kunnëft hiaken, hebben de keuze om die ver goeding te erlangen krachtens deze verorde ning of krachtens de pensioenverordening. c. Vergoeding wordt toegekend, wanneer het ongeluk binnen de gemeente Leiden plaats heeft: 1°. op het werk by het vonichton van hier mede in verband staande werkzaamheden. 2°. by het lossen of laden van voor het werk bestemde bouwstoffen of hulpmiddelen, of b^ het vervoer van die bouwstoffen of hulpmiddelen van of naar het werk. d. Vergoeding wordt toegekend, wanneer het ongeluk buiten de gemeente Leiden plaats heeft, doch alleen voor zoover het lossen of laden van voor het werk bestemde bouw stoffen of hulpmiddelen plaats heeft op do Stations-Leiden van de spoor- of tramwegen en by hot vervoer tusschen de stations en de greDS der gemeente Leiden. e. Is, tor beslissing van Burg. en Weth., het ongeluk te wyten aan den aannemer, ten gevolge van ongeschiktheid, onbekwaam heid of dronkenschap van werklieden, by hom in dienst, of ten gevolge van onvoldoend ma tonaal, dan wordt door de gomoente op de aannemingssom de vergoeding gekort, of, is dit niet meer mogelyk, op don aannemer verhaald. f. Is, ter beoordeoling van Burg. en "Weth., het ongeluk uitsluitend te wyten aan de grove schuld van den werkman, dan beslissen Burg. en Weth. of de vergoeding a3n den i getroffene of zyne betrekkingen al dan niet j zal worden uitgekeerd. g. Burg. en Wetb. zyn bevoegd de by dezo j Verordening vastgestelde vergoeding geheel j of gedeeltoiyk in te houden, wanneer hun blykt, dat du getroffene of by overlyden zyne j rechtverkrygenden reeds op andere wyzo, J wusteloos. krachtens overeenkomst of de wet, recht hebben hunne schade op anderen te verhalen. In die gevallen zyn Burg. en Weth. echter •bevoegd den getroffene of zyn rechtverkry genden voorschotten to verstrekken ton hoog ste tot het bedrag der by deze Verordening vastgestelde vergoeding, onder voldoende waar borgen, dat die voorschotten later uit de door anderen uit te betalen vergoeding aan de gemeente worden terugbetaald. h. In allo bestekken wordt bepaald, dat de aannemers zich onderwerpen aan do be palingen dezer Verordening. i. Over alle geschillen, uit de Verordening of hare toepassing ontstaande, beslissen Burg. en Woths. Naar wy vernemen, zal den 28ston Maart, door de Maatschappy tot bevordering der Toonkunst alhier, eene uitvoering van kerkmuziek worden gegeven in de Pieterskerk. Een klein, maar uitgelezen koor uit Amster dam, onder leiding van den heer Averkamp, zal o. a. ten gehoore brengenPsalmen van Sweelinck, Crucifixus van Lotti, Ave Yerum van Mozart en het Motett Lob und Ehro van Bach. Zy, die zich de heer- iyke uitvoeringen van het Berliner Domchor nog herinneren, zullen ongetwyfeld met groot verlangen naar dozen avond uitzien, vooral daar deze gewydo muziek zal worden ten gehoore gebracht in een gebouw, waarvoor zy uitsluitend bestemd i6. Aan de universiteit alhier is het docto- raal-examen in de rechtswetenschap afgelegd door den heor J. P. Do Maak. Ook ar. S. G. De Vries alhier is be noemd tot lid van het Historisch Genootschap te Utrecht. Do Staatscourant van 15 dezer bevat do koninkiyk goedgekeurde statuten van de dames-vereeniging „Armenzorg", te Leidon, zich ten doel stellende armen, onverschillig van welko gezindte, te bezooken en met raad en daad by te staan. Tegen hot besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid Holland, dd. 22 Febr. 11., tot vernietiging van de op den Oden, lOden en 11 den dier maand gehouden loting voor de nationale militie to Leiden, is door den heer Joh. Dee Jzn. en anderen boroep ingesteld by H. M. de Koningin-Ro entes. Hot stoomschip „Maasdam", van Nieuw- York naar Rotterdam, passeerde 14 Maart Lizard; do „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 14 Maart Gibraltar; de „Obdam", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 14 Maart Lizard; de „Reichstag", van Amsterdam en Hamburg naar de Oostkust van Afrika, vertrok 13 Maart van Zanzibar \n een perceel aan de Hoogewoerd, alwaar hy, «op weg naar huis, iets wilde verrichten, plotseling dood. Hy was vergezeld van zyn dochtertje. Een spoedig ontboden gonoesheer bleef niets anders over dan den dood te constatoeren. Mon begrypt do ontsteltenis zyner huisgenooten, toen zy de treurige tyding vernamen. Laat in den avond werd hot lyk van den ongelukkige naar zyne woning vervoerd. Van een perceel aanhetLevendaal alhier is gisteren een aantal ruiten inge gooid. Do politie heeft een ouderzoek ingesteld. Het gistermorgen op de Staats spoorlyn tusschen Vleuten en Woerden, naby do Lage Weide, gevonden lyk is horkend als dat van den wegwerker A. H., wonende te Vleuten, die vermoedolyk door den te 7 u. 40 minuten van Utrecht naar Amsterdam vor- trekkenden trein is aangereden en onmiddellyk overleden. Het lyk is in den bagagewagen van den te 8.20 van Leiden komenden trein naar het station te Utrecht overgebracht en ver volgens per brancard naar het schouwlokaal van het hoofdbureel van politie vervoeid. Eene zelfopoffering. Gister- avond is te Amsterdam een werkman het slachtoffor geworden van zyne zelfopoffering. Voor de broodfabriek „Ceres," op de Prinsen gracht by de Weesperstraat, vielen des avonds omstreeks zeven uren tweo jongens van eene schuit te water, waarop oen werkman geheel gekleed in de gracht sprong. Ongelukkig schynt een der knapen zich zoo aan don redder to hebben vastgeklemd, dat beidon in do diepte wegzonken. Terstond werd getracht de drenkelingen met dreggen te redden; wel slaagde men er in beiden op hot droge te brengen, maar be- j Gemengd Nieuwi. De hior tor stode woonachtige yrachtryder op Alfen v. d. B. bleef gisteravond Eerst worden zy in eene tappory in do Weesperstraat binnengebracht, waar men de j levensgeesten weder opwekte. Vervolgens j bracht men beiden naar het Israël, Zieken- huis, waar de man, helaas, overleed. De toestand van den jongon was vry bevredigend toch bleef hy tor verpleging in het ziekenhuis achter. Zyn makker was reeds aanstonds door omstanders uit het water gehaald. Mon heeft te Barcelona ontdekt, dat 9 gevangenen zich bezig hielden met het vervaardigen van valsohe Fransche bankbil jetten. Een der gevangenbewaarders was hun daarby behulpzaam en leverde het materiaal. Reutors -Agentschap seint don 12den dezer uit Mozambiek, dat de vertegen woordiger der Afrikaanscho Meoron-Maatschap- py opnieuw bericht geeft van een noodlottig govecht by het fort Johnson. De inlanders vielen do oxpoditio der Maatschappy aan, ver wondden de hoofden King en Watson en kwetsten of doodden vele Sikhs (Britsch- Indische soldaten in dienst der Maatschappy). De Zanzibaren veroverden oen kanon. (Dit bericht werd reeds eenige dagen geleden ge seind, maar door een later in de Engelscho bladen tegengesproken. Omtrent de werkstaking in Engeland heeft het „Hbl." de volgende tele grammen ontvangen: Londen, 14 Maart. Indien de dokwerkers aan de Teems, gehoor gevende aan den drang van den mynwerkersbond, weigeren de uit het buitonland aangevoerde steenkool te lossen, heeft de vereeniging van reeders reeds 65,000 man beschikbaar om hen te vorvangen. De tegenwoordige voorraad steenkool te Londen is slechts toereikend voor de behoeften van veertien dagen. Op do spoorwegen van Lancashire en York shire en op de Great-Northern zal de dienst der locaal-trcinen in het Noordon worden in gekrompen. Vele beambton op die spoorwegen worden tydeiyk ontslagen. In do heden te Hartlepool gehouden jaar- lykscho vergadering der noordelyke afdeeling van den arbeidersbond, welko afdeeling 50,000 werklieden vertegenwoordigt, is besloten tot de mynwerkers on myneigenaars een adres te richten, waarin de hoop wordt geuit, dat de tegenwoordige moeilykhoden spoedig uit den weg zullen geruimd worden en het werk zal worden hervat. Ticecde Tel.) In weerwil van de werk staking was de stemming heden aan de Lon- densche steenkoolmarkt traag. Do prys dor over zee hier aangebrachte steenkool is 3 sh. gedaald. Op de Noordoost-spoorwegen zal morgen do dienst van meer dan 200 treinen worden ingetrokken. Ook de groote Noorderspoorweg laat eenige treinen schorsen, doch niet zooveel. Vele spoorwegbeambten zyn tydelyk ontslagen. Derde Tel.) Te Londen is tot dusver nog geene enkele lading kolen uit Belgiö aangekomen, maar men twyfelt er toch niet aan, dat aankoopen in België gedaan zyn. Daaromtrent bewaren de kooplieden echter het diepste stilzwygen. Latere berichten bevestigen dat werkeiyk uit België kolen zyn ontboden, maar dat, om moeilykheden te voorkomen, de plaats van herkomst geheim wordt gehouden, zóó zelfs, dat de arbeiders te Antwerpen niet weten voor welke plaatsen de kolen, die zy verwer ken, bestemd zyn. In Durham is het tusschen de patroons en de werklieden nog niet tot onderhandelen ge komen. Volgens vertrouwbare mededeelingen hebben de eigenaars der myn „Wengate", in Durham, voorraad voor zeven weken. Glasgow, 14 Maart: Eene order tot levering van 48,000 ton steenkool is hier aangenomen. De hoeveelheid zal binnen enkele dagen geleverd moeten wordon met het oog op eene mogeiyke werkstaking. De order zal uitgevoerd moeten worden door de mynen van Northumberland en South-Wales. Uit de Engelsche bladen: In North-Wales hebben Zaterdag jl. 10,000, in Lancashire en Cheshire 60,000 man het werk gestaakt. In 't Nottingham-district nemen reeds 20,000, in Derbyshire 25,000 en in Bristol 4000 man deel aan de strike. In de laatste veertien dagen was de pro ductie grooter dan ooit te voren. Reeds is do invloed der werkstaking op de scheepvaart merkbaar. Een aantal kolen- booten, die do Tyne bevaren, konden geene lading machtig worden. Betreffende de ramp te Ander- lues. (Henegouwen) wordt nog het volgende gemeld: I Zaterdag avond had, gelyk men weet, eene tweede ontploffing in de myn plaats. De ingenieurs zyn van moening, dat dezo ont ploffing to wyten is geweest aan nog opge sloten gassen. De aardschok en de knal deden de naburige bewoners opnieuw toesnellen. Er was geene vlam te zien. De omwonenden verklaren dat na de tweede ontploffing 's nachts een aardschok gevoeld is. De ingenieurs heb ben nog mot eene nieuwe moeiiykheid te kampen. De dikke rook, welke eerst uit den luchtkoker opsteeg, kwam daarna opeens uit de schacht, waarin men aan 't werk was. Dit deed vroezen dat de brand de gangen van 420 en 370 meters had bereikt en nu vreesde men, dat de vlammen do reddingstoestollen zouden vernielen. Eerst Zondag-morgen begon de rook weer langs den eersten uitwog op te stygen. Men hoopt het gevaar opnieuw te kunnen afwenden. De ingenieurs zyn Zaterdag in put No. 2 afgedaald, waarvan de gang op 487 meter diepte in gemeenschap staat met die van 370 meter, welke brandende is. Deze laatste konden zy niet bereiken; zy moesten de versperring in de gemoenschapsgang opruimen. In put No. 3 heeft men volstrekt geene schade geleden; do paarden staan daar nog rustig in de stallen. Gisteren zou er eene nieuwe afdaling plaats hebben. De veldwachters zyn in alle woningon rondgestuurd ora een nauwkeurig onderzoek naar het aantal der vermisten in to stellen. Overal ziet mon op de straten kinderen, die aalmoezen vragen. Jonge meisjes van gegoede familiën loopen mot sjerpen rond, waarop te lezen staat „Ca tastrophe, Collecte." Deze geldinzamelingen zyn door don burgemeester goedgekeurd, hoewel het onderstouningscomitó nog niet gevormd is. Tot dusver heoft het bestuur der myn nog niets beslist omtrent het uit te keeren pensioen aan de nabestaanden. De dag van gisteren was er een van alge- meenen rouw. In de wachtkamer van het station zaten jongelieden te snikken, en op straat liepen duizenden heen en weer in doodsch stilzwygen. Die algemeene smart was aangrijpend. Men is nl. mot het begraven be gonnen. Van alle kanten kwamen sombere optochten aan. Reeds teldo men 27 doodkis ten, waarvan 3 wit, met verzilverde kruisen. Do gemeenteraad, die geheel voltallig is, ont vangt voortdurend nabestaanden ten gehoore. Heden wordt nog een slachtoffer begraven. De kerk is schier te klein om al de lykkisten te bevatten. Toegang wordt slechts aan enkelen verleend en 80 gendarmes bewaren de orde. Het graf, waarin de slachtoffers der ramp worden bygezet, is 20 meter lang en 4 meter breed. Het geweeklaag en de wanhopige tooneelen by de begrafenis zyn onbeschryflyk. Do gcestelykhcid heoft aan alle gestorvenen aflaat geschonken. Verder wordt nog gemeld dat men de paarden in put No. 2 aan hun lot heeft moeten overlaten. Het is verboden hun voeder te brengen. Tusschen de twee myngangen zal alle gemeenschap worden afgesloten. De dubbele moord te Haarlem. Naar wy gisteren reeds meiddon, is Zater dagavond, in verband met den moord op den Raamsingel, op bevel van den rechtor-com- missaris jhr. mr. De Geer, gevangengenomen Alida Ceeders, weduwe Hendrik Oxener, wo nende Lange Raamstraat 19A aldaar. Aanleiding daartoe schynt gegeven te heb ben oen gesprek, door genoemde vrouw Za- tordag-middag gehouden. By eeno huiszoeking welke daarop by haar plaats had, zyn zoowel ten haren huize ais op haar persoon verschil- lende voorwerpen in beslag genomen, die reeds voor een deel zyn herkend door getuigen als afkomstig uit het huis van de wed. Bekkers en als aan haar toebehoord hebbende. De vrouw had zich uitgelaten, dat zy voor werpen betrekkelyk den moord in huis ver borgen had, hetgeen aanleiding gaf tot een onderzoek ten haren huize, waarna zy te circa negen uren naar hot gerechtsgebouw werd overgebracht. By het onderzoek, dat daarop aan haar persoon plaats had, werd, onder hare onderkleederen verborgen, een beursje te voorschyn gebracht met eenig geld. Samen vond men ruim 30 gulden. Of geble ken is, dat deze omstandigheid eene belang rijke aanwyzing is, is niet bekend; wel heeft zy mede aan de rechtbank vryheid gegeven eeno nadere huiszoeking toe te staan, welke Zondag plaats had. Als eene byzonderheid, die aan de „II. C." toevallig van een voorbij ganger ter ooren kwam, wordt nog vermeld dat vrouw O., toen zy naar het Paleis van Justitie geleid werd, in de buurt gekomen, zich ter zyde begaf, om, zoo zy zeide, aan eeno natuurlyke behoefte te voldoen. In ver band met het later gevonden beursje schynt dit nogal opmerkelyk. Na afloop van haar verhoor is zy naar de gevangenis gebracht. De in hechtenis genomen vrouw is de schoonzuster van de naast haar wonende werkster, die des Vrijdags by de vermoordo vrouwen kwam werken. Zondag voormiddag om elf uren z\Jn de rechter commissaris en de officier van justitie, vergezeld van ryks- en gemeente-politie, op nieuw overgegaan tot onderzoekingen in de woning van de werkster, Elisabeth VanKes- sel, huisvrouw van W. J. Oxener, wonende Lange Raamstraat 19c., en daarnaast staande huizen in de poort aan de Lange Raamstraat. Do justitie bleef aldaar bezig tot over half- twee. Tegen kwart over tweeën keerde zy weder tot hare gewichtig© taak terug. Tot vier uren hield dit onderzook aan, waarby ook opgra vingen op het bij het huisje gelegen erfje plaats vonden. Onmiddellyk daarop is de werkster over gebracht naar hot Paleis van Justitie. Er was, zoolang het onderzoek in de wo ningen duurde, veel volk tegenwoordig, meestal uit de Raamstraat en de omliggende straten. Toen vrouw Oxener tegen vier uren, niet oen regenmantel gekleed, onder geleide van een veldwachter in burgerkleeding, naar het. Paleis van Justitie vertrok; liep eene groote menigte haar achterna, zoodat de politie den geheelen weg moeite had, die tegen te houden. Luidkeels werd geroepen: „Daar gaat z\j! Naar de gevangenis, de moordenares 1" en doigelyke boschimpingen aan haar 3dres. Naar de „H. C." verneemt, is zy in den loop van den avond huiswaarts gekeerd. Hare j voornoemde schoonzuster is evenwel in be waring gehouden. Het huisje van de gearresteerde weduwe i9 verzegeld. Natuuriyk doen ook thans de wonderiykste verhalen do ronde en wordt er van ontdek kingen gesproken, waarvan niets aan ie. Zoo wordt er gepraat van de vondst van eeno bijl, met bloed bedekt, doch de justitie weet daar niets van. H(J l 'L' IX LAND- Frankrijk. De door de dynamietontploffing in het huis aan den boulevard Saint-Germain to Parijs veroorzaakte schade, welke op 20,000 ir wordt geschat, komt geheel ten laste van den eigenaar, den graaf De Montesquieu, daar de verzekeringsmaatschappyen niet tegen dyna miet ontploffingen assureeren. De geneeskundige school te Lyon is ge

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2