Burgerlijke Stand. r 3 tffrmcw^jgaEgjaaar^ a^aaPj1 ngygH KxvwDEseiMa Gemengd Nieuwe, De korendrager, die eonigo iagon geleden in de Brood- on Meelfav aaft fcöt Groenowogjo te 's-Hage p oor ecn nederstor- tenden zak met mr teron aan if Betroffen werd, is gia- men k" - gevolgon van de daarbij beko- ^euzingon overleden. lion kindje, dat gisternamiddag In do Anjerstraat to Rotterdam word over reden, is gisteravond aan de bekomen wonden overleden. Eeno vrouw, die Dondorda g-o c h- tend te Hoorn by hot aanmakon van hot vuur in brand geraakte, is gisterochtend in hot gast huis aan haro wonden overleden. Te Appelscha waren gisteren do bedeelden weder onrustig. Op aanvraag van den burgemeester is een detachement marechausscos derwaarts vertrokken. Ook in hot diamantvak neemt do werkeloosheid toe; niet minder dan 1400 diamantwerkers zouden zonder arbeid zyn. In hot „Rott. Nieuwsblad" kon digt een onbekende aan, dat hy een middel heoft bedacht om eono spoorwegverbinding tusschen Engeland en Frankrijk tot stand te brengen en wol „door het water, op welke diepte men verlangt, zoowel over bergen als door dalen, klippen en rotsen"!! Daar hy onbemiddeld is, vraagt hy geldelyken steun, slechts f 2500, om „met het Fransche en Engolscho gouvernement te onderbandelen". Te Brussel wekt in de medische wereld het geval eener vrouw van 55 jaar opzien, dio ten gevolge van het eten van be smet paardevleesch aangetast is door den droes. Te Rainhill, by Liverpool, hoerscht de grootste opgewondenheid naar aanleiding van de reeds vermeldo ontdekkingen, door do politie aldaar gedaan. Zes lyken zyn, zorg vuldig in cement gemetseld, gevonden in het liuis, waar Williams gewoond had. Erloopen geruchten, dat nog meer vrouwen, die Wil liams bezocht hadden, vermist worden. De eerste moord te Whitechapel had plaats om streeks den tyd, toen Williams voor 't eerst in Engeland kwamzeer bozwarendo omstan digheden zyn by het onderzoek der politie te Melbourne aan 't licht gekomen. Omtrent den man, dien men voor Jack the Rippor houdt, wordt verder gemeld, dat hy heet Fredorich Bayley Doeming, geboren te Birkenhead. Hy vertrok met zyne vrouw naar Australia en zond in don loop van 1889 zyn gezin naar Engeland terug. Do wegzending van zyn gezin schynt in verband te staan mot eene beschuldiging van bedrieglyke bank breuk, wolko hem uit Australië doed vluchten. Vooraf hooft hy, naar mon vermoedt, te Mel bourne nog een grooten diefstal gopleegd. Te Huil schynt hy in 1890 onder den naam van Lawson te hebben geleefd en daar een tweede huweiyk te hebben gesloten. In Maart van dat jaar gaf hy eeno chéque af op e&n kassier, van wien hy niets meer te vorderen had, waarop hy naar Buenos- Ayres vluchtto. Daarheen werd hy door oen dotoctivo gevolgd, die hem op 30 Augustus in Engeland terugbracht. In Juli van het vol gend jaar (1891) word hy uit de gevangenis ontslagen, waarop hy zich te Birkenhead weder by zijne eerste vrouw voegdo, met wie hy naar Rainhill vertrok. Reeds don 25ston dior maand schijnt hy zyne vrouw on do vier kinderen, van l1/, tot negen jaar oud, te heb ben vermoord. Do Engolsche werkstaking. Do stemming op do markt to Londen was gis- toron vast. De mynwerkors van Lancasshlre en Chosshiro hebben besloten de werkstaking niot langer dan eono week to laten duren. Het Oongres boraadslaagdo verder over de middelen om do mynwerkers van Durham zich by don bond to doen aansluiten. Eenige gevolmachtigden van dezo laatsten zouden het congres bywonen. Indien do lieden van Durham zich bij den bond aansluiten, kunnen zy op don steun van dat lichaam rekonon wat hunne oischon betreft. Durham, 18 Maart: In den stand van zaken is geene verandering gekomen. Geen van beide partyen heeft eenig biyk van toe nadering gegeven. Morgen zullen do myn werkers, dio zich niet by don bond hebben aangesloten, het werk staken, waardoor de werkstakers met 10,000 worden vermeerderd. Londen, 18 Maart: De mynwerkorsbond hoeft lieden besloten, dat de werklieden van Maandag af, wanneer zy hot werk hervatten, slechts 5 dagen van de week zullon arbeiden. De voroeniging van eigenaren van myncn vergadert mede to Londen ter behandeling van eenige wetsontwerpen, welke bij het Tar- lement Rijft ingediend. Hot voornaamste ont werp betreft de invoering van den werkdag Van acht uren. Volgons hot J O u r n al u'h y g i il b" heeft zich in Amerika eene uia&tftèhuppy gevormd tot vervoer van reizigers door pnoumattsche buizen. De cylinder, waardoor de reizigers zullen passooron, zal een meter diamotor hebben en gesloten worden onmiddellyk nadat do reizi gers daarin zullen hebben plaats genomen. Do noodigo versche lucht zal door eon resor- voir verschaft worden. Men gelooft door dit stelsel eeno snelheid van 110 kilometer por uur te verkrygen, torwyi do reizigers weinig van do beweging zullen ontwaren. Tor herinnering aan do Parysche Communo wapperde gisteren de roode vlag lustig en bly van de drukkery van „Rocht voor Allen" in de Roggeveonstraat te's-Hage. Volgons b o richt uit N i e u w-Y o r k is de bekende impressario Jacques Strakosch overleden. Eeno zonderlinge vergissing.— Eenigon tyd geleden word oen twee-en-twin tigjarig jongmensch, Eugène Louis Goetz genaamd, te Parys wegens mishandeling tot gevangenisstraf veroordeeld en, om zyne straf te ondergaan, in de gevangenis der Santé opgesloten. Verleden week^ word zyn 64-jarige vader, oen oud brigadier dor marechaussee, door den directeur dor gevangenis gewaarschuwd, dat zyn zoon krankzinnig goworden en naar het gesticht van St.-Anno overgebracht was. Door dit bericht werd do grysaard zoozeer ontroerd, dat hy zich nog denzelfden dag ernstig on gesteld te bed moest begeven. Daar hy toch iots meer verlangde te weten aangaando don toestand van zyn zoon, gaf Goetz zyn jong- sten zoon Henri last, nadere berichten te gaan inwinnen. Deze begaf zich dus naar hot gesticht, en na zich bekend gemaakt to heb ben, werd hy by het bed van Eugène Louis Goetz geleid. „Do toestand van uw broeder i3 hoogst ernstig", zeide de dokter. „"VVy vreozen dat ieder oogenblik het einde daar kan zyn. Be reid u voor op hot ergste." Voor het bed van don stervende gekomen, bleef de dokter staan. „Daar ligt uw broeder", zcido by tot Henri Goetz. Diep bewogen bukte de jonge man zich reeds om den zieke een kus op hot voorhoofd to drukken, - toen trad hy plotseling achteruit. „Maar dat is myn broeder niot!" riep hy uit „Louis is pas twee on twintig, en deze man is veel ouder 1" De dokter haalde medelydend de schou ders op. „Kom, armo jongen, de smart brongt u in do war. Er kan hier geene vergissing bestaan. Hot plaatje met den naam, daar aan het hoofdeinde van het bod, wyst het duidelyk gonoeg uit." „Maar ik verzeker u, dat hot niet waar is", riep de jonge man uit; „die man is myn broeder nietl" „Wol, wol", mompelde de dokter, „deze is zekor ook niot wèl by het hoofd." Maar Henri Goetz was in het minst niet krankzinnig. Hy verliet haastig het gesticht cn begaf zich naar de govangenis, waar hy, niet zonder moeite, er in slaagde, den directeur te overtuigen dat het zyn broeder niet was, dien men naar St.-Anne gebracht had. Men sloeg de registers op en nu bleek, hoe do vork in den steel zat. Er was in do gevan genis dor Santé wel een Eugène Louis Goetz, maar een andere gevangene, ook Louis Goetz geheoten, was er byna terzelfder tyd opgesloten, en deze man had naar het gesticht van St.-Anno gebracht moeten worden. De schry ver der gevangenis had, toon hy den naam van don zieke van hot lystjo overnam, zich vergist, en dientengevolge had de directeur bericht gezonden naar den vader van Eugène Louis Goetz. buxtenland. Frankryk. Do anarchistische Fransche bladen geven de schuld der dynamietaanslagon aan Constans. Constans zou, om zich over zyne nederlaag te wreken, hier en daar mot bommen gegooid hebben Overigens gelooft de „Figaro" dat er niet meer dan 150 anarchisten to Parys zyn, die allen tot het gemeenste gepeupel behooren. Onder het geboefte behoort het in den laat sten tijd tot den goeden toon, zich voor Jtna^thist uit te goven. Men mag dan allerlei I achurkonstreken doen en wordt ten slotte ulo martelaar vereerdl Yan de 4 anarchisten, die in hechtenis go- nomen werden, zyn nog 3 go vangen. Hot blad „Paris" acht het waarschyniyk dat de Parysche aanslagen begaan werden op last van een centraal-comité, dat to Brussel govestigd is. De hoor Francis Magnard waarschuwt in de „Figaro" tegen eene „kleine soort van paniek," welke men niet mag laten aangroeien. Hot ongeduld der openbare nieuwsgierigheid en do dorst naar nieuws, al is het onjuist, kunnen tot gevaariyko overdrijving leiden. Integendeel is het geruststollend, dat de anarchisten niot volgens eenig plan te werk gaan en verder dat dwoepzioko mon&teracli- tig-heroïsche misdadigers, die hun leven geven met hunne misdaad, zooals Rissakoff, dio met de naar Alexander II geworpen bom ziehzel- ven vermoordde, in Frankrijk ontbreken. Onder die omstandigheden kan de.vernielwoedo niet ver gaan. Het comité van Fransche werklieden, dat met do regeling der betoogingen op 1 Mei a. s. belast was, heeft bepaald dat die betoo gingen alleen ton doel zullen hebben de vor- kryging van een acht-uurs-werkdag. Uultsohl&nd. Op het kerkhof to Friodrichshain, by Bor- lyn, waar do slachtoffers van de revolutie van 18 Maart zyn begraven, werden gister morgen hondorden kransen gebracht door deputaties van vakvereenigingen, waarvan de moesten een sociaal-democratisch karakter dragen. Een krans droeg het opschriftvan de werkloozen; een andere: van het lompen- proletariaat; een dorde: van den anarchisten- bond. De toeloop naar do graven ving reeds te 6 uren in den ochtend aan. Des namiddags te 2 ur$n had bij do Ham burger poort eene botsing lusschen do politio en do menigte plaats. Do bereden politio moest te hulp komen en eeno chargo uitvoeren om het plein to ontruimen. Een man is zwaar gekwetst. De „Nat.-Zeitung" weet mede te deolen, dat hot slot van Horrenhauson en het domein goed Calenberg zoo lang in Pruisische handen bly ven, totdat do hertog van Cumberland voor zich en zijn erfgenamen voor altijd afstand heoft gedaan van de Hannoversche kroon. Op 17 dezer heeft to Darmstadt onder begunstiging van fraai weder de teraardebe stelling plaats gehad van hot stoffolyk over schot van den overleden groothertog Lodowyk van Hessen. De geheelo stad was tydens de plechtigheid in rouw gehuld. De officieuze „Nordd. Allg. Zeitung" bevestigt het bericht, dat graaf Von Zodlitz ontslag heeft gevraagd als minister van eore- dionst en openbaar onderwijs, en dat hy gisteren den ministerraad niot by woonde. Do „Kreuzzeitung" verneemt van byzondere zyde dat ook de rijkskanselier Von Caprivi zyn ontslag heeft ingediend, maar dat tot dusver niet is na te gaan of dit bericht al dan niet waarheid bevat. Do officieuze „Nordueutscho Allgemeine Zeitung" is gemachtigd tot do verklaring, dat het door do dagbladen verspreide gerucht betreffende finanticole aangelegenheden der kroon, voornamelyk aangaande eene leening, welke door do kroon zou wordon gesloten ten bedrage van 40,000,000 mark, volkomen ongegrond is. Ook geheel uit do lucht ge grepen zyn de berichten, dat do civiele lyst verhoogd en het keizerlyk paleis met behulp eoner lotery verbouwd zou worden, alsmede allo byzonderhodon, welke dienaangaande worden medegedeeld. België. Yan regeeringswego i.9 gisteren aan de Kamer van Vertegenwoordigers kennis ge geven, dat do spoorwegen, do posteryen en de telegraaf op 1 Mei a. s. den tyd van Green wich zullen aannemen. De regeering hoopt dat do gemeenten den Staat in deze zullen volgen. Een kolonel, in garnizoen in hot Vlaam- scho Brugge, had aan twee besturon van Vlaamscbe gemeenten de Vlaamsche brieven teruggestuurd met de woorden: „Je n'ai pas l'honneur de connaitro le flamand." Op dit feit is de aandacht gevestigd van den mi nister van oorlog; er werd hem gevraagd, of het een kolonel van hot leger toegelaton was, den spot te dry ven met de taal van vier millioen Belgen en of er dan in het fransche Brugscho garnizoen geen enkel officier of onderofficier gevonden wordt, om op Vlaam sche brieven van Vlaamsche burgemeesters in het Vlaamsch te antwoorden. Het „Handels blad van Antw." verneemt, dat die kolonel Montingie genaamd, van het 3de regiment lanciers, met 15 dagen arrest werd gestraft. Do Hollandsche Club te Antwerpen heeft tegon 22 dezer, 's avonds halfnogcn, eene by- eenkomst belegd, in de Feestzaal van het Weldadigheidsbureel, Blindenstraat aldaar, om te komen tot de oprichting van eeno „Neder- landsche VereenigiDg van Hulpbetoon te Ant werpen", ten behoeve van de armen onder do 12,131 aldaar gevestigde landgenooten, meest werklieden. Italië. De Kamer van Afgovaardigdcn heeft giste ren de gewjjzigdo begrooting voor het dienst jaar 1891/92 aangenomen. De „Popoio Romano" bespreekt de rede, Donderdag door den minister-president Di Rudini gehouden, en zegt dat niettegenstaande de motie van vertrouwen do positie van liet ministerie hoe langer hoo ongunstiger is ge worden. De „Don Quichotte" voegt daarby, dat men na twee weken van beraadslaging geen duim breed gevorderd is. De „Concetta" laakt hot in de regeerings- gezinden, dat zij geen middel tegen don voort durend stygenden nood hebben gevonden. Het deficit wordt steeds grooter en daarmede daalt de sympathie voor do regeering, zoowel in het binnenland als in den vreemde. Oi*oot-£5i*itamiië. Op eene vraag van een der leden van liet Lagerhuis betreffende eene nieuwe nederlaag der Engelsche expeditie in Witu-land (Middel- Afrika), antwoordde de onder-secretaris van staat gisteren, dat door do rogcering geen enkel bericht daaromtrent is ontvangen. Evenals hier te lande zyn de onder- grondsche telegraaf- en teleplioongeleidingen in Engeland byna geheel onbekend. De laat ste stormen, welke in het telegraphisch ver keer zulk eeno storing brachten, hebben tot gevolg gehad, dat daar ocno beweging is ontstaan, om van het gouvernement onder- grondsche geleidingen te verkrygen. De Kamer van Koophandel te Plymouth staat aan het hoofd van het verzoekschrift. Servië. Volgens de laatste borichten zal het minis terie samengesteld zyn als volgtPachitcli, minister-president en financiën, totdat dr. Patchri uit Weenen teruggekeerd zal zijn om de portefeuille van financièn op zich te nemen; Djaja, buitenlandsche zaken; Welimironitch openbare werken; kolonel Miletitch, oorlog; George7itch, openbaar onderwys; Borisaljew- vitch, binnenlandscho zaken; Miloschjevilch, handel. Rumeuië. To Fokchany had een ernstig ongeval plaats, dat men voor een bewijs van de insoliditeit dor kanonnen van Kiupp houdt. By het nemen van proeven met het artillerie-geschut, dat onlangs uit Essen is gekomen voor de wape ning der nieuwe forten, welke Rumonié moeten beveiligen tegen een inval, is eensklaps een vuurmond uiteengesprongen, waardoor twee artilleristen gedood en zes gewond zyn. Op bevel des konings is het ongeval zoo lang mogelijk geheim gehouden, ten einde de bevolking niet te verontrusten. OEGSTGEE8T. Geboren: Johannes Josrphns Mavitr.na, z. van J v. cl. Wateren en M. C. Strybofcch. Froderik Gorardus, z. van J. J. Nijs&on en C. J. Schuit. Hendricus Johannes, z. van T. II. D«u Hollander on C. Van Zujlen. Wi helmin», d.van W. De Mooy cn M. Hagem&n. Margarcth» Chris tina Elisabeth, d. van J. Middorham en E. S. Alt. Overledon: C. Van Abswoado, 9 m. B. Do Jong, 50 j., geh. met 8. C. Braggaar. J. U. Van Kampen, 17 m. T. v. d. Geer, 91 j., echt^. van G. Meouwerooord. L* Schipper, 22 m. S. Van Behagen, 63 j., echtg. van J. Duivenvoorde. Leven!, aangegeven kind van het vr. goal. van H. v. d. Lee- den cn M. J. De Nobel. ZOETERWOUDE. Geboren: Petras Johannes, z. van K. Schiama en M. E. Zwcts'oot. Overledon: Dora Vciver, wed. van D. Koke hoorn, 76 j. Ario Bprinklmizen, wednr. van M. Van Rooi, 76 j. JoanDca Van Vcon, man van G. Waarsenburg, 65 j. Leuntjo Koole, d. 1 m. In de Sted. Werkinr. zynopgenoBca: DATUM- DAGEN. Volvr. per 9. Kinde ren. Totial 13 Maart Zondag 85 25 110 14 Maandag. 90 21 111 15 Dinsdag 1C6 21 127 16 Woensdag1. 109 26 135 17 Donderdag 104 28 1S2 18 Vrijdag 103 29 137 19 Zaterdag 95 18 113

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2