Zaterdag 2 April. A\ 1892. fit nommer bestaat uit TWEE Binden. Eerste. Blad. Leiden, 1 April. (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van rZon- en (Feestdagent uitgegeven. fp. 9851. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leid on per 3 TCflandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderiglie Norainr.rs.,n 0.05. Hoor do alhier zitting houdende geneeskun dige staatscommissie is heden tot arts be vorderd de heer J. M. Yan dor Minne en toe gelaten voor het eerste gedeolte van het arts examen. de heer J. E. Janzen. - Naar wjj vernemen, zal Woensdag 6 April a. s. door den Raad van State beraad slaagd worden over liet adres in zake de loting voor de nationale militie alhier, gericht tot H. M. do Koningin-Regentes door den heer Jobs. Dee Jz. en anderen, welk beroep j> ingesteld tegen liet besluit van Ged Staten \an Zuid-Holland tot nietigverklaring der gehoudon loting. - By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is voor het tydvakvan 1 April tot en met 31 Doe. 1892 benoemd tot assistent by do pharmacie aan de Rijks universiteit te Leiden, de heer G. Romijn, alhier. - Deze week zijn door het Leidscho Stu dentencorps verkozen de praesides der ver schillende faculteiten, t. w. voor de juridische i heer C. G. J. B. Henny, voor de medische i hoer H. B. Semmelink, voor de philoso- phische de heer A. v. Eldik, voor de theolo gische de heer F. Tammens en voor de litorarische de heer W. v. Geer. Ook heeft het studentenweekblad „Minerva" een nieu wen redactour gekregen. Als zoodanig is n. 1. benoemd do heer A. Yan Giffen. Bij het eindigen van den wintercqrsus. op heden, werden ISO jongens van dc Kweek school voor Zeevaart alhier overgeplaatst naar het opleidingsschip „Admiraal Van Wassenaer" te Amsterdam. De zomercursus by eerstgenoemde inrich ting vangt thans aan met een- getal van 85 leerlingen. - In het Nutsgebouw alhier werd gister avond de 182ste vergadoring gehouden van leden van do afdeeling Leidon en Omstreken der Maatschappij tot bevordoring der Bouw kunst, aanvangende met de beschouwing van toekeningen van het Universiteitsgebouw, van liet Beursgebouw en de Fruitbal te Utrecht, alsmede van het weldra aan de Boisotkado alhier te verrijzen Archiofgebouw (met de tails) en van de kerk te Woerden. Voorwerpen op kunstindustriëol gebied, hoewel verwacht, waren niet gearriveerd en derhalve, zooals de heer Van Ruyven na ope ning der vergadering en voorlezing der no tulen van de vorige door den heer Van Ach terberg, zeide, niet aanwezig. A'snu werd het woord gegeven aan onzen stadgenoot den heer dr. W. N. Du Rieu, die het een en ander sprak over Gothiek in Nor- mandiu en in andere gedeelten van de Fransche Republiek. Spreker verzocht by den aanvang wel in het oog te willen houden dat hy een leek, geen architect was, dus niet bekend met de termen, om daarna bet een en ander te zeggen over ontaarding in de bouwkunst by alle volkeren, dus ook by de Franschen, en te verklaren dat do Gothiek hem het meest aantrekt. Achtereenvolgens besprak de beer Du Rieu bijzonderheden en bowonderenswaardigheden van tal van schoono kerkgebouwen, als bjjv. de kerk St.-Maurice teRysel, met vijf beuken; de hoofdkerk van Amiens, gebouwd in het begin der 13do eeuw, met 150 beelden in den voorgevel, met in hot midden een Christus; f'o St-Maclou te Rouaan; kerken te Caen; do Notre Dame to Parjjs; do hoofdkerk te Reims en die te Nancyde kapel van St.-Louis R" 'ux; de Cathédrale St. Julien te Le Mans, 6i]z-> 0DZ-, veol te veol om hier te noemen, alsmede het Palais de Justice voor Normandië. v an die grooto reeks gebouwen liet de heer ■Ju ^ieu photographieèn, groote en kleine, circuleeren, welke met aandacht beschouwd werden. Jammer was het dat do af beeldingen menigeen eerst na goruimon tyd bereikten, wanneer de explicatie er van reeds lang had moeten plaats maken voor andere uitleggingen. De Voorzitter zeide den heer Du Rieu dank en beval de afdeeling voor het vervolg by hem aan. Eene opwekking voor de tentoonstelling te Amsterdam met het 50-jarig bestaan der Maatschappy werd nu door den Voorzitter tot do leden gericht. Als afgevaardigde en als plaatsvervanger voor de Mei-vergadering werden door het be stuur voorgesteld en ook benoemd de heeren Van Achterberg en Van Ruyven; voor de September-vorgadering do heeren Kok en Van Driel. Voorgesteld werd een zomeruitstapje naar Amsterdam te maken, waar op 27 en 2S Mei liet congres en do tentoonstelling worden gehouden. Omtrent de rechton van niet-leden der Maatschappy wat de feesten betreft, zal het bestuur inlichtingen vragen en geven. De heeren Maas en Van Ruyven werden benoemd als afgevaardigden naar do vergaderingen van „Mathesis" en van do Tractische Ambachtsschool. Een paar punten der agenda werden niet behandeld met het oog op den gevorderden tyd. In de bus werd gevonden de vraag: „ls het aanbevelenswaardig in het buitenland bewerkte hardsteen by bouwwerken toe te passen? Welke voordeelen biedt de in het binnenland bewerkte steen aan? Wat is het finantièel verschil?" De heeren Mulder, Roem en Kok zullen deze vraag beantwoorden. Hierna ging de vergadering uiteen. Beroepen is by de Herv. gem. te Abbo- kerk en Lambertschaag do heer A. L. Th. Van der Ven, cand. te Leiden. Gisternamiddag heeft dr. J. Te Winkel, nieuwbenoemd hoogleeraar aan de universi teit te Amsterdam in het Middel-Nederlandsch, do nieuwe Nederlandscbe taal en letterkunde, het Gothisch, het Angelsaksisch en het Mid- del-Hoogduitsch, zyn ambt aanvaard met bet uitsproken eener rode over „de beoefening der Germanistiek aan de Amsterdamsche Hoogeschool". Een belangstellend publiek, waaronder vele dames en professoren der andere universiteiten, waartoe mede behoorde prof. Te Winkel's ambtsvoorganger, do hoog leeraar J. Verdam, uit Leiden, woonden deze plechtigheid by. Uit Leeuwarden meldt menHet bezoek, door de beide Koninginnen aan Friesland te brengen, is voorloopig bepaald op het laatst van Juni of het begin van Juli. Het zal enkele dagen duren. Bovendien zal te voren of daarna ook Groningen met een bezoek vereerd worden. Hot verblyf in beide provinciën zal van gelyken duur zyn. In de tweede helft der maand Mei zal een vergelijkend onderzoek worden gehouden van klerken der telegrafie voor de betrokking van telegrafist. In de maand October of November zal er gelegenheid bestaan tot het afleggen van het zoogenaamde klein directeurs-examen (post directeur van noogstens ƒ1000 traktement. Het stoomschip „Semarang", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 31 Maart van Mar seille; de „Zuid Holland", van Rotterdam naar Batavia, vertrok 31 Maart van Marseille; de „Didam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 1 April Lizard; de „Hector", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 31 Maart Gibraltar; de „Mcnelaus", van Arasterdam via Liverpool naar Java, arriveerde 31 Maart te Singapore; de „Schiedam", van Rotterdam naar Baltimore, is 31 Maart Wight gepasseerd de „Stentor", van Batavia naar Amsterdam, passeerde 3J Maart Gibraltar; do 8Werken dam" arriveerde 1 April v uw-York te Rotterdam; de „Zaandam" arriveerde 30 Maart van Rotterdam 1. v. Niouw-Y ~k te Baltimore de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, vertok 1 April van Port-Said. Gemengd Niouvra* Heden is het 121/, ja a r g e I e d e n dat de brood-, kaas- en boterfabriek „De Vereeniging", op het Levendaal alhier, onder de firma Koolo, Nicola Co., word opgericht. Tor herdenking van dit feit werden door de bakkersgezellen de vlaggen van bet gebouw uitgestoken. Golyk bekend is, goniet liet fabrikaat dezer fabriok hier ter stede eene welverdiende reputatie. Wegens lagere veeprjjzen heb ben sommige vleeschhouwers in onze ge meente den prys van het vleesch verminderd. Naar men verneemt, is de lev o- ring van stokvisch voor het garnizoen alhier voor Goeden Vrydag opgedragen aan den heer F. J. Do Jong, Koornbrugsteeg. Van de werf der gebroeders Boot, te Leiderdorp, is met goed gevolg te water gelaten een nieuw gebouwd yzeren paviljoentjalk, groot 40 lasten, voor rekening van den heer B. v. Munster, te Zaandam. Daarna werden de kielen gelegd voor een yzeren klipperschip,groot 130 lasten, voor rekening van don heer L. Van der Meulen, te Gent, en voor een yzeren Westlander, voor rekening van schipper L. v. d. Ark, te Stomp- wyk. Mishandeling in eon krankzin nigengesticht. Beklaagd een patiënt in het krankzinnigengesticht „St.-.Toris-Gasthuis", te Delft, mishandeld te hebben, door hem met eene pantoffel in het aangezicht- te slaan en daarna in de keel to hebben geknepen, bad zich gisteren voor de rechtbank te 's-Graven- hage te verantwoorden J. K., gewezen zieken vader in bovengenoemd gesticht. Uit het getuigenverhoor bleek dat op den 24sten Februari jl. do patiënt T. door de gang van het gesticht werd geleid naar do ziekenzaal, om aldaar in het oog gedruppeld te worden. By die gelegenheid gaf de patiënt V. den verpleegde T., by het passeeren van zyne zaal, een klap, on werd toen door den ziekenvader K. hard aangepakt en in do zaal geduwd. Do krankzinnige V. werd daarop boos en gooide met zyne pantoffel naar den ziekenvader, die daarop met dat schoeisel op don krankzinnige toeli.ep en hem een paar slagen in het aangezicht toebracht, waardoor een paar bloedende wondjes ontstonden. Daarop volgde eune kleine worsteling, waarby de zie kenvader werd ontzet. Toen do krankzinnige daarop begon te zingen, vloog de ziekenvader weder op don krankzinnige V. aan en greep hem zoodanig in de keel, dat hy, volgens ver klaring van een der opzichters, gisteren gehoord blauw werd. De ziekenvader werd onmiddeliyk ontslagen. Voor den rochter-commissaris had bek), orkend wel wat hardhandig te zyn opgetreden en zijne bevoegdheid te buiten te zyn gegaan. Volgens do gotuigen was de ziekenvader niot ruw in zyne behandeling; wel, zooals men dat noemt, in zyn mond. Hy was echter pas van eene ziekte her steld, dientengevolge nog zwak en een weinig prikkelbaar; het hardhandig optreden tegen V. schreef die getuige grootendeols daaraan toe. Het O. M. vorderde de veroordoeling by verstek van den beklaagde tot 45 dagen ge vangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Moord te Gouda. Dinsdag-avond is een gereclitelyk onderzoek ingesteld, en nadat het ïyk der weduwe Oudshoorn dien avond, omstreeks halfnogen, naar hot Gasthuis was vervoerd, is de schouwing eergister- morgen door twee doctoren in het bijzyn dor rechterlyke macht herhaald, en is uit een en ander gebleken, dat aan eene gruwelyke misdaad moet worden gedacht, door een zeor sterk persoon bedreven, daar, buiten de diepe PRIJS DER ADVERTENTEËN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17^. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor 'aat incas^eeren botten do stad wordt ƒ0.10 ORrnsnna^ snede in den hals, aan het lichaam geene andere kwetsuren zyn ontdekt, welke op eene worsteling tot zelfverdediging zouden wyzen. Uit den aard van den diefstal, die inet den moord is gepaard gegaan, is verder gebleken, dat do dader op de hoogte van den flnan- ticelen toestand der verslagene moet zyn go- wees t. Zy had den vorigen avond do ged eet» telyke afrekening ontvangen der nalatenschap van haren man en het gold in eene kast go- borgen, waarvan do sloutel als gewoonlyk in haren zak berustte. Die sleutel nu is daaruit genomen en na gebruik weer daarin terug gelegd. Het geld althans was verdwenen; goud en zilver is niet medegenomen. De rechter-commi6sari8 heeft toestemming verleend om het lyk te begraven. Niemand uit de omgeving heeft hulpkreton- gehoord; wel hebben de huisgenooten eerttg gestommel vernomen, doch daar de weduwo- gowoon was 's avonds het laatst naar bed to gaan en vooraf de huishouding nog in ordo te brengen, verwekte dit geen by zondaren- argwaan. De vermoorde had zich Maandag-morgen tegenover verscheidene personen uitgelaten, in het bezit van zekere som gelds te zullen syn, nadat alle schulden waren afbotaald. Men vermoedt dat de moordenaar het huis (dat- onlangs was verkocht en dat de bewoo-xster - dus binnenkort moest verlaten) van de achter zijde is binnengekomen en gemeend had een veel grooter bedrag te zullen vinden. Het gerucht loopt, dat Dinsdagmorgen een persoon uit Rotterdam, die de overledene uit vroeg3re dagen kende, met den eersten.trem van Gouda naar Rotterdam vertrok en toen hot met verschillende personen druk had over - de overledene en haren echtgenoot. Dat er meer geruchten loopen, spreekt vanzelf, die echter niet behoeven te worden vermeld, daar zij allen redely ken grond missen. Do moord op de Prinsengracht te Amsterdam. De justitie zet haar onder zoek tot opsporing van den moordenaar, die op den avond van den 29sten Maart Anna Verhoeven, de dienstbode der familie Viotta, op zoo afschuwelyke wyze om het leven bracht, met den meesten ijver voort. De twaalf wonden moeten het meisje met een lang mes of een dolk zyn toegebracht, waarvan het lemmet aan beide zijden scherp was. Zoo vond aan de linkerzijde van het slachtoffer bet moordwerktuig zyn weg door de kleederen, door het goheele lichaam en zelfs door het schouderblad heen, zoodat hot in den mg weder uitkwam. Verder doen hot bloed en de wonden aan do handen vermoeden, dat de- ongelukkige zich wanhopig verweerd moet- hebben Men vond haar in een grooten plas bloed liggende. Het cylinderbureau van den heer Viotta bood ^veerstand aan do pogingen van den misdadiger, die daar geld dacht te vinden. Aan de bovenzyde der linkerlade boven den cylinder en der rechterlade onder het6chryf- blad werd een splinter afgestoken om het slot te doen terugspringen. Beide splinters lagen voor het bureau op den grond. Later bleek by opening dat do inhoud van het bureau niet was aangeroerd. Alles lag nog in dezelfde orde als toen do heer Viotta het bureau het laatst gesloten had. De secretaire op do kamer zy'ner zuster werd met beter gevolg beproefd. Met een beitel of ander scherp voorwerp stak de misdadiger eerst een splinter aan de boven zijde van het neerslaande blad af on wist toen door wringen do klap zoover omhoog to werken, dat het blad viel. Daar vond hy een geldzakje met twee bankbiljetten 100 en 60.) Het geldzakje, dat hy dus aangeraakt moet bobben, vertoont niet liet minste spoor van bloed. Nergens in het goheele huis, dan juist alleen op de plek, waar de misdaad werd gepleegd, werden bloedvlekken gevonden. Zoo ook niet in het waschwator op de waschtafels. De

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1