Zaterdag IQ Maart. A». 1892. fit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Leiden, 18 Maart. §eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. JU». 9839; LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 8 maanden.ƒ1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommere0.05. Eerste Blad. Door de alhier zitting houdende geneeskun dige staatscommissie werd heden toegelaten Toor het eerste gedeelto van het arts-examen de heer C. Bruggeman. - Yoor het departement Leiden der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen trad gister avond in hot departementsgebouw aan het Steenschuur op mr. W. Van der Vlugt, hoog- leeraar by de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Leidsche universiteit. Tot onderwerp voor deze Nutslezing had de heer Van der Vlugt gekozen: „Misdaad en atavisme" (erfe lijkheid). De opkomst der leden met hunne dames liet veel te wenschen over, zoodat de kleine aal slechts zeer middelmatig bezet was. Zy, die er waren, hoorden evenwel met groote aandacht naar deze lozing en die aandacht was zeker noodzakelijk om niets te verliezen ook maar van eon enkelen volzin, als bevattende elke zin eene gedachte, onmisbaar tot voldoende opneming van het schoone geheel. Spreker ving aan met er op te wijzon hoe het voor een tiental jaren op het gebied der ;rafwetgeving en -pleging ging waaien uit een humaüitairen hoek en hoe door velon allengs humaniteit als sentimentaliteit werd ver guisd, een gevolg van het schrikbarend toe nemen der recidive, blakende uit onder scheidene desbetreffende statistieken. Men kwam er ook toe, merkte spreker voorts op, de misdadigers te beschouwen als exemplaren van eene aparte menschensoort en onder hen, die deze meening toegedaan bloken te z\jn, staat bovenaan de Italiaansche rechts geleerde Lombroso, die in don laatsten iyd veel van zich heeft doen spreken, niet het minst door zijn lijvig werk, waarin hy o. m. eene onderscheiding maakt tusschen den geboren misdadiger en den normalen mensc.h. Voor het voornaamste in dat werk van Lombroso wenschte onze hooggeleerde stad genoot de aandacht van zijn auditorium te vragen en tevens voor zijne meening omtrent de waarde, welke hy hecht aan de daarin oeergolegde opvattingen en theses. Do studie van Lombroso begint met de gruweldaden der vleeschetende planten, om vervolgens den blik te laten weiden over de zeden en gewoonten der wilde volkeren, en na te gaan waardoor het misdadig geslacht zich onderscheidt, als bijv. door slechte ont wikkeling van de hersenpan. Door de be schouwing der zoden en gewoonten der wilde Tolkero* komt Lombroso tot de conclusie, dat by vele misdadigers sprake kan wezen van wederopleving van het karakter onzer voor raderen, dis dat de geboren misdadiger is te verklaren uit het verschijnsel Yan oversprin ging der erfelijkheid. Afstomping van den tastzin, van gevoel voor pijngebrekkige werking der bloedvaten, welke het blozen doet ophouden; bijgeloof, aanleg voor rhythmische uiting der gedachten, i zekere gelaatsuitdrukkingzucht tot aaneen- j sluitingde taalhet tatoueereneigenschap pen, welke de wilde volkoren en de geboren misdadigors gemeen hebben volgens Lombroso, moesten hem dienen tot bewys voor zyne jjbovenbedoelde overtuiging. Die thesis, dat men by geboren misdadigors te doen heeft met een zeer sterk geval van overspringende orfelykboid, met eene herleving in die indi viduen vao het karakter der barbaren, be- rust, naar spr.'s meening, op eene onbewezen, onbewijabare, onwaarschijnlijke stelling en leidt reeds direct tot de vraagvanwaar de vatbaarheid van dezen voor beschaving, van aDderen volstrekt niet? Achtereenvolgens weerlegde spr. de bewijs voeringen yan Lombroso als niet alléén het PRIJS DER AD VERTENT EÉN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer f (K1TJ. Grootere lottere naar plaatsruimte. Voor het incasaeeren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. deel van geboren misdadigers en van wilden. Zoo kunnen bygeloovigheid en zucht tot aan eensluiting bijv. boschouwd worden als een algemeenen trek; de aanvoering omtrent de gelaatsuitdrukking is zeer zwak, spr. toonde het aaneene opgeschroefde taal hoort men niet alleen by boeven en wilden, de laatsten hechten de voorkeur aan plechtstatigheid, aan breedsprakigheid; overal heerscht de zucht naar rhythmische gedachtenuiting, zoo de levendige verbeelding niet wordt beteugeld; de tatouage is te beschouwen als uitvloeisel van de behoefte om onze voorstellingen in beeld te brengen, zooals de scholier doet op zyne cahiersenz., enz. Spreker gaf meer voor beelden ter staving van zyn beweren. Die te noemen zou ons te ver voeren; ze waren alle zeer duidelyk en eenvoudig. Zoo wees spr. er nog op dat lichamelyke ongevoelig heid voor pyn en leed byv. veel gevonden wordt by misdadigers, behoorende tot den akkerbouwenden stand; daar heeft men dan niet te doen met den booswicht als zoodanig, maar met den boer, die nogal tegen een stootje kan. Beter dan door de proefnemingen van Lom broso en do zijnen, waarvan de hoer Van der Vlugt do zwakke zyde en het verkeerde aantoonde, komt men tot de waarheid door zuiver zielkundige ontleding, door statistische becyferingen, en dan leert men daaruit, dat de brandpunten der hedendaagsche misdaden niet de armoedige streken zyn, maar juist die, waar de luiheid wordt in do hand ge werkt door gemakkelyk verkregen en tever- krygen overvloedde luiheid is de moeder van alle kwaad en het zyn sterke beenen, die de weelde kunnen dragen! Ten slotte, want wy moeten eindigen, wees spr. op het nut der eenzame opsluiting, op het al lager en lager dalen der individuen door gemeenschap van misdadigers, op de val- sche schaamte, de valsche ydelheid, die de „groenen" onder hen doen groeien tot gelyken der veteranen, die hen tot helden maken, tot poseurs, tot aanstellers. Men moet ze niet laten poseeron; dan wordt de mensch eene caricatuur, maar vertrouwen wekken door vertrouwen te toonen, geloof voor geloof goven. Dan Sn er wat komen van de kiem van 't goede, ieders deel. De leerryke lezing van don weisprekenden jurist werd aan het einde met applaus beloond. Volgens de opgemaakte voorloopige lyst der kiezers van leden der Tweede Kamer in do gemeente Leiden voor 1892 bedraagt hun aantal 2278 tegen 2369 in hot jaar 1891. Hiervan zyn 87 bewoners van kamers of perceelsgedeelten. Voor dit jaar bedraagt het cyfer der kie zers voor de Provinciale Staten 2278 en voor den Gemeenteraad 2276. Door eenige heeren studenten en met de welwillende medewerking van eenige heeren musici van het vierde regiment infanterie zal den leden van de „Volksleeszaal" alhier morgenavond in het café „Vondelhoven", aan den Stationsweg, een ongetwyfeld genotvolle avond worden aangeboden, een avond, welke volgens het programma heelwat afwisseling belooft, door het houden van voordrachten, zooals „De Werkstaking", dramatisch gedicht, „Op reis", enz. Ook zullon er eenigo muzikale voordrachten ten beste worden gegeven, en wel door de heeren Prinsenberg, Van Bem- melen e. a. Voor het examen in de nuttige hand werken is geslaagd mej. M. F. J. De Vries, van Leiden. Er bestaat gelegenheid tot verzending der oorrespondentie naar Nieuw-York, door middel van het stoomschip „Rotterdam", van Amster dam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk hedenavond om 10.15 bezorgd zyn. De wy'ze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. De uitslag van de gisteren gehouden aanbesteding der bestrating van het paarden- pad aan den Lagen Ryndyk te Leiderdorp is, dat was ingeschreven door de volgende heeren H. D. F. Meyer te Leiden 9600, C. P. Peijer te Stryen ƒ8849, H. Smittenaar te Leiden ƒ8450, W. A. Schreuder te Oegstgeest ƒ8408, A. Dubbelman te Dordrecht 8287, F. P. Van der Dussen te Stryen ƒ8899, P. Zanen te Ammerstol ƒ8140, Geb. Christiaanse te Lei don 7999, H. De Jong te Ammerstol 7948, W. A. Van Ryn te Zoeterwoude ƒ7797, A. G. Osnabrugge te Leiderdorp 7684, J. De Vries te Purmerend 7492, W. Splinter te Leiden ƒ7427, M. Witsenburg te Zoeterwoude ƒ7416, C. R. Key te Leiden ƒ7380, C. De Ruiter te Zoeterwoude 7290, H. De Graaf te Koudekerk ƒ6660. De begrooting was 7850. De gunning van het werk is aangehouden. Verplaatst is met 9 April a. s. de ryks veldwachter der 3de klasse: IJ. De Wilt, (jachtopziener), van Arkel naar Noordwyk; M. A. Den Hartog (jachtopziener), van Noord wyk naar Arkel. Uit de portefeuillo van het Schilderkun dig Genootschap „Pulchri Studio" te 's-Hage is aangekocht namens de Koningin de tee- kening van E. Verveer, getiteld „Aankomst". Tweede Kamer. Zitting van 17 Maart. - De interpellatie van den heer Huber over den invoer van levend vee in Engeland is ingetrokken. Heden zal geene openbare zitting plaats hebben, daar eene afdeeling nog niet gereed is met de belastingwetten. Na afloop van de aanhangige zaken is aan de orde gestold de interpellatie van don heer Beelaerts en het ontwerp tot schorsing der uitvoerrechten op suiker in 'Indië. Het debat over de wyziging der Militiewot werd voortgezet. Na bestryding van het beleid van den minister door den heer Van Löben Seis, verdedigde de minister, de heer Seyffardt, nader de achtste lichting als noodig, om steeds voldoende manschappen in de depots to hebben, zoolang de jongste lichting niet bohoorlyk is geoefend. Do iniyvingstyd in Maart benadeelt den arbeid geenszins. De minister heeft reeds veel gedaan en blyft bezig als men hem vertrouwen blyft schenken. Na sluiting van het algemeen debat, wer den de amendementen toegelicht op art. 1. Het amendement-Van Löben Seis, om de noodwet slechts 2 jaar te doen duren, werd verworpen met 70 tegen 21 stemmen. Daarna werd aangenomen, met 77 tegen 15 stemmen, het amendement der Commissie van Rapporteurs, om de noodwet ten hoogste 3 jaar te doen duren. Aangenomen met 50 tegen 42 stommen werd het amendement van den heer Van Houten, om dondiensttydop 7 jaar te behouden. De eindstemming is verdaagd tot Dinsdag, na de pauze. Op Dinsdag den 26sten April a. s., 's voor- middags te halfelf, zal te Amsterdam de alge- meene of jaarvergadering worden gehouden in het lokaal „Eensgezindheid", op het Spui, van de Vereeniging tot verspreiding van stich- telyke blaadjes. Deze vergadering is toegan kelijk voor leden en begunstigers, die geene afgevaardigden zyn. De agenda is van huis- houdelyken aard. Het hoofdbestuur heefteen en ander betreffende do uitgave van een nieuw volksboek. Voorstellen van afdeelingen of leden in te dienen liefst vóór 10 April by den voorzitter J. M. Assink Calkoen, Sloter- dyk, by Amsterdam. Het stoomschip „Admiral", van Hamburg en Amsterdam naar de Oost-kust van Afrika, vertrok 17 Maart van Napels; de „Salatiga" arriveerde 17 Maart van Hamburg en Am sterdam te Batavia; de „Soerabaia", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 17 Maart te Marseille; de „Veendam" arriveerde 16 Maart van Rotterdam te Nieuw-York; de „Anchises", van Java naar Amsterdam, ver trok 16 Maart van Singapore; de Conrad", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 17 Maart van Port-Said; de „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 17 Maart van Colombo; de „Prinses Amalia", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde 17 Maart te Genua. By kon. besluit is G. G. De Villeneuve, te 's-Gravenhage, met al zyne wettige zoo mannelyke als vrouwelyke afstammelingen, in den Nederlandschen adel ingelyfd met de praedicaten van jonkheer en van jonkvrouw. W. R. E. H. Opzoomer, met ingang van 1 April a. s., benoemd tot burgemeester der gemeente Hellevoetsluis. Goedgekeurd dat mr. J. T. C. Viruly, burge meester van de gemeenten Haastrecht en Vlist, is benoemd tot secretaris dier gemeenten. Aan J. J. A. Stutzer, met ingang van 1 Juli a. s., op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als commies by het departement van waterstaat, handel en nyverheid. Do heer J. R. Kok, kweekeling van do Utrechtsche Zendingsvereeniging, benoemd tot hulpprediker by de inlandsche Christen gemeenten in Nederlansch-Indië. Gemengd Nieuwe. Het studenten scherm- en gym nastiek-gezelschap „Arena Studiosorum" zal a. s. Vrydag, 25 Maart, in de Stadszaal eene soirée dansante geven. De heer Hünnekens, Steenstraat 39, stelt thans eiken Zondag-avond zyn be zoekers in do gelegenheid, tegen gering entrée, eene toon eel voorstel ling by te wonen. Nadere byzonderbeden vindt men in achterstaande advertentie. Het gisteren den heer P. De Haas aangeboden schryfbureau werd geleverd en vervaardigd door den heer J. C. Me6ker, Hoogewoerd, alhier. Op Maandag 28 Maart a. s., des voormiddags te 10 uren, zal te Lelden ten Raadhuize eeno nieuwe loting worden ge houden voor de onder nummer 40 en volgende op de alphabetische naamiyst voorkomende, in het jaar 1891 voor de nationale militie in de gemeente Zoeterwoude ingeschrevenen. Door vier schuiten werd te Katwyk aan Zee hare versche visch op tyet strand gebracht. De besommingen variöerdèn van 44 tot 54. Zy hadden in hoofd zaak wat schol en schar. Er werd bosteod: voor binnenlekschol 5.20 a 6.35, voor braad ƒ4.75 a 5 en voor schar 3.50 a 4 por mand. De gamalenvisschers vangen zoogoed niets. Voor een halve mand werd ƒ4.75 besteéfr. Do Haagsche kantonrechter we©s gisteren twee belangryke vonnissen. Ten eerste deed hy uitspraak in de aan do Winkelvereeniging „Eigen Hulp" ten laste gelegden verkoop van sterken drank (morel- Ion op brandewyn). De kantonrechter besliste dat volgens de drankwet de rechter moet uitmaken wat onder sterken drank to ver staan; dat z. i. verkoop van vruchten, gecon serveerd op brandewyn, geen dusdanige verkoop van sterken drank is; en dat de drankwet, misbruik willende tegengaan, niet doelde op dio alzoo geconserveerde vrachten. Omtrent de aan verschillende personom ten laste gelegde overtreding van de plaalselyke verordening, verbiedende zonder vergunning van den burgomeestor gedrukte stukken aan- te kondigen of te verspreiden op do openbare straat, besliste do kantonrechter, dat art. 1 der Grondwet geen voorafgaand verlof eischfc om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verantwoorde- ïykheid volgens de wet; dat deze dus geene preventieve, maar repressieve maatregelen toelaat, welk© alleen vastgesteld kunnen wor den by do wet; dat dus gemeentebesturen

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 1