A'. 1892. <Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Inli ch ting en Hjo 984.4. Vrijdag 315 Maart. LEIDSOÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.10. AiEoadsrlgko Noemers0.06, git nonimcr bestaat uit TWEE Bladen. 0p geplaatste Advertentién worden gegeven van 's morgens O tot 's avonds 8 uren. Vóór en nd dien tyd is het Kantoor gesloten. Oiliciëolo Kennisgevingen. Burgomeeeter en Wethondera van Leidon Gezien art. 8, late alinea, der Wet van den 2den Juni 1875 (ötuatablad No. 95), tot regeling van bet toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gemr, sctia.o of hinder kunnen veroorzaken; Brongen bg dozen tor algemeene kennis dat door hen op heden vergunning ia verleend aan F. VAN DORP en E J. HCHOONDERGANG en reehtverkrtj- geaden, rfcapectiovdgk tot het oprichten van berg- pluatBen van verfwaren en aanverwante artikelen in de perceelen Eaarlommcrttraat 6, Bchapensteeg 2, Cieolliaah-aat C B. en in ten pakhuis in de Kaleoder- poort, gelegen tueschen de percoolen Flaarlemraer- alraat 18 en 18, en tot plaatsing van eene locomobiel in liet perceel Hoorengrucht. 67. Burgomecflior en Wethondera voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 21 Maart 1892. E. KI8T, Secretarie. Lelden, 24 Maart. - Vele personen uit do om Leiden lig gende gemeenten haddon zich gisteravond per trein, stoomtram of rytuig naar „Zomer- zorg", aan den Stationsweg alhier, begeven, tot bywoning van de aangekondigde verga dering der roomsch-katholieke centrale kies- voreeniging van het district Katwyk, waarin de heer IV. V. "SweTtrrgr hoofdonderwijzer te Ossendreclit, als spreker zou optreden. De wetenschap, dat by het niet over politiek zou hebben, was oorzaak dat met de leden van genoemde kiesvereeniging ook menige dame was medogokomen. De groote zaal was dan ook vry goed bezet. Spr. riep den aanwezigen het welkom toe. De eerste maal, dat h\j In hun midden optrad, zou hy hun eenigo z\jner schetsen voordragen, eerst de ernstige en dan zouden die van meer luimigen aard wol volgen. De eerste 6chets deed een blik slaan op hot leven en bedryf der „Zoutsmokkelaars'1 aan de grenzen, in wolk verhaal een dier personon zelf sprokendo werd opgevoerd om t« doen zien hoe velen hunnor om voor zich en hun gezin aan den kost tekomon hunne maatregelen weten te nemen, ten einde aan het oog der commiezen te ontsnappen, waardoor soms onschuldigen er byna in loopen. Sprekor betoogde aan het einde van dit ver haal, dat hot liefde tot vrouw en kinderen is, welke don armen grensbewoner dikwyls tot smokkelaar heeft gemaakt, en dat deze daarom zich horhaaldeiyk aan zooveel gevaren blootstelt. Hy bracht tevens in herinnering hoe echter ook wel door dames en heeren op andere wyze gesmokkold wordt, ten einde inkomende rechten van Brussolsche kant, sigaren, enz. te ontduiken, en hoe ook niet iedereen b. v. by de aangifte der inkomsten belasting even zuiver te werk gaat. Het nu volgende verhaal gaf eene beschrij ving van „twee ongehuwde schoonen, die de zos kruisjes reeds achter den rug hebben" en waarvan er een beweerde dat je aan een kanariovogel meer pleizier hebt dan aan een man met zos schreeuwende kinderen, welke bewering niet weinig de vroolykheid der toe hoorders opwekte. Dit was ook het geval toen daarna een ouderenpaar werd voorgesteld, dat per spoor op reis was naar de pasgehuwde dochter en verklaarde hoe komiek een jong paar toch tot elkaar kan komen en man en vrouw morden, by welk gesprek scharretjes voordo vrouw, do flesch jenever voor den man en scheldwoorden voor beideD enz. niet ontbra ken. De geachte spreker wist daarby uitdruk kingen uit den mond van het volk toe te passen, welke hooi wat gelach veroorzaakten. „Beangstigde passagiers" was de titel der volgende vertelling, waarin twee dames wor den geschetst, die, nog onder den indruk der berichten van het spoorwegongeluk van Carré en dat by Bazel, per spoor op reis waren naar een notaris om een hun vermaakt le gaatje te gaan halen, doch reeds in flauwte vielen toen by het passeeren der brug over den Moerdyk, de buffers van twee waggons slechts tegen elkaar schokton. Na de pauze weos de heer Sworing er op hoe verandering van spys doet eten en daarom zou hy alsnu een Amsterdamsch Jodontype, genaamd Agurkjesman, sprekend en hande lend invoeren. En zoo kreeg men do geschie denis van Levie te hooren, hoe hy in den morgen schoenenpoetser was en later op don dag mot zyn mars op don rug alle daarin voorhanden waar op zyne eigenaardige manier aanbeval. Yooral werd hy in zyn element voorgesteld dos Zaterdags-avonds als hy by zyne uitstal ling op straat zyne „hemelsche" sigaren van „manilla" met allerlei reclames aan den man tracht to brengen, en lator toen hy eene erfenis had gekregen, waarvan hy de gelden aan zyne goloofsgenooton leende tegen eene rente van „slechts" tien cents por gulden per dag, zoodat liet volgons spr. niot te ver wonderen zou zyn als zoo'n Levio oonmaal nog eon steunpilaar dor Effectenbeurs word. Dit Jodontype werd, tot besluit, opgevolgd door eenig6 vormakelyko typen van toosters op foostpartyon, waarmede de spreker zyn gehoor eveneens op onderhoudende wyze wist bezig- te houden, waarna hem luide toejui chingen ten deel violen en spr. zolf dank zeido voor de welwillende aandacht, hom ge schonken. De heer A. Op do Laak, voorzitter dor kiesvereeniging, was aller tolk toen hy den heer Swering woderkeorig bedankte voor de prettige en aangename oogonblikken, welke hy don leden mot hunno dames had verschaft en zoo gewenscht :.yn te midden der beslom meringen des dagelykschen levens, en sprak den wonsch uit dat oen volgende maal spr. even bereid zal wordon bevonden als ditmaal het goval was. De heeren J. J. Yan Troostenburg de Bruyn en Louis S. Hollander, die gisterna middag aan de universiteit alhier promoveer den in de rechtswetenschap, verkregen beiden den hoogsten graad: cum laudc. De officier van gez. 1ste kl. by de zee macht A. W. Pulle, tydelyk gedetacheerd bij de Kweekschool voor Zeovaart te Leiden, wordt don lsten April a. s. op non-activiteit gesteld. De kapt. J. M. Obreen, van het 3de reg. inf. te Middelburg, heeft overplaatsing aan gevraagd by het 4de reg. inf. te Leiden. L. Van de Wal, brigadier-commandant der brigade Ryksveldwacht te Leiden, is be noemd tot brig.-majoor titulair dier brigade. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nieuw-York, door middol van het stoomschip „Spaarndam", van Rotter dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten do brioven enz. uiterlijk morgenavond om 9.20 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te wordon. Het aandeel der gemeente Oegstgeest in do te leveron manschappen in de lichting voor 1892 van de nationale militie is bepaald op 8, en voor de gemeente Voorhout is het aandeel bepaald op 4. Tot tegen8chatter8 der personeole belas ting zyn door B. en Ws. van Oegstgeest voor het dienstjaar 1892/93 benoemd de hoeren B. Vliegenthart en J. Kortekaas. Door B. en Ws. van Voorhout is voor het dienstjaar 1892/93 tot schattor dor drank lokalen in dio gemeento benoemd de heer I L. Vester. I Door genoemd college zyn voor hetzelfde dienstjaar tot tegenschatters der personeele belasting benoemd de heeren PI. Langmuur en L. Vester. Het aantal der gemeente Voorschoten in de te leveren manschappen lichting 1892 van de nationale militie is bepaald op 5. Do avonden, waarop in 't Leesgezelschap te Waddingsveen een spreker optrad, zyn thans gesloten. Do heer Akkerhuys, van Schoonhoven, trad voor 't laatst op met eene boeiende rede over den dichter Ten Kate. Tot socrotaris der Afd. Waddingsveen van den Bond van Ned. Ondorwyzers is gekozen do heor Schoonenberg. Door enkoio dames is aan de Afd. Wad dingsveen van den Protestantenbond oen fraai goschonk gegeven, bestaande uit een zostal gordynen ten dienste van 't kerkgebouw. De heer Veenstra heoft als secretaris en als lid Van hot Nourrissefonds te Waddingsveon bedankt. Door enkole bewoners van het dorp te Wadding6veen is een verzoek gericht om ook 's avonds brieven of dagbladen te ontvangen. Op dit verzoek is door autoriteiten gunstig beschikt, zoodat de dienstregeling aanmerke- lyk is uitgebreid. Tweede Kamer. Do regeoring interpel- leerende over de tijdrekening met 1 Moi a. s., vroeg de hoer Beelaerts van Blokland in hoe ver eene verandering in tyd rekening aan staande is on welke maatregelen worden voor bereid, opdat uit de voorgenomen verandering geene ongelegenheid ontsta. Spreker vroeg wat bevolen was in zake hot aannemen van-tyds- ecriheid, bepaaldelijk aan do gemeentebesturen, en wees op den invloed der invoering van den spoorweg tyd voor bet maatschappelijk levon on de rechtsverhoudingen. Verandering zonder wettelyko voorziening achtte hy on- mogelyk. Van regeeringswego werd geantwoord: lo. door den minister van waterstaat, dat de post en telegraafdiensten zich behooren teregelen naar den slechts in naam veranderenden spoorwegtyd, waarnaar iedereen zyn horloge kan stellen2o. door den minister van bin- nonlandscho zaken, dat gelykheid van tyd in de samenleving zeer wenschelijk is en de gemeentebesturen zonder dwang gewezen zyn op het wonschelyke om de stadsklokken met de spoorwegklokken te regelen; 3o. door don minister van justitie, dat do in wetten vast gestelde uren naar den plaatselykon tyd wor den gerekend. Interpellant bleef van oordeel dat, aange zien de post- en telegraafgemeenschap van dadel y ken invloed is op het burgerlyk leven, de zaak werkelyk niet zoo eenvoudig en woinig ingrypend is als de Regeering meent en goene verandering in sommige wetten zou noodig maken. En hebben de gemeentebesturen al zekerheid omtrent de bedoeling der Regeoring? Dit is niet duidelyk. Hy bleof ook volhouden dat do dadelyke invoering, zonder wetsverandering, juridisch onmogelyk is en tot groote ongelegenheid aanleiding zal geven, waarby hy zich beriep op het opstel van den heer Matieu in de „Vragen des Tyds." Voorts wees hy op het reglement van orde der Kamer en de linantiéele gevolgen van den maatregel ook in verband mot de verlichting; op het feit, dat 1 Mei op een Zondag valt; op het verschil in den Zondag s-dienst voor do post en telegraafkantoren. De heer Sanders wilde geene onbeperkte vryheid voor de gemeentebesturen in de tydregeling, en de heer Van Houten wees op bezwaren uit het verschil tusschen de stads en postklok. De Regeoring bleef by hare meening, dat de eenheid van tyd zal blyken geene bezwaren op te leveren. Do heor Reekers opperde het donkbeold van dubbele tydsaanwyzing voor gemeentebesturen die den zone-tyd niet aannemen, maar de I Regeering vreesde daarvan groote verwarring. PRIJS DER ADVERTENTIÉN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer/"0.17|. Grootore letters naar plaatsruimte. Voor het lncaaseeren bruten de stad wordt ƒ0.10 Deresend. De interpellant was ten slotte niet ovortuigd van de noodzakelykheid der omzetting van den spoorwegtyd voor het maatschappeiyk leven en stelde eene motie voor, om de Kamer te doen verklaren, dat uitbreiding van de voorgenomen verandering van spoorwegtyd niet behoort te geschieden zonder voorafgaande voorziening by de wet. De minister van binnenlandsche zaken be streed die motie als onnoodig en omdat Ryks- inmenging inbreuk zou maken op de vryheid der gemeentebesturen. De heer Beolaerts van Blokland sprak de hoop uit, dat do Regeering geene maatregelen zal nemen vóór dat gebleken zal zyn dat hefc publiek met 1 Mei met de nieuwe tydregeling zal meegaan. De minister van binnenlandsche zaken her haalde dat het volstrokt niet do bedoeling was of is, eenigo pressie op do gemeentebe sturen uit te oefenen. De heer Hai togh zag na de verklaring van den minister geene reden tot handhaving dec motie. De heer Beelaerts had eene andere opvat ting van '6 ministers verklaring. Is de minister voornemens het daarheen te leiden, dat tus schen 30 April en 1 Mei de tolegraafklok 20 minuten wordt achtergezet? In dit goval handhaaft spreker de motie. Do minister van waterstaat verklaarde zich bereid alleen het gemak van het publiek tA bevorderon en zal daarom aan elk post- en- telegraafkantoor en ook by do buslichtingen' tweeërlei tyd, den Amsterdamschen en den. nieuwen, doen aanwyzen. De heer Van der Velde vroeg of dit ook gelden zal voor de openbare middelen van vervoer. De minister van waterstaat antwoordde dat* op dio middelen de wet toepasseiyk is, "Waarbij» gelast wordt de aankondiging van de uren van vertrek en aankomst; deze geschieden naar de tydregeling, welke men aanneemt. Do heer Beelaerts constatcorde dat *by post- en telegraaf na 1 Mei tweeërlei tyd zal zynoen voor het publiek en een voor de spoorwegregeling. Blyft nu de tyd voor het publiek onverandord, dan is daartegen geen bezwaar. Is dat de bedoeling van den minister? De minister zal allo maatregelen nomen om - het verschil duidelyk te maken. De heer Beelaerts is daardoor niet bevre digd, maar vertrouwende op het oordeel van den heer Hartogh, die dezelfde bezwaren had, en tevreden is, trekt hy de motie in, ten einde geene onzuivere stemming uit te lokken. Feitelyk, zeide hy, zyn wy allen voor behoud van den maatschappelyken tyd. (Protesten). By de behandeling van het ontwerp tot verlenging voor een jaar der schorsing van. uitvoerrechton op suiker in Indié, bestreed de hoer Van Alphen pertinent het ontw^rp- De heeren Van Nunen en Roëll vroegen- nadere inlichtingen en kwamen op tegen d& bedoeling van sommigen om nu principiëel te beslissen over de opheffing van alle uit voerrechten, waartegen vele bezwaren bestaan en waarby althans een equivalent moet wor den aangegeven, met het oog op don na- deeligen toestand der Ir.dische schatkist. De heor Van Karnebeek vroeg of de minister eene regeling der zaak kon toozeggen by de Indische begrooting. De heor Bablmann opperde bezwaar, dat by do afschaffing der uit voorrechten een equivalent zou gevonden worden uit het patent. De heer Cremer vordedigde het ontwerp. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrydag 25 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Orasjo-Nassau" is 23 Maart van Paramaribo naar Amsterdam ver trokken; do „Prins Maurits" is 21 Maart van j Amsterdam to Paramaribo aangekomen; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amster dam, vertrok 22 Maart vaw* Genua; de „Admi-

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1