losse machine van do H. IJ.-S.-M. werd aan gereden, ten gevolge waarvan do machinist H. het loven verloor, tot 1 maand. (Het vonnis overwoog o. a. dat de bewering van bekl.dat hy werd afgeleid door eeno ran- geerende machine, waarop hy letten moest, on dat hy de seinklok niet gehoord heeft, aannemelijk Is en de rechtbank vond daarin aanleiding tot het opleggen van een niet to zware straf.) Ofschoon de rechter van instruc- tio, jhr. mr. Lintelo Do Geer, met den groot sten \Jver en nauwgezetheid in z\jno naspo ringen voortgaat, ten einde den schuldige van don moord aan den Raamsingel te Haarlem te ontdekken, schijnen die tot hoden mot geen gunstigen uitslag bekroond te zijn go- worden. Vrijdag zijn weder oen aantal per sonen en familieleden in verhoor gewoest, o. a. oen zoon van do weduwe S. en do work- vrouw. Ook is des avonds van even zeven uren tot ongeveer halfnegen ten haron huize door gomeldon rechter oen onderzoek ingo- stold. Dat dit eenig opzien in do buurt baarde, laat zich denken; een vijftig personen ston den in do Lange Raamstraat vóór de poort, waarin de woning staat. Het onderzoek moet dan ook volgens do „H C." vooral in do richting gelooperi heo- ben van die workster, Yrouw Oxsener, die, zooals bekend, het laatst ton huize van do verslagenen geweest is on volgens haar zeg gen die woning te circa halfacht zoude ver laten hebben. Zoowel de werkstor zelve, al9 haar man en hare 3 volwassen zoons, hebben Vrijdag langdurige verhooren ondergaan, wolko aanleiding tot bovenvermelde huiszoo- king gegeven hebben. Is de „Haarl. Crt." wel ingelicht, dan zij bij die huiszoeking verschil lende voorwerpen in beslag genomen, waar onder echter geono kleedingstukken of wapenen of andere op den moord betrekking heb bende voorwerpen. Arrestatien hadden toen ook niet plaats. U<d<:aniidi!ag seint snert ons all Maarlem dat or een gerucht nut, dat dc werkster door dcJustitie Ï-» gevwn- gexis nviiun, Zaterdag-middag te drie uren is te Rotterdam in hot Hang oen hevige brand in het magazijn van een mandenmaker, P. J. Kleykamp, uitgebroken. Do vlammen werden naar alle waarschijnlijkheid gevoed door don grooten voorraad teen en riet, op den zolder aanwezig. Zoodia de vlammen do 3do ver dieping aangetast hadden, namen zjj ook daar een grooton omvang, cn konden de zich daar hevindonde spuitgasten zich ternauwernood redden. Een hunner, geen weg meer binnen door kunnende vinden, begaf zich naar voren aan de zijde van het Hang, en ook daar geen uitkomst tot redding ziende on reeds aan haar en aangezicht door de vlammen geschroeid, sprong hy uit het raam der 3de vordioping in oen door hulpvaardige handen opgohouden springzeil. De man, genaamd Salomon Izaaks, spuitgast van spuit 11, werd bewusteloos naar het ziekenhuis weggedragen en heeft, naar men verneemt eone dijbreuk on eeno wond aan het hoofd bekomen. Zijn toestand is echtor vooralsnog niet gevaarlijk. Intusschen woedden de vlammon verder. Men trachtte, door aan do overzijde van de straat met den straal van de stoomspuit in het brandendo perceel to spuiten, verdere uit breiding te voorkomen, torwyl inmiddels aan do zydo Yan do Schrynwerkersstoeg door andere handbrandspuiten, goassisteord door een stoom spuit, van de achterzydo door eene brandgang water werd goworpen in het brandendo huis. Te 4 uren was men don brand mooster. Op dat oogenblik waron do 3de en 4do verdie ping totaal uitgebrand, terwyi voel water- en ook brandschade aan het overige godeelto van het pand is toegebracht.. Men bleef voortgaan met water geven. Omstroeks 5 uren begonnen die handbrand- spuiten, welke het laatst aangekomen waren en water gegeven hebben, in te rukken, tot dat te 7 uren alléén nog door de hot eerst water gogevon hebbende spuit No. 4 gewerkt werd, welko spuit zulks kort daarna eveneens staakte, waarna het pand, waarin do brand woodde, is gebleven ondor toezicht der politie en brandweer, welke laatste, gewapend mot twoe slangen op de waterleiding geschroefd, het den volgenden nacht bewaakten, om dat zich nog telkens hier on daar een begin van brand vertoonde. Ook do aangren zende panden 22 en 24 bobben, meer bepaal- dolyk aan het dak, brandschade bekomen, ovenals oen pand, hot welk or aan do achter- zyde togen aanleunt, de bovenbewoners van welke panden echter allen waterschade be kwamen. De waterschade, aan het pand en meubilair van den heer Kleykamp toegebracht, is aanzienlyk. De brandweer, welke 's middags on 's avonds eone moeite volle en voor sommigon eeno gevaarlyke taak had te volveeren, kweet zich hiervan uitstekend. NR. C Zaterdag-nacht tusschen twoo en drie uren is, to Waalwyk, do boerdery van den landbouwer J. Staal geheel in asch gelegd. Do brand, van welks ontstaan men onzeker is, nam zóó snel too, dat de bowo- nors nauweiyks den tyd hadden hun levon te redden. Vyf koeien en oen paard zyn by dit onheil omgekomen, torwyi huisraad, hooi, stroo en do nog voorhanden oogst eone prooi der vlammen zyn geworden. Huis en inboedel waren wel tegen brand schade verzekerd, doch zeer laag. De rechtbank te Heerenveen hooft den vothandelaar Boltje tot drio maan den gevangenisstraf veroordeeld, omdat hy een halven klinkereteen in rundvot verborgon had en dezen voor vet verkocht en bo- taald kreeg. Zaterdag-namiddag te ongo- veer vyf uren is by het rangeeren to Zwolle hot rechterbeen van don wissolwachter Do N. door hot voorste wiel van do locomotief overreden. Amputatie is noodzakelijk. De voorman C. v. d. Kloot, te Zun- dert (Noord-Brabant), is onder een dor wielen van zyne zwaar beladen kar torechtgekomen. Ily bleef op de plaats dood en laat eeno vrouw en zes kleine kinderen ach! or. Men schryft uit Elburg. Zoo ver het oog reikt, is do Zuiderzee opnieuw mot eene yskorst bedekt, waardoor do scheep vaart voor de vierde maal in dezen winter gestremd is. Een viertal vischschuiren zit by het havenhoofd ingevroren. Triöst, waar andere om dezen tyd do camolia'8 in hot park Miramar reeds in vollen bloei staan, is nu bezocht door een geweldigen sneeuwstorm. De sneeuw ligt M. hoog, zoodat het verkeer gestremd is. Op het Karot-plateau ligt zelfs 1 meter sneeuw. Ook te Venetië heeft oen hevige sneeuw storm gewoed en te Lissabon is zooveel regen gevallen, dat de Taag buiten hare oevers is getreden. Te A k y a b, i n Birma, zyn 300 ge- vangenen in opstand gekomen Zy dood- don een Europoeschon gevangenbewaarder en wondden 6 andoren. By na alle koetsiers van do omnibus-maatschappij te Parys lubben Zater dag-ochtend het work hervat, zonder dat zich by hot uitryden eenig incident voordeed. IIV 03- IB X. O IV E> EIV. Koepokinenting. Aan de Redactie van liet Leidscli Dagblad. Hot bestuur van de Vereeniging aan in richtingen lot bevordering der koepokinenting in Nederland neemt de vryheid thans, nu de Pokken te Zooterwoude, onder Leiden, voor komen, U beleefdelyk te verzoeken de volgende regelen door Uw veelgelezen blad ter alge- meene konnis te brengen. Het is oen opmerkelyk en uitgemaakt feit, dat do kinderpokken, die in vroegere tydon jaariyks duizenden offers eischten, sedert het laatst der vorige eeuw veel minder algemeen verspreid zyn en haar moorddadig karakter voor een groot deel hebben verloren. Aan dr. Jenner, een Engolsch geneesheer, dio in 179S de koepokinenting als voorbohoed- middol tegen de pokziekte, „de grootste geosol van hot menschoiyk goslacht", bekend maakte en invoerde, hebben wy doze gelukkige uit komst to danken. Deze eenvoudige kunstbewerking is zóó zacht in haar beloop en zóó weldadig in hare gevolgen, dat het, zooals elders zeer juist word gezegd, wellicht nooit den mensch go gevon werd om voor zulk een geringen prys zulk eone groote weldaad te verkrygen. Aanvankolyk scheen do koepokinenting be stemd om by algemeene, stelselmatige en gocdo toepassing de pokziekto geheel uit to rooien en de wereld te verlossen van eeno ramp, die het twaalfde gedeelté van het monschdom ton grave sleepte. Evenwel ondervond deze hoorlyke ontdekking van Jennor niot overal, ook niet in Nedorland, do waardoering, waarop zy met rechtaanspraak kon maken. Dat is ongelukkig nog liet geval, zy het over 't algemeen niet meer in dezelfde mate als vroeger. De vaccinatie wordt hier te lande, voorna- melyk door onverschilligheid en zorgoloosheid, meestal verzuimd en uitgesteld tot den loeftyd, waarop de kindoren de school moeten be zoeken, omdat de wet een bewijs van vaccinalio by de toelating eischt. Met de revaccinatie is het nog minder goed gesteld; deze wordt niet zelden gehoel ver waarloosd. Beiden (inenting en herinenting) mogen thans, nu vreder sedert eenigen tyd eene pokken-epidomio dreigt, geen uitstel lyden. Het is noodzakelyk, dat allo kinderen, die nog niet zijn ingeënt, onverwyid worden gevaccineerd. De zeer jeugdige leeftyd is geene tegenaan- wyzing; integendeel, men mag aannemen, dat do eerste levensmaanden voor do koepok inenting het meest geschikt zyn. Tegelykortijd behoort de rovaccinatio alge meen te worden toegepast, en wel te eerder, naarmate eeno grootero tydruimte sinds do laatste inenting verstreken is. Do mccning, dat bij hot hcorsohen van pokken de koepokinenting minder raadzaam zoude zyn, is onjuist. Er zyn wel waarnemingen geboekt an het voorkomen van pokkon weinige dagen na de inenting, maar in die gevallen was de persoon reeds besmet, toen hij werd ingeënt, en heeft do inenting de ontwikkeling der ziekte niot moer kunnen voorkomen. Niettemin heeft de vaccinatie onder dio omstandigheden dikwyls een weldadigon in vloed op hot verloop der pokziekte. Wat eene gotrouwo vaccinatie vermag, by het voorkomen van pokken, leert o a. do geschiedenis van het pokken hospitaal te Londen. Reeds meer dan 50 jaren wordt aldaar al het personeel by de indiensttreding herent, en tot nu toe is by doze nan besmet ting zoozeer blootgestelde lieden geen enkel geval van pokken voorgekomen. Sedoit byiia 50 jaron wordt in het gerefor meerd burger-weeshuis te Rotterdam. m6t eene bevolking van ruim 350 kindoic-n, oppas sers, enz., de revaccinatie geregoM om do 5 jaron toegepast en in al dien tijis aldaar geen geval van pokken voorgekomen (zelfs niet tydens de epidemie van 1870 '73, toen in die gemeente 1764 poklyders stier ven) mot uitzondering van eene oppasseres, o:o zicli niet aan do kunstbewerking onderwierp. Zy leed aan pokken, doch gaf geene aanleiding tot verspreiding der ziekte in hot gesticht. Ook zij, die vroeger aan pokken bobben geleden, zullen goed doen zich, by het ver scnynon cler ziekte, aan de kunstbewerking te onderworpen, daar de voorafgegane ziekte, evenmin als de vaccinatie, voor immer tegen de pokken beveiligt. De Vereeniging geeft aan de oorspronkeiyko koepokstof, op het kalf voortgeplant do voor keur boven de koepokstof, uit de kinJcrarmen genomen. De inenting met koepokstof van gezonde kinderen schenkt echtor gelyke waarborgen als die van het kalf. Hot afnemen van stof van do kinderarmon kan volstrekt met scha den aan de kinderen of aan her. nut der inenting, omdat do inenting hare werking dan reeds heeft volbracht en de stof anders als korst afvalt. Daar de statistiek leert, dat over 't alge meen do vatbaarheid voor de pokziekte by ingeènto personen vermindert, naarmate hot aantal inentingslitteekens grooter is. mag het aantal der by de vaccinatie opgekomen koe pokkon niet te goring zyn. Men verzette zich daarom niet tegen een 10-tal steekjos by de inenting. De Vereeniging heeft gemeend deze voor ieder verstaanbare wenken in Uw blad te mogon geven, in de hoop, dat de redaction van dag- en weekbladen, déar, waar pokken voorkomen, dozo zullen ovornomen, dat allen meer en meer doordrongen zullen worden van hot groot nut der koepokinonting (vaccinatie en revaccinatie) en dat onnadenkendheid en zorgeloosheid van velen plaats zullen maken voor ernstige bestryding van de zoozeer go- vreesde ziekte. Het bestuur der Vereeniging voornoemd, Dr. J. Vrorsom de Haan, Voorzitter. Dr. B. Carsten, Secretaris. IÏOTTEKDAM, j M s-Gravknilage, j Mijnheer de Redacteur! Mag ik UEd. vriendeiyk verzoeken het on derstaande in Uw veelgelezen blad te doen plaatsen. Met diepe verontwaardiging heb ik in 't .Leidsch Dagblad" do .volgende advertentie gelezen: „2% pet. Antworpschc loten 1887. Trekking Donderdag 10 Maart a. h. fdprjjf! francs 150,000, 2500, 1000, 3 a 500 fr. etc. etc. Heelo aandoelen ƒ3.50, halve wa^deolen 1.75. Met ƒ3.50 kan men op lOMa-rtc.k de volle francs 160,000, met 1.75 francs 75,000 winnen. Toozonding van pcrwiese) aan Costers Co., in effecten, te Am.^erdam alsmede vorkrygbaar gesteld ter hc*-': bande! van Jobs. J. Eggers (firma Schreudor Van Baak) Botermarkt, to Leiden." Mijnheer! Ik bogryp niet hoe eeno hier ter stede geachte firma zich motzulk<»p; xtyken kan inlaten. Loten, die met vyf cer ta ruim betaald zijn, worden hier te koop aai;eboden voor ƒ3.50. Ik vrees dat menigeen, 'io met do werking van zoogenaamde prerob >anke» en met den handel in buitenlandode loten onbekend is, door deze en dergelijke aanbie dingen er leelyk zal inloopen. 't Is daarom, dat ik my verplicht het volgende onder do aandacht Uwer ëzers te brongen. Den loden Juli 1887 werd door ie stad Antwerpen eene loening gesloten groot 183,440,000, zegge een honderd drb; en tach tig inillioen en vierhonderd veertig duizend fr. a 2'/2 pet. Aan deze leening is oenolotery v rbonden, 't Is dus eeno promieleening. Zes koer per jaar heeft er eene uitloting plaats, in welke, zooals nu in Maart, een hoofdprys r-orkomt van 150,000; 1 van 25,000; 1 van 1000, tweo van 500 en 20 van 150 frs.ttzamen 157,000 frs. Nu bestaat de loening op dit ogenblik, op zyn minst genomen, uit 1,814,61'5 obliga tion, elk a 100 frs. Met deze gegevens voor zich, imeu n staat de trekkingskans en daardoor :oinner- lyko waarde van een huurlot, want 'ezezijn hot, die worden aangeboden, te berekenen. Ondor 1,814,625 obligation wordei: n Maart vorloot 157,000 fr. Wy deelen ygevolg 1,814,625 in 157,000 fr. en verkrygen alzoo per obligatie 8y2 centime, dus nog met ten volle vier en een halven cent. En deze waarde wordt, per advertentie, aan geboden N. B. voor 3.50. Om zulke handelingen naar behooren te qualificeeren, zou ik genoodzaakt zyn uitdruk kingen te be igen, dio in een fatsoenlijk blad niet thuisbehooren. Ik kan echter niet nalaten, hun, die gaarn® loten, den raad te geven eene obligatie der Stad Antwerpen te koopen, welke thans ge noteerd zyn 96'A en dus verkrijgbaar zijn voor 4S.25. Men trekt daardoor niet alleen eene rente van 2'A petmaar neemt zes-maal in liet jaar deel aan de om de twee maanden plaats hebbende uitloting. Loot men in den daarvoor bepaalden tyd niet uit, dan verbindt zich de stad Antwerpen, den houder der obligatie 110 fr. uit te keeron. Warm eer mon eone obligatie koopt, weet rnen wat men heeft. Doch welken waarborg heeft meD, dat do vorkooper van een lot, op welks nommer een prys valt, werkelyk in hot bezit der obligatie is? In Duitschland bestaat op zulke zaken, als ik thans bespreek eene goede contróle; in ons vryheidlievend land echter niet. En welke waarborg bestaat or, dat, bijaldien de prys van 150,000 op eer. huurlot valt, de eigenaar der obligatie dezer zal uitbelalen? Personen, dio eene rcëelt waarde van vier en een halvon cent voor ƒ3.50 aan den man trachten te breDgen, kunner volgens mijne meening, niet onder de dege lykste gerangschikt worden. U by voorbaat dankzeggende voor de plaa'.v ruimte, welke U my, in het belang van bc publiek, hebt verleend, biyf ik met Hoogachting: Leiden, UEd. dw. dienaar 7 Maart 1892. H. Tilleka. Mijnheer de Redacteur! Het zal my zeker wel vergund worden, al ben ik dan ook geen Leidonaar, in U* geacht blad te wyzon op een toestand, wolkf myns inziens dringend verandering en verbe tering eischt en waarop in Uw blad wellicht reeds meer is gewezen. Ik reis veel; vooral maak ik dikwyls ge bruik van do Hollandsche Spoorlijn Rotter dam—Amsterdam. Daardoor heeft het m\jü' aandacht getrokken dat aan het station Leider de passagiers voor de lichting Rotterdam niet voldoende beschut worden togen weer er. wind; immers, Leiden alléén, geen ande: station van beteckenis aan die iyr>, mist een- voldoende. vèr genoeg reiker.do overdekking Bij het zeeken naar rytuigen, waarjn niet wél-gerookt mag worden, welkeicnkel beste»:!

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2