976 627 13.55 2403 3329 4023 4594 5241 5979 695 1400 2463 8331 4152 4656 6284 5981 895 1429 2535 3353 4169

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 10