„Prinses Sophie*', van Amsterdam naar Ba tavia, vertrok 24 Maart van Genua. Aan do cadetten der Kon. Mil. Academie zal een Paaschvorlof worden verleend van 15 tot en met 19 April a. s. De jaariyksche vergadering van afge vaardigden dor "Waalschu gemeenten in Neder land zal in hot begin der maand Juli te Breda gehouden wordon. Het bericht, dat de heer De Stuers voor nemens zou zijn ontslag to nomen als referen daris van Kunsten en Wetenschappen, is, naar wy kunnen verzekeren, ongegrond. (Vad.) Woensdag is te Boksmeer op 75 jarigen looft\jd overleden mr. J. B. Hengst, ridder der orde van den Noderlandschen Leeuw, oud lid van do Tweodo en later van de Eerste Kamer der Staten-Genoraal. Van 1844 tot 1891 ■was de overledene burgemeester van boven genoemde gemeente. Bi) koninklijk besluit van 24 Maart is: lo. don luit.-kol. J. L. Le Bron do Voxela, van het regimont gronadiors en jagers, op zyn vorzoek, eervol ontslag verleend uit den milit. dienst, ingaande met don dag, waarop hij het lidmaatschap der Algemeene Rokenkamer zal hebben aanvaard; 2o. aan genoemden luit.-kol. do vergunning verleend, de activiteitsuniform van zyn togen- woordigen rang en zijn tegenwoordig corps te bljjven dragen, mot inachtneming van het bepaaldo bij koninklijk besluit van 14 Aug. 1856 No. 60 3o. in zijn rang overgeplaatst by het regi ment grenadiers en jagers, do majoor H. G. J. Van Hoogstraten, van het 2de regiment infanterie. Gemengd Mieuwi. By het telephoonnot alhier is nog aangesloten onder No. 125 de heer C. Vink, villa „Antoinette", Rynsburgscho weg. Voor het kantongerecht te 's-Gra- venhago verscheen gisteren oen biorhuishou- dor, boklaagd van op 10 Febr. jl. aan tweo agenten van politie tweo glazen sterkon drank to hebben vorkocht, zondor daartoe vergun ning te hebben. Hot O. M. vordorde eeno boete van f 80. De praktizyn Moolenbroek vroeg vryspraak, op grond dat do sterke drank word verkocht mot een mengsel van morellen en suiker, zoodat daardoor, naar zyn beweren, do sterke drank van aard was veranderd en ook zondor vergunning mocht worden verkocht. Uitspraak over acht dagen. Vrygesprokcn werdonJ. M. en H. v. d. Bbeschuldigd van dierenmishandeling, en Pli A. K., melkvorkooper te Leiden, beschul digd van vernieling. Voor do Haar lom sc he rechtbank stonden gisteren drio opgeschoten jongens terecht, Cornel is Eydonberg, Jacob Dik en Gerrit Brouwer, die op den 27sten December van het vorige jaar in hunne woonplaats Zaandam diefstal met inklimming hadden ge pleegd. Tweo oude dames, E. J. en D. Abercrombio, wonende in do Spoorstraat, waren den 24sien December uit logoeren gegaan. Do woning was dus verlaten en daarvan maakto hot drie tal gobruik, schoof een venster op en klom naar binnen. Hier wist het drietal vier gouden ringen on twee kettingen to ontdekken en stal verder nog enkele waardeloozo voorwerpen. Laatst genoemde zaken vond de politie by do jongens terug, maar de kostbaarheden zijn niot te vinden. Alles, wat zü beschadigen konden, werd bovendien stukgoschopt en -geslagen. Daar twee der beklaagden, Eydonberg on Dik, in den laatsten t\jd herhaaldeiyk mis dreven ploegden, zijn al do boklaagdon in pre- ventiove hechtenis. De oisch van den substi tuutofficier van justitie is gevangenisstraf voor elk van 2 jaar, met aftrek van den tijd, in preventieve hechtonis doorgobracht. Mr. W. Cnoop Koopmans, ambtshalve als vordedigor optredende, concludeerde vooral voor Brouwer, die tot dusver gunstig stond aangoschreven, tot het opleggen eener lich tere straf. De rechtbank zal uitspraak doen over S dagen. In zako den dubbelen moord te Haarlem meldt men dat do verhooren nog steods worden voortgozot. Tot zelfs van Sas- senheim worden familielodon tot hotalleggen van verklaringen opgeroepen. Door de politie to Amstor Jam is een 19-jarige jongeling aangehouden, die, ton nadeele van z\Jnen vader, een spaarbank boekje, waarop eeno smn van f 2Q0 Was'in- gQs^hrovon, ontvreemd had. Tusschon 'sGravenzande en Mon ster is eene machine van do Westlandsche stoomtram ontspoord en in hot water ge raakt. Er hadden geono persoonlyke ongeluk kon by plaats. Soquah hoeft medegedeeld dat hy te 's-Hago tot en met a. s. Maandag blyft. Sequah heoft eindelijk aan de R.-K. Kraam- vrouwen-vereonigiiig „St.-Elisabeth", te Dor drecht, de vroogor toegezegdo f 100 doen uitkeeron. Men schryft uit Rotterdam dat de voroordoeling van kapitein Bakker van de „Obdarn" ter beurze aldaar groot opzien heeft gewekt by allen, die tot de schoepvaart in eenige betrekking staan. Voor de tucht aan boord acht men do beslissing zeer bedenkeiyk. Te Breda doen zich weder eenige gevallen van influenza voor. De Engelse he consul to Amster dam waarschuwt in de Engelscho bladen tegen de praktijken oonor Amsterdamscho oplichters bende, welke aan handolaars in Engeland grooto verliezen berokkent; zy doet belang- ryke bestellingen, zonder het bestelde ooit te betalen. De consul ontvangt letterlijk, wekelyks klachten der slachtoffers; hij lichtte de Am sterdamscho politie hieromtrent in, maar dit baatto niet, daar onze wetgoving geen middel tegen dorgelyko praktyken aan do hand geeft. Daarom roept, het consulaat do hulp der Engelsche pers tor waarschuwing in. Er doen zich te Nijmegen eenige gevallen van pokken voor. "Woensdag word by bekkenslag bekend gemaakt, dat door Burg. en "Weths. gelogonheid werd gegeven zich gratis te laten vaccinoeren. De ziekte is ver- moodeiyk uit het naburige Groesooek over gebracht. Ook in andere omliggende plaatsen zyn ec-nigo gevallen voorgekomen. Als eene bijzonderheid wordt gemold dat door H. Kamerboek, opziener van do jacht te Lensden, aldaar twee wilde zwarte katten zyn geschoten. Te Foksham hoeft een 2-jarig kind kokendo koffie doorgeslikt en is bijna oogenblikkeiyk gestorven. In Wost-Rusland is de trek tot landverhuizing onder do Joden zöó groot ge- wordon, dat het onderstcuningscomité te Koningsbergen allo moeite doet om den over- grooten toovloed to stuiten. Men zegt dat weldra het overschrydon van de Pruisische grens den Joden verboden zal worden, zoo niot reods verboden is. Ook baron Hirsch en diens agent, do heer Arnold White, spannen allo krachten in om de Joden voorloopig nog in hot land to houden, daar koloniën in do Argcntynscho republiok nog niet gereed zyn. Te O r o c h o, by Prosburg, omsin- gelde dezer dagen een troep verwoede boe ren liet huis van don rechter, spykerde deuren en vensters dicht en stak daarna de woning in brand. De rechter zou met zyn gezin lovend verbrand zijn, indien de overige dorpsbewoners niet nog bytyds ter verlossing waren komen opdagen. De afschuwelyko daad dor boeren geschiedde uit wraak, omdat de rechter geweigerd had, hun levonsmiddelen to verschaffen, tcrwyl zy in nood verkeerden. De Parysche correspondent dor „Daily News" meldt dat de influenza te Parys, ofschoon zy bolangryk afneemt, nog niet is verdwenen. Vele gevallen eindigden daar met oorontstekingen en horsenanemie. To Bessbges (Frankryk) heerscht do influ enza cok weer sterk. Dagelyks sterven er tusschen do v\jf on zes personen. De werkstaking dor beambten van den Canadian-Paeific-Spoonveg is geëin digd. Eene deputatio van machinisten vervoegde zich-by de directie en bood, met machtiging der strikors, aan, het geschil te regelen. Do condnctours en remmors hebben zich daarop tot hervatting van den arbeid aangemeld. Uit Parys wordt go meld dat in eeno steeg dor voorstad St.-Dónis eono werk plaats tot vervaardiging van dynamietbommen is ontdekt. Verder wordt bericht dat do man, aio do ontploffing in de woning aan don bou levard Saint-Germain deed ontstaan, by de politie bekend is en opgespoord wordt.- In do YereenigdeStaten iseeno nieuwe maatschappy opgericht, die te Chi cago uitgebreide electrieiteitswcrknn in het leven zal roepen tot overbrenging van kracht en verlichting. Chicago, als middelpunt van don Amerikaanschen handel en do. Amori- kaansclie nyverheid, is tot centrum van het net der aan te leggen geleidingen gekozen, De Berlynsche firma Siemens en Halske zal het werk uitvoeren. De kosten worden op 5 millioen dollars geschat. BUITEN LAND. Dultöohland. Do „Reichsanzeiger" bevat thans het be sluit, waarby Yon Caprivi wordt ontheven van den post van minister-president voor Pruisen, doch als lid van het staatsministerio en al3 minister van buitenlandsche zaken wordt gehandhaafd. Verdor bovat het officiëole blad de besluiten lo. tot ontslag van den heer Von Zedlitz, die den titel en den rang van staatsminister behoudt; 2o. tot benoeming van graaf Eulen- burg als minister-president3o. tot bonoeraing van den staatssecretaris dr. Von Bosse als minister van eerediensten openbaar onderwys. Evenals do nieuwe Pruisische minister- pres. Eulonbuug, is do nu benoomdo minister van eeredienst, dr. Von Bosse, een streng con servatief en zeer kerkelijk gezind man. De Muncliener „Allg. Zt.", een Bismareki- aansch blad, «egt, dat do rijkskanselier voor zijn aanblyven drie voorwaarden had gesteld: do nieuwe minister-president mocht geen der tegenwoordige ministers zijn, geono porte feuille hebben on consorvaüef zijn. Het Centrum is zeer ontevreden. De „KOln. Volks-Ztg." stelt den keizer porsoonlyk verantwoordelijk voor den „aller- nieuwsten koers" en zegt, dat de woorden „onraogelyk" en „nooit" uit het woordenboek van den journalist moeten worden geschrapt. Het heet dat de tot de middelparty behoo- rendo staatssecretaris voor Elzas-Lotharingon, Puttkammer, een familielid van den gewezen minister, dr. Von Bosse zal opvolgen in het ryksdepariement van justitie. Volgens een telegram in de „Volkszei- tung" wordt in Kieler marine-kringen gezegd, dat het keizerlyke jacht wordt uitgerust om in April met den keizer naar Spanje to ver trekken. Volgons een bericht uit Straatsburg aan de „Frankfurter Zeitung", hebben de gemeente besturen in Elzas-Lotharingen aanschrijving ontvangen, reeds mot ingang van 1 April a. s. den Middol-Europeeschen tyd aan te nemen. De politie to Stuttgart hoeft den sociaal democraten hot houden van optochten op 1 Mei a. s. verboden, met het oog op de openbare veiligheid. België. Do minister-president, de heer Boernaert, heoft dor Kamer gevraagd met Paschen zoo kort mogolyk uiteen te gaan, ten einde spoedig met do behandeling der Grondwetsherziening een aanvang te kunnen maken. Do rechtorzyde hield gisteren eene byeon- komst, waarin het zoor levendig toeging. De minister van financiën deed mededeeling van een wetsontwerp tot belangrijke verhooging van de invoerrechten op voortbrengselen der industrie, bepaaldelijk op gemaakte kleederen. Naar het schynt, bestaat steeds groot ver schil van zionswyze tusschen de Regeering en sommigo leden derrochterzijde botreffondo het koninkiyk referendum. In den loop der vergadering eischte do Regéering dat de leden der rechterzyae geene verbintenissen zullen aangaan tegenover hunne kiezers ten opzichte der quaestio van het referendum. Na deze verklaring verwydordon zich de ministers en zette de vorgadoring haro beraadslagingen voort, doch nam geen besluit. Eeno expeditie, onder leiding ran kapi tein Joubert on luitenant Jacques, c-n uitgerust door de Brussolsoho anti-slaverny-vereoniging, zal in do maand Mei a. s. een tocht door Duitsch Oost-Afrikanaar het Tanganyka-meer ondernemen. Op 2 April vertrekken twee Belgische offleioren uit Antwerpen met do benoodigdheien voor de expeditie. De oersto dag dor thans aangevangen vorkooping to Brussel van Boulangers inboe del hoeft tamoiyk vöol geld opgebracht. Voor drio paar boddolakens, „de loekes van de „generoel", zeido de roeper, word 46 fr. be taald; voor zyno voetkussenfjes 00 tot 80 fr. De heer Chinchollo van de „Figaro" betaalde 8 fr. voor oen ontbyt kopje, dat geen frank waard is. Een paard werd verkocht voor 1900 fr. De rytuigen werden toegewezen voor de volgende pryzon: de landauer 550 fr.; de coupé 825 fr. en do victoria 850 fr. Tweo paar kootsierslaarzen werden voor 15 fr. ver kocht; twoo koelsiersjassen voor 55 fr., de zadol van don generaal voor 40 en eenyrou- wenzadel voor 30 fr. Den eersten dag heeft de verkoop 11,406 fr. opgebracht. De toestand van den minister van bui tenlandsche zaken, prins Do Chiraay, is zeer verergerd. Men verwacht een noodlottigen afloop. Italië. De Kamor van Afgevaardigden heeft gis. teren met groote meerderheid van stommen do motie van orde aangenomen, welke naar aanleiding van het wetsontwerp op despooi- wegen was voorgesteld en waarmede de re- goering zich had vereenigd. De Kamer heeft de verschillende artikelen van dat ontwerp: aangenomen. Gisteren is uitspraak gedaan in liet anar- chistenprocesCipriani. Cipriani en Pallas zyn veroordeeld ieder tot 2 jaren en 8 maanden gevangenisstraf en 1500 Jr. boote; do Duitseho student Korner tot 12 maanden gevangenisstraf en 50ö fr. boete. Verder zun 49 beschuldigden veroordeeld tot verschillende straffen, loopende van 2? maanden gevangenisstraf, 1500 fr. boete en tweo maanden politio-opzicht, tot 25 dagen hechtenis. Tien der boklaagden zyn vrygesproken. Gri*oot>ï3a*itnnnië. Het Lagerhuis heeft gisteren bij tweede lezing, zondor stemming, het wolsontwerp tot vergemakkelyking van het. kleine grond bezit voor don landbouwenden stand aange nomen. To Durham is men voor ongeregeld heden der werkstakers bevreesd, waarom gisteren 70 politio-agenton derwaarts zjjn gezonden. Er bestaat nog geen uitzicht op eene schikking. De stoenkolonmarkt was te Londen aan- vankelyk zeer flauw, maar do pryzen liepen niet achteruit. Zoo de werkstaking in Durham blyft aan houden, wordt stellig eeno verliooging ver wacht. Er z'yn meer bestellingen dan do vorige week. Twee booten met Duitsche kolen voor d« zuidelyke gasmaatschappy zyn tc Londen aangekomen. Men gelooft algemoen dat het svndicaat- dor mynwerkers zich tegen het lossen dezer kolen zal verzetten. Oostenrijk-Houg.-Monarchie. De regooring van Oostenryk hoeft goed gevonden, do openly ke gedachtenisviering van Amos Comenius te verbieden, misschien om dat die naam dikwyis is misbruikt bij airti- Duitscho demonstraties der Czechen. Dezen beschouwen hem als een voorstander van hunne taal, ofschoon hy veel liever Latijn dan Czechisch schreef. Het verbod der regeering heeft ten gevolge, dat nu het Comeniusfeest overal door do Cze chen in besloten kring wordt gevierd en bo vendien zal het niet overal worden gehoor zaamd. Do Czeehische studenten zyn op den inval gekomen, een telegram in het Fransch aan den Duitschen keizer te zonden om hem er voor to danken, dat de Pruisische minister van onderwys eeno waardige viering van hot Co- meniusfeost hoeft bevorderd. Do Hongaarscho Kamer van Afgevaar digden heeft met grooto meerderheid van stemmen het ontwerp-adres van de meerder heid der commissie aangenomen. De minister president verklaardo dat hy zyn programma zou handhaven, en dat by wetsontwerpen zou indienen tot grondige hervorming van het administratief beheer. To Weenen is barones Bethina Rothschild, de vrouw van Rothschild aldaar en de dochter van Rothschild to Parys, overleden. Do keizerin van Oostenryk moet van plan zijn eeno reis naar China en Japan to ondernemen. Telegram men. LISSABON, 24 Maart. Heden is besloten tot do benoeming eener commissie voor liet beheer der Koninklyke Spoorweg-Maatschappij. Daarin zullen zitting nemen drio Portugeezen on vier door de vreemde fondsenhouders te benoemen leden. WASHINGTON, 24 Maart. De Senaats commissie voor de buitenlandsche aangelegen heden heeft besloten, de ratificatie aan te bevelen van het tractaat, dat betreffende de visseliery in de Dehringzee door de scheids rechters is voorgesteld. BRUSSEL, 25 Maart. Volgens het bulletin der doctoren Hayois en Martiny is de toestand van den prins De Chimay sedert gisteren nog veel ernstiger geworden. Allo hoop schijnt thans inderdaad verloren to zyn. BELGRADO, 25 Maart. Hot rapport over den afstand van koning Milan van al zijne

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2