LEIDSOI DAGBLAD. N#. 9845. Zaterdag; 26 Maai-t. A*. 1892. <§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en (feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. Leiden, 25 Maart. F'euilleton» De Volkstelling. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden..f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f0.17j. Grootere lettors naar plaatsruimte. Voor het incasseeren buiten do stad wordt ƒ0.10 borcicna. - Yoor het examen in de nuttige hand werken is geslaagd mej. J. C. De Leu, van Leiden. - Het aandeel der gemeente Wassenaar in de af te leveren manschappen voor de lich ting der nationale militie van dit jaar be draagt 8. Het aantal lotelingen bedraagt 30, waarvan zich 1 reeds vrijwillig in werkely- ken dienst bevindt. De herijk van maten en gewichten zal in die gemeente geschieden op Yrydag 22 en Zaterdag 23 April a. s. - Yan het programma der Comenius- feesten, welks verschijnen wy voor eenige dagen aankondigden, ligt thans een exemplaar voor ons. Door de wijze, waarop de firma H. C. A. Thieme, te Nijmegen, het heeft uit gevoerd, erlangt dit programma eene blijvende waarde. Met de feestrede, die prof. dr. H. C. Kogge in de kerk te Naarden zal houden, en die gedrukt wordt op hetzelfde formaat, zal liet een gedenkboek 'zijn, aan Comenius ge wijd, en dus niet alleen waarde hebben als eene herinnering aan de plechtigheid, maar ook in ruimeren kring voor allen, die de feesten zeiven niet bijwonen en belang stellen in de geschiedenis van opvoeding en onderwijs. De historische aanteekeningen betreffende Comenius' laatste rustplaats zyn in het Duitsch gesteld en van de hand van den heer A. N. J. Fabius, stedelijk archivaris van Naarden, die ook de Comenius-cantate heeft gedicht, welke, door den heer C. Andriessen Jr. op muziek gezet, Maandag a. s. in de groote kerk te Kaarden zal worden uitgevoerd. In het programma zfjn een drietal licht- afdrukken gevoegd: de eerste is de oude of Fransche kerk (thans kazerne), waar Comenius is begraven; de tweede geeft ons Naarden's schoon stadhuis te aanschouwen, terwijl de derde ons het inwendige vertoont van de kerk gelijk zij in Comenius' dagen was. Reeds meermalen is er aan herinnerd, dat het den 28sten dezer maand 300 jaren ge leden zal zyn, sedert de beroemde paedagoog Johannes Amos Komensky, of, zooals hij in Latijnsche vertaling heet, Comenius, in Bohe- men werd geboren. Zijne laatste levensjaren (1660 1670) bracht hy in ons land door, te Amsterdam, waar Laurens Yan Geer zyn be schermer was en hy eene verzameling zyner werken over het onderwijs uitgaf. Hy wordt als de grondlegger van de nieuwe paedagogiek beschouwd, omdat hjj in zyne werken het eerst voor de beoefening van de moedertaal, den samenhang der verschillende leervakken, de aanschouwelijkheid van het onderwijs en den voorrang van den inhoud boven den vorm heeft geijverd. In Bohemen, waar hy lang als geestelijke werkzaam was en als 's lands grootste schrij ver der 17de eeuw beschouwd wordt, wordt zyne nagedachtenis zeer in eere gehouden. In 1871 werd daar de tweehonderdste verjaardag van zyn overlijden herdacht. Het is echter gebleken, dat hy reeds den 22sten Nov. 1670 is overleden en dat zyn stoffelijk overschot zich in de "VYaalsche kerk te Naarden bevindt. Uit dien hoofde is besloten de herdenking van de 300ste verjaring van Comenius' ge boorte in laatstgenoemde stad op 27 en 28 dezer te doen plaats hebben. Gelyk men weet, zal op het plein tegen over de Utrechtsche Poort by die gelegenheid ook een „Comenius-gedenkteeken" worden onthuld en in eene der zalen van het raad huis eene „Comenius-tentoonstelling" worden gehouden. De 1ste luit. W. L. Overduyn, van het 4de reg. inf., de 1ste luit. H. C. A. De Block, van het 7de reg. inf. te Amsterdam, en do lste luits. O. L. G. T. Aberson en C. J. Picke, van het 3de reg. veld-art., worden met 1 Oct. a. s. voor den tijd van één jaar werkzaam gesteld onder de bevelen van den chef van den generalen staf te 's-Hage. Laatstgenoemde officier is thans gedetacheerd bij het reg. gren. en jagers. De 2de luits. C Stolk, van het 4de reg. inf. te Delft, en C. A. Jeekel, van het 6de reg. inf. te Breda, worden van 1 Mei tot 10 Aug. gedetacheerd bij de normaal-schietschool te 's-Hage tot het volgen van een cursus in gymnastiek en schermen. De minister van buitenl. zaken brengt ter konnis van belanghebbenden, dat, blijkens een bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel, de invoer van schapen uit Nederland in Belgié tot nader orde zal kunnen geschieden niet alleen met certificaten, door gediplomeerde veeartsen afgegeven, maar ook met certifi caten, afgegeven door personen, die in Neder land krachtens art. 16 der wet van 8 Juli 1874 (Stsbl. 98) tot de uitoefening der vee- artsenykunst zyn toegelaten. By koninklijk besluit is de majoor J. H. Weenink, van het regiment grenadiers en jagers, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1455 'sjaars. De heer dr. G. Grijns, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gez. 2de kl. bfi het personeel van den geneeskundigen dienst van het leger in Nederl.-Indié. Met ingang van 1 April a. s.lo. de of ficier van gez. lste klasse by de zeemacht H. M. J. Wertenbroek, te Vlissingen, eervol (^ïtheven van het hem bij koninklijk besluit van 22 Dec. 1891 opgedragen gezondheids onderzoek van uit zee aankomende schepen, ingevolge de bepalingen der wet van 28 Maart 1877 (Stsbl. No. 35), en 2o. voor den tyd van drie jaren met genoemd onderzoek voor Vlis singen belast den heer J. P. Vermaas, arts aldaar. Een pensioen van f 1139 verleend aan den heer E. G. R. Vizjévene, gewezen vorifica- teur lste categorie bij 's Ryks belastingen. Gemengd Nienwa. De ramp i n d e H u i d e n s t r a a t t e Amsterdam. H. M. de Koningin-Regentes heeft don burgemeester doen weten, dat zy met innig leedwezen de tyding van de ver schrikkelijke ramp in de Huidenstraat heeft ontvangen en oprecht deelneemt in het lot der ongelukkige slachtoffers. De in het gasthuis ter verpleging opge nomen verwonden gaan gelukkig over het algemeen met den dag vooruit, zoodat men mag hopen, dat het aantal van hen, die reeds door het ontzettende ongeluk uit het leven gerukt werden, niet nog grooter wordt. De justitie heeft nog geene vergunning tot het ter aarde bestellen der lyken gegeven. Zy zullen eerst nog aan eene schouwing onderworpen worden. De ramp in de Huidenstraat heeft nergens in ons land meer indruk gemaakt dan te Edam. Zooals reeds werd medegedeeld, was mej. Brederode, wier lyk het laatst uit de puin- hoopen werd gehaald, te Edam woonachtig. Naar men aan het „Hbl." van daar schryft, is de bediende van den heer Arents, De Vroom, die ernstig gekwetst in het gasthuis ligt, een Edamsche weesjongen, terwyl de andere be diende van den heer Arents, die licht ge kwetst werd, met een meisje uit Edam ver loofd is. De gemeente-ontvanger van Sij- bekarspel, D. J., is sedert 18 Maart in zyne betrekking geschorst. Te Dreihausen, by Halle, kwamen dezer dagen twee knaapjes van 9 en 13 jaren by een brand om. Drie kleine meisjes zouden hetzelfde lot hebben ondergaan, indien de jeugdige zoon van den huisheer zich niet in het brandende huis had gewaagd en de kin deren veilig buiten had gebracht. Dr. Schweninger, lyfarts van vorst Von Bismarck, is te Nervi, by Genua, aangekomen, naar men zegt. om het klimaat en de localiteit aldaar te onderzoeken, ten einde te zien of het eene geschikte plaats zou wezen voor den vorst om er voor herstel van gezondheid eenigen tyd door te brengen. De douane-beambten te Barce lona hebben het werk gestaakt wegens het meerdere werk, als gevolg van de invoering der nieuwe tarieven. Onder een venster in de woning van den heer Pegna is door onbekenden een kistje met kruit geplaatst, dat gisternacht ontplo/te. De aangerichte schade is groot. Te Perth, in West-Australiö, heeft het proces tegen Frederick Bailey Dee ming, alias Williams, den man, dien men voor den beruchten Jack the Ripper houdt, een aanvang genomen. Reeds vroeg in den morgen was eene menigte nieuwsgierigen voor het gerechtsge bouw byeengekomen, en toen de zitting be gon, waren de tribunes voor het publiek overvol. Men heeft den beschuldigde nog on kundig gelaten van de ontdekkingen, in de laatste dagen te Rainhill, by Liverpool, gedaan, zoodat hy meent dat hy zich slechts over den onnatuurlyken dood zyner vrouw to ver antwoorden heeft. Deeming bleef alle schuld ontkennen, doch toonde zich niettemin zeer onrustig. Intusschen heeft men in zyn koffer aan boord van de „Kaiser Wilhelm," het schip, waarmede hy in Australië aankwam, de volgende voorwerpen gevondeneene spons, van bloed doorweekt, een mes, waarop bloed vlekken zichtbaar zyn, eene broek evenzeer met bloed bevlekt, eene scherpe byl, eene pho tographic van een huis met eene vrouw in de opening der deur staande (op de achter zijde is de naam Deeming geschreven) en do akte van het tweede huwelyk, dat Deeming onder den naam Williams te Rainhill sloot. Na het eersto verhoor werd de beschuldigde in een omnibus naar de gevangonis terugge bracht. Er ontstond een ontzettend gedrang onder het volk, maar de politie slaagde er in, de menigte in bedwang te houden. Toen Deeming in den wagen zou stappen, maakte een liefhobber-photograaf van het gunstig oogenblik gebruik om eene photographic van den man te nemen. Deeming zag dat en deed eene vruchtelooze poging om zich op den man te werpen. Ten slotte liep alles in goede orde af. 3.) Het voorwerp harer voortdurende zorg en liefde was haar zoon Karei, een merkwaardig schepsel van dertien jaar, die er uitzag of hy eerst acht jaar telde: onregelmatig ge bouwd, geel van huid en met een water hoofd. Hare slechte luim vierde zy elke twee uur minstens togen een meisje bot, klaar blijkelijk eeno arme bloedverwante, die de ondankbare rol vervulde van overal onmis baar te zijn, alles te moeten doen en toch overtollig te heeten. Dien morgen reeds was Louise den griffier opgevallen. Hy zag haar eerst op den rug, toen zi) juist eene groote pul van eene kast afnam; zjj was in deze houding zoo plastisch achoon, dat hy onwillekeurig als vastgewor- teld bleef staan. Toen zij zich omkeerde, be vonden zjj zich eenige oogenblikken tegenover elkander. Hjj keek haar in het gelaat on voelde hoe het bloed hem naar de wangen steeg. Zjj daarentegen keek hem met hare heldere blauwe oogen kalm en ernstig aan. Hy groette haar sprakeloos en verliet het vertrek. Zy boog alleen haar schoon gevormd hoofd, waarvan de lichtblonde vlechten in de stralen der winterzon als zilver en goud schitterden. 's Avonds zat Louise beneden aan tafel en was weder stomeindelyk vroeg de burge meestersvrouw haar vry bits, of de gasten te gering waren om hun met één woord te verwaardigen. Louise antwoordde niet, maar redde zich uit de verlegenheid door beteekenisvol naar Kareltjo te wyzen. „Ha! Hy telt weder", fluisterde de moeder met een stralend gelaat den gast toe; „men mag hem niet storen, anders raakt hy in de war." Het tellen van den knaap duurde tot het dessert, want hy telde de gaatjes in eene vry groote snede brood. Zyne moeier keek vol bewondering en de vader gaf den gast wenk op wenk. Eindelyk verkondigde Kareltje, met eon grynslach van voldoening, terwyl hy zich in de handen wreef, dat de snede brood precies 531 gaatjes had. Nu eerst konden de verheugde ouders be ginnen met het natuurverschynsel te verklaren. „Kijk my eens dien grooten schedel aan, mynheer Klaus", zeide burgemeester Tbal- hofer, terwyl hy mot de hand over Kareltjes waterhoofd streek. „De knaap is een genie." „Een talent", voegde zyne vrouw er by. „Wy hebben", vervolgde de vader, „tever geefs beproefd, hem lezen en schryven te laten leeren; ook het rekenen vat hy niet; maar wel de eerste hoofdbewerking: het tellen. Dat heeft hy dadelyk beetgehad en dat is een hartstocht by hem geworden. De jongen is voor een statisticus in de wieg gelegd en zal het eenmaal ver brengen in deze wetenschap." „Kareltje, hoeveel boomen staan er in de laan naar Wiesbrunn?" Kareltje keek eerst heel dom voor zich en zeide toen vry onbeholpen: „192,of misschien 214.noen 121 staan er in onzen tuin." „Ziet u", riep de moeder opgetogen, „liy weet allesKareltje, hoeveel steenen liggen er op onze plaats?" „3481" riep het kind op den weifelenden toon van iemand, die er naar raadt. „Het is onnoodig, dat u de bewoners van Moserdorf nog wilt tellen. Kareltje weet het reeds sedert eene maand." „Hoe heeft hy dat dan aangelegd?" vroeg de heer Klaus op dringenden toon. „Met den eenvoud van het talent", riep do moeder. „Hy plaatste zich voor hot venster en keek den geheelen dag op straat. Geheel Moserdorf komt hier voorby, moet hier voor- bykomen, en hy behoefde slechts de voorby- gangers te tellen. Hoeveel waren er dat, Kareltje?" „3281" „Nu en dan heeft hy met tal van bezwaren te kampen", ging de bezorgde moeder voort vóór acht dagen by v. had hy een reuzenwerk ondernomen, hy wilde de haren op Louise's hoofd tellen." Louise barstte plotseling in een vroolyk gelach uit; de overmoedige toon deed den gast verstommen. Dadelyk bedwong zy zich, maar, helaas 1 te laat, want zy haalde zich een scherp vorwyt van de gastvrouw op den hals. Vier dagen lang was de knaap ermede bezig geweest, vertelde zyne moedor, en had het haar by bosjes van 10,000 gebonden, toen Louise deze had losgemaakt, tot grenzen- looze verontwaardiging van mevrouw. „O", besloot zy, „u zult zien, hy zal het toch doorzetten; zoo niet, dan is Louise daar van de schuld, maar ik zal je wat anders vertellen, Louise, want alles heeft zyne grenzen. Vervolg ommezijde

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5