fi°. 9846. Maandag 28 Maart. A0. 1892. <Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Kikeriki. Feuilleton. LEIDSCH HAGEL Al). PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden por 3 maandenf 1.10. Franco per po3t1-40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADTERTENTIfiN Yaa 16 regels ƒ1.05. Iedere regol meer 0.17J. Grootere lettere naar plaateruimte. Yoor het incasseeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Bit nonuner bestaat uit VIJF Bladen. Aan dö Abotinó's daarop, wordt bij dit «inner vorzoaden No. 27 van Kïkeriki. Oiüciöelo I£oimistfevin«yeiA. Aflossing geldleenlng. gurpemeeater eu Wethouders van Leiden brengen (•r slgemeene kennis dat op Maandag don .sjten M aart a. s., de? middags te twaalf uren, ia een der vertrekken van het Raadhuis, zal worden Ktrgegaau tot de uitloting van 7 obligation, (li groot u duizend guldon, beboorende tot jl/ü perconts geldloening van ƒ600,000, aangegaan jiciit'eni raadsbesluit van 10 November 1838, en MD 4 obligation, mode eik groot óéu d u i- itod guldon, behoorendo tot do 31/} perconts ;f!dleeD)Dg van ƒ250,000, aangegaan krachtens aidibealuit van 19 Fobrnari 1891. Burgomeostor en Wethouders voornoemd, I.eideu, DE KANTER, Burgemeester, i Haart 1892. E. KIST, 8ccretaria. Leiden, 26 Maart. De llaad dezer gemeente zal op Donderdag, 31 Maart a. s., eeno vergadering houden. - Aan den Raad der gemeente Leiden is iet volgende adres gericht ..Geven mot verschuldigden eerbied teken- een de ondergotoekenden Iz. Van dor Kamp en S. Van Leeuwen, beiden wonende alhier aannemers van den bouw der nieuwe >tads-Gehoorzaal dat zij vernomen hebben dat in Uwe Ver siering van Donderdag 3 Maart jl. besloten i> tot benoeming eener Commissie tot onder- »bk der berekening, den bouw enz. der ge leemde Gehoorzaal betreffende; dat z|jden staat hunner byrokening ten ledrago van f 16,207.öl'/j dien bouw betref fende, reeds, vroeger hebben ingezonden; dat z(j door de benoeming dier Commissie iene belangrijke vertraging duchten, in de roldoening dier byrekening; dat het arbeidsloon in dien staal vermeld door ben reeds is betaald geworden en de ieverantiën hebben plaats gohad en dat z(j aan hunne verplichtingen, ten Opzichte van den bouw en de oplevering der Gohoorzaal fceb'oen voldaan; dat het te verwachten oponthoud hen in zeer moeielijko omstandigheden zal brengen wellicht groot geldelijk nadeel zal berok kenen, aangezien de leveranciers der gebruikte materialen, aanspraak op betaling daarvan hebben en op voldoening hunner vorderingen thans aandringen, aan wolkon billijken eisch zij echter niet zullen kunnen voldoen, zoo ook aan hen de betaling der bijrekening nog niet geschiedt. Redenen waarom z\j beleefd, maar met be scheiden aandrang Uwen Raad eerbiedig ver doeken do voldoening der bedoelde rekening niet uit te stellen tot liet bewusto onderzoek is geëindigd, maar tot de vereffening daarvan thans te willen besluiten, of zoo hiertegen overwegendo bezwaren mochten bestaan, daar van op nadere afrekening een gedeelte te voldoen." In overoenstemming met het door hen in- gewonnon advies van de commissie van finan ciën op bovenstaand adres geven B. en "Ws. den Raad in ovorweging afwijzend op het ver zoek te beschikken, omdat nog behandeld moet worden hun voorstel omtrent de kosten van don bouw der Gehoorzaal, in handen gesteld van eene speciale Raadscommissie. Met 1 Mei gaan we een nieuwen, maar ook een vreemden tyd te gemoet, want na de verklaringen van de ministers in de Tweede Kamer belooft de toestand er niet eenvoudiger op te worden, nu de gemeentebesturen vrij heid behouden om hunne gomeenleklokken al of niot naar den nieuwen tijd te regolon en by de posterijen twee tydsaanwijzingen zullen worden gegeven. Verwarring daarvan zal misschien niet uitblijven. Naast den tegenwoordigen en a. s. Green- wich-tijd doet, gelijk men weet, prof. ïïubrecht den Midden-Europoeschen tijd aan de hand. Willen w\j aan het gevaar ontkomen dat met 1 Mei a. s. do Geenwich-tijd definitief voor Nederland geldig verklaard worde, cn willen wfi Nederland in do vo!o voordeden laten deelen, die van eene aansluiting bij den t\jd van Midden Europa het gevolg zouden zijn, zoo is z.i. het wenschelijk dat de Regcering ten spoedigste de" overtuiging orlange, dat eene groote raoerdeiheid in het land te dezer zaken eene besliste meening is toegedaan. Eeno meening die met godsdionstige of poli tieke overwegingen niets heeft uit te staan en die daarom dos te vrijmoediger en alge- meer.er zal kunnen worden uitgesproken Ten einde het plan van don Utrechtschen hoogleeraar te verwezenlijken, hebben zich ook hier ter stede eenigo heeren er voor gespannen om eene adresbeweging op touw te zetten. Het volgend adres zal dientengevolge van Maandag a. s. af bjj don heer S. C. Van Docsburgh, boekhandelaar op de Brecstraat alhier, ter teekening liggen: „Aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken, geven met verschuldigden eerbied te ken nen de ondergeteekonden, dat zj, indachtig aan de belangrijke gevol gen die zullen voortvloeien uit de invoering van den zoogenaamden zóne- of gordeltijd op eon groot gedeelte van het Europoesche spoor wegnet tegen den eersten Mei aanstaande, lo. zich overtuigd houden dat in het alge meen belang het samenvallen van den spoor wegtijd en don burgerlijkon tijd zeer wen schelijk is, 2o. levendig hopen dat hot alsnog moge lijk zal blaken do nieuwe tijdregeling voor Nederland te doon samonvallon metdiowelko in de Midden-Europeesche zóne geldt, en wel op gronden, oenerzyds van hygiënisch en, anderzijds van economischen aard, zooals dio dezer dagen in verschillende organen der dagbladpers ontwikkeld zijn; Redenen waarom zy Uwer Excellentie'eer- biediglijk in overweging geven het alsnog daarheen to willen leiden, dat geene verande ring in de burgerlijke tijdregeling ingevoerd worde, dan zoodanigo die Nederland in aan sluiting brengt met den zöne-tyd voor Midden- Europa. 'tWolk doende, enz." Door den minister van binnenlandsche zaken zijn thans overeenkomstig de toezeg ging door hem gedaan in de vergadering van do Tweede Kamer van 22 dezer ingezonden do rapporten van do inspecteurs voor het Staatstoezicht op krankzinnigen, van 20 Febr. jl. en van 27/28 Februari jl., met de daarbij bebooronde bijlagen, betreffende het onder zoek naar do wijze van behandeling der ver pleegden in het krankzinnigengesticht te 's-Gravenhage, ten einde die stukken op de griffie van do Kamer te doen nederleggen ter inzage voor de loden, onder voorwaarde van geheimhouding. Hij moet zich evenwel voorbehouden do stukken terug te vragen, zoodra ze aan zijn departement noodig zijn voor do verder© be handeling der zaak. Tovens is daarbij gevoegd eon afdruk van het verslag van de inspecteurs voor het Staats toezicht op krankzinnigen over het jaar 1890, dat eerlang zal worden openbaar gemaakt. Hoewel de uitslag nog niot officieel be kend is gemaakt, is te 's-Hage bericht geko men, dat de Yereeniging „Nieuwland" aldaar in den tooneclwedstr\jd, door de Letterlievende Voreeniging „Creraer", te Haarlem uitgeschre ven, eone schitterende overwinning heeft be haald. De Haagsche tooneelvereeniging verwierf- in dien kampstrijd met tal van zustervereni gingen den eersten prijs voor drama met de voorstelling van het tooneelspel „Eerloos"; een derden prijs voor hot blijspel „'t Gansje van den Lindenhof' en een prys voor zuivere uitspraak. Bovendien is aan den heer J. C. Van der Grijp, die in het stuk „Eerloos" de hoofdrol vervulde, de personeele dramatische prijs toe gekend. Tot leeraar in de klassieke talen aan het gymnasium to Delft is benoemd de heer E. G. B. Biommendaal, litt. class, docts. te Noordwyk, en tot tijdelijk leeraar in het Engolsch de heer N. Ten Raa, te Elburg. Dinsdag 7 Juni vergaderen te Amster dam de synodes der Ned.-Geref. en der Chr. Geref. Kerken, om ieder afzonderlek over de voreeniging van beide Kerken te raadplegen. Komt men daarin tot de gewenschte be sluiten, dan zal terstond daarna eene gemeen schappelijke synode bijeenkomen. Vele vlaggen, meest met den wimpel van faculteit9kleuren, van openbare gebouwen on particuliere huizen te Utrecht, vorkondi— gen heden den dies der ütrechtsche Hooge- school. Te 6 uren voreenigen de professoren zich ten huize van den heer Ockhuijzen, Kr. Niea- wegracht, waar de rector magnificus hun een feestmaal aanbiedt. De leden van liet studentencorps hebber* hedennamiddag een diner op hunne sociëteit en des avonds wordt aan de professoren Snel len en Van der Vliet eene serenade gebracht,, waarna het stu 'entencorps den feestdag op de sociëteit P. H. R. M. onder muziek zal besluiten. Naar men verneemt, zal met 1 April a. sv de poiitio te Haarlem versterkt worden met één adjunct inspectour en twaalf agenten. Het personeel zal dan bestaan uit één commis saris, vier inspecteurs, vijf adjunct-inspec teurs, 62 agenten en 12 agenten 4de klasse (noodhulpen). Met dien datum treedt ook eeno nieuwe dienstregeling in werking. De inspecteur, adj.-inspect, en agenten zullen voortaan in twee afdeelingen om beurten telkens 8 uren dienst doen en daarna 8 uren rust hebben. Deze regeling geldt alleen in gewone omstan digheden. Met het oog op do Zondagsrust is bepaald, dat allo inspect., adj.-inspect. en allo agenten in hot jaar elk 26 gehoel vrije dagen zullen hebben. Twee ongelukkige 11. K-) Hot was wintor. De duisternis was reeds woes ingevallen on de kaden waren verlaten. ik bad eon goeden dag gehad. Mijne bours «3 aardig dik. Laat my niet vergeten u eerst te vortellon, dat ik sinds langen tijd dea troep van Galochard verlaten had; ik werkte voor oigon rekeniDg. Toen ik voorby do Pont des-Arts kwam, boorde ik een kind schreien. Ik ging op liet geluid af on vond een klein meisje van nau- rcelyks drie .iaar op den grond zitten. Ze bad haar gezichtje in hare handjes verborgen ea snikte luide. Ik nam haar op en hield haar in de hoogte onder eene lantaarn, om haar te tekyken. Ze had eon rose zyden met [Wit borduursel opgemaakt jurkje aan. Haro -nullen hingen tot over hare schouders. Ze zaS er allerliefst uit met hare groote blauwe oogen cn lange blonde haren. -Waarom huil jo zoo?" vroeg ik. Ze zag my aan, hie'd plotseling op met 'obreien en sloeg hare zachle, blanke, mol lige armpjes lachend om mgn hals. Ik was niet gewend met kinderen om te gaan, maar ik kuste en liefkoosde de kleine zoo goed 011 zoo kwaad als het ging. „Je bent myn paatje", stamelde ze. Paatje! Welk eeno reeks van gevoelens deed dat heorlyke woord in mij ontwaken t Ik kuste het kind weer eens on nog eens; ik wist nauwelyks wat ik deed.Paatje! Haar kersenrood mondje lachte my zoo onbesrhryf- ïyk lief tegen. „Wie heeft je daar neergezet vroeg ik. „Dat weet ik niet." Haar stemmet.jo klonk zoo zacht als muziek. „Hoeft papa het gedaan?" „Ju bent myn paatje.!" „Ik ben niet jo paatje", zeide ik. „Kyk me eens goed aan! Je paatje is anders ge kleed dan ik." „Paatje, paatje!" borhaalde het kind, ïny weder omhelzende. Ik geleek zeker op haren vader en do arme kleine zag me voor hem aan. Tever geefs trachtte ik meer byzonderheden omtrent haar te vernemen. Zo wist mij niets te ver tellen. Ze kon zelfs niet eens goed praten. Wat moest ik doen? Hear onmiddellyk naar het commissariaat van politie brengen of haar meenemen? Ik besloot tot het laatste. Ik zette haar op myn arm en wandelde naar huis. Den geheclen weg over woelde zo met haro handjes door myn haar on baard en ze schaterde het uit, als ik haar schert- sendo beknorde. Ik was zóó gelukkig mot het kind, als had ik eon grooten schat gevonden. Het is zoo aangenaam niet alleen thuis te komen. Ik deelde myn maal, dat wil zeggen, het droge brood en water, met myne kleine meid, en ze at met smaak. Ze vond my zeker heel aardig, want zepachte zoo helder en harteiyk, als ik op dien leeftijd nooit gelachen heb, geloof ik. Ze scheen heelemaal niet meer aan vador en moeder te denken, die toch zeker haar overal zochten. De kinderen ver geten even spoedig als de groote menschen, mynheer, on die kunnen dat verbazend snel. Ik hield binnen een paar uren al zooveel van het kind, dat ik er toen reeds bepaald met smart afstand van zou gedaan hebben. Ik meende echter verplicht te zyn aangifte bij do politie te doen en den volgenden mor gen begaf ik my naar den commissaris. Deze zocht of hy ook bii het kind eenigo aanwyzing vond, welke zou kunnen leiden tot de opsporing der ouders. Toen hy niets ontdekte, zeide hy: „C kunt het kind hier achterlatenWe zullen't u laten weten, wan neer de ouders haar hebben opgeïischt." „Ik haar hier laten, mynheer?" riep ik uit. „O neen, voor geen geld! Ik houd haar by my. En wanneer zullen de ouders komen op dagen? De Hemel weet het; en in dien tus- schentyd zal hot arme schaap verwaarloosd worden in het een of ander gesticht voor vondelingen. Noen, daar zou zo niet tegen kunnen. Ze is een goed en prettig lovontja gewend geweest, dat kan men wel zien. Dio lieve wangetjes zouden hunne rondheid ver liezen. Laat my haar by mij mogen houden, mynheer! Ik beloof u voor haar als voor myn eigen kind te zullen zorgen, en zoodra de moeder govonden is, kunt u haar van my opeischen." Ik kon niot meer zeggen. Ik was zóó ont roerd, dat tranen myne stem verstikten. „Hoor eens, Lagamache", zeide de com missaris. „Je bent oon brave kerel, dat weet ik. Ik kan ,ie gerust het kind toevertrouwen. Houd het dus by je, zorg er goed voor; dan zult ge, als de onders gevonden worden, er zeker niet slecht by varen." „Dank u duizendmaal, mynheer!" zeide ik. Wordt vercolgi).

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1