Vrwillis Osrtare Mniw. 1 Openbare Verknoping N°. 9828 Maandfig: 7 Maart. A' 1892. f 1.1#. Qeze Courant wordt dagelijks, met uitzonde ring van Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 5 Maart. Toeval! tlachin. Rpsteen! TE HUTJE: Openbare Verkooping. TE KOOE: PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 mienden Franco per post AJzooderKjXe Nomine**, 1.4#. PRIJS DER ADVERTENTIE. ▼an 16 regels 1.05. Iedere rogel meer f 0.17$ Groot-ore lott-ors naar plaatsruimte. Veer L-. tncasseeren boiten de stad wordt /'U.IO bcrt-K-zc Vierde Blad. Tweede Kamer. Zitting van 4 Maart. De heer Van der Kaay, door de Koningin- Regentes becedigd, heeft zitting genomen. Behandeld werd de motie van de heeren Rutgers en Zyp, verklarende dat de wik- en weegloonon van 65 cents per 100 kilo kaas op de Noord-Hollandsche markten Alkmaar, Hoorn, Purmcrcnd on Edam het wettelijk maximum overschrijden en daarbij het ver trouwen uitsprekende, dat de Regeering aan de onwettige heffing zal weten een einde te maken. Do molie werd door den heer Rutgers toe gelicht als eene poging om de Regeering te bewegen geleidelijke vermindering der rechten to onderzoeken, waardoor zy haro bolangstel- ling in den landbouw kon toonon. De heer Zyp handhaafde de betrouwbaar heid zijner overgelegde berekeningen omtrent do te lioogo opbrengst. De heer Parf huldigde eene ruime opvatting van art. 254 der Gemeentewet, opdat de ge meenten hare markten kunnen verbetoren en den handel bevordoren uit de opbrengst der loonen. Do heer G. Van Dodem achtte eene motie niet noodig, hangende het door de Regeoring toegezegde onderzoek; en de heer Van der Kaay sloot zich hierbij aan. Do minister Tak van Poortvliet zal een onderzoek doen naar de vraag of de wik- en weogloonen in strijd met de wet geheven worden en na afloop daarvan voorstellen doen, onverschillig of de motie wordt aan genomen. Nu was de Kamer nog niet in staat een oordeel te vellen. Op de voordracht voor den Hoogon Raad werden hierna gebracht: als eerste candidaat, bfi tweede stemming, mr. E. "W. Guljó, oud rechter te Maastricht, met 58 van do 91 stem men; als tweede candidaat, by vierde stem ming, mr. S. Laman Trip, vice-president der Haagsche rechtbank, met 49 tegen 38 stem men op mr. Zylkerals dorde candidaat mr. Asser, rechter te 's-Hage, by tweede stemming, mot 48 tegon 24 stemmen op mr. Teldors. Do nominatie voor de Rekenkamer werd al3 volgt opgemaakt: lo. de heer J. L. Lebron de Vexola, luit. kolonel te 's-Hage, met 49 stemmen togen 39 op den hoer De Bloeme; 2o. de heer M. G De Bloeme, referendaris Vervolg der Advcrtcntiën. Voor Dames! Echte Goudsche Sprits en Siroopwafels VAN GEBRs. KAMPHUIZEN, Gouda, Hofleveranciers. Bekroond Amsterdam Zilveren Medaille 1887. Parijs Gouden 1889. Verkrijgbaar by 1160 12 J. P. FOUTEIX, Haven 31, Lelden. by het departement van waterstaat, met 36 stemmen, en 3o. de heer H. Van Os, lid der Provinciale Staten van Gelderland, met 39 stemmen. De nominatie-lysten zullen der Koningin- Regentes door eene commissie worden aan geboden. Dinsdag is, na de voortzetting der motie- Rutgers, de Borneo conventie aan de orde. H. M. de Koningin-Regentes heoft gis teren bezichtigd het door kunstbroeders en vereerders aan Alex. Ver Huell aan te bieden huldeblijk, bestaande uit een prachtalbum met de handteekeningen der schenkers, be- siuten in eene fraai uitgevoerde cassette. De kapitein ter zee Van Hogendorp is van zyne zeereis naar West-Indiö te 's Hage teruggekeord en komt weder als adjudant in dienst bij het Koninklijk Huis. De minister van koloniën is zoover her steld, dat hy gisteren zyne werkzaamheJen aan het ministerie heeft kunnen hervatten. De minister van kolonien brengt ter kennis van belanghebbenden, dat by het corps genietroepen te Utrecht de gelegenheid be staat voor vier jongelieden van 10 tot 18 jaar, om te worden opgeleid tot korporaal en sergeant by de Indische genietroepen. De jongeling behoort zich, met toestemming van ouders of voogden, te verbinden voor den tyd van 10 jaren, waarvan 3 in dienst by het corps genietroepen in Nederland te volbrengen By het aangaan van de verbintenis geniet hy eene gratificatie van ƒ50. Als hy na drie jaren naar Iridië vertrekt, ontvangt by eene gratificatie van 300. Naar gelang hy in dien tyd tot korporaal of sergeant wordt bevor derd, wordt de in Indiö te volbrengen dienst tijd van 7 jaren verminderd tot op 6 of 5 jaren. Alleen jongelingen, die behoorlyk lezen en schrijven en bedreven zyn in de toepas sing van de vier hoofdregels der rokenkunde. komen in aanmerking, Gegadigden bohooren zich tusschen 1 en 20 Maart e. k. aan te melden by een der plaatselijke of garnizoenscommandanten of by den commandant van het corps genietroepen te Utrecht. Afdrukken dezer oproeping zyn kosteloos to verkrygen by het departement van koloniën, De voorstelling, wolke de Haagsche Onderofficieren-vereeniging „Door Eendracht Bloeiend" in de vorige week in het „Casino' gebouw ten bate der weduwe van den heer Calff, in leven kapelmeester van het muziek corps der jagers, gaf, heeft net aanzienlyk bedrag van ƒ1019 (netto) opgebracht. G cmougd Nieuws. De nieuwe postzegels van drie cents, bestemd voor den lsten April in te voeren stadapostdien3t, zyn geroed. Zy dragen beeltenis der Koningin en zyn oranjegeel gekleurd. Ter voorkoming van vergissingen door het publiek, worden zy eerst in de laatste dagen dezer maand algemeen vorkrygbaar gesteld. W y lezen in de Haagsche kroniek an de „N. Gron. Crt.": De Sequah-manio wordt hier met den dag erger. De wonderbaarlyke genezingen van den wonderdokter doen zeker veel om hem populair te maken, maar zijne armeluis-diners met gebed en muziek doen nog meer. En in het algemeen openen zijne liefdadigheids- reclames hem 't hart des volks met groote zekerheid. Terwyl hij by v. het Casino gebouw voor drie weken had afgehuurd (met recht van verlenging) stond hy het Donderdag avond gratis af aan de onder-officieren van het regiment grenadiers en jagers, die eeno zeer goed geslaagde liefdadigheidsuitvoering gaven ten behoeve van de weduwe Calff, wier man, kapelmeester van de jagermuziek, op zoo noodlottige wyzo, ten gevolge van een tram ongeluk, is omgekomen. En Sequah gaf nog eene extra-bydrage van 25 voor die vrouw. Een ander staaltje van zyne generositeit doet de ronde. Hy werd n. 1. by eene schatryke dame aan huis ontboden en behandelde haar met zijn Sequah-oil met hot gewone succes, zoodat zy hem dan ook recht dankbaar de ƒ500 gaf, die hy had bedongen voor zyne visite. By het verlaten van hare woning stelde h\j intusschen de 500 aan do dienstbode als geschenk ter hand. Men zegt dat do bedooldo dame Sequah Donderdag-avond den reeds ver melden zilveren krans hot aanbieden. De Engelsche wonderdokter is zóó gevierd in Den Haag, dat een ondernemend boekhande laar portretten van hem heeft in den handol gebracht. In zake het Haagsche krankzinnigengesticht begint de beweging wat te bedaren. Meer en meer komt aan het licht dat er in do grieven schromelyke ovordryving heorsebt en dat de inrichting en verpleging in het gesticht niet meer te wenschen overlaten dan overal elders. Dezer dagen zal ik. met iemand, die 't gesticht om familieredenen sedert jaren van iyd tot tyd bezoekt, er ook eens heengaan om te zien hoe de toestand er is en door myn go- leidor zal dan tevens kunnen worden opge merkt of er en zoo ja, wat veranderd is. Van myne bevinding hoop ik u een en ander mede te deelen. Door mevr. Stuten To Gempt zal een ver volg worden uitgege%'en op hare brochure. In dit geschrift zullen brieven van voormalige patiënten, vroegere oppassers en van werk lieden. die by verbouwingen ehulpzaam waren, worden opgenomen. Gisterochtend was men op de Vischmaikt te Rotterdam getuige van dieren- kwellery. Eenigejongens hadden uit misplaai ste aardigheid een vischjo aan een draad gebon den en het daarna te water geworpen, het geen eene schare kopmeeuwen, door koude en honger gekweld, op het aas doed afkomen, een van welke vogels het gelukto hot vischje te grypen. Dio vogel slikte het mot den draad in, waarna de jongens, die het eene einde van den draad in handen hadden gehouden, daarmede de meeuw naar zich toe begonnen te trekken. Dit had noodwendig ten gevolge dat de meeuw zich verweerde en juist daar door met de vleugels in het garen verward geraakte, Waardoor zy ton laatste hopeloos op het water bleef dryven, en ware niet een medeiydende schippersjongen mot zijne roeiboot gekomen om hot dier to bovryden, dan ware het zeker door zyn spartelen een smartelyken dood gestorven. Aan dien jongen dankte het dier nu zyne vryheid. (iV. R. C.) Naar de „Haarl. Ct." verneemt, zyn de twee uit Amsterdam weggoloopen kinderen nog verder van huis geweest dan men tot dusver meende. Zy hebben zich namelyk Dinsdagnamiddag tegen halfvyf aangemeld by oone weduwe op de Hooimarkt te Haarlem en haar om nachtvorbiyf ver zocht. Dit kon hun niet verleend worden, maar eorio boterham werd hun gaarne ge gund. De oudste had op de vraag hoe zy heetton eon verkeerden naam opgegeven en de kinderon waren weder vertrokken zonder verder iets meor te willen zoggen. Uit Ede meldt men: Andormaal heoft zich in deze gemeente eon geval van miltvuur voorgedaan, ditmaal bij den land bouwer G. v. V, te Bennokom. Na een onder zoek van den districts-veearts uit Arnhem is de reeds geslachte koe verbrand en begraven op last van don burgemeester dezer gemeente. Te Wilp is het huis, bewoond door den herbergier en winkelier K. Nieuwen- huis, door eene onbekende oorzaak, met al wat er in was, eone prooi der vlammen ge worden. Drie geiten werden uit den stal gered, twee zyn in de vlammen omgekomen. Alles was tegen brandschade verzekerd. Door plt»al*gcbrek biedt een fabrikant aan, franco scheepsboord: 140,000 Boerengrauw p. mille a 8 50 80,000 Hardgrauw „8 50 60,000 Vlakke klinker 9.50 100,000 Straatklinker n 8 Andere soorten mede voorhanden. Zware vorm en prima qualiteit. Alleen op serieuso aanvragen wordt geregardeerd. Adres met brieven onder No. 1388 aan het Bureel van dit Blad. 13 wogens Overlijden. Mr. D. VAN RIESSEN, Notaris te Kat wy k, zal bij opbod op Dinsdag 8 Maart IW!I2, by afslag op Dinsdag ld Maart 1802, beide dagen des avonds to halfaeht, te Katwyk aan den Rijn, in het Logement do Roskam" in het openbaar verkoopen: No. 1. Een heebt, sterk en goed onderhouden HEERENHUIS te Katwijk aan den Rijn, aan de Voorstraat, Wijk II, No. 139, bevattende beneden: 4 Kamers, Keuken, Kelder, Gang en Koetshuis; boven, 1 Kamer, Dienstbodenkamer, ruime Zolders; voorts ruimen TUIN, waarin Koe-en Paarden stal, Kippenhok, enzoovoorts. No. 2. Een perceel uitmuntend BOUW LAND, onder de gemeente Katwijk, aan de Biltlaan, Kadaster Sectie B, No. 3, groot 84 aren, 40 centiaren. Dit Land is verhuurd voor f 65.— per jaar. Betaling en aanvaarding 14 April 1892. Nadere inlichtingen geeft genoemde Notaris, ten wiens Kantore tusschen de veiling en den afslag op de gewone coDditièn kan worden verhoogd. 1249 29 Mr. D. VAN RIESSEN, Notaris te Katwijk, zal op Ronderjirtg I? Tflnarl des avonds te halfaclit, te Katwyk aan den Ryn, in „De Roskam", in hetopenbaar verkoopen Ml. Een HUIS met ERF te Katwyk aan don Ryn, hoek Groote Steeg en Voorstraat, Wyk II, No. 152a, groot 1 are, 15 centiaren. Verhuurd: gedeelteiyk aan de Hollandsche Spoorweg- Maatschappy voor 16.25 per 3 maanden, gedoelteiyk voor 1.05 per week. 2. Een HUIS on ERF ten noordon van het voorgaande, "Wyk II, No. 1525, groot 1 are, 10 centiaren. Verhuurd voor f 2.— per week. Een en ander zeer geschikt voor de uit oefening eener affaire. 1397 22 Betaling en aanvaarding 2 Mei 1892. eene nette, ruime llovt-nn onlng, tegen zeer billijken prijs, bevattende 4 ruime Kamers met Kasten, nette Keuken en Bykeuken, ruim Portaal, Gas- en Duinwaterleiding. Inlichtingen te bekomen: Oude Singel 30, te Leiden. 1392 7 Mr. D VAN RIESSEN, Notaris te Katwyk, zal op Donderdes 19 Maart 1892. des morgens te II uren. aan de woning van den Heer ALBERT VAN DER MEtJ, aan den Morsch, by do Duifhuislaan onder Oegstgeeet, om eootaat geld, in het openbaar ver koopen 2 PAARDEN, 2 BOERENWAGENS, 2 span EGGEN, TILBURY, 2 BAKKEN, SPIL, 10 grooto VATEN, 80 BROEIRAMEN, roeden HOOIBERG, VLETSCHOUW, SCHUIT met LUIKEN, eenige AARDAPPELEN en KOOL RAPEN, enzoovoorts. 1398 17 Te zien één uur vóór de verkooping. het l ogement en Kfifflchuin met Ver gunning „Vaart- on Spoorzicht," met Koete huis, Sta'lingen, Schuren, Erven en Tuin en 5 hectaren uitmuntend Weiland, geschikt voor Bloembollenland, tegenover het Spoor station Piet-Gyzonbrug; dadelyk te aanvaarden. Te bevragen by den Nq^Hb J. W. J. PAPE, te Warmond. 1355 10

Leidsch Dagblad | 1892 | | pagina 13