9346 Maandag 2® M^ art. A'. 1892. (iïcze Courant wordt dagelijks, &el uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven, Tweede Blad. Inli ch tin ff en. Leiden, 26 Maart. Per .illeton. Twee ongolnkkigen. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiaan per 3 maandenf 1.10. Franco por post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DÉR ADVERTENTIËN: Yan 1—6 regels f 1.05. Icdero regel meer f0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor hot incasseeren buiten do stad wordt ƒ0.10 bererena. p geplaatste Advortentiën worden gegeven -30 's morgens O tot 's avomls 8 aren. 'óór en na dien tyd is het Kantoor gesloten. Finantiëel Overzicht. Onder de Nederlandsche fondsen, welke door loersvorandering nog eenigszins do aandacht rokken, behooren de aandeelen der oudere aks-maatschappijen en 2do hy- lotheek oblig. Boxtel-Wezel. De eersten avon voor het meerendool lagere koersen, oewel de vooruitzichten niet ongunstig bly- en. Alleen kan nog moeilyk een idéé worden erorrad wat de oogst van 1891 zal gevon, oewel als genoegzaam vaststaat dat dehoe- eelheid ruim en de behoefte voor Amerika Toot is. Do waarde, welke aan de qualiteit al worden toegekend, is echter nog niet te epalen. Niet onmogelijk is het dus, dat de oersvermindering der laatste dagen voort- >ruit uit verkoopon, door de vroegere hoo- ere notoeringen uitgelokt. De twoedo ypotheek-obligati-. n Boxtel-Wezel heb- ten hunne ryzing to danken aan flinke spe- ulatieve aankoopen, in afwachting der over- lame dezer lijn door Nederland en Duitsch- and. Hoogstwaarschijnlijk is do verrassende ijzing der Nederl. Zuid-Oosterspoor-obliga- i5n niet vreemd aan de meerdere attentie wr do Boxtel-waarden. Niet minder was de belangstelling voor letgeen thans zou worden geopenbaard ora- ront de Portugoesche financiën, doch ierin is het publiek voorloopig nog teleur- esteld, in zooverre, dat nog geen bepaalde Dodedeelingon kunnen worden gedaan. Alles rat tot nu foe omtrent de regelings-voor- Itellen is gezegd, zijn veronderstellingen en issingon, waartoe de niet zeer duidelijk ge- ipenbaarde voorloopige voorwaarden ruim [eigenheid geven. Nochtans is het wellicht liet ovorbodig een kort overzicht te geven ran de voorgestelde plannen, zooals deze voor iet oogenblik als waarschijnlijk worden aan- [enomen. Portugal wil de rente op de buitenlandscho «huid tot de helft verminderen; voor de lere helft bewijzen van uitgestelde schuld itgeven. Reeds hieromtrent verschilt men van mee- niog, daar van andore zijde wordt beweerd dat de uitgifto van uitgestelde schuldbewijzen niet zal plaats hebben, dus alleen uitbetaling der halve rente. Yoor de tekorten, wolke op dit oogenblik gedekt moeten worden, wil Portugal eeno nieuwe leening, groot 100 millioen franken, aangaan, welke in 15 jaar zal worden afgo- lost. Ook hieromtrent bestaan twee lezingen. De eene, dat Portugal zich het recht voorbe houdt om godurendo de eerste twee jaar de rente op deze nieuwe leening te voldoen in voorloopige schuldbewijzende andere, dat de opbrengst dozer nieuwe leening voor een gedeelte moet dienén om do verminderde rente op de thans bostaando obligaties te betalen. Mocht nu dezo nieuwe leening niet kunnen worden geplaatst, dan zou gedurende de twee eerste jaren de halve rente der oude obligation alleen in bewijzen van uitgestelde schuld kun nen worden voldaan. Verder wordt tot zekerheid voor rente en aflossing dor verschillende leoningen, dus ook voor de niouwe, door de regeering afgostaan de opbrengst der inkomende rechten, om ver der met hetgeen daarvan mocht boschikbaar blijven, do bewijzen van uitgestelde schuld af te lossen. "VVel zal geen internationale com missie van beheer uit de fondsenhouders wor den benoemd, doch de inkomsten der douane rechten zullen wekelijks door do Bank van Portugal naar de buitenlandscho agenten wor den overgemaakt. In ieder geval moet worden geconstateerd dat de aangeboden zekerheid ongetwijfeld van goedo hoedanigheid is. Alles hangt evenwel af van do nadero bijzonder heden, die waarschijnlijk de bedoelingen van Portugal duidelijker zullen uiteonzettentot zoolang moet alles met het noodige voor behoud worden aangenomen. De coupons dor 4,/2-pcts.-Portugeescho tabakleening zijn op 1 April ter betaling aangekondigd en kunnen nu reeds worden afgedaan. Do berichten uit Spanje en Italië geven weinig verbetering to bespeuren; alleen heeft in Italië de uitvoer in de twee eerste maanden 26 millioen lire meer bedragen dan in 1891, de invoer daarentegen 14 millioen minder, hetwelk geen slecht teeken is. Hoewel de werkzaamheden in Oostenryk- Hongarye tot regeling (intrekking) van het papieren geld, langzaam vooruitgaan, kan men toch de voorloopige resultaten zien in de uitgifte van het eerste gedeelte der nieuwe leening, waarvan reeds in een vroeger over zicht melding is gemaakt. De loening zal worden gesloten door bemiddeling van het huis Rothschild en in Mef aan de sbkba worden gebracht. Yoor Züid-Amerikaansche fondsen zoosfe Venezuela, Uruguay e. a., was de stem ming minder flink. Uit Venezuela kwam weer eens oon bericht van binnenlandsche twisten, dat de president was afgezet, enz., waarop een bericht van den president kwam dat in het land alles rustig was. Deze vertooning heeft steeds om de twee of drie jaar plaats, zoodat langzamerhand het groote gewicht van dozo geruchten verdwijnt. Toch zyn deze tydingen, waarbij govoegd de berichten dat by de Bank te Montevideo een stormloop tot opvraging der gelden had plaats gehad, nog altijd onaangenaam genoeg om eene daling in de betreffende fondsen ie doen ontstaan. Hot tweede plan, voorgesteld tot regeling van den Santa-Fé-spoorweg, hetgoen in het vorig overzicht meer uitvoerig is vermeld, is thans ook door do obligatiehouders ver worpen. Van do zijde dezor laatsten word aanbevolen het instellen van een raad van controle, waaromtrent men niet tot overeen stemming kon geraken. Er zal nu binnenkort opnieuw eene vergadering plaats hebben. De stemming voor Amerikaanscho Sporen was op- en neer-gaande. Eene flauwe stemming werd in het leven geroepen door het bekend worden dat de staat Pennsyl vania de steenkolen-combinatie niet heeft bekrachtigd, waarbij ook het bericht kwam dat op do Canadian Pacific ee.ie alge- lieelo werkstaking was uitgebroken. Later werd vernomen dat de steenkolen-combinatie niet kon worden tegengehouden, de werk staking op de Canadian geëindigd was, deze laatste Maatschappij een nieuwen weg wil aanleggen over het rotsgebergte en tevens do ryke mynlagen in Columbia wil ontginnen. Niet het minst werd de willige houding teNiouw- York in het loven geroepen door het bericht uit Washington, dat do zoozeer gevreesde wet voor de vryo zilvormunting hoogst waarschijnlijk niet tot stand zal komen. De waarden der Florida Central waren zeer gezocht en flink hooger, vermoedelijk op do meer en meer veldwinnende geruchten dat de 1ste en 2do preferente aandeelen in obli gation zullen worden omgeruild. De Union-Pacific-soorten waren over het alge meen in flauwe stemming, aangezien do Januari-ontvangston voor moerdere lijnen van dit spoonvognet nogal ongunstig waren. De Great Northern-spoorwegmaatschapptj zal binnenkort haren aandeelhouders de 1 voorkeur geven, om voor een bedrag van 15 millioen dollars 4% Collateral Trust obliga- tièn a 72'/, pet. te nemen, aflosbaar binnen 10 jaar. Geen wonder dat de koers dezer aan deelen zoo krachtig is vooruitgegaan. De Chicago Rock-Island kondigt eon kwi 'Gaal-dividend aan van 1 pet. P. .3- De tekst der Portugeesche regelings- voorste. 'len is nu in zfln geheel bekend en vermeldt a. dat de regeering zich het recht voorbehou.lt om gedurende de 2 eerste jaren, de tot de h elft verminderde coupons niet in geld, doch in bewijzen van uitgestelde schuld te voldoen. Voorts bestaaT" het plan en de mogelijk heid, -om na verloop van 15 jaren tot go- loideiyke renteverhooging over te gaan en dus langzamerhand weer tot uitbetaling van 3, 4 en 4'/a pet. te geraken, èf voor de onbe taald gebleven rente obligation uit te geven. Hoewel Portugal voor bet oogenblik nog niet wil toestemmen in de oprichting van een internationalen raad van contröle, wor den door de verschillende comitê's, tot ver krijging hiervan thans alle pogingon in het werk gestold. Mocht dit dool worden bereikt, dan zullen ongetwijfeld de financiën van Portugal in veel beter toestand komen. Van hot boek van prof. Brücke „tVio behütet man Leben und Gesundheit seiner Kinder", waarvan in Duitschland in twen maanden t(jds reeds twoe drukken verschenen, zal binnenkort eene Hollandsche vertaling het licht zien bjj de uitgevers Blankenberg en Co. te Leiden. Do vertaling en verdere bewerking is opgedragen aan dr. C. L. Van der Burg te Laag-Soeren, een waarborg te meer dat ook in ons land in menig huisgezin het degelijke en onmisbare boek z(jn intocht zal maken. De loden van de Eerste Kamer der Staten Generaal zjjn ter vergadering bijeen geroepen tegen Dinsdag avond a. s., te half- negen. De gepens. kolonel dor inf. J. W. G. Peitzor is in den ouderdom van 78 jaren to Teteringen overleden. Bij koninklijk besluit is aan den gepen- sionneerden schout-bij-nacht-titulair W. L. A. Gericke de titulaire rang verleend van vice- admiraal. Met ingang van 1 April 1892, benoemd tot lid van den Raad van Toezicht op de Spoor wegdiensten, de heeren E. D. Kits van Hey- ningon, te Amsterdam, en E. H. Stieltjes, to 's-Gravenhago. si Toen ik weer op m(jno boenen stond, be- ?onü ik my tegenover een reusachtigen, breed- ;eschci;derden man met een rood, opgeblazen gelaat en een grooten, pikzwarten knevel. Over een blauw, sluitend buis met gele tressen Iroeg h\j een wyden koetsiersmantel. Daarby bad hy oene leoren broek aan, zware hooge aarzon, en een allerzonderlingst gevormden ïoed met wapperende linten op het hoofd. ,Y'at voer je daar uit?" vroeg hy met >arscho stem. PNiots", antwoordde ik. „Waar kom jo vandaan j „Van Parys." .Waar ga jo heon?" cI)at weet ik niet." a3r wonen jo vader on moedor?" cD;ö zyn dood." ,Heb je geene bloedverwanten?" «Neenl" «By wie was je dan in Parys »B(j oen smidsbaas I" *Ben jo dan weggeloopen, ondeugende Mngol?" „Ja." „Ben je bang?" „Waarvoor zou ik bang zyn?" „Wel, voor je baas!" „O, neen, ik ben alleen bang om van hon ger om te komen." „Zeg eens, dreumes „Wat blieft u, mijnheer „Wil je wat eton hebben?" „Heel graag." „Ga dan maar met my mee." „Dat wil ik wel doen.maar wie bent u?" De reus barstte in lachen uit. „Dat zal ik je later wol vertellen." H(j bracht my, of liever nam my mede naar Pantin, waar wy eene kleine herborg binnentradon. Hier gaf hy my te eton zoovoel als ik lustte en daarby meer dan overvloedig te drinken. Toen ik verzadigd was, bracht by my by een troep menschen van zyne soort, die ons mot gejuich ontvingen. Er waren jongens zoowel als volwassen mannen by, vrouwen en meisjes, ongeveer vyftien in het geheel, en zo waron allen even zonderling toegetakeld met gescheurde zyde, geplot flu weel en oude lappen. Zo beschouwden my onmiddeliyk als oen der hunnen. „Hy ziet er flink uit I" zeido er oen. „En hy is niet leolyk", voegde er een ander by. „We zullen hem eens mooi africhten", sprak oen derdo. „Hy moet leoren den karpersprong met Martial te maken." „Ik zie wel, dat het een lenige vent zal worden." „Jo hebt eene goede keus gedaan, Galochard!" „Dat was do naam van den reus, die my had meegenomen. Hot oordeel van zyne mak kers scheen hem aangenaam te zyn. Hy trad op my toe on sprak, my op den rug kloppende „Je hebt gehoord, mannetje, hoe hetgezol- schap over je denkt! Tracht je dien lof waardig te makenYan af heden ben jo onze kameraad. Je zult deolen in onzen arbeid; je zult deelnemen aan onze voorstellingen en als je je best doet, kryg je ook je deel in do winst. Jo zult een leven vol avonturen lei den, een echt artistenleven, want we zyn arti8ten" sprak hy mot trots „we heb ben goede en kwade dagen, regen en zonne schijn. Er is in ons leven zooveel afwisseling als in de poëzie; we nemen het zoo luchtig op als de philosophon. Heb je me begrepen?" „Ja, mynheer", antwoordde ik, ofschoon in zyne toespraak veel duisters voor my was. „Heel goed! Dan doop ik je nukunstenmaker." Do reus draaide zich op zyn linkerhiel rond en tilde my met don rechtervoet tusschendfr boenen op, zoodat ik, tot groot vermaak van den troep, vyf en twintig pas verder rolde. Van dien dag ben ik geweest, wat ik nog ben en wat ik tot myn dood blyven zal een kunstenmaker. Lagamache zag my aan. Een bittere glim lach speelde om zyne lippen. „Ik zal u maar niet allo byzonderhodeh van myn kunstenmakersleven vertellen", zeide hy „Ik heb heelwat doorstaan, dat verzeker ik u, en ik zou niet gaarne dezelfde loop baan nog eens beginnen. Ik wil u echter iets er uit verhalen, dat u misschien belang zal inboezemen. Het is oene droevige ge schiedenis. „Het is nu byna vyftien jaar geledon, dat ik op een avond van de Champs Elysées, waar ik eene voorstelling had gegeven, terug- koerde en naar do Rue Monflfetard wandelde, in welke straat ik woonde. Ik volgde do kaden van de Place de la Concorde tot aan do Pont-Neuf." (Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5