BIJÏT ^ISLAND. Franltryk- Be Kamer van Afgevaardigden zal zich aanstaanden Maandag bezighouden met het verkiezen van een vice-president in de plaats van den heer Yiette, die tot minister is be noemd. Als candidaten zyn voorgedragen de heeren Yiger, Burdeau en Sarrien. De ministers zullen heden bijeenkomen voor de verkiezing van oen onder-secretaris van Staat in de plaats van den heer Etienne. Men zeide dat de heer Thompson, afgevaardigde voor Constantine, benoemd zal worden. De „Gaulois" schrijft, dat hot ministerie- Loubet gegoten is in den ouden vorm van het ministorie-Do Freycinet. De meerderheid, welke zich eergisteren voor de regeering ver klaarde, is echter al te groot en al te mooi. „Wij wachten", zegt hot blad, „met ongeduld op het oogenblik, dat zij zich zal ontbinden wat niet lang kan uitblijven." Het .Journal des Dóbats" meent dat het ministerie binnen eenige dagen zal moeten toonen of het de vuurproof kan doorstaan. Het ïs mogelijk dat het ministerie ook dan eene meerderheid bereid vindt haar te steunen. Dit is zelfs waarschijnlijk. In allen gevalle kan men haar gelukwenschen mot den dag van eergisteren. Het blad toch is van gevoelen tiat do eerste begrooting veel gelukkiger ge weest is voor hot Kabinet dan algemeen werd verwacht. Andere bladen laten zich aldus uit over de ontvangst van het nieuwe ministerie De .Siècle" meent dat Loubot als premier geene duidelijker motie van vertrouwen van de 2$de der Kamer kon verlangen. De .Petit Parisien" wijst op de woorden van don premier, waar deze verklaart nooit zijn woord te hebben gebroken en getrouw te hebben vervuld wat hij op zich nam en dat hy niets wenschte op te offeren aan den wensch om regeeringspersoon te biyven. De „Justice" laat zich het scherpst uit, waar het blad beweert dat na Donderdag do Kamer hare eigen waardigheid opofferde en verklaarde, dat zij niet wist wat zi) deed, toen zy het voorgaand kabinet liet vallen. Do .Soleil" schrijft weder dat, hoe banaal en dor geschreven de ministerieel© verklaring ook is, deze blijkbaar het centrum en de lin kerzijde voldaan heeft. Do heer Do Lanessan seint uit Than- Hoa (Anam) dat bij den 27sten Februari over land van Hanoi naar Hué vertrok. Op zijn tocht werd hy door do bevolking goed ont vangen. Het hof van Huó zond een bijzon- deren afgezant. Overal in de delta hoerscht rust. Nu Constans niet het ministerie heeft verkregen, zal hij zich wreken. In de „Jour" laat h^j zyn vriend Laurent allerlei geheimen va-n do vroegere rogeering openbaar maken. Zoo vorhaalt hy dat Do Freycinet aan Roche- fort had doen verzoeken, hom over de meliniet- geschiedenis niet aan te vallen, opdat hot vertrouwen van het volk in het legor niet zou worden geschokt. In betaling zou De Freyoinet aan Rochefort stof hebben ver schaft voor artikelen ten nadeele van Con stans, waardoor Rochofort den bekenden veldtocht in de „Intransigoant" kon onder nemen. Do Freycinet laat dit op zyne beurt in zyue bladen weer togonspreken en president Carnot antwoordt op eene beschuldiging van Constans, als zou hy togen dien minister gekuipt hebben, dat het tegendeel waar is. (Juistans heeft gedurende de crisis steeds geïntrigeerd om alle personen, die Carnot met de vorming van eon ministerie belastte, daar van af te houden. Yorder' vertelt Constans in de Matin" dat in do voorraadschuren van het leger 800,000 paar militaire schoenen waren zonder zolen, zoodat in oorlogstijd de helft van het leger geen voldoend schoeisel zou hebben. Ook zoudon volgons hom de ministers De Freycinet en Ribot de onderhandelingen met het Yaticaan over do pauselyko encycliek zonder voorkennis met de andore ministers hobbon doorgedreven. Op die wyze gaat de ,.papiertjes-oorlog" voort. UultMOhland. In Duitschland zUn drie bladen aangeklaagd wegens beleediging van den monarch. in een artikel had de „Köln. Ztg." haar leedwezen te kennen gegeven, dat de keizer in den stryd over de schoolwet niet onzydig was gebleven en het Duitsche volk aange spoord, met alle wettige middelen zich to yerzetton tegen vorkeerde maatregelen. „Laat ons niet het geloof in 's keizers edele gezind heid si hokken," zoo bosloot het blad, „maar laat ons hem in de gelegenheid stellen te vernemen, wat het Duitsche volk denkt." In een feuilleton, waarin de naam des kei zers niet voorkomt, had de „Frankf. Ztg." een aantal gezegden behandeld, welke aan vorsten worden toegeschroven, waarby de lezer misschien aan den tegenwoordigen tyd kon denken. Naar we reeds meldden, is het blad in beslag genomen. Eindelyk had oen Berlynsch blad, de natio- naal-liberale „Neueste Nachrichten", een arti kel van de zeker niet revolutionaire „Times" over Duitschland overgenomen! liet zou treurig zyn, merkt de „Yoss. Ztg." op, wanneer de overtuiging ingang vond, dat men in Duitschland zyne meening niet mag zeggen; do burgers zouden dan tusschen de regels leeren lezen. Het vryzinnigo blad her innert verder aan de hooghartige houding van Frederik den Grooten tegenover schimp en beleediging en voegt er byvoor de kroon is niets nadeeligers dan het gedwongon zwijgen der volken. De „Ind«pendance beige", een blad. dat iogens Duitschland nooit bijzonder welwillend is, verwondert zich niet over do vorvolging der dagbladon. „Wanneer Wilhelm II zich uit geeft voor Gods vertegenwoordiger op aarde, zou het onlogisch zyn, als hy geene aanspraak maakte op onfeilbaarheid. Deze manie kan on schuldig sehynen, zoolang zy theoretisch biyft, maar zoodra zy wordt ingevoerd in de prac- tyk, is het iets anders en kan men niet zon der bezorgdheid aanzien, dat deze gevaarlijke politiek in de plaats wordt gesteld van do verstandig berekende en voorzichtig gematigde politiek, welke een degelyk gouvernement altyd volgt." Het bezwaarschrift tegen de schoolwet door de 50 professoren te Marburg, waarvan molding gemaakt werd, is niet aan een dor deolen van de volksvertegenwoordiging, maar aan den minister van eoredienst gezonden. De minister heeft geantwoord dathy ernstig over de zaak zou nadenken on wel in overweging zou nemen, dat het uitnemende vertegen woordigers der wetenschap waren, die deze verklaring onderteekenden. De toestand der onderwijzers in Mecklen burg is over het algemeen zeer treurig, maar vooral is dit het geval, als z;j van een ridder goedbezitter afhankelyk zyn. Zulk een onder- wyzer beklaagt in de „Mecklb. Schulzeitung" zich bitter ovor zyn patroon. In 14 jaren waren op zyne plaats 22 schoolmeesters elkander opgevolgd en, zegt hy, dit is geen wonder; de ridder kan, wanneer hy wil, den schoolmeester ontslaan, wiens bestaan even min verzekerd is als dat van een knecht. D.uir zyn inkomen slechts 270 mark in geld bedroeg, vroeg hfj zyn „patroon" verhooging, wilke hem word toegestaan op voorwaarde, dat hy voor den heer vogels en visschen vangen en in den tuin werken zou. De school meester mag geen gast te logeeren hebben zonder vorgunning van don patroon; toen de patroon eens op reis was, had do ongelukkige schoolmeester een bloedverwant geherbergd; hij werd daarvoor door zyn rpeester ten aan- hooren van bedienden en anderen uitgevloekt. Groot-Britiinniö. Omtrent de ophanden zyndo werkstaking der mijnwerkers, denkt de „St.-Jamas's Gazette** dat deze zich slechts over oen derde gedeelte van het geheele aantal der werklieden zal uitstrekken. Dit zal evonwel voldoende zyn ora 2,500,000 tons aan do voortbrenging te onttrekken, verondersteld dat de werkstaking eene week duurt. Men wyst er echter op, dat hot eenige gevolg zal zyn, dat er uit het buitenland kool zal worden ingevoerd en wel in zulke hoeveelheden, dat de pryzen zullen dalen, juist wat de arbeiders niet willen. Overigens is in South-Yorkshire alles ijverig in de weer om nog zooveel mogelyk voorraad op te doen. Alle mynen werken den vollen tijd dojr, sommige nog 2 a 3 uren langer. Do spoorwegen in South-Y"orkshiro hebben zooveel opgedaan, dat zy meer dan genoeg zullen hebben tydens de werkstaking. De pryzen waren eergisteren te Barnsley 3 a 4 sh. per ton hooger dan gewooniyk. In Leicestershire zal het getal werkstakers waarschyniyk 5000 bedragen. To Huil doet men alle moeite om de crisis zooveel mogelyk te beperken. De kolenhan delaars waarschuwen, dat de verbruikers geene grootere hoeveolhedon moeten bestellen, dan zy beslist noodig hebben en voorspellen eene sterke daling dor pryzen in April a. s. Te Hamilton namen de werkstakers het besluit, voortaan slechts 5 dagen por week te arbeiden. Uit Brussel wordt gemeld dat daar met het oog op de aanstaande werkstaking in Engeland veel vraag is naar briketten. By de verkiezing in het district Chersey is tot lid van het Lagerhuis gekozen de conservatief Combe, met 4589 stemmen, tegen 2781 op den Gladstoniaan, den heer Baker. Dat district vaardigde steeds een conservatief af. Do overleden lord Lytton Bulwer laat in roerend vermogen 75,270 pd. st. na. Zyn testament wekt groot opzien, omdat de over ledene daarin allo teekenen van rouw verbiedt en de kosten der begrafenis tot een banknoot van 5 pd. st. beperkt; verder is de opsluiting van alle familie-papieren verordend te Kneb- worth, waar zy aan den wettigen erfgenaam toevertrouwd moeten blyven, om als wapen te dienen tegen hetgeen de overledene noemt, den laster tegen zyn vader. Volgens de „Pall Mali" zullen de Koning en de Koningin van Italië in Juli Engeland bezoeken. HH. MM. zullen eerst in net Bucking- hampalois te Londen en later te Windsor logeeren. De revue over de vloot te Spithead zou voel schitterender worden dan die tor eere van Keizer "Wilhelm; er zouden niet minder dan 80 oorlogsschepen by Spithead worden vereonigd. Oojütenrjjlt-Hong.-Monnrcliie. Door den geneeskundigen raad te Weenon is aan de gomeentelyke overheid de ïykver- branding aanbevolen als het eenig afdoende middel tegen de nadoelen van de tegenwoor dige wyze van begraven. Ook in Opper-Hongarye heerscht hon gersnood. In hot comitaat Arva, waar de aardappeloogst geheel mislukt is, zyn onge- vesr 20,000 boeren aan ellende t6n prooi. Danrby hoerscht er eerie mazelen-epidemie, waaraan vele door gebrek verzwakte kinderen sterven. Prinses Scbwartzenberg is als novice in het klooster van hot Heilige Hart in Yorarlborg gegaan. Zy zal over 3 jaren eerst hare gelofte afleggen, kort na do gravin Kalnoky en de gravin Mariette Paloffy, die eenige maanden geleden in hetzelfde klooster gingen. Grielvcnlauil. De koning van Griekenland heeft in oen onderhoud met eenige politieke personen ver klaard, dat hy reeds lang geledon de aandacht van Delyannis op den treurigen toestand der financiën had gevestigd en van hem krachtige maatregelen had verlangd om finantiëele ram pen te voorkomen. De minister-president had beloofd te handelen overeenkomstig het ver langen des konings, maar het scheen, dat hy den ernst van den toestand niet begreep en daarom had de koning hem ontslagen, nadat hy had geweigerd zyn ontslag te vragen en zelfs van de Kamer een votum van ver trouwen, als een wapen tegen den koning, had verlaügd. Dit is de officieel© lezing, maar zij vindt niet overal onvoorwaardelijk geloof. De te Rome verschynende „Tribuna" bevat een langen brief, waarin Delyannis hef tig wordt aangevallen en waarin gezegd wordt dat hy zyn steun zocht by het minst ont- wikkoldo deel der natie, terwyl Tricoupis, een staatsman volgens Engelsch model, dien naam verdiende in den ruimstpn zin. De „Tribuna" voegt er by, dat zoowel De lyannis als Tricoupis de slechte gewoonte van alle Grieksche partyieidors hebben, het werk dor voorgangers ongedaan te maken, zoodra zy de teugels van hot bewind in han den krygen. Uit Athene wordt aan de Parysche „Éclair" geschreven: „De toestand hier is zorgwekkend. Sedert den staatsgreep heeft de koning uit alle provinciën van Griekenland dreigbrieven ontvangen. Men begint te vree zen dat er eene beweging tegen de dynastie op 't getouw zal worden gezet. Tot dusver is de orde nergens gestoord, doch de regeering heeft gemeend buitenge wone maatregelen van voorzorg te moeten nomen om op alles voorbereid te zyn. Gemeugd Nieuw®. Gisteren is door oen hevigen brand de boerenbehuizinge van Van N., onder Ny eveen in do asch gelegd. Nagenoeg niets heeft men kunnen redden. Ook het vee kwam om. Te Luik heeft een vader zyn 25 jarigen zoon doodgeschoten, omdat deze te laat thuiskwam van eene vastenavond-party. Uit St. - Petersburg wordt ge- schrovon: Te Wishegrad, naby Plotzk, zyn de autoriteiten een individu op hot spoor ge komen, door het volk gehouden voor een toovenaaT. Deze persoon verzamelde ttT nezing zyner medemenschen menschei dat by verkreeg uit van begraafplaats stolen lyken. De politie deed huiszoeklm den toovenaar en vond eene beschadigd derhand en andere lichaamsdeelen van wassenen. Te Harrow heeft mevrouw i' man, die wegens eene zenuwziekte na? asyl zou worden overgebracht, den voor het vertrek haar negenjarig kind der, afgesneden on daarna zichzelve levi vaarlijk gewond. In het gezicht der kust Yorkshire, in het noordoosten van Enge; heeft verl. Vrijdagavond omstreeks ha. tusschen twee Engelsche stoomschepen botsing plaats gegrepen. De „Forest Que van Renfrew, was op weg van Hull; Stockton-on-Tecs met eene lading oer; „Loughborough", van New-Castle, voor eene lading kolen naar het Zuiden. Eerstgenoemd yzeren vaartuig werd het tweede aan stuurboordzyde met zuil geweld aangevaren, dat het achterset geheel door afgesneden werd en 't schip bi drie minuten zonk. De kapitein vork dat hy duidelyk voelde dat het schip oj bodem van de zee kwam. Hy raakte int/ werk verward en slechts na wanh" pogingen slaagde hy er in los en weer b te komen. Toen trok hy een zeer bekwaam z? mor I zyne twee jassen uit en zwom een houten bak, welke dichtby dreef, kon hem echter niet houden, zoodat hij iets anders uitzag en eene boot, welkeoi keerd op het water dreef, wist te bereik Doze was echter op den duur te lastig hou vast, zoodat hy blyde was, dat een wrak in zyne nabybeid kwam dryven. do Loughborough", welke in de buurt km hoorde men eindelyk zyn roepen en wer met een toegeworpen touw aan boord gehesc Do veertien mannon, die op zijn e waren, waaronder twee werklieden, dio Stockton meevoeren om werk te zoeken echter allen verdronken, daar tweeuitge booten en de „Loughborough" tot don och rond voeren, maar niemand bespeurden. La genoemd stoomschip is, zeer gehavend, gevolge van den mist pas 's namiddag Grimsby kunnen binnenvallen. Yorschrikkelyke ontdekkin De bewoners van ee i huis in do omstr van Toulon waren dezor dagen niet r, verschrikt, toon zij hun hond met een van een mensch in den bek zagen la Men begreep dat er een misdaad of on; moest hebben plaats gehad, en daarom de justitie met hot feit in kennis geste! haar advies werd de hond aan een kt gelegd en 24 uren zonder voedsel ge'. Toen men het hongerige dier daarop d» hoid gaf, zag men het naar een diep i snellen. Men volgde het spoor van denï en, by het ravyn gekomen, zag mon hc dier bezig was het vlcesch af te knage: het reeds afgryselyk verminkte lyk va: mensch. Uit het ingestelde onderzoek hot lyk to zyn van een wapensmid, die maanden geleden spoorloos was verdff Hy moet ongeveer eene maand gelede storven zyn, maar of de dood het gevol, eon ongeluk of een moord is, kan nog gemeld worden. Een Engelsch tydschrift is de merkwaardige ontdekking gekomer in Holland, „waar eene aardige hoeve; alcohol genuttigd wordt", het bewa der spoor weg wissels niet langt: mannen kan toevertrouwd worden er vrouwen hunne plaats innemen. Dit is. daad een slag in 't aangezicht der m<ï merkt het blad niet onjuist op, en eene v/inning voor de pleiters voor vrouwona- Doch laten we afwachten, zegt het vt hoe hot werkt. Yolgens onze bron bi de mannen de volgonde bedenkingen geo; Er zullen nu spiegels in de baan* huisjes komen en do vrouwen zullen t: uit willen voor ze de laatste vlok haar bf weggestreken en het laatste lint van i hoed de goede plooi hebben gegeven en o: tusschen botsen de treinen. Daar de vro: verder als passagiers nooit op hun tyd kft zullen ze als baanwachteressen evenmin; tuecl zyn. En eindelyk zou het „gefluit" vt lokkenden minnaar in de buurt make: zy op de locomotief in 't geheel niet letten. Men kan gerust zeggen dat het blac spoor byster'is.

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 2