LEI D80 H DAGBLAD. N°. 9850. Vrijdag 1 April. A*. 1892. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (gon- en feestdagen, uitgegeven. Twrede Blad. Peuilleton. Twee ongel ii kkigen. Leiden, 31 Maart. PE.IJ3 DEZER COURANT: Voor Loidoa por 3 maanden..'.;ƒ1.10. Frauco per po9t1.10. jLfgondorlftk* Nommer*,....0.05. PRIJS DBR ADVERTENTIÉN: Van 1—8 regela ƒ1.05. Iedere regd meer ƒ0.17}. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het in o a swore* botten de stad wordt ƒ8.10 bórekcuu. Antl-Oplumbond. Jhr. mr. W. Elout van Soeterwoude, secre taris van don anti-opiumbond, hield gister avond voor een in vrij grooten getale opge komen publiek in de kleine zaal van het Nutsgobouw alhior oone openbare voordracht over het opium vraagstuk, welke voorafgegaan on ingeleid werd door eeno reeks van licht gelden, welko te aanschouwen gaTon natuur- taforeelen in Indië, hooge personages en minder aanzienlijke, tot do onaanzienlijkste toe, go- rieflijko woningen en ongerieflijke, enz., enz., en ten slotte slaven van hetopium-scbuiven, levende geraamten gelijk. Elk tafereel werd met eenige verklaring toegelicht door don neer Elout. Daarna ging sprokor, die zelf in Indië ge weest is, over tot zjjno eigenlijke voordracht en las daartoe de volgondo stellingen voor: 1. De nadeelen voor lichaam en geest van opium-gebruik als genotmiddel worden alge- I meen erkend. 2. Opium-gebruik loidt allicht tot misbruik. 3. Het gebruik zooveel mogelijk te beperken is derhalve Eogoeringsplicht 4. Het pachtstelsel op Java leidt onher roepelijk tot vermeerdering van gebruik. Dat stelsel is in verband met den smokkel handel een middel tot demoralisatie van hoof den on minderen, tot onderdrukking van den kleinen man, tot knevelarij en willekeur, tot het maken van opium-propaganda. 6. Onderdrukking van den smokkelhandel is b(j het bestaande pachtstelsel onuitvoerbaar. I. Het pachtstelsel moet dus worden af geschaft. 8. Algeheel verbod van opium op Java is op dit oogenblik niet te handhaven. 0. Het heffen van een hoog invoerrecht en liet vrijlaten van den verkoop 2ou evenmin \ls oen licentie-stelsel tot duurzame verbeto- ting leiden. 10. Waro verbetering kan alleen worden aangebracht door een stelsel, waarbij niemand persoonlijk belang hoeft bij den verkoop van opium en waarbij geleidelijke, maar gestadige beperking van gebruik hoofddoel is. II. Als overgangsmaatregel om eenmaal tot algeheele afschaffing te komen behoort derhalve de opium thans (met opheffing van allo tusschen-personon en met absoluut verbod van opium-debiet door elk ander) uitsluitend bjj van Regeeringswego aangestelde personen 1e worden verkrijgbaar gesteld. 12. Daarbij moet tegengang van smokkel handel met allo kracht worden ter hand ge- ooinon en dienen telkons, waar daartoo gun- Sb!.) Ik was krankzinnig van woede en smart, mijnheerIk snelde de trappen af, roepende „Waar is myne dochter'.' Waar is mijne dochter?'' „Ze is in een rytuig weggereden, mijnheer Lagamache", werd my door den portier ge antwoord. pin een hoel deftig rytuig met een mooien jongenheer, die er uitzag als een prins." „Dat was hifi" V/at er toen gebeurd is, weet ik niet, want ik verloor onmiddellyk het bewustzijn, alsof ik een slag op het hoofd had ont- vangen Toen ik tot myzelven kwam, zocht mn blik het eerst haar, die niet meer by was; ik schreide bittere tranen. I'e smart doodde my niet. Ik moest loven. Ik was gered, door myne tranen. r^u is mync geschiedenis ten einde", vervolgde do kunstenmaker. „Gy weet nu stige gelegenheid bestaat, verboden kringen te worden ingesteld Met de ontwikkeling dezer stellingen, te vens den gedachtengang aanwyzende, hield spi. zyn auditorium bezig, na er eerst aan herinnerd te hebben dat de opium is het verdikte sap uit oen onrypen papaverbol, een pynstillend middel, dat altyd gevaarlijke eige. schappen heoft, vooral daardoor, dat hot in steeds grooter dosis moet gebruikt worden. Vandaar het request van 5000 genoesheeren in Engoland aan de regoering aldaar, om do cultuur van opium in Bengalen te doen staken. Hoewol er matige opium-schuivers zyn, biyvon dezen toch uitzonderingen, blyft het gevaar steeds groot en voortdurend, om tot misbruik over te gaan. De Regeering doo de opium dus zoo min mogelyk onder ieders bereik komen! In den tijd der Compagnie was de opium op Java reeds bekend en aangezien dio erop uit was om uit alles gold te slaan, werd dit ook met dit heilloos genotmiddel het geval, al gingen er later stemmen op om te trachten in het belang der zedelykheid het opium gebruik tegen te gaan. Toch nam de opium opbrengst in Indië allengs toe, hetgeen de statistieken uitwazen, en al heeft men ge tracht de leuze tot beperking hoog te houden, het is niet gelukt, trots ook het hooger worden in prijs van de opium en het brengen van de tienjarige pacht op eene van drie jaren en de bepaling omtrent groote districten. Spreker ging tevens de middelen na, waar door de pachtors als hot ware nopen tot opium-gebruik, zoo door het aanrichten van feesten met gratis-opiumverstrekking, als door den inlander, die inziet dat 't betor is niet meer te schuiven, op verschillende wyzen verdacht te maken en te doen straffen als smokkelaar, niettegenstaande de pachters zeiven de grootste smokkelaars zyn. De pachter dwingt dus tot schuiven, want de inlander schuift liever voort dan eeno onverdiende straf te ondergaan, welke hy niet kan ontloopen; want waar vindt deze dan recht? By zijne beschouwing van de pacht in verband met den smokkelhandel wees spr. er op hoe gemakkelyk bot smokkelon valt, in het oog gehouden dat de pachtor alléén ruwe opium mag en moet hebben. De pachter heeft don inlander volkomen in zyne macht. En al werd getracht dit bekende smokkelen tegen te gaan door den pachter opium te verstrek ken togen marktprys, men stuit dan woer op het'beperkt verstrekken van opium. Daarby komt dat tegen den pachtor nooit flink wordt opgetreden. Wat zou er van de pacht worden, als de pachtor verhuisde naar do gevangenis? Voorts vestigde spr. do aandacht op do welk een leven ik achter don rug heb en ik hen u dankbaar voor het geduld, waarmede u naar my geluisterd hebt. „Straks zult u heengaan en waarschynlyk zullen wy elkander ni^t weerzien, want ik behoor niet tot de menschen, die men van tyd tot tijd opzoekt. Wees echter over tuigd, dat ik u niet vergeten zal, want zelden ontmoet men iemand, die een open oor heeft voor de klachten van zyn naaste." „Ge wilt mij dus niet weerzien vroeg ik, Lagaraache's hand vattende. „Och, waarom zoudt u by my komen? U weet nu alles van my. Vergeet don armen kunstenmaker niet, dien gy toovallig op uwen wog ontmoet hebt en die u zyn vortrouwen heeft geschonken, ofschoon hy oigeniyk in niets en niemand meer gelooft. Bewaar my'n geheim, dat is het eenige, wat ik van u verlang." Wy sloegen do rue de la Roquetto in. „Waar woont ge?" vroeg ik. „Hier vlak by en dus scheiden zich nu 1 onze wegen 1" „Wilt ge my niet vertellen of ge haar i liobt weergezien?" erkende geheime kitten, de kitten buiton de officiëele, op den invloed des pachters op de ambtenaren en op hot weinig weten dor Regeering van de pacht, om daarna over te gaan tot de moeilijkheden van direct finan- tiëelen aard, als o. a. het zorgen dat do pachtsom niet te laag zy of te hoog worde opgevoerd; om te beoordeelen de soliditeit van pachters en borgen; om te trachten te voorkomen dat pachters on borgen by faillis sement hunne goederen aan het rechtmatig beslagleggen onttrekken en om by faillisse ment andere gegadigden voor eene evenredige pachtsom to vinden; om de gelden der ge- failleerden later in kleino termijnen terug te krygen. Ten slotte beantwoordde spr. do vraag wat in de plaats moet treden van dit alleszins slechte pachtstelsel, dat hij uitvoerig met al zyne ongerechtigheden geschetst had. De opium uitsluiten is eene onmogelykhoid. De oplossing is de regie, als overgangsmaatregel, zelve opium bereidende, in de kleinst moge- lyke hoeveelheid verpakt in eene moeilyk na te maken verpakking. De schatkist zal daar ook wèl by varen in de eerste jaren. Men duebte het woord regie niet! In elk geval is hot do plicht van het Moe derland, dat zorgen, beschermen, opvoedkun dig te werk gaan moet, met zorgzame liefde alles in het werk te stollen om in dezen tot een goeden toestand te geraken. Het applaus der aanwezigen was het blijk hunner tevredenheid, die ook in do gelegen heid waren schuif-toestellen enz., door prof. De Groot afgestaan, in oogenschouw te nemen en bekend werden gemaakt met het doel en de werkzaamheden van den anti-opiumbond. Bjj beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 30 Maart is, voor het tydvak van 1 April tot en met 31 Dec. 1892, benoemd tot assistent by do verlos kundige polikliniek aan de Rijksuniversiteit to Leiden, do heer J. D. Doorman, arts te Leidon. Do firma Blankenberg on Co., boek-, muziek- en kunsthandel alhier, heeft aan hare cliënteele een uiterst bruikbaar boekje, bjj hot in werking treden der nieuwe postregoling, aangeboden. Het is eene „beknopte handlei ding bij do toepassing der porten, rechten en eenige verdere aangelegenheden, den binnen- landschon dienst der briovonposterij betref fende", bewerkt door W. Georko, directeur van het post- en telegraafkantoor te Zeist. In do zitting der Eerste Kamer van gistemamiddag te 5 uron werd mededeeling gedaan dat do afdeolingon bobben benoemd tot voorzitters de hoeren Cremers, Pijnappel, „Ja, dat is waar, de ontknooping van hot verhaal hoort er bij", antwoordde hij, met een droovigen glimlach. „Maar dit is een verhaal zonder ontknooping. Toevallig hob ik Mimi nog eonmaal met dien man gezien. Zo wandelde gearmd mot hem. Hy sprak tot haar en zij lachte. Ik voelde mijn bloed koken.O, als ge eens wist, hoe mooi ze er uitzagZo was schooner dan ooit.Zy merklo mjj niet op. Het was in de Champs Elysées. Het gonsde en bruiste in mijn hoofd ik moest togen eon boom aanleunen om niet to vallen. Zo liep voorbjj. Ik volgde haar van verre. Zo stapte een rijtuig in en weldra was zo uit het gezicht verdwenen. Ik heb haar niet weergezien. - „Alles is voorbij. Ik leef van den eenon dag op don andoren. Lang zal het niet meer duren. Op een dag zal ik een afschuw van mjjn vak en van mijzelven krijgen en dan zal ik mij van eene brug af in het water werren, zooals ik met het goud van dien ellendeling gedaan heb. Nu ik haar niet meer bezit, is het alsof ik haar nog inniger liefheb. Voor haar leefde ik; nu zjj wog is, moot ik storven." Van de Putte, Viruly en Breuningtot onder voorzitters de heeron VerheijenPjjls, E appejjne, Muller en Van Gennep. De heer Alberda wenschte aan den minis ter van binnenlandsche zaken eene vraag te doen omtrent de stukken, aan do Tweede Kamer overgelegd betreffondo het krankzin nigengesticht te 'e-Gravenhage, en vroeg of de minister ook dio bescheiden ter kennis neming van deze Kamer wenseht over te leggen. De minister van binnenl. zaken heeft daar tegen geen bezwaar en zal de stukken naar de griffie doen overbrengen ter inzage van de leden, onder gehoimhouding. De vergadering werd gescheiden tot Vrjjdag, waarschynlyk to 2 uren. Naar aan het „D. v. Z.-H." wordt mede gedeeld, is de nieuwe oorspronkelijke operat „Floris V", woorden van mej. Boddaert, muziek van den hoer Richard Hol, sedert eenige dagen by het Nederlandscho Opera gezelschap te Amsterdam in studio, en zal zy in do aanstaande maand vermoedeiyk te 's-Hage in hot Gobouw voor Kunsten en ■Wetenschappen worden ton gohoore gebracht. Naar do „H. C." verneemt, zal do uitvoe ring niet plaats hebben op 2 April, maar acht dagen later, daar do heer De Groot alios in de puntjes wil doen en daarom nog con paar avond-repetities wil houden. Do directour van hot Nederlandsche Opera gezelschap heeft zyn voornemen, om in het lokaal van onzon landgenoot, don hoor Grein to Londen, in de maand Mei a. s. eeno reeks van voorstellingen met zyn gezelschap te geven, moeten laton varen, wegens do zeer aanzienlyke daaraan verbondon kosten. Do „Standaard" meldt dat in eene Dins dag te Rotterdam gehouden vergadering met algemeone stemmen is aangenomen do vol gende motie: „Het provinciaal comité van anti-rovohi- tionnaire kiesvereenigingen, in zijne algemeen» vergadering, gehouden 28 Maart 1892 te Rotterdam „overwegendo, dat het centraal-comité, blykens zyne notulen belast zynde met de politieke leiding, heeft beslist, dat er ditmaal geene samenwerking met de Roomsche staats party zal plaats hebben „dat het contraal-comité voor de verdere houding wel oen advies geeft, maar do leiding on de verantwoordelykheid dor zakon aan do kiesvereenigingen on provincialo comité's overlaat „besluit: het advies van bet centraal- comité, als zynde onder de gegeven om standigheden do beste godragslyn, over te nemen." „Zoudt go haar nog niot eons opzoeken?" „Neon, daartoo heb ik don moed niet. Ik heb u immers gezegd, dat ik haar bemin? ik ben jaloersch. „Ik weet zeer goed waar ze woont, maar ik schuw dio plaats als do pest.Iederea avond gaat hy er heenik nooit. Zy hoeft hom lief.Neen, ik wil haar niet weerzien. Als hy haar moede is, zal zjj troost zoeken, in do armen van een ander. Haar leven zal eene aaneenschakeling wezen van feesten; zy zal zich in weelde baden. „Met my zal hot spoedig gedaan zyn. Ats zy my niot verlaten had, ïou zij meer liefde hebben ondervonden, dan thans haar doel is." De ongelukkige, verlaten man schreide. Ik drukte hom de hand. Hy richtte zich op on sprak plotseling op zonderlingen, luidruchtig vroolyken toon: „Maar daarom niet getreurdLeve de philo sophic! Gooden avond!" „Tot weerziens!" zeide ik. „Houd goe den moed!" „Dank u!" antwoordde de kunstenmaker. Hy maakto eene buiteling en verdween in de donkere, nauwe straat, waartn hij woonde.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5