DAGBLAD. N 9328 Leiden, 5 Haart. A*. 1892. Maandag 7 Maart. PRIJS DEZEIt COURANT: Voor Liiiion per S mAftndonf 1.10. Franco per post.. 1.40. ^fec-r NorniDffi. 0 as tysze igourant wordt dagelijks, met uitzondering van for- en feestdagen, uitgegeven. PRUS DER ADV33RTENTIÊN V*a 16 regel® f 1.05. Iedore re,-jol moer/"0.17i laar plaatsruimte. Voor dt sud' wjrJs ftJ.lfS berok.-_ Derde 'Had. De terete aflevering is verschenen van ene reeks afbeeldingen der beste modellen an oor-pronkeljjke weiken en afgietsels, in iet Mi oum van kunstnijverheid te Haarlem anwozig. Bij de keuzo der modellen is ge- racht de stijlrichtingen van verschillende perkon on de technische bewerking der lateriidon te vertogen-voordigen. By de af- esldin, i, in heliotyj is eene beschryving m enkelé regels gevoegd; do uitvoerige be- dirjjvingen komen voor in de catalogi van M isoum. Deze eerste aflevering bevat ge J 1 te van een basreliëf, voorstellende Ie intrede van Cosimo de Medici te Florenco, eno schenkkan van 1611, een eikenhouten rtnal van omstreeks 1530, een vlak-rclief, porstellende Madonna net kind naar de school an Donatello, eon melalon bord uit de 16de enw en wapens uit de verzameling van den adgor.?orneur-genor?<.al Duymaer van Twist. )i reproductie van de voorworpen is byzonder aai e.n. door het imperiaal-folio formaat van work zyn de afbeeldingen van eene flinke rootte. De uitgave van dit prachtwerk ge- chiedt coor den heer A. "W. Sythoff, te Leid.en. - Do eerste zitting van den Militieraad voor gemeente Oegstgeest zal plaats hebbon te ieiden op Maandag- 14- Maart, 's voormiddags 11'/,, uur, on die voor de gemeente Yoor- ont op Dinsdag 15 Maart, 's voormiddags elf uren. - Tot onderwyzer aan' cfe openbaro~Tagere cbool to Sassenheim is benoemd do heer Van Knopen, thans in gelyke betrekking rerkzaam te Nieuwkoop. Met. den benoemde tonden op do voordracht, de hoeren G. H. rgenla, van Zevenhuizen, en J. Bontenbal, Delft. Do heer E. C. Houbolt, onderwyzer aan do penbare lagere school to Sassenheim, is K'oemd tot, onderwijzer van do departementale pliool dor Maatschappij tot Nut van 't Alge- ïecn te Rotterdam. De minister van binnenlandsche zaken rengt ter algemcono kennis dat in ilo maand Ï6i of Juni a. s. gelegenheid zal worden ge- ovnn tot liet afleggen van depractische-exa- van apotheker, vermeld in art. 11 der st van 25 Doe. 1878 (Stsbl. No. 222). Dag plaats dier examens zullen nader worden ■ckend gemaakt. Zy, die tot de examens wnschen te worden toegelaten, moeten daar aan vóór 1 Mei a. s. schriftelijk opgave doen aan den voorzitter van de commissie van examen, den hoogleeraar dr. J. W. Gunning, to Amsterdam, met overlegging van het ge- tuigschrift, waaruit blykt dat hot theoretisch j apothekers-examen met goed gevolg door lien is afgelegd, of dat zy aan eene Noderlandsche universiteit den graad van doctor in do art- senyberoidkundo hebben verkregen of tot de promotie in dat vak zyn toegelaten, alsmedo van eene verklaring van een hier to lande bevoegd apotheker, dat zy gedurende minstens twee jaren de uitoefening der artsen jjbereid- kunst onder de leiding van zulk een bevoegde güvolgd hebben. De werkzaamheden aan do nieuwe kerk te Apeldoorn vorderen met spoed. "Weldra zal het plafondwerk in do kerk voltooid zyn. Dit plafond is in vakken vordeeld en geschil derd, welke met banden en biezen wordon afgezet, terwyl aan de hoeken tal van orna menten het geheel een keurig aanzien geven. Het metselwerk aan den toren nadert zijne voltooiing en heeft eene hoogte van 30 motor bereikt. De klok, Woensdag-middag aangekomen, liet dienzolfden dag liare eerste tonen reeds hooren Zy is 1.20 meter hoog en draagt de namen der korkvoogden van do gemeente Apeldoorn. Naar het „Yad." verneemt, is het rap port, door de inspecteurs der krankzinnigen gestichten aan B. en Ws. van Den Haag uit gebracht over don toestand van het gesticht aldaar, niet zeer gunstig. Op de vraag van B. en Ws. of zy met gerustheid kunnen "voortgaan de patiënten daarheen ter verple ging te zenden, moeten de inspecteurs niet bevredigend hebben geantwoord. In do to Gouda gehouden vergadering van don gemeenteraad werden behandeld do voorstellen tot reorganisatie van de 2do burger school voor meisjes. Over den leoftyd van toelating (12 jaar volgens het voorstel van di'. II. IJssel De Schepper en 9 jaar volgens dat van B. en Ws.) bestond zeer veel verschil van meening. Met 8 togen 7 stemmen werd eerstgenoemd voorstel aangenomen. De aanvrage van de direetio der stoom tram wegraaatschappy Gouda-Bodogravo om voortaan paarden als trekkracht to mogen gebruiken, werd ingewilligd; evenzoo de wijziging der dienstregeling, zoodanig, dat voortaan dagelijks 4 a 5 ritten in beide rich tingen zullen worden gedaan. Eone jaarlyk- sche subsidie uit de gemeentekas werd niet toegestaan. In het Eindverslag der Commissie van Rapporteurs uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp, houdende voorziening ter tijde lijke versterking van de Nationale Militie, teekont de Commissie aan dat, wat don in houd betreft, deze wetswijziging als eene noodwet is to beschouwen, maar den vorm heeft behoudon van eene tydelyke wijziging der Mllitfowet. De Commissie hoeft ernstig overwogen of daarom niet een nader ondor- zoek in de afdoelingen wenschelijk was. Zy doet daartoe echter niet het voorstel, omdat nieuwe beschouwingen omtrent dezequaestie in do afdoelingen niet zyn to verwachten, en anderdeels omdat de Regeering de gelegen heid heeft, hetzy by nota, hetzy by don aan vang der openbare behandeling, hare meoning nador toe te lichten. Naar de „H. C." verneemt, zal do bouw van het tooncel in don Amsterdamschen Stadsschouwburg geschiedon volgens plannen en ondor toezicht van den bekenden Münchener tooneeltecbnicus, den heer Lautenschliger, die o. ra. dat van Oberammorgau, van den Wiener Hofburg en het Opernhaus te Frankfort ge bouwd en de dusgenoemde Shakespearo bühne te Mfmchon ontworpen heeft. Zyne tooneelin- richting veroorlooft de meest verrassende changements d vue. De heer Lautenschl&ger wordt dozo weok te Amsterdam verwacht om de overeenkomst met de commissie te sluiten. Naar het „D. v. Z.-H." verneemt, wordt aan het departement van oorlog druk gear beid aan do Legc-rwet. In dio wet zal het boginsol van den persoonlijken dienstplicht word.oy opgenomen, met vaststelling van den tijd voor het eerste vei blijf onder de wapens op acht maanden. Van de tweede helft van Maart af tot omstreeks einde Juni wordt aan Hr. Ms. schepen „Dolfijn" en „Argus"' wedor hot toe zicht op de visschory iri do territoriale wa teren opgedragen. Yan April af wordt Hr. Mo. stoomschip 4do kl. „Bonaire" aan ge noemde kruisers toegovoegd. meer bijzonder voor don dienst der diepzeevisscherij. Aan Hr. Ms. „Dolfijn" wordt weder als kruisgebied aangewezen het gedcelto der kust tusschen do Eemsmonding en het Eierlandsche gat, on'aan 1-Ir. Ms. „Argus" de overblij vendo kuststrook tot den Hoek van Holland. Na einde-Juni, wanneer liet toezicht op de diopzeovissclioiy moot worden uitgebreid, zal eeno ander© regeling getroffen worden. Evenals ton vorigen jare, zyn aan de op zichters der kustlichton instruction verstrekt omtront telographische modedeelingen onder ling, en aan de inspecteurs over het loods wezen, van het naderen van de kust door vreemdo visscliersvloten. Gemengd Nieuwe. By do gisteravond gohoudon vorgadering van don Leidschen Bond van oud- onderofficieron, wachtte allen leden eene aan gename verrassing. Na afloop der behandelde onderwerpen deelde do voorzitter aan de ver gadering mede dat door één dor leden, den heer Miga, den Bond eono lodenlyst was aan geboden, waarna hy den leden uitnoodigde deze te bezichtigen. Het bleek een waar meesterstuk te zyn, dat hier werd aangeboden en ook ieders be wondering opwekte. Deze lyst, op dik, zwaar papier geteekend, is wel ongeveer 11/% meter langter weers zijden zyn pilaren geteekend, waartusschen zich de wapens der verschillende provinciën slingeren; bovenaan bevindt zich eene maagd, wier rechterarm gestrekt is en die in do hand een lauwerkrans houdt, terwyl de lin kerhand steunt op een schild, waarin te lezen is: „Het Vaderland getrouwe blyf ik tot in den dood". Daaronder bevindt zich eeno inscriptie, lui dende: „Met God voor Koningin en Vader land," terwyl tusschen de pilaren de namen der eere-leden, leden en donateurs, met kun stig uitgevoerde roode en zwarte letters zyn vermeld. Het geheel is in één woord eon prachtstuk, waarop do Leidsche Bond niet weinig trotsch is, alsmedo daarop, dat hy den vorvaardiger van zoo iets onder zyno leden mag tollen. By monde van don voorzitter werd dan ook namens den Bond de hartoiyksto dank betuigd voor dit kunstwerk, terwijl met al- gemeénè stemmen besloten word om dit ge schenk in eene daarvoor passende lyst te doen plaatsen en het daarna in de vergader zaal van het koffiehuis van den heer Do Haaa te doen ophangen. De Hooge Raad deod gistofen. uitspraak in de zaak van eone levensverze kering-maatschappij tegen den Staat dor Ne derlanden, botreffende intrekking van de door don Staat ten bohoevo der verzekering maat schappij op het pensioen van een gepension- ncerd kapitein verleende korting tot meerdere zekerheid voor de richtige terugbetaling oener door den kapitein van de verzokering-maat- schappy geleende som. De Hooge Raad be sliste dat de vorleondo korting terecht is in getrokken nadat de kapitein in staat van JETA c Iu liet Oosten van Europa. l Tiveo mannen zaten in oen kantoor. Het geen kantoor zooals do groote kooplui te Londen hebben. 1-Iet was een klein ver- met twee getraliede vensters, welke op bene binnenplaats uitzagen. Niettegenstaande et gevangenisachtige, dat die getraliede ousters er aan gaven, was het een gezellig antoor. De vloer was bedekt met een kost- tor Perzisch tapijt. In een der hoeken randde eene groote ijzoren kachel, half weg zonken in don muur. Het goheele ameu- ement bestond uit een grooten lessenaar en on paar stoelen, tenzjj men de zware yzeren 'Hndkast met openstaande deur, in het slot iarvan een bos met sleutels hing, tot de èubelen wilde rekenen. De schrijftafel stond ebt by het iara en was zóó geplaatst.dat :t iielit gedeeltelijk van achteren, gedeeltelijk ar: tor zjjdo op den schrijver viel, zoodat lij 8 ^'-hryven zijne hand geeno schaduw op o papior wierp. Aan de zoldering hingen Ws of dr elwtrischo lampen, fveo mannen zaten in liet vertrek; do een aan do schrijftafel, de ander opeen stoel tegenover hem. Daaruit bleek duidelijk dat de tafel met opzet zoo geplaatst was, om al hot licht van het raam op het gezicht to doen vallen van ieder, die achter den lesse naar zat. De man aan de schrijftafel was oud. Hij had kort, recht opstaand, grjjs haar. Ken grjjzo, bijna witte knevel bedekte zyne bovenlip. Zijn gezicht was geelbleek en mager. Zijn neus, min of meer gebogen, scheen Jood- scbe afkomst aan te duiden. Hij had dunne, samengeknepen lippen. Zware, donkere wenk brauwen verborgen bijna do levendige, kleine blauwe oogen, welke er onder lagen. Krin gen, waarvan moeilyk to zeggen was of zo het gevolg waren van ouderdom, ziekte of hard werken, omgaven de oogen. Hy droeg eene zwarte jas met een rood knoopje op een der opslagen, een wit vest en eene donkore das, met een grooten strik vastgemaakt. Zijne banden, half bedekt door witte, glad gestreken manchetten, waren lang en mager en zeer blank, bjjna even wit als de man chetten, waarin groote zwarte knoopen sta ken. versierd met zilveren kroontjes. De ander was een jongmensch. Zyn licht bruin haar was, evenais dat van den ouden heer, kortgeknipt. Een bruine knevel en baard omgaven het benedengedeelte van zij o go- zicht. Z(in voorhoofd was hoog en min of meer verbrand door do zon; zyne fijn getee- kende wenkbrauwen waren donkorder dan zyn haar, evenals zyne wimpers, welke hel- dorblauwe oogen omgaven. Zyn neus was lang tn smal en vormde eene bjjna rechte lyn met zyn voorhoofd. Hy was gekleed als een Kngelsehman, in een Tweed-pak, maai liegonstaando dat en het blonde in zyn uiicrlijk. had b'y niet geheel het voor komen van oen Kngelsehman. Men zon ge zegd hebben, dat zyn vader ec-n Kngelseh man was; van zjjne moeder had men liet geboorteland niet kunnen bepalen. Hy zat voorovergebogen, met zyne ellebo gen op zyne knieën en zyn hoofd in zjjne handen verborgen. De oudo man boschouwde hem aandachtig, ofschoon hy zich schijnbaar geheel bepaalde by het schoonmaken van zijne nagels met eon pc-nnemes. De jongo man zat onbeweog- lyk. Geen van beiden sprak. De oudste kreeg spoodig genoeg van zjjno bezigheid on begon met eone ganzenpen to spelon. De jonge man bleef nog steeds onbeweeglijk en sprakeloos zitten. Do man aan don lessenaar belde. Een oogenblik later ging de deur open en trad ecu eenvoudig gekleedc klerk binnen. „£s Abdurrahman er?" „Ja, mynheer." (Zy spraken Fransch). „Zeg hem, dat hij binnen kan komen; ik kan hom nu spreken." „Goed, mynheer." Spoedig ging de deur weer open en kwam Abdurrahman binnen. Hy was een forscho, door do zon verbrande Arabier, gekleed in de Arabische volksdracht. De verbazend groote tulband op zyn hoofd verborg byna geheel zyne fez. Hij had een knap, bruin gezicht, met regelmatige trekken en zwarte, door dringende oogen. By het binnenkomen trok hij 'zyno muilen, welko hy bij do deur liet staan, uit en liep op blooto voeten door de kamer over het zachte tapyt, tot hy achter den lessenaar stond. Hy maakte eeno lickto buiging. „Welkom, Abdurrahman! Zjjt go vandaag gekomen?" „üw tapyt is even zacht als het gras op de hellingen der heuvels in de lente", sprak do Arabier, nog steeds slaande. Do Euroreoan fronste even de wenkbrau wen. Do Arabier maakt© praatjes en daar voor had hy geen tyd. (Wmdl ccrou'yd.)

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 9