A9. 1892. (Beze iCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Vierde Bind. N°. 9846. IVXs-saii<is8«r 22 ]>ïaart. CVjM -O yO. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maandenf 1.10. Franco per po3t1.40. Afzonderlijke Nommora0.05. PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Van 1—C regels f 1.05. Iedere regel meer f 0.17 J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseren buiten de stad wordt f0.10 berekend. Leiden, 26 Maart. Zooals bekend is, beeft de gemeente bij /ie onderhandelingen met het Provinciaal Ba- stuur in zake de vaartvorbotering tusschon fcjjn en Sckie, waarby bepaald is dat do vaart ^or beiden zou komen, o. m. de verplichting op zich genomen do Turfmarktsbrug zóó te eranderen, dat zij aan de schepen eene door- vdartwydte aanbiedt van acht meters. Voor verandering zyn de noodige plannen opge maakt, welk9 den Raad thans worden over- [olegd met de ter zake met Gedeputeerde Staten gevoerde correspondentie. Onder verwijzing naar den inhoud dier stukken geven B. en Ws. den Raad in over weging nu oeno beslissing to nemen omtrent tedoelde plannen. Yan het uitbrengen van een advies rneenen zy zich te moeten ont- bovden. - Na overleg mot de Commissie van Fabricage geven B. en Ws. den Raad in overweging aan do Commissie voor den open baren Eerodienst van de Waalsche gemeente vergunning te verleenen Noor het maken van een kolk met loozing voor hot kerkge bouw in aansluiting met het stadsriool aan de Breestraat, onder voorwaarde dat het werk geschiede volgens aanwijzing van den ge meente-architect, de kosten van straten en herstraten door adressanto worden vergood en cono jaarlyksche recognitie van f 1.50 worde betaald. - Door den heer W. A. P. F. L. Yan Exter, imepstor bij het 2de regiment huzaren Ie 's Hertogenbosch, is per adres wederom terugbetaling verzocht van schoolgeld, lager onderwijs. Met hot oog op do duidelijke bepaling van liet. betrekkelijk Raadsbesluit dat alleen terug betaling kan worden verleend aan ouders, die zich in de gemeente vestigen of de gemeente metterwoon verlaten en de adressant niet in Leiden maar onder Oegstgccst woonde, zyn B. en Ws. andermaal verplicht afwijzend op het verzoek te adviseeren. Uit een ingewonnen bericht van het hoofd der Jongensschool 1ste klasse, alwaar een kind van adressant ter school ging, is hun bovendien gebleken dat adressant door het hoofd der school wel degelijk is opmerkzaam gemaakt op het feit, dat geen restitutie van betaald schoolgeld wordt gegeven voor kin deren wier ouders niet in do gemeente woon- f'htig zyn, en dat geen modedeeling is ge daan dat adressants zoon de school met 1 Februari jl. zoude verlaten. B. en Ws. geven mitsdien in overweging ook op het onderworpelyk verzoek afwijzend te beschikken. Door J. -Moeten, aannemer van do ver nieuwing van de brug over de Groet: hazen- gracht, is, by adres, terugbetaling verzocht van de wogens te late oplevering ingehouden boeto ad fG0. Na overleg met de Commissie van Fabricage doelen B. en Ws. het volgende mode. Wat den aannomer zeiven betreft, zouden er alleszins termen bestaan voor eene gunstige beschikking op het verzoek; deze toch is in den regel flink voor zyn werk. Intusschen is by de hier bodoeldo brug door een der onderaannemers zeer getalmd en herhaalde- lyk getracht onvoldoend werk te levoren. Hierin ligt de ware oorzaak van de termijns- overschryding en niet, zooals adressant voor geeft, in het meerder werk aan do landhoof- den; mot den tyd, voor dit meerder werk vereischt, is de torman vanzelf verlengd zon der korting. Yermits echter het oponthoud geen direct nadeel voor de gemeente hoeft opgeleverd, bestaan er, zoowel naar het oordeel van do Commissio van Fabricage als van het College van B. en Ws., op gronden van billijkheid wel termen een gedeelte van de boeto kwyt to schelden, zoodat don Raad in overweging wordt gegeven aan J. Mooten, aannemer van de vernieuwing der brug over de Groenhazen- gracht, do helft van de boeto ad f(j0 inge houden wegens vertraagde oplevering van het werk en alzoo een bedrag van f 30 terug te betalen. Gelyk uit eeno in dit nummor voor komende advertentie blijkt, zal op Woensdag, 80 Maart aanstaande, dos avonds to 8 uren, in de zaal van hot Nut alhier eeno voordracht gehouden worden door jlir. mr. W. Elout van Soeterwoude. Do spreker, die zelf onze Oost bezocht, stolt zich voor, eenige beschouwingen over Java mode te deelon on doze toe te lich ten door e9ne keurige collectie lichtbeelden, onderscheidene landschappen en volkszeden uit Java voorstellende. Jhr. Elout van Soeter woude, secretaris van den Anti opiumbond, zal mede over dit gewichtige onderwerp eenige mededeelingen doen. Onderscheideno geschrif ten, waaronder in de eerste plaats het be langrijk rapport van den lieer Groenoveld, lid van den Raad van Indiö, over de werking van het Regie-stelsel in Cochincliine, en an dere geschriften hebben op dit voor de stoffe lijke en zedelijke welvaart van do Javanen zoo gewichtig vraagstuk do aandacht meer en meer gevestigd. Zeer zeker zullen velen zich naar deze be langrijke vergadering begeven. Na overleg met de Commissie van Fa'ori- cago doelen B. en Ws. den Raad mede, dat geen bezwaar bestaat tegen do inwilliging van het gedaan verzoek van jhr. H. Rappard, zoo dat zij in overweging geven aan adressant tot wederopzeggens vergunning lo verleenen, behoudens de toestemming Yan het Hoogheem raadschap Rijnland, om oen schuitenhuis te plaatsen in don Witten Singel nabij de Groen- hazcngracht, mits het werk wordt gemaakt onder toezicht van den gemeente-architect, ten genoege van het College van B. en Ws. wordt onderhouden en eene Jaarlyksche recog nitie wordt betaald overeenkomstig art. 3 No. 0 van liet Tarief. De teokening van het schuitenhuis is voor do Raadsleden In do Leeskamer nedergelegd. Yoor het examen in de nuttige hand werken zijn geslaagd de dames C. J. H. Chimaer van Oudondorp en C. Noest, beiden van Leiden. Beroepen is bij de Evang.-Luth. gemeonto to Amsterdam ds. P. Van der Veen, predi kant lo Leiden. De Chiistelyko zangverceniging „Halle luja", te Oudc-Weloring, directeur de heer II. C. Van Griethuizen, van Alfen, gaf Woens dag-avond 11. haro eerste openbare uitvoering in het gebouw der Chr. School aldaar. Twin tig nummers werden voor eon talrijk en aandachtig publiek ten geboore gebracht, waarvan bijzonder uitmuntten de lieflijke nummers sEen Kruis met Rozen" (sopraan solo) van Hulschcnruyter. „Sion, Stad Davids", van C. S. Adama van Scheltema, on „Paasch- hymne" (koor met piano) van F. Abt. Dezo uitvoering, welke door ds. Van Schelven met gebed geopend en met dankzegging gesloten werd, kan als zeer good goslaagd worden, aangemerkt. Moge deze jeugdige Yereeniging onder haren wakkeren leidsman Van Griethuizen in bloei toenemen en deze eerste schrede op den ingeslagen weg door meerderen worden gevolgd 1 Het aantal door do gemeento Woubrugge te leveren manschappen voor de lichting der Nationale Militie dezes jaars bedraagt 5. Het aantal lotelingen was 17. By de nieuwe postwet, welke met 1 April a. s. in working treedt, is een nieuw goodkooper tarief aangenomen voor blieven, welke moeten worden besteld in do gemeente zelve waar zy ter post worden bezorgd, of binnen een zekeren kring van het kantoor. Voor die brieven kan men volstaan met een postzegel van drie cents. Eöq brief beneden 15 gram, waarop men nu een blauw post zegeltje van vyf cent moet plakken, zal men dan kunnen frankecren met een geel van drie cents. By meer gewicht wordt het port hooger, maar terwyl een brief van 15 200 gram thans een postzegeltje van 10 cents eischt, zal dan altyd voor liet beperkte verkeer voor zulk een brief 5 cents voldoende zyn. Wy meenen onzen lezers geen ondienst te doen door hieronder do opgaaf to verstrekken van den kring, waarbinnen een enkele brief met 1 April tegen het verlaagde port van 3 cents kan worden verzonden: a Alle buitensingels mot aangrenzende lanen behoorende tot de gemeenten Oegstgocst en Leiderdorp. I. Langs den Hoogen- en Lagen Ryndyk tot do bebouwde kom van Leiderdorp. Do Zyldyk tot den binnenweg naar Oude-Ade. Do Haarlemmervaart, tot aan „Qroenoord." De Marendijk tot aan No. 104. Het Terweepark tot aan de villa „Antoi nette." De Morscliwog tot aan do Zwemschool. De Haagsche straatweg tot aan de grens van Voorschoten. Do Haagsche trekvaart. c. De geheole gemeento Zoeterwoude. Bij velen heerscht de verkeerde meening dat b(j de nieuwo postwet liet post der brief kaarten is verlaagd tot 21/, ct.dit is echter eene dwaling. In verband met de bepaling dat do aanmaak dier kaarten, door particulie ren, is vrygelaten, blyft de prijs der door liet Ryk uit te geven briefkaarten althans voor- loopig 3 cents. Nog meonen we onder do aandacht te moeten brengen, dat hoewel voor de ge- wono aangoteekendobrieven verzegeling niet verplichtend is gesteld zulks nog niet insluit dat ze in de postbussen mogen geworpen worden. Do aanbieding ten kantore aan den ambte naar blyft verplichtend; alléén het re<ju, dafc men ontvangt, geeft hot wettig bewys dat de brief ter post werd bezorgd. De aan de ingezetenen te Oegstgeest aangeboden inteekenlijsten voor het liulde- blyk aan Hare Koninklijke Hoogheid de groothertogin van Saksen, prinses Sophie der Nederlanden, hebben na aftrek van eenige kleine onkosten do som opgebracht van f 37.55. F'eniXleton. Twee ongelukkige ii. M Mijn kunstenmaker rvas een man van om streeks veertig jaren, misscliien wat ouder, misschien wat jonger, maar dit is van weinig Mang. Hy was lang en magerzyn uiterlijk kenmerkte zich door niets buitongewoons. pjn lange baard was gitzwart, zijn haar droe? ir!i beel kort geknipt. Waarschijnlijk zou ik hem zjjn voorbijgegaan, zonder op hem te etten, indien de uitdrukking zijner oogen en do zonderlinge klank van zyne stem mij niet getroffen hadden. Zijn blik was doordringend en toch zoo innig droevig, en toen hy mij ééns had aan- tezienkon ik het oog niet van hem afwen en- Zjjne stem trilde; nu eens klonk zij bitter, dan weder sprak er geestdrift en nau- 'eljjks weerhouden hartstocht uit. Nooit be leefde hji naar een woord te zoeken; hij prak vloeiend voor do vuist, geljjk de meeste uideljjke F.-ansclien, en herhaaldelijk richtte hii zich tot my. Dan meonde ik iets spot- tends in z(Jn toon te hooien, als maakte hij zich vrooljjk over de aandacht, waarmede ik zijne toeren volgde. j De kunstenmaker stond boven op» een toren van op elkander gestapelde stoelen en hy redeneerdo en sprong en buitelde met eene gemakkelijkheid op die wankclendo kolom, ais bevond hij zich op vasten bodem. Nu eens hing hij met zjjne voeten aan de sporten van den bovensten stoel en lachte de toe schouwers beneden liom toe, met dien ake- ligen kunstenniafcerslaeli, welke u eene ril ling door de leden jaagt: dan weder balan ceerde hjj op i.'ón been, en wierp zijn publiek eene reeks van echt Fransche grappen en aardigheden toe, welke het gretig opving. Plotseling zette hij zich langzaam, ernstig neer en sprak op vreemden toon: „Weten jnllio wel, dat ik hier eene ver dieping hoog zit Als hot niet hooger is.Haar dal doet er niet toe.En als ik eens viel.Ik wed dat het geen van jullie in do gedachten is gekomen, dat ik wel eens naar beneden zou kunnen vallen. En ei'genlyk heb je gelyk. want je bent geko men om te lachen Lacht dan! Ik buitel om je te doen lachen, ik dans om .ietedoen lachen, ik zing om je te doen lachen, ik wankel om je te doen lachon, en als ik val, lacht dan Ook. lacht dat .ie schudt.je hobt vooruit betaald!!" En liet vo'.k schaterde van lachen. Zijuo woorden hadden my koud gemaakt ik rilde; ik durfde niet naar hem kyken, uit vrees den armen drommel te zien neerstorten en den nek breken. IIy maakte eeno beweging als ging hy een sprong doen. Ik wendde liet hoofd af. Ik kneep do oogen dicht en opende ze weer, toen ik zijn doordringenden lach boven mij hoorde. IIy stond overeind, met over do borst ge kruiste armen. „Nu komt er voor hot laatst nog iets heel moois!" riep hy. „Letwel, heeren en dames, dan zult go my op ongeëvenaard sierlyke wijze van mijn troon zien springen. Maar tast dan ook eens in don zakToont dat ge wat over hebt voor de kunst!" Het was zes uren in den namiddag. Do zon was ondor. Het begon avond te worden. .Den schittereridsten toer hebt ge nog niet gezien. Maar ik heb nog tón kwartje noodig, heeren en dames! Vyf stuivers. Dat is toch eene kleinigheid voor u allen.Komaan, weest nu eens gul, dan kan ik mijn eten betalen. E. n kwartje maar, heeren en dames, maar ién kwartje!" De een zag den ander aan.- maar niemand tastte in do beurs. „Wat is dat? Jullie wilt me toch niet met eene leege maag naar bed sturen?Ik moet nog vijf stuivers hebben.Moet ik rnjj workelyk daarop nog laten afdingen?... Me dunkt dat ik u toch wel waar voor uw geld gegeven heb. En als ik mijn nek breek, hee ren en dames, dan hebt u toch den toer ge zien en moogt ge uw geld terugnemen." Ik had grooten lust om hard weg te loopen- „Welnu, als je dan niets er voor over hobt, dan zal ik je den toer voor nietvertoonen. Ziet my goed aan.Ik wil nog even wach ten of iemand zich soms bedenkt." Ilc wierp den armen kerel een zilver stuk toe. „Ziezoo, ik wist het wel!" riep hy uit. „Daar ga ik 1 Eén, twee, drie. En mot den voet don bovensten stoel ach- teruitsclioppende, sprong hy met over de borst gekruiste armen naar beneden. Do menigte stiet een kreet van schrik uit. Hij kwam op zyno voeten terecht en zag glimlachend oin zich heen naar de toeschou wers, die hem met open mond aangaapten. „Dat is voor vandaag genoeg geweest", zeide de kunstenmaker. „Ik heb myn middag maal wel verdiend en het zal my smaken ook; dat beloof ik je!" Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 13