N. 9834 BTaasttlajs: 3.44 Blaart. A*. 1892. Leiden, 12 Maai t. (Deze tCourant v/ordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven In het Oosten van Europa. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leidon por 3 maanden...1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Notomers0.05. Tweede Bind. RZikeriki. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit nomrnor verzonden No. 2D van Kikeriki. Voor do akto nuttige handwerken" is toegelaten mej. C. D. Fortanier, van Leiden. - De luit.-kolonol G. L. Langguth, van hot 3de reg. inf. te Vlissingen,, wordt over geplaatst bij het 4 reg. inf. te Leiden. Op Woensdag 23 Maart a. s. zal de heer Sweering, van Ossendrecht, daartoe uitge- noodigd door het bestuur der katholieke kiesvereeniging voor het district Katwijk eone lezing houden (niet politiek) voor deleden dor Centrale Kiesvereeniging met hunne dammes. Ook de katholieken van Leiden met hunne dames zullen in de gelegenheid gesteld worden lezing tegen een matigon toegangsprijs bö te wonen. Volgens de door burgemeester en wethouders van Oegstgeest in hunne jongste vergadering vastgestelde kiezerslijsten komen daarop voor 335 namen van kiezers van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, 334 namen van kiezers van leden voor de Provinciale Staten en 333 namen van kiezers van leden voor den Raad. Volgens de door burgemeester en wet houders van Voorhout vastgestelde kiezers lijsten komen daarop voor 108 namen van kiezers van leden voor den Raad zoowel ais voor de Tweede Kamer der Staton-Generaal als voor de Provinciale Staten. Aan do universiteit te Freiburg is ge promoveerd tot doctor in de geneeskunde de arts G. E. A. Broese van Groenou, met een proefschrift: „over tuberculose der blaas". Naar wij vernemen, hebben de ambte naren van het „Grootboek" te Amsterdam zich- tot de» minister van financiën gewend met het verzoek, de leges-toelagen, welko binnenkort definitief zullen worden vastgesteld, zóó te bepalen, dat de verhooging, die zou zjjn teweeggebracht, wanneer de Rijnspoor weg-leges waren uitbetaald, alsnog van in vloed zij op bedoelde toelagen. Op dit verzoek is door genoemden minister eene afwijzende beschikking genomen. (iV. R. C.) - Het „N. v. d. D." bevat oen tweetal belangrijke artikelen over de opleiding onzer toekomstige geneeskundigen, naar aanleiding der door de Regeering ingediende wijziging der Artsenwet, waarin aan hot slot de hoop wordt uitgesproken, dat do ontworpen over gangswet, welke in elk geval eenige verbete ring brengt in den ziekelyken en precairon staat, waarin het hooger onderwijs op ge neeskundig gebied verkeert (al kon, ja al moest er nog veel meer veranderd en herzien worden), door de Staten-Generaal zal worden aangenomen. De luit. ter zee 1ste kl. J. W. Doljer, behoorende tot de rol van Hr. Ms. torpedo- instructioschip „Marnix" en gedetacheerd aan boord van Hr. Ms. torpedo-logeraentschip „Amstel", wordt met 1 April a. s. op non activiteit gestold en vervangen door den luit. tor zee 1sto kl. H. O. Planton. Mot ingang van 1 April is b(j koninklijk besluit van 10 dezer: lo. bestemd lot chef van den staf in de stelling van Amsterdam, de kapitein A. R. Kraljenhoff van de Leur, van den gcneralen staf; 2o. in zynen rang overgeplaatst, bij don generalen staf, de ka pitein J. Bruce, van hot 3de reg. infanterie. Door den minister van binnenlandsche zaken is, naar hot „Hbl." verneemt, reeds oen schrijven v rzonden aan de Gedep Staten der provinciën over de invoering van de eenheid van tijd op 1 Meia. s. De minister van water staat heeft de spoorwegondernemingen gemach tigd, daartoe over te gaan. Voorts zal eene wijzi ging van de reglementen voor den dienst op do gewone en op de locaalspoorwegen worden bevorderd in dien zin, dat, waar sprake is van d n Amsterdamschen tyd, daarvoor de middelbare tijd van Greenwich in de plaats zal worden gesteld. Bij den post-en telegraaf dienst zal de maatregel mede worden inge diend. Het komt den minister van binnenl. zaken voor, dat, ter vermijding van stoor nissen in hot burgerlijk leven, do gomeonte- klokkon in overeenstemming dionen te zjjn met de op de spoorwegen en bij het post-en telegraafverkeor aangenomen tijdsbepalingen. De minister hoeft daarom aan de Ged. Staten in overweging gegeven: lo. om don gemeentebe sturen van tfieplaatsen, waar telegraafkantoren gevestigd zjjn, te verzoeken, do gemeente- klokken naar do aan het telegraafkantoor verstrekte opgaaf van den nieuwen tjjd te regelen; 2o. hunne tusschenkomstteverleeDen, dat de gemeentebesturen van plaatsen, waar geen telegraafkantoor is gevestigd, intijds mededeeling ontvangen van den nieuwen Am sterdamschen tjjd (geregeld naar dien van Greenwich) en zooveel mogeljjk op 1 Mei ook die gemeenteklokken den nieuwen tjjd aangeven. Naar de „Haagsche Ct." verneemt, zal in den zomer gedurende eenige dagen het goheolo leger mobiel worden verklaard, ten einde te beproeven, in hoeverre de miliciens der verschillende lichtingen in den bepaalden tjjd het garnizoen, waarvoor zjj zjjn bestemd, kunnen bereiken. Aan don 2den luit. der inf. W. J. Prins is het bevel opgedragen over het detachement te Woerden. Men vernoemt dat mej. D. Mühring, directrice der kweekschool voor onderwijze ressen te Arnhem, voornemens is met 1 Augustus hare betrekking neder te leggen. Yan einde Aug. tot in Sept. zullen ge durende een veortiontal dagen de volgende logoroefeningen plaats hebben: In het kamp van Zeist, van het 1ste en 4do reg. inf.; in het kamp van Laren, van het lsto reg. inf. en het rog. gren. en jagers; in het kamp van Ryen, van het 2de en het 3de reg. inf., met een eskadron cav. en eene batterjj veld-art. Voorts zullen te Breda, Arnhem en Amersfoort garnizoensoefeningen met infanterie, cav. en art, plaats hebben. Verder nog oefeningen van staat en ver dediging van een paar forten rondom Amster dam en kader-manoeuvres in de nieuwe Hol- landsche Waterlinie en manoeuvres van cav.- en stafoefeningsreizon. De hoer jhr. Henry Tindal heeft een uit voerig schrijven gericht aan den hoofdredacteur der „Middelburgsche Courant" en wel naar aanleiding van don wensch, in dat blad uit gesproken, om eenige zaken, voorkomendein eene correspondentie uit Den Haag, in de „Arast." meer onomwonden besproken te zien. Dat schrijven is in den vorm van een Open Brief bjj de uitgevers Holdcrt Co. te Am sterdam gratis verkrijgbaar gesteld. De heer Tindal licht de stelling toe: „Per sonen, die den moed hebben hunne overtuiging uit te spreken en openlijk op to komen tegen verkeerde toestanden, mag men in ons land wel met eene lantaarn op klaarlichten dag zoeken, en dan nog is er veel kans, dat men ze onder do machthebbenden niet vindt." De heer Tindal maakt zich daarop da tolk van allerlei verhalen, die de ronde hebben gedaan nopens eenige benoemingen, o. a die van de heeron De Savornin Lohman en Van Asch van Wjjck, waarbjj ook de benoeming van den kolonel der grenadiers en jagers nog ter sprake komt. Het „Hand." en de „N. Rott. Crt," worden voorts geducht uitgemaakt. Bjj beschikking van den minister van binnenl. zakon, zjjn do commission samen- PRIJS DER ADVERTENTIÉN: V&Q 1C regets 1.05. Iedero regel meer ƒ0.17-*. Groötforo lettors naar plaatsruimte. Yoor Lot incasse&ren buiten do stad wordt ƒ0.10 berekend. gestold, in 1892 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid, bedoeld in art. 56 onder a der wet tot regeling van het lager onderwijs. Voor Zuid-Holland is de samenstelling als volgta. lid en voorzitter, de schoolopziener in het district 's-Gravenhageb. leden» de schoolopzieners in de arrond. Leiden, Schiedam, Vlaardingen en Dordrechtc. plaatsverv. leden, de schoolopzieners in het district Rotterdam en in de arrond. 's-Gravonhago, Delft, Woerden, Gouda on Sommelsdjjk. Voor Noord-Holland: a. lid en voorzitter, de schoolopziener in het district Haarlemb. leden, de schoolopzieners in de arrond. Amsterdam (Oostelijk), Haarlem, Tessol on Purmerend; c. plaatsverv. leden, de schoolopzieners in het district Amsterdam en de arrond. Hilversum, Hoorn en Zaandam. B. en Ws. van Leeuwarden hebben in de jongste raadsvergadering aan de leden mede- gedoeld dat, naar zjj uit goede bron hebben vernomen, de Koningin en de Koningin-Re gentes in den aanstaanden zomer een bezoek zullen brengen aan die gemeente. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 15 Maart a. s. niet plaats hebben. Bij Kon. besluit zjjn benoemd: by het wapen der artillerie, tot luitenant-kolonel, de majoor W. Irish Stephenson, van het wapen, thans op non-activiteit; bij den staf van het wapen, tot luit.-kolonel, de majoor H. W. Alma, van dien staf, directeur der artillerie- schietschool. Benoemd tot griffier by het kantongerecht te Tiely mr. G. J. Van Everdingen, thans id. te Geldermalsem. Goedgekeurd dat aan G. A. Haentjes Dekker, burgemeester van de gemeenten Hekoadorp, Lange Ruige Weide en Papekop, op zyn ver zoek, met ingang van 16 dezer, eervol ontslag is verleend als secretaris dier gemeenten. De by het leger hier to lande gedetacheerde kapitein der infanterie van hot leger in Ned.- Indië, P. J. C. Van Mourik, op zijn verzoek, mot ingang van 1 April 1892, ter zake van lichaamsgebreken en volbrachten diensttyd, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Benoemd tot vice-president der arrondisse- ments-rechtbank te Amsterdam mr. A. M. Pareau, thans rechter in dat college. Benoemd tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden mr. E. W. Guljó, te Maas tricht ^"OULillotC 17.) „Neen, ik wil geono betaling ontvangen." De oude man keek verbaasd op en begon toen zjno nagels schoon te makt n, juist zooals hy by hun eer6to onderhoud ge daan had. „Je bent een vreemd jongmensch! Als je geen geld wilt hebben, wat ter wereld doe je dan hier?" Langzaam antwoordde Danovitch: „Ik ben hier gekomen, om die papieren terug te halen." „Welke papieren?" „Graaf Duritresky's papieren!" „Ben je gukoinen, oin graaf Duritresky's papieren terug te vragen?" vroeg de ander, een en al verbazing. „Neen" zei Danovitch, „niet om ze terug t® vragen, maar om ze terug te eischen Do ander glimlachte Yriende-lyk en sprak: „Waarlijk myn jonge vriend, je bont ondoorgrondelyk of gek; laten we liever het eerste onderstellen; dat klinkt beter. Danovitch stond langzaam op en ging naar den lessenaar, zeggende: „Ik wil al die papieren terughebben." I „Meen je dat werkelyk?" vroeg de ander spottend, terwyl hy ze in eene lade legde en het slot er van omdraaide. „Er is niet veel", vervolgde hy, „dat ik niet voor jou zou willen do'en, maar ik vrees dat ik dit moot weigeren. Dit wordt interessant; ik wou, dat Tolstoi hier was; hy zou er een prachtig verhaal van kunnen maken." „ik vraag u nogmaals", sprak Danovitch rustig, „of u my die papieren torug wilt ge/en." „Mynhter Danovitch, dat wil ik niet." Hy belde. Een klerk opende de deur. „Is er iemand om my te spreken?" vroeg de patroon. „Ja, mynheer, Abdurrahman Khan is er", was het antwoord. Een oogenblik ging zyn blik onderzoekend over Danovitch' gezicht, maar daar was niets te lezen; toen zei hij: „Laat hem binnenkomen." „Ik zal de kamer, maar niet uw huis ver laten misschien wilt u mystraks terug zien"; met deze woorden ging Danovitch heen, terwijl Abdurrahman binnenkwam. „Welkom, Abdurrahman", sprak de Rus, terwyi de Arabier, die zyne muilen by de dour had uitgetrokken, langzaam naderkwam en eone bevallige buiging voor don ouden heer maakte. Deze bestelde koffie en wenkte den Arabier te gaan zitten. Als te voren trok Abdurrahman zyne voe ten onder zich; hy haalde eene kleine met juweelen bezette chibouk uit zyne kleeron to voorschyn en begon te rooken. „Wat eone prachtige pijp hebt ge daar", zei de Rus. De Arabier nam het araberen mondstuk langzaam uit zyn mond en liet zijn blik op het goud en de juweelen rusten, terwijl hy vol bewondering sprak: „Ja, het is een meesterstuk! Deels ten gevolge van deze pyp ben ik hier." „Zoo 1" was het eenigszins verbaasde weder woord. De Arabier deed een paar trekken aan zyne pijp en blies kleine kringetjes rook uit zyn mond. De koffie werd binnengebracht. Abdurrahman zag don Rus aan en glim lachte, wendde zich toen tot den knecht en zeido „Breng nog een leeg kopje." Geen van beiden sprak, voordat het derde kopje binnengebracht en de knecht vertrok ken was; toen nam de Arabier een van de volle kopjes van hot blad en schonk den i hal ven inhoud in het leege; datzelfde deed hy met het andere volle kopje. Deze bezig heid herhaalde hy eenige malen, totdat er twee volle kopjes overbleven, waarvan de inhoud geheel vermengd was. De Rus wist niet of hy moest lachen of boos wezen. Hij lachte. „Rusland is", zei daarop de Arabier, „een heerlyk land, oen uitgestrekt land, maar de koffie is or niet altyd goed. Ik drink haar graag gemengd." De Rus dronk zyn kopje leeg en de Ara bier volgde glimlachend zyn voorbeeld. „Welk nieuws brengt ge?" vroeg de Rus. „Hoe staat het op de grens „Onze vrienden, myno vrienden zyn sterker dan ooit." „Dat is goed nieuws! Maar wat brengt u ditmaal te St.-Petersburg? Eu vertel my de geschiedenis van uwe pyp „D it verhaal is te lang en de moeite van het vertellen niet waard. Ik ben hier geko men om iets to vragen." „Om iets to vrac n?" „Ja, en om iets mee te neme»." De Rus ging naar do brandkast en nam er een stapeltje bankpapier uit, terwyl hy vroeg: „Hoeveel wilt ge hebben?" „Geld heb ik niet noodig." (Slot volgt.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 5