Men echrfoft ons uit 's-Gravenhage, 26 Maan: Generaal 10 m. per hedenavond 10 u. in de residentie en Booth komt Holl. Spoor zal aan hot station wordon ontvangen door den kapitein, officieren en soldaten van de afdeeling van hot Leger dos Heils alhiei. Morgenochtond te halfacht zal de generaal eon bidstond leiden in de heilscitadel op het Spui en daarna in het gebouw vcor Kunsten on Wotenschappen zijne aangekondigde rede- vooringen houden. Maandag middag te 3 uren zal in „Dili- gentia" oene mooting worden gehouden, waarin generaal Booth zal spreken over hot groote sociale plan. Tegen den avond van dien dag zal hU de stad weder verlaten en zich naar Rotterdam begeven, waar hy des avonds in den Doelen zal optreden. Gedurende zjjn twoedaagsch verblijf alhier zal de generaal zijn intrek nemen ten huize van den oud mir.istor van buitcnlandscho zaken, Jhr. Hartsen, in de Zeestraat. ■Waarschijnlijk zal do generaal een onder houd hebben met eenige leden van het bestuur van den Christelijken Volksbond. Bi) de bijeenkomsten op morgen in het gebouw voor K. on W. zullen de rodovoeringen, door den genoraal te houden, wordon ver tolkt in het Hollandsch, doch des Maandags in „Diligentia" zal hot gesprokene niet wor den vertaald, terwijl voor laatstgenoemde meeting geene entrees worden uitgegeven, doch slechts geïntroduceerde personen worden toogelaten. Mr. A. J. Do Beaufort heeft zijne be noeming tot lid der Provinciale Staten van Utrecht aangenomen. Volgens het „D. v. Z.-H." zal hoogst waarschijnlijk de Eerste Kamer reeds a. s. Donderdag in openbare zitting de wetnopens do Congo-acte behandelen. Eene groote legerpromotie zal spoedig hekend gemaakt worden. Baron Van Ilarinxma thoo Slooton, Commissaris der Koningin in Friesland, is in hot hotel „Den Oudon Doelen" te 's-Hage aangekomen. Do zaakgelastigde, ridder Barri, die tijdens do afwezigheid van den gezant van Italië, markies Spinola, belast was met de waarneming der zaken van de Italia-nsche logatio is, naar zijne standplaats Brussel terug gekeerd. Don gezantschapsraad van Belgiü by ons hof, baron Guillahmo, heeft voor eenigo -dagen do residentie verlaten en zich naar hot buitenland begeven. De 13,160 achterlaadgeworen, groot kali- bor (landstorm), waarvan Donderdag de in- schryving te Dordrecht plaats had, zyn gegund aan den hoogsten inschry ver, den heer Eugèno Breuer, te Luik, voor 29,742, hoewel deze zyn biljet ongezogeld had ingeleverd, waar -togen bezwaren werden aangevoerd door eenigo binnonlandscho inschryvers. Van don heer Brouor was echter eon brief ingokomen, waarin hy zyne inschryving geheel bevestigde, De hoer Aaron Mol, te 's Hago, had voor do massa het laagst ingeschreven en wel voor ƒ3090. Vad Met militair eerbewys is hedenmorgen op do Oosterbegraafplaats te Amstordam het stoffoiyk overschot ter aarde besteld van den 58-jarigen H. Medé, in leven ordonnans aan het bureau voor de dienstdoende schuttery en hoornblazer by dat wapen. Tamboers der infanterie en hoornblazers der artillerie gingen achter do koets, terwyl vier ordonnancen, vroeger collega's van don overledene, de Slip pen droegen van hot kleed, waarop het eere toeken voor meer dan 20 jarigen dienst was gehecht. Door de geneeskundige staatscommissie te Groningen is bevorderd tot arts de heer R. Hugos, doet., geboren te Gasselternyeveen, terwijl door don heer L. E. Bieboricher, cand.- arts, geboren te Zuidbroek, met goed gevolg het lsto gedeelte van het arts-examon is af gelegd. Te Utrecht is tot arts bevorderd de hoer C. L. Van Steeden. Gemengd N ienw». Hodenmorgon om negen uren had aan de veelading der Holl. IJzeron-Spoor- weg-Maatschappy alhier wederom eene oefo- ning plaats in het in- en uitladen van voer tuigen en paardon behoorende by de garnizoens troepen. Do voertuigen (ton getale van 7) van het •ldo bat. 4do rog. inf. werden door paarden der artillerio, -welke door infanteristen "waren opgetuigd, naar het spoor gebracht en na afloop daarvan weder naar de kazerne geleid. By deze oefening word gebruik gemaakt van eene zoogenaamde noodbrug. Door biljartspel-liefhebbers zullen do avonden van "Woensdag en Donderdag a. s. aangenaam kunnen worden doorgebracht in het cafu „Bellevuo", Steonstraat, alhier. Als dan zal daar do reeds by velen bekende professor 't Is Me Edso eene séance geven, volgens in dit blad voorkomendo advertentie. Hedenochtend vroeg, omstreeks vyf uren, worden de bewoners van den Ach terburgwal by de Barndesteeg te Amsterdam opgeschrikt door het uitbreken van een zwaren brand in de sigarenfabriek van den heer U. Van' Viegen, op dio gracht, No. 95. Het huis was nog door andero firma's bewoondo. a. was er eene monsterkamer van krameryen en andere zeer brandbare artikelen. De brand, welke waarschyniyk op de droogkamer van don heer Van Viogon ontstond (ten minste dat is het naaste vermoeden), zotte, aange wakkerd door zooveel brandstof, in een oogenblik het geheelo huis in vuur en vlam. Het was een tamelyk groot huis en liep achter het naastliggend huis van den heer Citroen, een pelteryenkoopman, om, zoodat de brand spoedig eene vuurzee geleek. De bewoners hadden gelegenheid zich te rodden en de brandweer, die intusschen met kracht was opgetreden, greep de blussching met succes aan. Do „Jan Van der Heyde en eenigo stoomspuiten hadden binnen betrek- kelyk korten tyd don omvang van don brand beperkt tot hat aangetaste perceel. Maar dit brandde in het achterste gedeelte geheel uit, zoodat de brandweer eenigo uren werk had vóór zy het vuur geheel gedoofd had. (A.ll) Ramp in de Huidonstraat te Am sterdam. - Eene byzondere vermelding vor- dient nog het gedrag van don heor P. J. A. Lense. Dezo wakkere man, oen gepensionneerd onderofficier van de marine, heeft het eerst iets bygedragen tot blussching van den brand Hy kwam op het oogenblik van hot uitslaan der vlammen juist voorby en had de togor. woordigheid van geest het papiermagazyn twee huizen van hot brandendo perceel af, binnen te gaan, waar hij eone ladder vond, met behulp waarvan hy op het dak klom. De brandweer wierp hem eene slang too, on daarmedo heeft Lense den geheelen duur van den brand gewichtige diensten bewezen tot behoud van de achtergelegen gebouwen. Tot twee-malen toe werd wel een brand wacht naar hot dak gestuurd om hem af te lossen, maar dezen bekwamen beiden, door te vallen, kwetsuron, zoodat Lense tot tien uren too op den vrijwillig door hem inge nomen post gebleven is. Hy kreeg wel schade aan zyne kleeding en was doornat geworden, maar dat had hy gaarne er voor over gehad, om by de droevige gebeurtenis to helpen wat liy kon. Het eerste slachtoffer van de ramp in do Huidenstraat, de 15-jarigo Jacob Simon Snoek, is gistermorgen begraven. Zooals men zich herinnoren zal, was dit do knaap, die juist voorbyging toen de ont ploffing plaats groep en die door hot neer stortend puin gedood word. Donderdag-avond was zyn lyk van hot Binnen-gasthuis naar de ouderlyko woning aan de Prinsengracht vervoerd en do teraarde bestelling van zyn stoffeiyk overschot had gisterochtend ondor algemecno deelneming plaats. Do lykkoets werd o a. gevolgd door een zestal kameraadjes van den ongelukkigo, van wie er drie prachtige kransen droegen. Honderden en honderden menschen waren op de been; het verkeer was in de buurt eenigen tyd gestaakt. De Postduive n-w edstryd op do lnternationalo Sporttentoonstelling te Scheve- ningen is bepaald op 3 Juli a. s. en zal don 15, 16, 17 en 18den Juli worden gevolgd door eene internationale postduiventontoon- stelling. Do postduiven zullen worden opge laten in den tuin van het tentoonstellings gebouw, terwijl de expositie zal gehouden worden op het sportveld, naast dat gebouw gelegen. Eene speciale commissie voor doze afdeeling is benoemd. De tentoonstelling heeft plaats in IS categoriecn, waarvan 12 voor enkele duivon en 6 voor koppels. Tijdens do Internationale Sporttentoonstel ling zal te Scheveningen ook een internatio naal congres worden gehouden, betrekking hebbende op sneeuw- en yssport. Donder dag werd door do marechaus sees uit Echt te Roosteren aangehouden en naar Maastricht overgebracht de 60-jarige land- bouwor J. S., verdacht van op 28 Septembor 1888, terwyl hy met den 25 jarigen land bouwer G. H. op do jacht was, dezen moed willig to hebben gedood door middel van con geweerschot. Reeds kort na het plegen van hot misdryf werd J. S. aangehouden, doch de bewyzen ontbraken toon, en hy werd weder ontslagen. Nu zyn er in deze zaak getuigen govonden. Het dochtertje van den heer d. B., wonende aan het Weeshuisplein te Dordrecht, leunde tegen eene tafel, waarop eene brandende lamp stond, en breide oeno kous. Hot sajet raakte om de lamp verward en toen het kind er aan trok, viel do lamp brak, en het arme meisje kreeg do brandendo petroleum over 't gelaat, de borst en de armen. De mooder schoot onmiddeliyk toe en vormocht het vuur te blussehen. Zy- zolve en een jonger kind, dat zy droeg, be kwamen daarby brandwonden. Het meisje word, deerlyk gebrand, naar 't ziekenhuis gebracht. In de buurtschap Bonodonberg, ondor Borg-Ambacbt, is een andorhalfjarig meisje van P. Ros in eene sloot geraakt en verdronken. bfër ter beurze verzekerd voor 300,000 Mj,jj en de lading voor ca. 2,000,000 Mark, ATHÉNE, 25 Maart. De Kamers zijn oj bondon en de vorkiezingon vastgesteld op J Mei. De nieuwe Kamers zullen 6 Juni b(j?t-T komen. LONDEN, 25 Maart. Do groote firma Bonts J Ellis, loderliandelaars te I.onden, heeft hatj betalingen gestaakt. - De 1,200,000 pd. st. goud, welke dot,- het huis Rothschild zyn verzonden, zyn U:1 do eigen kelders genomenmen meent fe de bestemming Rusland is, doch mogelyk ook Oostenryk. LONDEN, 26 Maart. Een eskadron dragon- dors is naar het Durhamscho mijndistrict vei - trokken. STETTIN, 26 Maart. Ton gevolge van den westelijken wind, vergezeld van zachten regen is do vaart, zoowel door het kleine als groote Haff, geheel vry van ys. LONDEN, 26 Maart. Uit Philadelphia woidt aan de „Times" geseind, dat de rangen vair de tegenstanders der vrye zilveraaninunting- onverwacht versterkt zyn, zoodat men ver wacht dat het wetsontwerp zal worden af gestemd. Uil cn over Oulrsctilanrl. De oplossing der crisis in Truisen bevre digt slechts weinigen. Caprivi is rijkskanse lier gebleven tegen zyne overtuiging, op bevel des keizers, dio evenwel heeft mooten erken nen, dat zyne positie in den Pruisischon Landdag onhoudbaar was geworden. Doch ook buiton het Parlement is zyne positie verzwakt en het is begrijpelyk, dat sommi gen het vermoeden uitspreken, .lat graaf Eulenburg bestomd is, graaf Caprivi ook als rykskansolior te vorvangen. De Londenscho „Morning Post" zegt, dat de rykskansolior niet langer direct Pruisen in het ryk vertegenwoordigt. Een rijkskan selier, die iemand, al is hot maar nomineel, boven zich heeft in den Pruisischon Landdag, kan noch tot Duitschland rioch tot Europa met het gezag van eon Yon Bismarck spreken. De Parüsche bladen zien in de benoeming van graaf Eulenburg tot Pruisisch minister- president slechts eeno voorloopigo oplossing. Eenige merken spottend op, dat zy hadden gedacht, dat zulk lapwerk alleen in eene repu bliek, maar niet in eono sterke monarchie kon voorkomen. Uit Romo wordt getelegrapheord i Reeds is eene merkbare verkoeling ontsta in tusschen het Vaticaan en Duitschland; do ontevreden heid van den Paus neemt toe. Do officieuse Yaticaanscho pers begint een veldtocht tegen de Duitsche regeering. Do „Monitcur do Rome" bevat een artikel vol scherpe uitvallen togen den keizer en de Duitscho regoering. By den Pruis. Lnnddagis, gelyk men weet, een ontwerp ingekomen tot opheffing van den vry- dom van belasting aan dertien hoog adellyke familiën, die vroeger geen onderdanen van een landsvorst, maar alleen van het oude Duitscho ryk afhankelyk waren. Tn de memorie van toe lichting wordt o. a. gezegdwenschende do aflossing van het godeeltelyk op overeenkom sten berustende privilogo, zoo mogelyk in overeenstemming met de belanghebbenden te laten geschieden, heeft de Pruisischo regee ring vooraf aan de hoofden dier vorstelyke en graaflyke familièn gelegenheid gege ven, hunne meening ovor deze zaak te zoggen. Daarop hebben vorst Stolberg-Weraigerode en graaf Isenburg-Budingon verklaard, het standpunt der regeering goed te keuren. De overigen stolden, wat de hoogte der schade loosstelling betreft, eischon, welke zoo veel van de voorstellen der regeering afweken, dat er geen kans was tot overeenstemming te komen en de zaak langs den Weg der wet geving eenzydig moest worden geregeld. De regeenng stelt voor, hun het 13'/, voud dor op te brengen belasting te geven. Telegram men* LEIDEX, 26 Manrt. Thermometerstandgisteravond om 8 urea 0 C. 44.6° Fahrenheit; hedenmorgen om 8 uren C. 45 3 F.'s middags om 1? HAMBURG, 25 Maart. Het stoomschip „Des- terro" is gisterochtend to 7 uren 4 zeemij len N"\V. '/4 W. van hot vuurschip van Ter schelling in aanvaring geraakt mot het Eng- stoomschip „Indra", van Hamburg naar Car diff bestemd, en te 11 uren in 14 vadem wa ter gezonken. De passagiers, ten getalo van vier en veertig, zoomede do bemanning, zijn door het Engelsche stoomschip Oporto" ge red en alhier aangebracht. Het stoomschip „Dosterro" is in 1885 te Hamburg gebouwd en is 1515 registertonnen groot. Naar mon mededeelt, is het casco van dc D c s terro" al- uren 14 5' C. 5S.1° F.'s namiddags 4 uren 12° C. 53.6° F. De heer C. G. Uddgren, de Zweedscho jour nalist, die mot eene giek, do „Grey" genaamd, een tocht heeft gemaakt van Gótcborg naar Delfzijl en van Delfzijl naar Calais, op welke tocht hij ook Leiden aandeed, zal over die reis alhior eerstdaags eene lezing komen houden. Hij deed dit met voel bijval vooreen gedeelte reeds oldors en daarom belooft die lezing interessant te zullen zijn, ook omdat de reis door ons waterland den Zweedschen roeier lang zal heugen. Nergens had hij met meer moeilijkheden, met meer gevaren to kampen dan op de Zui derzee en in de Zeeuwsche stroomen. Immers, do herfst en zij no stormen waren vroeg ge komen on teisterden den reiziger en zijne kleine sloep geducht. Toch kreeg hij van ons land do aangenaamste indrukken. De goedkeuring van den gemeenteraad to 's-Gravenhage is door B. en Ws. gevraagd op den aankoop van 33 huisjes, gelegen aan het Korte Groenewegje of tusschen die stmt en c'e Van-dor-Duyn-straat, met de bedoeling om die eventueel af te broken ten behoeve van den aanleg van eone straat tusschen het Oranjeplein en het Korto Groenewegje. Eene verhooging van de gemoente-begiooting ad ƒ36,000 is daarvan het gevolg. De heer H. Hendriks, te Amsterdam, heeft vergunning vorzocht om gedurende het aanstaande badseizoen een gebouw, ingericht voor hippodrömo, te plaatsen aan de Neptu- nusstraat te Scheveningen. De daartoe noodige goedkeuring is aan den Haagschen Raad gevraagd. Do minister van financiën ontving uit Dordrecht f 172; on uit Leiden ƒ200. By koninklyk besluit van 25 Maart jl. zyn benoemd: tot ontv. der dir. belast, en acc. te Hazerswoudo c. a., A. W. T. Eerends, ontv. dorzelfde middelen te Buitenpost c. a. tot ontv. der dir. belast, en acc. to Alfen c. a., A. Boyerinck, ontv. derzelfde middelen te Ameide c. a. Kerkelijke berichten. K a t w y k-B n n e nA. r. Zondag zal in do Chr.-Ger. kerk te Katwijk aan don R\jn optreden de heer J. H. Donner, van Leiden, des voormiddags te halftien on des namiddags to 5 uren. Marktberichten. Leiden, 26 Maar». GrancD. Door ruime aanbie ding, vooral van mindere qualiteit, blijft de stemming vooitdurend elap. Witte Tarwe f af Nieuwe 6.30 a 9.—. California 9.SO a 9 5» Nieuw-Zeelandecbc 9.60 a 10.10, Wallo-Wal e 9.60 a 9.70, alle* per 80 KG. Rogge G 30 a 7.25 por 74 KG. Zomergeist 4.a f 4.50, Winter- 4.30 a f 4.60, I Chevalier- 4.90 a ƒ5.75 per HL. Haver 3 50 a 4 per 60 kilogr. Blauwe Erwten 6.75 a ƒ9. Schokker* ƒ9.— a ƒ11.50. Paaideuboonen ƒ6.10 a 6.50. Duivenboonon G.85 a ƒ1.25. Bruincboouen 9.a ƒ11.75. Wiuter-Koolzaad 11.— a ƒ11.50. Zomer- ƒ9 a ƒ9.60 Kanariezaad ƒ5.75 a ƒ7.25, alle9 per HL. Boter. /anTocr 4780 k„. lete qaaht. per vat 52.- a ƒ00 2de- quali'. per 1/4 vat 42.— 50 leto qualit. i^er liilogr. ƒ1.30 a ƒ1.53; 2do qu&lit. por kilogr. ƒ1.05 a ƒ1.25. Lango Ztrarto Turf, 15000 dubb. HL., 0.19 a ƒ0

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 6