kwartier vóór het uitbreken van den brand, uitgegaan waren, eene petroleumlamp en oen petroleumtoestel brandende in de kamer, waar de brand een aanvang nam, achterlatende. Door do. werking van drie handbrandspui ten was men te 8'/4 uur den brandmeester, waarna nog tot 9 uren door eene spuit water gegeven is. Het achter-benedenhuis is geheel uitge brand en bovendien word in het voorvertrek eenige brand- en waterschade aangericht, •«venals op de achterkamer van de bewoners der 1ste verdieping. Persoönlyke ongelukken hebben niet plaats gehad. Yele autoriteiten waren aanwezig, alsmede oen groot aantal handbrandspuiten en de stoomspuiten 1 en 2, die zonder wator gegeven te hebben weder inrukten. Do in boedel is verzekerd by de „Zee- en Brand- assurantie-socicteit en bij de „Vorzekering- maatschappy." De rechtbank te Rotterdam hoeft gisteren den gewezen oppasser in het krank zinnigengesticht te Rotterdam, G. C. B., we gens het veroorzaken van den dood van een ander door zyne schuld, tot 7 dagen hech tenis veroordeeld. Het getal dakloozen, door het „Leger des Heils" in zyn Toevlucht te Am sterdam opgenomen, bedraagt thans S3 per sonen, tenvyi 31 personen in het logement van het „Leger" den nacht doorbrengen, tegen betaling van 20 cents. Aan de kolenmarkt te Londen gaat op het oogenblikniets in Durham-kolen om. In het graafschap Leicester zijn de mijn werkers weer aan den arbeid gegaan, maar de toestand dor putton zal hon heden nog tot werkeloosheid dwingen. Moord in do Rue Taitbout te Pa- rijs. Zaterdagavond is in het moderne Ba byion weder eene misdaad gepleegd, die in vele opzichten overeenstemt mot den destijds door Pranzini beganen moord: eeno vrouw, wier levenswandel niet boven alle verdenking verheven was, werd vermoord in de Rue Taitbout, in hot drukste gedoelto van Parijs, en tot nog too heeft men niet do minste aan wijzing omtrent den moordenaar. De verslagone, Lucie Dubois genaamd en veertig jaren oud, bewoonde een gedoelte van do eerste verdieping van het huis No. 72 in genoemde straat; behalve een salon en eene slaapkamer had zy er eene koukon en een bou doir in huur. Tegen zes uron 's avonds kwam hare zuster, «ene bonne, die sinds enkele weken buiten betrekking is, in de woning van Lucio om voor deze enkele huishoudelijke bezigheden te verrichten. Toon zil hoorde dat Lucie niot alleen in de slaapkamer was, ging zy naar beneden om wator te halen. In het boudoir van hare zuster terugge keerd, hoorde do bonne niets meer in de slaap kamer, en riep daarom met luider stem Lucio! Maar Lucie gaf geen antwoord, waarop hot jonge meisje do deur van het slaapvertrek opende en niot weinig ontzet tcrugwoek, toen z(j tegen een monscheiyk lichaam stiet. Op het geroep van het doodelyk verschrikto meisje, snelden eenige bewonors van het huis toe; er werd licht ontstoken en een aller- ontzettendst schouwspel deed de woinigo ge tuigen terugdeinzen. Lucie lag daar voor hen op don grond met verwarde haren en gapende wonde aan hot voorhoofd, het rechteroog uit zijne kas puilende en het rechteroor bjjna ge heel van hot hoofd gescheiden, terwijl boven dien hare keel was afgesneden. De wonden waren blykbaar door eene gooefende hand met een scheermes toegebracht. Het onmiddellijk ingesteld onderzoek heeft nog weinig licht in deze treurige zaak gebracht. "Werd de moord uit wraak gepleegd, of lag er roofzucht aan ten grondslag? Beide is mo gelijk, hoewel het laatste niot zeer waar schijnlijk. Alleen enkele lijfsieraden der ver- slagene zijn verdwenen, maar overigens wordt niets uit do woning vermist. Het onderzoek wordt met volle gestreng heid voortgezet. Een nader bericht meldt hot volgendo: De eigen zuster der vermoorde Annette Dubois, te Parijs, Anaïs, die haai; bediende, is, ten gevolge van eeno by haar gedane huiszoe king, in hechtenis gtVJoroen. Zy bekent de juwoelen der verslagene gestolen te hebben, maar vorklaart by den moord yolstrokt niet betrokken te zyn. Be ramp in de Huidensfraas te Amsterdam. (Vervolg.) Ongewoon groot was do ontsteltenis, welkt> «teravond to Amsterdam, ten gevolgo van hot in ons tweode blad vermelde ongeluk, heerschto. Over een groot doel der stad was de slag gehoord, en al mocht menigeen er in den be ginne geen acht op hebben geslagen, het voorthollen der brandweer, welke van allo posten kwam opzetten, de talloozo raderbaren, van alle politieburcelen afgozonden, en de hoog opgaande vlammen deden het ergste vermoeden. Het was een droevig schouwspel, zegt het „Hbl." Eerst die aan allo kanton met woede uitbarstende vlammen, spoedig bedwongen en plaats makende voor eene groote zwarte ruimte, waarboven een halve gevel hing, flauw en spookachtig verlicht door het schijnsel van enkele petroleumfakkols. En als men nadertrad, kraakte het onder de voeten, welko de reeds zoo kleine scherven glas ver brijzelden. Of wel, men stootte tegen steenon en spaanders van wat weinige oogenblikken te voren nog de balken van het weidoor timmerde huis geweest waren. En dan de omgeving 1 Hier een half opschrift op eon gebroken winkel vensterginds aan flardon gescheurde gordijnen. En nog angstiger was de aanblik der menschen in de nabijheid. Allen waren onder den indruk. Hot anders by brand zoo luid ruchtige publiek was kalm; het sprak bjjna fluisterend; alleen als or iets gebeurdo, dat bijzonder opmerkelijk was, hoorde men stem men. Ook by de kranige brandwachten was do indruk van het droevige toonoel te merken. Mag men anders eens iots opmerken dat toont, hoe de brandweer hot niet altijd on aangenaam vindt eens een flink karwei te hebben, thans waren allen ernstig. Ter aanvulling van het in ons tweede blad medegedeelde wordt door bovengonoemd blad nog het volgende gemold: De spoedige beperking van den brand is aan een gelukkig toeval te wyton geweest. In de Passeerdorstraat had oen kleine bin nenbrand plaats gehad, en do daarvan terug- keerendo spuit was juist op de brug voorde Runstraat, toen het onheil plaats had, zoodat oogenblikkelyk hulp aanwezig was, terstond hot bericht van het onheil aan brandweer en politie geseind kon worden, en het materieel veel vroeger ter plaalse was, dan by gowono melding per brandschel mogelijk zou zyn geweest. Do eerstaankomende spuit werd torstond gebruikt om den brand in don banketwinkel te blusschen. Nu is alleen de achterkamer zoo goed als uitgebrand en de winkel weinig bo- schadigd. "Was de brandweer iets later ge komen en ook dit huis geheel in vlammen gozet, dan waro het onheil niet te overzien goweost. Thans is de brand beperkt tot do drogis terij den sigarenwinkel, No. 35, welke ge- hoel zyn uitgebrand. Yan het huis No. 31 (een meubelmagazyn) en Keizersgracht 359, een kapperswinkel, zyn het dak en een zol derkamer uitgebrand. Vooral van de naburige huizen had men een treffend gezicht op de verwoesting. De muur tusschen den sigaron winkel en den kapperswinkel, is geheel uit gezet en schoof een houten beschot wol 30 cM. op zy. Het achtorhuis staat daardoor zeer wrak, zóó zelfs dat men beducht was, dat bij het omhalen van den achtergevel van het huis waar de ramp ontstond, ook dit gebouw zou bezwijken. Met het omhalen is men heden in den vroegen ochtend, ten aanschouwe van een toen reeds overtalryk publiek, begonnen. Het werk kostte veel moeite, maar omstreeks 10 uren waren ook de balklagen en vloer, benevens het daarop rustende puin, omlaag. Als altijd was de brandmeester, do hoer Sickesz, do moest ijverige en meest wagendo van allen. By het werk hadden geen ongelukken plaats, terwijl de vroes voor Verdere instortingen ongegrond bleek. Tal van autoriteiten waren reeds vroeg ter plaatso en getuigen van do werkzaamheid dei- brandweer. Ongelukkig schijnen nog steeds twee slachtoffers onder de puinhoopon te ruston. Het kindje van den hoer Van Eupen en het nichtje van juffrouw Broekmans zyn nog niet gevonden. De bewoonster van het bovenhuis op den hoek (sigarenwinkel) is tusschen de vlammen door naar buiten gedragen. By deze en andero reddingen, moeten zich behalve do reeds genoemde Roygart (die ge wond in het gasthuis is opgenomen) nog onderscheiden hebben dn hoeren C. F. Kreelo- kamp, die lichte brandwonden bekwam, de heer Oetelmans en oen onbekend politie-agent. Als zeker kan thans gemeld worden, dat gisteravond in het Binnen-Gasthuis achtereen volgens worden binnengebracht: 10 verwondo porsonen en een doode, een knaapje van 14 a 15 jaar. Vorder konden drie der verwonden, 3 meisjes en 1 jongen, na verbonden te zyn, huiswaarts keeren, zoodat onder verpleging gebleven zyn vior meisjes en drie mannen. Over het algemeen is hun toestand vry wel en zyn de bekomen brandwonden minder ern stig dan de verwondingen, door het springen van don govel veroorzaakt. Boon- of arm breuken vielen gelukkig niot to constatoeren. Het leven van twee der gewonden: een banketbakkersjongen on een man, die op het oogenblik der ontploffing voorbyging, is echter nog in gevaar. De namen der slachtoffers zyn allen bekend reeds gisteravond verschenen hunne bloedver wanten aan hot gasthuis en kondon althans eenigermate gerustgesteld worden. Het eerste verband werd door de doctoren van het gast huis binnen een half uur tyds gelegd. Ook omtrent do oorzaak der ontploffing heeft men thans meer zekerheid gekregen. De drogist, de heer Van Eupen, had oen vat petroleum in den winkel staan. Het vat was lek geworden. De heer Van Eupen had steeds zyne vrouw voor oogen gehouden, dat zy, mocht er iets in den winkel gebeuren, onmiddellyk het gaslicht moest uitdraaien. Toen het vat lek bleek te zyn, handelde juffrouw Van Eupen ook volgons dat voor schrift, maar toen zy later aan vrouw Van Wylo, de vrouw van don kruier aan de over- zyde, opdroeg de uitgelekte petroleum op te dweilen, was daarby licht noodig. Men ge bruikte daartoe noodlottigerwyze eene petro leumlamp. Daarmede echter eindigt wat men als zeker weet. Of de petroleumlamp is omgevallen en daar door do petroleum op den grond en in het vat is ontvlamd, en het vuur daarna zyne werking heeft geoefend op do in den winkel voorradige ontplofbare stoffen, kan slechts gogist worden. De hoer Van Eupen trof by zyne thuiskomst den toestand aan, zoo als die is beschreven, en was den geheelen nacht niet. to overreden de plek des onheils te verlaten. Eerst te 10 uren hedonmorgen bracht men hem naar het huis van zyne bloedverwanten op den Kadyk. BUITENLAND. Dultaohland. Tegenover de besliste weigering van Yon Caprivi om zich verder met do leiding der Pruisische aangelegenheden te belasten, is tot do volgondo regeling besloten: Von Caprivi legt den post van minister-president neder, maar blyft aan als rykskanselier en Pruisisch minister van buitenlandsche zaken. Zyne handhaving in laatstgenoemde bctro .king strekt om zitting en stem te behouden in het ministerie en de leiding to hebben van do Pruisische stemmen in den Bondsraad. Dezelfde regeling was reeds ter sprake ge komen toen na Von Bismarck's ontslag Von Caprivi optrad, doch daarvan werd toen af gezien, omdat do scheiding van den post van minister-president en dien van rijkskanselier op den duur onmogolyk was. In staatkundige kringen te Berlyn wordt dan ook do tegonwoordige regeling slechts als voorloopig beschouwd, en van dat gevoelen zyn ook de meeste dagbladen. Von Caprivi, zeggen zy, zal na eenigen tijd weder minister president worden, of hy treedt af, en dan wordt do minister-president rykskanselier; dat zal afhangen van de persoonsquaestie, welko nog onbeslist is. De meeste bladen wijden reeds beschou wingen aan den afgetreden minister van eere- dienst en openbaar onderwijs Von Zedlitz, die bereids afscheid van de ambtenaren van zyn departement heeft genomen. Voorloopig wordt er naar een niouwen Pruisischeo minister-president gezocht. Het schfjnt daarby do vraag te zyn, of het mi nisterie iemand daartoe zal voorstellen, dan wel, of do keizer uit eigen initiatief een lid van het tegonwoordige ministerie met de vor ming van een nieuw Kabinet belasten zal. Thays js bekend geworden, dat Cpk de ^óörmalige minister van eeredienst Goslör tegenover den keizer zyne bedenkingen om trent het school wetsontwerp schriftelijk heeft uitgesproken. Do „Freisinnige Zoitung" en do „Yossische Ztg." achten mi het heengaan van Von Ca privi beter, omdat hij niet meer is wat hy was en na do jongsto gebeurtenissen niet meer het noodigo gezag in den Ryksdag be zitten zou. De conservatieve „Reichsbote gaat veel verder en vaart in een zeer scherp hoofdartikel uit tegen „onverantwoordelijk** raadgevers, die bij den keizer oorblazery be dreven hebben". Mon weet dat ook Von Bis- marek by zijn val zich uitliet over niet-aan- sprakelijke raadgevers, door wie de keizer zich influenceeren liet. Do „Reichsboto," welko blykbaar uit goede bronnen put, zegt heftig: „Deze anonieme raadgevers spreken over de ministers alsof dezen onderdanige dienaars waren, die slechts bevolen hebben uit te vooron. Zulke raadgevers waren het ongeluk van koning Friedrich Wilhelm. Wylen keizei \VilhelmT gewaarschuwd door de treurige er varing van zyn overigens zoo begaafden broeder, hield dergelijke inblazen op een af stand en raadpleegde slechts zijne verant woordelijke ministers, elk in ztffi eigen ressort. En juist daardoor, dat onze oude keizer zich achter den rug van Von Bismarck en Moltke nooit door zulke, buiten alle verantwoording- staande personen de ooren liet volblazen. juist daardoor heeft hy zooveel groots tot stand gebracht." De „Reichsbote" geefc ten slotte aan den jongen keizer den raad, deug- deiyke, in hun vak doorknede ministers te kiezen,-, en dan ook door de raadgevingen van deze mannen zich to laten leiden: want een Vorst kan niet over alle dingen een grondig oordeel hebben. Dezo scherpe taal van hot anders zoo kalme blad bowyst hoe groot aan alle kanten de spanning is. De ongesteldheid des keizers bestaat in eeno sterke heeschbeid en eene algomeêne matheid. Intusschen behandelt de keizer ook op „Hubertusstock" do loopende regeerings- zaken. - Het proces, tegen do „Kölnischo Zei- tung" wegens majesteitsschennis gevoerd, is geëindigd met vryspraak. België. De minister voor do spoorwegen, posteryen en tolegraphie heeft in do Kamer van Afge vaardigden gisteren aangekondigd, dat op 1 Jan. a. s. de werken aan het telephoonnet hervat zullen worden, en dat eeno groote uitbreiding aan het net zal worden gegeven. Verder zeido de minister, dat belangrijke vermindering van vrachtpryzen voor nyver- heid- en landbouwvoortbrengselon zal worden ingevoerdvoor do steenkool zal de gezamen lijke vermindering reeds meer dan 2 millioen franken bedragen. In geen onkel opzicht zal het nieuwe tarief hooger zyn dan het Fransclie. De werkstaking in de myncn to Houssn duurt voo-t. De mijnwerkers trokken in op tocht naar Haine Saint-Pierro en hielden eene meeting, waarin besloten werd de werksta king voort to zetten en do arbeiders der naburige mynen over te halen aan de bewe ging deel te nemen. Uit Luik wordt gemeld dat ook te Marihaye i en Seraing onder de mynwerkers eeno werk-1 staking is uitgebroken ten gevolge van eene loonsverlaging van 10 pCt. Telegrammen. BELGRADO, 22 Maart. Do minister van oorlog heeft, ten gevolgo van do stemming in de Skupschtina, zyn ontslag genomen. MONTREAL, 22 Maart. De werklieden van den Canadian-Pacific-spoorweg op het gedeelte van de lyn ten westen van Winnipeg hadden sodert eenige dagen het werk gestaakt. Heden is de werkstaking tot over de geheele lyn van den eenen Oceaan tot den anderen uit gebreid. SeiêrÊ Zondag is uit het westen geen enkele passagierstrein aangekomen. Men is beducht voor ongeregeldheden, waarom heden 150 politic-agenten paap ver schillende punten der lijn gezonden zyn. MONTEVIDEO, 21 Maart. Heden had een kleine oploop bij de London River-Plate Bank plaats, ten gevolgo van de geruchten over de liquidatie van het huis Murrietta. Elke opvraag werd onmiddellyk voldaan. CORRESPONDENTIE. Eon toehoorder! Wy achten het beter dat go u met het rer zoek rechtstreeks tot den spreker zeiven wendt. T. Jr., te A.Uw stuk geeft niet veel pieuws en komt ons daarom ter plaatsing minder gc3chikt voor. Een bewoner van het Levendaal tusscbe: Kraaierstraat en Rynstraat vestigt er de3ar dacht op dat de gasverlichting aldaar zee: veel te wenschen overlaat. Slechts tón lantaarn moet daar beide kanten, ook de overzijde het water, verlichten.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2