Groineiigr<i Nieuws. Uit Voorschoten schrift mon aan het sVad.": Eenigedagon geleden had alhier eene treurige gebeurtenis op „Bijdorp" plaats. Een meisje van 23 jaar, verbonden aan deze inrichting, werd vermist en na eenigen tijd zoekens vond men haar vverdronken in de sloot nabij het gesticht. Twee dagen daarna werd zij op het kerkhof van het gesticht begraven. Doch toen dit feit ter kennis kwam van den burgemeester, die natuurlek het lijk had moeten schouwen, begaf hij zich onmiddellijk naar het gesticht en word er proces-verbaal opgemaakt. Donderdag heeft er vanwege do justitie een onderzoek plaats gehad. De Coöperatieve Vleoschhou- wery van „Eigen Hulp", te 's-Gravenhage, welke verleden jaar vyf percent uitkeerde, zalp over 1891 aan de leden acht percent van hun verbruik aan vleeschwareri terug betalen. Voor het Haagsche kantong e- recht vorderde het O. II. 1 boete tegen den winkelbediende van de coöperatieve winkel- vereeniging van „Eigen Hulp," die aan een vermomden politie-agent morellen op bran dewijn verkocht. Mr. Slotemaker pleitte vrij spraak, omdat de coöperatieve vereeniging had moeten worden gedagvaard, en ontslag van rechtsvervolging, omdat de aanklacht in strijd is met don geest der drankwet. -- Uitspraak over acht dagen. De llotterdamscho rechtbank veroordeelde P. Van Zuilekom, uit Ilillegers- berg, oud 18 jaroi, wegens eon moordaan slag, gepleegd in een bierhuis aan de Boeren- vischmarkt te Rotterdam op de kellnerin Petronella De Lang, met wie hij verkeering wilde hebben, doch die niets van hein weton wilde, tot 18 maanden gevangenisstraf. De eisch was 21/, jaar. Naar aanleiding van een vorig bericht over do a. s. zomerdienstregeling op de Nederlandsche spoorwegen, deelen wij het volgende mede: In don aanhef van dat bericht werd gemeld Daar voor het burgerlijk leven do tegenwoor dige tijd gestand blijft, zal men alleen de invoering van den zónentljd kunnen bemerken op de dien9trogeling-biljetten, op welke de uren van vertrek dus, buiten de veranderin gen, 20 minuten vroeger gesteld zijn dan thans het geval is. Dit is raindor juist en zoude moeten luiden: Voor hot burgerlijk leven b1(jft de tegen woordige of Amstordamsche tijd van kracht. Op de dienstregeling-biljetten en reisgidsen, welke voor het publiek bestemd zijn, zijn de uren van vertrek en aankomst der treinen bohoudens daar, waar uitdrukkolijk het tegen deel is vermeld in West-Europeeschen tyd aangegeven, waaruit volgt dat dio uren van vertrek en aankomst 20 minuten ten achter z\jn by den tyd, welke thans op onze klokkon en horloges is aangegeven. Nu vertrekt b. v. met den a. s. zomerdienst volgons de dienstregeling biljetton te 7 uren 's morgens een trein uit Utrecht naar Amster dam, zoodat men van dezen trein gebruik kan maken, wanneer het op ons horlogo (wanneer dit juist gaat) 7 u. 20 m. is. De spoorwegklok zal dan geregeld zyn naar die biljetten. (U. D.) Voor eenigen tyd reed do 17-jarige jongoling H. O., te Moeden, met het hoofd tegen eeno brug. "Wonder boven wonder gevoelde hy weinig pyn. Voor oen paar dagen echter kreeg hy erge pyn in het hoofd, op de plaats waar h zich gestooten had, en hy is thans reeds overleden. Waarschynlyk is ontsteking van do hersenen het gevolg dor oerste ver wonding geweest. Het dorde nationale schictcon- cours van do Vereeniging van Nederl. Scherp schutters zal van 19 tot en met 23 Juni a. s. te Hoorn worden gehouden. Eonigo dagen geleden waren to Temeuzon eenige kinderen aan 't spelen. Een meisje, voor een jongen wogloopende, ver school zich achter eene deur. Ongelukkig stak do jongen mot een stuk yzer door de reet of het sloutelgat en verwondde het meisje, dat daarvoor stond te kyken, aan oog en hoofd zóódanig, dat het Maandag aan de gevolgen overleed. (Tern. Grt.) Een Ijzingwekkend schouwspel deed zich dezor dagen in een woning in do Water loo straat to Kralingen voor. Een aldaar aurveil- leorond agent van politie werd binnengeroepen om hulp to verleenen by het tot kalmte bren gen van een typhuslydor, die half ontkleed het bed was uitgevlogen en op den grond lag te worstelen met drie mannen. Vyf man slaag den er niet dan na de grootste moeite in hem weder in bed te brengen. RNbl.) De rechtbank te Leeuwarden heeft den landbouwer H. S. T., te Witmarsum, wegens het vervalschen van aan de stoom- zuivelfabriek aldaar geleverde melk, veroor deeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Te Elp had voor enkele dagen lezen wy in de „Asser Ct." eene bewe ging plaats, waarby de dorpsjeugd op eeno zeer in 't oog loopende wijze handelend op trad. Hot gold eene verbroken verstandhou ding tusschen twee geliefden. Een jongeling aldaar had sedert eenigen tyd verkeoring aangeknoopt met een dorpsmeisje en die be trekking verbroken in een tyd, waarin voort zetting daarvan, om zoodoende tot een hu- welyk te geraken, gewenscht werd geacht. Op een avond verzamelde zich de dorpsjeugd en deed mot vier of vyf boerenwagens een veel opschudding veroorzakenden tocht door het dorp. Daarop begaf men zich naar het huis van den ontrouwen jongeling, die ge dwongen werd op een der wagens plaats te nemen, waar een stroopop naast hem werd ge plaatst. Nu werd het meisje eveneens gehaald, en in tegenwoordigheid van al de jongelieden moest de ontrouwe minnaar beloven, dat hy de liefdesbetrekking weer hervatten zou en met het door hem verlaten meisje zou gaan trouwen. Nadat dit alles, volgens do traditio neel© gewoonte, vroeger bij zulke gelegen heden algemeon, uitgevoerd was, ging do jeugd zeer ordeiyk uiteen. Hot getal by den laatston orkaan omgekomen Portugeesche visschers wordt officieel geschat op 105. Te Seattle, in Washington, en omstreken moet groote opschudding verwekt zyn door twee „profeten", die beweren dat het einde der wereld nabij is. De laatste dag der genade, zeggen zy, is de 29sto Maart en kort daarop zal het einde daar zijn. Hot blykt dat de moordenaar Crampon te Parijs reeds viermaal wegens diefstal en het uitgeven van valsehe munt veroordeeld is geweest. To Yaugneray, by Lyon, is zeke re Gros byna levend begraven. Hy was als overleden aangegeven en reeds was het ge- heele gezelschap by een, dat hem grafwaarts zou geleiden, toen zyne dochter hem nog eens wilde zien. Het kwam haar voor, dat het lichaam nog warm was; zy vatte de hand en meende een flauwen druk te voelen, gaf een gil men schoot toe, en het duurde niet lang of do gewaande doode opendo de oogen en sprak eenigo woorden. Hy verkeert nog in zorge- lyken staat, maar men hoopt hom nog te behouden. Alweder is de lynchwet toege past. Eenigo dagen geledon werden to Memphis, in den Amerikaanschen staat Tennessee, 27 negers gevangengenomen in verband met oen vroeger gepleegden moord. In don nacht van 8 op 9 dezer drongen ongeveer 75 ge maskerde lieden de gevangenis binnen, sleepten do drie belhamels der negers naar buiten en schoten hen op korten afstand der ge vangenis neder. Yolgens eon bericht, door do „Herald" uit La Paz (Bolivia) ontvangen, is daar onder de Indianen een opstand uilge broken. Er werden troepen uitgezonden om de rust te herstellen en oen gevecht had plaats, waarby 1000 Indianen gesneuveld moeten zyn. Aan de Portugeesche kust is eenig wrakhout gevonden, afkomstig van de Engelsche stoomboot „Messina", welke op 18 Febr. jl. uit Cardiff naar Marseille ver trok. Sedert den 2den dezer werd niets van het schip vernomen, zoodat men vermoedt dat do „Messina" in de Golf van Biscaye met man en muis vergaan is. Do beman ning telde 2ü koppen. HU «lc zitting van den gemeenteraad van §ittard op 5 Maart jl. (Volgens „De Katholieke Waarheidsvriend Punt 3. De secretaris doet voorlezing van eon adres der lsraëlietische gemeente om sub sidie voor de synagoge. VoorzitterJa, heeren, we hebben voor twee jaar aan de groote kerk een subsidie gegeven, en nu kunnen we niet anders dan hun ook wat geven. Maar als wy nu aannemen naar proportie van het zielental, dan zyn hier 5000 katholieken en slechts een ISO Israëlieten: dus dan zou dat naar evenredigheid zoowat ƒ30 a ƒ35 uitmaken, wat wij eigenlijk ver plicht waren te geven, maar om dio lui con tent te stellen, 6tel ik voor hun ƒ100 te geven, want die luxe, die zy daar willen 6tollen, kost hun hoogstens ƒ500, en my dunkt voor die populatio van die 180 lui is dat meer dan voldoende, en nog te meer, daar zy het nogal goed kunnen doen, want dat is geblokon met het kerkhof. De hoer Dole: Ik kan my hiermede goed vereenigen, maar wilde Do voorzitter: Het is aangenomen, veuroet, get nuuts. De heer Dols: Die manior van handelen keur ik af. Waarom valt u my in de rede? Voorzitter: Zot er mèr der tègel De heer Dols: Hebt u maar alléén het woord over zaken, die behandeld moeten worden Ik wilde alleen er byvoegen dat uwe berekening omtrent het zielental onjui9t is dat, als de Israel, gemeente niet met dit subsidie klaar kan komen, zy toch nog by don Raad om nieuwe aanvraag terug mag komen. In alles billyk zyn is toch het ware. Voorzitter: Dat gebeurt niet d;\t is al te veel. Na behandeling der aan de orde zy'nde punten haalt de voorzitter een vuil stuk papier te voorschijn en zegt: „Ik wilde u ook eens laten zien dat hot niet waar is wat het raadslid Dols hier heeft gezegd, dat ik het kanaal by Horn op eigen houtje heb gemaakt. Hier is het plan, dat ik heb gevonden by den metselaar Kanton, in Ophoven, en volgens dit plan is het gemaakt. De heer Dols: Herinnertgy unog, mynheer do voorzitter, dat u my gezegd hebt dat de duiker aan Nysten moest komen, maar u hom daar niet kondet aanbrengen, omdat men hem daar in stukken zou ryden? Voorzitter: Dat is gelogen. De heer Dols: Uwe uitdrukkingen laten mij koud. Gy wilt my aan de kaak stellen en zulks zal wel niet gaan. Ik heb thans goen zin om dat plan in te zien, ik zal ochtere n dezer dagen zulks doen en er in eeno vol gende zitting op terugkomen. Ik verzoek den secretaris, in de notulen op te nemen dat onze voorzitter nu beweert, volgens plan ge handeld te hebben. We zullen dari eens zien wie hier onwaarheden verkoopt Voorzitter: Kerel! ik heb ook niet volgens plan gewerkt, dat heb ik ook niet gezegd, ik wil maar eenvoudig zeggen dat gy een leugenaar zijt. De heer Dels: Merci, waarde heer voor zitter. Ik herhaal dat gy niet volgons plan gewerkt hebt en dus ook de kosten der her stelling dragen moet. Voorzitter: Geer maokt de Iiiti get wies, weer kenno dig waol De hoer Dols heeft een voorstel gedaan tot hot toekennen van een subsidie voor do stieren- keuring. Voorzitter: De provincialen weten goed wat ze doen. Pas zyn ze daarmee begonnen, of u wilt het weer veranderen, dat zyn maar vinten, veor konne dat allomaol waol, en steuren us aan dich neit. Geef doe liet mer, kaèl, dat zeen eur bedoelingen. De heer Dols: Mijnheer de voorzitter, wij moeten. Do voorzitter springt op, grijpt zijn stoel, gooit dien achteruit en zegt: Ich schei oet, ich hub niks met dich te make, ich schloet de kraom. De heer Dols: M. d. V., ik heb u het woord gevraagd voor 2 punten en u hebt geen recht de vergadering te sluiten. Gedraag u toch fatsoenlyk 1 Voorzitter: Zie is geschloten en blift ge schloten. De heer Schrey: Mynheer de voorzitter, u hebt ongelyk. Ik heb gehoord dat Zinken en ook Dols het woord hebben gevraagd. Voorzitter: Het is joa gelogen. De heeren Dols en Zinken: Wy verzoeken u de vorgadering opnieuw te openen. Voorzitter: Ich wil mit dae kaèl niks te make hubbe, dae kaèl dae het altiod get. Toch opent de voorzitter weer do vergade ring onder groot spektakel. De heer Verheggen: Ik ben dat razen en schelden moe, dat is eene schande, mynheer de voorzitter. (Hy verlaat de vergadering.) De heer Van der Heijden was er al vroe ger van doorgegaan. By het einde der vergadering: Do voorzitter en Amoldts roepen tegelijk: Niks der van, en Arnoldts voegt er byik vind dat een raadslid niet moest meewerken om eene veeverzekering te steunen, dio moet voor de stadskas zorgen en niet voor onderlinge verzekeringen, Dat de boer ziet waar hy met z'n vee blyft, wat hoeft de Raad met den buur te maken? Ondertusschen maakt do voorzit lor nog wat gebaren en roept; het is gesloicn, laot dae kaèl, ich gaon." De heer Dols: Adjuskus." 1NGKZOW DKN, Mijnheer de Redacteur Sedert geruimon tyd neem ik eiken avond- met uitzondering van enkele, wanneer Je lucht zeer betrokken is een lichtverschij ol waar, waarvoor ik geene verklaring weet te inden. Ik wil er dus eenige beschryving van géven en verzoek vriondelyk eene plaats in het „Leidsch Dagblad", iu de hoop, dat het ook in de stad is waargenomen en ik c door dit blad eene verklaring van mag ontv >gen. Op Kerstavond my te zes a zeven yren even buiten bevindende, zag ik in lid. Noord westen van achter een gebouw een liet t to vöor- schyn komen, dat ik voor een mot co or hield. Het dreef westwaarts tot het in estzuid- westolijko richting van myne standplaats stond. Dat is halfweg Hazerswoudo en Bos koop. Daar ik er anderen opmerk aam op maakte, werd het op volgende avonden doer meerderen gezien on telkens verscheen het even vóór, of gelijktijdig met do eerste sterren. De grootte was zeer ongelyknu er ns geleek het eene ster der 2do of 3de grooli o en dan weder veel grooter dan Sirius. Eon<- ster was het niet, want op een avond zago wy het eenige graden noordwaarts en enkel oogen- blikken later even zoo ver zuidwaarts afwij ken, tevens ook ryzen en dalen. Wy dachten aan een vlieger met een lantaarntje aan dei staart, doch toon het by bladstilte ook ver scheen, verviel dat. Do oorspronkelijke stand plaats bleef dezelfde, doch op eoi zekeren avond zag ik, na verloop van eenigen tyd, hot zuidwaarts in dalende richting trekken. Op de hoogte van ±10 graden werd het door tusscheustaande voorwerpen aan myn gezicht onttrokken. Tot aan primo Maart was hot steeds t uren verdwenen. Reeds was hot eenige avon den begonnen noordwaarts af te vryken tot op een afstand van 25 graden, doch nu begon het langer te blyven en dus verder af te wyken. Den laatston avond, dat ik hot waar nam, was de doorloopen afstand ±4» gra- den en de tyd 10 a 10 '/2 uur. By de eerst* verschyning staat het thans hooger dan ii den beginne. Gister- en hedenavond, 10 Maart, niet te zien; dikke lucht. Wat kan dat nu zijn? Het schynt dat weinig menschen notiti* van den sterrenhemel nemen. Ik heb er velen op gewezen. De een zeide: „'t Ls eene ster"; de ander: „°t zal eene planeet zyn"; een derdeweer wat anders. Ik wonsch de zaak dus, door middel van Uw blad, onder nog andere oogen dan dit mijner omgeving to brongen, in de hoop daar door met de zaak in het reine te komen. Mocht dat antwoord niet kunnen bepalen wat het vjel is, dan zou eene opgave van wat het niet is mogelyk nuttig kunnen zyn. Met de meeste achting hc-b ik do eer t® zyn, Mijnheor, Uw Dw. Dienaar, C. De Vos. Hazeiïswoüde, 10 Maart 1892. Burgerlijke Stand. OEGSTGEEST. Geboren: Cathmua Jobanua, *1. van J. Hoogervorat on H. A. W. Schrijvers. Overleden: B. Van Varik, 53 j., geh. met A. E. Stokhuizcn. M. M. Heietorborg, 10 m. VOORHOUT. Geboren: Leon&rdus Maria, z. van P. Van Roison en E L. De Haas. Nicolaaa Petrus, z. van N. Van Steijn en C. Alkeniade. Gijebcrtue, z. van H. Van Dam en M. Zevenhoven. ZOETERWOUDE. Geboren- Johannes, z. va« W. F. Doove en A. J. M. Vorweis. T ijntje, d.van F. J. De Neef en E. De Haas. Elisabettha Hcn- drika, d. van II. Jansen en M. Rcdegcld. Cor nells, 7.. van 8. P. v d. Hoogt on A. Sepere. Maria Christina, dr. van A. Griffioen en J. S. B. Slows. Overleden: J. C. HoogdniD, d. i ni. O.-I. MAILDIEXgTEX. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 25 Maart laatste lichting aan het postk. 's Dachts 12 u. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 18 Maart; laatste lichting aan het postk. "sav. 10.15. Via Genua (Ned. Mail) 22 Maart; laatste lichting aan hot postk. 's av. 8.5. Via Marseille (Ned. Mail) 15 en 29 Maart; laatste lichting aan liet postk. 's av. 6.5. Via Marseille (Franselie Mail) 18 Maart: laatste lichting aan het postk. "smorg. 7.55. Via Brindisi (Engelsche Mail) 25 Maart laatste lichting aan het postk.'s nam. 1.15.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 10